"binnenland. VISSER'S Reclameberichten. Korte Berichten. Lil de Provincie. Gemeenteraad van Ter Neuzen. geparfumeerd. Geen secretaris van den directeur of procuratie houder gaat er toe over zulke „datnes correspondentie" te openen. De brieven worden doorge stuurd naar den betrokken directeur zelf die ze niet zonder eenige algemeen menschelijke belangstelling opent. VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben tot lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature-dr. Kuyper, gekozen den oud-minister van koloniën Idenburg (a.-r.) met 40 van de 72 uitge brachte stemmen. Verder werden uitgebracht op het oud- Statenlid, oud-wethouder van Dordrecht •Ir. J. Stoop (S.D.A.P.) 19 stemmen op het Statenlid dr. A. Plate (lib 12 stem men op het lid van Gedeputeerde Staten mr. J. Limburg 1 stem. BOLSJEWISTISCHE PAMFLETTEN. Uit Weltevreden wordt gemeld De Sumatrapost meldt, dat op Tand jong Morawa een Chineesch onderwijzer is gearresteerd wegens het samenstellen en verspreiden van bolsjewistische pam fletten. Een inval bij een Chineescben drukker bleef zonder resultaat. DE RUNDERPEST. Op c a. twee uur van de Hollandsche grens heeft zich in het Belgische kanton Eupen weer een geval van veepest, voor gedaan. Ook kwamen nieuwe gevallen voor in Montjoie en de stad Eupen. De Nederlandsche grens wordt op uitste kende wijze bewaakt. CORRUPTIE? In de te Rarneveld gehouden raads vergadering hebben de hoeren J. Zand bergen, antirev., en J. Bultman, soc.-dem., geïnterpelleerd over handelingen, ge pleegd door den oudsten wethouder die zich, volgens een door genoemde raads leden ingesteld onderzoek, aan machts misbruik zou hebben schuldig gemaakt, door werkloozen, die bij het Steun-comité werk hadden gevonden, op straffe van ontslag, te dwingen bij hem persoonlijk, tegen minder loon dan zij van het comité genoten, arbeid te verrichten. In een volgende vergadering zal over een en ander worden gesproken. Tegen dubbel tarief. Rheuraatiek Olie. Het ecnigste middel tegen Itheu- matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij: PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. NEDERLAND EN BELGIE. Het Ned. Corr.-Bureau meldt Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat de berichten en mededeelingen in de dagbladen betreffende onderhande lingen over militaire afspraken met Bel gië en een mogelijke wijziging van het te dien aanzien door de regeering inge nomen standpunt, onjuist en uit de lucht gegrepen zijn. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. De Londensche medewerker van de Manchester Guardian merkt, onder aan haling van de zinsnede in de Troonrede terzake van de onvervulde hoop iu den Volkenbond, op, dat er bijna geen land is, waar de Volkenbond zoo geestdriftig ontvangen werd als in Nederland. De regeering en het volk waren eensgezind hem te begroeten als brengende een nieuw tijdperk in do geschiedenis van de nmnschheid. De vertegenwoordigers van de natie toonden hun vertrouwen in den bond, toen zij de begrooting voor leger en vloot verminderden, wat leidde tot het ontslag van de ministers van oorlog en marine. Ook werd eenigen tijd geleden aangekondigd, dat de regee- riug voornemens was de legersterkte te verminderen. Al deze goede voornemens schijnen nu opgegeven. Holland kan niet ontwapenen, wijl het zich onveilig voeU. België brak de onderhandelingen over een herziening van de verdragen van 1839 af en heeft daarna een militair verbond met Frankrijk aangegaan. De Belgsche persorganen verbergen het feit niet, dat dit verbond zou kunnen dienen om druk op Nederland uit te oefenen voor verkrijging van het geëischte Ne derlandsche gebied. Aldus voelt Neder land ondanks zijn verlangen naar ont wapening zich verplicht de militaire ma chine te handhaven, zelfs uit te breiden. DE NEUTRALE KAMERCLUB. Ten huize van den heer Treub, wiens toestand bevredigend is, al zal hij nog geruimen tiid thuis moeten blijven, heeft eergisteren de club der Kamerleden van de Neutrale Partij vergaderd. Prof. mr. Treub en de heer Abr. Staalman zijn herkozen onderscheidenlijk als voorzitter en secretais van de club. INTERNATIONALE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. Naar men uit Amsterdam meldt, schijnt het uitvoerend comité van de 3de Inter nationale te Moskou voornemens vier sub-bureaux, van waaruit de propaganda der communisten zal worden geleid, in verschillende landen te stichten. In Berlijn blijft een sub-bureau geves tigd voor de centrale rijken. Vervolgens wordt in Amsterdam weer een sub-bu reau gesticht voor Nederland, Frankrijk, Engeland en België. In Lissabon komt een subcommissie voor Portugal, Span je en Italië, terwijl het vierde sub bureau in Zuid Amerika opgericht zal worden. De heer Sneevliet, die weer in ons land vertoeft, zal binnenkort naar Rus land vertrekken en deze reis moet in verband staan met de uitvoering van bovengenoemd plan door de executieve te Moskou. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NEDERL.-INDIË. Bij Kon. besluit is benoemd tot gou verneur-generaal van Nederlandse!) Indiü mr. D. Fock, president van de Tweede Kamer, oud-minister van koloniën en oud gouverneur van Suriname. De overdracht van het koloniaal be stuur door den huidigen gouverneur- generaal aan den nieuwbenoemden zal plaats hebben iu Februari of Maart 1921. DE INWERKINGTREDING VAN DE ARBEIDSWET 1919. (Officieel.) Bij Kon. besluit van 27 dezer is bepaald, dat: de Arbeidswet 1919 in werking treedt op 24 October 1920, met uitzondering van a. de arti kelen 14 tot en met 21 en 44 tot en met 66b art. 68 en art. 69, onder a. tot en met d. voorzoover zij betrekking hebben op den arbeid in winkels, kan toren, apotheken, koffiehuizen, hotels en verplegingsin rich tingen. Het tijdstip, bedoeld aan het slot van art. 101, vijfde lid, onder c, der Arbeids wet 1919 wordt gesteld op 1 Juli 1921. GEVAARLIJKE HOLLANDSCHE KAAS De „N. R. Ct." correspondent te Wee- nen seint Groote opschudding is hier gewekt door een gebeurtenis in den gemeentelij ken kindertuin. Na kaas gegeten te hebben, zijn 61 kinderen tusschen de 2 en 5 jaar plot seling ziek geworden. Hevige sympto men van buikloop hebben zich voorge daan. Een vereeniging voor eerste hulp betoon heeft dadelijk hulp verleend. De kaas bleek Hollandsche kaas te zijn, afkomstig van Hollandsche „liebes- gabon" en was verstrekt door de Hol landsche kinderhulpafdeeling. De kaas was zeer hard en had oen sterken reuk. Een onderzoek, door de autoriteiten in gesteld, maakte uit, dat de kaas ver schrikkelijke gifatomen voor kinderge stellen bevatte. Het sensationeele bericht verbreidde zich bliksemsnel door de stad. Bij den kindertuin hadden heftige tafereelcn plaats. De ouders bestormden het lo kaal daar. Er gingen geruchte»), dat do kinderen gestorven waren. Een oude vrouw, grootmoeder, die haar kind kwam halen, stierf bij het vernemen van dat gerucht, hetwelk geheel onwaar bleek. Waarschijnlijk zijn alle kinderen reeds buiten gevaar, nadat de geneesheeren maaguitspoelingen toegepast hebben. De ochtendbladen hebben kolommen vol over het geval. MR. KOOLEN KAMERVOORZITTER? Zeer waarschijnlijk zal de heer Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, roomsch-kath., den heer Eock als voorzitter der Tweede Kamer opvolgen. Mr. Kooien is thans eerste onder-voorzitter. P. J. DE KANTER KAMERLID. De opvolger van Mr. Fock als Tweede Kamerlid is de heer P. J. de Kanter, oud-Kamerlid, wethouder van Dordrecht. DEPARTEMENT VAN LANDSVERDEDIGING. De „Stand." verneemt, dat heden of morgen het Koninklijk besluit is te ver wachten, betreffende de instelling van een Departeme.it van Landsverdediging. CHINEESCHE TARWEBLOEM. Naar de Tel. meldt, wordt thans in ons land tarwebloem aangeboden, afkom stig uit China, vanwaar vroeger nog nimmer tarwebloem naar Europa geëx porteerd werd. Integendeel betrok China voorheen buitengewoon groote partijen tarwebloem van Noord-Auierika, en wel in die mate, dat onlangs eenige Ameri- kaansche meelmolens een afzetgebied in Nederland zochten, omdat China niet langer als afuemer optrad. Wat de hier geoffreerde Chineesche bloem betreft, verneemt het blad, dat de kleur mooi blank is en ook de bak- aard gunstig mag genoemd worden, hoe wel een vergelijking met da Amerikaan- sche Patentbloem in het voordeel van laatstgenoemden moet uitvallen. Nabij St. Anthonis is de 27-jarige M. Min ten, door het op hol slaan van zijn paard, gevallen en een dag later overleden. Te üss is een 2 jarig kind van den arbeider W. v. d. B. door een wagen overreden en gedood. Van een varken,toebehoorende aan den heer L. S. te Hekelingen, werden al haar jongen, negen mooie biggetjes, door ratten doodgemaakt. Bij een ruzie welke in een vecht partijtje ontaardde, beet de vrouw van A. S. die van A. B. te Oude-Tonge een stuk van haar vinger. Een te Barneveld gehouden collecte voor de weduwe en vveezen van den te Kootwijkerbroek vermoorden arbeider C. Jansen, heeft de aanzienlijke som van f 1730 opgebracht. Te Keulen zijn de laatste dagen 210 sigaretten smokkelaars gearresteerd. Te Jena heeft de politie vier ban dieten gearresteerd, toen zij per auto aankwamen om twee kasboden van de fabrieken van Zeiss, die 800,000 Mk. loongelden vervoerden, te berooven. Te Gladbach is een spoorweg opzichter gevangen genomen, onder be schuldiging zich twee jaar lang spoor- wegmaterieel ter waarde van 21/2 millioen mark te hebben toegeëigend. De man moet de diefstallen hebben bedreven met eenige medeplichtigen, wier arresta tie te wachten is. TER NEUZEN, I October 1920. Van Zaterdag tot en met Dinsdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Iloogw. vm. 4.13 -1— 4.54 5.39 6.34 nm. 4.30— 5.17-6.07- 7.14 Laagw. vm. 10.41 11.29— - —0.43 nm. 11.08- 11.52 0.17 - 1.09 Laatste Kwartier Dinsdag 5 October 1.13 voorm. Gaarne verwijzen we naar de ad vertentie in dit nummer over do Avond- teekenschool. Zooals men daaruit ziet, beginnen Maandag de lessen en hebben do ouders alsdan gelegenheid bij die opening tegenwoordig te zijn en kunnen ze ook eens tegelijkertijd een kijkje in de school nemen. Met ingang van vandaag zijn de kosten van het visum op passen voor België aanmerkelijk verhoogd en gebracht op 10 francs voor een enkel visum en 20 francs voor heen en terug, waarbij de franc volgens den goudkoers wordt berekend. Voor October is dit bepaald op f0 5272, zoodat een enkel visum f5.25 kost. Hoek. Zondug 26 September j.l, hield de Gereformeerde Jongelingsvereenigiug „Excelsior" alhier een openbare verga dering in de Gereformeerde kerk. Een groot aantal belangstellenden was opge komen. Keurige referaten, waarop ge animeerde besprekingen volgden werden geleverd. Dat ieder voldaan was, bleek wel uit de opbrengst van de op het eind der vergadering gehouden collecte. Zaamslag. Over nazomer gesproken. Bij een ingezetene alhier hangen thans voor de tweede maal vruchten aau zijn aardbeiplanten. Axel. Tot telegrafiste 2e klasse is al hier benoemd Mej. A. C. M. Baart. Breskens. De heer J. van Melle alhier is aan het Technicum te Bingcn aan den Rijn (Duitschland) geslaagd voor het examen van werktuigkundig ingenieur. In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad waren alle le den aanwezig. Na vaststelling der notulen volgde behan deling van de ingekomen stukkeu. Een verzoek om subsidie voor de politie school te Hilversum werd voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen waren voorts eenige goedge keurde raadsbesluiten en mededeelingen over reclames tegen den hoofdelijken omslag. Ook was ingekomen een adres van J. de Fouw en eenige andere onderteekeuaars, die bezwaar maakten tegeu den toestand van de muziekgelegenheden, de inrichtingen, die or gelmuziek hebben, in 't bijzonder voor wat aangaat de Dijkstraat en de Nienwstraat. De Voorz. stelde voor dit adres bij de nieuw in te dienen politieverordening te behandelen, waarop de heer Scheole hem vroeg, wanneer die nieuwe verordening zoo ongeveor behan deld zal kunnen worden. Want mocht dat soms nog lang duren, dan zou hij wel wil len voorstellen dit adres spoediger, bijv. in de volgende vergadering te behandelen. Dezelfde meening was de heer Colsen toe gedaan. Er moet spoed achter dit adres ge zet worden, want juist de omwonenden heb ben nu dan gesproken. De Voorz. antwoordende merkte op, dat in de volgende vergadering wel kennis van de nieuwe concept-politieverordening genomen zal kunnen worden en dan binnen nfzienba- ren tijd daarna de kweste aan de orde komt. De heer Scheele: Wat is afzienbare tijd? De Voorz.: Misschien over een vier weken. En daarmee was deze zaak van de baan. Volgend punt was een verzoek van het Bestuur der Ambachtsschool betreffende een te sluiten geldleening. De Voorz. dit verzoek toelichtende, merkte op, dat de raad voor ongeveer anderhalf jaar garantie heeft verleend voor een leening van f 90.000. De bouwkosten, enz. zijn echter zeer opgeloopen, zoodat de uitgaven thans ongeveer i 108.000—f 110.000 bedragen. Er moet dus nog een f20.000 geleend worden. Spr. stelt voor dit ook nu weer te doen on der garantie van den raad. De heer Scheele vroeg daarop, hoe het toch kwam, dat de raad niet eerder meteen en ander in konnis was gesteld. Wat zit daar nu toch achter De Voorz. antwoordde hem, dat dit niet met opzet was gebeurd. Het bestuur wist nog niet, hoe het met de financiën zou loo- pen. Na enkele cijfers gegeven te hebben, zei hij voorts, dat het bestuur eerst gepro beerd heeft de leening uit te stellen en zoo lang mogelijk daaraan te ontkomen. Als nu de raad in een volgende ver gadering nog f 1000 voor de Avondteekeu- school wil geven, dan zullen we wel uit de moeite zijn. En daarmee was ook dit afgohandeld. Vervolgens deed de Voorz. eenige mede deelingen over de geneeskundige verzorging te Sluiskil. Men kan daar den dokter wel dadelijk per telefoon bereiken, maar met de recepten is dat anders. Daarom heeft men dan ook overwogen om te Sluiskil te komen tot een filiaal van een apotheek, opdat de menschen daar terecht kunnen voor de me dicijnen. Deze kwestie is nog hangende, een bod van ongeveer f 1200 is echter reeds gedaan. Zoo lang dit evenwel nog niet in orde is, heeft men overwogen te Sluiskil iemand be schikbaar te stellen, die de recepten in ont vangst neemt, ze in Ter Neuzen gereed laat inaken en ze dan rondbrengt of laat halen. Hiervoor hebben zich reeds drie mensehen opgegeven. De heer Van Cadsand merkte op, dat de Voorz. in zijn toelichting zich eenigszins ver gist had. De recepten zullen wel bij den man bezorgd worden, maar de medicijnen worden niet bij hem afgehaald. Die brengt hij rond. De heer Scheele had eenige bezwaren- De man is een paar uren van den dag beschik baar. Maar als nu de toestand eens zoo is, dat iemand de medicijnen dadelijk noodig heeft, wat dan En indien er veel zieken zijn, dan heeft hij een groot aantal recepten en duurt dat lang. Spr. zou dan ook wel wil len vragen, of die man zich ook niet op andere tijden van den dag beschikbaar kan stellen. De heer Colson-. Voor spoedgevallen is hij dadelijk disponibel. De heer Scheele: Hoe denkt de commissie over zoo'n spoedgeval De dokter zal dat toch wel moeten beoordeelen De Voorz. De praktijk zal hier den weg wijzen. Gemiddeld worden er per dag van Sluiskil een tiental recepten naar de apotheek gebracht. Voor een regelmatige middagbenrt kan den man een bepaald bedrag en voor een bijzouder geval een extra bedrag worden toegekend. De heer Scheele Kan die man ook voor anderen recepten meenemen, bijv. voor de menschen aan het Kanaal De Voorz. antwoordde toestemmend, waar na de heer Hamelink tenslotte over deze kwestie nog vroeg of dit een blijvende dienst bedoelt te zijn, of als proef, waarop de Voorz. opmerkte, dat. het als tussclienmaatregel slechts voor één maand proef is. Meerdere discussie ontstond, toen bij het volgend punt loonkwesties aan de orde kwamen. Ingekomen was nl. allereerst een schrijveu van den Alg. Nederl. Politiebond over het salaris van het politiepersoneel en in de tweede plaats een voorstel van den heer Col sen inhoudende loonsverhooging voor het gemeentepersonéel en een duurtebijslug aan hen. Zooals te voorzien was, raakten hierover de tongen los. Eerste spreker was de heer Nolson, die kort en zakelijk voorstelde een en ander te behandelen bij de begrootiug, waar dan ook de fiuanciëele commissie met voorstellen zal komen bij B en W. De heer Colsen merkte op, dat de raad z. i. een vorigen keer wel wat karig is ge weest. Er was toen wel hoop, dat de duurte zou verminderen, maar die is feitelijk nog vermeerderd. Duurtetoeslag is dan ook noodig. En hierna begon de heer Hamelink met zijn bekende, gewone argumenten van wal té steken. Wel is vroeger reeds naar voren gebracht, aldus spr., dat met voorstellen tot loonsverhooging spoed moest worden be tracht, maar we moeten nu wel tot de con clusie komen dat dit laatste niet is gebeurd. Het is onverantwoordelijk deze voorstellen naar de begrooting te verschuiven. Spr- dringt dan ook ten sterkste op behandeling aan, de menschen hebben dagelijks met te- koitkomingen te worstelen. Dat is voor een groot deel de schuld van de heeren aan de overzij (rechts en liberaal). Spr. zou dan ook wel willen vragen of uitstel een verantwoor delijke en menschelijke raad is. Do heer Nolson repliceerde. Spr. heeft indertijd gezegd, dat wanneer het blijkt, dat er noodtoestand is, hij de eerste is om te helpen. Voor zichzelf heeft Spr. echter de overtuiging dat het zoover nog niet is. Daarom heeft hij dan ook het voorstel gedaan een en ander te verwijzen naar de begrooting. Voorts heeft hij verbaasd gestaan over den heer Hamelink, daar toch ook zijn partijgenoot, de heer Geensen, met een voorstel zou komen. De heer Scheele Is deze zaak ook in de Commissie besproken De heer Nolson: Neen, neen. De heer Scheele is vervolgens nog niet zoo zeker, dat er geen noodtoestand kun be staan, maar de heer Hamelink gaat toch ook weer veel te ver. Aan spr. hebben de be trokken personen niet gezegd Wij hebben broodsgebrek; maar wel: Wij kunnen toch ook iets anders noodig hebben. De heer Geensen wilde de woorden van den heer N. nog wel even nader toelichten. Spr. heeft in de commissie gezegd, dat ver- hoogitig noodzakelijk is. Daar dit geen meer derheid kon verkrijgen, werd toen de idee geopperd een duurtetoeslag te geven. Daar di» echter onbillijk voor anderen zou zijn, heeft spr. aangedrongen op een voorschot. Dat nu echter van spr. nog geen nadere voorstellen zijn gekomen, hangt af van de situatie, van de Staatscommissie. Ook de heer Geelhoedt lichtte deze kwestie nog nader toe. In de laatstgehouden verga dering van de financ. commissie kon geen overeenstemming worden verkregen over duurtetoeslag of verhooging met terugwer kende kracht. De meerderheid was voor verhooging met 1 Jan. 1921. De heer Geensen heeft daarop gezegd, met een eigen voorstel te zullen komen. Nu die uitspraak in de financ. commissie gedaan is, begrijpt spr. niet, hoe de heer Colsen thans met een voorstel komt. Spr. kan het dan ook onmo gelijk ondersteunen. Op een vraag van den Voorz. aan den heer Nolson, of hij zijn voorstel niet kon wijzigen, antwoordde deze, dat hij zulks niet deed. We moeten, aldus spr., een vaste lijn volgenof een duurtetoeslag gegeven wordt in Oct. of Nov. is precies hetzelfde. De financ. commissie heeft zich met verschil lende verzoeken voor salarisverhooging bezig gehouden, die behandeld zouden worden bij de begrooting. De heer Geensen zou echter met een apart voorstel komen. Moet nu het voorstel-Colsen thans behandeld worden, of bij de begrooting, evenals het andere Laten wij het alles te zamen behandelen en aan houden tot de behandeling van de begrooting, waar wij eerst dan een overzicht van de inkomsten en uitgaven hebben. De heer De Jager was het wel ongeveer met. den heer Nolson eens, en achtte het ook het beste er nu nog niet op in te gaan. De heer De Meijer was eveneens dezelfde meening toegedaan. Er is een financ. com missie of er is er geen. En daarom gaat het niet aan, dat voorstellen van die comm. blij ven liggen en vooruitgeloopen worden door voorstellen van iedereen. De heer Hamelink wenschte vervolgens ook nog wel weer een kleine aanmerking te maken. De heeren van de financ. commissie moeten niet vergeten, dat, toen zij de op dracht voor de loonsverhooging aanvaardden, er spoed zou worden betracht. Thans heb ben wij ons uit te spreken over een toeslag en Spr. dnrft te zeggen, dat er een noodtoe stand is. Er staat toch hier of daar ook in een Boek ("wij zullen het maar met een hoofdletter zetten, Mh. H. I) geschreven „De mensch zal bij brood alleen niet leven." Er is meer noodig. En nu neemt Spr. het de financ. commissie niet kwalijk, dat ze met. een loonregeling nog niet klaar is, maar geef de menschen dan een voorschot. Er is wel degelijk broodsgebrek en het is onver antwoordelijk langer te wachten. Spr. staat ook niet op het standpunt van den heer Colsen, maar de grondslag van zijn voorstel, om de menschen tegemoet te komen, is juist. De heer De Jager: De heer H. gaat op de bijzonderheden in, is dat de bedoeling De heer Nolson, den heer H. antwoorden de, merkte op, dat de meerderheid van de financ. commissie niet overtuigd was, om een duurtetoeslag te moeten geven. Doch waar een salarisherziening zal plaats vinden, moeten we alles bij elkaar behandelen. Over de vraag wat noodig en wat niet noodig is, kunnen we tenslotte wel honderd jaar rede neeren. De heer Scheele was na deze redeneeriug van den heer N. wel eenigszins veranderd, want straks komt zeker de meerderheid van fiuanc. comm. met een voorstel om geen toe slag te geven. Het komt spr. voor, dat in een volgende vergadering moet worden uit gemaakt of wel of geen duurtetoeslag zal gegeven worden. De heer Nolson De financ. comm. doet geen voorstellen, doch ze adviseert. De heer Geensen merkte den heer N. op, dat hij, in tegenstelling met de woorden van den heer N. wel degelijk over duurtetoeslag had gesproken. Spr. had eerst bepleit het verhoogde salaris op 1 Juli 1920 te doen ingaan en was daarna met een tusschen- voorstel gekomen, om duurtetoeslag te geven. De heer NolsonWij hebben tegen den heer Geensen gezegd Maak dan een voorstel daarvan, misschien dat wij elkaar dan kannen vinden. De heer GeelhoedtDe heer Geensen heeft ten deele gelijk. Wij hebben ons echter in geenen deele gebonden. De heer Hamelink Dat wordt ook niet beweerd. De heer Geensen Niemand minder dan de heer N. heeft mij de woorden in den mond gelegd om dan een duurtetoeslag te geven. Nadat de Voorz. tenslotte nog had opge merkt, dat ieder lid onverkort het recht heeft voorstellen te doen, werd hierop het voorstel van den heer Nolson, om deze zaak te ver schuiven naar de begrooting, aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, die van de heeren Hamelink, Geensen en Colsen. Het volgend punt der agenda „Voorstel van B. en W. tot aankoop van Domeingrond voor de Volkshuisvesting", bracht ook nog al wut discussie. De heer De Ridder was gisteren nog eens bij het terrein ten O. van de Martinus Eijke- straat geweest en vond het jammer dat dit terrein zoo verknoeid is, daar het veel te veel is afgegraven. Is daar nog niet iets aan te doen, de vloeren in de huizen liggen lBc.M. onder den weg. Het is een zeer ongewensclite toestand. De heer Scheele had dezelfde bezwaren, hoewel er wel niets meer aan te doen zal zijn. Is de riooleering straks eens verstopt, dan komt het water bij de menschen in de woningen. Spr. zou daarom wel willen vra gen Waar zit nu toch de schuld van al die fouten Voor de toekomst moeten we ons daurvoor gaan wapenen, 't Zijn vervelende dingen. De heer De RidderIk zou ook nog wel willen vragen of hier een stratenplan bestaat De heer Nolson Ik ben het volkomen met den heer Scheele eens. We moeteD toch weten, wie de oorzaak is van al dat ongerief. De Voorz. antwoordde de heeren breed voerig. Met de waterafvoer zullen we wel geen moeilijkheden hebben. Spr. is het echter met de heeren eens, dat we hier met een onaangenaam stuk historie hebben te doen. Wat is nl. gebeurd? Aan de gemeente is een terrein aangebo den, dat lag op een behoorlijk niveau. De Vereeniging „Volkshuisvesting' heeft daar van dan ook gezegd, dat het acceptabel was. Hadden we daar moeten bouwen, dan hadden we in verband met de onteigening een half jaar moeten wachten. Nu hadden we gedacht met een rieëele koop man, het Rijk, te doen te hebben, maar dat is anders gebleken. Van het terrein is afge graven ter aanvulling van een volgend ter rein. Wie de direct schuldige is, is niet zoo gauw nit te maken. De bouwvereeniging heeft verondersteld, dat het terrein afgegra ven zou worden tot de gewone hoogte. Nie mand had in verdere afgraving erg. Voorts, wat het stratenplan betreft, in 1912 is een voorstel van het Domein inge diend, om een stratenplan aan te leggen. Toen heeft men gemeend, dat de Axelsche straat ongeveer het hoogtepeil was. Van Mannaert tot het Ziekenhuis is er echter ongeveer 1.20 M. val, wat dus een tamelijke daling is. Spr. herhaalt nog eens, dat ze een kwestie

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2