Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 282. Zaterdag 2 October 1920. 3e Jaargang. Uit de Schrift. BUITENLAND. ■O APHMNif.Mif.NT' RH hp7.nrmn£? f 1.15 ncr drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Per heuze n. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post ADVERTENTIËNVan 1—4 regels O.GO. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur^ s mul*ags de verschijndagen bij den drukker D. II. L1TTOÜ1J Az. te i er Neuzen. Telefoon Nr. 20. EVENWEL IS GOD MIJN KONING. Evenwel is God mijn Koning van ouds af, die verlossingen werkt in 't midden der aarde. Ps. 74 12. God is Koning, verlossingen heeft God gewerkt. De wonderen van Gods al macht en genade zijn talloos vele. Ze in orde verhalen is onmogelijk. In heilige bewondering kan het kind van God, gedachtig aan de groote werken Gods, slechts uitroepeno hoe groot is het goed, dat Gij hebt weggelegd voor de genen die U vreezen. Toch zijn er dikwerf bange en donkere tijden voor Gods volk. Tyden van zware beproeving, van bitter lijden, van bangen tegenspoedlijden van verdrukking, bespotting en vervolging van de zijde der vijanden. Bang wordt 't dan inzonder heid, wanneer de vijand in zijn vermetel heid niet alleen Gods kind vertreedt, maar 't aandurft openlijk Gods Naam te lasteren en spot met onzen God, omdat Hij niet verlost, ja spottend vraagt Waar is God op Wien gij bouwdet, En aan Wien g'uw zaak vertrouwdet Zie als God dan nog zwijgt en zich verborgen houdt, kan 't zijn als wordt 't hart doorboord. Hoe onuitsprekelijk heerlijk is 't, wanneer in zulke bange oogenblikken 't zielsoog weer mag open gaan voor de verlossingen Gods, voor Zijn heerlijk Koningschap, zooverre alle aardeschoon overtreffend. Dan komt met weenend oog 't „even wel" des geloofs op de lachende lippen. Achter dit evenwel ligt een donkere wereld. In bewondering zien wij dik werf op den held des geloofs die dit „Evenwel is God mijn Koning" zeggen kan. Wij benijden hem. Wij zouden ook zoo willen zijn. Maar denken wij er dan wel aan, dat achter dat „evenwel" de donkere wegen Gods liggen Denkt in hoe 't bij den dichter was. De vijanden waren losgelaten ze spotten, hoonden en lasterdenze vertrapten, vertraden en vervolgden en de Heere zweeg. O, was de Heere gekomen om zijn vijanden te verdelgenmaar dat zwijgen, dat laten lasteren dat dulden, dat Zijn volk zoo zeer verdrukt werd Ja, 'dat aanzien, niet helpen, niet uit redden, niet hooren zelfs en dan nog moeten hooreu, dat hoonen van de vij anden. Vleesch en hart zouden bezwijken. In zulke dagen en na zulke ervaringen perst echter uit de ziel na worsteling en gebed, menigwerf dit „evenwel des geloofs" naar de lippen. In wegen van zware beproeving, in tijden van druk en vervolging, in dagen van uitbreken van goddeloosheid kan 't nog zijn voor Gods volk alsof God niet hoort, niet ziet, niet helpt. Dan zijn er de fluisteringen in ons vleesch dan is er de smadende taal van Gods vijandendan komt bovenal de duivel zelf als de weerpart jjder Gods om tot opstand te prikkelen. Dan komt er echter gebed, 't verborgen geloofsleven waakt op. God bewaarde in wachtenstijd voor bezwijken sterkte 't geloof, terwijl de vijand zifte. Uit de diepte roept de ziel tot den Heere. En als dan satan poogt de ziel los te scheuren van den Heere God, dan ont waakt opeens het sluimerend geloofsleven. Eén voelt dan de eenzame zich weer met het volk van God van oude tijden, en in onwankelbaar geloof, als op een rots verhoogd uit d'ellende, roept ze uit Evenwel is God mijn Koning. zien al die verlossingen, vervulling dooi de eeuwen, van het Woord van Jezus de poorten der hel zullen Mijn gemeente niet overweldigen. Ja, ook verlossingen Gods uit familie en persoonlijk leven treden dan voor 't oog. Ervaren werd. Hij kan en wil en zal in nood, zelfs bij het raderen van den dood, volkomen uitkomst geven. En dit alles ziende, zingt de ziele in aanbiddend geloof Menigwerf heeft Hij uw druk Doen veranderen in geluk. Kent gij dit „everwei" des geloofs? Hebt ook gij leeren zeggen Evenwel is God mijn Koning? Mijn Koning van de wieg tot aan 't grafmijn Koning in leven en in sterven. Denken wij veel aan de eere Gods en aan den hoon der vijanden Gods. En bidden wij dan God, den Heere, dat wij tot beschaming van al Gods vijanden, als antwoord op hun spot, in waren zieleadel steeds kunnen antwoor den Evenwel is God mijn Koning. Ter Neuzen. S. Groeneveld. Hoe onuitsprekelijk heerlijk is 't, wan neer een bange, worstelende ziel tot dit „evenwel" mag komen, 't Oog gaat dan open voor al de verlossingen die God op aarde werkt. Voor het oog des geloofs gaat voorbij het leven van het volk van God van oude tijden aan. Vanaf de verlossing uit Egypte is de Heere dui zenden malen Zijn volk bekend geworden als de God die verlossingen werkt. Hoe schittert in heel de geschiedenis van oud Israël de hand des Heeren, die verlossingen werkt op aarde. Maar eveneens in de geschiedenis van Gods Kerk op aarde. De Heere laat 't zielsoog 7 „Geen man en geen cent Daar is een politieke partij in ons land, die wel eens wordt aangeduid met den naam: „De partij van geen manen geen cent." Elk weet dan wel, wie daarmee be doeld worden. En of ze dan rose, rood of donkerrood zijn, doet ook al heel weinig ter zake. Of 't volgelingen zijn van Mr. Marchant, Mr. Troelstra of David Wijnkoop, het is wat de zaak van onze weermacht be treft, lood om oud ijzer. Ze zijn allen den stelregel toegedaan „Geen man en geen cent." Propageeren die, waar ze maar kunnen. En geen uitdrukking, geen gezegde is hun daarbij te scherp. Te pas óf te onpas, wat ze op 't hartje hebben, dat moet er uit. Zelfs al is het op het Nationaal Con gres voor de Weermacht, dat dezer da gen is gehouden. Daar kwam na een rede van den heer C. K. Elout een zekere mijnheer Haring op de proppen, die zeer luide de trom- et van „Geen man en geen cent" liet linken. Oorlog brengt volgens den man, niels anders dan vernietiging en hij zou dan ook wel alles willen doen, alles afstaan om den oorlog te vermijden. 't Mooiste bewaarde hij nog tot het laatste. De man betoogde toon nl. „Het volk wordt er niet armer of rijker door, alsLimburgof Zeeuwseh-Vlaanderen aan een ander land gaan belmoren. Een volk dat wijs is, vecht niet." Gelukkig, dat niet allen in ons land er zoo over denken, want dan konden wij ons hier langzamerhand wel gaan opber gen. Maar hoe een mensch zoo kan rede neeren, dat is ous een raadsel. En instemming of belangstelling, ieder voelt het, daartussohen is nog al eenig verschil. Dat onze Eerste-Kamerleden dan ook op hun hoede zijn. Zoo ongemerkt zou het zaad van „Geen man en geen cent" wortel kunnen schie ten. En het dan nog uit te roeien, zou wel eens kunnen tegenvallen. Geen geel, maar donker rood gevaar. Op „het, prachtig Insulinde, dat zich daar slingert om den evenaar als een gordel van smaragd", hebben steeds van alle zijden vijanden geloerd. Vroeger sloeg met name Engeland er zeer begeerige blikken op en later werd in ons land „ach en weegeroepen over het gele gevaar, dat ons lndiëzou bedreigen. Men bedoelde daarmee voorloopig Japan en misschien, misschien in verre tijden ook nog eens China. Nu lijkt op het oogenblik de vrees voor dat gele gevaar niet zoo heel groot. Een ander is er echter thans voor in de plaats gekomen, dat vooral niet min der dreigend is En dat is een gevaar van politiek don- kerroode kleur, van den bolsjewiekschen kant. Onlangs namen we reeds een bericht op van het Engelsche blad, de „Daily Telegraph", meldende dat de bolsjewis ten vasten voet in Indië trachtten te krijgen. Thans komt David Wijnkoop in zijn blad „De Tribune" vertellen, dat in Britsch-Indië zoo goed als in Neder- landsch-Indië voor het communisme zal worden gewerkt. En als de heeren dat zoo openlijk uit spreken, hebben w in dubbele mate op onze hoede te zijn. Klinkt weer met des te meer ernst het voor ons Nederland, let op U saeck." O, dat wij dan ook niet naar „Geen man en geen cent" luisteren, maar be dacht zijn op allerlei mogelijkheden. Er op rekenen, dat voor Indië het ge vaar voorloopig niet van gele, maar van donkerroode kant komt. V Instemming of belang stelling In verband met die zonderlinge rede neering over Limburg en Zeeuwseh-Vlaan deren wenden we ook nog even het oog naar onze deftige Eerste Kamer. Want. ook daar schijnt een addertje onder het gras te schuilen en lijkt het wel of „Geen man en geen cent" er druk bezig is het anti militairistische zaad te zaaien. 't Kwam uit bij het Adres van Ant woord op de Troonrede van dit jaar. Bij het gedeelte dat over onze weer macht handelde, stond eerst in het ont werp adres van Antwoord „Zjj (nl. de Eerste Kamer) ontving met instemming de mededeeling, «lat, bij den onzekeren toestand, waarin Euro pa zich nog bevindt, Uwe Majesteit be dacht is op versterking van 's volks weerkracht Dat is alles in orde, maar de door ons gecursiveerde woorden „met instemming' zijn ter elfder ure nog veranderd in „met belangstelling", zoodat de zinsnede toen dus werd „Zij ontving met belangstelling, enz....' Én zoo gewijzigd is de zaak wel eenigs zins veranderd. Verandert ze nog meer als waar is, wat de „Standaard" bij ge ruchte vernam, dat deze wijziging op verzoek van de sociaal-democratische la den is aangebracht. Want dan komt „De partij van geen man en geen cent" er weer tusschen We leven tegenwoordig wel in een tijd van conferenties en commissies. Is ons landje vooral om de laatste, en dan met name, de talrijke Staatscommissies be kend, in de internationale wereld hebben we thans den tijd van allerlei conferen ties. Daar is een conferentie geweest te Spa, te Genève, in Italië, verder o.a. tusschen Millerand en Giolitti te Aix-les- Bans en meerdere op verschillende plaat sen tusschen Millerand en Lloyd George. In de laatste dagen wordt er nu weer een conferentie te Brussel gehouden. Een internationale, die zich met de financiën van de landen der wereld bezig houdt. Wat het nut daarvan is? Wij zullen ons niet aan een beoordee ling daarvan wagen de vergezichten zijn nog te wazig, om met eenige zekerheid iets positiefs nuttigs er van mee te deelen. De deelnemers aan de conferentie zijn echter nog al tamelijk optimistisch ge stemd. Laten we hopen, dat ze niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk gelijk mogen krijgen. Op die conferentie heeten de heeren zeer genoeglijk bijeen te zijn. En dat wil wat zeggen, waar er afge vaardigden zijn van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, maar ook van Duitsch- land. Toch kwam er ineens een incident, dat de goede verstandhouding dreigde te verbreken. 't Kwam door een Belgische hospitaal trein, die naar Polen zou worden ge zonden. Deze trein moest door Duitschland. Doch daar kwam ineens het bericht, dat de Duitsche Regeering weigerde hem door te laten. 't Gerucht drong ook door tot de fiuan- cieele conferentie. En toen was ineens de prettige samen werking weg. Ador, de voorzitter der conferentie, die ook voorzitter van het Roode Kruis is, was zeer boos en teekende in een telegram naar de Duitsche regeering verzet tegen dit verbod aan. De Duitsche afgevaardigden ter con ferentie verklaarden van het verbod niets te weten. Enfin, dat hielp om de verstandhouding weer goed te krijgen, toch wel een weinigje. En alles kwam weer lieelemaal in orde, toen uit Berlijn meegedeeld werd, dat bij nader inzicht besloten was, den hos- pitaaltrein toch maar door te laten, mits er geen oorlogstuig in werd meegevoerd. Niet alleen is de minnelijke schik king over het doorlaten van dien hospi- taaltrein goed vooi de onderlinge ver standhouding van de leden der internati onale financiëele conferentie te Brussel, maar van nog meer belang is deze kwestie voor de betrekkingen tusschen Duitschland en Polen. Wel is het gewrijf en geschrijf over Opper-Silezië iets verminderd, maar de toestand, aldus de „N. R. Ct." is echter nog allerminst hartelijk. Korfanty, de Poolsche leider, heeft in een open brief aan de Duitsche regeering onlangs geprotesteerd tegen het leveren van wapens aan verdekte militaire or ganisaties in Opp?r-Silezië, achter welke leveringen, volgens hem, de Duitsche regeering zat. De jongste verklaring van de Poolsche regeering in den Landdag bevatte verder eenige stekeligheden aan het adres van „sterke krachten" in Duitschland, „die altijd bereid zijn om tegen Polen op te trekken", en de Pool sche gezant te Berlijn heeft opdracht gekregen om met klem verzet aan te teekenen tegen de houding van de Duit sche overheid in Oost-Pruisen tegenover bolsjewistische benden. Eindelijk is er nog de kwestie van Dantzig, waar de Polen opkomen tegen de voorloopige be- stuursregeling, die er getroffen is, omdat zij op tal van punten afwijkt van de bepalingen van het vredestractaat. Er is dus al zooveel brandstof tusschen Duit- sellers en Polen aanwezig, dat men geen nieuw incident over den Belgischen hos- pitaaltrein moet wenschen. Enfin, dat is nu dan ook in orde ge komen. Waar we van de financiëele con ferentie op België en Duitschland, en vandaar op Duitschland en Polen zijn gekomen, gaan we nog maar een stapje verder, om kort even te zien hoe het met Polen en Rusland staat. We kunnen dan meedeelen, dat de Russische bolsjewisten zoo ongeveer overal op den terugtocht zijn. Een telegram vertelt daarvan het vol gende „Op het geheele noordelijke front zet ten de bolsjewiki hun terugtocht voort. De Poolsche ruiterij is reeds te Radoen bij Lida (ten Zuiden van Wilna) aange kómen. Tegelijkertijd drijven de opgestane Oekrainers in Podolië (ten Oosten van Galicië en ten Noorden van Bessarabië) de roode legers voor zich uit en behalen Wrangel's troepen aan den Dnjepr nieuwe voordeelen. Als het zoo doorgaat, komt er verbinding tusschen het Poolsch- Oekrainsche front en dat van Wrangel. In Podolië was de aftocht van de bols jewiki weer zoo snel, dat het centrum van de Oekrainers de aanraking met den vijand verloor Dat gaat dus alles nog al vlug. De bolsjewieken zullen wel eens den ken aan het spreekwoord „Zoo gewon nen, zoo geronnen". 't Is eigenaardig, maar de Fran- schen meenet) nog steeds allerlei spoken te zien in Duitsche aangelegenheden. Zoo meent thans de „Action Frangaise", dat een politiek failliet de Duitsche re volutie bedreigt en bijgevolg ook de ge gevens, waarop het herstel volgens het verdrag van Versailles berustte. Als de Duitsche staat van karakter verandert, zullen heele hoofdstukken van het ver drag niet meer op dezelfde manier kun nen worden toegepast. Het blad wijst dan op de beteekenis van de reaction- naire en federalistische beroering in Beieren en op Pruisen's slappen weer stand daartegen. De eenheidstaat is de voornaamste voorwaarde voor de ont wikkeling van het socialisme in Duitsch land. Als het federalisme te München vorderingen maakt, komt het doordat München het socialisme schuwt. Zuid- Duitschland is het hart der Duitsche politiek geworden. De Beiersche reactie kan menigvuldige gevolgen hebben. Lu- dendorff's tegenwoordigheid te München wijst een daarvan aan, namelijk dat de reactie van het Zuiden uit zich overliet Noorden uitbreidt. Het oude Pruisen zou dan herleven door Beieren. Het verschil tusschen de denkbeelden van München en die van Berlijn is de voornaamste reden van bestaan van het Beiersche federalisme. Als dit verschil ophoudt, hetgeen weer begint, treedt de Duitsche eenheid zooals ten tijde van Wilhelm 51 er voor in de plaats. Het komt er dus op aan of do reactie in Beieren plaatse lijk of algemeen zal zijn of ze centrifu gaal wordt, dan wel het begin van een nieuwe unificatie. Verschillende teekenen laten uitkomen, dat de Beiersche reactie door eenigen ontworpen is als een mid del om terug te komen tot het panger- manisme door het federalisme. liet weder optreden in Oostenrijk van Czemin, den kwaden geest van Karei V, onthult op zijn minst genomen die hoop. De man, die zoo hard voor Duitschland heeft ge werkt en zijn meester voor Wilhelm verried, kan enkel iets nastreven in de meeuing, het oude Oostenrijk doodend, het nieuwe te hebben gebracht naar een Duitsch rijk, waar voor een Czernin op nieuw plaats zou zijn. Wat zullen wij hierop zeggen Och, laten we het ditmaal maar eens zonder commentaar doen. Een ieder begrijpt wel, door wat geest dit is ingegeven. De veepest in België. Uit officieuse bron wordt aan de „N. It. Ct." medegedeeld, dat alle gevaar voor verdere uitbreiding van de veepest ge weken is. Deze woedt nog slechts met eenige intensiteit te Uijtkerke en Wulpeu in West-Vlaanderen en te Eupen. Waar er een drietal weken geleden nog circa 200 besmettingshaarden bestonden, is het resultaat al zeer verblijdend. Ie Vieux Sart bij Waver werd een nieuwe haard ontdekt. Het Belgische serum is op 25 aangetaste dieren beproefd. Alle zijn nu volkomen genezen. Bloedbad bij een begrafenis. Bij het ter aarde bestellen van de doodgeschoten arbeiders te Turijn, kwam het tot botsingen met de militairen. Acht officieren en soldaten werden doodge schoten. 30 personen werden gewond. De bomaanslag ie New-York. Met liet overlijden van een jonge vrouw in een der New-Yorksche hospi talen is het aantal bij den bomaanslag in Wallstreet omgekomen personen nu tot 30 gestegen. De politie zet haar onderzoek nog steeds voort, doch totdusver is nog geen bewijs aan het licht gekomen, dat tot de opsporing der daders heeft geleid. Uit het droge Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat de autoriteiten te Chicago aan een zekeren Dr. Fasli hebben verboden, langer alco hol voor te schrijven als geneesmiddel, een „bezigheid", waarin hij het kampioen schap had bereikt. Deze geneesheer had op één dag 308 dispensatie-recepten geschreven Om 7 uur in den morgen begon hij reeds. Ilij had, volgens zijn verklaring, geen tijd om behoorlijk te eten, zóó stroomden de „zwakke patiënten" van alle zijden toe 1 (Tel.). Kamenef. Kamenef, gewezen sovjet-gezant te Londen, is wegens slecht beleid, vooral omdat hij het schandaal van de Daily Herald liet uitlekken, uit den diploma- tieken dienst ontslagen en tot politiek commissaris op het westelijk front met standplaats Smolensk benoemd. Een Sinn-Fein complot te Londen P Het Engelsche departement van bin- nenlandsche zaken heeft, volgens de Daily Mail, betrouwbare inlichtingen ontvangen over het bestaan van een sa menzwering van Sinn-Fein te Londen eenige leiders daarvan zijn bekend. Sedert worden sterke afdeelingen politie in ge reedheid gehouden in de buurt van de gevangenis te Brixton, waar de burge meester van Cork is opgesloten. Zal dat helpen Schrijvers van circulaires en prospecti in do V. St. passen tegenwoordig een nieuw (of is het al een oud) middel toe om te bereiken, dat hun missives in handen komen van de chefs der firma's, die zij willen bereiken. Zij laten de adres sen op den omslag niet typen, doch schrijven (met een vrouwenhand). De enveloppe moet er uitzien als die van een privé-brief, en de omslag wordt

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1