ill Een partij Japan-latten. H. J. VAN t BHfl)»EBK riGKon en -nessen. N.V. kdMcl en Boomkweekeryeu Wed. P. DE JONGH, Goes. VAN DALEN, Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Suiker. Kerk en School. A d v e r t e ii t i n. Gemeente ZAAMSLAG. „Oe Anti-rev. Rotterdammer", „De Standaard", „De Nederlander". G. A. van Breen, D. VAN AKEN, G. A. van Breen, Medelezers Weder ontvangen tandarts Uw ADRES voor Steeds voorhanden Vertegenw. voor Z.-VI. M. JANSEN-TEN KAATE, Neuzen-Driewegen. hetgeen men toeschrijft aan de geweldi ge boschbranden die in Noordwestelijk Rusland woeden. Doordat de regeering toegegeven heeft, is de poststaking te Weenen voor- loopig vermeden. Wegens den in Februari te Walsum gepleegden moord op den Nederland- schen matroos Jan Buel van het schip Annemarie, zijn de werkman Friedrich Wilhelm Tiedé en de fabrieksarbeidster Obernier door de gezworenen te Duis burg ter dood veroordeeld. Te Keulen is de 71 jarige Klubsteg vermoord en beroofd, ders zijn veel kostbaarheden juwelier De da- een en portefeuille vallen. met 2000 M. in handen ge- Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt 2.58 3.33 3.10 3 46 9.19 9.56 9.49 10.29 October van 1. 2. 3. van Hoogwater voorm. 2.22 nam. 2.33 Laagwater voorm 8.44 nam. 9.17 Laatste Kwartier Dinsdag 5 1.13 voorm. Bijvoegsel tot de Nederlandsehe „Staatscourant" van 22 dezer bevat de akte van oprichting van de N. V.: „Emailleer-, Nikkel- en Kachelfabriek E. N. K." alhier. De akte werd op 17 Augus tus j.l. verleden ten overstaan van notaris Ph.'J. Callenfels te dezer stede. De vennootschap heeft ten doel het drijven van den handel in rijwielen en rijwiel onderdeelen, het nikkelen en lakken van rijwielen en aanverwante artikelen, het fabriceeren van kachels, het in den han del brengen van die kachels en het ex- ploiteeren eener ijzergieterij, alles in den ruimsten zin genomen. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van ongeveer 30 jaren, ingegaan 17 Aug. j.l., om te eindigen na verloop van 31 Dec. 1949, behoudens verlenging van dit tijdvak. Het kapitaal der vennootschap be draagt f 50.000.verdeeld in 10Ó aan deden van f 500.—. Van dit kapitaal was op den dag der oprichting f 30.000.— geplaatst en volgestort door 33 aandeel houders. De resteerende 40 aandeelen moeten, behoudens de verlenging van den termijn overeenkomstig art. 50 van het W. van K., geplaatst zijn vóór 1 Januari 1930. Het bestuur der vennootschap is op gedragen aan een directeur, waartoe be noemd is de heer N. Acke alhier, onder toezicht van een raad van vijf commis sarissen, zijnde de heeren J. J. de Jager, Lev. de Feijter Sz., G. Meertens, G. F. P. van der Peijl, en W. Bedet, allen alhier woonachtig. In de op Donderdag a.s., des na middags 2 uur te houden vergadering van den Gemeenteraad, zijn de punten behandeling de volgende Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot aankoop Domeingrond voor de Volkshuis vesting. 4. Idem om C. M. Leunis aan te slui ten aan het Gemeenteriool. 5. Idem tot wijziging van liet raads besluit van 26 Aug. 1920, in zake het aangaan eener geldleening van f2600. 6. Idem tot het aanvullen van het raadsbesluit van 25 Aug. 1920 tot wijzi ging der begrooting dienst 1920. 7. Benoeming raadscommissies. 8. Benoeming onderwijzers Handels- herhal ingsonderwijs. 9. Behandeling reclames H. O. dienst 1919-1920. 10. Idem schoolgeldreclames 3e tijd vak 1919. 11. Idem Hondenbelasting 1920. Zaterdag j.l. vergaderde in de Con sistorie der Geref. Kerk alhier de Bonds ring „Zeeuwsch-Vlaanderen" der Jengel. Vereen, op Geref. grondslag. De vergadering werd door den voor zitter, den heer J. J. Verlinde geopend met gebed, na het laten zingen van Psalm 119 1. Hierna las do voorzitter de ver gadering voor Spreuken 23 1526. Op enkele van deze tektsten wees hij in zijn openingswoord, dat voornamelijk een waarschuwing was tegen het meedoen aan de genoegens der wereld. Spr. ein digde met de wensch en bede, die de Spreukendichter in vs. 26 uit„Mijn zoon, geef mij uw hart, en laat uwe oogen mijne wegen bewaren" en hoopte dat de vrienden dit woord in gedachten zullen houden, als zij straks het kermis- vierende Ter Neuzen zullen doorkruisen Drie onderwerpen, benevens enkele andere zaken werden op deze vergade ring behandeld. De eerste inleiding werd geleverd door den heer J. Geelhoed van Zaamslag, die inleiddo het onderwerp „Ringbezoek". Spr. schetste in het bij zonder het doel en wezen van het ring bezoek en legde er voornamelijk den nadruk op, waarom ringbezoek noodig is. In verband hiermede weerlegde hij enkele meeningen contra ringbezoek. Nadat over dit onderwerp heel wat was gediscussieerd, verzocht de voorzitter een paar coupletten van het bondslied te zingen. Vervolgens trad als 2e inleider op, dhr. Herrebout van Schoondijke met liet onderwerp „De beteekenis van de Chris telijke religie voor het maatschappelijk leven". Het te voren vermelde onderwerp (Genesis 2 216) kon niet worden gele verd, daar de inleider daarvoor verhin derd' was de vergadering bij te wonen. De inleider liet in zijn inleiding goed uitkomen, dat het Woord Gods ons een richtsnoer is op alle levensterrein en dat het licht spreidt en raad verschaft op alle omstandigheden van het leven. Eindelijk leidde dhr. Christiaanse van Ter Neuzen in„Ons Bondslied". Hij beschreef het ontstaan van het lied en de beteekenis van de 6 verzen ervan. Hij wekt de vr. op, van dat „Ons wenkt het beeld der vad'ren" te zingen daar de wereld toch op alle terrein haar liederen aanheft, zouden wij dan achter blijven, om te zingen van dien God der ad ren, die ook onze God wil zijn Na behandeling van deze drie welge kozen onderwerpen, werd de goed ge slaagde ringvergadering op de gebruike lijke wijze gesloten met. dankgebed dooi den bezoeker, den heer J. C. Jansen van Driewegen. De ministers van landbouw en fi nanciën hebben ingetrokken hun gemeen schappelijke beschikking van 13 Augustus 1920, waarbij het verkeer met eenhoevige dieren over de Nederlandsch-Belgische grens werd verboden. We vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie van den heer A. J. v. d. Sloot, waarin deze mededee- ling doet, dat de opruiming van schoenen nog duurt tot en met Zaterdag a.s. Zaamslag. Zooals bekend vertrokken Woensdagmorgen weer enkele W eensche kinderen naar hun vaderland. Ook de landbouwer A. D. bracht zijn pleegkind per rijtuig naar de tram van 6 uur, terwijl twee van zijn zoontjes hun ka meraadje mede uitgeleide deden. De tram vertrok |en D. keerde weer huiswaarts, 't Was wat mistig. Op den Imogen dijk bij den Reuzenhoek gekomen schrok plotseling liet paard van e~" zich daar bevindend dekkleed met grnote witte letters en daar ging alles achteruit van den steilen kant in de diepte. Wat moest dat worden Krakend vloog de kap van het rijtuig hier een stuk van dit, daar een stuk van dat en er tusschen D. met zijn kinderen. Hij zelf was in 't gelaat erg gekwetst, één zijner zoontjes was door de kwets uren bijna niet te herkennen en de tweede had zich erg aan den schouder bezeerd. Beiden hadden nog een snede boven het oog. Het paard was ongedeerd. Hoe ernstig dit ongeval ook vvas, men mag van geluk spreken, dat hier geen menscheulevens te betreuren waren. Do bietencampagne is de vouge week begonnen. Zaterdag kwam er een tram over 't dorp met een der nieuwste machines, waarachter niet minder dan achttien wagens. De vracht scheen toch wel wat zwaar te zijn, want buiten liet dorp moest gestopt worden, omreden de machine warm geloopen was. Kuitaart. De landbouwer W. de Zw. alhier geraakte door het schrikken van het paard met zijn kar onder den tram Hulst-Walsoorden. Wonder boven wonder liep alles goed af, en kwam hij met den schrik en f 15 schadevergoeding voor gebroken i uiten vrij. De Voorz. v. d. Raad van Arbeid te Middelburg schrijft ons Tot heden was het niet toegestaan op de rentekaarten der lnvaliditeits et eenige aanteekening te stellen. Thans is bij Koninklijk Besluit bepaald, dat het daarop vermelden van enkele woorden getolereerd is ter bevordering van een goede uitvoering dezer wet. Waar de kaarten 1 jaar geldig zijn en r het verstrijken van dien termijn bij het binnenkomen op den Raad van Ar beid gecontroleerd worden, alvorens de bedragen (aan zegels geplakt) gebookt worden ten name van den verzekerde, blijkt meermalen dat het geheugen be grijpelijkerwijze omtrent de reden van het niet plakken van zegels over een week geen betrouwbare baken is, zelfs geheel geen inlichting kan verstrekken. Ter tegemoetkoming hieraan is het in den vervolge toegestaan in de vakjes, rentezegel zit, de oorzaak te teekenen met do woor- „werkloos" of „werksta- Donderdag spelen in een waarop geen daarvan aan den„ziek", king". De arbeids/er die wanneer se niet gewerkt heeft, al heeft ze inkomsten, steeds geexcuseerd is om niet te plakken, mag er op schrijven „niet gewerkt". Ter verduidelijking hiervan zij vormeld, dat volgens de I. W. de arbeider wan neer hij geen werkgever heeft over een week verplicht is zelf te plakken indien hij inkomsten heeft. Kattentrouw. Eenige weken geleden werden twee katjes in een zak per as vervoerd van Melissant naar de overzijde der haven, naar Dirksland. Ze werden goed ver zorgd en binnen gehouden. Allengs kre gen ze meer vrijheid ook buitenshuis. Dezer dagen evenwel verschonen ze weer gezamenlijk voor de oude woning te Melissant. Besmettelijke kip pen ziekte. In verschillende dorpen van Noord- Limburg doet zich den laatsten tijd eerie besmettelijke ziekte onder de kip pen voor. Deze sterven bij tientallen. Vermoedelijk is het de t. g. „Kleijnsche" ziekte. Be bedrieger bedrogen. Te Amsterdam had een jongen van een jaar of 20 een f 3000 van zijn pa troon gestolen en met een vriend te Den Haag het geld verteerd. De „vriend" zorgde er bovendien voor dat de opma king heel snel in zijn werk ging door den dief f 300 afhandig te maken. De op zijn beurt weer bestolene ging naai de politie waar zijn vriend natuurlijk aan het licht bracht hoe de aanklager aan de f 3000 kwam. Beide slampampers werden gratis naar Amsterdam overgebracht. Een kind in de brandkast. waren kinderen aan het uitdragerij te Haarlem, waarin zich een brandkast bevond. De deur werd opengemaakt en door nieuws gierigheid gedreven kroop een 4 jarig meisje in de kast. De vriendinnetjes deden de deur dicht en pas daarna be grepen ze onwillekeurig dat er iets ernstigs was gebeurd. Huilend werden de ouders gewaarschuwd, maar er was geen sleutel. Een smid werd gehaald die de kast openhaktetien minuten duurde deze spannende arbeid. Eindelijk kou de deur geopend worden en tot ongemeene ver rassing der omstanders kwam de kleine levend en ongedeerd voor den dag. Aan groot gevaar ontkomen. Schipper W de Jong varende met een Spakenburgschs bemanning op een Vlaar- dingsche loggei kwam dezer dagen aan met 30 last haring. Op de thuisreis ontkwamen zij ternauwernood aan groot gevaar. In de nabijheid van de Doggers- bank werd het schip 's rachts aangevaren door een onbekende viermastschoener. Natuurlijk was de schrik groot. Men meende' te zinken. De kop van den logger was ernstig beschadigd. Ware liet schip meer in 't midden getroffen, dan was het zeer waarschijnlijk gezon ken. Nu kon de reis, zoo goed en zoo kwaad als het ging, worden voortgezet naar veilige haven. Een goede vangst. De politie te Kaatsheuvel heeft een goede vangst gedaan. De vorige week vervoegde zich bij verschillende leer- fabrikanten iemand, zich noemende Van den Maagdenburg, ingenieur van den Waterstaat, die verklaarde vrije steen kolen te kunnen leveren voor f 900 per 15 ton, dus ongeveer f 300 lager dan het Kodibu. Als waarborgsom moest een derde van den prijs tegen kwitantie ge stort worden. Vier firma's stortten sa men f 1200. Een gezien persoon stelde hij als hoofdagent aan logeerde in ge renommeerde hotels, maakte autotochten, kocht een fiets, alles natuurlijk zonder te betalen, en liet zich door zijn „ver tegenwoordiger" introduceeren in goede kringen. Men merkte bedrogen te zijn, toen men vernam, dat levering van ko len buiten het Kodibu om, onmogelijk was. Na lang zoeken is de ingenieur gear resteerd. Ilij had Duitsche en Belgische passen in zijn bezit. In de Langstraat wist hij f2400 los te maken, uit Tilburg kwam reeds een geval van f200 ter ken nisse van de politie. Te Hontenisse heeft hij f295 en een fiets gestolen. Hij is een Belgisch deserteur, die in zijn vaderland een vonnis van 4 maanden achter den rug heeft. Op heeterdaad betrapt. Te Heerlen zijn een tweetal Duitschers E K. en C. K van beroep chauffeurs, bij het inbreken in de woning van den lieer v. d. V. op heeterdaad door de po litie betrapt. Een derde persoon J. S. werd later aangehouden. De aangehou denen hebben bekend. Waar in de laatste dagen onophoudelijk inbraken in de verschillende gemeenten in Zuid-Lim- burg hebben plaats gehad, meent men een goede vangst te hebben gedaan. Uiterste spaarzaamheid is geboden. Te Den Haag meent men blijkbaar, dat deze raad in de Troonrede nu juist niet slaat op officieele bureaux. Ten minste, in het „Vad." lezen weiets, dat geen hoog denkbeeld van de zuinigheid op dergelijke inrichtingen geeft. Dezer dagen, aldus genoemd blad, zulk een bureau bezoekende betraden we een kamer, waarvan de ramen wijd open stonden en zich eenige het bezwijmen half nabije dames bevonden. Wat bleek het geval De centrale verwarming was reeds ontstoken. Krij gen we zooveel kolen, dat dergelijke verspilling er mee door kan? K e i Voor de Moor in de zijn uit de predikanten Een predikant maakte bekend aan staanden Zondag te zullen spreken over leugenaars, terwijl de Gemeente verzocht werd alsdan vooraf Markus 17 te lezen. Den volgenden Zondag 't is nog geen maand geleden eer de prediking begon, verzocht de leeraar met het ernstigste gezicht van de wereld, dat allen, die Markus 17 gelezen hadden, de hand zouden opsteken. Een dozijn han den gingen naar boven. „Daar heb ik je", riep de leeraar met een vervaarlijke stem, „jij leugenaars, over n zal ik spreken. Het Evangelie van Markus heeft maar 16 hoofdstukken". Hoe men den kansel al kan ontwijden en tol het plastische kan afzinken. kol ij k leven te Amsterdam. predikantsvacature-Dr. de Geref. Kerk van Amsterdam gemeente 172 namen van opgegeven. In het kerke- raadsverslag wordt medegedeeld, dat de commissie ad hoe omtrent deze predi kanten inlichtingen zal zoeken. Over 3 weken moet zij hiermee gereed zijn. Gesplitst Hoofdakte examen. De redacteur van „De Katholieke School" schrijft ook over de splitsing van het hoofdakte-examen, o. a. door Prof. Casimir aan de orde gesteld in „School en Loven", en zegt „Wij voor ons gaan accoord zoowel met het denkbeeld om het hoofdakte- examen te splitsen, als met het andere idee, om binnen twee jaar geen her examen af te nemen over vakken, waar voor minstens een 6 werd gehaald. „Beide gedachten zijn intusschen niet nieuw. Meermalen werd uit onderwijzers kringen zoowel het eene als het andere dringend aanbevolen. „Dusver steeds vergeefs. Waarommen d i t niet zou „aandurven" is ons niet duidelijk". Geref. Kerken. Tweetal: Te Niezijl Boersma, te Koudum en II Boornbergum te Vorden, Nood, te Lopik en J aan 't Haringvliet; (Gron.), O. Fokkens, te C. A. van Vesseur, te Stad te Nieuwerkerk- Oosterland, H. N. Basoski, te Moerdijk en E. J. van Voorst, te Numansdorp. Beroepen: te Wolvèga, J. van der Meulen, te Schoonoord te Hardenberg, Tj. Petersen, te Anjum te Idskenhuizen, A. D. C. Kok, te Warffumte Delft, H. S. Bouma, te Leeuwarden en A. Hoeneveld, te Nijkerk te Doesburg, J. B. Jansen, te Zevenhuizen (Z.-II Aangenomen: naar Velsen, J. D. Boerkoel, cand. te Haarlem. Bedankt: voor Sleeuwijk, Kruiuin- gen, Zuidwolde (Dr.) en Hollum (Ame land), J. D. Boerkoel, cand. te Haarlem voor Huizum, Dr. S. P. Dee, te Dwin- geloovoor Scheveningen, J. Waterink, te Zutphen. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Schipluiden, Joh. Steehou wer, te Broek op LangendijkC. M. Lutoijn, te Heinenoord en Dr. A. Troel stra, te Den Haag. Beroepen: te Schipluiden (toez.). Joh. Steehouwer, te Broek op Langen dijk te Westbroek en Achttienhoven, J. J. Timmer, te Montfoortte Oister- wijk, A. Weeder, te Koog aan de Zaan te' Minnertsga (toez.), L. Moolhuizen, te Garijpte Nijkerk op de Veluwe, C. B. Holland, te Kampen te Dokkum, B. ter Haar Dzn., te Oosterwolde (Fr.)te Haarlo en Waterhoek, II. J. Engelkes, voorganger der Vrij/.. Herv. te Kampen, A a n g e li o id e n naar Nieuwe-Pe- kela (toez.), B. Keers, cand. t. d. II. D. te Apeldoorn. Bedankt: voor Hasselt (2e pred. plaats), J. Goslinga, te Utrecht; voor Rottum en Stitswerd, B. Keers, cand. t. d. II. L). te Apeldoorn voor Balk, Dr. M. Woudstra, te Utrecht voor Kockengen (toez.), J. J. van de Pol, te Ooltgensplaatvoor Oostkapelle (toez.), J. J. van der Grient, te Maassluis. Christ. Geref. Kerk. Tweetal: te te 's Gravenzande Bussum. Leerdam, D. Driesen, en G. Salomons, te Zaamslag. Aan de christelijke school op den Reuzenhoek is tot onderwijzeres benoemd Mej. J. Los van Ter Neuzen. Een gelukkig catecheet. Ds. W. Bieshaar, beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage, heeft te Utrecht afscheid gepreekt. Uit het verslag daarvan in de „Waarheidsvriend" zien wij, dat hij o.m. dankte voor de trouw van zijn catechisanten „op cate chisaties van ongeveer 10ü leerlingen, was er menigmaal niet één absent" Leugenaars. In de Amerikaansche „Wachter" leest men De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat op bon No. 52 van de Rykssuikerkaart welke geldig is van Maandag 27 September t/m Zondag 3 Octo ber, de winkeliers gehouden zijn 1/tK.(<. Suiker per bon af te leveren tegen f 0.15. Ter Neuzen, 27 September 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. J. A. TAZELAAR Joii.Pzn. N. J. FEIJ die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk on dervonden. Ter Neuzen, 28 September 1920. Burgemeester en Wethouders der ge meente ZAAMSLAG maken bekend, dat ingevolge leeningsbesluit, in obligation van f 500.— rentende maximum 6 de in schrijving is opengesteld tot en met 8 October a.s. des voormiddags ten 10 ure. De storting moet geschieden voor of op 1 November a.s. in den voormiddag bij den Gemeente-Ontvanger. 'Het leeningsbesluit ligt ter Gemeente secretarie ter inzage. Zaamslag, den 23 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pz., Voorzitter. J. STOLK Lzn Secretaris. gevraagd voor Adres: LITTOOIJ's Boekhandel, TER NEUZEN. Handel in Koloniale Waren. is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Kei'sstraat 3-5. TER NEUZEN. Telefoon 58. EFFECTEN PANDBRIEVEN - COUPONS CHEQUES VREEMD GELD. SMAAKVOL en SIERLIJK is ZEKER Markt Ter Neuzen. Handel in Koloniale Waren. ZAAMSLAG. ZAAIW1KKEN (grove Geldersche). LUPINEN en RAAPZAAD. Aanleg van prima Kunstweiden. Honderden soorten ROZEN, gekweekt op wild onder deskundige leiding. Bekroond met zilveren medaille van Z. K. II. den Prins der Nederlanden. Daar wij 60 II.A. kweekerijen bezitten, kunnen wij de prijzen zeer laag zetten. TER NEUZEN, 28 September 1920. Getrouwd F.N ZAAMSLAG. Brouwrijstr. 3 (Hoek Havenstr Ter Neuzen, TEL. 105, 1

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3