BINNENLAND. Korte Berichten. Zoo in 't Voorbijgaan. hem in 191? weder in een ministerie op, natuurlijk niet zonder met zijn onbe dwingbaar boosaardige spotneiging een echten tijgerachtige woordspeling te ma ken op den naam Leygues, dat ongeveer uitgesproken wordt als bet woord „legs", legaat Thans maakt Millerand hem tot mi nister-president en minister van buiten- landsche zaken. Of hij een goed regeeringschef zal zijn, moet de toekomst leeren. Hij is in allen gevalle een lyricus, een millionnair en een handig man. De dag van Zaterdag, aldus de „N. R. Ct.", heeft in de houding van de Engelsche mijnwerkers de wending ge bracht, die niets verrassends meer had toen zij bekend werd, maar toch aan merkelijke opluchting teweegbrengt. Het is geen geringe overwinning voor Lloyd George en de gematigde leiders van de vakvereenigingen, dat zij door hun over redingskunst het besluit van de kolen- delvers, om het werk tot nader order neer te leggen, hetwelk door hun meerderheid genomen en pas nog door hun congres bekrachtigd was, herroepen te hebben gekregen. De staking wordt een week uitgesteld, om beiden partijen, den mijneigenaars en den mijnwerkers, gele genheid te geven, zich over het bemid delingsvoorstel van den eerste minister te verstaan, en is alles gewonnen, wat er op dit oogenblik in het belang van een verzoening te winnen viel. De te genstanders van Lloyd George hebben hem wel den pruritus diputandi, de zie- kelijk-overdreven neiging tot debatteeren verweten, die de ingeschapen eigenschap van alle mannen uit Wales heet, maar het land heeft er ditmaal toch maar baat bij gehad, dat hij onvermoeid in het vinden van telkens nieuwe argu menten tegen een staking, de onderhan delingen in het goede spoor heeft weten te leiden en terloops een oplossing aan de hand heeft gedaan, die ertoe kan strekken, om de productie op te voeren, zonder dat men, althans in naam, tot het bij de werklieden minder populaire stelsel van stukwerk behoeft terug to keeren. Bomaanslag te Gent. Te Gent ontplofte Zaterdag een bom voor de woning van senator Ligy, rap porteur van het wetsvoorstel betreffende liet gebruik van het Nederlandsch in bestuurszaken, dat, naar het heet, door hem in voor de Vlamingen ongunstigen zin zou worden geamendeerd. Een vrouw, die voorbijkwam op hot oogenblik van de ontploffing, werd zwaar gewond. Verder beperkt zich alles tot stoffelijke schade. De daders van den aanslag bleven tot nu toe onbekend. De Duitsche postzegels. Bij de Duitsche posterijen zijn thans postzegels van dezelfde kleur voor ver schillende waarden in omloop, n.l. en 10 Pfennige oranje, 5 en 20 Pf. groen, 10 en 40 Pf. karmijnrood, 5 en 50 Pf. violet, 20 en 80 Pf. donkerblauw. Dit geeft dikwijls aanleiding tot vergissingen, te meer daar de cijfers, die de waarde aanduiden, zeer klein zijn. Vooral voor de postambtenaren is dat zeerTastig en het is reeds voorgekomen dat men daardoor ten onrechte strafporto heeft moeten betalen. Gemeenten als koopman. Om hun ingezetenen het reizen naai de Hollandsche grens te besparen, zijn enkele Westfaalsche grensgemeenten be gonnen, om de voor hun bevolking be- noodigde levensmiddelen aan de Holland sche grenzen zelf in te koopen. Door slangen verjaagd. Het gezin van een werkman te Proll- heli, in het Noorden van Wales, is door slangen uit zijn huis verjaagd. 's Middags vond de vrouw twee groote slangen onder de vloermat en drie andere onder een aanrecht, die zij alle doodde. Bij het naar bed gaan ontdekte men weer twee slangen onder de wieg van het jongste kind, die, met eenige moeite, ook vermorzeld werden. De Negerwijk te Chicago. In de Negerwijk te Chicago, is het dezer dagen weer warm toegegaan. De politie moest er ingrijpen om een eind te maken aan onlusten, die waren gevolgd op de vermoording van een tramconduc teur door twee negers. De daders en nog verscheiden andere negers werden door een woedende menigte achtervolgd. De negers namen de wijk in een kerk, waar zij door politie met machinegeweren werden ontzet. Vele andere negers werden uit de trams gesleurd en afge ranseld. Overal waar het in de negerwijk rumoerig was, greep de politie onmid dellijk in. Een dorp van schaakspelers. Ströbeck bij Ilalberstadt is een merk waardig dorp. Het schaakspel is daal de lievelingsbezigheid ven jong en oud gedurende de lange winteravonden. Zoo wel in den engeren familiekring als in de verschillende vereenigingen. In de school is het schaakspel een der verplich- 1e leervakken en daardoor het schaak bord een noodzakelijk schoohneubel. De ze plaatselijke bepalingen zijn indertijd als een dorpsvoorrecht nadrukkelijk er kend. De kinderen van de Ströbecker volks school moeten na het Paaschexamen in een schaakwedstrijd uitkomen, waarvoor het gemeentebestuur zes schaakborden als prijzen uitlooft. De oorsprong van deze kennis van en liefde tot het schaakspel wordt, naar de overlevering verluid, toegeschreven aan den eens in Ströbeck gevangen ge nomen Wenden-koning Gudelin, die uit dankbaarheid voor de goede behande ling, hem door zijn Ströbecker bewakers aangedaan, hen liet schaakspel leerde. In den tijd van Frederik den Groote kwam ieder jaar een vorstelijk beambte naar Ströbeck om met de boeren een partij schaak te spelen, waarbij de te betaien belastingen den inzet vormden. Daar de beambten elk jaar weor verlo ren, kwam de groote keurvorst eens zelf naar Ströbeck. Maar ook hij verloor zijn partij. Het schaakbord, waarop de ze parti] gespeeld werd, wordt als een bijzonderheid aan de bezoekers van het dorp getoond. De reis des konings. De terugreis van den Belgischen koning uit Brazilië, eerst op 16 October bepaald, is om verschillende redenen en vooral ook om den politieken toestand iu België, vervroegd. Dientengevolge zal de terugkeer ook niet plaats hebben met de „Pays de Waes", uiaar aan boord van den Brazi- liaanschen kruiser „Sao Paulo". Treinbotsing. Tusschen de stations Sontra en Hom berg op de lijn Göttingen Bebra (Duitsch- land) zijn van een goederentrein een aantal wagens losgeraakt en de sterke helling afgerold in do richting Sontra, waar ze in volle vaart op een in de rich ting Bebra volgenden goederentrein bot sten. De locomotief van den goederen trein werd van den spoordijk geslingerd en 50 wagons zijn tot splinters geslagen. Vier remmers zijn gedood, verscheidene andere beambten zwaar gewond. Ontploffing te Dantzig. In de haven van Dantzig heeft een ontploffing plaats gehad. Er was een trein met munitie voor Polen beladen. Terwijl deze zich langzaam in beweging stelde om te rangeeren, weerklonk plot seling een hevige ontploffing. Een met handgranaten gevulde wagon was uit elkaar gesprongen. De wagon werd ver nietigd. De ontploffing had plaats in den schafttijd, zoodat er slechts weinig ar beiders in de nabijheid waren. Men zegt, dat er drie personen licht gewond zijn. De munitie was uit Frankrijk gekomen, en hier in het vrije gebied in spoorwa gons overgeladen, om verder naar Polen te worden getransporteerd. Door de Poolschen arbeiders zijn ge ruchten uitgestrooid, als zou de ontplof fing van handgranaten een wraak van de Dantziger arbeiders zijn. Dat is, naar bewezen is, volkomen onjuist. In tegen stelling is vastgesteld, dat de explosie is veroorzaakt door zelfontbranding. Al leen de minderwaardige kwaliteit der handgranaten heeft een grootcr onheil verhoed. Ramp met een Avro-vliegtuig. Vijf dooden. Een passagiersvliegtuig met 6 personen aan boord stortte nabi] Harrow naar om laag. Vijf der inzittenden, drie heeren, waarbij de bestuurder en twee dames vonden den dood, teiwijl de zesde pas sagier, een jong meisje, zwaar gewond werd. Dramatische bijzonderheden worden aan de „Tel." gemeld. Het toestel zou, als eiken Zaterdagmiddag, passagiers vluchten maken onder leiding van den 24-jarigen kapitein Castelman, den voor- naamsten vliegenier der Avro Company. Hij was zeer ervaren en had tijdens den oorlog in groote bommenwerpers gevlo gen. Zijn vijf passagiers waren de 22- jarige mej. de Trafford, die nog niet lang 'geleden haar diploma als aviatrice ver wierf, de oppasser van het vliegkamp en zijn dochter, de vrouw van den cantine- houder van het vliegkamp en haar 16 jarige dochter. De laatste waren nog nooit in de lucht geweest. Toen zij voor den vliegtocht werd uitgenoodigd, was de vrouw juist bezig haar Zondagsmaal te bereiden. Zij zeide tot haar man „Let even op het eten, en zorg, dat het vleeseh niet aanbrandt. Ik kom gauw terug". Zij keerde echter niet levend terug. Het toestel steeg goed op, raakte op ongeveer vijfhonderd voet hoogte onzicht baar in den mist en plofte kort daarop neer. Alle inzittenden werden op slag gedood, behalve de oppassersdochter, die nog leefde, doch sindsdien bewusteloos in het ziekenhuis ligt. Een monster. Den Kopenhaagsche correspondent van het „Petit Journal" bericht aan zijn blad nadere bijzonderheden over de dezer dagen gearresteerde kindermoordenares Dagmar Overby. Zij is dertig jaar oud en liet aantal van haar slachtoffers moet meer dan honderd bedragen. Deze zijn voor het meerendeel onechte kinderen van eenigo dagen of weken, maar nooit ouder dan vijf jaar. Zij liet de ouders steeds een verklaring teekenen, dat zij de kleintjes nimmer weer zouden op- eischen, of naar hen informeeren. Men betaalde haar per kind sommen variee- rende van 100 tot 500 kronen. Soms nam zij zelfs in het geheel geen geld aan. Had zij ze eenmaal in haar macht, dan doodde het afschuwelijke wijf de arme kleinen nog denzelfden dag, na ze eerst vreeselijke martelingen te hebben laten oudergaan. Meestal worgde zij haar slachtoffers, maar ook doodde zij ze met een mes of bracht ze door verdrinking om het leven. De lijkjes begroef of ver brandde zij op afgelegen plaatsen. Toen zich onlangs een vreeseljjke lucht uit 'naar woning verspreidde, drongen de buren met. geweld binnen, en verrasten haar, terwijl zij bezig was de resten van een barer slachtoffers te verbranden. Na haar arrestatie vertelde zij met de meeste kalmte, dat zij zestien aan haar toevertrouwde kinderen had gedood, en dat zij bij het zien van den doodstrijd der kleinen, een buitengewoon genoegen ondervond, hetgeen haar met het geld, dat zij voor de „adoptie" der kinderen ontving, ten zeerste bevredigde. Zij was in 1910 begonnen met haar afschuwelijk werk, en had gemiddeld een kind per maand aangenomen en gedood. Zelfs is zij er niet voor teruggedeinsd haar eigen zoon te vermoorden. Ook heeft zij volwassenen vermoord. Dit geschiedde uitsluitend uit roofzucht. De lord mayor van Cork. De Sunday Express verneemt, dat op bevel van den minister van binnenland- sclie zaken de lord mayor van Cork thans uit het hospitaal is overgebracht naai de gevangenis. Niemand wordt hij hem toegelaten, zijn verwanten mogen enkel met hem spreken door de tralies in een deur, die gesloten blijft. Enkel de gevangenisdok- toren en -verpleegsters mogen bij hem zijn. De verpleegsters laten hem geen oogenblik alleen. A NTI RE VO BUT I ON AIR E KAMERCLUB. In de vergadering van de Antirevolu tionaire Kamerclub werd het bestuur herkozen, zoodat dit blijft bestaan uit de heeren Mr. V. II. Ruigers, voorzitter J. v. d. Molen, 2e voorzitter J. Schouten, secretaris, GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIE. „De Tijd" meent als zeker te kunnen melden, dat mr. D. Fock het aanbod om tot gouverneur-generaal van Ned.-Indië te worden benoemd, heeft aanvaard. Dientengevolge zal het voorzitterschap der Tweede Kamer komen open te vallen. Het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt uit zeer goed ingelichte, maar niet oflicieele kringen, dat het bericht van liet Vaderland, als zou de waarschijn lijkheid, dat mr. D. Fock, voorzitter van de Tweede Kamer, gevraagd zal worden, als opvolger van graaf van Limburg Sti- rum te willen optreden, eiken dag groo- ter wordt, voorbarig moet worden geacht. Wel heeft het Eerste Kamerlid Colijn voor de tot hem gerichte uitmoodigiug om als G.-G. op te treden, bedankt, maar de heer Van Karnebeek, op vvien reeds vroeger de keuze der regeering geves tigd was, zou thans allereerst de aange wezene zijn, indien het zeker was, dat het verloop van de Belgische kwestie zijn heengaan als minister van buiten* landsche zaken zou gedoogen. De re geering zou eerst nog eens dit verloop ecnigen tijd willen afwachten, alvorens een besluit te nemen ten deze. Mocht de loop der gebeurtenissen het aanblij ven van den heer Van Karnebeek als minister wenschelijk doen zijn, dan is er inderdaad alle kans, dat de heer Fock wordt aangezocht. Zijn naam wordt trouwens reeds in Indië als a.s landvoogd eenigen tijd genoemd naar aanleiding van desbetreffende uit Holland ontvangen berichten. NEDERLAND EN BELGIË. Men seint uit Parijs: De Brusselsche correspondent van de Petit Parisien acht een Fransch-Belgisch- Nederlandsch vergelijk niet onmogelijk, afgaande op verkregen inlichtingen en berichten in de bladen in België en Ne derland over een hervatting van onder handelingen. Deze onderhandelingen beperkten zich tot nu tot besprekingen tusschen den Nederlandschen gezant te Brussel en minister Delacroix, over de behoeften aan een gemeenschappelijke verdediging. De voorloopige resultaten zijn bevre digend. De Belgische minister van bui- tenlandschc zaken verheelt niet de hoop, spoedig overeenstemming- te bereiken. Van anderen kant verluidt, dat het niet verwonderlijk zou zijn, als tusschen Frankrijk en Nederland spoedig een ac- coord gesloten werd. FRANKRIJK EN ONZE TROONREDE. In de Action Framjaise zegt Bainville, dat de boodschap van Millerand en de troonrede van koningin Wilhelmina een zelfde standpunt ten opzichte van den Volkenbond innemen, namelijk, dat het het* geraden zal zijn zoo sterk mogelijk te blijven. Aan zijn „vromen, maar voorzichtigen wensch in zake den Volkenbond" voegt Millerand onmiddellijk deze „verstandige verbetering" toe: „Het recht zal ech ter niettemin tot onmacht en nederlaag gedoeta*! zijn, indien het niet steunt op macht.' Na dan een gedeelte uit de Neder- landsche troonrede in zake den volken bond en de weerbaarheid overgenomen te hebben, zwaait de royalist Bainville aan Millerand dezen lof toe „Hij heeft gesproken als een koningin." Bainville zegt tot slot, dat de „eenigs- zins krijgshaftige toon" Red.), de „pe tit ton guerrier" van de Nederlandsche troonrede niet aan Frankrijk ontsnappen moet, daar dit waarschijnlijk gericht is tegen België en Frankrijk geheel aan de zijde van België staat. UITVOERING ARBEIDSWET. De Haagsche „Msb."-redacteur schrijft Zooals men weet, is het de bedoeling van den Minister van Arbeid om de regeling van de uitvoering der nieuwe Arbeidswet voor wat betreft den arbeid in [winkels zooveel mogelijk gelijktijdig in werking te doen treden, en verband te doen houden met de wet op de winkelsluiting, teneinde bevoordeeling tegen te gaan van winkeliers, die alleen of met familieleden een winkelzaak drijven, boven degenen, die met vreemd personeel werken, dat onder de Arbeids wet valt. Wijl nu het wetsontwerp op de winkelsluiting nog bi] het departement van Landbouw in bewerking is, heeft Minister Aalberse besloten de nadere regeling van de uitvoering der Arbeidswet voor zoover het de winkels betreft, voorloopig te laten rusten. Met het oog hierop en mede in ver band met een door den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden gedaan verzoek, schijnt de Minister van Arbeid voornemens thans eerst de regeling van den arbeid op de kantoren ter hand te willen nemen. DE INVALIDITEITSWET. Naar de Tel. meldt, is de voorbereiding van de wijziging van de Invaliditeitswet zoo ver gevorderd, dat dezer dagen het ontwerp tot wijziging is gereed gekomen, het departement van arbeid heeft ver laten en om advies is gezonden aan verschillende bij deze zaak betrokken colleges. Het ontwerp zal echter geenszins brengen, wat de Kamer, door 10 Sept. 1919 de motie van den heer Duys te aanvaarden, uitdrukkelijk als haar mee ning heeft uitgesproken. De regeering blijkt wèl bereid om den verzekerings plicht van de Invaliditeitswet uit te breiden van de personen, die resp. f 1200 en f2000 per jaar verdienen, tot hen die resp. f2000 en f3000 verdienen, maar verder wensclit, zij met het oog op de daaruit voor den Staat voortvloeiende kosten niet te gaan. DE- BOLSJEWIKI IN NED.-INDIE. Naar aanleiding van een bericht van de „Daily Telegraph" betreffende pogin gen der bolsjewiki om vasten voet in Ned.-Indië te krijgen, o.a. door middel van goudzendingen via Amsterdam naar Java, heeft het Haagsche Aneta-kantoor een onderzoek ingesteld naar wat daarom trent hier te lande en in Indië bekend is. Er zijn werkelijk groote partijen Rus sische goudroebels naar Amsterdam over gemaakt, doch het is vrij zeker, dat men hierbij met handelstransacties te doen heeft. De mogelijkheid ligt voor de hand, dat de staten die vroeger tot Rusland behoorden, maar nu onafhankelijk zijn (Esthlaud, Finland enz.) en waar nog zeer veel Russisch geld in omloop is, in goudroebels betalen voor hetgeen zij noodig hebben. Dat het goud van Am sterdam naar Java zou worden gezonden voor bolsjewistische propaganda, wordt dooi de autoriteiten zeer onwaarschijnlijk geacht. Veeleer wordt door hen geloofd, dat 't ook hier geldt goudzendingen voor handelstransacties. De bolsjewistische propaganda in Indië heeft de volle aandacht van de Neder landsche en Indische regeering. Het is onjuist te zeggen, dat de bolsjewiki in Indië vasten voet trachten te krijgen. Zij hebben er al vasten voet. Dat een en ander de aandacht der autoriteiten ter plaatse niet ontgaat, moge blijken uit het feit, dat aan een aantal verdachte Chineezen en Russen reeds de toegang is geweigerd. Wat geldzendingen voor bolsjewistische propaganda betreft, deze zullen natuurlijk zooveel doenlijk worden tegengegaan, maar indien bolsjewistische Europeanen met hun geestverwanten in Indië onder één hoedje spelen, is dit al heel moeilijk te beletten, wanneer die Europeanen Nederlanders zijn, die in de gelegenheid zijn, geld voor bolsjewistische propaganda naar Indië te zenden. In- tusschen wordt op een en ander natuurlijk scherp gelet. Van Aneta's hoofdkantoor te Welte vreden, aan hetwelk verzocht is, omtrent deze aangelegenheden informaties in te winnen, werd nog geen antwoord ont vangen. DE OPVOLGER VAN Du. KUYPER. Naar de Clir. Amsterdammer verneemt moet 't de bedoeling zijn da vacature Kuyper te doen vervullen door de ver kiezing van den heer A. W. F. Idenburg, oud-minister van Koloniën. Diens ge- gezondheidstoestand is gelukkig weer van dien aard, dat deze hem niet beletten zal een e.v. verkiezing tot Eerste Kamer lid te aanvaarden. DE VR1JZ. DEM. KAMERCLUB. De Vrijzinnig-Democratische Kamer club heeft, naar de Vrijz.-Dem." meldt, haar bureau voor het nieuwe zittingsjaar samengesteld. De heeren Mr. H. P. Mar- cliant en E. M. Teenstra werden her kozen, resp. als voorzitter en secretaris. WIJ „DE DERDE IN DEN BOND"? Een „IIandelsbl."-bericht uit Brussel meldt De „Etoile beige" schrijft dat men zich niet moet verwonderen indien binnenkort het kabinet-Leygues pogingen zou aan wenden, met Nederland een militaire Ter Neuzens kermis is dan nu weer achter den rug. Straten en Markt zijn thans voor ons en onze kinderen weer toegankelijk. Toegankelijk, nadat we een heele week lang van het getjingel en getjangel dat de kermis geeft, hebben kunnen „genie ten". Tot laat in den avond, ja, beter ge zegd, tot ver in den nacht kon je door oud en jong, fatsoenlijk en minder net, de akeligste straatdeunen liooren, ja, 'k zou haast zeggen, uitbrullen. Als dol-dwaze menschen stelde men zich aan, en offerde niet alleen eigen, maar ook anderer nachtrust op. Waarvoor Voor wat klatergoud der wereld en wat schijngenot Doch klatergoud is niet het echte en schijn bedriegt. En wie weet wat voor velen de ge volgen van deze week der zonde zijn geweest Daar is zoo zelden iets dat dadelijk openbaar wordt. Ook nu niet anders dan een paar ar restaties, waaronder zelfs een uit hoo- gere standen. Maar wie kent de ellende, die verbor gen bleef en het misschien altijd blijft Wie het daardoor misschien niet te peilen verdriet? En hoe is dat alles gegeven 'k Zei het reeds, voor wat schijngenot. De kermisgasten, die het geld, dikwijls met moeite verkregen, hebben opgestre ken, ze lachen om de domheid der men schen. Ze roepen het luide Tot een volgend jaar." Hoe lang zal die roep nos klinken? Wanneer zal dit „edel genot" eens voor het laatste hebben plaats gehad Hoeveel ellende zal er nog door komen O, dat wij ons werkelijk die vragen eens goed stelleu, en dan als Christenen onze plicht kennen. Geve God ons daartoe het noodige inzicht Opmerker. overeenkomst aan te gaan, in groote omtrekken gelijkende op de Fransch- Belgische overeenkomst. De „Independance beige" zegt dat men er in oflicieele Belgische kringen niet van is in kennis gesteld. Het blad voegt er aan toe, dat het meent te weten, dat men te Parijs gunstig denkt over het denkbeeld van een militaire conventie en dat men iu België niet vijandig tegen over zou staan, omdat het beter België's veiligheid zou waarborgen, en de regeling zou vergemakkelijken van zekere vraag stukken, tusschen Nederland en België welke thans is opgeschort. Indien een engere toenadering tusschen Nederland en België zou kunnen tot stand komen, zou laatstgenoemd land zegt de In- dépendance" in zekeren zin den trait d'union vormen tusschen de Entente- mogendheden en Nederland. TOESLAG GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. Do Ministers van Waterstaat en van Financiën hebben aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat, nu voor de gepen, burgei Iijke ambtenaren de toeslag op hun pensioenen tot 40 pCt werd ver hoogd zij het wenschelijk achten, dat van Rijkswege worde medegewerkt, om aan de pensioengerechtigden van de spoorwegen een gelijke verhooging te verleenen. In afwachting van de wettelijke goed keuring hebben de Ministers overleg gepleegd met de spoorwegmaatschappijen over de maatregelen om weldra tot uit- keering van den ontworpen toeslag over te gaan. Te Emmer-Erfscheidenveen is B. S., die rustig huiswaarts peddelde, door on bekenden van zijn fiets geslingerd, en levensgevaarlijk met een mes iu den rug gestoken. Te Ursem zijn twee schilders uit Limmerd van een 12 M. hooge stelling bij de nieuwe R.-K. kerk gevallen en vi jj ernstig gewond opgenomen. Te Didam is in het gemeentehuis ingebroken. Een schrijfmachine en eenig geld wordt vermist. Te Haarlem is in de Vooruitgang- straat de 6-jarige J. B. door een wagen overreden en op den Kleinen Houtweg, hoek Poel laan, de 10-jarige P. M. door een auto. Beide jongetjes zijn overleden. De melkboeren te Meppel zullen, indien de melkprijs van 15 cent per liter niet verhoogd wordt, heden de melk- leverantie staken. Te Bedurn is gearresteerd deland- bouwer v. E. aldaar verdacht van brand stichting in eigen woning. Naar men uit Essen meldt, wordt volgens berichten van de Nederlandsche grens, dagelijks ongeveer 50,000 pond koffie in het Rijnland binnengesmokkeld, In de mijn Roland zijn naar men zegt sedert eenigen tijd zes gewezen stuurlieden ter koopvaardij, die den oor log als zeeofficier mede gemaakt hebben, als gewone mijnwerkers werkzaam. Volgens berichten van de Oostgrens van Pruissen hangt daar, zoowel als over Finland en de Oostzee één dik gor dijn van rook, die de zon verduistert,

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2