VISSERS Reclameberichten. BINNENLAND. Korte Berichten. Kamerbrieven. Zoo in 't Voorbijgaan. die een minnelijke regeling voorstaan. Laten we hopen, dat dit optimisme werkelijkheid moge worden. Dat een conflict nog worde voorkomen. Want waar moet het anders heen? Clemenceau. Clemenceau, die dezer dagen naar Indië is vertrokken, zeide Als ik nog parlementslid was, zou ik Millerand stem men. Clemenceau werd onder anderen uitgeleid door jhr. Loudon, onzen gezant, die hem een goede reis naar Java wensch- te. Stakende schoolkinderen. Vierhonderd schoolkinderen te Llanelly in Carmarthenshire hebben Maandag ge weigerd op school te komen, omdat de lokalen in geen weken schoongemaakt waren. Zij stelden zich voor het school gebouw op en trokken daarna in optocht door het dorp. De kinderen verklaren, dat zij weg zullen blijven, tot er schoon maak gehouden is, en de ouders steu nen de staking. Een wagon olie gestolen! Toen een firma te Duisburg een wagon olie, die voor haar was aangekomen, aan het slation in ontvangst wilde nemen, was deze verdwenen. Bij een onmiddel lijk ingesteld onderzoek werd de wagon op het centraal station teruggevonden. 11 ij was echter reeds van nieuwe beplak kingen voorzien en een nieuwe vracht brief was erbij gevoegd aan het adres van een firma to Dortmund. Men had den wagon welks inhoud een waarde van 90.000 M. vertegenwoordigt, eenvou dig willen verduisteren Demobilisatie in Polen Uit Londen wordt gemeld: Van Pool- solie zijde is hier bericht ontvangen, dat de Poolsche minister van oorlog een or der tot gedeeltelijke demobilisatie heeft uitgevaardigd, wat men als een door slaand bewijs van Polen's oprechten wensch naar den vrede beschouwt. De regeering vertrouwt dat de onderhande lingen te Riga maar kort zullen duren en dat een blijvende vrede er het ge volg van zal zijn. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rlieu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. De veepest in België. Volgens officieele mededeelingen is de veepest welke een oogenblik den Bel gischen veestapel met ondergang be dreigde vrijwel bezworen. De ziekte heeft in 83 gemeenten ge heerscht en het leven van 1600 dieren gekost. Dit vrij geringe cijfer moet evenwel in het licht worden beschouwd van het 'feit, dat nog een half millioen beesten aan den Bolgischen natioualen veestapel ontbreken om deze tot de groot te van vóór den oorlog terug te brengen. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Ter aanvulling van het verslag in onzen Kamerbrief geven we nog het volgende mooie „Standaard"-verslag over de ope ning der Staten Generaal. „O, zei een dame, die pas uit Indië gerepatriëerd, het kleurig, fleurig, schit terspel van zonneglans en gouden loovers en rooden gloed en blauwen schijn aan schouwde o.... ik kan niet zeggen, hoe 't is 't is of ge u een sprookje hoort vertellen Inderdaad dat telken jare weer- keerend ceremonieel van de plechtige opening der zitting van de Staten-Gene- raal heeft elk jaar weer zijn bekoring. Gelukkig 1 Neen, niet om het tooverachtig kleed, waarin het zich vertoont. Maar omdat het bewijst, hoe in de groote massa van ons Nederlandsche volk het hart nog kan worden geraakt door de historische traditie van Oud-Holland. Oranje Boven 1 blijft de kreet. In nood en dood, in lief en leed Duizenden bewogen zich door de straten en ze trotseerden gaarne de vermoeienis van het urenlang wachten om den stoet te kunnen zien. Honderden voelden zich gelukkig een plaatsje op het Binnenhof te kunnen bezetten. Ware de afstand kleiner en het reizen gemak kelijker, we maken ons sterk, dat de duizenden verhonderdvoudigd optrekken zouden naar de Residentie op den derden Dinsdag van September. Om die gouden koets en die gala- kleeding en die schittering van uniformen? Weineen dat trekt aan. Natuurlijk Dat geeft kleur en fleur. Maar het is het middelpunt van dat alles, dat trekt! Het is onze Landsvrouwe, onze Oranje- vorstin. Het is Koningin Wilhelmina, ons dierbaar kleinood, het pand der Vaderen, van Wier verschijning te midden van Haar volk, van Wier intrede in Haar trouwe Staten-Generaal de hooge bekoring uitgaat. Haar „trouwe" Staten Generaal. Want de trawanten van Troelstra verschijnen niet in de plechtige openingsvergadering. Ze zijn er wel bij, ze gluren van achter de ramen van het Tweede Kamerge bouw Huns ondanks werkt ook bij hen nog 'n ietsje na van de bekoorlijke traditie. Ze worden er zelfs nog wel eens op betrapt, terwijl ze onbewust het Wilhelmus meeneuriën en veront schuldigen zich dan, dat„die muziek ook zoo mooi is". (Historisch). Maar officieel doen ze, alsofEr zijn er zelfs, en niet van de minst be- scheidene, die hun dame in de Ridderzaal brengen. En misschien zich dan wel 'n weinig gelukkig voelen, dat het volk op het Binnenhof hen daar toch ook ziet. Oranje Boven blijft de kreet In nood en dood, in lief en leed Zoo is 't gelukkig nog bij veel meer dan 75 percent van de Nederlandsche natie. Geve God, dat het ook nog eens zóó worde Geen and're ga daarboven Dan waar wij God mee loven. We hebben ten vorige jare een uit voerige beschrijving gegeven van wat, in de Ridderzaal was te zien, voor Hare Majesteit binnentrad, 't Was natuurlijk ook thans weer zoo. De Kamerleden in de een of andere gala-uniform, in rok of eenvoudige gekleede jas; de Ministers en Staatsraden, ze drukten elkaar de handenDe ïijen vulden zich met dames en genoodigden. De leden van het corps diplomatique trokken de bij zondere aandacht tot zich. De paarse mantel van monseigneur Nolens wapper de tusscheu de groepen door 't Was alles hetzelfde. Eén slechts misten we, die er verleden jaar ook nog in de staatsiekleeding van (oud) Minister werd gezien. Dr. Kuyper.... Maar de levendige belangstelling ging toch uit naar het oogenblik, waarop de ceremoniemeester den staf ophief roet den uitroep Hare Majesteit! En aller oog wendde zich naar den ingang. Kamerheeren en commissie schreden ongemerkt voorbij. Men zag slechts ééne figuurKoningin Wilhel mina! Die daar vriendelijk neigend dooi de hoorbare stilte schreed naar den troonzetel en, daar gezeten, den Prins- Gemaal aan Haar rechterzijde, met Haar klankvolle stem de Troonrede uitsprak. BESTENDIGING GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. In de begrooting voor Buitcnlandsche Zaken stelt de Minister voor ons gezant schap bij den Heiligen Stoel te handhaven. Hij erkent, dat de redenen welke in 1915 geleid hebben tot de instelling van eene tijdelijke missie bij het Vaticaan niet langer gelden na het in werking treden van den vrede. Intusschen zou de ophelfing van onze vertegenwoordiging bij den Pauselijken Stoel niet in 's lands belang zijn, omdat het Vaticaan in steeds toenemende mate een belangrijk centrum van diplomatiek verkeer en van interna tionale informatie wordt. DE MILLIOENENNOTA. Een tekort van 245 millioen. De Minister van Financiën heeft de Staatsbegrooting voor 1921 ingediend, met de nota betreffende 's lands financiën. De uitgaven voor 1921 zijn ge raamd op f 797,313,553,73, waarvan f 184,508,388 als buitengewoon, en f 11,156,200 als crisisuitgaven vermeld worden De ontvangsten worden geraamd op f 552,151,319,08. Ondanks dat de ontvangsten f 143,163,359,32 meer ge raamd zijn dan in 1920, is er een tekort van f245,162,234,65. Op den gewonen dienst bedraagt het te kort ongeveer 57 millioen. Hoewel het nog niet mogelijk is ge bleken voor 1921 met het instituut der crisis-uitgaven geheel te breken, valt toch, blijkens vorenstaande cijfers, een aanmerkelijke vermindering te consta- teeren. Dit klemt te meer wanneer men in aanmerking neemt dat, afgescheiden van een derde uitkeering aan de ge meenten uit de opbrengst der oorlogs winstbelasting, waarvoor gerekend wordt op een bedrag van f20,000,000, bij sup- pletoire begrooting ten laste van het jaar 1921, naar verwacht mag worden, geen sommen van groote beteekenis voor den crisisdienst zullen aangevraagd behoeven te worden. Intusschen zullen belangrijke nieuwe uitgaven, welke een onafwijsbaar karak ter dragen, binnenkort en ten deele reeds in het jaar 1921 haren invloed doen gevoelen. De Minister heeft hier met name op het oog de kosten van de regeling der rechtspositie van ambte naren en van de noodzakelijke herziening der salarissen van het personeel bij het lager onderwijs, terwijl de Regeering voorts in overweging heeft een regeling ter tegemoetkoming in den financieelen nood der gemeenten. Het is nog niet mogelijk de lasten, welke deze maat regelen zullen medebrengen, onder cijfers te brengen. Maar wel stelt de opsomming buiten twijfel, dat de nood zakelijke versterking van inkomsten aanmerkelijk meer zal moeten bedragen dan de som van f 43,683,248,69. De Minister is nog onveranderd van meening, dat deze versterking zal moeten worden verkregen uit de middelen, welke hij daartoe aanwees bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp betreffende de gedwongen Staatsleening. Ten slotte doet de Minister nog eenige mededeelingen omtrent den stand der kas en omtrent de crisisuitgaven en haar dekking. („Stand.") DE RIJKSMIDDELEN. De in de „Staatscourant" gepubliceerde maandstaat der Rijksmiddelen, is niet. zoo gunstig als die welke de ontvangsten der schatkist over de maand Juli aan geeft. Terwijl de opbrengst der verschil lende bronnen in Juli een totaal aangeeft van f 44.201.616, wijst de maand Augustus aan gewone middelen een bedrag aan van f 34.500.635 of bijna f 10 millioen minder. Dit belangrijk nadeelig verschil moet worden toegeschreven aan het feit, dat sommige middelen de voorlaatste maand buitengewoon gunstig vloeiden. Zoo o.a. bleef de grondbelasting ruim f 2 millioen ten achter, het accijns op suiker J/a millioen, op gedistilleerd 8 ton, de tantièmebelasting U/4 millioen, de zegelrechten 5 ton, de registratierechten U/o millioen, de invoerrechten 6 ton, waarmede het grootste gedeelte van het nadeelig verschil is aangegeven. Nochtans zijn de ontvangsten gunstig te noemen in vergelijking met de over eenkomstige maancj van het vorige jaar toen de opbrengst f 29.488.230 groot was of f5 millioen minder, en wanneer men de resultaten over de eerste acht maanden beschouwt en deze vergelijkt, met die over het jaar 1919, dan komt men tot een voordeelig verschil van f 84 millioen, f283.794.043 tegen f 199.664.778 en mogen de resultaten van' de verliooging der verschillende rechten in den loop dei- laatste maanden zeer bevredigend ge noemd worden, al beantwoorden deze nog slechts ten deele aan de eischen, welke aan 's lands schatkist gesteld worden. DE EX-KEIZER. Sir L. Worthington-Evans, do Britsche minister zonder portefeuille, Jheeft in een kiezersvergadering te Colchester, toen hem werd gevraagd wat de regeering had gedaan om haar belofte na te komen, den ex-Keizer van Duitschland te doen berechten, geantwoord, dat de ex-Keizer niet berecht is, omdat Engeland hem niet kon krijgen zonder met Nederland in oorlog te geraken. (Hbld.). DE ROOMSCII KATHOLIEKE KAMERCLUB. In de gehouden vergadering van de Katholieke Kamerclub is het bestuur herkozen als volgt: Mgr. Dr. W. II. Nolens, president; Mr. M. J. A.M. Kolk man, vice-presidentM. C. E. Bongaerts, secretaris; A. H. A. Arts, 2de secretaris Mr. Dr. D. A. 1'. N. Kooien, penning meester. Mn. D. FOCK GOUV,GENERAAL? De waarschijnlijkheid, dat Mr. D. Fock gevraagd zal worden om opvolger te worden van graaf Van Limburg Stirum als gouvcrneurgeneraal van Ned.-Indië, wordt iederen dag grooter. („Vad.") Mr. M. W. F. TREUB. Volgens berichten moet Mr. M. \V. F. Treub op geneeskundig advies eenige weken rust in bed nemen. Te Hoogeveen is door de politie in arrest gesteld A. K, gepensionneerd O. I. militair, die heeft gepoogd den nacht wacht D. Reindors met een broodmes dood te steken. u Een gehuwde vrouw te Eijsden (L.) beviel van een kind. Een buurvrouw heeft meegeholpen 0111 het lijkje in stuk ken te snijden en in de kachel te ver branden. De zaak is in handen der jus titie. De motorrijder Bruggema uit Gro ningen is bij Garmerwolde in botsing gekomen met twee wielrijders, viel en kreeg een hersenschudding. Ook de wielrijders bekwamen ernstig letsel. Tijdens een onweer is een melk rijder op den Buiksloterweg bij Amster dam door den bliksem getroffen. De ongelukkige was op slag dood. De beide paarden van den melkwagen bleven on gedeerd. Dezer dagen was de bloemistarbei der Witteman te Hillegom bezig met een tractor te ploegen en had het on geluk daaronder te komen, waardoor een zijner beenen bij den enkel werd afgesneden. Bij den tusschen Sneek en Wor- kum gehouden voetbalwedstrijd kreeg een der spelers uit Workum edn zoo danige kopstoot tegen zijn kaak;' dat directe opneming in het Ziekenhuis te S. noodzakelijk werd geacht. Het spel werd daarop gestaakt. Te Utrecht is door een uit Amers foort binnenkomenden trein etn lading- meester van de S.S. overreden, die op het laatste oogenblik den spoorweg wilde oversteken. De man werd vreeselijk ge wond naar de Rijksklinieken vervoerd, waar hij is overleden. Uit de derde verdieping van een perceel aan het Westerpark te Amster dam is een meisje op straat gevallen. In stervenden toestand is het kind naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Dat ook dezen winter voorzichtig heid bij het stoken van steenkolen ge raden blijft, blijkt uit het feit, dat een brandstoffenliandelaar te Kampen in een partijtje huisbrandkolen een dynamiet- patroon aantrof. Sommige visschcrs te Lemmer weigeren stijfkoppig hun verschuldigde gemeentebelasting te betalen. Maar het Gemeentebestuur zet terecht door. Op zijn verzoek heeft de rechtbank te Ilee- renveen drie visschcrs wegens deze wei gering in staat van faillissement ver klaard. Amice frater! De vacantie, de van harte gegunde rust van onze Kamerleden is wper achter den rug. En nu ze dan hun werkzaamheden weer hebben aangevangen, is het mijn bedoeling, je in 't vervolg daarmee op de hoogte te houden. Met dat laatste bedoel ik niet, je alles haarfijn te vertellen, want daarvoor is mij een veel te kleine ruimte toegewezen. 'k Zal echter trachten je geregeld het voornaamste mee te deelen. Om direct maar van wal te steken, Dinsdag heeft H M. de Koningin de beide Kamers geopend met het uitspreken van de Troonrede, die je zeker reeds op de voorpagina van ons blad hebt gelezen. Ik wilde wel, dat je die plechtigheid in de Ridderzaal ook eens had kunnen zien. Het was in één woord een schitterende aanblikdaar waren nl. de Ministers, de leden van den Raad van State, en verdere hooge college's, en daar waren voorts tegenwoordig de meeste gezanten van buitenlandsche mogendheden, ver gezeld van hun dames. Je hebt het wel eens over prachtige toiletten, maar dan had je hier eens een kijkje moeten nemen. Schitterend, hoor! Doch kom, ik dwaal af, en zal mij verder ter zake houden. Even over eenen kondigde de ceremo niemeester de komst der Koningin aan, die vergezeld van Prins Hendrik, vrien delijk neigend de zaal binnentrad, gevolgd door de leden der hofhouding. Nadat Hare Majesteit met duidelijke stem de Troonrede had uitgesproken, verlieten Zy en de Prins onder een drie werf door de Kamerleden aangeheven „Leve de Koningin, leve de Prins!" de zaal, begeleid door een Commissie van in- en uitgeleide. 't Was een ontroerend moment. Om half vier had hierna de eerste zitting van de Eerste Kamer plaats. Na een korte, kernachtige rede van den Voorzitter, Baron J. J. G. van Voorst tot Voorst, deed de griffier modedoeling van een telegram meldende liet overlij den van den heer C. Straeter, Noord- Brabantsch lid der Eerste Kamer. Staande hoorde de Kamer een kort woord van den Voorzitter ter gedachte nis van den overledene aan. En hierna kwam een ander schrijven in behandeling, waarvan door velen met ontroering kennis werd genomen. 't Was een brief van Mej. Johanna 11. Kuyper, die luidde als volgt: „Mijn vader Dr. A. Kuyper, lid van de Eerste Kamer, gevoelt zich door on gesteldheid niet in staat om zich per soonlijk tot u te wenden en verzoekt mij daarom in zijn naam u beleefdelijk te verzoeken ter kennisse van de Eerste Kamer te willen brengen, dat zjjn inge zonken kracht hem niet. langer veroor looft lid der Eerste Kamer te blijven en dat hij zich daarom genoodzaakt ziet hiermede zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer neder te Jeggen en zich verder aan de bemoeiing van de Kamer met het staatsbedrijf te onttrekken. Hij verzoekt u beleefdelijk hiervan aan den voorzitter van de Eerste Kamer ken nis te willen geven en zulks te doen met oprechte dankzegging voor wat hij in den loop der jaren, zoo van de Kamei; als van hare leden genoten heeft". Men had het wel langzamerhand zien aankomen, het feit van de ontslagname, maar toch het roerde en ontroerde. De Voorzitter sprak dan ook ongetwij feld uit aller naam, toen hij er op wees, dat met leedwezen door de Kamer ken- 'nis zal zijn genomen van de beslissing, door dr. Kuyper genomen. Het is than§ niet liet oogenblik, aldus spr., om diens groote verdiensten te be spreken. De geschiedenis van ons vader land is zoo samengeweven met deze groote figuur, dat do geschiedschrijver, die de laatste zestig jaren onzer tijdre kening zal boekstaven, 'ernstige en lang durige studie zal moeten maken, om hem naar waarheid te teekenen. In deze Kamer, waar zijn doordacht De dag der opening van de zitting der Staten-Generaal staat dit jaar nog meer dan gewoonlijk in het teeken der Oranje- hulde." Aldus, geachte lezers, de eerste regel van het hoofdartikel in „Het Volk" van 21 Sept. j.l. Dat is nu eens een waarheid, waarbij ik me volkomen aansluit. Want niet alleen werd onze Vorstin na het uitspreken der Troonrede hartelijk toegejuicht door de aanwezige Kamer leden, maar ook de Haar Dinsdag ge brachte bloemenhulde is een schitterend moment geweest. Twee en tachtig vereenigingen, waar van dertig van buiten Den Haag namen aan die grootsche bloemenhulde deel, alles te samen 'n kleine tienduizend per sonen. Onder overweldigende belangstelling van het publiek stelden zij zich op en marcheerden toen naar het Huis ten Bosch. Daar stonden op het terras onze geliefde Koningin, Prins Hendrik, Groot hertogin Mario en Prinses Juliana. Bij het voorbijtrekken van de deel nemers werd do Koninklijke familie zee r hartelijk toegejuicht. Toen alle vereenigingen op hun plaats gekomen waren, werd op een wagen, die aan de vier hoekeu met Oranjeboo- men getooid was, een enorme bloe menmand, van alle kanten overdekt met oranjekleurige rozen, voor het bordes gereden. Uit de bloemenmand rees een fraai bewerkte vlag van oranjebloemen op, er lag verder een Bijbel van witte bloemen met een opschrift in oranje- lettors in. Een aantal heeren tilde dezen mand van den wagen en zetten hem aan de voeten van II, M. neer. Deze daalde daarop van het terras af om de bloemenhulde te bezichtigen. Onder eer biedige stilte van het geheele publiek voerde het muziekkorps het koraal Nun dankel allen Gott uit. Daarna steeg een luid gejuich uit de menigte op en bestrooiden in het wit gekleede meisjes de Koninklijke familie met Oranjekleurige bloemblaadjes. Ziet ge, is dit geen schitterende hulde „Het Volk" schrijft echterTroelstra zal wel wit van verbolgen woede zijn geworden over die hulde „Onder bloemen trachtte men heden den ernst van dezen tijd en het dreigende schokken van den grondslag der samen leving voor de koningin te verbergen. Oude liederen uit een gestorven verleden moesten de toonen van toorn en strijd uit de gistende massaas binnen en buiten ons land versmoren". „Als de oranjebloemen verwelkt en de liederen verklonken zijn, roept de werkelijkheid de zwoegende massa's des volks tot nieuwen arbeid voor zijn brood, tot nieuwen strijd voor de verbetering van zijn lot en de reorganisatie der maatschappij." „Hoort hun roepstem „Ontwaakt, verworpenen der aarde Me dunkt, daar hebben we weinig aan toe te voegen. Op zoo iets in te gaan, neen dat is ons te min. Dan kunnen we onze woordefl nog wel voor betere dingen gebruiken. En ofOpmerker. woord allen boeide, is zijn scheiden een waar verlies. De pittige wijze waarop hij aan de beraadslagingen deelnam, was door zijn langdurigen parlementairen loop baan steeds instructief en kunnen wij zijn werken en streven niet anders dan van een man van groote beteekenis her denken. Laat ons hopen, dat de genomen rust hem nog vele jaren ten goede mag ko men. I11 deze Kamer zullen wij hem 111 onze gedachte een eervolle plaats blijven doen innemen. Een hartelijk applaus volgde op deze woorden. En zoo is nu dan onze eminente leider geheel en voor goed uit het politieke en publieke leven teruggetreden. Geve onze God bet, kon het zijn, hem nog een tijd van rust, en zij ons aller gebed tot Hem, Die machtig is, Zijn volk ook verder te steunen en te schragen. De eerste zitting van de Tweede Ka mer ving Dinsdagmiddag te 3.15 aan. De waarnemend Voorzitter, Mr. D. Fock heette in een kernachtig speechje zijn mede-Kamerleden welkom Gedu rende de laatste twee jaren heeft, de Kamer hard gewerkt, aldus spr. maar ook de komende jaren is dit noodzake lijk. Gelukkig dat de Kamer streefde naar zelfbeperking, zooals bleek uit de telkens in practijk gebrachte rantsoe neering van den spreektijk. '11 Hartelijk lachen klonk 11a deze woor den, misschien wel vanwege de voor sommigen geheel onverdiende lof, Mr. Fock ging echter kalm verder en merkte voorts op, dat Cicero wel eens gezegd had, de langste rede de mooiste te vinden, maar dat wij de kortste rede de mooiste achten, daarbij gedachtig zijn de aan het, woord „In der Beschrilnkung zeigt sicli der Meister." Spr. eindigde zijn rede met het uit spreken van de hoop, dat dit zittingsjaar vruchtbaar zal zijn en dat de werkzaam heden zullen strekken in het algemeen belang. Dat is al zoowat het voornaamste.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2