Korte Berichten. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Kerk en School. Burgerlijke Stand. Advertentie ii. J. SCHEELE Wzn., MAAG maagzuur, slechte Ls. van Waesberghe-Janssens. ZAAIT AR WE (Wllhelmlna), eerst geen termen om aan hun toestand van gearresteerde een einde te maken. Later op den dag zijn zij erin geslaagd dien commandant aan het verstand te brengen, dat zij geheel te goeder trouw daar waren, en geen andere bedoelingen hadden, dan het bedoelde transport te begeleiden zooals hun was opgedragen. Zij werden toen vrijgelaten. Op hun vraag om hun wapens te mogen terug ontvangen werd evenwel geantwoord dat daaraan niet kon worden voldaanzij moesten die achterlaten en ongewapend het bezette gebied verlaten. Te 's nachts half drie kwamen zij te Nijmegen aan. AL MAAR UITSTEL. „De Standaard" driestart Het is wel eigenaardig, dat op de mee tings voor de socialisatie blijkens de ver slagen in de bladen heel weinig over de socialisatie is gezegd. Wat er van ge zegd is, klopt ook niet geheel met het geen er in het bekende rapport staat, dat immers zoo krachtig pleit tegen de stelling, als zou de fabriek aan de ar beiders komen. Het is zelfs opmerkelijk, dat een nieuwe leus vóór die der socialisatie geschoven werd. Verzekerd werd, dat van meer belang voor thans nog is de strijd tegen bet militairisme, een strijd waarin het internationaal vakverbond vooropgaat. De invoering der socialisatie gaat toch heel langzaam. En het brengen van den revolutionai ren vrede schijnt een kleinigheid te zijn. Het is wel jammer, dat die strijd te gen den oorlog slechts neerkomt op een poging om het bewind in Rusland te steunen, dat een groot volk in droeve slavernij houdt. In alle opzichten biedt het socialisme steenen voor brood. Te De Krim stapte mej. Sch. uit de in beweging zijnde tram. Ze geraakte er onder met liet 'gevolg, dat haar de beide beenen werden afgereden. Eenige uren later is zij overleden. Te Emmen is liet dochtertje van den arbeider J. K. onder de tram ge raakt en aan de bekomen verwondingen overleden. Te Tzum (Fr.) is onder de schapen van zes boerderijen door den Districts veearts schurft geconstateerd. Te Aarlanderveen is een drie-jarig meisje verdronken. Te Berlicum bij 's Bosch is in hot kanaal verdronken het dochtertje van schipper D., dat in een onbewaakt oogen- blik over boord was gevallen. In de Linge onder Wadenoyen is het lijk gevonden van de gehuwde mej. H. uit Tiel, die sinds Vrijdagmiddag vermist werd. Te Zuiderveen, onder Winschoten, is 't lijk van den vermisten Smid, win kelbediende, opgehaald. Te Uden is een 8-jarig meisje door de stoomtram overreden en gedood. Te Assen is uit de Hoofdvaart het lijk opgehaald van een 37 jarige vrouw, moeder van vijf kinderen. Te Jpua hebben zich omstreeks 50 gevallen van Aziatische cholera voorge daan. Naar uit Lithauen gemeldt wordt, zijn energieke maatregelen genomen, om verdere uitbreiding te verhinderen. Te Barcelona (Spanje) is een bom ontploft onder een armstoel tijdens een concert. Er zijn 13 personen gewond, van wie er twee bezweken zijn. De schade is aanzienlijk. De 30 jarige dochter van den mole naar A. J. O. viel bij Goor plotseling dood van de fiets. Hartverlamming is de vermoedelijke oorzaak. Te Winterswijk had de landbouwer O. bij liet vervoeren van een dorsch- machine het ongeluk, in een wagenspoor te geraken en onder den dorsclnvinde te komen.. Eenige uren daarna is hij aan de bek*omen verwondingen overleden. Te Lievelde bi) Groenlo is de voerman Revehorst, doordien hij het signaal niet hoorde, door de tram over reden. De ongelukkige werd zwaar ver wond en moest naar Groenlo worden overgebracht. Deze week zijn aan de grens te Rhederweg (Gron.) wederom groote par tijen koffie en tabak naar Duitschland gesmokkeld. Op de staatsmijn „Hendrik" te Brunssum, geraakte de mijnwerker Ro- chem te Marremberg (Duitschland) onder afvallend gesteente, waardoor hij op slag werd gedood. Zijn mede-arbeider Palmen bekwam een beenbreuk. Naar verluidt, zal op de staats- begrooting ren vrij belangrijke post voorkomen tot bestrijding van de zede loosheid. Te Spa is het bed van Von Hinden burg verkocht voor een prijs van 950 frs. De stoomtreiler Jack Johnson is met tien koppen vergaan, naar men gelooft door het stooten op een mijn, 50 mijl van de Tyne. De Times meldt dat de Londensche speelgoedwinkels in dit seizoen algemeen Duitsch speelgoed zullen inslaan. Met 1 October a.s. zal in Duitsch land de prijs van de suiker weder met 40 pet. verhoogd worden. TER NEUZEN, 17 September 1920. Van Zaterdag tot en met Dinsdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogwater v.m. 517—5.57—6.437.45 n.m. 5.326.117.068 24 Laagwater v.m. 11 350.04—0.37—1.28 n.m. - -0.13—0.53—2.03 Eerste Kwartier: Maandag 5.15 v.m. Tot onderwijzeres aan de Neder- landsche School te Brussel, Nieuwe Graanmarkt 5, is benoemd mej. M. M. Breel, alhier. Van het batig saldo van deu Eersten Zeeuwsch-Vlaamschen Landdag, groot f 169.95V2 is f 25 geschonken aan het Militair Tehuis te Vlissingen, f75 aan dat te Middelburg en f 15 aan elk der burgerwachten in deze omgeving, dus die te Axel, Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag. Voorts is besloten, dat het Comité in zijn geheel zal aanblijven, en elk jaar, zoo mogelijk in samenwerking met af- deelingen van „Pro Rege" zal komen tot het vormen vak een Landdag. Indien geschikt terrein te krijgen is, zal vermoedelijk het volgend jaar Ter Neuzen als plaats van samenkomst worden aangewezen. Voor Ter Neuzen heeft nog als Comité- lid zitting genomen de heer II. J. v. d. Ouden, terwijl voor Axel ook een vierde comité-lid wordt gezocht. Men schrijft ons: Met eenigen goeden wil en een kleine opoffering van velen kan heel wat tot stand gebracht worden. Die gedachte zit voor bij het Bestuur der Vereeniging tot Ziekenverzorging voor Ter Neuzen en omstreken, waar het dezer dagen beproeven wil een sommetje bijeen te krijgen voor den aankoop van een Röntgen toestel. Het bezit daarvan zal een groote verbetering zijn voor het Ziekenhuis, dal dan nog meer dan nu beantwoorden zal aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Voor vele ge vallen kan men in de inrichting terecht, voor niet weinige moet men verder op. Een uitkomst zou het zijn, als men in de eigen gemeente hulp en baat kon vinden door toepassing der Röntgen stralen. Welnu, die gelegenheid kan r komen mits de ingezetenen meewerken. Voor een buitengewoon goedkoopen prijs is een degelijk toestel te bekomen. Maar zelfs die prijs gaat boven de krachten der Vereeniging. Daarom wordt een beroep gedaan op ieders steun en mede werking. Tc wenschen is het, dat dit beroep in wijden kring gehoord wordt in het belang van stad en omgeving 1 Voor het examen gewoon politie- diploma is te Utrecht geslaagd de heer C. de Pooter alhier. De ministers van landbouw, nijver heid en handel en van financiën brengen ter algemeene kennis, dat, ingaande 15 dezer het verkeer met eenhoevige dieren over de Nederlandsch-Belgische grens voor zooveel betreft de gemeente Rilland- Bath en de provinciën Noord-Brabant en Limburg, voorloopig weer zal mogen plaats hebben, mits ten aanzien van de dieren kau worden vertoond een ambte lijke verklaring van de overheid van de plaats van herkomst ten bewijze, dat zij voor bedoeld verkeer gebezigd worden. Bij K. B. is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Loven- en Willems- kerke F. W. Dekker, te Hoek tot gezworene van den Angelinapolder L. de Kraker, te Biervliet. Bijvoegsel tot de staatscourant van 14 dezer bevat eenige wijzigingen in de statuten van de N. V. Ncderlandsche Vlasindustrie „Canisvliet" te Sas van Gent, opgericht bij akte van 11 Juli 1917 voor den destijds alhier gevestigde no taris Cornelis le Nobel verleden, onder meer is art. 4 vervallen en vervangen door een nieuw art. 4 luidende„Het kapitaal der vennootschap bedraagt f250,000, verdeeld in 250 aandeelen, elk groot f 1000 welk kapitaal geheel is geplaatst. De aandeelen worden slechts tegen volstorting uitgegeven". Vergrooting van het kapitaal kan onder desvereischte Koninklijke bewilliging ge schieden bij besluit der algemeene ver gadering van aandeelhoudets. De ven- nooten zullen bij voorkeur gerechtigd zijn tot deelneming. Gaat de deelneming het verlangde bedrag te boven dan zal de gunning ge schieden in evenredigheid der aandeelen, waarvan de inschrijver eigenaar is. Axel. In handen der politie is gevallen een Belgische jongen, die liep te bedelen en onder voorwendsel om een aalmoes te vragen bij een winkelier een broek weggapte. Da winkelier wist den jongen in handen der politie te spelen en toen kwam het uit, dat hij vroeger bij den zelfden winkelier ook een paar kousen had gegapt. (Zei Kostbare verstrooidheid. De heer de L. uit Spijk zou een brief kaart in een brievenbus te Gorinchem steken. Vóór hij deze kaart postte, schreef hij er nog een paar woorden bij, zijn portefeuille op een daar aanwezige paal leggende. De portefeuille waarin f 3000 aan bank papier, vergat hij op te bergen Toen hij een oogenhlik later deze miste en wilde halen, was ze verdwenen. Tot dusver is het geld niet terecht. Spelen met het leven. Op Molenheide bij Eindhoven hadden dezer dagen parachute sprongen voor liefhebbers plaats. Er waren 13 aanmel dingen. De eerste, die goed neerkwam, was de Nijmeegsche koloniaal, die voor kort ook te Nijmegen geparachuteerd had. De tweede was een kellner, thans zonder betrekking, uit Eindhoven. Door deze zelfmoord proeven trachtt e hij zeker aan den kost te komen. Bij hem duur de het zeer lang voor de parachute zich ontrolde. -Het linnen bleef één bundel tje en de touwen strekten zich niet. De man begon toen allerlei bewegingen te maken, waardoor hij in een der koorden verward raakte, met het gevolg, dat hij niet meer in evcnwichtshouding aan de zich thans strekkende touwen hing, maar met het hoofd veel lager dan de beenen. Eenige oogenblikken later daalde de pa rachute wel gestrekt, doch niet geopend Eerst daarna ontplooide zich het toestel. De man kwam met het hoofd naar be neden, in het meer van Molenheide te recht. Gezellige Raadsdiscussies. Uit Wormerveer meldt men aan het persbureau V. I). De alhier gehouden Raadsvergadering was weer rumoerig. De politie was hier de aanleiding. Ged. Staten hadden de begrooting 1920 teruggezonden met de mededeeling, dat deze niet. werd goedge keurd, tenzij de politie-salarissen werden verhoogd, zoodat een agent minstens hetzelfde zou ontvangen als een geschoold werkman. De meerderheid wilde geen verhooging omdat het gros van de po litie geen dienstjaren had, uit andere vakken waren getrokken, dus geen vak kennis bezaten. De burgemeester Cluysenaar zei, dat wethouder Binnendijk had gezegd, dat de agenten waren gerecruteerd uit het uitvaagsel der maatschappij. Wethouder B.De voorzitter liegt bij bersten af, een eerlijk man onwaardig. De burgemeester Cluysenaar verkondigt de grofste leugens aan hoogere autori teiten. Spr. protesteert tegen deze leu genachtige rapporten en tegen de af schuwelijke en grofste knoeierijen. Voor dergerlijke duisterlingeu, waartoe de voorzitter behoort, heeft spr. de grootsto verachting. Deze burgemeester is poes lief in iemands gezicht, maar achter je rug geeft hij je, als hij maar gelegenheid ziet, 'n gemeenen knauw. Nogmaals, spr. veracht deze duisterlingen, waarvan de voorzitter er een is. VoorzitterJa, mijnheer Binnendijk, u heeft gezegd, dat miju politie agenten belmoren tot het uitvaagsel der maat schappij. Wethouder B.Dat lieg je, (een vloek), je bent een gemeene leugenaar. De voorzitter zwijgt. Nu komt aan de orde het conflict, dat het lid Schaap met den vveth. De Boer heeft gehad in de financieele commissie. Ook hierover ontspint zich een „gezel lige" discussie. Russische manieren. Een tweetal landbouwers te Ooltgens plaat kregen deze week ruzie over het ruilen van een paard. De woorden wisseling had plaats in de smederij van den heer H., waar beiden olkaudei toe vallig ontmoetten. De kwestie liep zoo hoog, dat het niet alleen handen-, maar ook tandenarbeid werd. Een zekere A. M. werd daarbij door zijn tegenstander een stuk uit zijn aangezicht gebeten en wel van dien aard, dat direct medische hulp noodzakelijk was. Van spelen met vuur. Te Oeghel waren eenige kinderen een vuurtje aan het stoken. Plotseling raakten de kleeren van een der kinderen in brand. Zijne kameraden poogden ver geefs het vuur te dooven wat eindelijk den bewoners van een naburig huis gelukte. De knaap had echter zoo hevige brandwonden bekomen, dat hij in het gasthuis is overleden. Een vechtpartijtje. Men meldt uit Amsterdam aan het „Vad.": Dezer dagen is er op de Nieuwmarkt een vechtpartij ontstaan, die wellicht ernstiger gevolgen had kunnen hebben wanneer de politie niet spoedig ter plaatse was geweest. Twee oude zwervers die op de stoep van het Waaggebouw zaten werden door een aantal opgeschoten jongens in de maling genomen. Een van de oude menschen, zekere de W. werd driftig, trok zijn mes en ging een van de jongelui te lijf. Deze laatste F., die in die buurt nogal bekend staat voor vechtersbaat, had dadelijk zijn boksbeu gel bij de hand. Een voorbijganger, die de vechtenden wilde scheiden en daartoe de W. van achteren beetpakte, kreeg een steek in de knie. Hierop ontstak de broer van F. in woede, vloog op den ouden de W. af en gaf hem een steek met een mes in de borst. De politie ar resteerde de vechtenden. De W. werd in het politie-poslhuis eerst verbonden. Zijn toestand bleek in het geheel niet ernstig te zijn. Ook de man, die aan de knie gewond werd, bleek eveneens «niet ernstig gekwetst. In alles de klad „Uitkijk" schrijft in het „Friesch Dag blad" Overal komt toch de klad in En dat niet alleen hier beneden op deze booze aarde, maar ook daar hoog boven in de zuivere lucht Daar is 'n onderkruiper opgestaan. Op Koninginnedag is zekere heer Hen ri Hegener, luchtvaart redacteur van 't weekblad „De Auto", met 'n valscherm uit een vliegmachien gesprongen, en zonder ongelukken netjes op z'n pootjes terecht gekomen. Hij deed het „geheel belangeloos". D. w. z. hij streek er geen centen voor ophij „werkte" als volontair. Daartegen hebben nu de „beroeps parachutisten" formeel protest aangetee- kend; als zijn voorbeeld navolging vond, zou daardoor de „markt" worden gedrukt en de parachutesprong-prijs dalen, wil de heer Henri II. met alle geweld 'n poging doen, om z'n nek te breken, laat hij 't dan doen op den vlakke grtmd is de meening dezer „protestanten". Veel bijval vinden ze stellig niet. Een ontaard kind. Te Brakel (N.-B.) is een hoeve van de wed. V., bewoond door den landbou wer P., met inboedel en voorraad afge brand. Als verdacht den brand gesticht te hebben is de zoon van de wed. V. gearresteerd. Het „veredelde" kermisgenot. Uit Maastricht schrijft men aan het Vad." over do „veredelde" kermisver- m(akelijkheden) het volgende In al de jaren dat wij hier zijn en de kermissen en vastenavonddagen hier hebben meegemaakt, hebben we nooit zulk een drankmisbruik gezien als juist ditmaal. Alle mogelijke drankgedegen heden, en er zijn er liier buitengewoon veel, waren tot barstens toe gevuld, men verdrong elkaar om een plaatsje. Er is verschrikkelijk gedronken (om geen erger- woord te gebruiken). Meisjes van 15— 16 jaar, met jongens aan den arm, zwier den meer dan driekwart beschonken langs de straat. Zoudagavond om half 12 was een café in de Helmstraat uit verkochter was geen druppel meer in huis. Dinsdagmorgen kwam een auto van een brouwerij voor een Volkscafé op het Vrijhof om nieuwen voorraad bier te brengen, terwijl anders meestal voor voldoenden voorraad voor de drie dagen wordt gezorgd. Dinsdagmorgen werd een vrouw, zoo dronken als een karbouw, met loshan gende haren, in haar onderrok naar hot politiebureau gebracht. Al do staaltjes van dronkenschap te vermelden of ook maar vaag aan te duiden zou ons te ver voeren, doch een feit is het, dat in allen gevalle het drankmisburuik er niet op is verminderd. Landbouwraad. Naar aanleiding van de berichten be treffend de samenstelling van den Land bouwraad en het niet opnemen van ver tegenwoordigers van de Landarbeiders bonden in deze, hebben de hoofdbestu ren van den Chr. en R. K. Landarbei- dersbond een onderhoud met den Minis ter van Landbouw gehad. Zijne Excellentie verklaarde niet on sympathiek tegenover het denkbeeld, om ook arbeiders-verteegenwoordigers in den raad op te nemen te staan, zoodat er zeer gegronde hoop is dat ook eenige vertegenwoordigers van de Landarbei dersbonden in den Landbouwraad zullen opgenomen worden. Bedankt: Voor Bunschoten en Spa kenburg A J. G. Feenstra, te Dirks- liorn voor Ambt-Vollenhove (B.), J. S. Post, te Echten (Fr.). Ned. ITerv. Kerk. Tweetal: Te Oude Tonge, W. J. Kolkert, te Loon op Zand P. de Looze, te Renkum. Beroepen: Te Rottum en Stils- werd, B. Keers, rand. te Apeldoorn te Oudemirdmn (toe/..), C. J. Leenmans, te Oosterwoldete Oudega (W.), L. Boers- ma, te Vollenhove te Zevenhuizen (Gr.), S. de Vries (toez te Idsegahuizum (Fr.) te Kestercn, J. J. Timmer, te Montfoort te Nuenen e. a., (N. Br.), J. J. de Vries, te Buren (Geld.); te Nieuwe-Pekela (toez.), B. Keers, cand. te Apeldoorn te Melissant, J. J. Kloots, te Langerak bez. de Lekte Dordrecht (vac. Zillinger Molenaar), D. Bins Jr., te Zalt-Bommel (vac. Keller), J. H. Gunning Ebzn., te Hoogeveen. Aangenomen: Naar Domburg (toez.), H. J. Hak, te Maasdamnaar Hoezo en Leende, J. W. J. Addink, te Herkingen naar Zuilichem, S. C. Groc- neveld, te Sprang. Bedankt: Voor Benschop, (toez.), T. Lekkerkcrker, te I.Jselmuidenvoor \V erkendam, G. A. den Hertog, te Kethel voor Makkum en Cornwerd (toez.), A. C. H. Vollenweider, te Stavoren. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Aalten, P. J. de Bruin, cand. te Apeldoorn. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 10 Sept. Adriaan van Tiggelen, oud 22 j., jm. en Theetje Jacoba Meulbroek, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Sept. Char les Heron Lauret, oud 37 j jm. en Anna Maria Bos, oud 27 jjd. Jacobus Simon Hamelink, oud 31 j., jm. en Dominica Antonia Cornelia van Hecke, oud 31 j., jd. 10 Sept. Ilubertus Nicolaus Blom- mendaal, oud 26 j., jm. en Lamberta Cornelia Marie Willeniina van der Moer, oud 23 j., jd. Geboorten. 7 Sept. Paul Eduard, z. van Joanne3 Andreas Ilubertus Hendrickx en van Maria Claessen. 9 Sept. Henri Adolf, z. van Frangois van Dixhoorn en van Sophie Margaretha van Drongelen. 10 Sent. Anna Maria, d. van Willem van Doeselaar en van Maria van Maele. Overlijden. 9Sept. Jacobus van Vijven, oud 54 j., cclitg. van Leent je van Wijn gaarden. 10 Sept. Pieter Cornelis Bal, oud 60 j., cclitg. van Jacoba Adriana Wieland. Geen duur totoeslag. Van Regeeringswege wordt over 1919 geen duurtetoeslag verleend aan bedie naren van den godsdienst die Rijkstrak tement genieten. Het platteland „vooruit"! Mejuffrouw Ds. F. W. Rappold, Theol. doctoranda, hulpprcdikante bij de Re- monstrantsche Gemeente te Rotterdam, heeft het beroep naar Zwammerdam aangenomen. Een herderin voor een kleine kudde elf Remonstrantsche schaapkens Geref. Kerken. Tweetal: Te Doesburg, II. W. Fel- derhof, te Rozenburg en J. B. Jansen, te Zevenhuizen. Beroepen: Te Stadskanaal, W. Bouwman, te Leidente Gasselternije veen, J. S. Schaafsma, te Opeinde Nijega te Meliskerke, B. Meijer, te leiseke; te Koudekerk aan den Rijn, D. J. Couvée, te Ridderkerk te Overschie, J. J. Be rends, te Maasland te Velsen, J. D. Boerkoel, cand. te Haarlem. Aangenomen: Naar Koog-Zaan dijk, J. S. Post, te Echten (F.). PREDIKBEURTEN. Ondertrouwd J. A. TAZELAAR Joh.Pzn. en N. J. FEIJ. Ter Neuzen, 17 September 1920. PIJNEM sbruikt- MIJNHARDT'S MAAG-TABLETTEN Sluit alle voorkomende soorten van verzekering bij soliede Maatschappijen. (9j wordt aangeboden, op STAM en later ook op PARTIJ goedge keurd, in geplomb. zakken met Certificaat in zakken van 75 K.G. bruto voor netto, ad f27,-- per 75 K.G. inclus. zak door A X E L, M 3. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1920. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/, en 2'/: uur, Ds. S. Groene- veld. Axel 9'/i en 2'/j uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9'/a en 2'/i uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 10 en 3 uur, Ds. A. Merkelijn van Magalang. Oostburg 10 en 2'/2 uur, Leeskerk. Aardenburg 9'/i uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/t en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9'/2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/ï en 2'/j uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9'/2 en 2'/2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/2 en 2*/2 uur, Ds. L. de Bruine. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/, uur, Leeskerk. Lokaal Ebeu-Haëzer", tKerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. spijsveriering.oprispirg 3 gebrek aan eetlust. PR ld 5 PER KOKER 75i* B'J APOTH.cn DROGISTEN

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3