VISSERS Reclameberichten. BINNENLAND. Korte Berichten. staat van beleg afgekondigd. Drie Duit- sche bladen zijn opnieuw verboden. Op merking verdient dat bet geallieerde ge rechtshof van de talrijke misdadigers slechts twee Poolsche leiders wegens land-vredebreuk tot 8 en 4 maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld. De Taglische RundschauJ schrijft in verband mot de weigering door den Ge- zantenraad van het Duitsche voorstel om een neutrale commissie met een onder zoek in Boven Silezië te belasten Hier uit blijkt, dat het geweten vandeFran- sche regeering niet gerust is. Het blad noemt generaal Lerond verantwoordelijk voor de bloedige gebeurtenissen en zegt, dat deze er niet aan denkt van gedrags lijn te veranderen. 't Ziet er dus ook daar niet erg roos kleurig uit, en dat de Franschen er geen verkeerde rol in spelen, neen, dat ge looven we ook niet. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen intending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. Vervallen grootheden Uit Parijs meldt men aan de „N. Rott. Crt., dat generaal Nicolajef, vroeger een der chefs van het Russische leger, met een handwagen door de straten van Pa rijs rijdt. Kolonel Dorosjewik zijn wa penbroeder, heeft met andere gewezen Russische officieren een zaak, waar mo tors hersteld kunnen worden. Graaf Paul Ignatief drijft met zijn moeder, prinses Mestsjerski, met goed gevolg een model boerderij te Saint Cloud. Prins Lisgenski en een kapitein van de kei zerlijke garde zijn bedienden op een bank kantoor. Kolonel Skoeratof kweekt groen ten en paddestoelen te St. Germain en verdient daar zijn brood mee. Ook Prins Goedasjef, de vroegere Russische gezant te Madrid, prins Dadeskilian e.a. zijn aan het boeren. Prins Boris en zijn vrouw treden met succes als decorateurs en schilders op. Ernstig vlieg ongeluk. Te Montrouge (Seine-departement) is een vliegtuig neergestort op de speel plaats van een school, waar juist kin deren aan het spelen waren. Drie kin deren en een passagier, die in het vlieg tuig zat werden gedood. De bestuurder van het vliegtuig werd gewond. ABONNEMENTSKAARTEN S. S. Met ingang van 1 October 1920 zal de geldigheid van nieuw af te geven alge- meene abonnementskaarten,groepkaarten en trajectkaarteu uitsluitend den len van een maand ingaan, en zullen deze abonnementen aangevraagd moeten wor den vóór den löen van de maand,voor afgaande aan den eersten dag van de geldigheidsduur. Algemeeue abonne mentskaarten, groepskaarten en traject- kaarten, waarvan de geldigheid ingaat op 1 October 1919, moeten dus vóór 15 September 1920 aangevraagd worden. Bovendien worden de prijzen eenigszins gewijzigd. De nieuwe prijzen bedragen Algemeene abonnementskaarten voor de eerste maand I kl. f 88, II kl.06, III kl. f44; voor elke volgende maand f60, f45, f 30. Groepskaarten voor de eerste maand I kl. f68, lie kl. f51, Ille kl. f34; voor elke volgende maand f56, f42, f28. („Centr."). DUURDER BROOD, MINDERE KWALITEIT? In aansluiting aan hetgeen dezer da gen geschreven is over de plannen van Minister van IJsselstein om wederom aardappelmeel te bezigen bij de bereiding van wittebrood, deelt nu de „Tel." mede, dat deze plannen op het punt staan werkelijkheid te worden. Het aardap pelmeel zal niet aan de bakkerijen ter vermenging gegeven worden, doch van de aardappelmeelfabrieken dadelijk gedi rigeerd worden naar de meelfabrikanten aan welke laatsten reeds bericht is ge zonden, dat partijen aardappelmeel aan hun fabriek zal worden afgezonden. In verband met een en ander schrijft een vakkundige „Wij voorzien, dat de Minister het door hem met de bijmenging van het aardappelmeel beoogde doel nl. voor koming van prijsverhooging ten eenen- male niet bereiken zal. Eerstens moet de broodprijs omhoog door de reeds van kracht geworden bloem- prijsverhooging met f 3 per 100 kilo, maar bovendien betrekken de bakkers reeds vrije bloem, die f6 per 100 kilo duur der is, nog afgezien van de Amerikaan- sche patentbloem, die de volgende week geleverd mag worden en welke f8af 10 duurder is dan de bakkers tot nu toe voor hun bloem moesten betalen. De broodprijsverhooging tegenhouden kan de Minister dus toch niethet eenige, dat hij met de aardappelmeelbijmenging bereiken zal is, dat de kwaliteit van een groot deel van het te produceeren wit brood achteruitgaat, terwijl het voor 't leekenpubliek te eenenmale onmogelijk is, te constateeren of het door hen ge kochte witbrood van Regeeringsbloem of van „vrije" bloem gebakken is. We zullen dus in ieder geval krijgen duurder brood, en voor een groot deel ook brood van mindere kwaliteit". OPENING STATEN-GENERAAL. De stoet, waarmede H. M. de Konin gin zich Dinsdag 21 dezer naar de gra felijke zalen zal begeven ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Ge- neraal, zal, naar wij vernemen, nog den kleineren omvang hebben, welken er se dert den mobilisatietijd aangegeven was. Op den dag der opening van de Sta- ten-Generaal zal de Koninklijke Nationale Zangschool, onder leiding van den heer André Beyersbergen van Henegouwen, te 4 uur »a afloop der huldebetooging aan de Koningin een nationale zanguit voering geven, met medewerking van de stafmuziek der jagers, in de Tent in het Bosch. DUURTEBIJSLAG VOOR RIJKS PERSONEEL. Naar het „Hbl." verneemt heeft de Regeering het plan binnenkort met wets voorstellen te komen ten einde den Rijks ambtenaren een bijslag te kunnen ver strekken. Zijn wij juist ingelicht dan zal een onderscheid worden gemaakt tus- schen ongehuwden, gehuwden zonder en gehuwden met kinderen. Jhr. Mr. A. F. DESAV0RNIN L0HMAN. Uit parlementaire kringen wordt ver nomen dat het lid der Tweede Kamer, Jhr. Mr. A. F. de Sarvornin Loliman, voorloopig althans tot aan de nieuwe algemeene verkiezingen in 1922 terug gekomen is op zijn aanvankelijk voor nemen om zijn Kamerlidmaatschap ne der te leggen. Dit gerucht vond bij verdere informatie geen tegenspraak. Aan de grens te Nieuweschans zijn ruim honderd Duitsche mannen en vrou wen tegengehouden, die zonder pas naar Nederland wilden reizen. Aan de grens te Ossendrecht is een smokkelaar aangehouden met 35000 francs in zilvergeld. Te Ouddorp (Z.-H.) is een struik gerooid, waaraan 170 aardappels zaten. De politie te Middelburg heefteen jongen uit Arnemuiden aangehouden, die van 5 paarden in een weide destaarten had afgesneden. Bij Vlissingen is aangespoeld het lijk van een man in vliegerscostuum. De 66-jarige landbouwer Roelofs bij Emmen is door het op hol slaan van de paarden onder een wagen geraakt en gedood. Een afdeeling soldaten heeft bij Ban- try (Cork) een aantal Iersche burgers verrast, toen zij bezig waren ontplof bare stoffen neer te leggen om een brug in de lucht te laten vliegen. Zij vluchtten, met achterlating van een wagenlading ontplofbare stoffen de bosschen in. Een vliegtuig is in het Zellikonmeer gestort. De twee inzittende vliegers, een Fin en een Italiaan, zijn verdronken. DE SCHOOLDAG. Hadden velen die van plan waren den jaarlijkschen Schooldag, uitgaande van den Scholenbond „Land van Axel" te bezoeken, Maandag wel eenigszins beden kelijk naar do lucht gekeken, Dinsdag was dit niet noodig en bij het heerlijk zonneschijn-weer, zoo zelden gezien den laatsten tijd, konden ze gerustelijk de reis naar Zaamslag ondernemen. Toch had om half vier in de Geref. Kerk te Zaamslag het aantal bezoekers wel grooter kunnen zijn. Met name in een groote kerk doet een betrekkelijk klein getal zoo eigenaardig aan. Een en ander nam echter niet weg dat de Voorz. van den Scholenbond, dhr J. C. de Koning van Spui, na het zingen van Ps. 150 1 en gebed, vol moed de middagvergadering opende eu allen een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens ging hij aan de hand van 2 Sam. 4 5—7 nog eens in korte trekken den schoolstrijd na. Evenals toch eenmaal David optrok tegen Sion, toen nog in de handen der Jebusieten, zoo hadden ook wij op te trekken tegen een burcht, het vroegere schoolwezen. Doch evenals het oude Sion is ook het nieuwe genomen. Vandaar dat er iets als een triomfkreet in ons juicht, immers er is gebroken met de gedachte, dat er ten opzichte van het schoolwezen geen plaats is voor den Christus Er is dus veel gewijzigd en die gewijzigde toestanden dienen we te ken nen. Daarom zal het ons aangenaam zijn dat Dr. Beumer uit Utrecht in ons mid den is, om te spreken over „De nieuwe wet op het Lager Onderwijs". Deze, aldus ingeleid, begon zijn rede met de woorden „Het is een wonder in onz' oogen Wij zien het, maar doorgronden 't niet", en teekende daarna allereerst het ver schil tusschen dezen en vroegere school dagen. Toen werd er getoornd tegen ge brek aan vrijheidszin, tegen linksche lafheid, waren de schooldagen wapen schouwingen, waar men opnieuw trouw zwoer aan het oude vaandel en het liefst werd gesterkt door vurigen van geest. En nu Schoolvrede, bevrediging, pa cificatie, ziedaar de woorden die we thans hooren. Die we sinds eenige jaren ver nomen hebben, al waren ze ook eerst veraf, nauwelijks waar te nemen. We denken daarbij allereerst aan den verkiezingsstrijd van 1913, en nog even verder terug aan het rapport in 1912 van de vrijzinnigen, die toen or.overko- menlijke bezwaren hadden tegen wat nu bereikt is. De heeren vreesden, dat het peil van het onderwijs zou dalen, omdat de concurrentie zou ophouden, dat de openbare school inferieur aan de bijzon dere zou worden, omdat de openbare school geen andere middelen dan de openbare kas heeft, zij dachten hun school reeds als armenschool. Zeker, ze wilden wel eenige subsidie geven, doch ledèn nog geheel aan de oude bekrompenheid, waartegen Allaard Pierson in zijn tijd reeds zoo gewaar schuwd had. Naast dit verzet van vrijzinnige zijde, waaronder ook Cort van der Linden zijn naam had gezet, kwam ook Troelstra met een nota. Hij vond, dat de bevredi- gingsvoorstellen ingingen tegen de rich ting, in welke de maatschappij zich ont wikkelde. Alsof wij niet steeds in de richting van de vrijheid zijn gegaan. Maar was het vrijheid, dat in 1848 slechts theoretisch de vrijheid van onderwijs in de grond wet werd vastgelegd? Was het vrijheid, dat een daglooner, die 6 a 8 guiden per week verdiende zijn kinderen slechts bijzonder onderwijs kon doen geven door een gouverneur of gouver nante, die een f30 per week moest ont vangen Als wij op dat alles letten, blijkt het dat Troelstra zieh in zijn nota op belang rijke punten zooals hij wel meer doet vergist heeft. Naast dit tweëerlei verzet werd ook nog in 1913 het geheele openbare onder- w ij ze rscor ps ge mo b i 1 i see rd Doch ziet, het Ministerie Cort van der Linden, dat toen optrad bracht een nieuw geluid. Een commissie werd ingesteld om te komen tot oplossing van de school kwestie. Haar rapport bracht weliswaar geen bevrediging, doch wel verademing. En in hot voorstel tot grondwetsherzie ning, daarna door Cort van der Linden ingediend, werden klanken gehoord, ge heel anders dan in 1912. Wat Opzoomer jarenlang bestreden had in Groen van Prinsterer, verdedigde de Minister, nl. dat primair de ouders hebben te zorgen voor het ouderwijs. Ook Troelstra veranderde geheel. Hij liep zelfs warm voor onderwijsbevredi- ging. Gezien dit alles, is er dan geen reden om te zeggen: „Wij zien het, maar door gronden 't niet En de verkiezingen van 1918, ze toon den het, dat de natie niet gediend was van de echte paladijnen der openbare school. Immers van de vrijzinnigen kwa men er slechts een 6-tal in de Kamer terug. Allereerst hebben wij dan ook onze harten op te heffen tot God. En in de tweede plaats dienen we erkentelijk te zijn voor de uitnemende wijze, waarop Minister De Visser de wet verdedigden de aanvallen er op gekeerd heeft. Wel is onze partij niet met alle bepalingen ingenomen, doch dit belet niet, dat wij de verdiensten van den Minister huldigen. Die mogen we niet verdonkeren. Hierna komende tot de bezwaren tegen de wet, wilde Dr. Beumer allereerst een en ander over de vrijheid zeggen. Dit beginsel is op meer dan een plaats geschonden. Allereerst heb ik, aldus spr bezwaar tegen de eenheidsschool en acht het verkeerd, dat in de zes laagste klassen niet anders dan de gewone vakken onder wezen mogen worden. Dat in de steden 95 pet. der kinderen aan 5 pet. en op het platteland 99 kinderen aan 1 kind opgeofferd worden, acht ik geheel on juist. Vrijheid is pok hier van de hoogste waarde. Vrijheid om rekening te kupnen houden met de behoeften van de ver schillende lagen van de maatschappij Een vrij-liberaal, de heer Zernicke heeft eens gezegd en ook Prof. Casi- mir sprak in dezen geest dat de bij zondere school nooit moest toegeven, dat het leerplan zou worden goedgekeurt door het Rijksschooltoezicht. En nu We hebben een beperking van de vrijheid die totaal overbodig is. Men behoeft heusch niet bang te zijn dat 95 of 99 pet. der kinderen opgeofferd worden. De bij de nieuwe wet ingestelde oudercom missies zullen daarvoor toch voldoende kunnen waken Een ander punt, waarbij de vrijheit in het gedrang komt, is de verplichting om aan alle vakkeu deel te nemen Slechts na het advies van een deskun dige kunnen het gemeente-of hel school bestuur daarvan ontheffing verleenen. Toen daarentegen geageerd werd kwam o.a. ook de heer Abr. Staalman in het geweer, die slechts voor twee dingen in de Kamer strijdt, nl. voor de vergunninghouders en de gymnastiek- leeraars. Doch zij die zoo praten, nl. dat de vrijheid in dit opzicht er toe kan leiden, dat de kinderen het gymnastiek onderwijs niet zullen volgen, kennen de werkelijkheid niet. Immers het kind houdt juist zeer veel van beweging. Vervolgens komende tot het leerplan, merkte hij op, daaraan niet zoo heel veel waarde te hechten. In de praktijk kan men er schier alles van maken. Het leerplan is er, om niet in acht genomen te worden, en waarborgt hoegenaamd niets, in geen geval goed onderwijs. Een goed onderwijzer heeft het leerplan in zijn hoofd, 't Moet er nu eenmaal zijn, maar dat het een groote plaats moet in nemen, wil er bij spr. niet in. Een volgende kwestie is die van de hulponderwijzeressen. In bepaalde krin gen heerschte daarover rumor in casa de vrouwen werden achtergesteld bij de mannen en lager betaald Dat is zoo, maar aan haar opleiding worden ook agere eischen gesteld. Een ander argu ment gaf Mevr. Suze Groeneweg, die zei, dat de onderwijzeressen in de laagste klassen buitengewoon veel menschenken- nis moeten hebben. Ze spreekt niet van kiuderkennisOok moet volgens haar dat „hulpje" een kolossale sociale kennis hebben. Als dat alles zoo is, zou zelfs de kennis van een hoogleeraar nog niet toereikend zijn en is het maar beter de kinderen in de laagste klassen zonder onderwijzeres te laten zitten 1 Zelfs is een Comité benoemd, waarin o.a. zitting hebben do Ned. Vegetariërsboud en de Ned. Vereetiiging tot bescherming van dieren 1 De salariëering heeft ook veel harts tochten opgewekt, doch spr. zal dit overslaan. In art. 42 is getracht het woord „Chris telijke" (Christelijke en maatschappelijke deugden) te schrappen. De Anti Rev. zijn daarin nu niet meegegaan, omdat het uitgegaan was vau miskenning der Chris telijke grondslagen, omdat men met het Christendom wilde breken. Van gewicht zijn ook de bepalingen voor de oprichting van nieuwe scholen. Dr. Beumer besprak ze in 't kort en merkte vervolgens naar aanleiding van de kwestie, dat het leerplan moet wor den meegedeeld aan den Inspecteur, op, dat dit hem niet zooveel kon schelen, omdat hij niet zooveel hecht aan het leerplau, en de naleving daarvan toch niet kan worden afgedwongen. Dat de benoeming der onderwijzers moet plaats hebben in overleg met den Inspecteur, wordt dat geen opdwingen van zijn zijde Gesteld, dat dit zoo is, laten onze schoolbesturen dan maar flink en krachtig optreden. V\ ij behoeven voor die inmenging niet zoo bang te we zen en spr. kan zich niet voorstellen, dat die Inspecteur zich daarover zoo druk zal maken. Een en ander saamgenomen, hebben verschillende van die bezwaren, indien we niet al te bang zijn, nog niet zoo heel veel te beduiden. Het liefst zou spr. dan ook antwoorden Laten we goeden moed houden. Alles hangt allereerst af van onzen God en voorts van de liefde van onze geestverwanten, de toewijding van onze onderwijzers, van onze ouders en onze paedagogische leiders. Wordt de liefde voor ons Chr. onder wijs minder dan zijn wij ook geen Chris tenen meer. Men" is bevreesd dat de toewijding onzer onderwijzers minder wordt, door te veel salarisacties, enz. Ik zwijg daar over en zou niet graag vertellen, noch in het openbaar, noch onder vier oogen, dat dit zoo is. Voor een gerechtvaardigde salarisactie is maar al te veel reden ge weest. Er is gevaar om door materiëele dingen, maar eveneens door het zich daarom in 'tgeheel niet lebekommeren, onder te gaan. Het is nu ook tijd voor onze paeda- gogen om te werken, om ons te dienen van voorlichting in woord en geschrift. We hebben in ons land te veel salon- bolsjewiki, die ouder inhoudslooze frasen ons ten verderve voeren. Ook daarom hebben we hier te stellen tegen de revolutie het Evangelie. Op voor gezag en vrijheid, ook op het terrein der pae- dagogi'ek. Er is werk genoeg, het is geen tijd om te slapen. De schoolstrijd in den ouden vorm moge verdwenen zijn, de strijd op maat schappelijk terrein blijft. En de ernst dezer tijden eischt van ons uitsluitend rechtsche, Christelijke politiek. Laten we toonen dat we voortgaan te strijden ter eere Gods. Den ouden schoolstrijd uit, den nieuwen strijd in. Voorwaarts marsch, in den Naam des Heeren Een hartelijk en krachtig applaus dankte Dr. 'Beumei voor zijn schoone en duide lijke rede. Van de gelegenheid tot gedaclitenwis- seling maakte slechts de heer Nobels van Sluiskil gebruik. Verschillende be zwaren waren door de rede weggenomen, maar één punt had hij van Dr. Beumer niet gehoord, nl. art. 106, waarbij kinde ren van liet godsdienstonderwijs op de bijzondere school vrijgesteld kunnen wor den. Wat is daarvan nu eigenlijk de bedoeling Dat die kinderen 's morgens een hall uur te laat mogen komen en 's middags eerder de school kunnen ver laten Dr. Beumer, den heer Nobels ant woordende, merkte op, dat hij, meer tijd gehad hebbende, dit punt zou aangeroerd hebben. Want het is een van de ernstige vlekken, die deze wet ontsieren. Hier is ons beginsel in het gedrang gekomen. Onzerzijds is liet dan ook zeer betreurd, dat andere leden der rechterzijde met dit artikel zijn meegegaan, vooral waar we het tegengehouden hebben bij het M. O. Deze bepaling beteekent dan ook inderdaad in de praktijk, wat de heer N. gevraagd heeft. De heer De Koning bedankte Dr. Beu mer hierna nogmaals voor zijn schoone rede, waarna laatstgenoemde voorging in dankgebed. Te half zeven kwamen de belangstel lenden er waren er gelukkig meerdere dan 's middags, hoewel nog heel wat minder dan we verwacht hadden weer in de Geref. Kerk samen, om te luisteren naar den tweeden spreker, Ds. H. Brouwer van Heemstede, die het zou hebben over „De opvoeding van den verloren zoon". Na de gebruikelijke opening ving Ds. Brouwer aan, met er op te wijzen, dat het niet anders kan, of er breekt uit onze harten een jubel over behaalde victorie. „Een net belemmerde onze schreden, een enge band hield ons omkneld", maar geheel onverwachts nog gaf God uitred ding, zoodat we moeten zoggen Zoo hadden we het niet gedacht. En daarom die tonen van dankbaarheid. Nu is er dan vrede, zijn de wapens geborgen. Vrede niet het minst voor lien, die het onderwijs hebben te geven, al kan ook het geleden onrecht niet worden hersteld. Gaarne brengen we hulde aan de strijders, die gewillig al die schande en armoede hebben verdra gen. Mede uit hun bloed en tranen is thans do vredesboom opgericht. Dankbare vreugde is er ook voor onze kinderen, die immers nu de vruchten van den vredesboom zullen plukken, dankbare vreugde eveneens voor onszelf, nu er i-traks duizenden vrijkomen, niet om die in den zak te houden, doch om ze te besteden voor andereu arbeid tot Gods eer en heerlijkheid. Alleen, daar is toch ook gevaar naast die vreugde. En we kunnen, den oorlog gewonnen hebbende, den vrede toch nog wel ver liezen. Dat zou ontzettend zijn, maar we hebben het voorbeeld in de wereld historie, die thans schijnt voltrokken te worden. Het woord vrede is geschre ven en gesproken, doch de overwinnaars kunnen en willen dien vrede niet brengen, verloochenen dien. Op het terrein van het onderwijs heerscht ook zulk een gevaar. Niet zoo zeer in de vredesvoorwaarden als wel in de rust, de veiligheid. Het is de Schrift die ons in zulke tijden ook juist het sterkste waarschuwt. Wij hebben een prachtkans gekregen om aan te toonen de trouw aan ons beginsel. Daarom kan en moet nu ook alle kracht geconcentreerd worden op onze Christelijke opleiding. Laten we ons echter belauweren, dan verspelen we die kans en zullen we met een schaamteblos staan in do schoolwereld. Daarvoor nu moge God ons behoeden eu daartegen willen we waarschuwen. De strijd is dus niet geëindigd, doch slechts nobeler geworden. Om nu den vrede tc behouden en te winnen is als voornaamste beginsel dat der liefde noodig. De geestelijke, de Christelijke liefde. De kinderen te brengen tot Jezus is haar grootste ideaal, hen te wijzen op God, Die in Christus Jezus onze Vader is. En Christus nu heeft ons willen in leiden in de onfeilbare opvoedkunde van den Vader, Die in de hemelen is, en ons leert, hoe wij navolgers Gods hebben te zijn. Om dit duidelijker aan te toonen, wees Ds. Brouwer vervolgens op de gelijkenis van den verloren zoon en wenschte daarbij achtereenvolgens te wijzen op de beide zonen in (leze ge lijkenis. De eerste droeg het stempel, ook dikwijls aan onze jeugd niet vreemd. Met ruilden ernst heeft dan ook de vader dezen zoon in diens onstuimige, jonge jaren opgevoed. Doch de tredmolen van het gewone dagelijksche leven lachte hem in 't geheel niet toe en wie weet welke lnchtkasteelen en idealen hij zich bouwde. De opvoeding kon dit er niet uitbannen, de eenige gedachte van den knaap bleef: Ik wil de wereld in. Was dit geen beproeving voor den vader? Ilad hij hem daarvoor opge voed Toch verzet hij zich niet tegen de plannen van zijn zoon, als deze weg wil, de wereld in. De liefde zwijgthij laat zijn kind wegtrekken. Zijn kind, <lat misschien zal omkomon, omdat het geen bezonnenheid kent. Begrijpen wij dezen vader? Wie zal hierin echte, wijze liefde zien? Wie zal ook zoo doen, met name als wij welen, dat de jeugdige vol zondige gedachten is? Wie zal zoo zijn kind de wereld laten ingaan, het zoo op de proef stellen Niet iemand, die eigen fouten en ge breken niet durft te erkennen. Zij, die echter hun kinderen volgens Gods eisch opgevoed hebben, kunnen hen wel laten heengaan, niet om ze daardoor te ver liezen, doch om ze te winnen. Deze vader ook, hij stond en zag telkens weer uit naar zijn zoon. Hij zal ook veel gebeden hebben. Is dat dan geen groote liefde? Verder ontglipt hem alle middel, doch hij geeft alles over aan God. Eu wat doet God nu dikwijls lli] leert zoo'n kind de gevolgen van zijn

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2