GOED ROOKVLEESCH NV. „PHARUS „De Algemeens Spaanerzekering" iiSi Gemengd Nieuws. K^rk m School. Burgerlijke Stand. Advertentie». Ingezonden Stukken. 's-GRAVENHAGE - ARCHIMEDESSTRAAT 64. Maatschappelijk Kapitaal f 500.000.—. 40 ct. per ons. 's Gravenhage, Anna v. Saxenplein 3. Bijkantoor ROTTERDAMCoolsingel 54. Bijkantoor LEEUWARDEN: Gr. Kerkstraat 215, Coöperatief Spaarsysteem. Groene Kruis" te houden op Donderdag a.s. Eer. woord ter opwekking achten we niet overbodig, daar een ietwat drukker bezoek dezer vergadering wel gewenscht Het Comité van den „Eersten Zeeuwsch-Vlaamschen Landdag" verzoekt ons rog mee te deelen, dat voor Ier Neuzen programma's verkrijgbaar zyjn bij de firma Van Overbeeke—Lcums, Westkolkstraat en Axelsche straat, den heer J. Scheele, Noordstraat en bij den heer P. J. van den Ouden, Noordstraat. Tevens zal men in de advertentie in dit nummer kunnen lezen, dat bij on gunstig weer de sprekers in de Her vormde Kerk te Zaamslag hun redevoe ringen zullen houden. Ds. S. Groencveld alhier komt met Ds. G. van Hennes- te 's Gravendeel voor op het tweetal bij de Geref. Kerk te Heeg (Fr.) Uit onze „Loop der bevolking zal men kunnen zien, dat Mevr. Duiker Blekkink naar Rotterdam is vertrokken, dus haar verhuisbiljet ter secretarie onzer gemeente heeft opgevraagd Door dit vertrek van tiaar ontstaat een vacature in de Prov. Staten, immers zij vertrekt naar een plaats buiten onze provincie. Zijn we wel ingelicht, dan is de heer W. C. v. d. Weele te Mid delburg haar opvolger op de lijst der S [)- A' P' a .a Voor onzen gemeenteraad schijnt de zaak eenigszins anders te staan. Han gende het beroep op de Kroon men zal zich herinneren, dat de gemeenteraad Mevr. Duiker vervallen heeft verklaard van het raadslidmaatschap wegens het vertrek van haar man naar Nijmegen zal haar verhuizing vermoedelijk van geen invloed op haar raadszetèl zijn. Eerst als dus inzake het beroep uitspraak is gedaan, komt er een vacature in onzen gemeenteraad. Met de. Staatscourant van 2 Sep tember is de akte van oprichting ver zonden van de Christelijke Landai beiders- vereeniging „Bidt en Werkt", gevestigd te Driewegen, gemeente Ter Neuzen. Driewegen. Maandagmorgen passeerde een voerman met een driewielskar, die bij het uitwijken van de steenen be schoeiing gleed en omsloeg. De voerman wist zijn paard in toom te houden eu kwam ongedeerd van onder dt kar uit. Gelukkig waren nog geen schoolkin deren bij hot schoolgebouw. Het Bestuur der Chr. school acht den toestand bij het al drukker wordend verkeer van dien aard, dat onverwijld pogingen worden gedaan om bij de school een speelplaats te krijgen. Hoek. In de bovenzaal van Mej. Pa de Meester trad gisteravond voor den Vrijwillige Landstorm alhier op dhr. Laernoes uit Vlissingen. Hij zette het doel en de inrichting van den Landstorm duidelijk uiteen en wees er o a. op, dat Vrijwillige Land storm en Militairisme, waarvoor zoovele jongemannen huiveren, een groot ver schil is. üe Landstorm is vrijwillig. Geen. militaire discipline die zich tot allerlei nietigheden bepaalt maar kame raadschappelijk optrekken voor het ééne doel n 1. Bescherming van Vorstenhuis en Vaderland tegen mogelijke revoluti onaire woelingen. Hoewel de zaal niet erg druk bezet was, gaven zich toch verschillende per sonen voor den vrijwilligen Landstorm op. Wanneer ieder doordrongen was van den ernst der tijden en van het gevaar voor revolutie, dan gaf ieder oud-militair die zijn hart nog voelde kloppen voor Vaderland en Vorstin zich op bij den Vrijwilligen Landstorm. Zaamslag. In verband met den lOsten verjaardag van II. M. Koningin Wilhel- mina had de Geref. jengel, vereen, alhier Zondagavond een Oranjevergadering be- leg(l. De eere-voorzitter der vereeniging, Ds De Walle die de leiding had, wees er in zijn openingswoord op, hoe duidelijk in onze historie is te zien, de band, die God zelf tussclien het Souvereine Huis van Oranje en ons Vaderland heeft ge legd. Daarom zullen we ook Haar en Haar troon blijven schragen om Gods wil. De heer ,T. Verliude, voorz. der vereen., handelde over Prins Willem I, den Vader des Vaderlands. Duidelijk deed hij uit komen, hoe hij goed en bloed over had voor de zaak der lage landen aan de zee. De heer .1. Kosten teekende ons Willem III, den Koning-Stadhouder, den mach tigen geest met het zwakke lichaam, een der grootste der Oranjes. Hierna verkreeg de heer J. Geelhoed het woord, om stil te staan bij het tijd perk van afval in de dagen van Willem IV en Willem V, toen het met ons land en ons volk door geestelijke inzinking ging naar den afgrond, maar na deze periode liet J. Verpoorte Hz. ons zien, hoe er na 1813 en 1815 herleviug kwam en liet voor onzen blik voorbijgaan de jongste historie van ons land onder Ko ning Willem I, Willem II, Willem lil en onze geliefde Vorstin Wilhelmina 't Was een mooie avond, die door vele belangstellenden werd bijgewoond. In groote trekken werd ons geschetst een tijdperk van vier eeuwen, waaruit ons duidelijk bleek de hechte band, het drievoudig snoer tusschen God, Neder land en Oranje. Hontenisse. De vorige week is de nieuwe Maria-kliniek voor physische therapie in gebruik genomen. Deze in richting is het persoonlijk eigendom van Dr Cammaert, die daardoor de lijdende menschheid van Zeeuwsch-Vlaanderen ongetwijfeld aan zich verplicht. Het nieuwe' gebouw is nog met geheel vol tooid maar ziet er zeer zindelijk en practised uit. We hopen er weldra een beschrijving van te geven. Oostburg. De jager M. alhier, die dezer dagen uit jagen was en die een voor- spoedigen dag maakte, wilde op zijn thuisreis" nog op eenige vogels schieten, met liet ongelukkige gevolg, (lat bij dat laatste schot zijn geweer stuk sprong. Een stuk ijzer van den loop doorboorde zijn hand, zoodat men er doorheen kon kijken. Een gedeelte van zijn pink en vinger moest afgezet worden. (T. Ct.) De Hollandsche „sporteer." Te Antwerpen wordt een z.g.n. Olym piade gehouden, waar internationale sportwedstrijden plaats vinden. De e wedstrijden schijnen meer en meer het karakter aan te nemen van dergelijke wedkampen tijdens den Ro- mijnsciicn keizerstijd. Tenminste, ze blijken, zooals niet gepaard, dan toch voorafgegaan te worden van liederlijke orgiën. Enkele leden van het Holland sche elftal, dat liet tegen de Spanjaarden moest opnemen in het voetbaltournooi, en glansrijk verslagen werd, hebben voor den wedstrijd een kamp gehouden in het drinken en dansen met meiden van verdachte zeden. De champagne vloeide daarbij met stroomen. Deze lie derlijkheid, welke men weer bij .sports men" waarneemt, werd ingeleid door een soort „geestigheid", welke blijk geeft van de reuzen ontwikkeling der geeste lijke vermogens dezer spiervvezens. Zoo heeft men o.a. aan boord van de „Hollandia" uit louter baldadigheid eeni ge platen vernield van de gramofoon, die graaf van Limburg Styrum ter be schikking van voetbalspelers had gesteld De „lieeren" hadden de platen met jam besmeerd. Men zou zich bijna af vragen, of deze „jongens" wel „zindelijk" zijnOp de boot was het verder „kan keren" voor en „kankeren" na. Een autotocht werd gemaakt naar Dendermonde, waar de spelers toestem ming kregen om zich naar eigen gele genheid in de stad te bewegen. Men zou elkander om 5 uur wederom ont moeten doch door het onhebbelijk optre den van enkele spelers, kon men van 5—7 uur wachten op de markt in Den dermonde, voor het gezelschap samenge komen was. Ook het nachtelijk leven van Antwer pen heeft blijkbaar een grooten indruk gemaakt op enkele Hollandsche spelers. Twee voetballers verlieten hun hotel om eerst na het nachtelijk uur terug te ko men, terwijl een andere speler reeds eerder gewaarschuwd voor zijn wange drag, daarna in 2 dagen en 2 nachten niet boven water kwam. Men waande hem reeds in Holland, omdat hij zich zoolang van zijn nacht en dagverblijf had onthouden. Wegens dit wangedrag zouden een viertal spelers naar Holland worden te ruggezonden, welk besluit door de rege- lings-commissie werd genomen. Men had evenwel buiten den waard, in dit geval buiien de andere leden van het elftal gerekend, dat pertinent svei- gerde te spelen, in dien het edele vier tal teruggezonden werd. Na lang soe batten haalde de commissie echter de bakzeil en volstond ze alleen met een waarschuwing aan de vier nobele spe Iers. Zóó wordt onze Hollandsche naam in het buitenland hoog gehouden en de sport „veredeld". Dergelijke dingen zijn nu juist niet in staat nog afgezien van de gruwelijke Zondagsonteering, om sympathie voor de sport te wekken. Vóór het fuiven en „kankeren" der Hollanders hadden de Tsjechen ook reeds een „heibeltje" ge maakt. (Rott.) Kassierlooper beroofd. Een kassierlooper van een der groote banken te Amsterdam heeft zich naar het „Hbl." meldt, laten meetronen naar een perceel in een zijstraatje van de Warmoesstraat. Toen hij het huis wil de verlaten bemerkte hij dat zijn por tefeuille inhoudende f 33.000 was ver dwenen. De politie die een onderzoek instelde vond het bewuste huis gesloten_ Een betromvbare waker De politie te Leiden heeft een dezer zekere v. d S controleur van een parti culieren bewakingsdienst op heeterdaad betrapt op het stelen van waschgoed uit een bleekerij. De man is gearresteerd. Brik met kinderen te water. Door het breken van het lamoen reed dezer dagen te Nieuwer-Amstel een paard en brik, volgeladen met schoolkinderen die naar het Koninginnefeest moesten, in den Amstel. Gelukkig kwam van alle kanten hulp opdagen en gehikte het al le kinderen te redden. Slechts 2 hunner konden nog aan het feest deelnemen. Dame overreden Te 's-Gravenhage werd bij het Room- huis een ongeveer 20 jarige dame over reden door een auto. Ernstig gewond werd zij door den eersten hulpdienst overgebracht naar de Roode Kruiskliniek aan de Jan van Nassaustraat. Volgens do verklaringen van getuigen heeft den chauffeur geen schuld eu moet het onge luk te wijten zijn aan zenuwachtigheid van het slachtoffer op den drukken weg. Hondsdolheid Op den Kuipersdijk in de gemeente Lonneker is een dochtertje van dewed. Rotman door een van een ketting los gebroken hond van den landarbeider ïlergink aangevallen en zeer ernstig aan een arm en een been verwond, terwijl haar de kleeren grootendeels door het woeste dier van het lijf werden gerukt. Een buurvrouw, die het meisje te hulp snelde, werd eveneens gebeten. Het dier werd met geweerschoten afgemaakt. Waar in deze buurt gevallen van honds dolheid voorkwamen, zijn beide getroffe nen ter observatie naar Utrecht gezonden waar ook het kadaver van den hond wordt onderzocht. Ongewenschte belangstelling. Te Oude Pekda trouwde de vorige week een cartonbewerker, die, niettegen staande de stakingsdwang aldaar, aan den fabrieksarbeid was gebleven. Bij zijn huwelijk posteerden zich wel 200 stakers voor het gemeentehuis. Eerst toen de politie een charge deed in ile menschenmassa kon de echt voltrokken worden. O o s t b ii r g. Bij de Geref. Kerk al hier is beroepen tot herder en leeraar, Ds. A. G. Wolff te Loenen Vreeland. S c li o o 1 v e r z u i m 19 19 Bouwman, te Leiden en H. de Bruin, te Nieuwendijk. Beroepen: Te Idskenhuizen, R. Haitsma, te Gaastte Holluin (Anneland), J. I"). Boerkoel, cand. te Haarlem; te Metslawier en Niawier c.a., E. Beukema, te Dragtster Compagnie. Aangenomen: Naar Ermelo, B. van Halsema, te Hallum (Fr.); naar As sen (vac.-Gispen), T. Gerbc-r, te Oenkerk naar Wapenvelde, II. van der Zanden, te Harmeien. Bedankt: Voor Delft, B. Hagen beek, te Vlaardingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Charlois (3e pred. pi. toez.), II. E. Beernink, te Eikerzee te Usselo, Dr. Th. L. W. van Ravesteiju te Eerbeek; te Zwammerdam, F. H. van Oosten te Woudsendte Oostkapelle (toez J. J. van de Grient, te Maassluis; te Balk, Dr. M. Woudstra, te Utrecht. Aangenomen: Naar Naaldwijk, J. P. de Graaff, te Schagen. Bedankt: Voor Entten a/d Dedems- vaart, S. R. Hermanides, te Kerk Ave- zaaihvoor Hedel, Joh. de Bres te Bruchem en Kerkwijk. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Doesburg, P. de Groot, te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Middelburg, J. Fraanje, te Barneveld voor Gouda, D. C. A. Verduin, te Rotterdam. Uit het bijvoegsel „Ned. Staatscrt." van 30 Aug. blijkt, dal, de aantallen ver zuimen per 10.000 schooltijden in 1919 bedroegen voor de verschillende provin ciën (het eerste getal achter elke provin cie geeft de geoorloofde verzuimen aan, het tweede de ongeoorloofde): Noord-Brabant 43G150 Gelderland550GO Zuid Holland747—143 Noord Holland 681G8 Zeeland773149 Utrecht588— G4 Friesland55073 Overijsel50450 Groningen645107 Drente700231 Limburg381113 Dit betreft de openbare scholen. Voor- het geheele tijk was het aantal verzui men per 10 000 schooltijden 732, waarvan 106 ongeoorloofd. In het geheele rijk bedroeg het aantal verzuimde schooltijden (per 10.000) voor bijzondere scholen voor protestanten 698, waarbij 67 ongeoorloofde, voor bijzondere scholen voor katholieken 419 en 69, voor Israëlieten (alleen in Noord-Holland) 526—6voor bijzondere, niet-godsdien- stige scholen 65615. („Ilbld."). Prof. D r. H. B a v i n c k. Naar de Amsterdammer verneemt is prof. dr. H. Bavinck ongesteld. Do pa tiënt is absoluut overspannen en het bij wonen der eerste vergadering van de Synode heeft den toestand dermate ver ergerd, dat prof. Bavinck voorloopig ge durende drie maanden volslagen rust moet nemen. Kerkelijke pers. „Oude Paden", het bekende blad van Ds. Knap, zal met den nieuwen jaargang in plaats van elke week,om de 14 dagen verschijnen en dan in nummers van 12 bladzijden. De steeds stijgende kostprijs van het drukwerk noodzaakt tot dezen maatregel. En als straks de verhooging van liet porto aan de weekbladen honderden en aan de dagbladen duizenden guldens méér kosten gaat, zal het voor de Chr. pers steeds moeilijker worden om ook Ds. Knap wijst daarop de roeping te vervullen, die zij in den lande heeft. Prof. Dr. S. O. Los. Naar de „Stand." verneemt, zal Prof. Dr. S. O. Los naar Afrika niet meer terugkeeren. Van iqvloed op dit besluit zijn behalve andere redenen vooral ge weest de gezondheidstoestand van zijn echtgenoote en de studiebelangen van zijn kinderen. I) r. W. G. Ilarrenstei li. Voor een paar jaar vertrok Dr. W.G. Harrenstein naar Iudië, om als predikant der Geref. Kerk van Medan (Sumatra) onder de verstrooide Gereformeerden te gaan arbeiden. We meenon dat hij dien arbeid voor een bepaalden tijd aanvaard de. Hij vertrok als „vrijgezel", thans heeft hij zich verloofd met een dochter van den Amsterdamschen predikant Fernhout. Nadert dn tijd, dat Dr. Harrenstein terug keert? Of wacht hij op de overkomst van een „pastoorsche", om, zich sterkend mede door een meer compleet pastorie- leven, zijn ijvcrigen arbeid langer en nog intenser voort te zetten („Rott."). In den ring Heerenveen der Ned. Herv. Kerk bestaat thans geen enkele predikantsvacature. In lange jaren was dit niet het geval. Geref. Kerken. Tweetal: Te Stadskanaal, W. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 18 Aug. Pieter Hamelink, oud 26 jjm. en Magdalena Hamelink, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Ebrina, d. van Mar. de Putter en Ebrina Haak. 2 Aug. Jan, z. vau Arij Iz. de Feijter en Suzanna Catrina Scheele. Cornelis, z. van Jac. Hofman en Janna de Koeijer. Johanna Suzanna, d. van Krin de Kraker en Cor nelia Jacomina Dieleman. 7 Aug. Jan Cornells, z. van Willem Meijer en Aaltje de Visser. 13 Aug. Cornelia, d. van Cor nelis Donze on Tanneko Faas. Maria Tanneke, d. van Levinus Florissen en Maria Adriana Cornelissen. 15 Aug. Catharina, d. van Jan de Putter en Le- vina Scheele. 16 Aug. Adriana, d. van Cornelis Maas en Elizabeth Scheele. 18 Aug. Karei, z. van Louis de Koeijer en Sara de Zeeuw. 24 Aug. Johannes, z. van Pieter Johannes de Visser en Cor nelia Adriana Dieleman. 27 Aug. Johanna, d. van Jan Bakker en Paulina Geense. 31 Aug. Reinier Pieter, van Reiuier Scheele eu Wilhelmina Christina van de Velde. Overlijden. 12 Aug. Anna Maria Geel- hoedt, oud 82 j., wed. van Pieter Missu. 24 Aug. Arie Faas, oud 77 j., wedn. van Magdalena Jansen. Bij dezen betuig ik hartelijk dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefdon Echtgenoot, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, M. C. Leunis. Uit aller naam, Wed. M. C. LEUNIS-Kurvink. Ter Neuzen. Axel. C. v. KAMPEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). M. de Red Nog een kort verweer a u.b. naar aan leiding van uw onderschrift op mijn in gezonden stuk. „Wien de schoen past trekt hem aan": aan dit spreekwoord dacht ik, toen ik in uw driestar de vol gende passage lus: „Dan kregen we hier een neutrale, een Roomsch-Katho- liekeen een Christelijke landbouwschool." Ik heb dit opgevat als een toespeling op mijn gezegde in de bewuste verga dering. Heeft de eervolle onderscheiding van in eenzelfde verband genoemd te worden met „onze voormannen" mij daarbij eenigzins geflatteerd, dan zal dat naar ik veronderstel niemand uwer lezers verwonderen. Laat ons echter hopen dat het profijt van deze les mij niet zal ontgaan. Met dank voor de plaatsing. Uw dw., A. DIELEMAN W.Gz. Hoek 2 Sept. 1920. Naschrift der Redactie. Ons antwoord kan, evenals dat van den heer D. kort zijn. Op de eigenlijke kwestie gaat hij niet in, zoodat we daarover ook niet meer behoeven te spreken. Toch willen we den geachten inzender wel meedeelen, dat we te eeniger tijd nog wel eens op die kwestie Christelijk of neutraal terug hopen te komen. Een ironische zinsnede in dit stuk hebben we maar achterwege geltaen, daar die ook de kwestie niet aanroerde. Tenslotte gelooven we, gevoeglijk de zaak thans te kunnen laten rusten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: Th. H. le Jay, Nieuwstraat 13, uit Almelo. J. W. van der Gies n, teekenonder wijzer, Steenkamplaan 71, uit Den Haag. M. C. Ph. Buijsrogge, onderwijzeres, Q 176, uit Hontenisse. N. de Visser, dienstbode, P 123, uit Vlissingen. C. Nobels, tailleur, Noordstraat 7, uit Ixelles (Belgm). G. A. J. Lyppens, boekhouder, De Feijterstraat 1, uit Gent. R. F. Briquet, fabrieksarbeider, Douze- Visserstraat 67, uit Westdorpo. C. Stappen, kantoorbediende, Verbin dingsstraat 11, uit Alphen aan de Rijn. C. P. Bakker, zonder, Nieuwediepstraat 102, uit Rotterdam. J. M. Potters, Verbindingsstraat 7, uit Vlissingen. .1. de Braai, veldarbeider, Kerkhoflaan 19, uit Zaamslag. J. Boterkoopér, kommies verificateur, uit Kruiningen. Vertrokken: H. A. M. A. de Meijer, zonder, West kolkstraat 22, naar Nijmegen. J. F. Verlinde, zonder, Dr. Buijzestraat 2, naar Amsterdam. W. A. Moggré, rijksambtenaar, Van Bovenstraat 31, naar Axel. G. B. DuikerBlekkink, zonder, Steen kamplaan 90, naar Rotterdam C. van de Linde, dienstbode, Noord straat 54, naar Kapelle (Z.-B.). G. J. Kamerik, klerk, Van Bovenstraat 17, naar Middelburg. K. Zoete, zonder, Westkolkstraat 44, naar Rotterdam. J. Kouwenberg, dienstbode, Nieuw straat 16, naar Zierikzee. 5 J Wat bereikt, ge met een spaarpolis van „PHARUS" 36 Door gedurende 15 jaren maandelijks f9.— te storten, zal een 21-jarige op zijn 61e jaar een kapitaal bezitten van minstens f6800, „PHARUS" de eenige Maatschappij die een dergelijk MINIMUM resultaat garandeert. Zendt ons deze annonce in enveloppe met U/s ct. porto en plaats Uw volledig adres op de achterzijde van de enveloppe. Wij zenden U dan volledige prospectus. Opgericht 1907. Directeur: AD. KOOL. Directeur: H. SPRIETSMA. Alleen gedurende 1919 werd ingeschreven voor drie millioen gulden. 60 Vraagt toezending gratis Brochure. f is.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3