~¥ïnneivlani)7~ Korte Berichten. Uit de Proviucie. Zoo in 't Voorbijgaan opstand, door de opstandelingen naar congres-Polen worden gebracht. Alleen de Italianen doen moeite om tegen dit gedoe op te treden. Volgens betrouwbare, te Leipzig ont vangen mededeeliugen moet men in deze week rekening houden met een opnieuw ontbranden van den Poolschen opstand, die den laatsten Duitschen tegenstand uit den weg moet ruimen. De toestand van Duitschland is vertwij feld. De officieele Fransche plaatsen en de opstand-organisatie van Groot-Polen zijn steeds in zeer nauw contact. Zeer ernstige gebeurtenissen worden verwacht. De toestand is er dus verre van roos kleurig. Het is een spelen met vuur. We kunnen het niet anders inzien. In België blijft de actie tegen de Vlaamsche taalwet aanhouden. De actie, die meteen een verdrukking en achteruitstelling is. Zoo heeft bijv. de „Assemblee Walonne" in haar ver gadering van Zaterdagmiddag besloten om in het geheele land een propaganda te organiseeren tegen de wet op het gebruik der talen in bestuursaangelegen heden. Ook een ander soort menschen, de Belgische handelsreizigers zijn zeer ver ontwaardigd over die taalwet. Hun algcmeene vergadering heeft daarom aan den voorzitter en de leden van de Senaat een brief gericht, waarin zij een beroep doen op „de belangeloos heid, de waardigheid, de vaderlandsliefde en de wenschelijkheid van den Senaat en hem bezweren om de noodlottige wet te verwerpen, die door de Kamer van Afgevaardigden is aangewezen." Deze brief somt de grieven der handelsreizi gers tegen de wet op hij verklaart, dat „de reizigers, die door hun beroep worden genoopt om door het geheele land te trekken, in 't bijzonder zouden worden getroffen door de afschaffing, in het Vlaamsche land, van de Fiansche taal, waarin over 't algemeen hun han delszaken worden afgesloten". Men ziet het, geen middel wordt ontzien om deze rechtvaardige wet toch nog maar van de baan te krijgen. En dat terwijl de heeren toch het afschrikwekkende voorbeeld van Ierland voor oogen hebben. Doch zienderoogen sturen ze op een conflict aan. „De Koninklijke vereeniging van onder-officieren van het Belgische leger bijeengekomen te Doornik, na kennis te hebben genomen van de feiten betreffende de Poolsehe kwestie, „feiten, die worden gelaakt door allen, die al het lijden kennen, dat verduurd is door een volk, dapperder dan de Polen, verzoekt de regeering om op haar besluit terug te komen en de -doorvoer toe te staan van munitie, die bestenul is om Polen aan het bolsjewistische juk te doen ontkomen", en gaat over tot de orde van den dag." Aldus wordt uit Brussel gemeld. Terwijl ter zelfder tijd een bericht kwam, dat het gemeentebestuur van Turnhout besloten heeft om een groot feest te organiseeren ten bate van de Polen. Dat is dus iets anders dan het feit, dat minister Hymans moest aftreden. De Polen zullen met die flinke hulp van onze Zuiderburen wel blij zijn Bela Kun, de Hongaarsche commu nistenleider en groot-moordenaar doet ook weer eens van zich spreken. Tenminste als waar is, wat de „Weener Ivurier" vertelt. Dit blad deelt n.l. mee, dat een Hon gaarsche officier, die uit Russische krijgs gevangenschap is ontvlucht, verteld heeft dat Bela Kun Hongaarsche krijgsgevan genen uit transporten huiswaarts terug houdt, ter vorming van een leger, aan het hoofd waarvan hij in Hongarije zou willen binnenrukken, om opnieuw de dictatuur van het proletariaat te grond vesten. Bela Kun heeft dit plan uitgesproken in een toespraak tot Hongaarsche krijgs gevangenen te St. Petersburg. Hij schijnt er dus de grap nog niet af te hebben en blijkt het nog wel eens weer met de moordpartijen te willen probeeren. Laat de Hongaarsche rbgeering daarom dubbel waakzaam zijn. Waakzaam zijn, voor het weer te l^at is En tenslotte dan nog maar weer even den blik naar Polen en Iluslancl gewend. Zooals men weet zijn de vredesonder handelingen te Minsk afgebroken, doch ze zullen nu voortgezet worden te Riga. Uit Londen wordt in verband daarmee gemeld, dat men daar vol goeden moed is over den uitslag van die vredes conferentie. De Polen staan al in drukke gedachten- wisseling met de geallieerden en men verklaart er bij, dat de voorloopige onderhandelingen te Minsk, als voorbe reidende cursus, voor de Polen nuttig zijn geweest, aangezien ze hun veel geleefd hebben over den geest van de Sovjet en de mogelijkheden van den toestand. Laten we hopen, dat dit bericht niet te optimistisch is, opdat er eindelijk oek in het Oosten zooiets als rust en vrede eens wederkeere. 't Zou een verademing zijn! Denikin te Brussel. Naar de „Times" meldt bevindt gene raal Denikin zich thans te Brussel, Zijn gezondheidstoestand laat tengevolge van den oorlog, veel te wenschen over. Hij is voornemens zioh metterwoon te Brus sel te vestigen. Lijken onder de puinhoopen. Het „Hbld. v. Ant." meldtAan het front vindt men niet zelden nog onbe graven lijken onder steenhoopen in grachten, tusschen riet en wild gras. Onlangs ontdekte men nabij Bixschoote in een gracht het geraamte van een vrouw, aan haar hand had zij nog een taschje met 35.000 frank waarde. Uit de papieren kon men de identiteit vast stellen. Zij was een inwoonster van Bixschoote en moet zich tijdens de vlucht in een gracht verborgen hebben voor het geschut, eu daar gedood zijn. Bijna zes jaar lag ze daar dus onopgemerkt. Het diplomatieke nachtgewaad. De „Etoile Beige" vertelt nog een aardige anekdote uit de dagen der on derhandelingen te Spa. De voorzitter der commissie van her stel Dubois, was als lid der Fransche delegatie te Spa aangekomen en had zijn intrek genomen in zijn hotel. Den anderen dag arriveerden de heeren Millerand en Laurent, de Fransche ge zant te Berlijn. Dubois, die hen aan het station verwelkomde, bracht hen naar Ilaut-Neubois, doch bemerkte bij zijn aankomst aldaar, dat hij zijn pyama had achtergelaten in het eerste hotel. Ge lukkigerwijze werd een en ander opge merkt door den hotelknecht. Hij pakte 's heeren Dubois nachtgewaad fluks in een groote enveloppe en voorzag deze van gewichtig uitziende lakken. Daarna liet hij het pakje per expresse bestelling naar den heer Dubois zenden. Men kan zich niet de verbazing der officieele personen en secretarissen voor stellen, voegt het blad er aan toe, toen de voorzitter der commissie van herstel bij opening van het officieel uitziende pakket, daar een nachthemd uit te voor schijn haalde. Het typliusgevaar in Oost-Europa. De typhus epidemie in Polen en Ga- licië wordt een zoo groot internationaal gevaar, dat Balfour namens den raad van den volkenbond een beroep gedaan heeft op de verschillende regeeringen om onmiddellijk 250.000 pond beschikbaar te stellen van de tien millioen, die noodig zijn. De laatste militaire actie daar maakt de behoefte slechts te dringender. Reeds in Mei is een dergelijk beroep op de leden van den bond gedaan. Het resul taat is tot nu toe mager geweest. Bal four legt in den brief aan de regeeringen den nadruk op de dringendheid van het beroep, het groote gevaar van een epi demie voor de heele menschheid en de zegeningen, welke uit de betrekkelijk geringe opofferingen der naties kunnen voortvloeien. Afschuwelijke misdaad. Te Banbridge in Ierland is een af schuwelijke misdaad gepleegd. Een au to vervoerde daar een bankbediende die meer dan duizend pond sterling bij zich had. Hij wei d aangehouden zoogenaamd om hulp te verleenen aan een andere auto die in moeilijkheden heette te ver- keeren. De chauffeur werd in koelen bloede doodgeschoten, terwijl hij naar het mankement zocht en de bankbedien de gedwongen het geld over te geven. Onder bedreiging dat hem bij verzet een zelfde lot zou treffen werd hij ten slotte over een dijk naar beneden ge worpen. De man werd met verwondin gen opgenomen. Noske in ongenade Op een algemeene vergadering van de soc.-democratische fractie te Groot-Kiel is besloten bij den aanstaanden sodalis- tischen partijdag te Kassei een voorstel in te dienen om Noske uit de partij te zetten, wijl zijn boek „Van Kiel tot Kapp" ernstige beleedigingen tegen de „genos sen" van Kiel bevat. De Duitsche onaf hankelijken en Moskou. Aan het einde van het congres der Duitsche onafhankelijke socialisten, hield Crispien een rede, waarin hij zich nog maals scherp tegenover Moskou stelde. Het congres werd hierop gesloten, zonder dat een definitief besluit was genomen nopens de politiek der onafhankelijken. Aftreden van lord French P „Ondanks de half-officieele tegenspra ken, zegt de „Truth", gclooven wij toch, dat het vertrek van lord French, den onderkoning van Engeland, er wel een van onbepaalden duur zal zijn, dat hij wel niet meer zal terugkeeren en de be noeming van zijn opvolger nog een poosje zal worden uitgesteld". Een der Engelsche bladen merkt, hier bij op „Er kan niet aan getwijfeld worden, dat dit de wijste weg zou zijn. Moeilij ker toch kan er iets bedacht worden, dat meer onwaardig is, voor een verte genwoordiger van de kroon dan in een kasteel als een gevangene te leven en nooit anders het land, waarover hij als bestuurder is aangesteld, te zien dan in een gepantserden auto". De burgemeester van Cork stervend De toestand van den burgemeester van Cork is thans zoo critiek, dat het einde elk oogenblik verwacht wordt. Men betwijfelde heden of hij den nacht nog "door zou komen, liet is nu de 26ste dag van zijn hongerstaking. Op aansporing van de „Times" heeft een groot aantal parlementsleden tele grammen aan den minister van binnen- landsche zaken en aan de „Times" ge zonden, waarin zij hun standpunt in zake het geval Mac Swinney uiteenzetten. Velen deelen liet inzicht der Northcliff- bladen, die scherp protesteeren tegen het optreden der regeering, waarvan zij de rampzaligste gevolgen voor Ierland voor spellen. Moord te Brussel. De politie te Boschvoorde nabij Brus sel heeft aldaar den 18-jarigen Rus, Michael Scherkoff gearresteerd, dio in een dezer afgeloopen nachten in zijn woning te Brussel zijn landgenoot Rou- mantisch heeft doodgeschoten. Met be hulp van twee andere Russen had hij het lijk in een rieten koffer naar Bosch voorde overgebracht, met het doel liet in het bosch te begraven. De moord werd uitgebracht door een vriend van Scherkoff, die geweigerd had bij de overbrenging van het lijk behulp zaam te zijn. Men vermoedt, dat roof zucht de aanleiding tot den moord is geweest. Scherkoff en Roumantisch be woonden te Brussel een kamer in de rue Clémentine. Zij verdienden den kost met het repareeron van schoenen. Een merkwaardige redding. Een Reuter telegram uit New-York gewaagt van de merkwaardige redding van de bemanning van een Amerikaan- sche duikboot op 50 mijl ten Oosten van Kaap Ilinlopen, welke tengevolge van averij 36 uur in vertikalen stand onder water is gebleven. Het transportschip „Goethals" vond de boot en een telefoon- boei met telefoon, welke de „Goethals" in staat stelde met de bemanning van de boot te spreken, die om hulp vroeg, daar de lucht in de boot opraakte. De „Goethals" seinde draadloos om hulp, die spoedig in den vorm van duikers en lichters ter plaatse was. De bemanning werd met de grootste moeite gered, on gedeerd, ofschoon velen half bewusteloos waren. Boschbranden in Rusland. In de omgeving van St. Petersburg zijn groote boschbranden uitgebroken. Tot het blusschen van hot vuur zijn boeren en arbeiders gerequireerd. Amerikaansche reclame. Onlangs werd te Chicago op klaar lichten dag het venster van een boven ste verdieping van een woonhuis geopend. Een man wierp een lang touw naar be neden, waarvan hij het boveneind aan een der spijlen van het venster beves tigde. Hij riep hierna eenige woorden in de kamer, waarop zich een jong meisje aan het venster vertoonde, dat zich met hem langs liet touw op straat liet neerzakken Nauwelijks hadden zij den grond bereikt of zij trachtten zich zoo snel mogelijk uit de voeten te maken. Maar plots vertoonde zich een groote sterke man aan het venster, hij zag de vluchtenden en zond hen met een revolver zes scho ten achterna. De saamgest roomde menigte zag het plotselinge gebeuren met spanning aan. Maar de man aan het venster rolde nu van uit het venster een groot reclame doek uit, waarop met reuzenletters ge schreven stond „Zoo begint de nieuwe roman in de „Chicago Rost". DE RIJSTPRIJS. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren verneemt, dat de verlaging van den rijstprijs met f 10 over eenige dagen weer gedeeltelijk ongedaan wordt gemaakt en de prijs door de pel lers is verhoogd met f 4, zoodat deze thans f54 a f56 per baal berekenen. VERHOOGING OORLOGSBEGROOTING. Er is dezer dagen een wetsontwerp ingediend waarbij de oorlogsbegrooting voor bet loopende dienstjaar voor ver schillende doeleinden met ongeveer 19 millioen gulden verhoogd wordt. AFSCHAFFING TROMPETTERS EN HOORNBLAZERS. Naar verluidt zou het in het voorne men liggen om over te gaan tot een al- geheele afschaffing in tijd van vrede, van trompetters eu hoornblazers en in verband daarmee ook van de dusgenaam de niet-officieele muziekkorpsen bij de bereden wapens terwijl ook de andere muziekkorpsen een sterke inkrimping zouden ondergaan. JAARLIJKSCH ONDERZOEK DER LANDWEER. Dit jaar zullen de verlofgangers van de landweerlichtingen 1918 a. en b. en 1919 aan 't jaarlijksch onderzoek worden onderworpen. WERKMANSKAARTEN. Met ingang van 27 September worden, naar „Het Volk" meldt, de prijzen der werkmanskaartcn gebracht op f O 90 voor 40 K.M. en f 0.05 voor eiken verderen kilometer. DE GEMEENTEFINANCIËN VAN EMMEN. De gemeente Emmen ontvine een voorschot van het Rijk groot f 200.000 a 6 pet. Uitbetalingen kuunen nu weer plaats hebben. TERUG UIT RUSLAND. De heelen Wijnkoop, Ds. Kruyt eu Van Leuven, zijn, na eenigen tijd te Christiania te hebben vertoefd, Dinsdag uit Rusland, waar ze het congres van de Derde Internationale hebben bijge woond in 't land terug gekeerd. De heeren, die vermoeid waren van de reis, zullen waarschijnlijk nog eenige dagen vacantie houden. Het licht in de be doeling van den heer Wijnkoop binnen kort in een groote vergadering te Am sterdam mededeeliugen te doen over Rusland. PRINS HENDRIK. De Prins is gisterochtend weer van Het Loo in Den Haag aangekomen en gaat vandaag naar Parijs, in verband met den hoogst zorgelijken toestand, waarin zijn zuster, de Grootvorstin- weduwe Wladimir van Rusland verkeert, die zich in een rustoord in Frankrijk bevindt. MIDDEL TEGEN GELE TANDEN Sommige menschen hebben, niettegen staande de meest zorgvuldige behande ling, gele of grijsachtige tanden. Een eenvoudig middel om deze wit te krijgen is het poetsen met waterstof-superoxyde, waarvan men een eetlepel op een glas warm water neemt. Men moet de be handeling echter niet langer dan acht dagen achtereen voortzetten. Vervolgens kan men na een 1 inaaud de behandeling weer hervatten. (Gezondheid). GENERAAL SNIJDERS Donderdag j.l. zijn de beide legerohefs Snijders en Van Rietschoten per „Insu- linde" uit Ned.-Indië naat ons land vertrokken. TOENEMING DER DRONKENSCHAP. Op de aan den burgemeester van Dordrecht gedane vraag van het raadslid, de heer I). A. Smits, of het aantal processen-verbaal wegens openbare dron kenschap in Pordt schrikbarend toe neemt, heeft de burgemeester geant woord Het aantal opgemaakte processen- verbaal wegens openbare dronkenschap was, wat Dordrecht betreft, in de laatste jaren aldus: 1915 434, 1916 336, 1917 328, 1918 193, 1919 1271, 1920 tot 27 Aug. 1220. EEN WEGWERKER OPLICHTER. Te Haarle (O.) is de gemeentewegwer ker G. T. gearresteerd, die verschillende personen te Nijverdal, Ilaarle en Raalte voor geldelijke bedragen heeft opgelicht. Hij wendde daarbij voor, dat hij spoor- vrachten moest betalen voor door de gemeente ontvangen steenen en geen voldoende geld bij zich had. Verschil lende winkeliers schoten hem geld voor. Een der raadsleden van Ilellendoorn moet destijds bij de benoeming van G. T., die ook wegens strooperij als boschwachter minder deugdelijk bleek, voor den persoon in kwestie gewaar schuwd hebben. BANK-INBRAAK. Te Eist is ingebroken in het kantoor der Boerenleenbank. Na opening der buitendeur en daarna van de kluisdeur, hebben de daders de zware brandkast uit de kluis genomen en getracht haar met heitels enz. te forceeren, wat echter niet gelukte. Er was op dat oogenblik slechts een bedrag van f 760 in geborgen. DE DOODSDRAAD. Aan een in aanbouw zijnde nieuwe fabriek aan het Merwedekanaal te Utrecht, is een werkman die arbeid verrichtte op een steiger, daarvan afge vallen. De man greep zich in zijn val vast aan een electrischen draad, waar stroom op stond, tengevolge waarvan hij op slag gedood werd. DE CREDIETO VEREEN KOMST MET DUITSCHLAND. De Nederlaudsche regeering heeft, naar aan het Ilbl. wordt gemeld, hetcrediet- verdrag tusschen Nederland en Duitsch land gesloten, tot dusver niet geratifi ceerd. Een van de redenen daarvan, wellicht de belangrijkste, is gelegen in de omstandigheid, dat de uitvoering daarvan thans reeds tot bezwaren heeft geleid, in verband met de bekende quaestie van den aankoop van haring hier te lande. ENGELSCH DRUKWERK NAAR NEDERLAND? Men seint uit Londen In verband met de hooge prijzen in Engeland zouden de Britsche uitgevers de mogelijkheid overwegen om een deel van hun uitgaven in Nederland te doen diukken en binden. De bekende uitgever Murray verklaar de nog geen orders gegeven te hebben aan een Nederlandsche firma, maar zoo de onkosten niet verminderden, dan zou er iets gedaan moeten worden. Gezegd wordt, dat ook Amerikaan- sche drukkers trachten de levering voor de Britsche markt te krijgen. Te Glane (bij Oolmarsum) is, naar de „Tel." meldt, een vrouw gearresteerd, verdacht van poging tot vergiftiging van haar drie kinderen. Te Harderwijk is een paar in on dertrouw opgenomen, dat reeds dertig jaar was verloofd. Uit de woning van juffrouw M. in de Snoekstiaat is een portemonnaie met f8 gestolen door een jongen, dien zij uit medelijden in huis had genomen. Hij zat op een bank in 't Vondelpark te Amsterdam. 'k Zag eerst niet, dat hij 't was en hij zag mij evenmin. 'n Vermoeide trek op zijn gelaat, tee- kende hij met z'n wandelstok figuurtjes tenminste dat meende ik in het zand. En alsof hem dat niet gced gelukte, schudde hij enkele keeren verdrietig-ver- velend met z'n hoofd. Daarna was hij weer zoo in gedachten, dat hij me eerst zag, toen ik vlak voor hem stond. Hé, jij hier? Zooals je ziet. Maar jij, wat doe jij hier Och, niets. Wat beduiden dan die figuurtjes, die je in 't zand teekent Dat zijn geen figuurtjes. Wat dan Cijfers, man, niets dan cijfers Nou, ook goed, maar wat beteekenen die cijfers dan Voor hij me antwoordde, werd de trek op zijn gezicht eerst recht verdrietig. En toen met dof-matte stem klonk het 'k Zit te rekenen. Te rekenen 'k Dacht dat je nog in Rusland zat. Nee, 'k ben bier weer. Gelukkig wel! Gelukkig? 'k Dacht anders, dat het je in 't bolsjewiekenland best naar den zin was. Dacht ik ook, maar ze hebben mij leejijke standjes gegeven. Jou Wie heeft dat dan wel durven doen, David Sst. Noem mijn naam hier niet zoo in 't publiek. Nou goed, maar antwoord me dan. Zinowjef. Hoe zeg je Zinowjef, speciale vriend van Leuin. En wat standje gaf die jou dan? Dat ik na 15 jaar werken nog niet meer dan 1500 menschen om mij had kunnen vereenigen. Zoo, zooWat gaf je hem ten ant woord 'k Had geen antwoord. Weet jij er een Nee, ik heelemaal niet. Maar nou die cijfers, die jij teekende, wal beteekenen die dan Kijk, (en met zijn wandelstok wijzende) daar staat 1500. Dat gedeeld door 15 is 100. Hetgeen dus wil zeggen Ah, prachtig, ik begrijp je; dat je ge middeld per jaar 100 menschen bij je partij gekregen hebt, hé? Ja, juist. Doch verder Wacht maar. Ons land telt....? Ruim zes millioen menschen. Heel goed. Hoeveel keer honderd is dat? Zestigduizend keer. Uitstekend. Begrijp je nu waar ik been wil Ja, wacht even. Je telt de vrouwen en kinderen ook mee. Nou, laten we dan zeggen twee mil lioen. Hoeveel keer honderd is dat dan Twintigduizend keer. Wat wil dat cijfer nu dan dus zeggen Dat het zoo gerekend, twintigduizend jaar zou duren, voor heel ons land bij mijn partij behoort. M'n compliment over je best kunnen rekenen, David. Dag hoor. 'k Liet hem alleen zitten, onze bolsje wiek-voorman. Zag nog even, hoe hij met 'n zeer ver drietige en nog meer vermoeide trek in zijn gelaat weer ging zitten cijferen in het zand en twee millioen nog eens weer door honderd deelde. Ja, 't kwam toch uit. Opmerker. Te Usselo (Ov.) is in een sloot het lijk gevonden van den 56-jarigen land- bouwersknecht G. A., aldaar. Een flesch, gedeeltelijk gevuld met sterken drank, lag nabij het lijk. Te Enschedé is inbraak gepleegd in het kantoor der Coöperatieve Vereeni ging „Oostelijke Pluimveecoöperatie". Met een valschen sleutel is de kluis ge opend en een bedrag van f3600 ont vreemd. Van de daders geen spoor. Uit de provincie Groningen zijn in de laatste veertien dagen ongeveer 300 eenjarige paarden naar Oostenrijk ver zonden Tusschen Castricum en Ileiloo is de gehuwde Fr. door een trein gegrepen en gedood. De metselaar B. H. M., die op de sajetfabriek der Gebr. van Leeuwen te Veenendaal, door een as werd gegrepen is kort na zijn opneming in het zieken huis te Arnhem overleden. Het op het Kagermeer over boord gevallen vestje, waarin o m. een bank biljet van f 1000, is door den eigenaar zelf opgevischt. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogwater v.m. 9 38 10.5i 11.59 n.m. 10.21 11.34 Laagwater v.m 3.29 5.6.10 n.m. Nieuwe Maan: Zondag 1.11 nam. Gaarne vestigen we nog even de aandacht op de jaarvergadering van „Het TER NEUZEN, 7 September 1920. 4.16 r>.39 6.42

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2