VERSCHE KLUITKALK en PRIMA STUKADOOR GIPS. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Kei*k en School. Burgerlijke Stand. A d v e r t e n t i ti. Suikerkaarten. 11.11. AAMEIERS! BLOED 1' 21 iv ïd- PREDIKBEURTEN. ARMOEDE Gebruikt MUNHARDT'S STAALTABLETTEN Geregelde voorraad van N.V. „DE HOOP", Bouwmaterialenhandel, TER NEUZEN. 't Psychologisch onderzoek behoort niet statisch, maar dynamisch, niet individu eel maar sociaal te zijn. De schoolge meenschap is een cultuurgemeenschap. Er moet psychologisch contact zijn. Dat is er reeds door de stamverwant schap Wij zijn allen menschen. Dat is er voorts door de kerk, door de cultuur, door eenheid van plaats en tijd. Dat contact kan verbroken zijn. De onderwijzer dient dat contact te her stellen door juiste middelen. Liefst niet door affecten, wier prikkel spoedig af stompt. Zingen en vertellen kunnen dat contact bevorderen. Met verschillende voorbeelden, aan het schoolleven ontleend, door grafische voorstellingen, maakt spr. een en ander duidelijk. T Omtrent punt 7 der agenda„ls het mogelijk in Goes of Middelburg een filiaal te krijgen van het Nederl. School museum", wordt besloten dat het te kiezen bestuur die zaak zal ter harte nemen en bij de. autoriteiten daarvoor steun zal trachten te verkrijgen. Om half vijf sloot de voorzitter deze welgeslaagde vergadering en eindigde de heer K. Brants met dankzegging. Van de ge Hoogw. TER NEUZEN, 3 September 1920. Zaterdag tot en met Dinsdag is voor Ter Neuzen als volgt v.m. 5.17 6.00 6.o7 8.0o li. m. 5.35 6.26 7.26 8.50 Laagw. v.m. 11.39 0.141.2.04 n.m. -.0.27-1.25-2.41 Laatste Kwartier: Zondag 7.24 nam. Niettegenstaande het minder gun stige weer is de verjaardag van H. M Koningin Wilhelmina in de verschillende gemeenten met opgewektheid gevierd. Hier in Ter Neuzen waren 's morgens velen opgegaan naar de Ned. Herv. Kerk. waar Ds. Timmerman een gedachtenisrede hield naar aanleiding van het heuglijke feit, dat God onze. geliefde Vorstinne veertig jaren heeft willen sparen en tot rijken zegen doen zijn voor Land en Volk. 's Avonds zou een concert op de Mat kt gegeven worden, doch daar de regen toen bij stroomen neerviel, moest dit wel overgaan. Bij gunstig weer zal dit con cert nu echter Maandag a.s. plaats vin den. Te Hoek werd druk gefeest en kon niettegenstaande den ook daar vallenden regen het programma, zelfs met inbegrip van de cinema voorstelling in de open lucht, geheel afgewerkt worden. Over het droevige ongeval, dat dien dag plaats had, vindt men in deze rubriek r.og na dere mededeelingen. Ook te Zaamslag werd het programma ongeveer afgewerkt. Ongeveer, zeggen we, want onordelijkheden in den tateren avond waren oorzaak, dat de feestelijk heden eerder beëindigd moesten worden. Te Othene had men Zaterdag reeds feestelijkheden georganiseerd, doch Dins dag werd namens de Feestcommissie, door den Voorzitter, den heer D. de Rubber, nog een telegram van geluk- wensch aan II. M. de Koningin gezonden Voor de feestelijkheden van den Vrij- willigen Landstorm zie men het bericht uit Hulst. Naar gemeld wordt, heeft de vlag getjesdag, alhier 31 Augustus gehouden voor de vereeniging „Ons Leger", een netto opbrengst opgeleverd van f63.146 Van de bekroningen van de B. E K. T. M. te Middelburg noemen we de volgende Afdeeling voedings- en genot middelen, negende prijs, zilveren medaille H. do Ilullu te Oostburg. Verder werden o.a. toegekend do gouden medaille van den Ned. Kruideniersbond, aan II. de Ilullu te Oostburg de verg.-zilv. medaille van den Ned. Bakkersbond, aan A. vau der Linde te Aardenburg; de verg-zilv. medaille van de Bakkersve.reeniging Westelijk Zuid-Beveland, aan P. de Ilullu, Oost burg; de zilv. medaille van afd. Middel burg van den N. K. B., aan A. do Hulster te Oostburg en een verg.-zilv. medaille van de N.V. de Ned. Bakkerij aan A. de Hulster te Oost burg. Hoek. Tijdens het feest op 31 Augustus heeft hier een droevig ongeval plaats gehad. Het veertienjarig zoontje van Jac. Buijze van het Boerengat wilde uitwijken voor een auto. Op hetzelfde oogenblik naderde echter van de andere zjjde even eens een auto, en het was door deze dat de knaap met zoodanige kracht werd geraakt, dat hij achterover viel. De val kwam zoodanig aan, dat hij bewusteloos bij l)r. Dejjer binnengedragen en vandaar na onderzocht te zijn, overgebracht werd naar de woning van een familielid. Ver voer naar het ouderlijk huis mocht we gens den ernstigen toestand niet plaats hebben. Zaamslag. Men schrijft ons Op enkele plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen is op den veertigsten ver jaardag van HM. de Koningin feest gevierd. Ook te Zaamslag. Tenminste, als men aan het begrip „feest" de officieele beteekenis van plechtige viering van een of andere gebeurtenis, laat varen en er onder verstaat het uitschreeuwen van soldatendeuntjes en het schor krijschen van een „lang zal ze leven in de gloria", gepaard gaand met oveivloedig drank gebruik, vechten en wat dies meer zij Hot muziekgezelschap begon 's morgens met het Wilhelmus en een paar andere stukken, waaronder ook uit „Valerius Gedenckklanck" „Wilt lieden nu treden voor God, den Heere". (Een goed begin). Na het luiden van de klok sprak de burgemeester een woord tot de saam- gekomenen voor het Raadhuis en hooide, dat zou kunnen gezegd worden Zaamslag kan feest vieren. 'tls weer gebleken, dat zeer velen dat niet kunnen. In den loop van den dag werd een optocht gehouden en verschillende spelen, terwijl voor afwisseling voor muziek en zang'werd gezorgd. Verschillende oorzaken werkten mede, dat er van een bepaalde opgewekte feeststemming niets te bespeuren viel. Het minder gunstige weer kan wel als een der oorzaken genoemd worden. 's Avonds werd het rumoeriger, waar echter spoedig een einde aan kwam, omreden op bevel van den burgemeester de herbergen voor sluitingsuur moesten zijn ontruimd en een zware stortbui alles van Zaamslag deed stroomen. Of zulk een dag nu is ter cere, dan wel tot schande van onze gekroonde Majesteit, mag ieder voor zichzelf uit maken. Zaamslag (Veer). Het huis van Wvan Ham is Donderdag verkocht aau J. Roose de Putter voor f2450,—. II.M. de Koningin heeft Haren par ticulieren secretaris opgedragen den Heer A. Eeckhout te Hulst, dank te zeggen voor de aanbieding van zijn Koningin Wilhelmina-Marsch, welke door H.M. gaarne werd aanvaard. Hulst. Behalve de gewone feestelijk heden had hier den 31en Augustus tevens een schietwedstrijd van den Vrijwilligen Landstorm Z. VI. O. D. plaats. De Commandant, L. W. Ie Luitenant Schelfhout, hield voor het raadhuis een toespraak tot den burgemeester, welke door deze op hartelijke wijze werd be antwoord, waarna men naar het schiet- terrein marcheerde. Na afloop van de schietoefeningen ver zamelde de Landstorm zich aan een ge meenschappelijke tafel, bij welke gele genheid het woord werd gevoerd dooi den Commandant Schelfhout, de lieeren P. G. Laernoes ui» Vlissingen en R. A. den Ouden uit's Gravenhage en den bur gemeester, die tevens de prijzen uit deelde. De eerste prijs behaalde volgens „Zei. groep I bestaande uit deelnemers uit Ilontcnisse, Giaainv, Hengstdijk, Osse- nisse en Boschkapelle met 552 punten. l)e t weede prijs verwierf groep I I be staande uit deelnemers uit Hulst, Clinge, St. Jan Steen en Stoppeldijk met 527 punten. De derde prijs werd met 313 punten verkregen door groep III bestaande uit deelnemers uit Axel, Zaamslag, Neuzen, Westdorpe, Zuiddorpe, Sas van Gent, Philippine en Koewacht. De vergulde zilveren medaille geschon ken door den heer A. Klontje, comman dant van den Landstorm in Zeeland, behaalde Hontenisse met 30 punten de zilveren medaille, geschonken door den heer P. F. Fruyticr, lid van de Tweede Kamer, verwierf Stoppeldijk met 34 pun ten en de zilveren medaille, geschonken den heer F. van Waesberghe, burge meester van Hulst, werd behavld door Koewacht met 33 punten. De prijs van uitnemendheid, een zil veren medaille geschonken door den heer F. G. Laernoes, secretaris van den Landstorm te Vlissingen. behaalde de heer De Bruyn uit Axel met 33 punten. Op Dinsdag 7 September a.s. zal te Oostburg de feestelijke opening van de Rijks Hoogere Burgerschool plaatshebben bij monde van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Alvo rens zich naar Oostburg te begeven zullen de minister en andere autoriteiten een autotocht door een deel van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen maken. Bij de opening der school zullen het woord voeren de heeren H. S. Gratama. burgemeester van Oostburg, A. Mijs, voorzitter van liet comité ter verkrijging eener hoogere burgerschool en ds. J. N Pattist; voorzitter van het anti-annexatie comité. Bij Kon. besluit van 19 Augustus is aau R. Gerritsen, op zijn verzoek, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van kanton reehler-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Dat was ook al te mooi Uitkijk schrijft in het „Friescli Dag blad":' 'tHad hard gewaaidgestormd.... Aan een straatweg, niet ver van Parijs is een zware boom omgewaaid en heeft in z'n val 'n telegraafpaal meegesleept en verscheidene draden afgeknapt. Ieder kan zich de situatie voorstellen ,,'n Karweitje van een 200 francs", zei 'n deskundige tot de eigenares van den boom, die zich in gemoede verplicht achtte jegens den Staat, om den warboel in orde te laten maken. 'n Duur stormpje!" vond zij. Maar enfin 't was haar boom geweest... De „telegraaf" moest het zaakje dan maar laten opknappen en haar de re kening sturen. Er kwamen staats-arbeiders. Er kwamen vele staats-arbeiders. Zij keken goed toe en namen alles terdege op; zij keken zéér goed toe en namen alles zeer terdege op. Zij maak ten de noodige opmerkingen. Zij over legden en haalden gereedschap. Zij rust ten van dit alles grondig uit. Ook rook ten zij vele slechte sigaretten van de Fransche régie. Zij trokken jassen uit en weer aan Zij schopten tegen den boom en tegen de omgewaaide paal. Eu ook werkten zij een weinig Dagelijks groeide hun getal aan. Het was een zeer moeilijk karwei Eindelijk na zes dagen is de boom ter zijde gewerktde paal staat weer over eind en de draden zijn hersteld. Het karwei-volk is vertrokken. En de dame krijgt de rekening thuis Voor paal, boom en koperdraad 181 fr. 61 c. arbeidsloon 1705 fr. 33 c. Totaal 1886 fr. 94 c. Oftewel achttienhonderd zesentachtig francs en vier en negentig centiem. Toen zei de dame een hard en ruw woord. Noch vrouwelijk, noch elegant Fransch van klank maar Hollaudsch- raak Spoorwegongeluk op Java. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 3 1 m- Op de lijn Meester CornelisTjikam pok is een ernstig spoorwegongeluk ge beurd. Een goederentrien reed op een drietal op de spoorbrug staande goede renwagens in. Twee remmers werden gedood, drie zwaar gewond. Vijftien wa gons werden vernield. Een vergissing Eenigen tijd geleden werd een beambte der kaasfabriek te Spijkerboor (N. H.) aangehouden, hij was gesignaleerd als deserteur en werd vervoerd naar Amers foort. Na 3 weken in arrest te zijn geweest, bleek dat men zich vergist had. Modern Een paar nachten geleden werd de vroedvrouw te Warmenhuizen per molor fiets, voor een spoedgeval naar het na burige Dirkshorn gebracht. In denzelf den nacht werd ook de baker per mo torfiets van Spanbroek naar de plaats van bestemming vervoerd. Kerkliederen en dat op een wijze, waar niemand op tegen kan hebben. Elke andere poging zal, lettende op de geschiedenis die achter ons ligt, in de Geref. Kerken veel tegenstand en heftige bestrijding ontmoeten. Deze moet ingang vinden bij allen. En dan achten wij niet maar iets, maar veel gewonnen. De heer D. Schede, Theol. cand. deed Zondag, na bevestiging door zijn schoonvader Prof. Dr. H. Bouwman met de woorden uit Jesaja 52 710, zijn intrede bij de Geref. Kerk te Gecsteren- Gelselaar met Luk. 4 17—19. Aan de handoplegging nam ook deel Ds. A. Scheele, van Kapelle-Biezdinge, broeder van den bevestigde, 's Middags werden toespraken gehouden door de heeren A. J. Negberink, scriba der Geref. Kerk Krayenbrink, hoofd der Chr. School Gudling, voorganger der Ned. Herv. Evangelisatie en Ds. A. Scheele. Toege- 11 Psalm 20 1 (Zw.) Kort en nat recht. Een zestal jongens, 8 tot 12 jaar oud, speelden in een weide in den omtrek van Giessen-Oudkerk. 'tGing er zeer kalm toe en van streken uithalen was geen sprake. De eigenaars der weide, de gebroeders II., omsingelden de spe lende knaapjes, en, zonder eenige waar schuwing, dreven ze drie er van de sloot in. Gelukkig wisten ze den wal te be reiken, om doornat thuis te komen. De andere drie werden door de beide boe ren zeer onzacht in de> keel gegrepen, maar wisten, door zich los te rukken, het wachtend waterbad te ontkomen. De „Stand." vernam, dat gepoogd zal worden, den gebr. H. te doen verstaan, dat hun wreed „zelfrecht" niet recht is. Ds. J. kant te bode" Voor zouden doen in Schrift, zongen werd Psalm 72 en Psalm 2 7. Geref. Kerken. Tweetal: Te Idskenhuizen, R. Haitsma, te Gaast. en A. S. Schaafsma, te Grijpskerk. Beroepen: Te Vrijhoeve, 's Grevol- duin Capelle en Sprang, A. G. Wolff, te Loenen-Vreeland te Oppenhuizen, G. Ploos van Amstel te Elburg (tweede maal); te Koog Zaandijk J. S. Post te Echten (Fr.) te Kruiningen, J. D Boer- koel, cand. te Haarlem; te Enumatil J. Koppe te Franekcr. Bedankt: Voor Koudekerk aan den Rijn, N. G. Kersies te Wezep (Geld.) Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: Te Hoenderloo, N.KIaas- sen, Ind. pred. met verlof te Ruurlo te Helenaveeu (N.-Br.) J. II. C. Israël te Asch (bij Buren) Gld.te Heeze en Leende ,J. W. J. Addink te Ilerkingen. Bedankt Voor Barneveld, S. van Dorp, te Rotterdam voor 's Gravenmoer F. van Asch te Eethen. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Kampen, H, Visser te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Genemuiden, Hofman te Rijssen (O) Waar wij dus van verschillende zijden zooveel bereidwilligheid mochten onder vinden, is het daar te veel gevergd, dat wij ook op Uw aller medewerking reke nen De prijs voor een programma 25 cent zal, meenen we, voor niemand een bezwaar zijn, zoodat we verwachten Zaterdag 11 September, 's middags om drie uur, een groote schare op de weide van den heer A de Feijter bijeen te zien. Met deze opwekking besluitende en U Mh. de Redacteur, hartelijk dankende voor de verleende plaatsruimte, Het Comité JOH. DE FEIJTER, Voorz. Ds L. DE BRUIJNE, Secr.-Penningm. Ds. G. VAN DIS. J. STOLK. Ds. S. GROENEVELD. J. HOMMES C. VAN WIJCK. II. WOLFERT. J. M. DREGMANS. J. ROUW. A. DIELEMAN. L. J. DEN HOLLANDER. A. P. DE RU1JTER. M. W. KOSTER. Zaamslag Ter Neuzen Hoek Axel M. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Verlaat den kansel. Naar de „Stand." verneemt, zal Dr. O- No rel Jr., Ned. Herv. pred. te Vlissingen, benoemd worden tot directeur van het Centraal Bureau voor Inwendige Zending te Amsterdam. Ds. A. L a u w e r s. Ds. A. Lanwers te Brussel, de bekende en door zeer velen hooggeachte en be minde predikant, die onlangs in de Geref. Kerk te Brussel, in zijn ambt werd be vestigd, speciaal als predikant voor 't werk der Evangelisatie, hoopt aldaar, aldus de „Stand." te beginnen 1 Sept. geregeld, Donderdag-, Vrijdag- en Zater dagavond Evangelisatieariieid te verrich ten en vari 1 Oct. a.s. af ook des Z< dagsavonds. Ook een bibliotheek zal in het Evan gelisatiegebouw worden ingericht voor 't werk (Ier Evangelisatie. Dat voor dezen omvangrijken en aan vankelijk rijk gezegenden arbeid veel stoffelijken steun noodig is, behoeft geen betoog. Steun is daarom van harte wel kom. Op verschillende plaatsen werd reeds voor dezen arbeid met succes ge werkt door eenige broeders o.tn. te Leiden (waar een Comité gevormd werd onder leiding van Dr. Van, Es), te Delft en te 's Gravenhage, enz. Berijmde gedeelten der II. Schrift, v. d. der Linden, Geref. preüi- Den Haag, schrijft in zijn „Kerk- ons uitbreiding van ons Kerkgezang we gaarne een stap voorwaarts deze richting, dat gedeelten der die zich daartoe het best leenden, door geloovige, kundige mannen werden berijmd, gelijk bijv. Beets het Jesaja 53 deed. Niet om daarmee uit te spreken, dat niets anders dienen mag voor het Kerk gezang, dan de Schrift alleen. Inderdaad, daar ware voor een man, die bij dit onderwerp al spoedig warm loopt, heel wat uit te distilleeren. Maar, om alle „gezangen kwesties" ontgaande, te komen tot wat toch allen moeten wenschen, uitbreiding van onze Eerste Zeeuwsch Vlaamsche Landdag. Mh. de Redacteur Mogen we voor het volgende een plaats je verzoeken in Uw veelgelezen blad? Door een Comité uit de gemeenten Axel, Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag zijn met guustige resultaten pogingen aaneewend om te komen tot een Zeeuwsch- Vlaamschen Landdag. Nu zal niet ieder misschien dadelijk begrijpen, wat daarvan de bedoeling is, reden waarom we, om dit te verduide lijken, U om eenige plaatsruimte hebben gevraagd. Deze Landdag dan, de „EersteZeeuwsch- Vlaamsche Landdag" geheeten, zal ge houden worden ter behartiging van de geestelijke belangen onzer militairen. Om mogelijk misverstand te vooi ko men, dient voorts vermeld te worden, dat het. doel niet is propaganda voor uitbreiding van het leger te voeren, doch zeiden het. reeds, ter behartiging van de geestelijke belangen onzer militairen. Doel is ilus onze „jongens" nader tot volk te brengen en mogelijke mis standen te voorkomen of weg te nemen. Doel is voorts om meer dan tot dusver te wijzen op het verraderlijke pogen m de revolutionairen en zoo mogelijk te komen tot het vormen van een dam daartegen. Dus: Voor Vorstin en Vaderland en tegen de Revolutie Zooals uit een advertentie in een vol gend nummer zal blijken, zullen bekwame sprekers daartoe te Zaamslag het woord voeren.' Ds. Jansen, de legerpredikant in Al- gemcenen Dienst hoopt te spreken over „Volk en Leger", Kapitein Roëll, Adju dant van den Minister van Oorlog, over „Waakt voor uw zaak" en Ds. Crousaz, oud-Veldprediker, over „Des Konings heerlijkheid". Wij hebben gemeend, Zaterdag 11 September als datum voor dezen Land dag te moeten uitkiezen, en als uur van aanvang 3 uur te stellen, opdat een ieder alzoo in de gelegenheid zij naai de verschillende sprekers te komen luisteren. Het muziekgezelschap „De Volharding te Zaamslag, Directeur dhr. II. Wisse, heeft haar welwillende medewerking toegezegd, om een en ander op te luiste ren, terwijl de heer A. de Feijter aldaar bereidwillig was zijn weide tot dat af te staan. zoo doel TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 27 Aug. Jacobus Simon Hamelink, oud 30 jjm. en Dominica Antonia Cornelia 'van' Hecke, oud 31 j., jd. Camille Arthur Vermaut, oud 27 j., jm. en Anna Louisa Clemminck, oud 21 j, jd. Charles Heron Lauret, oud 37 j., jm. en Anna Maria Bos, oud 27 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 26 Aug. Jo hannes Mannaert, oud 26 j.,jm.en Anna Louisa Ileijens, oud 27 j., jd. René Franciscus Briquet, oud 21 j., jm. en Suzanna Pieternella Cornelia Wisse; oud Geboorten. 20 Aug. Pieter Petrus, z. van Fraosois Dieleman en van Maria van de Vreugde. 25 Aug. Pieter Ad- dries, z. van Pieter Nagtegaal en van Eliza Maria Verbruggo. 26 Aug. George August Alphonse, z. van Florent Hipolite Cappendijck en van Anna Maria Coleta De Jonge. Johanna Rachel, d. van Jan Johannis Dieleman en van Janna Jozina van Dixhoorn. Overlijden. 25 Aug. Jozias Cornelis Huijssen, oud 43 j., echtg. van Sara Ja- comiua Scheerders. ZONDAG 5 SEPTEMBER 1920. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/j en 21/. uur, Ds. S. Groene- veld. 9'/j en 2'/j 9'/i en 2' de Walle. 10 en 3 uur, Ds. H. v. d. Wal. 10 en 3 uur, Leeskerk. Axel Zaamslag uur, Ds. AThielen. /j uur, Ds. H. P. M. Hoek Schoondijke Oostbnrg Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Zaamslag 10 en 2'/i uur, Leeskerk. Aardenburg 9'/ï uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/ien2nur, Ds. A. Timmerman 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. 9'/2 en 2'/i uur, Ds. Hugenholtz. 9'/j en 2'/j uur, Ds. G. van Dis. 9 en 2 uur, Ds. E. Raains. Chr. Geref. Kerk. 9'/i en 2'/ï uur, Ds. L. de Bruine. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 10, 3 en 61/. uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/i uur. Evangelisatie. Dc Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bon No. 49 der Rijks- Suikerkuart geldig is van Maandag 6 t/m Zondag 12 September. Ter Neuzen, 3 September 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. bleekzucht, rugpijn,zwakte, duizeligheid. in DOOZEN VAMAf 90S BIJ APCTlt.en DROGI51£« AANBEVELEND,

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3