Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 274. Zaterdag 4 September 1920. 3e Jaargang. Ën zij voelen zich. BUITENLAND. ABONNEMENT: Bjj bezorging fl,l5 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. Uitgave van de Christelijke Persvereemging Alle stukken, de redactie en administratie van ami HOMMES, Lange hl ADVERTENT1ËNVan 1—4 regels fQ.C,0. Elke regel meer /"0.15. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker I). II. LlTTOOIJ Az. te 1 er Neuzen. Al wat socialistisch is, roemt één machtige vereeniging. Een vereeniging, gewoonlijk aangeduid met de initialen I. V. V. hetgeen wil zeggen Internationaal Verbond (van) Vak vereenigingen, of wilt ge 't. korter „Internationaal Vak Verbond." Dit I. V. V. heeft bij al wat met- socialistisch is, vooral meerdere bekend heid gekregen door de internationale boycot tegen Hongarije. Onze landgenoot, de socialistische heer Edo Fimmen, een der secretarissen van die vereeniging, heeft daarbij vooral naam gemaakt. Caricatuur-teekenaars gaven ons op verschillende wijze zijn beeltenis in „Het Volk" en „De Notenkraker". Hij werd daarin o.a. voorgesteld als een man, open en rondborstig, die met minachting neerzag op de officiüele di plomaten en van hen den scheldnaam „Proleet" kreeg. De boycot tegen Hongarije werd ge personifieerd in een forsche stoere arbei der en de Hongaarsche regeering werd op allerlei wijzen belachelijk gemaakt Nu eens was deze een onder den handdruk van den arbeider geheel in krimpende autoriteit, dan weer een per soon, kijkend door een omgekeerden ver rekijker en nog weer een derde maal een verminkt officier, wiens geheel afgetakelde uniform niet alleen een bewijs van groote armoede, doch mee van bespotting wekkende ouderdom en leeg vertoon was. Al deze caricaturen en alle hoogdra vende woorden des heeren Edo Fimmen en zijn partijgenooten hebben echter aan het 1. V. V.' niet de zege kunnen bezor- gen. We mochten daarop reeds wijzen. Voor de lezers van de socialistische bladen waren de verschillende artikelen van hun voormannen zeer merkwaardig om te lezen. In het begin na de afkondiging van de internationale boycot bevatten deze bladen nl. niets anders dan alleen lof tuitingen op de daad van bet I. V. V. Het tweede stadium trad in, toen bun bladen „ach en wee" begonnen te roepen over de vele leugens in de Christelijke en in andere zgn. „burgerlijke"organen. Leugens, weet ge, over de internationale boycot, want die bladen schreven, dat de daad van liet I. V. V. heel weinig uitwerking had en dus wel gedoomd was tot mislukking. Kun je begrijpen, mislukt, hoe kwamen ze er bij En al wat socia listisch was, zong weer meer dan ooit den lof van Edo Fimmen, het I. V. V. en de boycot tegen Hongarije. Toen kwam liet derde of laatste sta dium. Telegrammen kwamen het feit meedeelen, dat na langdurig beraad be sloten was de boycot over Hongarije maar op te heffen. De zaak was m a,w. dus toch mislukt. „Het Volk" gaf eerst nog wel een andere lezing over die be richten, maar moest tenslotte toch ook wel liet, van ernstige mislukking spie kende feit meedeelen. En alle soeialis tisclie organen hielpen onder het uitspre ken van lofredenen mee, om die boycot tegen Hongarije maar zachtkens te be graven. Een enkele praatte er nog wat over na, beweerde hoog- ernstig ,,'t Was toch bijna goed gegaan. Want als verschil lende arbeiders beter besef er van had den gehad, wat hun plicht, was, neen maar, dan zonden we die terroristen in Hongarije wel geleerd hebben." Als,ja, maar dat was het juist. Deze mislukking van de „sclioone en heerlijke" daad van het I. V. V. bleef echter toch een leelijk ding voor de so cialistische heeren. En lang zullen ze nagedacht hebben, of ze lmn lezers en ook de niet-lezers, die echter wel de „clericale" en neutraal burgerlijke bladen lazen, niet eens op iets anders konden vergasten, waardoor de gedachten geheel van Hongarije zou den afgaan en zich richten op dat nieuwe. Doch wat zou dat moeten zijn Gezocht en nog eens gezocht, totdat het werd gevonden, 't Was weer het I. V. V. dat een groote rol zou moeten spelen in dit nieuw-komende. Dan was ook voor dit misschien het vervelende van die Hongaarsche kwestie van de baan. Het richtte n.l. een oproep tot de ge organiseerde arbeiders der wereld om, in verband met den Poolsch Russischeu oorlog, alle vervoer van oorlogsbenoo- digdheden stop te zetten. En alsof dit nog niet genoeg was werd in dezelfde oproep het wenschelijke be toogd van het nemen van voorbereiden de maatregelen om tot beëindiging van de munitiefabricage te komen. .Ta, desnoods zouden de arbeiders moe ten overgaan tot, een algemeene werksta king tegen den oorlog. Ziet ge, dat is nu de nieuwe, groote daad. Al wat socialistisch is, juicht weer met een groot gejuich. Daar is nu dan de groote daad van het I. V. V., die heel de wereld verbaasd zal doen staan „als van een seldsaem wonder." En met een variatie op bet bekende gezegde zal men nu dan kunnen spre ken „Heel het raderwerk staat stil, Als de machtige arm van het, ff. V. V. het wil.'' „Oorlog aan den oorlog Het is onder deze pakkende titel, dat de heer J. Oudegeest, de andere secre taris van liet I. V. V. in „Het Volk een artikel heeft geschreven over deze nieuwe daad. En als gewoonlijk, de heeren zijn groot van woord. Vooral zijn ze op hun teentjes getrapt doordat naast de burgerlijke partijen ook enkele van hun partijgenooten den schrik van het Bolsjewisme zoodanig beet heb ben, „dat zé er maar niet van kunnen loskomen," En die teenentrapperij werd nog erger doordat de geheele burgerlijke pers blaast tegen het bestuur van het I. V. V. „dat de wereld wil rogeeren, de aangewezen regeeringen op zijde zet, de bolsjewiki in de kaart speeit, omdat Rusland mu nitie heeft on Polen niet." Dat is nu toch zoo verschrikkelijk mo gelijk Én vol edele verontwaardiging heeft de heer Oudegeest dan ook de volgende woorden neergeschreven „Laat mij dadelijk zeggen, dat het Bureau van het I. V. V. geen grein liefde voor de bolsjewiki heeft, maar nog min der vrees. Dit voorbijgaand verschijnsel in de wereldgeschiedenis, «lat zich hoog stens tot eenige weinige, slechts staat kundig georganiseerde Europeesehe lan den zal kunnen uitstrekken, zal, indien niet alle teekenen bedriegen, uitloopen op een min of meer parlementair groot- kapitalistisch regiem, zooals Middel- en West-Europa na de Fransohe revolutie gekend heeft. Tenminste, wanneer de leiders van den Volkerenbond inder daad eindelijk eens zullen willen toonen, staatslieden te zijn." Toch schijnt het verwijt hem erg hoog te zitten, want even verder zegt hij weer „Het Bolsjewisme is in de oogen van het gansche Bestuur van het I. V. V. het meest-dwaze, meest onmogelijke dwangsysteem eener samenleving van monschen, die eenigszins onderwezen, zelfstandig en voor zichzelf verantwoor delijk geacht kunnen worden. Een re- geersysteem, hetwelk alleen mogelijk is in een land als Rusland, waar door ge brek aan organiseerend vermogen en transportmiddelen in het onmetelijke rijk en de absolute onwetendheid der mas- saas, het diktatorschap de gewone re- geeringsvorm sinds eeuwen is geweest. In Rusland is „Vadertje" Czaar vervan gen door „Vadertje" Lenin en de vroe gere grootvorstelijke kliek door den kliek der Volkskommissarissen. Dacht men nu in ernst dat de bevol king van een Middel- of West. Europee- sclien staat zoo iets verdragen zou In het land, hetwelk het minst demo- kratisch gescholden werd (geheel ten onrechte), het keizerlijke Duitschland, was reeds lange jaren geleden de per soonlijke vrijheid, de rechtszekerheid, de demokratiscïie staatsvorm veel grooter dan thans in het „socialistische" (sic) Rusland. Welnu, naar onze meening zal de Duitsche massa het Bolsjewisme slechts dan als redder ontvangen, wanneer de Entente doorgaat deze massa door maat regelen als hierboven reeds genoemd ten doode te hetzen 1 Het wapen tegen het Bolsjewisme in Duitschland is niet het snelvuurkanon het wapen isvoedsel. En zoodra de Entente dit wil inzien en de verzwakte en hongerige arbeiders in Duitschland vet en meel en melk stuurt in plaats van ultimatums of Senegaleesche solda ten, dan is het gevaar voor Bolsjewisme in Europa geweken. Een hongerige maag is steeds revo lutionair en vraagt niet naar wat soort revolutie er komen moet." Ziet ge dus wel, lezers van „liet, Volk" en ook gij niet-lezers van d.it socialisti sche hoofdorgaan, dat liet I. V. V. het bolsjewisme niet liefheeft, doch nog min der het vreest. Hoe heeft men zoo iets zelfs durven veronderstellen Is het wonder, dat aan het eind van zijn artikel, de heer Oudegeest het nog eens weer met nadruk uitroept: „Uit het bovenstaande blijkt wel, dat wij geenerlei neiging hebben het Bolsje wisme te bevorderen. Maar wij vreezen het ook niet!" Moest er ook nog bijkomen, dat het I V. V. en zijn groote mannen bevreesd zouden zijn. Waren ze dan bang toen ze de boycot tegen Hongarije afkondigden Was de heer Ondegeest dan bevreesd bij de spoorwegstaking van 1903? Neen, waarvoor zouden ze vreez n,zij de mannen van de daad. En vol bewondering over die nieuwe daad wordt weer de loftrompet gestoken. Wantde heeren voelen zich V Leiders en volgelingen. Steeds is er lof gezongen. Lof in allerlei toonaarden op de „Tweede Internationale", de groote ver eeniging, gesticht door de socialistische arbeiderswereld. De „Internationale", die zou beslissen over regeering en bestuur der volkeren, die een algemeene solidariteit onder de menschen zou brengen en alle oorlogen zon doen ophouden. Lof, die nog steeds sterker werd, als de' leiders, de kopstukken uit die arbei derswereld op het congres van de „In ternationale" bijeen kwamen en daar na urenlange conferenties gewichtige beslui ten namen, besluiten h.i. tot heil van de menschheid. Doch zie, de oorlog kwam. Velen dachten in hun ijdele waan, dat het deze „Internationale" zou zijn, die den krijg zou Weten te verijdelen en tot, de machthebbers maar eenvoudig had te zeggen Gij zult niet vechten. Dat het de arbeiders, in solidariteit opgevoed, zouden zijn, die weigerden de wapenen op te vatien tegen hun „broeders". Hoe hebben dezulken, die zoo dachten, zich in hun ijdele waan vergist. Hoe heeft het begin van dezen oorlog de machteloosheid van de „Internatio nale" aangetoond. Immers de socialistische arbeiders, ze wierpen hun wapenen niet neer, doch ze streden tegen die „broeders". Arme, arme Internationale! Internationale, die nog armer en min der van maebt werd, toen verschillende, tot, haar behoorende socialistische groe pen, zich aansloten bij de Derde Inter nationale van Lenin, te Moskou. Toch gaat „Het Volk", het socialistische hoofdorgaan hier to lande nog maar steeds voort den lof van de Tweede In ternationale uit te bazuinen. De kopstukken Troelstra en Vliegen hebben beide „belangrijke" artikelen ge schreven voor den aanvang van het con gres er van, onlangs te Genève gehouden. Hoewel, de laatste was soms toch eenigszins pessimistisch. Wat echter niet wegneemt, dat hij die Tsveedo Internationale als de eenig goede aanprees. En waar de leiders voorgaan men weet het gezegde daar belmoren de volgelingen mee te doen. Doch hoe rebelsch en ongehoord, daar zijn er enkele, die tegen liet advies van de leiders in, van die Tweede Interna tionale niets meer moeten weten. Een sterk staaltjo daarvan is liet vol gende ,van II. Lasonder in het laatste „Populair Wetenschappelijk Bijvoegsel" van „Het Volk" „Ik meen (n.l.) dat onze afgevaardig den te Genève ten zeerste gefaald hebben door huil s.teun te geven aan de voort zetting van de 2e Internationale met- zoo'n kleine- en onbelangrijke vertegen woordiging en dan nog wel in reformis tisclie richting, meer rechts nog geworden met het uitvoerend bestuur aan de ar beiderspartij in Engeland, waarvan de I. L. P. te Moskou vertegenwoordigd was. Ik meen, dat op ons laatste kongres te Haarlem, onze afgevaardigden naar Genève was opgedragen, aldaar voor rekonstrnktie werkzaam te zijn, om de grondslagen te helpen leggen voor een zoo spoedig mogelijke"samenkomst van aile werkelijke socialistische partijen. Immers de 2de Internationale heeft de socialistische arbeiderswereld te leur ge steld en is verschrompeld t-ot eenige kleine landjes en de Duitsche meerder- heids-„socialisten". (Op de 3de Interna tionale te Moskou waren volgens de tele grammen 61 landen vertegenwoordigd, gedeeltelijk als deelnemers, gedeeltelijk als belangstellenden). De internationale vakbeweging was noch te Genève, noch te Moskou \erte- genwoordigdm i. terecht om strijd in eigen boezem in het reaktionaire tijdperk te voorkomen, nu een eensgezind optre den zoo noodig is. Do voortgezette 2de Internationale, trots de aldaar aangenomen mooie reso luties, waarin partijgenoot Troelstra nog wat socialisme moest bijgieten en die ons voorgezet wordt als de waarachtige Internationale van Londen tegenover de Internationale van Moskou en daardoor m.i. haar sektegeest zal kenmerken) zal en kan niet meer zijn en worden dan liet restant en het meest rcchtsche deel der sociaal-demokratische-partijen. Onze partijgenooten, die min of meer staan op het standpunt der Duitsche Onafhankelijken, zullen gaan werken voor uittreding van onze partij uit, de 2de Internationale of, blijft de S. D. A. P. bij haar aangesloten, nog meer gaan twij felen, dan nu het, geval is en uit de partij gaan, evenals in Duitschland de onafhan kelijken deden en zelfstandig hun weg volgen. Laten we ons toch niet laten bevoor- oordeelen door den anti-Bolsjewistischen geest, die eenige schrijvers partijgenooten kenmerkt, terwijl liet telkens weer blijkt, dat hun bronnen verdacht zijn geweest, de gegevens onjuist, en de huidige ge beurtenissen iu,Rusland, als gevolg van krachtige organisatie alle voorspellingen van „ineenstorting", chaos, anarchisme en wat ook voor moois, logenstraffen. Wat dus de houding van onze afgevaar digden te Genèvo had moeten zijn, ik meen in elk geval geen steun aan een kleine sekte van meest rechtsche sociaal- demokraten noch voor, noch tegen Moskou (van Rusland weten we te weinig). Doch onze afgevaardigden hadden moeten ijve ren voor rekonstruktie dor 2de Interna tionale, noem die dan 4de desnoods, en die vooral was uitgegaan van de Duit sehe onafhankelijken, de Fransche partij en andere buiten de 2de en 3de staande sociaal derookrntische partijen. Dus nogmaals: uit de 2de Interna tionale indien gij de eenheid in de partij wilt bewaren". O, arme leiders, Uw volgelingen, waar heen gaan ze Het is een sterk bewijs, dat niet meer de zgn. evolutionaire socialisten, zooals het Kamerlid Schaper e.a. de lijnen aan geven, doch dat de revolutionaire socia listen den boventoon gaan voeren. Het is tevens een sterk bewijs, dat de leiders van de S. D. A. I'. wel veel van de macht op hun volgelingen verhezen. Wijnkoop, Van Ravesteyn, Kruit, Kolthek en andere revolutionairen roe pen, en bij veel socialisten is reeds een begin van luisteren. Zal het een nog lieelemaal volgen worden Zullen de evolutionairen de macht hou den of zullen de revolutionairen, naar welke zijde Troelstra ook bedenkelijk begint over te hangen, den toon aan geven Wij voor ons gelooven het laatste. En daarom is ook het boven aange haalde schrijven voor ons een roepstem om dubbel waakzaam te zijn. Om niet te vertrouwen op eigen kracht,, doch alle hulp en steun te zoeken bij Hem, Die machtig is te helpen, doch daartoe ook aangebeden wil zijn. Men kan nu juist niet zeggen, dat de Engelsche regeering tegenwoordig op rozen gaat. Daar is bijv. allereerst de vreeslijk moeilijke en tevens zeer gevaarlijke Ier- sche kwestie, waarmee de heeren zich alleen het hoofd reeds suf denken. Daar is verder de oproerige geest in Britsch lndië, in Mesopotamië en andere deelen van het het groote Engelsche wereldrijk. Daar is in de derde plaats de Poolsch Russische kwestie, die ook heel wat hoofdbreken kost. En alsof dit alles samen nog niet ge noeg is, komt als vierde onaangenaamheid de mogelijkheid van een mijnwerkers- slaking in Engeland. Bij een stemming onder de mijnwer kers zijn nl. 71 pet. der stemmen voor en 29 pet. tegen staking uitgebracht De meerderheid van 2/;J, die noodig is om het hoofdbestuur van den mijnwerkers- bond te machtigen tot, afkondiging der staking is daarmee derhalve bereikt. En dat het de heeren ernst is, blijkt wel uit een vergadering, gehouden door bet Drievoudig Verbond (mijnwerkers, spoorwegpersoneel en transportarbei ders). Namens de mijnwerker^ riep Smillie den steun van het spoorwegpersoneel en de transportarbeiders in. Deze heb ben toen afzonderlijk daarover beraad slaagd. Slot was, dat een motie werd aange nomen, dat de eischen der mijnwerkers redelijk en rechtvaardig zijn en onver wijld behooren te worden ingewilligd. De Engelsche regeoring weet het nu dus. De mijnwerkers hebben immers hun eischen meegedeeld. Toch schijnt die zich daarover nog niet zoo heel druk te maken. In een der bladen lezen we daarover nl. het volgende Men vat in Engeland deze verklaring nogal kalm op en acht den weg naar een vergelijk geenszins afgesloten. Ten eerste is een vrij sterke minderheid onder de mijnwerkers tegen een conflict en noch hef spoorwegpersoneel, noch de trans portarbeiders gevoelen veel voor een lange periode van gedwongen werkeloos heid. Tot steun metterdaad zouden zij dan ook slechts schoorvoetend overgaan, maar hun moreelen steun hebben zij den mijnwerkers niet willen onthouden. Zoo vatten vrijwel alle Engelsche ochtend bladen do motie van het Drievoudig Verbond op en zij voorzien dat, óf van liet spoorwegpersoneel, óf van de trans portarbeiders een bemiddelingsvoorstel zal komen. De meeste bladen erkennen dat de loonen der mijnwerkers nog wel iets verhoogd kunnen worden, al zijn ze in vergelijking met 1914 al van 7 shilling 1 stuiver tot 18 shilling 3 stuiver geste gen, terwijl de werkdag van 8 op 7 uur is gebracht. Hierbij komt nog dat de opbrengst der mijnen aanmerkelijk is gedaaldTIn 1913 werd met een personeel van 1,110,000 man 287Vg millioen ton boven gebracht, in 1920 zal het met 90,000 arbeiders meer 47 millioen ton minder zijn. De regeering is vermoedelijk wel voor een nieuwe loonsverhooging te vinden, mits de mijnwerkers een verhoogde pro ductie garandeeren. De Daily Telegr. heeft nu een oplossing aan de hand ge daan, die daartoe kan leiden een ge waarborgd minimum-loon plus een per centage naar de mate van dc opbrengst der mijnen. Een min of meer vermomde wederinvoering van het stukwerk dus. Het zal wel in hoofdzaak van het bedrug van het minimum-loon afhangen, of de mijnwerkers met een dergelijke regeling genoegen willen nomen. Hun militante leiders, zooals Smillie, zullen er zich wel tegen verzetten zij streven eigenlijk naar nationaliseering van liet mijnwezen en hopen de regeering daartoe te brengen door voortdurende arbeidsconflicten. Als zij bij hun bondgenooten slechts zwakken steun vinden, zullen zij liet echter wel niet op een algemeene staking laten aan komen. Laten we hopen, dat dit laatste niet te optimistisch is gezien. Want een mijn werkersstaking in de tegenwoordige tijds omstandigheden is lang geen kleinigheid. We noemden reeds even de moei lijke lersche kwestie. En 't schijnt wel, of die een nog steeds ernstiger aanzien krijgt. Zoo zijn Dinsdag in de stad Belfast niet minder dan 35 branden gesticht. Gemeld wordt, dat de brandweerlieden zijn uitgeput. Dat behoeft ook niets te verwonderen, gezien die 35 branden op één dag. Waar nog bij komt, dat naast brand stichting ook plundering voorkwam, zoo dat in de straten der stad een geregeld gevecht ontstond, waarbij niet minder dan 21 dooden en een 200 gewonden kwamen. 't Ziet er dus ver van schitterend uit. En wat zal nog het einde zijn Naast die ellende iu Ierland out- a»tfi£&£4H£*-:sn Telefoon Nr. 2Ü.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1