Korte Berichten. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Kerk en School. Generale Synode dei Geief. Kerken. even, ik wordt zoo benauwd. Hij viel op de knieën en daarna achterover. Na een lievige benauwdheid, die tien minuten duurde, overleed hij. DE VEEPEST IN BELGIE. Op een tocht per fiets door de geheele enclave Maastricht, bleek, naar de „lel. schrijft, dat de maatregelen door de regeèring genomen tegen de uit België dreigende veepest, streng worden nage komen. Tusschen rijksambtenaren, nnlit. politie, rijks- en gemeenteveldwachters en marechaussée, heerscht een zeer goede verstandhouding en veel samenwerking. De militaire politie onderhoudt de ver binding tusschen de verscheidene door- laatposten en surveilleert in het velu, om het veevervoer te beletten binnen een strook van een kilometer langs ue grens. Met hun rijwielen verrichten hier de militaire politiemannen goed werk. Als er nieuwe voorschriften of bevelen van hoogerliand komen, deelen zij die onderling aau elkaar mede, daar het soms gebeurt, dat de ééne tak van dienst ze eerder ontvangt dan de andere. Tel kens komen controleurs, inspecteurs en veeartsen aan de grenzen, bespreken de genomen maatregelen en vragen aan de ambtenaren, of soms meerder personeel noodig is, of dat nog andere maatregelen kunnen worden genoemd. Er heerscht dus een voorbeeldige ijver en alles grijpt goed in elkaar. Als nu de meest be langhebbende partijen, in casu de boeren, maar meewerken, dan zal liet misschien wel Iosloopen. Het meeste gevaar schuilt in de po gingen om vee uit België over de grens le smokkelen, met het doel, het m Hol land te vurkoopen, omdat men liever een handvol geld voor het rund krijgt, dan het aan de veepest ten offer te zien vallen. Misschien schuilt er dus wel eenig gevaar in, dat de binnenwegen (niet doorlaatposten) die over de grenzen gaan, niet voldoende bewaakt worden door een permanenten post. Ook mag wel eenige aandacht worden gevestigd op de rivier de Maas, die door de be smette streken stroomt en heel licht de smetstof, door meegevoerde faecaliën van vee, zou kunnen verspreiden. Men sprak eeh Belgischen veearts aan de grens deze hoopte, dat niettegenstaande de ziekte in België zich nog uitbreidde, men toch binnen eenige maanden de ziekte wel tot staan zou hebben gebracht, mits echter iedereen meewerkt, de genomen maatregelen stipt worden uitgevoerd en de plaatsen waar de ziekte heeft gewoed, grondig worden ontsmet. Met ingang van 1 Januari 1921 treedt te Leeuwarden een tapverbod in werking op Zon- en Chr. feestdagen en op den 31 Augustus Ook dezen Koninginnedag is het tapverbod van kracht. In de Trompstraat te Den Haag, is door een automobiel een 6-jarig jon getje overreden. Het kind is naar Bro- novo gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Te Langeraar is het 6 jarig zoontje van H. in een sloot geraakten veidronken. In staatsmijn Emma bij Heerlen is de ongehuwde mijnwerker R. tenge volge van een steenstorting om het leven gekomen. Nabij Garijp (Fr.) is de stoom boot Bató, behoorende aan de Lem merbootmaatschappij, op weg naar Gro ningen met een lading suiker, in aan varing geweest met een ander schip en gezonken. De scheepvaart werd gestremd. De buikloopepidemie te Weenen neemt een bedenkelijken omvang aan. In de afgeloopen week waren er 268 gevallen. Te Buenos Ayres zijn, naar men uit Londen seint, tweehonderd revoluti onairen gearresteerd in verband met de poging om het paleis van justitie in de lucht te laten springen. Men meldt uit Londen, dat er ern stige schade is toegebracht aan den oogst in Midlothian door overstroomingen, ten gevolge van zwaren regenval. Te Assen is gevankelijk binnengebracht J. ten C., glasblazer te Nieuw-Buinen, verdacht van poging tot doodslag. Bij het station Spanbeek is de ongehuwde rangeerder S ondereen trein geraakt en gedood. Te Hekelen zijn ten huize van de wed. K. niet minder dan zes typhus- gevallen. Een geval had den dood ten gevolge. Gisteren werd, zoo leest men in het Hdbl., uit Riissel gemeld, dat in verband met de in België uitgebroken veepest, de landbouwweek te Rijssel hoogstwaarschijnlijk niet zal doorgaan. TER NEUZEN, 24 Augustus 1920. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogwater v.m. 11.15 0.31 nam. 11.40 0.07 0.47 Laagwater v.m. 5.02 6.07 6.53 nam. 5.40 6.35 7.18 Volle maan Zondag 29 Aug. 1 22 nam. Gedurende de week van 18 dezer bedroeg het aantal gevallen van mond en klauwzeer in onze provincie 196, voor komende in 57 gemeenten. Voor Gel derland waren deze cijfers 605 en 49 en voor het geheele land 1903 en 324. Mej. M. J. Rijnberg alhier is te 's Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch L.O. Onder het opschrift „Een stem uit Zeeuwsch-Vlaanderen", lezen we in „De Toorts". Staat- en Letterkundig Week blad voor Holland, Vlaanderen en Zuid- Afrika „Naar aanleiding van de aanneming der nieuwe Belgische taalwet bevat het te Ter 'Neuzen verschijnend blad Zeeuwsch-Vlaanderen een artikel, dat van groote sympathie voor en inzicht in de belangen van het Vlaamsche Volk getuigt. Het artikel vangt aldus aan: „lm minste één stap. Eén stap naar de rechtvaardige gelijkheid, die er in België nog steeds niet is tusschen Vlamingen en Walen. O, hoe heeft het hart., dat met Vlaanderland, waar onze stambroe ders wonen, meeleeft, niet dikwijls leed moeten verdragen over de smaad en de schande, onze broeders daarginds aan gedaan." Het is zeer verheugend, dat in Noord-Nederland langs de zuidergrenzen het gevoel van stamverwantschap ont waakt tot voor kort zag men in Zeeuwsch-Vlaanderen aan den anderen kant van de grens te veel slechts „Bei zen". Nu begint men de verwante Vla mingen te onderkennen. Een zeer be langrijke vooruitgang, die voor een goede verstandhouding tusschen Holland en Vlaanderen het beste doet hopen." De heer Chr. H. J. Allaart alhier heeft gisteren bericht ontvangen dat hij te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen van leerling-telegrafist-kantoor bediende. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Dieleman is bij het gehouden eindexa men aan den hoofdcursus te Kampen ge slaagd voor tweede luitenant. Bij het voorbereidend examen van wege rie vereenigiug voor gemeentebe langen is geslaagd de lieer G. J. Kamerik alhier. In de op Donderdag a.s. des na middags te 2 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behande ling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming zetters. 4. Voorstel van B. en W. vaststelling bouwplan. 5. Voorstel van B. en W. voorloopige vaststelling onteigeningsplan. 6. Voorstel van B. en W. koop grond voor volkshuisvesting (19 woningen). 7. Voorstel van B. en W. voorloopige vaststelling rekening 1919. 8. Aanbieding begrooting 1921. 9. Voorstel B. en W. verkoop grond aan R.-K. Kerkbestuur. 10. Voorstel B. en W. om verkoop grond aan P. J. Visser. 11. Voorstel B. en W. aangaan geld- leening a f2600, aankoop beerwagen. 12. Voorstel B. en W. aangaan geld- leening a f4500, voor sportterrein 13. Voorstel B. en W. aangaan geld- leening a f 1900, voor noodwoningen 14. Voorstel B en W. afwijzend te beschikkend op het verzoek van Van der Peijl om afwijking verordening tegen beperking woningruimte. 15. Wijziging begrootiug dienstjaarl920. Zaamslag. Nabij de losplaats van den tram aan het Zaamslagsche Veer ge raakte j.l. Vrijdag een werkman van Hengstdijk tusschen de waggons, waar door een zijner armen zoodanig gekneusd werd, dat bij dokter Buwalda alhier ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Tusschen de buren J. J. van R. en C. M. alhier, bestond reeds geruimen tijd een minder goede verstandhouding ter oorzake van een „grenskwestie". De erfafscheiding schijnt" niet te solide en zij hadden over en weer hinder van el- kaars vee en kippen. Twist en dreige menten waren aan de orde van den dag tot de vorige week Van R. zijn buurman C. M. tegenkomt toen hij zich naar zijn werk begaf en hij dezen op het onver wachts met een stuk hout op zijn hoofd begint te bewerken. M. is onthutst en kan zich niet zoo aanstonds verweren, doch beloopt verwondingen aan het hoofd op, terwijl aan die handeling eerst een eind komt, als het 13 jarig zoontje van M. het gebeurde ziende, komt toege- loopen. Het resultaat is geweest, dat M. zich naar Ter Neuzen moest begeven om in het ziekenhuis te worden verbonden en dat tegen Van Rdie zijn daad moet bekend hebben, natuurlijk proces verbaal is opgemaakt. (T. C.) Met de verjaardag van H. M de Koningin hoopt men |hier een feest te organiseeren. Velen onthouden zich van medewerking, omreden geen waar borg kon gegeven worden, dat door streng politietoezicht ergerlijkheden zouden voor komen worden. Ook in deze gemeente heerscht mond- en klauwzeer. Zaamslag Veer. Zaterdagavond hield de Oranjevereeniging alhier hare jaarver gadering. Deze vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter geopend. De notulen der vorige verga dering werden gelezen en goedgekeurd. Hierna verkreeg de Penningmeester het woord om rekening en verantwoording te doen. De inkomsten bedroegen met het goed slot van 't vorig jaar f40,96. De uitgaven beliepen f28,10, zoodat het batig saldo f 12,86 bedroeg. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van bestuursleden. Er moest een vacature vervuld en twee nieuwe leden gekozen worden Bij stemming bleek dat gekozen waren .Tac.' van Doeselaar, F. Hamelmk en R. Dieleman, die deze benoeming aan namen. Aan 'teind besloten, op gelukwensch Koningin. Niets meer de Voorzitter der vergadering werd nog 31 Aug. een telegram van te zenden aan II. M. de te behandelen zijnde, sloot deze vergadering. Bij Kon. besluit van 21 dezer is bepaald Artikel 1. Met ingang van heden is het verboden in eene strook ter breedte van drie honderd meter, welke zich langs de landgrenzen des Rijks uitstrekt van Cadzand tot en met Bocholz, herkauwen de dieren en varkens te houden anders dan op stal. Artikel 2. In bijzondere gevallen kan door of vanwege den minister van land bouw, nijverheid en handel van het in artikel 1 'bedoelde verbod afwijking wor den toegestaan onder de noodige voor zorgen tegen overbrenging van besmet ting. En moet ieder zelf maar toezien Hoe hij lijf en leven redt Mislukte inbraak. Te Den Haag werd 's nachts ingebro ken in de fabriek van gouden en zilveren werken van J. van Willigen en Zonen aan de Elandstraat. De inbrekers hadden zich toegang verschaft tot het gebouw door openscliuiving van een raam. Dank evenwel een electrische alarminrichtiug zijn zij in allerijl gevlucht zonder iets mede te nemen. Apen in en buiten de kooi. Het schijnt dat aan liet toezicht in den Dierentuin te Den Haag wel iets ha pert. Tenminste dan konden er met.zulke ergelijke dierenmishandelingen plaatsvin den als door de „Avondp." worden me degedeeld. Zoo werd aan een aap een stuk bril- log las gegeven waaraan hij eerst zijn vingers had bezeerd toen tot, groot ver maak der kijkers als monocle gebruikt, om het daarnastuk te kauwen en op te eten. Een andere aap die' verkouden was, niet levendig genoeg naar den zin van het publiek, was eerst op allerhande ma nieren opgehitst en nijdig gemaakt o.a. door met het hangslot, zijner kooi tegen de tralies te beuken en als het dier dan de tralies pakte werd hij op zijn vingers geslagen. Ook moet een der bezoekers de gelegen heid schoon hebben gezien om een aap een brandend eind sigaar toe te duwen, waarna het arme beest een poot zoo al- lerjammerlijkst heeft verbrand dat 't pijn doet. er naar te kijken. Het schijnt dat er toch nog meer apen buiten de kooi grimassen vertonnen, dan er wel achter de tralies rondspringen. Britsche eigenwuan. Door het Rotterdamsche comité voor hulp aan de Hongaarsche kinderen was aan de medici te Vlissingen verzocht luilp te verleenen bij liet keuren der Hongaarsche kinderen, die Woensdag daar aankwamen en Vrijdagmorgen vroeg naar Engeland vertrokken. Vijf der heeren medici waren Donderdagmorgen present om den Erigelschen dokter be hulpzaam te zijn. Deze trok zich echter van zijn Nederlandscho collega's niets aan en ging zelfs zoo ver dat hij de kinderen, die deze reeds gekeurd hadden, nog eens keurde. De Vlissingsche dok ters zijn, toen zij dit bemerkten, heen gegaan'. Hoe liet mogelijk is dat één dokter de ruim 500 kindereu ineen dag keurt, zullen wij maar in het midden laten, zegt de „Maasb.". Het spinnewiel weer in eere. In Gaasterland (Pr.) heelt men het spinnewiel weer te voorschijn gehaald en vernieuwd. Enkelen hebben zelfs een nieuw laten maken, om eigen garen te spinnen. De ruwe wol is namelijk in prijs dalende en daarom voor menig een met een of twee schapen onverkoop baar. Het wollen garen is daarentegen nog reusachtig duur, waarom men be sloot het spinnen in eere te herstellen om zoodoende een goede garenstof te verkrijgen. Leve de bandeloosheid „Anonymus" dichtte onlangs in het „Geïll. Volksblad": Is het niet méér dan bespottelijk, Dat men, voor de veiligheid, Onze Spoor, die over rails loopt, Langs aparte wegen leidt? Is liet niet om uit te gieren, Dat een sluitboom hier en daar,. Als de trein komt, u nog waarschuwt Voor t denkbeeldige gevaar Is 't het toppunt niet van dwaasheid Dat bij 't Loo, naar men vertelt, 't Boemeltreintje, kruipend nad'rend, Luid en onophoud'lijk belt Neen, nu Jt razend motor voertuig, Dat door niets gebonden wordt Bliksemsnel langs alle wegen, Over onze straten snort, Kunnen wij die zorg wel missen, Heerscht tóch rede, recht noch wet, (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Mijnheer de Redacteur! Zooals ik U reeds in mijn vorig schrij ven meldde, was ik niet van plan op mogelijk geschrijf van ;den Heer Vinke in te gaan. Immers aan de ingezonden stukken komt in den regel geen eind, voordat de Redactie er onder zet „hiermede sluiten we de debatten". Uw onderschrift onder zijn stukje geeft mij echter een vriendelijken wenk, al thans nog een enkel woordje te zeggen. Uit achting voor U wil ik daaraan vol doen, om U te laten zien van welk ge halte 't geschrijf des heeren V. is. Slechts enkele punten wil ik kort aan roeren. lste Verwijt de heer V. mij onchriste lijkheid daar ik hem woorden in den mond leg, die hij niet heeft gesproken. IIde. Hij zegt' dat door hem niet ge zegd is dat er gruwelen zijn gebeurd in bijzijn of met medeweten der onderwij zers. lilde. Hij beweert geen personen te hebben aangevallen. IVde. Volgens de heer V. vergeet ik, dat de onderw, tusschen de schooltijden naar huis gaan om te eten. Mag ik even het in den raad gespro kene aanhalen Daar luidt het in No. 266 en 26van Uw blad „De heer Vinke was het hierop niet eens met het pleidooi van den oorz., dat liet. openbaar onderw. er niet onder lijden zal we hebben gezien hoe het ging, toen lokalen van de Openbare school waren afgestaan tijdens de verbouwing der Bijz. school, wélke gruwelen er toen gebeurd zijn, dat was een schande daar staan we nu weer aan bloot. De Voorz.Ik weet niet waar u op doelt. Ik weet niet wat er toen gebeurd is. De heer V.De mishandelingen waar aan toen de leerlingen der school van de anderen hebben blootgestaanze kwamen toen met zakken vol steenen, met grendels van deuren enz. om te slaan en te gooien, zonder dat daarvan door de onderwijzers iets gezegd werd, integendeel, de kinderen werden nog aangezet. Ue heer KoopmanOok niet door de onderwijzers der Openbare school?" Tot zoover Uw verslag, dat volgens door mij gesproken raadsleden juist is. Waar leg ik hem nu woorden in den mond, die door hem niet gebruikt zijn In verband met het. onder II genoemde vraag ik U, hoe hij uan zeggen kan, dat wij de kinderen er nog toe aangezet hebben Valt hij geen personen aan, als hij spreekt van de onderwijzers P De Heer V. zelf schijnt niet te weten, dat, ik tusschen de schooltijden niet naar huis ging om te middagmalen. Het overige van zijn schrijven kan ik laten rusten. Dat gaat langs de zaak. Vechtpartijen keuren wij evengoed af als hij. Hoofdzaak bij ons is liet ge cursiveerde in het raadsverslag. Het gaat hier over ons optreden als onder wijzers tegenover de baldadige jeugd. En dan kan ik zeggen M. d. R., dat ik geen enkel onderwijzer, noch bij het openb. noch bij het bijz. onderw. in staat acht tot datgene, wat door mij in Uw raadsverslag is onderstreept. Mij dunkt, dat. U uit de genoemde feiten genoegzaam oordcelen kunt over de waarde van het schrijven van den geachten heer Vinke. Hoogachtend, Uw dvv. dnr. Zaamslag, 238'20. J. KOSTEN. Waterlandkerkje. De Heer A J. Dhont, onderwijzer aan de O. L. School alhier is te Breda geslaagd voor de Iloofdacte. Oost burg. De Heer D. de Wit, prop. te Leidschendam heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier be dankt. Gisteravond is in de Oosterkerk te Leeuwarden de ure desgebedsgehouden geworden, waarbij voorging Its. J. H. Landwehr, van Rotterdam. Na afloop was er voor de leden der Synode gelegenheid elkander te ont moeten in het gebouw „de Harmonie". Hedenmorgen heeft in de Noorderkerk, Groote Kerkstraat, de opening der Synode plaats, gehad 'twelk geschiedde namens de Kerk van Leeuwarden door haar oud sten dienstdoenden predikant Ds. J. D. van der Munnik. De vergaderingen dei afdeelingen zul len worden gehouden in Noorderkerk, Oosterkerk, Hulpkerk en in het gebouw Irene" aan de Nieuweburen. Dr. Henry Beets, die de Amerikaan- sche Geref. Kerken zou vertegenwoor digen op de Synode, en aan wien werd opgedragen te pogen een betere en meer waardevolle correspondentie tusschen de Geref. Kerken in ons land en die in Amerika tot stand te brengen, komt niet ter Synode, zooals eerst het plan was. Begrafenis van D s. J. C. Sikkel. Onder buitengewoon groote belang stelling heeft Zatermiddag 1 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen bij Den Haag de ter-aardebestelling van het stoffelijk overschot van Ds. J. C. Sikkel, Gereformeerd predikant te Amsterdam, plaats gehad. Aan de groeve voerde eerst het woord Ds. Fernhout, van Amsterdam, als ver tegenwoordiger van den kerkeraad aldaar. Hij schetste den arbeid van Ds. Sikkel op kerkelijk, sociaal en politiek gebied. De lieer P. N. Höweler sprak namens de geconniteerden van Wijk 1 uit Am sterdam en schetste de groote liefde van Ds. Sikkel voor de armen. Ds. Ringnalda sprak namens den Gereformeerden kerkeraad van 's Gra venhage, die nog steeds zeer levendige herinneringen aan Ds. Sikkel heeft. Hij schetste den overledene als een groote in de kerk Gods, groot in zijn prediking, groot in het kerkelijk leven, groot in den omgang met de menschen. Hij trok, zoo zeide spreker, de lijnen scherp en werd daarom dikwijls verkeerd begrepen en als een hard uiensch voorgesteld, waaronder hij veel geleden heeft, maar ook in dit lijden was hij groot, want altijd sprak hij met liefde over degenen, die zich zijn vijanden noemden. Prof. II.' Visscher vertelde vervolgens, dat Ds. Sikkel hem verleden jaar op een wandeling had verklaard te gevoelen, nog maar een jaar te zullen leven. Hij herdacht den overleden predikant namens den Bond van vereenigingeu, die uit Gereformeerd beginsel op het terrein der barmhartigheid arbeiden. Dr. B. Wijk sprak namens het Gere formeerd Schoolverband en verklaarde, dat Ds. Sikkel inzonderheid het Gerefor meerd onderwijs zeer lief had. Spreker herdacht voorts hetgeen Ds. Sikkel voor de studenten der Vrije Universiteit is geweest. Al was hij geen professor, misschien had hij meer invloed dan menig hoogleeraar. Voorts hebben nog het woord gevoerd de heer De Lange, penningmeester van de Vereeniging tot Christelijk hulpbetooir aan tuberculoselijders, de heer Timmer mans, afgevaardigde van de Gerefor meerde Kerk te Ilijlaart, en de heer P. van Vliet, voorzitter van Patrimonium. Nadat Ds. Sikkel, een zoon van den overledene, sprekers en aanwezigen had gedankt voor hun belangstelling en voor de liefde, in de laatste levensdagen van zijn vader ondervonden, werd de plech tigheid, op verzoek van Ds. Fernhout, besloten met het zingen van Psalm 89 vers 8. (N. R. Ct.) Geloof. Te Rome is in een museum van schil derijen een schilderstuk te zien, dat voorstelt de genezing van de blindge- boorne. Twee kunstkenners beschouw den heteen van hen, die het schilder stuk reeds meermalen had gezien, vroeg aan den ander, wat nu toch eigenlijk het schoonste was van de geheele schil derij. „Het gelaat van den Heiland", was het antwoord. „Zeker," zoo sprak de eerste, „dat is schoon, maar toch niet het schoonste." „Dan zijn het zeker de apostelen," „Ook niet." „Dan is het 't gelaat van den blinden man." „Ook dat is het niet. Zie maar eens naar dien stok hier op den grond, 't Is wel is waar een heel gewone stok. Maar hij ligt op den grond. De blinde heeft hem weggeworpen, en nog wel voor hij iets ziet. Hij wil zich niet meer op den een of anderen steun verlaten zijn ver wachting is alleen op Jezus gebouwd, die hem genezen zal. Al zijn gedachten hebben zich op den Ileere gevestigd. In dien weggeworpen stok heeft de kunstenaar het wezen en den aard aan het ware geloof zoo juist geteekend." Ook het onze „Kamper Kerkb." Provinciale Vergadering. Zaterdag 28 Augustus hopen de Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Zee land in Provinciale Vergadering bijeen te komen in de Sociëteit V. O. V. le Goes. De heer K. Brants, districts-schoolop- ziener te Goes, hoopt in te leiden Kun stig verdichte fabelen. De heer A. Janse, hoofd Chr. school te Biggekerke „Psychologie der School gemeenschap". Voorts komen in behandeling enkele vragen der afdeeling Land van Axel.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3