Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 270. Zaterdag 21 Augustus 1920 3e Jaargang. Uit de Schrift. B UIT E N L A N I>r 3 ABONNEMENTBij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te I'er Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. aan ADVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LÏT 1001.1 Az. te Ier Neuzen. Telefoon Nr. 20. WERKT Werkt uws zelfs zalig heid met vreeze en beven. Filtpp. 2 12b. Een arbeidsopdracht, een levenspro gram voor de zaligheidszoekers. Voor wie kent het verlangen naar God dat brandende begeeren, dat ver tolkt' wordt in het„mijn hart", en ja dat óók, „mijn vleesch roepen uit tot God, tot den levenden God." Zulken, die een noodkreet slaken, die roept Paul us toe: Wilt gij dien God? Welnu, werkt uws zelfs zaligheid met vreezen en beven. Hier is geen werkheiligheid. Hier is geen Roomsche plichtenleer. Hier wor den do menschen geen hulp-zaligmakers. Want, dit woord spreekt van werken als dóórwerken, uitwerken, ten volle werken, heelemaal werken. Zet dus niet een deel van uw leven voor Gods rekening en een ander deel voor uw verantwoording, want van ver deeling mag in een Christenleven geen sprake zijn. Ook niet van uw arbeids leven in de maatschappij. Daarvan geldt ook: Werkt uws zelfs zaligheid met vreezen en beven. En altijd komt God tot U met het: werkt! waakt! jaagt naar de heiligmaking kruisigt het vleesch met zijn begeerlijkheid wandelt als kinderen des lichts weest volmaakt Rusteloos werken Toch geeft de apostel hier geen op somming van allerlei dingen, die gij doen moet en allerlei andere dingen, die gij laten moet. 't Christenleven bestaat niet uit lange lijsten van werkzaamheden, zoo achtereenvolgens af te werken. Het tekstverband geeft hier licht genoeg. Christus wordt u hier als voorbeeld gesteld. Voor Hem geldt dit„maar beeft zichzelven vernietigd heeft Hij Zichzelven vernederd, gehoorzaam ge worden zijnde tot den dood." En hooi t, nu Paulus„Alzoo dan werkt uws zelfs zaligheid met vreeze en beven." Dus nu niet van de verzoenende kant het leven van den Heere Jezus Christus. Want die verzoening werkt go met al uw zaligheids-arbeid niet. Maar hier treedt de Zaligmaker voor u, hier wordt Christus gepredikt als uw Leidsman, als uw Voorbeeld. Het werken is dus de voortdurende beweging om uzelf tot niet te maken, voor God niets te worden. Voelt ge hier de moeizaamheid van het Christenleven Wij willen alles voor God worden. Wij willen groot zijn in het Koninkrijk der hemelen. Wij werken er ook hier voor. Maar al dat werken moet ons en dan is het eerst goed leeren, dat wij met ons streven arme zondaren, struike lende, vallende zondaren, aemechtige slovers zijn. Totdat het komt: ik, de onwaardigste. En ja dan wordt ze een noodkreet en toch, ik roep uit tot den levenden God Dit werken is zelfvernedering. En dat is uw werk Niet u door andere menschen te laten trappen, maar uzelf te vernederen. Hoe langer hoe verder u van God afgevoelen Altijd maar de laagte in. Geen hoog zelfbesef. Wonderlijk, dit is juist de weg om God te zoeken en tot de zaligheid te komen. Dit werken is gehoorzamen tot den dood toe. Wie eens met God regeeren wil, die moet leeren gehoorzamen. En wij zijn de zoo vaak opstandige menschen, wien het zoo vreemd is te volgen. Tot den dood te volgen. Onverbiddelijk is voor den Christen in heel zijn leven de opdracht: Wilt gij leven, dan moet gij dooden. En anders: wilt gij niet dooden, dan moet gij sterven. Dit werken is zoo strikt persoonlijk Uwszelfs zaligheid! Paulus kan het u aanprijzen, hij kan het niet voor u doen. Welk een onrustig ding is het geloof! Altijd maar in beweging, altijd maar aan den arbeid. Wie 't zoo verstaat, die hukt heel laag, en die gaat bidden, vol bran dende zaligheidsbegeerte Leer mij naar Uw wil te hand len, 'k Zal dan in Uw waarheid wand'leu. Neig mijn hart, en voeg het saam Tot de vrees van Uwe,n Naam Dan gaat het met vreeze en beven. Niet de vrees van een slaaf en het beven van een veroordeelde. Neen, maar do beving van het schep sel bij de nadering des Eeuwigen. Anders nog, zooals het kind te trillen begint, als het de geweldige liefdestroom des Vaders haar zich toevloeien ziet. Als wij vol verwondering in het hart hebben: „Vader, ik ben niet waard Uw zoon genaamd te worden. Als wij zien het vuur, het heilige goddelijke vuur der Vaderliefde! Als wij ons zelf kennen leeren, arme, zwoegende, grijpende menschjes. En zoo werken wij, totdat, ons tot verwondering, wij zoo rust vinden, we zoo maar zegepralenwe zoo maar regeeren. En dan zullen wij zeggen ons werken bracht er ons niet, want daarin vonden wc ons ver van God, en ver van de zaligheid, maar God bracht er ons Wie zóó werken? Zij, die kennen de rust van het gelool in Christus. Zij die in de moeizaamheid van het Christenleven, - midden in den strijd, midden in de zonde, midden in de 'ongerechtigheid hebben leeren grijpen de vastheid en de zekerheid van liet Goddelijk evangelie. Troost, troost mijn volk, zal uiieder God zeggen. Spreekt naar het hart van Jeruzalem en roept haar toe. dat haar strijd vervuld is, dat hare ongerechtigheid verzoend is, dat zij van de hand des Heeren dubbel ontvangen heeft voor al hare zonden. Ziedaar de rust en het werk van den Christen 1 Tijdelijk Ermelo. Brouwer. het. geheugen ligt, zouden er dan nog menschen van Christelijken huize zijn. die voor een enkele tak van onderwijs genoegen met het neutrale onderricht nemen Ja, die zijn er, zelfs onder de anti-re- volutionairen. We hoorden van eer. onzer voorman nen op politiek gebied, die de actie voor een Christelijke landbouwschool in Zeeuwseh-Vlaanderen afkeurde. Immers daardoor zou volgens hem scheiding komen. Dan kregen we hier een neutrale, een Roomscli-Katholieke en een Christelijke Landbouwschool. Tenminste daarvoor was kans. Was het dan niet veel beter een groote neutrale school te stichten, dan drie kleine Hij vond het inderdaad een overbodig sectarisme. Over deze inconsequentie hebben we ons niet alleen verwonderd, maar ook bedroefd. Want dat het zgn. „neutrale" beginsel ook op de landbouwscholen veel nadeel kan brengen, hopen we nog nader aan te toonen. Inconsequent. Daar zijn zoo soms van die eigenaar dige dingen. Dingen, waarover men zich werkelijk ten zeerste moet verbazen en verwon- Eén daarvan is wel de zonderlinge neutraliteitsidee, welke bij verschillende kwesties bijwijlen ter sprake komt. In een onzer vorige artikelen mochten we, in verband met de propaganda en onze Christelijke Pers, daarop reeds wip zen. In het voorgaande nummer deden we het ten opzichte van de verschillende- organisaties. Doch ook bij een enkele tak van on derwijs heeft men van Christelijken huize zich zelfs aan die neutraliteitsleuzen met, ontworsteld. Nu zullen velen de laatsten zijn, 0111 te "denken, dat er menschen van onze zijde gevonden worden, die daar nog de begrippen van neutraliteit huldigen. Immers hoe zwaar en moeilijk is de strijd niet geweest voor ons Christelijk lager-, middelbaar- tn liooger onderwijs. Hoeveel hebben onze mannen toen niet moeten verduren Waarom, zoo werd hun van alle zijden toegeroepen, dit sectarisme, deze schei ding Op de neutrale school is toch plaats voor ieder Wilt ge uw kinderen godsdienstonder wijs doen geven, dan kan zulks toch wel na de gewone schooluren plaats hebben? Heusch, daarvoor zijn geen aparte scholen noodig. Zoo hoorde men van alle zijden en scherp was de tegenkanting tegen de „sectaristische drijvers", zooals onze mannen door de anderen werden ge noemd. De onzen hebben zich echter niet la ten ontmoedigen, doch nauw vereenigd hebben ze onder biddend opzien tot God den strijd voor onze Christelijke Scholen aangebonden. Den strijd, waarvan we nu onlangs de resultaten in de wet van Minister De Visser hebben gezien. Het is aan de tegenpartij duidelijk ge maakt, dat de leuze „De neutrale school voor allen," een valsche was, omdat daarmee absoluut ontkend werd de be- teekenis van het wezen onzer Christelijke Scholen. Ilet, is hun helder en klaar verteld, dat wij bij alle onderricht vorming op positief Christelijken grondslag begeeren en niet tevreden zijn met allerlei vage grondstellingen. En waar dit alles nog zoo versch in Mogelijkheid of illusie Meerdere keeren gaven we reeds be richten, waaruit bleek, dat verschillende Belgische bladen aandrongen op hulp van Frankrijk. En nog steeds kan men dien toon be luisteren. Gaat de gedachte van veel Belgen begeerig daarnaar uit en hopen ze van ganscher harte, dat de pogingen, daartoe in het. openbaar, maar veel meer in het verborgen aangewend, geheel mogen sla- gen. De vraag, waarom ze toch eigenlijk zoo aansturen op een nog sterker ver bond met Frankrijk, is bij even goed nadenken, niet moeilijk te beantwoorden. Immers daar zit tusschen ons land en België de nog steeds niet opgeloste Wielingen kwestie. Daar liggen nog steeds zoo begeerlijk voor de annexionistische oogen Zeeuwseh- Vlaanderen en Limburg. De heeren voelen echter wel, dat ze alleen staande, zooveel kunnen opspelen als ze maar willen, doch dat zulks hun weinig baat zal brengen. Hadden ze maar iemand, die hen kon helpen, iemand veel machtiger dan Ne derland, dan was de zaak spoedig in orde. Want mocht Nederland dan eens niet genegen zijn om aan de rechtvaardige eischen van België toe te geven, dan zou de machtige bondgenoot eens goed zijn sabel kunnen laten rinkelen en met dreigend gebaar zeggen„Toegeven of En nu zijn er veel van de heftigste annexionisten, die gaarne zouden zien dat Frankrijk als de „boeman" optrad tegen ons land. Die m a.w. zich dus gaarne van Frank- rijks hulp willen verzekeren om Zeeuwseh- Vlaanderen en Limburg tot Belgische wingewesten te maken. Ja, misschien mettertijd nog wel eens geheel Nederland. Nu spreekt het wel vanzelf, dat men het geheele Belgische volk voor de denk beelden en het geschreeuw van die an nexionistische heethoofden niet aanspra kelijk kan stellen, maar toch zijn enkele zaken in verband daarmee wel eenigs zins opvallend. Daar is allereerst het feit, dat de Bel gische regeering niets doet om het voor ons zoo aangename streven van die heet hoofden te keeren. En in de tweede plaats moet het wel opvallen, dat het Belgische leger gedu rig versterkt wordt, terwijl men anders toch overal roept om ontwapening. Terwijl er geruchten gaan we ko men daarop nog nader terug dat onze Minister van Oorlog het leger op onver antwoordelijke wijze wil inkrimpen. Want als het in België zoo doorgaat, halen wij er straks in militair opzicht in de verste verte niet meer bij. En als dan werkelijk hulp van Frank rijk geen illusie meer van de annexio nisten, doch mogelijk en werkelijkheid geworden is Wat moeten we dan aanvangen? Wat moeten we dan beginnen, als België zich sterk gevoelend door zijn bondgenoot, eens met allerlei eischen mocht komen V Weerbaarheid eisch. Ja, als België gesteund door Frankrijk, eens met eischen mocht komen, wat moeten we dan beginnen O, zeggen sommigen dadelijk, daarvoor behoeft ge nooit bang te wezen, want de socialisten zullen wel zorgen, dat zulks absoluut onmogelijk is. De socialisten in België dan, weet ge. Doch dwaas degene, die aan dergelijke redeneering waarde hecht en daarop zijn hoop bouwt. Want de socialisten zijn, als het er op aan komt, ook al niet be ter dan de anderen. En al mogen ze ook van goedeji wille zIjnin dagen van groote spanning men denke aan de zomermaanden van 1914 verliezen ze toch al hun invloed op de schare. Dan moeten internationale belangen wijken voor de nationale. Dwaas derhalve, om dit over het hoofd te zien. Dwaas eveneens om in al deze zaken geheel onverschillig te zijn. Toch zijn velen in ons land en met name onze Regeeriug o.i. wel wat al te veel met dien Joris Goedbloed-geest behept. We weten het wel, tegenover ge schreeuw is meestal een kalme waardig heid het beste middel, doch het kan ook al te ver gaan. En met name dienen we op de ver schijnselen te letten in de vorige driestar reeds genoemd, nl. de eigenaardige hou ding der Belgische regeering en de ver sterking van haar leger. Over die legerversterking thans nog een afzonderlijk woord. Met name, waar er geruchten gaan. dat onze Minister van Oorlog, Luitenant- Generaal Pop, de oorlogssterkte van ons leger wil terugbrengen tot 100.000 man. We noemden deze daad, indien ze waarheid is, een onverantwoordelijke en moeten verklaren, zulks in het geheel niet bij hem gezocht te hebben. Gaat dan zelfs hij ook mee met het vele geschreeuw 0111 beperking en bezui niging? En dat in een tijd, waarin we werke lijk wel ten volle op onze hoede mogen zijn Gaan we toch onze weerbaarheid ver- waarloozen, dan worden we een gemak kelijke prooi van den vijand, hetzij die dan België met Frankrijk achter zich, of hetzij die de roode revolutionair is We hopen dan ook van harte, dat deze geruchten over vermindering der leger- sterkte in alle deelen omvaar mogen zijn. Meer dan ooit moeten we tegenwoor dig op onze weerbaarheid bedacht zjjn. En meer dan ooit dienen we er van doordrongen te zijn, ons leven te willen geven voor onze onafhankelijkheid en zelfstandigheid. Warschau is nog steeds niet gevallen Dit is op het oogenblik het voor naamste nieuws, dat uit het buitenland tot ons komt. En daar Warschau nog niet is gevallen, is Polen ook evenmin reeds verloren. 't Schijnt zelfs, dat er voor de Polen eenige verademing komt. Of zulks blijvend is, staat natuurlijk te bezien, doch op het oogenblik, dat we nu dit overzicht schrijven, is zulks wel het geval. Het laatste Poolsche legerbericht geeft dat ook duidelijk aan, nl. waar gezegd wordt „Ons tegenoffensief naar het Noorden ontwikkelt zich gunstig. Bij Sczuczyn hebben wij meer dan 600 gevangenen gemaakt en hebben wij 120 wagens met munitie en 80 wagens met proviand be machtigd. Dit succes is te danken aan de cavalerie. Bij Warschau richtte de vijand op 14 Augustus krachtige aanvallen tegen de linie ZegrzeRadiminOkoeniefLasnia Kowizna. De strijd om Radimiu was zeer verbitterd. De plaats verwisselde verscheiden keeren van bezetters. Den 15en 'snamiddags was de stad voorgoed in ons bezit 11a een taaien strijd, die den vijand zware verliezen kostte. In de streek van Cholm-Hrubieszof hebben wij zeer gunstige resultaten be reikt. De vijand liet ell machinegeweren, veel paarden, levensmiddelen en munitie in onze handen. De bolsjewiki wierpen bij hun vlucht kanonnen en machine geweren in de rivier. De bolsjewieksche chef van den staf van deze troepen is gevangen genomen. Tegen zeven uur in den avond hebben de bolsjewiki Sokal bezet. De ontruiming van Brody is gunstig in haar werk gegaan. Al het rollend materiaal is meegevoerd." Ook uit Parijs wordt gemeld, dat de toestand op het Poolsche front aanzienlijk verbeterd is. De bolsjewiki zijn op hot geheele Noorderfront teruggeworpen. De Franseho officieren vechten in de eerste linie. De Fransche generaal Billot staat aan liet hoofd van een aanvalsgolf en generaal Henrys is ook in de eerste linie. De verbetering van liet front is vooral duidelijk op de volgende punten in het Noorden in de streek van Uiorn, waar krachtige tegenaanvallen uitgevoerd wor den voor Warschau, waar een geslaagd tegenoffensief de eerste liniën weer her steld heeft; tenslotte in het Zuiden, waai de roode troepen terugtrekken voor de heftige aanvallen der Polen. Men ziet het, die berichten lijken voor de Polen nog al gunstig. Maar de groote vraag is en we willen dat niet verhelen of de toe stand zich zoo zal blijven ontwikkelen. Onderwijl komen er ook berichten over de Poolsch-Russische vredesonder handelingen te Minsk los. De Fransche pers legt er den nadruk op, dat een Poolsch succes aan hot front het geheele karakter van de vredes besprekingen zou kunnen wijzigen. Waarmee we het natuurlijk roerend eens zijn. Danisjkewitsj, de voorzitter van de Russische delegatie heeft in een onder houd met den correspondent van de „Daily Herald" gezegd: Alle algemeene vergaderingen der conferentie zullen openbaar zijn, in overeenstemming met ons beginsel van openbare diplomatie. Wij zijn niet van plan de politiek van geheimhouding en dwang, die te Ver sailles is gevolgd, 11a te bootsen. W ij zullen met aandacht naar alle Poolsche argumenten luisteren en ofschoon wij hopen dat de openbaar gemaakte voor waarden zullen worden aanvaard zijn wij niet voornemens redelijke wijzigingen van de hand te wijzen. Rusland wenscht oprecht vrede en zal zijn uiterste best doen om een misluk king van de conferentie te voorkomen. Het algemeene beginsel van de Rus sische politiek is: vólkomen erkenning van Polen's souvereiriiteif en onafhanke lijkheid. Wij zullen ons onthouden van alle inmenging in Polen's binnenlandsche aangelegenheden. Het netelige punt in de onderhande lingen is dat nopens de waarborgen die wij verlangen tegen een nieuwen aanval. Wij zullen geen nieuwe voorwaarden stellen en ons strikt houden aan die welke reeds openbaar zijn gemaakt. Ja, maar dat staat echter nog te bezien. Want als bij een Poolsch succes de besprekingen wijzigingen kunnen onder gaan, dan zullen de Russen zulks ook niet nalaten. Vooral als ze bijv. War schau nog eens in handen mochten krijgen. Dan zullen ze harde en zware eischen stellen, daarop kan gerekend worden. I11 Opper Silezië hebben ernstige on lusten plaats gehad. Groote vergade ringen zijn daar gehouden, waarin moties tegen den oorlog en voor de handhaving der onzijdigheid 't is Duitsch gebied zijn aangenomen. Ook werd tegen ver meerdering der Fransche bezettingstroe pen geprotesteerd. Een andere belangrijke oorzaak voor de plaats gehad hebbende relletjes is, dat de steun, die de Fransche troepen aan de Polen doen toekomen, de Duitsche bevolking verbitterd schijnt te hebben. Vooral in Kattowitz zijn de opstootjes nogal ernstig geweest. Fransche cavale risten volgden daar een stoet van be- toogers. De menigte viel hen aan en doodde een Fransch soldaat. De Fran- schen vuurden toen, waardoor 9 burgers gedood en vele zwaar gewond weiden. De Polenleider Milewski wierp een handgranaat in den stoet; hij werd op staanden voet gelyncht. De veiligheids politie staakte den dienst. De menigte haalde hare wapens uit de kazerne. Na onderhandelingen met de vakvereeni- gingen werden de Fransche militairen teruggetrokken. Te Rybink zijn in een gevecht met Polen een doode en twee gewonden ge vallen. Nader wordt nog uit Kattowitz gemeld, dat de leiders van de vakvereenigingen aldaar zich met de geallieerde commissie verbinding gesteld en van kolonel m Blanchard de ontwapening van de be-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1