BINNENLAND. Korte Berichten. Uit de Provincie. lijkheid en zal een deputatie naar Londen sturen om Lloyd George mee te deelen dat zij onder zekere voorwaarden bereid is toe te stemmen in dominion home rule voor Ierland. Daarmee lijkt de weg naar een schikking met Sinn-Fein, of althans met de gematigde Sinn-Feiners, geëffend". Nog slechts „onder zekere voorwaar den" stemmen zij in met Engelands voorstellen, doch 't is toch een stap in goede richting. Laten we hopen dat ze door meerdere gevolgd wordt. Eindelijk nog iets over Venizelos, den bekenden Griek. In Parijs logeerende, stapte hij daar dezer dagen uit zijn auto, toen plotseling acht schoten weerklonken. Venizelos bezwijmde en men snelde te hulp, terwijl de dienstdoende agenten de aanvallers achtervolgden. Een ervan werd onmid dellijk ter plaatse gegrepen. Een ander op het stationsplein, waar de menigte hem reeds mishandeld had. De plegers van den aanslag zijn George Kyriolis, 25 jaar oud, luitenant der genie in het Grieksche leger en Apostol Tlio- rafis, 25 jaar oud, luitenant ter zee en journalist, correspondent van de beurs- courant te Athene. Aan den commissaris van politie bekenden zij den aanslag van te voren beraamd te hebben om Grie kenland te bevrijden van den onderdruk ker. Venizelos heeft een wond aan den linkerschouder en één in de rechterheup. Hij is naar de kliniek in de Rue Bizet gebracht. De wonden schijnen echter niet ge vaarlijk te zijn, want er worden thans geruststellende bulletins uitgegeven. Treffende gebeurtenis. De vorige week hielden de Free Me thodists een bijeenkomst in een tent te Springville in Indiana (Ver. Staten). Dr. Timber voerde het woord. Naast hem op het platform zaten Dr. Lenz en Dr. Huston. Plotseling brak een hevig onweder los. De predikant wees er op in zijn rede en vroegHoe velen uwer zouden be reid zijn voor God te verschijnen, indien de bliksem in deze tent sloeg? Op hetzelfde oogenblik sloeg de blik sem in de tent, verwondde deu spreker en doodde de beide predikanten die naast hern waren gezeten. Mond- en klauwzeer in Duitschland Het mond- en klauwzeer breidt zich in Duitschland steeds meer uit. De in fectie, die van Zuid-Duitschland is ge komen, schijnt niet te stuiten. Volgens de jongste statistiek heerschten op 1 April van dit jaar de ziekte in Pruisen in 328 gemeenten en op 951 boerderijen op 1 Juni bedroegen deze cijfers 1497 en 8921, op 15 Juli 4758 en 45.663. En den 15en Juli werd de ziekte in de an dere bondstaten vastgesteld in 4830 ge meenten op 73.055 boerderijen. De ziekte vertoont een uiterst kwaadaardig karak ter. Vooral iu Zuid Duitschland, waar het sterftepercentage acht bediaagt, en de sterfte het grootst is onder het jonge vee. Het schrikbewind in Iiusland. Een draadloos telegram uit Ruslaud meldtDe president van het uitvoerende bestuur der sowjets heeft de volkscom missarissen voorgesteld alle politieke zaken aan de rechtspraak der gewone rechtbanken te onttrekken, daar zijns inziens het schrikbewind moet worden hersteld tegen de vijanden der sowjet- macht, daar het bestaan daarvan op het spel staat. Een gemeenteraad op straat. De Gemeenteraad van Oraniünburg bij Berlijn staat op straat. Tot nu toe ver gaderden de vroede mannen, die de be volking vertegenwoordigden, in een hotel, omdat er geen Stadhuis is. De Onaf- hankelijken maakten het echter den Raad dikwijls heel lastig, door voor het hotel relletjes op touw te zetten of de verga derzaal te bezetten en door al dat gedoe kwamen er voor het hotel herhaaldelijk origeregelheden voor. Dat kon en wilde de eigenaar niet toelaten, omdat de goe de naam van zijn deftig en eersterangs hotel daardoor in opspraak kwam. Hij heeft daarom den Gemeenteraad de huur van de vergaderzaal opgezegd, zoodat deze voorloopig geen zaal heeft om zijn vergaderingen te houden. Of dit aan de gemeente ten goede of ten kwade zal komen, zal nog moeten blijken. Een tweede Landru. Te Toulon in Frankrijk is een haven arbeider gearresteerd, die achter elkaar 12 vrouwen had ondertrouwd. Op den trouwdag ging hij er met alles wat de dame bezat vandoor. De jonge vrouwen zwegen uit valsche schaamte, tot een der slachtoffers de politie ermee in kennis stelde. Lynchpartij op Italianen. Volgens een bericht van de „New-York Herald" heeft in Westfrankfort (Illinois) een vreeselijke moord op Italianen plaats gehad, Wegens den moord van een Siciliaan op twee Amerikaansche knapen vernielde de woedende menigte de Italiaansche wijk, waarbij meer dan 40 Italianen ge dood en meer dan 100 gewond werden. De Italiaansche kolonie, uit meerdere duizenden personen bestaande, moest vluchten. Vijf compagniën bondstroepen grepen in om de rust te herstellen. De Italianen werden gedwongen de vlag te kussen en dan gesteenigd of met knup pels doodgeslagen. Hitte in Amerika. In de Oostelijke Staten van de Noord- Ainerikaansche republiek moet het snik heet zijn. De thermometer toont over de 100 graden Fahrenheit aan. Het werk staat stil en tal van katoenfabrie- ken zijn gesloten. De waanzinnige waereld. Mr. Albert Steele in Queensland (Au stralië) heeft 105 uur aan één stuk op een piano gespeeld en heeft daarmee het record, dat op naam van een Amerikaan stond, met 62 minuten geslagen. Mr. C. F. Whatham te Leeds ging een wedden schap aan om het instrument 100 uur achter elkaar te bewerken, doch na 56 uur zakte hij in elkaar. Een brief van den Kroonprins. Onder den titel: „Het meestsensatio- neele geheime document uit den oorlog", publiceert de „Matin" een te zijner kennis gekomen brief, welke de kroon prins in Juli 1917 aan den keizer heeft geschreven en waarin hij er bij dezen op aandrong een einde aan den oorlog te maken. De Kroonprins schreef in den brief o.m. Wij zijn stellij? veel zwakker dan onze vijanden, niet alleen materieel, maar ook moreel. De ellende neemt toe, de wan hoop manifesteert zich openlijk. Het is altijd zeer verontrustend in tijden, die zwanger gaan van revolutie, de vrouwen de hoop te zien verliezen. Dit is het geval met de Duitsche vrouwen, die anders zoo heldhaftig zijn. De kinder sterfte neemt op schrikbarende wijze toe, de besmettelijke ziekten vermenigvuldi gen zich. Indien Duitschland geen vrede sluit voor het einde van het jaar, dan staat het gevaar van een revolutie voor de deur. Oostenrijk bevindt zich in denzelfden toestand, of liever hot leven in Oosten rijk is nog ondraaglijker dan in Duitsch land. De hoop, welke men op den duikboot oorlog had gebouwd, is ij del gebleken. Het gaat om het leven van het Duitsche volk. Geen enkel goed mag ons kost baarder zijn. Onze dynastie zal wellicht in gevaar verkeeren? Natuurlijk. Dat is voor u en voor mij zeer ongelukkig. Doch het is niets vergeleken bij den ramp welke het Duitsche volk bedreigt. Laten wij openhartig spreken. Laten wij niet meer denken aan België. Laten wij afzien van iedere annexatie, zelfs in het Oosten. Wij moeten thans onderhan delingen met den vijand openen. Her inner u onzen grooten voorvader Frede rik, die overwonnen werd door een coali tie, doch wiens naam in de geschiedenis groot is gebleven De bijzondere maatregelen tegen spoorwegdiefstallen, genomen in het spoorwegdistrict Berlijn, hebben tenge volge gehad, dat de diefstallen in Juli tegenover Mei met 20 pCt. tegenover April met 50 pCt. verminderd zijn. Er zijn 178 personen wegens spoorweg ontvreemdingen aangehouden, waarvan 108 tot het spoorwegpersoneel belmoren Het minst komen diefstallen voor bij vervoer van bagage, waar de bewaking het scherpst is. DRANKMISBRUIK. Na de opheffing van de rantsocnee- ringsmaatregelen .voor de drankverkoo- pers in April 1919, is er weer een stijging van het gebruik van alcoholische dran ken op te merken. Dit bewijst ook een officieele opgave van den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. De opgave loopt over de eerste 5 maan den van 1919 en die van 1920 en betreft de processen-verbaal wegens openbare dronkenschap 1919 1920 Januari 71 160 Februari 77 142 Maart 102 169 April 95 160 Mei 77 201 Bedroeg dus over de eerste vijf maan- den van 1919 het aantal 422, over de zelfde maanden van 1920 is het 832. Er is dus een stijgende lijn van ge vallen van openbare dronkenschap. DE WIELINGEN KWESTIE. Volgens de „Dernière Heure" is er een Engelsch-Frausehe commissie gevormd, betreffende de doorvaart van de Wielin gen. De commissie heeft ten doel om zich in verbinding te stellen met de Nederlandsche regeering, ten einde haar te overtuigen van de Belgische stelling, dat de Wielingen volgens recht en bil lijkheid aan België toebehooren. DE INVALIDITEITSWET. Volgens de „Tel" overweegt de minis ter van Arbeid een wijziging op art. 35 der invaliditeitswet, door welk artikel verschillende arbeiders, die naast hun hoofdberoep ook een bijbetrekking in dienst der gemeente uitvoeren welke hen in de toekomst recht geeft op pen sioen, zij het ook nog zoo gering, de kans Ioopen niet verzekeringsplichtig te wor den verklaard. De Minister zal bij de voorgenomen wijziging dit bezwaar on dervangen. DE LEGERSTERKTE. Naar ons ter oore kwam zou het in de bedoeling liggen van den Minister van Oorlog met voorstellen te komen, die ons leger in oorlogssterkte terugbrengen op 100.000 man. De „Nw. Crt." hoopt, dat van dit voor nemen niets zal komen, waar België zich militair verbonden heeft met Frankrijk en onze nabuur zijn oorlogsbegrooting voor 1920 reeds opgevoerd heeft tot bij na I1/* milliard francs en de bewapening nog steeds uitbreidt. Kortom, zoolang do medestichters van den volkerenbond zelf niet tot beperking overgaan hebben wij ons niet bloot te stellen aan bet gevaar van een geweldige machinerie, die te eeniger tijd tegen ons kan worden aan gewend, en die door onze vrijwillige ver zwakking wordt uitgelokt. LUIT.-KOL. DUYMAER VAN TWIST. Majoor-titularis L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, is be vorderd tot luitenant kolonel-titulair. NU VLAGGEN ZE TOCH WEL 1 In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Purme- rend is, naar het Hdbl. meldt, een voor stel van den Voorzitter, om op verjaar dagen van de-leden van het Koninklijk Huis de vlag riit te steken en B en W. te machtigen, dit ook te doen op andere dagen, waarop hun dat gewenscht zal voorkomen, aangenomen met 6 tegeu 4 stemmen. Tegen stemden de drie aan wezige soc.-democraten en wethouder Steert (v.-d.). OP 't KANTJE AF. Uit Hilversum meldt men aan de „Stand." Toen de trein, die om 10.55 des avonds te Ildversum annkomt, den overweg bij den Laarderwcg passeerde, waren de afsluitboomen niet gesloten. Juist pas seerde een auto uit de richting Laren De machinist van den trein remde uit alle macht en rakelings passeerde de trein den auto. Tegen den nalatigen overwegwachter is proces-verbaal opge maakt. AUTO-GEVAAR EN DOM DRIESTE JONGENS. Er wordt nogal veel op auto's en mo torrijwielen afgegeven, en dat vaak niet ten onrechte, doch de slachtoffers van het autogevaar zijn zelf ook niet zonder schuld. Vooral jongens zoeken de drukste straten als terrein hunner acrobatische toeren op hun rijwiel uit, waarvan te Amsterdam op het Frederiksplein een 14-jarige knaap het slachtoffer is gewor den. De jongen scheen een defect aan zijn rijwiel te hebben en werd daarom door een kameraad op sleeptouw genomen, die zijn fiets door middel van een touw aan die van den ander vastmaakte. Op een gegeven oogenblik naderde een zware vrachtauto. De eene wielrijder wilde rechts van die auto uitwijken, de ander daarentegen naar den linkerkant, wat een botsing tengevolge had. De eigenaar van het defecte rijwiel viel en kwam onder het achterwiei van de auto. Zwaar gewond moest de jongen naar het O. L. Yr. gasthuis worden ver voerd, waar hij inmiddels overleden is. DE STAKING TE WINSCHOTEN. De cartonfabriek „Reiderland" te Win schoten is stopgezet. Zeventig werkwil ligen kregen ontslag. EEN SLUWE OPLICHTER. Een juwelier te Tilburg werd dezer dagen opgebeld, met verzoek om aan het adres van Gez. W., aan de Gasstraat eenige gladde ringen op zicht te willen zenden. Bedoelde winkelier zond zijn winkel juffrouw met een collectie van 39 gouden ringen, ter waarde van ongeveer f 600, naar bedoeld adres. De winkeljuffrouw werd ontvangen door den oplichter, die aldaar kamers had gehuurd. Ilij verzocht haar do ringen even te willen achterla ten en deze later te komen terughalen. De winkeljuffrouw echter weigerde dit, met de boodschap, dat haar patroon dit niet wilde. De oplichter verzocht haar toen even te willen wachten hij zou den juwelier aan den naastbij gelegen politiepost Bosterd opbellen en hem per soonlijk verzoeken de ringen even achter te laten. Hij verwijderde zich werkelijk en kwam kort daarop terug met de me- dedeeling, dat de juwelier zijn verzoek had ingewilligd. De winkeljuffrouw vertrok. Thuis ko mende bleek echter, dat de juwelier niet was opgebeld. Aanstonds spoedde men zich naar het bekende adres, doch natuurlijk was de vogel gevlogen en is tot heden niet terug gekeerd. HET DOSSIER K. Naar de „Soir" meldt, heeft de Ant- werpsche „Metropole" in de nagelaten dossiers van de Duitsche troepen te Ant werpen een document gevonden, waaruit blijken zon, dat de Duitschers zorgvul dig een ontscheping op Zuid Beveland hadden voorbereid. Alleen het uitblijven van een niet nader omschreven gebeur tenis, die in het document de eventuali teit letter K wordt genoemd, was oor zaak, dat de reeds aangewezen troepen van de legerafdeeling L, die te Antwer pen gecantonneerd was, op Hollandsch grondgebied niet ontscheepten. Het docu ment waarvan de „Soir" een vertaling brengt, geeft de samenstelling van de Duitsche Schelde divisie en bevat ook de lijst van de booten waarmede deze troe pen naar Zuid Beveland zouden gebracht worden. Van zes bijlagen, die bij het document behooren, is er een teruggevonden, waarin ais landingsplaatsen de Tijhaven en de kust van Bath, het zuidi u van den Zimmerman-polder en de veiligheidshaven ten zuiden van Oud-Valkeunisse worden opgegeven. Deze landingsplaatsen waren volgens het document slechts voorloopig voorzien. Zij zouden gewijzigd worden naar gelang van de houding van Holland. De voorwacht zou bestaan uit de gewa pende stoomboot „Möwe" en de stoom- booten „Stad Amsterdam" en „Stad Amsterdam III". Bij het document met zijn zes bijlagen behoorde nog een confidentieele brief van Oberstleutnant Sauter op 30 November 1917 aan admiraal Louran, chef van de kommandanteur van Antwerpen-haven gericht en waar over de voorgenomen plannen van ontscheping wordt gespro ken. De „Soir" deelt een „fac simde", van den brief mee. Volgens het blad zou onder de boveu voorziene eventualiteit K. die den aanval op Duitschland ten gevolge moest hebben, verstaan moeten worden het feit, dat Duitschland besloten was om België, of tenminste de Vlaam sche kust, te houden. Daar dit onmogelijk bleek, werd van de ontscheping, die tot in de minste bij zonderheden was voorbereid, afgezien. Het blad brengt zijn opvatting in ver band met een uitlating van den Duitschen onderstaatssecretaris, die aan Troelstra zou verklaard hebben, dat Duitschland niet van plan was België te annexeeren omdat het anders ook Holland had moe ten inlijven. Holland dankt dus zijn vrij heid aan den heldenmoed der geallieerden zegt het blad. Nou, nou. TREINBOTSING. Vrijdagmiddag heeft bij Maastricht een botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen, waardoor een aanzien lijke materiëele schade is ontstaan. De treinen, die zich op verschillende lijnen bevonden, zijn in elkander gereden. De locomotief van een der treinen schuurde langs de beide locomotieven van den anderen trein, zoodat deze, evenals verschillende wagens, beschadigd werden. Beide sporen werden versperd, zoodat de uit Maastricht aankomende en de uit Roermond vertrekkenda treinen voor de plaats van het ongeval moesten stoppen en de reizigers met een anderen trein hun reis moesten voortzetten. Persoon lijke ongelukken vonden niet plaats. ERNSTIG MOTORONGELUK. Vrijdagavond heeft op den weg van Laren naar Muiden een ernstig motor ongeluk plaats gehad. De heer Feld, uit Amsterdam, kwam op zijn auto fiets uit Laren, toen uit de richting Muiden een boerenwagen kwam aanrijden. Waar schijnlijk door de duisternis misleid weken beide voertuigen donzelfden kant uit, tengevolge waarvan een ernstige botsing ontstond. De lieer Feld werd zwaar gewond naar het Ziekenhuis te Muiden overgebracht, waar hij lOminu ten later overleed. GEEN MELKVERKOOP OP ZONDAG. Op voorstel van het antirev. Raadslid Kool in den Raad van Nijmegen zal een verordening worden ontworpen, houden de-verbod van straatverkoop van melk op Zondag. OOK NIET AANGENAAM In de dezer dagen gehouden raads vergadering te Emmen heeft de burge meester meegedeeld, dat wellicht op 1 September alle betalingen van de ge meente moeten worden gestaakt, ook die van de tractementen van de gemeente ambtenaren. Het tekort bedraagt dan ongeveer f 150,000. Te Zwolle is een 3 jarig kindje van W. Sell. ir. een sloot geraakt en ver dronken. Te Apeldoorn is de 33 jarige arbeider H. J. B. bij het zwemmen in het kanaal verdronken. Hij was een goed zwemmer, maar hij was onder den invloed van sterken drank. Prins Eitel Friedrich van Pruisen is uit Doorn over Oldenzaal naar Duitsch land teruggekeerd. De heer B. Nierstrasz heeft ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De paus is, toen hij zich dezer dagen na het ontbijt naar zijn bibliotheek wilde begeven, uitgegleden en aan de knie licht gewond. Men meldt uit Brussel, dat er eer lang 200 Weensche kinderen in Brussel zullen komen, onder toezicht van de socialistische vrouwen. Zij zullen worden verdeeld onder gezinnen te Luik, Ant werpen en Gent. Het rijksvoedingsministerie is van plan voor heel Duitschland eenheidsbrood in te voeren, waartoe het graan tot 89 pet. zal worden uitgemalen. Aan het brood zal dan 10 pet. maismeel worden toe gevoegd. Volgens een nog niet bevestigd bericht, zoo meldt Reuter, zouden sol daten van d'Annunzio te Fiume het Noorsch consulaat aldaar aangevallen en er papieren weggenomen hebben. Te Florence heeft een ontploffing plaats gehad in een munitiebewaarplaats. Er werden vijf menschen bij gedood en 53 gewond en verscheidene huizen ernstig beschadigd. Men schrijft het ongeluk toe aan onvoorzichtigheid van een soldaat. Te St. Cloud, waar hij een operatie zou ondergaan, is overleden Z. K. H. Rabi de Ragahuri Dinekridehi, een broer van den koning van Siam en minister van landbouw in zijn land. Te Hohenstein in het Ertsgebergte hebben gemaskerde roovers een berg- hotel overvallen en de gasten geplunderd. Het gemeente raadslid Ebersbach, een der gasten, die weigerde zijn hebbenen houden af te geven, is doodgeschoten. De arbeidersvrouw P. V., te Wijk geraakte onder een met steenen beladen kar en werd onmiddellijk gedood. Te Haarlem slipte de heer H. v. A. op den Zijl weg met zijn fietsen kwam met het hoofd op de straat terecht. Hij is aan de gevolgen overleden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hei ft ten kantore van den Sticht- schen Glashandel te Utrecht een inbraak plaats gehad, waarbij ontvreemd is f 1965 benevens een zilveren cylinderhoi loge en eenige diamanten glassnijders. Aan de Kielerbocht tusschen Kiel en Schönberg heeft een met hevigon ha gelslag gepaard gaand onweder den te velde staauden graanoogst totaal vernield, terwijl ook de aardappelen en rapen heel veel geleden hebben door het water, dat de velden omgewoeld heeft. De schade wordt op meer dan 2 millioen geschat. TER NEUZEN, 17 Augustus 1920. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt: Hoogsv. voorm. 4.26 5.10 5.51. nam. 4.45 5.26 6 07. Laagw. voorin. 10.56 11.34 0.10, nam. 11.34013. Eerste Kwartier: Zaterdagll.il vm. Zaterdagmiddag te ruim vijf uur heeft hier een droevig ongeval plaats gehad. Een drietal Belgische arbeiders, werk zaam op de vlasfabriek van den heer Verstraeten, waren zich gaan wasschen in de Oostelijke waterleiding, nabij den Zuidbeer alhier. Plotseling zonk een hunner, de bijna 22-jarige Camille Cyrille Chambaere af komstig van Wevelghem naar de diepte, doordat hij, evenmin kunnende zwemmen als zijn kameraden, zich te ver in middeu waagde. Zijn makkers deden alles wat ze kon den, doch hun pogingen tot redding faalden. Later kwam men met een dreg, doch het duurde ruim een half uur voor men den drenkeling boven water haalde. Dr. Van Nes, die inmiddels gewaar schuwd was, kon dan ook niet anders dan den dood constateeren. Uit het geformeerde tweetal is bij de Geref. gemeente alhier beroepen Ds. J. Fraanje te Barneveld. Bijvoegsel tot de Nederlandsche staatscourant van 12 dezer bevat de akte van oprichting van de N. V. Vlasserij Zeeuwsch-Vlaandoren alhier. De akte werd op 12 Juli verleden ten overstaan van notaris L. J. van der Moer alhier. De vennootschap heeft ten doel het telen en bewerken van vlas en andere land bouwproducten, het koopen en verkoopen van en het drijven van den overigen handel in die zaken, hetzij onbewerkt, hetzij geheel of gedeeltelijk bewerkt alles in den ruimslen zin en het exploiteeren van zoodanige inrichtingen als voorgemelde handelingen zullen blij ken noodig te zijn. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van ruim 29 jaar en eindigt 31 Juli 1949, behoudens verlenging van den termijn, ingevolge een door de algemee- ne vergadering van aandeelhouders te nemen besluit. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f89000.—, verdeeld in 89 aandeelen, elk van f 1000.welk kapitaal geheel is geplaatst eu volgestort door 31 aandeel houders. Het'collrge van commissarissen bestaat uit tenminste 7 leden. Voor het eerst zijn tot commissarissen benoemd de heeren R. J. Scheele landbouwer te Neu zen, Jan de Feijter landbouwer te Axel, Cornelius Wolfert landbouwer te Neuzen, Maarten de Putter koopman te Neuzen, Levinns de Feijter koopman te Neuzen, G. F. P. van der Peijl, directeur der N. V. „De Hoop" te Neuzen en L. C. Wabeke, kassier der Boerenleenbank, alhier. "Driewegen. Zooals in het No. van Za terdag was afgekondigd, werd Zondag avond in de Clir. School alhier een dank stond gehouden voor het rechtsherstel op onderwijsgebied tevens Unierede Als spreker trad op de heer J. C. Jansen Hoofd der Chr. School. Na het zingen van Ps. 103 1 en het lezen van Exodus 13. wees spreker op de oorzaken die aanleiding en grond zijn voor onzen dank op het gebied van het Chr. Onderwijs. In het voorgelezen Hoofdstuk wordt Isrel geroepen tot herdenken en offeren.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2