Ornaan ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Jlaanaeren. No. 269. Woensdag 18''Augustus 1920. 3e Jaargang. BUITENLAND. O ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ145 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o. Uitgave van de Christelijke Pcrsvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ADVERTENTIEVa. 1-. D H LITTOOIJ A, Ter Neeeen. Telefoon Mr. 20. V Naar uw organisaties! Het kan niet anders gezegd Onze tijd staat in het teeken van organisatie. Organisatie zoowel van werkgevers als werknemers, van patroons en knechten, boeren en arbeiders. Nu doet zich daarbij echter soms een eigenaardig verschijnsel voor, waarop we thans eens nader de aandacht willen vestigen. Komt het eens voor, dat een arbeider, een werknemer dus, van Christelijke be lijdenis lid is van een zgn. neutrale orga nisatie, dan vraagt men en zeer te recht van hem, dat hij zich van die vereeuiging afscheidc en lid worde van een Christelijke organisatie. We zeiden, men vraagt dit zeer terecht van hem. Het is geen tijd meer voor een kleurlooze middenstof. Men moet partijkiezen Voor of tegen. Men moet zich 'bekend maken als een belijder van den Christus of als een vijand en 'loochenaar van Hem. Het gaat thans voor liet Evangelie ot voor de revolutie. Daar zijn slechts twee wegen, geen partij is er tusschen. En daarom heeft men te kiezen. Heeft ieder te kiezen. En daarmee komen we juist, waar we wilden zijn, bij het eigenaardig verschijn sel. Want maar al te dikwijls komt het voor, dat men aan de arbeiders, de werk nemers, den eisch stelt, dat ze zich aan sluiten bij de Christelijke organisaties, doch dat men dezen eisch voor de pa troons, de boeren, de werkgevers dus voorbijziet. En juist daartegen nu ga thans ons protest. Wat voor den een noodig is, geldt eveneens voor den ander. Kan een arbeider van Christelijken huize niet neutraal georganiseerd zijn, dan een boer ook niet. Hier mag men geen meten met twee maten kennen. Dient dus de eisch van „Naar uw or ganisaties" evengoed te gelden voor de werknemers als voor de werkgevers. En dat- wordt zooals we reeds op merkten voor de laatsten wel eens te veel vergeten. Speciaal voor wat onze boeren betreft daarover thans nog wat uitgebreider. gevolg is een verarming van het leven, terwijl verrijking er van zoo noodig is. Ook tegen het daarop volgende had het blad bezwaar„Wanneer de boe ren onderling verdeeld geraken en in al lerlei aparte organisaties hun kracht gaan zoeken ik bedoel natuurlijk orgamsa- sies op vakgebied en dus niet samen- werker, maar elkaar in onderlinge riva liteit gaan bestrijden, dan zullen over de boerenbelangen niet de boeren tenzij in schijn beslissen, maar blijven deze of geheel braak liggen, of wordt er over beslist door politici, die langs de boerenbruggen omhoog sireven, of over- heerscht worden door belangen van den handel of industrie. Dan komt de land bouw in het gedrang." Half en half hadden we nog gedacht, dat Mr. Dieleman, naar aanleiding van deze woorden van de „Nieuwe Leid- sclie Courant" zou hebben verklaard,dat het niet zijn bedoeling was voor de landbouwers geen Christelijke organisa ties noodig te achten, doch voor zoover ons bekend is en we hebben daar spe ciaal om gedacht heeft hij dit niet gedaan. Vandaar, datj ook wij nu er dan wat nader op in gaan. En dan die bepaalde zinsneden uit zijn openingsrede te Hulst nog eens nagaan de, kunnen wij niet anders doen, dan de' „Nieuwe Le'idsche" gelijk geven. Want werkelijk, Mr. Dieleman bepleit te daar samenwerking en vereeniging van alle boeren Christelijke en niet- Christelijke in één organisatie, één vereeniging, de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. De echte neutraliteitsidee dus En onze Christelijke Boerenbond dan Moet die dan maar verdwijnen, omdat die zgn. scheiding brengt en daardoor afbreuk aan de landbouw doet We kunnen het nog niet gelooven, dat zulks de gedachte van onzen anti-revo lutionairen Gedeputeerde is. Maar waarom heeft hij dat dan niet te kennen gegeven Dan waren heel wat eigenaardige voor stellingen, die we nu reeds vooral van mannen van links meermalen opvin gen, ineens van de baan. Onze hoop is dan ook nog steeds.dat hij zulks alsnog zal doen. Slechts daar is het dat ze ten volle kunnen belijden, dat alleen een leven naar Gods ordinantiën het maatschappe lijke leven kan bewaren voor den onder gang, die zich soms reeds zoo dreigend afteekent. En daarom, we herhalen het nogmaals Hier past geen mete-1 n et twee maten. Hier mag geen verdoezeling of achter uitzetting van het beginsel plaats hebben. Er dient gekozen te worden Voor of tegon Christus. Voor het Evangelie of voor de revolutie. En daarom is bet, eisch, gebiedende eisch, dat al onze landbouwers lid wor den van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond. Geve God, dat ze allen deze hun roe ping mogen verstaan V Ook onze boeren. Geen meten met twee maten. Alle belijders van Christelijken huize, zoowel werkgevers als werknemers dus ook de arbeiders en de boeren in hun Christelijke vakorganisaties. In 't bijzonder over de laatste catego rie, de boeren, willen we het thans heb ben. Daarmee beweren we echter niet, dat het met de arbeiders lieelemaal in orde is. O, neen, was het maar zoo Doch men denkeElk krijgt zoo eens zijn beurt. In dit geval, nu dezeu keer dan onze boeren. Reeds eerder geruimen tijd geleden mochten we schrijven, dat zonder be schuldiging van iemand, er toch opge merkt diende te worden, dat bij velen van onze boeren nog niet de noodzakelijk- van een Christelijken Boerenbond werd ingezien. En ons oordeel is er sinds dien nog niet op veranderd. Daar zijn er wel velen, die het kwaad van de neutraliteit inzien, maar wier stel ling het is, dat neutrale organisaties op landbouwgebied onmisbaar zijn. Men zal zich herinneren, hoe Mr. Die leman, de Voorzitter van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, zich op de alge- meene vergadering van deze maatschap pij te Hulst heeft uitgelaten en hoe bijv. de anti-revolutionaire „Nieuwe Leidsche Courant" tegen dit standpunt ten zeer ste waarschuwde. Laten we kort nog even nagaan, waar om dat orgaan zoo ontevreden was op ons anti-revolutionair lid van Gedepu teerde Staten. Het wraakte voornamelijk uit Mr. Die- lemans rede die woorden, waarin hij aan drong op samenwerking en nog eens sa menwerking. Waarin hij scherp deed uitkomen, hoe groote nadeelen zich in antithese geheel verliezende politici, die alles in één kleur zien of willen zien. volgens hem, den landbouw in zijn go- heel kunnen berokkenen. „Hun drijven brengt tweedracht en tegenwerking, in plaats van de zoo noodige eenheid. Het V Waarom Christelijk geor ganiseerd Uit ons vorig schrijven make men niet op, dat wij tegen samenwerking zijn. O, neen, in geenen deeie. We vinden die zelfs uitstekend, doch onder één voorwaarde. En daarmee komen we weer tot de principieele kwes tie. Samenwerking mag slechts dan plaats hebben, als het kan gaan met volledig behoud van eigen zelfstandigheid. Ineensmelting mag van die samenwer king dus nooit komen. En zgn. neutraliteitsideëen mogen ab soluut geen leiding geven. Het beginsel diene bij alles voorop te staan. Met name komt de noodzakelijkheid daarvan uit in den telkens terugkeeren den socialen strijd. Immers daarin hebben zoowel patroon als arbeider te belijden, dat ze van al hun daden verantwoording schuldig zijn aan God. Bij neutrale organisaties is voor zooiets echter geen plaats. En gaarne halen we dan nog eens de woorden aan, hier voor een paar maan den door Prof. Diepenhorst in een rede voor den Christelijken Boeren- en Tuin dersbond, afdeeiing Zeeuwsch-Vlaande ren O. D. gesproken „Stel echter voor een oogenblik, dat de neutraliteit werkelijk te handhaven zou zijn, zouden we er dan nog genoegen mee kunnen nemen? Allaard Pierson heeft indertijd gezegd, dat men hier niet m«t woorden moest spelen. Eerbiedigt men iemands gevoelens vol doende, als men ze alleen niet bespot En in verband daarmee is het niet alleen gewenscht doch tevens een nood zakelijke eisch, dat onze Christelijke boe ren zich afscheiden van de neutrale ver- eenigingen en zich voegen bij een Chris telijke organisatie, zoooals ze die nu heb ben in den Christelijken Boeren en Tuin dersbond. Slechts daar kunnen ze ten volle uit komen voor hun beginsel, omdat daar geen neutraliteitsleuzen hen dwingen verschillende woorden terug te houden. V Over het bolsjewisme. De communisten blijven ons vertellen van de heerlijkheden van het bolsjewisme. Zeker, er is een enkele uitzondering men zie daarvoor onze volgende driestar doch die is wel een witte raaf te midden van al zijn geestverwanten, die zoo hoog roemen de tegenwoordige toe standen,in Rusland. Reeds verschillende keeren mochten wij het oordeel geven van betrouwbare menschen, die ons heel andere dingen over Rusland vertellen, die spreken van vreeslijke gruwelen en verschrikkelijke ellende. Aan die vele willen we thans ook nog Generaal Ludendorif toevoegen. Voor herstel in Beieren vertoevende, heeft hij aan de „Munchensche Augs burger Abendzeitung" verklaard wij volgen de vertaling in de „N.R. Ct." „Ik ben het eens met het regeerings- standpunt. dat wij (n 1. Duitschland) onze neutraliteit moeten handhaven, maar neutraliteit zonder militaire macht is waardeloos. Ik begrijp niet, dat de Entente de vermindering van de rijks weerbaarheid bljjft eischen en het bolsje wistisch gevaar niet inziet. Dat liet bolsjewisme van aard is veranderd is onzin, het blijft de ergste terreur, een botte vernietiging van alle beschaving. Van een hooggeplaatst katholiek gees telijke met wien ik op reis kennis heb gemaakt en die door eigen ervaring van de toestanden in Sovjet-Rusland op de hoogte is, hoorde ik dat de tsaristische officieren, die in het roode leger staan en wien men plannen toeschrijft om het oude Rusland te herstellen, niets hebben in te brengen. Als zich bijv. bij een vlieger-afdeeling zes tsaristische officieren bevinden en twee daarvan, naar het oordeel der roode machthebbers, zich te ver van hun basis begeven, worden de overigen bewaakt en doodgeschoten, als de anderen niet terugkeeren. De opperbevelhebber Broessilof kan zich niet vrij bewegenhij is de gevan gene van de bolsjewiki. De geestelijke vertelde ook dat het gebrek in sommige Russische steden, vooral St. Petersburg, onbeschrijfelijk is. Te St. Petersburg hebben uitgehongerde inwoners zelfs menschenfijken gegeten. Het mag haast ongelooflijk klinken, doch de Duitschers moeten zich aan het on gelooflijke wennen als zij de waarheid willen weten, 't Is trouwens moeilijk achter de waarheid omtrent bolsjewis tisch Rusland te komen, want de bolsje wiki beschikken over een handig wer kende propaganda en stellen alles zoo rooskleurig mogelijk voor." Is het niet verschrikkelijk Officieren worden zoo maar doodge schoten, 't gebrek is schier onbeschrijfe lijk. Zoo erg is het zelfs, dat men menschen- lijken als voedsel heeft gebruikt. Kan men het zich bijna walgelijker indenken En dan te weten, dat door bolsjewis tische propagandisten ook in ons land al deze feiten voor leugens worden uitgekreten. Te weten, dat zij van deze ellende als van een heilstaat spreken. O, zijn we toch op onze hoede nieur S. J. Rutgers, die tijdens het. ■Sovjet-bewind in Rusland is geweest en daarover nu een artikel heeft geschreven in het communistische tijdschrift „Do Nieuwe Tijd." „Het Volk" heeft dat eens nagegaan en ontleent daaraan de volgende uit spraken over het bolsjewisme „Wel mogen wij niet vergeten, dat in Rusland het gevaar voor weder-instorting volstrekt nog niet voorbij is. Het boeren- vraagstuk is nog steeds niet opgelost, nieuwe bureaukratische vormen zijn m ontwikkeling en zullen wederom vernie tigd moeten worden. Mocht dit proces te lang duren, dan is een tijdelijk herstel van het kapitalisme niet uitgesloten. Het. is algemeen bekent!, dat de Rus sische revolutie zoo voorspoedig was, ten derde omdat het kapitalisme en vooral de burgerlijke kuituur in Rusland nog zwak waren. De strijd in West-Europa zal veel heviger zijn. Het schijnt volstrekt niet onwaar schijnlijk, dat in het voortdurend proces der arbeiders opstanden, van overwin ningen en nederlagen, van verwoesting van productieve krachten en vernieling van proletariërs, van toenemende demo ralisatie en degeneratie, de mogelijkheid van wederopkomst uiterst gering wordt. De mogelijkheid bestaat, dat Rusland niet de voorhoede van het VY esten, maar veeleer van het Oosten is." De conclusie van „Het Volk' naar aanleiding van dit artikel is „Dat klinkt heel anders dan de kritieklooze lofzangen op liet Bolsjewisme, die men in de „Tribune" pleegt te lezen. m Wij hebben er niets aan toe ta voegen. In tegenstelling met „Het Volk" willen wij dat nog wel even doen. 'is het niet verschrikkelijk, in-verschrik- kelijk, te concludeeren, dat de mogelijk heid van wederopkomst uiterst gering als men eens komt tot „het voortdurend proces der arbeidersopstanden," en dan niettegenstaande die conclusie toch maar stil met de propaganda door te gaan, die er op gericht is om die arbeidersopstan den te ontketenen Neen, met een lofzang op het bolsje wisme hebben we hier niet te doen, maar ons komt dit schrijven nog vrces- lijker voor. Het is juist hier, dat van taaien strijd wordt gesproken en dan misschien daarna de mislukking van alles. Nog des te meer dan iets anders, zegt ons dit oordeel juist de mentaliteit van de communisten. Ze zullen voor niets terugdeinzen, zelfs niet al brengt hun strijd de onmogelijk heid van wederopkomst met zich mee. Vergeten we zulks niet! Niet geschikt voor het Westen Er is een enkele uitzondering op de velen, die de loftrompet steken over de heerlijkheden van het bolsjewisme in Rusland. En 't is wel eens de moeite waard naar het oordeel van dezen éénling-cummunist te hooren. 'Is de bekende Amersfoortsche inge- Men sprak met groote vrees in 1914 van de Russische stoomwals. Als een verpletterende massa schenen de groote legerscharen van den Czaar Duitschland te zullen plat loopen. Tot het Hindenburg was, die den millioenenslag aan de Masurische meren leverde en duizenden Russen in die Oost-Pruisische moerassen hun leven verloren. Duitschland was van de groote invasie vrees gered. Thans zijn het weer groote Russische legerscharen, die oprukken. Nu is het echter niet om Duitschland, doch om Polen te doen. Om Polen en de Poolsche hoofdstad Warschau. Want de rest van Polen is grooten- deels reeds in handen van de bolsje wisten, waaruit nu die Russische leger scharen bestaan. En het lijkt er wel iets op, dat War schau gauw zal volgen, al moet worden toegestemd, dat de Polen hun hoofdstad dapper verdedigen. Daarvan getuigt een correspondent van de „N.R.Ct." die Vrijdag om twaalf uur 's middags in Warschau is aangekomen. Hij verhaalt, hetgeen hij zag, aldus „In de straten van de stad is het een druk leven, maar de menschen zijn ove rigens van een volkomen kalmte, en leggen een groote vaderlandsliefde aan den dag. Het drukke leven in de straten spruit voort uit het militair vervoer. Automobielen, kanonnen, troepentrans porten met honderden vrijwilligers door kruisen de straten. De vrijwilligers zingen. De uitrusting der soldaten is over het algemeen goed. Op de hoeken van de straten deelen jonge meisjes thee en boterhammen aan de soldaten uit. Het is geheel onjuist, dat men hier het gerucht van een veldslag kan hooren. Alleen de troopenbewegingen wijzen aan, dat Polen zich in oorlog bevindt." De Russische berichten melden echter, in verband met dit laatste, dat Warschau van vier kanten is ingesloten, en dat da inneming van de stad binnenkort is te verwachten. Later deelde nog een sovjet-commis- saris mee, dat in do voorstad van War schau, Praga geheeten, reeds gestreden werd. Ook uit andere dan Russische berich ten die natuurlijk wel wat erg mooi gekleurd zijn valt af te leiden, dat de Russen thans met alle kracht op Warschau aaurukken en de Poolsche troepen in die buurt voor zich uit jagen. De oorlogscorrespondent der Berliner Zeitung am Mittag is te Lomna geweest, en heeft daar een uitvoerig gesprek gehad met Weger, den chef van den staf van het 4e Russische leger. Gedurende dit onderhoud kwam een commissaris binnen met het bericht dat reeds in Praga, het gedeelte van Warschau dat aan de Noord zijde van de Weichsel ligt, wordt ge vochten. 't Ziet er dus voor Warschau niet erg schitterend uit. 'tis best mogelijk, dat telegrammen ons nog het bericht brengen, dat ar- schau reeds gevallen is. Eigenaardig is, in verband met deze troepenbeweging van de Russische bolsjewisten, de houding van de Duit sche landsbevolking aan de grens. De Polen en de Russen zijn daar aan de Duitsche grens druk bezig te vechten, en men zou zoo zeggen, dat op duizenden nieters vanaf die grens de Duitschers hun haardsteden zouden hebben verlaten, bevreesd voor de komst van de Russen. Doch zij die zoo denken, hebben het lieelemaal mis. Berichten deelen mee, dat, terwijl op sommige plaatsen zelfs op geen 100 meter afstand van de grens wordt gevochten, de menschen den geheelen dag op het land doorwerken, zonder zelfs maar op te kijken, alsof er in 't geheel niets te doen is. 't Is haast niet te gelooven Onderwijl er zoo gevochten wordt om het bestaan van Polen, wil men toch ook nog met vredesonderhandelingen aanvangen. Dat velen daarvan niets terecht zion komen, behoeft natuurlijk niets te ver wonderen. Vooral als waar is, wat de Londensche correspondent van de „Temps' verneemt, n.l. dat in onderdeelen de voorwaarden voor wapenstilstand en vrede, die aan de Poolsche afvaardiging zullen voorge legd worden, ernstig afwijken van de schets dier voorwaarden, die 12 Augustus door Krassin eu Kamenef aan Lloyd George is overgebracht. De eigenlijke voorwaarden zullen vooral aangaande de ontwapening van Polen en de her winning van krijgstuig en spoor materiaal uiterst streng zijn. De sovjet-regeermg volgt punt voor punt de voornaamste bepalingen van het verdrag van er- saillcs om de Polen te behandelen, gelijk de geallieerden met Duitschland deden. Verliezen dus de Polen den beslissenden slag, die thans om Warschau wordt gestreden, en wordt hun hoofdstad door tie Russen veroverd, dan behoeven ze zich niet veel illusies meer te maken. Tenslotte in verband inet dezen oorlog nog kort iets over de samen stelling van het Russische leger. Ooggetuigen geven thans een beschrij ving van deze troepen, die vrij goed klopt met hetgeen daarover reeds eerder werd gemeld. Alle Russische stammen en dat zijn er niet weinige en vooral Chineezen zijn erin vertegenwoordigd. Ook bevinden zich in dat leger Tsjechen, Polen, Fran- schen, Engelschen en Duitschers. Uni form en uitrusting waren zeer verschil lend. Naast goed gekleede en gewapende lieden, ziet men er veel geheel in burger, en met slechte schoenen. 't Is dus wel een allegaartje En 'n wonder, dat ze de Polen zooveel klappen kunnen geven Te midden van al deze ellende, waarin o. a. ook Engeland betrokken is, heeft deze regeering echter ten op zichte van Ierland een succesje te hoeken. Telegrammen brengen nl. de volgende mededeeling „Een groote groep Ulster unionisten heeft genoeg van Carson's onverzoenlijk- ZEEUWSCH-VLAAND

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1