HI XX ÉN L A X 1). Korte Berichte». Uit de Provincie. Gemeenteraad van Zaanislag. en broer met rattekruid vergiftigd. Bij zijn bekentenis vertelde de dader, dat hij de werking van het gif eerst op een varken en een hond had geprobeerd. Hij was tot het misdrijf gekomen omdat „zijn moeder hem niets gunde". Griezelige ontdekking te Nancy. Dezer dagen verdween spoorloos de heer Weismann-Bessaradeau, een Fransch- man, genaturaliseerd Roemeen, 53 jaar oud, wonende te Parijs, square La Bruyère. Zijn vrouw was aan zijn compagnon gaan zeggen, dat zij niet wist waar haar man heen was. De commissaris van politie der wijk, van die verdwijning verwittigd, stelde een onderzoek in en vernam dat verleden Vrijdag de vrouw met een grooten koffer was uitgereden en toen naar Montmo rency was vertrokken. Zoo vernam hij dan ook, dat de koffer was verzonden naar Nancy en toen zij den koffer openden, vonden zij er het lijk van den heer Weissmann in, met stukgeslagen schedel. De vrouw, 51 jaar oud, en haar 21- jarige dochter zijn in hechtenis genomen. Mevr. Bessaradeau, beschuldigd haar man vermoord te hebben, heeft bekend. Ontevreden over den ontrouw van haar man had zij hem dit verweten in den loop van den twist, die hierdoor ontstond, greep hij haar bij de keel, zij nam dan een revolver en doodde haar man. Zij verklaarde, dat haar dochter gausch vreemd is aan den moord. Het avontuur van een generaal. De geheimzinnigheid, waarin de ver dwijning van generaal Lucas in Ierland totnutoe gehuld was, is opgeheven ge worden. De correspondent van de „Daily Mail" te Dublin verneemt uit goede bron, dat generaal Lucas gedurende zijn gevangen schap voortdurend van de eene plaats naar de andere werd gevoerd. Nergens liet men hem langer dan twee of drie dagen. Nacht en dag werd hij bewaakt door lersche vrijwilligers, die, hoewel zij steeds beleefd waren, stipt hun plicht deden. Overdag bestond zijn gezelschap steeds uit oudere officieren, generaals of kolonels, wei-opgevoede lieden, die in het Britsche leger hadden gediend, maar dit om financiëele of nationalistische redenen hadden verlaten. Het staat dus vast, aldus de corres pondent, dat de lersche vrijwilligers worden aangevoerd door beroepssoldaten, en bijna al hun officieren hebben in Frankrijk of Vlaanderen gediend. Volgens generaal Lucas was de nacht, waarin hij ontsnapte, de eerste dat er geen schildwacht voor zijn raam stond, omdat zijn bewaker, die vertrouwde op de ijzeren staven van het celvenster, was meegegaan voor een aanslag op de mili taire mail van Limerick naar Cork. Om twee uur 's nachts ontdekte de generaal dat een der staven los zat. Hij kon deze er uit nemen en door de opening ontsnappen. In regen en duis ternis doolde hij rond over de velden, klom over muren en om 7 uur 's mor gens bereikte hij het dorp New Pallas, waar hij zich naar de politiekazerne begaf. IIij gebruikte daar een stevig ontbijt, wasclite en schoor zich en ging op weg naar zijn hoofdkwartier te Fer- moy. Des morgens 9 uur pakte hij de mail- coach van Limerick naar Cork, die bij Oola werd aangevallen door lersche vrij willigers, die de gevangenis van den generaal eenige uren vroeger hadden verlaten. Zij moeten ietwat verwonderd zijn geweest, toen zij den man zagen, dien zij op twaalf mijlen afstands veilig opgesloten waanden. Toen liet vuren begon, nam Lucas de leiding der verdediging op zich en schoot zelf met een geweer op de aanvallers. Staande in de auto stelde hij zich aan het vuur bloot, tengevolge waarvan hij dan ook een wond aan de bovenlip opliep. Maar de aanvallers moesten afdeinzen. ALCOHOLGEBRUIK IN NEDERLAND. Naar aanleiding van een beschouwing van Mr. Methorst in de „N. R. Ct." over alcoholgebruik schrijft Dr. H. Buringh Boekhoudt ook in de „N. R Ct." „Mr. Methorst heeft de cijfers laten spreken en duidelijk aangetoond, aan hoeveel overdrijving velen zich schuldig maken, wanneer ze het hebben over het alcoholmisbruik en zijn schadelijke gevol- gen. Intusschen kan ik mij, met het door hem geschrevene niet geheel vereenigen. Omdat ons volk waarschijnlijk in 1920 per hoofd gemiddeld een halve liter sterken drank minder zal gebruiken dan in 1910, staan we er nog niet beter voor dan zeven jaar geleden. De matigen die van ons volk verreweg het grootste per centage vormen, worden steeds mati ger. Men behoeft slechts zijn naaste omgeving waar te nemen om vast te stellen, dat onder de hoogere standen het geslacht dat 's morgens zijn bittertje drinkt allengs uitsterft, terwijl het ver der een bekend feit is, dat tal van werk manskringen met den dagelijkschen bor rel hebben gebroken. Bijgevolg blijft het een vraag, of trots het geringere hoofdelijke verbruik, het misbruik niet eerder toe- dan afnam. Ook de door den heer M. gespatieerde zin, waarin gewezen wordt op het feit, dat ons volk er het beste voorstaat wat betreft de geheele hoeveelheid alcohol, in alcoholische dranken gebruikt, leidt licht tot verkeerde gevolgtrekkingen. Immers, bij de beoordeeling van een ver bruikscijfer dient er rekening te worden gehouden met de vraag, of de geheele bevolking dagelijks alcoholische dranken gebruikt dan of, zooals in jeneverlanden, slechts enkelen, en dan vooral bepaal de dagen, aan Bacchus offeren. De Griek bijvoorbeeld drinkt (bijna uitsluitend als wijn) ongeveer twee en een half maal zooveel alcohol als de Nederlander, die in hoofdzaak gedistilleerd gebruikt. Maar terwijl laatstgenoemde drank gedronken wordt door betrekkelijk weinigen, die zich voornamelijk aan het begin en het einde der week daaraan te buiten gaan, doet in Griekenland dagelijks de geheele bevolking aan het wijnverbruik mee, waaarvan het gevolg is, dat de toestan den wat het misbruik betreft, daar zeker niet slechter zijn dan hier." DE VROUW NIET NAAR DE STEMBUS. In de te Middelburg gehouden alge- meene vergadering van de Staatkundig Geref. partij, werd inzake het vrouwen kiesrecht besloten de vrouwen te advi- seeren niet ter stembus te gaan hetgeen in strijd wordt geacht met de beginselen der partij. BROEDERMOORD. Bij een huiselijke twist heeft zekere A. J. K. op de Breede Haven te's-Her- togenbosch eenige schoten gelost, op zijn broeder L. J. K., die aan de gevolgen is overleden. De dader is aangehouden, doch later weer vrijgelaten. MOORD TE HILVARENBEEK. Te Hilvarenbeek heeft de heer B. ivo nende op het kasteel Groenendaal, den werkman Heeffer doodgeschoten. Omtrent dit voorval meldt het Hbld.: Woensdagavond om half elf uur werd de dienstbode van den heer B. van haar uitgaansavond thuisgebracht door vijf personen, waarbij de verslagene en de broeder der dienstbode, Lemansgeimamd. Deze was eenigen tijd als koetéier bij den heer B. werkzaam geweekt en had verleden Maandag zijn ontslag genomen. Toen de dienstbode werd thuisgebracht, stond de heer B. met een geladen ge weer aan de kasteelpoort. Men zegt, dat hij zonder eenige aanleiding Heeffer heeft doodgeschoten, terwijl hij beweert door eenigen van het vijftal te zijn vast gepakt en uit noodweer te hebben ge schoten. De verslagene, 23 jaren oud en onge huwd, stond minder gunstig bekend. De heer B. is na afloop van het ouderzoek der justitie naar 's-Bosch overgebracht. Hij staat als een zenuwachtig en lastig heer bekend. ER IN GELOOPEN. Een 18-jarig kantoorjuffertje was in betrekking geweest bij de firma D. op den Overtoom te Amsterdam. In het middaguur kwam zij aldaar een vrien dinnetje, dat er nog werkzaam was, af halen. Terwijl zij op het meisje, dat zich kleedde, stond te wachten, zag zij, binnen haar bereik, een postwissel liggen en de verzoeking niet kunnende weer staan, maakte zij zich daarvan meester. De dievegge begreep wel, dat 't wat gevaarlijk was zelve het bedrag te gaan innen. Zij vertrouwde het zaakje toe aan een vriendje, een meneer en deze stapte, een uurtje later, het postkantoor in de van Eeghenstraat binnen en bood den wissel aan. Terwijl de ambtenaar hel stuk bezichtigde, kwam hem te bin nen, dat een oogenblik geleden de loop jongen van de firma D. ook postwissels geïnd had. 't Vreemd vindende dat er nu weer een kwam, aangeboden door iemand, dien hij wist niet tot het per soneel te behooren, vroeg hij naar de herkomst en daar het antwoord hem niet bevredigde, stelde hij telefonisch de politie met het geval in kennis, waarvan het gevolg was dat de meneer en het jufje, dat buiten stond te wachten in verhoor werken genomen en beiden door de mand vielen. Het meisje werd op het bureau gehou den. (N. v. d. D.) ZIJN KIND DOODGESCHOTEN. Te Den Hout, gemeente Oosterhout (N.-B.), maakte de veldwachter zijn re volver schoon, die blijkbaar niet ontladen was. Plotseling ging het wapen af en het zevenjarig zoontje van den veld wach ter stortte doodelijk getroffen neer. DAT HAD ERGER KUNNEN ZIJN. Maandagavond brak van den trein, welke 8.00 te Zwolle aankomt, de kop peling tusschen twee personenwagens. Tijdens het rijden werd dit niet opge merkt, doch toen werd gestopt, botsten de personenwagens nog even tegen el kaar, waardoor een lmer van de tree plank viel en een been brak. EEN VERHUISWAGEN OMGESLAGEN. Te Haskerhorne bij Heerenveen had Zaterdag een vrij ernstig ongeluk plaats. Een geladen verhuiswagen moest een brug met een vrij sterke helling afrijden. De voerman kon het paard niet houden en sprong, het gevaar van een tuimeling aan ziende komen, van den bok. Tege lijkertijd viel de knecht er af en kwam onder den wagen die omkantelde en in de sloot terecht kwam. De knecht werk vrij ernstig verwond door een passeerende auto naar het zie kenhuis te Heerenveen vervoerd. Zijn toestand was gistermorgen vrij goed. Toen de verhuiswagen weer overeind gezet was, bleek dat de inboedel die er in verpakt was, er nog vrij goed was afgekomen. DOOR HET ONWEER GEDOOD. Tijdens een hevig onweder, dat boven Veenhuizen woedde, werd de 34-jarige arbeider Mooi in zijn woning doodgesla gen. Zijn vrouw en twee kinderen, die naast hem stonden, bleven ongedeerd. Voerts sloeg de bliksem nog in het naast de kerk staande huis van P. Kooiman zonder daar echter eenige schade van belang aan te richten. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Aan het zuidelijk strand te Zandvoort had Zondagmiddag een droevig ongeval plaats, dat bij de talrijke Zandvoortsche gasten groote verslagenheid teweeg bracht. Het 12-jarig zoontje van een pensionhouder te Zantvoort, W. G., had zich tegen 4 uur in zee begeven. Een badman, van het gemeente-bad hield daar toezicht en moest het ventje her haaldelijk Waarschuwen niet te ver te gaan. Tot groote ontsteltenis der om standers verdween de knaap plotseling in de diepte. In een roeiboot voer men onmiddelijk naar de plaats des onheils en slaagde er in, de jongen uit het wa ter te halen. De inmiddels ontboden ge neesheer, dr. van Veen. trachtte de le vensgeesten op te wekken, doch dit mocht hem helaas, ondanks onvermoeide pogingen gedurende bijna 2 uur niet gelukken. Het lijkje werd naar het huis der familie gebracht. Prins Oscar van Pruisen is van Doorn naar Duitschland teruggekeerd. Vanwege het gemeentebestuur van Oude-Pekela (Gr.) wordt f2000 uitgeloofd voor het aanwijzen van de(n) dader(s) van de brandstichting van 4,000,000 k g. stroo bij „Union". De heer L. van Ieperen, wethouder der gemeente Arkel, geraakte onder eenige vallende binten van een in aan bouw zijnd huis en was onmiddellijk dood. De getroffene was 72 jaar. Te Oss staat in den tuin van den heer K. een zonnebloem, waarvan de stam een lengle heeft van ongeveer vier meter. In de drinkwaterput van de familie G. v. d. Bosch te Harkemaopeinde (Fr.) heeft men een hoeveelheid petroleum geworpen en aldus het drinkwater on bruikbaar gemaakt. Het roorloopig onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in de Friesch- Groningsche Coöp. Beetwortelsuikerfa briek te Groningen, heeft ertoe geleid, dat een vervolging zal worden ingesteld tegen den ploegbaas, onder wiens leiding de opvijzeling van het dak geschied is. Bij het station Nutli is de onge huwde mijnwerker J. onder een trein geraakt en gedood. Bij La Rochelle zijn acht menschen verdronken, doordat het bootje omsloeg, dat hen na een zeiltocht naar de kust terugbracht. In de buurt van Lyon zijn elf kin deren gewond, doordat een auto met bijwagen tegen den rotswand langs den weg botste. Havas meldt uit Bordeaux, dat er een boot met veertien menschen er in, bij gelegenheid van een uitstapje naar het eiland Aix, is omgeslagen. Er zijn acht menschen verdronken. In het Sauerland richten de wilde zwijnen groote schade aan de landerijen aaii. Het komt voor, dat in één nacht aardappel- of havervelden ter oppervlakte van vier H.A. en meer zijn omgewoeld. In den Kreits Wolfenbuttel trekken benden van 40 tot 80 man stakende boerenarbeiders met knuppels gewapend naar de landgoederen waar nog gewerkt wordt en mishandelen daar de werk willigen en verdrijven hun van de lan derijen. Te Neuhofen bij Fulda zijn 29 spoorwegambtenaren en arbeiders ge arresteerd wegens liet-voortdurend stelen van goederen. Ze hadden zich reeds voor eenigo millioenen wederrechtelijk toegeëigend. TER NEUZEN, 10 Augustus 1920. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt: Hoogwater vm. 11.07 0.40 nm. 11.40 0 08 1. Laagwater vin. 5.09 6.19 7.18 nm. 5.48 6.53 7.50 Nieuwe MaanZaterdag 4.03 vm. In België heerscht thans op ernstige wijze de veepest. Tot op heden zijn alle provinciën,'be halve Henegouwen, door dezen geesel getroffen. Het is dan ook geen wonder, dat ver schillende Regeeringen maatregelen tegen insluiping dezer vreeslijke ziekte hebben genomen. Vreeslijke ziekte noemden we ze, en dat is ze inderdaad, hetgeen kan blijken uit het feit, dat een dergelijke epidemie in Engeland indertijd het afmaken van 550.000 beesten heeft vereischt. Frankrijk heeft dan ook besloten om de grenzen te sluiten voor vee van Bel gische herkomst en ook onze Regeering heeft in dit opzicht verschillende bepa lingen uitgevaardigd. De vergunningen tot beweiding en bemesting van grenslanderijen aan de zuidelijke grens zijn ingetrokken. Vergunningen tot invoer van mest worden niet meer verleend en zijn in getrokken. De uitvoer van runderen en paarden is stopgezet. Geen vergunningen tot uitvoer van paarden uit België zullen verleend wor den; de invoer van herkauwende dieren en varkens is steeds verboden. Voorts is de uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit Zeeuwsch-Vlaan- deren naar het overig deel van Nederland verboden. Tenslotte worden de ingezetenen van de Zuidelijke grensgemeenten gewaar schuwd om de Belgische veestallen en het Belgisch vee te vermijden en er op toe te zien, dat geen vreemden bij hun vee worden toegelaten. De collecte na de rede van Pastor Zauleck in de Ned. Herv. Kerk alhier waarop we Vrijdag uitvoerig terug hopen te komen heeft de som van ruim f 146 opgebracht. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ligt de handel in vlas zoo goed als stil men kan dit zelfs hieraan merken, dat men de stoomfietsen en auto's der han delaren zoo weinig ziet rondvliegen, wat bij levendiger zaken niet het geval is. Men schrijft de gedruktheid van den vlashandel toe aan invoer en nog te verwachten invoer van buitenlandseh Ru-sisch vlas, waardoor natuurlijk de prijzen van het inlandsche te zeeiste gedrukt worden en zouden worden. Het is dan ook te vreezen, dat vooral degenen, die duur vlasland gehuurd hebben, een leelijken strop zullen hebben. (T. Ct.) Over Mevr. Duiker schrijft de R. Kath. „Nieuwe Eeuw", dat men bezwaar zou hebben tegen de aan de hand gedane oplossing om art. 78 van het Burgerlijk Wetboek aan te vullen met een bepaling volgens welke de gehuwde vrouw, die lid is van de Provinciale Staten of den Gemeenteraad haar domicilie, dat zij op 't oogenblik had, toen ze verkozen werd, behoudt voor de geheele periode, waarin zij zitting kreeg. Zonder twijfel zou dan de moeilijkheid zijn opgelost, zoo schrijft het blad, maar tevens zou dan op ruwe wijze zijn inge grepen in de talrijke bepalingen, die, in verband met allerlei rechtshandelingen, beteekenis hechten aan liet domicilie der gehuwde vrouw en ook zou dan een soort uitzonderingsrecht worden gevormd voor de gehuwde vrouwen, die leden zijn van Provinciale Staten of gemeente raden. Het komt ons voor, dat niet langs dezen weg de positie der gekozen vrouw moet worden gewaarborgd. Niet het Burgerlijk Wetboek, doch de Provinciale Wet eri de Gemeentewet behooren op dit punt te worden herzien. Het zou wellicht aanbeveling verdienen niet den eisch te stellen, dat de leden van de Provinciale Staten of van de gemeente raad ingezetenen van provincie of ge meente z ij n, maar dat zij die kwaliteit moeten bezitten om verkiesbaar te wezen voor genoemde kolleges, zoodat zij hun ambt niet tusschentijds door het enkele feit van verandering van domicilie ver liezen. In de meeste gevallen zullen zij vrijwillig afstand doen en in elk geval zijn zij bij de volgende periode dan niet meer verkiesbaar. Daarentegen zou de gehuwde vrouw gewaarborgd zijn tegen chicanes en tegen de gevolgen van de verandering van wettelijk domicilie ter wijl haar feitelijke woonplaats onver anderd blijft. (Vervolg). De Voorz. Ik weet niet waar a op doelt- Ik weet niet wat er toen gebeurd is. De heer Vinke De mishandelingen waar aan toen de leerlingen der school van de anderen hebben bloot gestaan ze kwamen toen met zakken vol steenen, met grendels an deuren enz., om te slaan en te gooien, zonder dat daarvan door de onderwijzers iets gezegd werd, integendeel, de kinderen wer den nog aangezet. De heer Koopman Ook niet door de on derwijzers der openbare school De heer Vinke: Als er dan nu grootere jongens ter school komen, zijn de kleine heelemaal het schaap van de rekening. De Voorz.Er komen dan alle groote jongens, en ik kan maar moeilijk veronder stellen, dat die de kleinen kwaad zouden doen. De heer VinkeIk weet wel wat jongens van een jaar of veertien met kleineren doen, als ze er voor in de gelegenheid zijn, dat kan men wel eens zien aan de koewachters. Daarom zal ik ook tegenstemmen. Ik heb er dikwijls genoeg de gevolgen van gezien. De Voorz.Het komt me onmogelijk voor, dat daar zulke gevolgen van te duchten zou den zijn. De heer Vinke: Ik heb er zelf de nadeelige gevolgen van ondervonden en zal er daarom tegen stemmen de school daar te plaatsen. De heer WisseHet kan misschien van tijdelijken aard wezen en als het dan minder goed zou gaan, zou dat een spoorslag kunnen worden om te spoediger hier een school te stichten. De Voorz.Als de raad hier niets voor voelt, gaat de stroom weer naar een andere gemeente. De heer Wisse -. Ik zou hier gaarne meer dere scholen willen hebben, kon het zijn ook een ambachtsschool, als in Ter Neuzen. De heer Vinke: Dan zou je financieel ook in het zelfde schuitje komen als daar. De Voorz. Zoo'n inrichting kost geld een middelbare school kost natuurlijk nog meer geld bet geld voor onderwijs uitge geven is echter nuttig besteed, als we niet flink onderlegd zijn komen we altijd achter een ander die dit wel is. De heer Vinke Ik ben niet tegen de inrichting, maar ik ben er tegen dat hij daar komt. De heer de KoeijerWe zijn het er allen over eens, dat de school zeer nuttig zijn zal laat ons dan deze gelegenheid aangrijpen om die menschen op dreef te helpen, we behoeven daarvoor niet zulke gekke kosten te maken als in Ter Neuzen, maar waar het niets kost is er toch geen bezwaar tegen De heer VinkeHet gaat ten koste van de leerlingen der openbare school. De Voorz.Als dat waar moest worden, zeggen B. en W. het gebruik ophet wordt verleend tot wederopzeggens en dan kan het bestuur ondei tusschen verder zoeken. De heer VinkeDat opzeggen gaat zoo gemakkelijk niet. Men zal hier een inrichting stichten, die van blijvenden aard wordt. De Voorz Elders wordt er heel anders over gedacht; de burgemeester van Ter Neuzen wilde wel beproeven om de school onder te brengen in de H. B. S. De heer Vinke: Het is hier iets anders; het is een streven, om met de Christelijke school klaar te zijn, vóór er een neutrale is dat gaat ten koste van de andere. De Voorz.Dit moet ik betwisten er is tn poging aangewend vanwege de land bouwers om te komen tot de stichting van landbouwschool. Op de lijst van hen die daaraan wilden medewerken, kwamen ten slotte 70 leden van den Clir. bond voor, terwijl van neutrale zijde de belang stelling gering bleek. Bovendien behoort de boerenbevolking toch zeker voor 7ö tot de Christelijke richting. Toen inmiddels de mogelijkheid ook gebleken was van het oprichten van Christelijke scholen, hebben wij gezegd laten we het zelf aanpakken, want als we dan toch het leeuwenaandeel moeten betalen, behoeven we ons ook niet in een hoek te laten duwen. De zaak is volkomen adrem. De heer Vinke: Ik herhaal, dat ik niet tegen de inlichting ben, maar wel om die in de school van den Groote Huissenspolder onder te brengen, omdat dit gaan zal ten koste van het openbaar onderwijs. De Voorz.Ik geloof niet, dat u mij kunt beschuldigen, het openbaar onderwijs niet zooveel mogelijk te hebben bevorderdik hoop er voor bewaard te blijven, dat te willen benadeelen. We moeten nu echter wat doen. De minister heeft gezegd Is er genoeg animo voor de school te Axel, dan moet die daar komen en anders te Zaamslag- De heer Faas: De argumenten die tegen de school worden ingebracht, komen naar ik geloof niet uit een goed hart. Waarom moet er nn hiorvan een partijzaak gemaakt worden. In geen enkel opzicht is bewezen, dat de gemeente er schade van zou hebben. Waarom heeft men er dan bezwaai tegen Omdat het een Christel ij ke school is Ik zie er voor de gemeente alleen voordeel in. De vereeniging is natuurlijk niet krachtig: genoeg om 100,000 gulden te gaan besteden voor het bouwen van een nieuwe school. De gemeenteraad zou dwaas zijn, als hij er niet op in ging. De Voorz Er zit niets achterte Axel wenscht men een neutrale school te stichten zij die daar vóór zijn, kunnen daar dan toch ter school gaan. Men moet dit plan niet tegenwerken omdat het juist een Christelijke school betreft; er zullen daarop geen dogma's worden onderwezen, maar wij willen gewaar borgd zijn, dat wij niet ter zijde worden gesteld door de materialistische levensop vatting. De heer Vinke: Ik heb de school gesteund, ik sta ook op de lijst, maar het is niet mijn bedoeling dat die daar zou komen en nadeel berokkenen aan het openbaar onderwijs. De Voorz.Weet u een betere plaats De heer Vinke: Ik zou er niet zoo op neer komen, als er de vorige maal dat de school in gebruik gegeven is, geen dingen gebeurd waren, die bepaald schandelijk waren. De heer de Jonge: Als we dan de lokalen eens in gebruik gaven voor 1 jaar tegelijk De Vooizitter Je begrijpt wel, dat we dat niet zouden kunnen accepteeren. Het is geen zaakje van enkele honderden guldens. Als we geen lokaal hebben waarover we met eenige zekerheid kunnen beschikken, zal de minister er niet aan beginnen. Ook is een termijn van een jaar te kort om te kunnen komen tot het stichten van een nieuw ge bouw. De heer Vinke: Maar als dat niet kan, deugt ook de toelichting niet, want u hebt gezegd, dat het maar tot wederopzeggens geldt, dat kan dus nog minder dan een jaar wezen en nu gaat u zeggen, dat de vereeni ging de lokalen niet voor 1 jaar kan aan vaarden. De heer de JongeDan kan dus het open baar onderwijs aan die school nooit meer uitgebreid worden De Voorz. Dan zeggen wewe hebben de lokalen noodig. Daarop bestaat echter weinig vooruitzicht, want de bevolking neemt daar niet toe. In elk geval, heeft de gemeente de lokalen zelf noodig, dan zeggen we het is klaar. Maar dat is heel iets anders, dan wanneer men met zekerheid weet, dat men ze maar voor 1 jaar kan krijgen. De heer ScheeleHet wus toch wel ge schikt, als er een termijn werd genoemd, dan zou dat een prikkel kunnen zijn, om tegen dien tijd lokalen in te richten op een meer geschikte plaats. De heer van Hoeve Er is eigenlijk geen termijnsbepaling noodig, dat staat in het voorstel tot wederopzeggens. Indien er een stroom leerlingen naar de school zou komen voor het lager onderwijs, dan wordt het land bouwonderwijs opgezegd. De heer Scheele. Ik heb het oog op de inrichting zelf, het is in haar belang, dat een eindpaal van enkele jaren wordt vastge- steld. De heer Koopman. Ik hoor spreken van een termijn van 1 jaar, maar, als bewaarheid mocht worden hetgeen door enkele heeren als vrees is uitgesproken, dat het zou strek ken tot nadeel van het daar gegeven open baar onderwijs, dan zou ik de landbouwschool daar heelemaal geen jaar willen laten, dan

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2