Gemeenteraad van Hoek. Gemengd Nieuws. Kerk en School. in 1920 f 42424.23. De uitgaven wezen totaal f 111.150 70B. 1919 voor aan f 77 510.115 en voor 1920 f29.571.95°, In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Na voorlezing der notulen, welke on veranderd werden vastgesteld, volgde als eerste punt der agenda de behande ling van de ingekomen stukken. Van den lieer J. Robijn was bericht ingekomen, dat hij onder dankzeggiug aan den raad zijn benoeming tot gemeen teopzichter aannam. De boeken en de kas van het distri butiebedrijf waren nagezien en in orde be vonden. De ontvangsten hadden in 1919 bedragen f4797.99 en in 1920 f584.90, totaal f5382.89. De uitgaven in 1919 f4656.566 en in 1920 f507.215 totaal f5163 78, zoodat er een batig saldo is van f21911. Van bet gemeentelijk electr. bedrijf hadden de ontvangsten in 1919 bedra gen f 13628.26 en in 1920 f4076.44, totaal f 17704.70, de uitgaven in 1919 f 11638.62 en in 1920 f4427 90, totaal f16066 52, zoodat. er een batig saldo is van f 1638,18. Boeken en kas waren overeenkomstig deze cijfers bevonden. Van Ged. Staten was bericht ingeko men inzake het plaatsen van leeningen en van de Wed. T. Viuke een dankbe tuiging voor haar ongevraagde pensioens verbooging. De boeken en beschoiden van den Gemeente-ontvanger waren nagezien en klopten met de cijfers. In 1919 hadden de ontvangsten bedragen f68726,476 en totaal f 107.082.07, Het batig saldo be draagt dus f4068,636. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen, waarna men over ging tot punt 2 van de agenda: Ver zoek van deu gemeenteraad van lermuii- ten bm adhaesie te betuigen voor nood zakelijk levensonderhoud. De Regeering beeft'nl. bepaald dat de aftrek daarvoor teu hoogste f900 mag bedragen. De ge meenteraad van Termunten is echter van oordeel, dat de gemeenteraden in dit opzicht volkomen vrijgelaten dienen te worden en dringt daarop aan bij de Re geering. De Voorzitter zei, dat B. eu W. voor stelden het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer A. Meertens wilde den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud gaar ne bepaald zien op f800, waarop do Voorz. hem opmerkte, dat het daarom in dit adres in niet gaat. De lieer Meei- tens was echter toch voor adhaesie. De Voorz. moest dit ten sterkste ont raden, vooral ook daar door wettelijke bepalingen op betere wijze de verzuiming van liet gemeentelijk financiewezen zal plaats hebben. De heer J. A. Meeitens vond dat een bepaalde aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud met dit adres niets te maken heeft. Men kan daarvan toch geen an der voorstel maken. De lieer Van Doeselaar merkte op, dat waar voor de gemeente de aftrek is bepaald op f500, men nu toch riet tot f800 kan overgaan. Do Voorz. merkte nog eens weer op, dat alleen gevraagd is om adsaesie te betuigen en dat hij dit nog teu zeerste moest ontraden. De lieer A. Meertens: Nou laat het dan maar zoo. Aldus werd besloten geen adhaesie te betuigen. Een verzoek van den Bond van ge meenteveldwachters eu aanverwante po litiebeambten betreffende verhooging van jaarwedden werd voor kennisgeving aan genomen. De begrooting der gezondheidscommis- bedraagt voor I92L aan uitgaven f 2437.166 en inkomsten evenzoo. De ge meente heeft daarvoor bij te dragen f 180.246, dat, is ongeveer &l/2 cent per hoofd. Na een opmerking van den heer Koster over de dure druk- en bindkosten werd deze begrooting goedgekeurd. Hierna moest de voordiacht voor zet ters worden opgemaakt. Aftredend wa ren, J. C. de Jonge en D. Koster. Voor de vac. De Jonge kreeg W. C. de Feijter 4 st. H van Doeselaar I st. J. van 't Hof 1 st. en 1 st. was blanco, zoodat W. C. de Feijter gekozen was. Voor de vac. D. Koster kreeg D. Kos ter 4 st. H. van Doeselaar 1 st. J. van 't Hof 1 st. en 1 st. was blanco. Geko zen D..Koster die deze benoeming aan- nam. Voor een derde persoon kreeg G. Die- leman 4 st. J. van 'tHof 1 st. H. van Doeselaar 1 st. en 1 st. was blanco. Ge kozen dus G. Dieleman, die deze benoe- En voor een vierde persoon kreeg H. van Doeselaar 4 st. J. van 't Hof 2 st 1 st. was blanco, zoodat II. van Doe selaar gekozen was, die deze benoeming aannam. Ingekomen was voorts een verzoek van J. C. Dieleman en 2t anderen om over neming door de 'gemeente van de door hen bewoonde straat in de „Hoeksclie weide", omdat ze zich niet meer bij machte gevoelden in de kosten te voor zien. De Voor/, merkte naar aanleiding van dit verzoek op, dat het Dag. Bestuur een onderzoek had ingestelk, doch nog niet geheel volledig, omdat ze geen in zage hadden gehad van alle contracten. Wilde de raad nu die contracten buiten beschouwing laten, dan konden de hee ren op het verzoek ingaan. Anders zul len B. en W. hun onderzoek nog verder voorzetten De heer van Doeselaar achtte hot ver keerd als de gemeente dezen weg niet overnam. Het is nu toch een publieke weg. Spr. was er dan ook voor, het verzoek af te werken. Eerstdaags moe ten we hem anders toch overnemen en spr. stelde er prijs op, dat de gemeen te den weg onderhoudt De lieer A. Dieleman was anders nog niet voor verharding van den weg, omdat zulks groote kosten met zich meebrengt. De lieer Koster vond het gewenscht, dat het Dag. Bestuur nog maar eens een onderzoek instelde. De heer A. Meertens stond aan den kant van den heer Doeselaar en was er voor de zaak direct aan te pakken. Spr. wilde beide straten in de „Iloeksche weide" door de gemeente laten overne men. De Voorz.Die andere straat wordt niet gevraagd en is het eigendom van de bewoners. De heer Guiran zou alle wegen binnen de kom willen overnemen. De Voorz.: 'tls de vraag of de men schen daartoe genegen zijn. Willen ze het niet, dan blijf je er af. Na nog wat heen en vveör gepraat werd tenslotte het voorstel om dadelijk op het verzoek in te gaan, verworpen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Guiran, Vau Doeselaar en A. Meertens. Overgegaan werd tot het verzoek van de Vereen, van Secretarissen-Penning meester van de Burg. Armbesturen te Ierseke betreffende jaarwedde van den Secretaris-Ontvanger. B. en W. hadden dit in handen gesteld van het Burgerlijk Armbestuur, dat naar aanleiding daarvan voorstelde de bezoldiging van den ont vanger-griffier te verhoogen met f 25 en dus te brengen op f75. Dit werd met algemeena stemmen aangenomen. De gemeenterekening over 1919 haa aan inkomsten f68.726.476 en aan uit gaven f77.510.116, zoodal er een nadeelig slot is van f 8783 64. Na oninbaarverklaring van belasting- posten over 1919 werd mededeeling ge daan van de rekening van het gemeen telijk electr. bedrijf. De ontvangsten be dragen f 7933.59 en de uitgaven f 6G9o 12, zoodat er een batig slot is van f 1237.47 Enkele wijzigingen in de begrooting van 1919 werden nog aangebracht. Een voorstel tot wijziging van de art. 13bis en 45 der Politieverordening, om daar nl. B. en W. te lezen inplaats van den burgemeester" lokte nog al eenige discussie uit. De heer Koster vroeg allereerst: Waarom moet er nu B. en W. staan waarop de Voorz. hem opmerkte omdat volgens een schrijven van den kanton rechter de jurispredontie B. en W. vraagt. Staat er alleen „burgemeester" dan zijn deze art. niet bindend. De heer Koster kon daar echter niet mee gaan. Hel was juist zijn bezwaar dat de kantonrechter het voorschreef. De heer A. DielemanAls er dan echter een proces verbaal opgemaakt wordt, kan men de menschen niet ver volgen. De heer Koster: Waarom hier zoon omhaal te maken. De burgemeester is tocli het hoofd van de politie en 'tis immers altijd goed gegaan. De heer A. DielemanDat is zoo, maar blijven de art. zooals ze waren, dan heeft men geen recht bij een ver volging. De heer Van Doeselaar: De kanton rechter zegt het dus. De heer A. Meertens Het is juist ook mijn bezwaar, dat die kantonrechter alles maar te zeggen heeft. De Voorz merkte hierna de heeren op, dat de Wethouders hem wat graag het baantje alleen opdroegen, doch dat kan nu eenmaal niet. Het voorstel tot wijziging'werd hierop aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Koster en A. Meertens. l)e vaststelling van een archiefveror dening leverde zoo goed als geen moei lijkheden 'op, zoodat we spoedig bij het punt „rondvraag" waren. De heer G. Dieleman wees op een put bij den Molendijk en vroeg naar do beeiontruimingen. Op het eerste zei de Voorz. overwegiug too en over bet, tweede merkte hij op, dat een bak reeds was aangekocht. De heer Koster wees op een z. te scherpe bocht in den weg naar liet Fort, wat de Voorz. hem bestreed. B. en W. zullen er echter nog wel eens nota van nemen. De heer A. Meertens vroeg allereerst of de gemeente, vooral in den komenden winter, niets kan doen om de wed. de Blaaij te helpen. Tot nu toe is ze steeds gesteund door particulieren. De Voorz. stemde hem toe, dat er te dezen opzichte iets moet gebeuren. De middelen daartoe zullen wel gevonden worden. Verder bepleitte de heer Meertens een beter salaris van den machinist, die een bekwaam man is. De Voorz. antwoordde hem daarop, dat de zaken van het bedrijf er in de eerste jaren nog niet zoo rooskleurig voor zullen staan, doch het Dag. Bestuur zal de kwestie wel eeus iu oogenschouw nemen. Tenslotte bepleitte de heer Meertens het geven vau bijv. een twaalf dagen verlof aan den gemeente-veldwachter. Nadat de Voorz. had gezegd, dat dit geregeld was bij instructie werd openbare raadszitting gesloten. weg om België binnen te komen, langs zijwegen en bosschen. Maar door de gendarmen weer opgemerkt moeten zij op de vlucht slaan, achtervolgd als wilde dieren. Gelukkig hereiken zij een stoom tram en komen als twee bedelaars of misdadigers te Brussel aan. Te laat echter: de oude mevrouw U. is reeds dood. Een Fransche dame zou men op de handen naar Brussel hebben gebracht. Maar voor Holland, dat ouzo havelooze soldaten herbergde, hebben de Belgen maar de liefde van den dief voor zijn weldoener. Aldus lezen wij in het Brusselsche dagblad „Ons Vaderland." Een verhaal van een deserteur. Een thans te Marseille terechtstaand deserteur, Bouckor geheeten, vertelt, te zijner verontschuldiging, dat hij in Maart 1919 deserteerde en naar België trok met de bedoeling om naar Amerongen te gaan en ex-keizer W iihelm te ver moorden. Hij kwam echter niet verder dan de Nederlandsche grens, waar de politie hem in bewaring nam. Hoe hij nu weer ontkwam, vernemen we niet, maar in November 1919 was de man in Dantzig eu van hieruit trachtte hij weer Nedei land te bereiken met hetzelfde doel: een aauslag te plegen op den ex- keizer. Ook ditmaal werd hij aan de grens tegengehouden en nam hij voor de grenswacht de vlucht. Hij werd in het bezette gebied daarop door de Fransche militaire autoriteiten gearresteerd. H.bld. C a d z a n d. ruim 82 jaar de Belgische manieren. De Holhlndsche familie U die sinds jaren te Brussel gevestigd is, had onlangs een dochter uitgehuwd aan een Duitscher. Het jonge Enkele paar verblijft in Holland, dagen geleden verkeerde de oude mevrouw U. in stervensgevaar en de dochter werd aan het sterfbed ge roepen. Man en vrouw sprongen den trein in te Esschen werd hun pas ge vraagd de Duitsche echtgenoot was in orde, maar zijn dame had den tijd niet gehad. De gendarmen lieten haar niet door, alhoewel een vriend van de familie U. borg stond voor de vrouw. De echtgeuooten gingen tot tweemaal toe den Belgischen consul te Roosendaal opzoeken, maar die heer was niet thuis te vinden. Daarop besloten zij zonder pas de grens over te steken, zooals 500,000 - Belgen in 1914 Holland introk ken zonder geld of goed, en daar ge holpen werden. De gendarmen waren echter op hun post. De man mocht door, maar niet tegenstaande het gesmeek van de vrouw werd deze meegesleurd tot de grens bij Roosendaal, waar zij zonder hoed en met gescheurde kleederen aankwam. De Belgische consul was nog niet thuis. Man en vrouw zoeken dan een anderen In den ouderdom vau _m is alhier overleden de Ëerw. Heer W. de Srnidt in leven voor ganger bij de Vrij Evangelische Gemeen te te Nieuwvliet, welke gemeente hij 60 jaar onafgebroken heeft gedieud 'in al dien langen tijd is hij. nimmer door ziekte verhinderd geweest het Woord te bedienen. Q s t b n r g. Dinsdagavond trad al hier in de Geref. kerk op Ds. A. Lau- wers van Brussel. Voor een groot en aandachtig gehoor sprak Z.WEerw. 2 achtereen, over zijn uitleiding uit de Roomsche kerk, en zijn overgang tot. de Geref. Kerken, en den Evangeh- satiearbeid tc Brussel. Aan het einde werd een collecte ge houden voor den arbeid te Brussel, wel ke opbracht f126.(- 20 francs. - Bij de te Breda gehouden Mulo examens ziju o.a. geslaagd voor diploma J A. Eekhout te Aardenburg en M. J. de Bruijne te Oostburg, en voor diploma B, J. C. de Bruijn te Aardenburg. Giften en Legaten. „Een overleden mevrouw te Voorburg wier krachtige-persoonlijkheid eon steun was voor liet vrijzinuig-godsdienstige le ven aldaar, heeft behalve daarvoor nog 3000 gulden gelegateerd aan de Ned. Herv. Diaconie te Breskens, „zooveel mogelijk te beleggen in vaste goederen, waarvan de opbrengst moet strekken om met Sinterklaas aan de kinderen on ter gelegenheid van het Kerstfeest aan de behoeftigen uitdeelingen te verstrekken". Geref. Kerken. Drietal: Te Oude-Pekela, R. Haits- ma, te Gaast en Piaam S. O. Los, te Leerdam en H. P. M. G. de-Walle, te Zaamslag. 'i weetal: Te Heeg, T. Gerber, te Oenkerk en J. Waterink, tc Zutphen te Medemblik, W. J. Goedbloed, te Maar- sen en R. W. Huizing, prop. te Bloemen- daal. TT Beroepen: Te Harlingen en te Medemblik, R. W. Huizing, prop. te Bloemendaalte Stadskanaal, F. W. H. Bramer, to Hoogeveente Berlikum, 1). de Wit. caud. te Leidschendam te Ga meren, J. Dekker, te Ambt-Vollenhove(A); te De Bilt G. v. d. Zanden, te Ren- kuuite Gicssendam, S. O. Los, te Leer dam te St. Pancras en Heer-Hugowaard, J. G. Fernhout, prop. te Amsterdam te Woudsend, J. S. Post, te Echtente Heeg, J. Waterink te Zutphen. Bedankt: Voor Delft, Dr. K. Dijk, te 's-Gravenhage voor Pieterburen (Gr), M. A. van Pernis, te Schoonrewoerd voor Oosterend op Texel, G. II. Dijkstra, te Lioessens voor Breukelen, Hogen- birk, te Charlois. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Naaldwijk (toez), J. P. Graaff, te Schagente Engelen (toez), L. P. Louwe Kooymans, te Baard wijk te Anloo, G. Sevenster, cand. te Kóllum te Thamen aan den Amstel, A. Hijmahs, tc Goudswaard; te Voort- huizen, J. C. van Apeldoorn, te Hooge veen te Well-Amerzoden, A. A. van Stipri'aan Luisgius, te Rijsoord. A angeno m e n Naar Antwerpen, G. Barger Ezn., pred. directeur van „Meer en Bosch" te Heemstede; naar Groede, W. A. van Griethurjsen, te Buurmalsen naar Bodegraven, II. A. Leenmans, te Oudemirdum naar Den Bommel, H. Jap- chen, te Poederoyen. Bedankt: Voor Oudega (W), H. W. te Winkel, te Nyehaske (Fr.); voor Nieuwe-Tonge, J. G. Dekking,, te Putten op de Veluwe voor OverzandDriewe gen (toez), W. M. A. Kalkman, te Nieu- werkerk aan den IJselvoor Zwarte- waal, A. Priester, te Nieuw-Helvoet. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Hoogeveen, J. P. Meijering te Barendrecht. men in Sluiskil kermis wil, maar wanneer men principes heeft, dan moet men die ook nriucipiëel doorvoeren. Wi. men voor lor Een drooglegging doordrijven, dan moet nn zoo'n hoog standpunt staan, dat men Luiks ook voor Sluiskil wil. Of men is voor drooglegging van beide of voor beide er tegen. Daarom0 zou spr. liet voorstel Colsen duide- Ser willen hebben. Er moet toch een zekere richting wezen in wat men beweert. Spr. kon dan ook niet anders dan tegenstemmen, omdat lui het voorstel zoo onlogisch vond. T)e heer Scheele merkte op, dat men nu uitbreiding van de kermis wil en dat waar men overal overgaat tot inkrimping of af schaffing er van. Hier echter hebben we de Belgische manier, kermissen op alle mogelijke gehuchten Zulks gaat den verkeerden kant op. We kunnen daar tocli niet aan toegeven We moeten de mensclien leeren, wat noodig is voor hun gezin. Kermissen gaan gepaard met drankgebruik en drankmisbruik, opr. zou dan ook tegen het voorstel stemmen. De heer Hamelink meende dat bij dit art. nog enkele adressen behandeld zouden wor den Zijn die van de baan De heeren scher men nog al met de traditie, de historie. Dy dit art. is echter bijv. het dansen op Paschen van de baan. Spr. had er geen behoefte aan, doch wilde toch op het feit even de aandacht V Voorz antwoordde hem dat het verzoek van de Wed. Goethals na lid d. behandeld zou worden, en dat in dit art. voor het dansen de Paasch- en Pinksterdagen on do dag van de jaarmarkt zijn uitgeschakeld. De heer de Bidder kon het voorstel Colsen wel steunen. Hij was het niet met den heer Scheele eens, dat; de kermis leidt tot uitspat tingen. Hier gaat het goed. Wat snb b. be treft het lid over het dansen spr. zou den tweeden en derden Paasch- en Pinkster dag ook willen bijvoegen. Anders gaan de mensclien dan naar Axel en andereplaatsen. De heer Scheele zou nog wel eens weer willen uitspreken, dat we op weg zijn om volksleven meer en meer te demornli- De heeren hier in Ter Nenzen zijn een groot doel lid van den Volkshond tegen drankmisbruik. Heeft men het echter ovor den drank, dan verdedigen ze het drank gebruik. Spr. begreep het van die vereeniging niet, dat ze niet eens den raad wees op de noodzakelijkheid van beperking van het drank misbruik. Do beer van den Ouden was ten zeerste verbaasd over het voorstel de Ridder. Dat op de Ohr. feestdagen mnziek gemaakt en gedanst zal worden, zal voor het grootste deel van onze bevolking een ergernis zijn. Straks zegt men nog,,'t Is altijd kermis in Ter Neuzen". De lieer Geelhoedt zei, dat een buiten staander, die de notulen leest, wel moet den ken, dat het drankmisbruik hier groot is. Spr. zon den Voorz. wel willen vragen, of dat werkelijk zoo erg was en geloofde het niet. Is dan het gebruik van een borrel zoo era: Waarom is het nu noodig, dat wij als b Dat ons seeren voor twaalven daaraan perk en paal stellen is tocli verregaand. De heer Scheele: Dat wil niemand. Wij willen echter de verderfelijke vrijheid van U tegengaan. De heer Geelhoedt: Die is niet verderfelijk. De heer NolsonEr is een zekere categorie nienschen, die zeggen wil, dat men niet in de herberg mag komen. Enkele Stemmen Nee, nee. De heer Nolson wilde de heeren wel op merken, dat zij de waarheid in pacht en liet ware geloof meenen te hebben. Dat hebben zij echter net zoo min als iedere andere cate gorie, Zulks te beweren, dat bestaat niet. De heeren denken, dat wat zij voorstellen het rechte is. Dat is echter niets anders dan pretentie. Ze moeten toch toegeven, dat anderen ook andere gedachten hebben, en eveneens handelen uit een vaste en heilige overtuiging. Waarom hen dan uw raeening te willen opdringen en te zeggenU mag dit en dat niet doen. De heer Scheele denkt, dat deze middelen het drankmisbruik zullen, tegengaan. Ik geloof echter, aldus spr. het tegendeel, geloof dat zo juist het misbruik in de hand znlleu werken. Het gaat toch niet op, dat de eene categorie meuschen aan de andere levensvoorwaarden opdringt, zooals zij die wil. Laat de menschen toch vrij, zooals ge zelf ook vrij wilt ziju. Het gaat toch niet op te zeggen: Wat wij verkondigen is Evangelie. Laat ons ook vrij, laat ieder voor zijn eigen persoon vrij. Laten we toch eens denken aan onze vroegere jaren, waarin wij misschien ook wel dingen hebben gedaan, die niet kloppen met wat we nu verkondigen. Laat ons vrij, mits we niet in botsing komen met de wet of de openbare orde. Dwing anderen niet. De heer de Jager had niet gedacht, dat er nog een zoo geweldige discussie zou komen, maar de heeren zijn werkelijk voor geen indrukken vatbaar. De heer Nolson beweerde, dat wij anderen dwingen, doch er is een groot ver schil tusschen liet gebruik en misbruik van sterken drank. In ons land zijn hoogstaande menschen van verschillende partijen, die maar steeds op hetzelfde aambeeld slaan, n.l. dat het drankmisbruik verderfelijk is voor ons volk. Spr. kon zich daaróm niet voorstellen, dat er hier nog menschen zijn, die daarover anders denken. Toch zijn sommigen van hen lid van den Volksbond tegen diankmisbruik. De heer de Meijer bemerkte, dat we van liet eene uiterste in het andere zijn gekomen. Indertijd is aangenomen dat de kermis droog zou zijn en nu wordt van andere zijde alles gedaan om den bestaanden toestand te ver ruimen. Zoo raken we van den wal in de sloot. Laten we nu toch houden wat we hebben. Spr. had voorts heelemaal geen vermoeden gehad, dat het nog zou gaan over moraal en godsdienstleer. De heer Sclieele wilde aan de woorden van den heer de Jager nog toevoegen, dat de voorstemmers toch eens goed de statis tieken van tuberculoselijders, krankzinnigen gestichten enz. moeten nagaan. Maar de heeren zien niet in, dat men ons menschelijk geslacht naar lichaam en ziel gaat verderven. Hij wekte hen voorts op om een breeder standpunt in te nemen in den strijd tegen het drankmisbruik, dat voor spr. als een pestilentie werkt. Tot het uiterste moeten we den strijd tegen den drankduivel voeren De heer Nolson wilde den heer Scheele daarop wel eens vragen, hoeveel menschen uit Ter Neuz.en -door drankmisbruik in die gestichten zijn. Toch een minimum-aantal. Wat de heer Scheele zei, was geen argu mentatie. Laat hij toch eens aan zijn jeugd terugdenken. Is het hier nu zoo erg.? Spr geloofde het niet, en ook niet dat het zoo erg zal worden. De heer Hamelink had een eenigszins andere indruk over de bestrijding van het drankgebruik dan de lieer Scheele. ut tuberculose enz. betreft, stond hij echter geheel aan diens zijde. Tegen den drauk kan niet genoeg opgetornd worden. Over de middelen dacht hij echter anders. Door het verbod van een enkelen dag zullen er geen geheelonthouders meer komen. Men moet overtuigd zijn, dat een wet in het volk leeft. Staat dit niet vast, dan lijdt ze schipbreuk. Misschien gaat spr. ten opzichte van de geheelonthouding nog iets verder dan de heer Scheele, doch een verbod als dit kon hij niet voorstaan. Dan voelde hij meer voor de idee van Plaatselijke Keuze. Do heer de Ridder gaat echter iets verder dan we gewoon zijn. Waarom moeten we nog meer dagen voor het dansen er bijvoegen Spr. zou hem dan ook wel in overweging- willen geven de Pinksterdagen terug te nemen, omdat zijn voorstel dan meer kans van slagen zou hebben. De heer de Ridder was het met deu heel de Jager volkomen eens, dat het drank misbruik geheel verkeerd is. Zelf gebruikte hij ook geen drank, doch het gaat hier daarom niet, doch om de vrijheid. In ant- woord aan den beer H. deelde hij mee, dat liij de Pinksterdagen zou laten vallen. De heer Scheele tegen den heer Hamelink-. Wat heb je toch een oDtzag over de liberalen. De heer de Ridder: Ja, we zitten hier in de politiek. De heer Hamelink wilde wat betrelt. liet dansen ook nog den derden Paaschdag laten vallen. Laat ik, aldus spr., nu ook eens den middenstand verdedigen, laten we met den tweeden Paaschdag tevreden zijn. De heer de Jager merkte den Voorz. op, dat deze verbazend goedgeefsch was. Ver schillende heeren voerden voor de derde maal zonder toestemming van den Raad, het woord. De Voorzitter U krijgt ook wel eens drie maal het woord. Verder wenscfite de Voorzitter wat het dansen betreft nog op te merken, dat het z. i. het beste was, als het art. zonder meer was aangenomen. Wanneer de andere heeren nu echter ten opzichte van den Tweeden Paaschdag konden toegeven De heer Scheele Maar Voorzitter, dat. kunt u van ons toch niet verwachten. De Voorzitter Dan moeten we maar stem men. En dat gebeurde dan. Het amendement de Ridder om het dansen ook op den tweeden en derden Paaschdag toe te staan, werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen, die van de heeren Colsen, Geel hoedt, Nolson, de Ridder en de Meijer. Een amendement Hamelink om het alleen den tweeden Paaschdag toe te staan, werd aan genomen met 8 tegen 4 stemmen, die van do heeren de Jager, Schoele, van don Ouden en van Cadsand. Over het voorstel Colsen om aan Sluiskil drie dagen kermis te geven, staakten de stemmen, 6 togen 6. Tegen de heeren van Hasselt, de Jager, Scheele, vafi den Ouden, van Cadsand en Nolson. Lid d van het art. om voor de Baandijk en de de Feijterstraat op den tweeden Paasch dag tot elf uur 's avonds het dansen toe te staan, werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen, dje van de heeren de Jager, Scheele, van den Ouden en van Cadsand. Het adres van de wed. Goethals te Drie agen, om daar op den tweeden en derden Pinksterdag het dansen toe te staan, werd verworpen met 7 tegen B stemmen. Voor de heeren Colsen, Geelhoedt, Nolson, de Ridder en de Meijer. Een amendement-Hamelink om het haar den tweeden Pinksterdag alleen te verleenen werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, die der heeren van Hasselt, de Jager, Scheele, van den Ouden en van Cadsand. Tot slot dan art- 83. Over het amendement-de Meijer, om op de Chr. en nationale feestdagen w e 1 sterken drank te mogen verkoopen, staakten weer de stemmen, 6 tegen 6. Tegen de heeren Colsen, van Hasselt, de Jager, Scheele, van den Ouden en van Cadsand. Het amendement is nu dan dus verworpen De bepaling, dat op den dag, dat de week markt wordt gehouden in de kermisweek, tot vier uur 's middags wel sterke drank verkocht mag worden, werd teruggenomen Het gelieele art. 83 hierna In stemming komende, werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen, die van de heeren Geelhoedt, Nol son, de Ridder en de Meijer. En daarmee werd de openbare raadszitting gesloten.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3