VISSERS mm Reclameberichten. BINNENLAND. Korte Berichten. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Ter Neuzen. rustig en schijnt liet nog steeds erger te worden. Over de Ieren vonden we dezer dagen een artikel in de „Rott." dat we hierbij geven, omdat het zeer duidelijk de situ atie weergeeft. „De Ieren zijn steeds een vreemd slag volk geweest. Overblijfsel van het eens zoo machtige Keltische ras, dat eenmaal over gansch Europa zich verspreidde, is in de Ier de leukste humor en een zekere goedigheid vereenigd met schier romantische onstui migheid en zuidelijken hartstocht. Heeft men den Ier, dan is het een puike vent, maar o wee, zoo men hem tegen zich krijgt. Nooit heeft de Brit met den Ier kunnen opschieten. Trouwens, Engeland heeft het er ook meermalen naar ge maakt, al zijn de Ieren evenmin te ver ontschuldigen. Toen de Hervorming in Ierland schoone vruchten voorspelde, hebben de Ieren met een ontembaar fanatisme de nieuwe leer radicaal uitgeroeid. Op gruwzame wijze hebben ze toen de belijders van den Christus afgemaakt. Echter, niet min der radicaal is Olivier Cromwell, de groote protector van Engeland na dien opgetreden. Het graafschap Ulster, in het Noorden van Ierland, heeft hij door afslachting totaal van Ieren ontbloot en door een protestantsche volksplanting met Engelschen doen bevolken. Toen Stadhouder Willem III koning van En geland werd, moest hij zijn roomschen schoonvader aan de Boyne bekampen, en weer waren het de Ieren, die de Tegon dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegeu Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingeu, welke beslist afdoende is. l'robeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. trouwste aanhangers bleken van den ver dreven koning Jacobus. De bewoners van Ulster schaarden zich toen achter den stadhouder-koning, en noemden zich de Oranje mannen. Ook thans verzetten de Oranje-mannen zich weer tegen de roomsche Ieren, hetzij deze tot de Sinn- Feiners, hetzij ze tot de nationalisten behooreu. Belfast, de groote havenstad, in Ulster, is het brandpunt der beweging tegen de roomsche Ieren. Zoo men ech ter meent, dat de Oranje-mannen een zuiver rechtzinnig protestantisme aan hangen, vergist men zich. Het is een protestantisme van den kouden grond, een mengelmoes van anti-papisme en liberalisme zooals dat zich hier te lande menigmaal uit door middel van Mr. P. Tideman en Ds. Quast. Het is vaak een protestantisme, waarvoor men zich scha men moet, dat door middel van vrijmet selarij het rauwste anti-clericalisme pro pageert en bij het gepeupel zich uit in bceldenstormerij, door roomsche kerken te plunderen. Vandaar de onlusten in Belfast, waarbij 19 mannen en vrouwen werden gedood en tweehonderd plunderaars werden op gepakt. De gevangenissen zitten trouwens vol. Ook vreest men voor nieuwe troe belen. De Sinn-Feiners zitten evenmin stil, doch gaan onverpoosd hun barbaarsch bedrijf uitoefenen. Zoo werd op een Zon dagochtend een politie-sergeant doodge schoten, en in het graafschap Kerry twee kustwachten. Doen Oranje-mannen en Sinn-Feiners in fanatisme niet voor elkaar onder, hoe weldadig doet dan wel het woord van een roomsch kath. bisschop aan, die naar aanleiding van de pauselijke encycliek over den vrede en de verzoening tlis- schen christenen er op wees, dat, als men zich voor den toorn Gods wilde vrij waren, men zijn zonden moest belijden vooral zij, die den moord en roof in Ier land bewonderden en er mede sympathi seerden. Hij vreesde voor den vloek Gods welke Ierland zou treffen, daar het land uit eigen beweging in een oorlog werd gebracht door mannen en vrouwen, die moord en roof propageeren door middel van geheime genootschappen, welke men zoowel aan „protestansche" zijde als aan die der Sinn-Feiners vipdt. Een echt christelijke gedachte ver tolkte deze bisschop, welke door de roomsch-kath. en niet minder door de „protestanten" moge ter harte genomen worden. Van weerszijden blijft echter de bur geroorlog vreeselijk doorwoeden en stre ven de Sinn-Feiners naar een onafhan kelijke republiek. Bovendien geeft de Regeering er aanleiding toe. Zoo vinden er huiszoekingen plaats in het holle van den nacht, door brutale, somtijds dronken soldaten het gevangenuemen van hon derden personen, verdacht van Sinn- Feiner-sympathieëneen systeem van spionnage van regeeringswege, waarvoor geen enkel burger veilig is. Nu en dan gelijken het de dragonades onder Lodewijk XIV. Zoo werd o.a. in den nacht een echtpaar te Dublin opge schrikt door mokerslagen op de deur. Soldaten drongen binnen en namen den man gevangen, die naar Engeland moest overgebracht. De vrouw krijgt een ze- nuwschrik en bevalt ontijdig. Vier keer achter elkaar doorzoeken soldaten het huis en wordt de man gekerkerd, waar om weet hij niet. En zulke gevallen zijn er honderden.Het spionnagestelsel beleeft een ongekenden bloei, terwijl het Engel- sche volk dood-nuchter zooals het meer malen is, tegenover de vreeselijke toe standen in Ierland staat. Men schijnt niet te begrijpen, dat het in Ierland een buigen of barsten is,' een vulkaan, waar van uit alle zijden gloeiende lava sissend een uitweg zoekt, om weldra te vernie tigen wat in den weg treedt". Wat Walsch is, valsch is. Het „Laatste Nieuws" schrijft Het weekblad „Pourquoi Pas" en daar na zekere Frausch-Belgische bladen, weten met bijzonder genoegen te vertel len, dat er nu een Waalsche Marseillaise bestaat. Het blad vertaalt enkele gedeelten in het eerste couplet, als Voor de Waalsche kinderen is de dag van roem aangebroken. De Vlaamsche standaard der verdruk king is tegen het opgericht. Men hoort in de velden het gebrul der ezelachtige dialekten (zoo bestempelen die heeren onze taal 1) De Walen moeten hun gewest van den onreinen stroom bevrijden, In het tweede versje wordt onze taal genoemd „le jargon des ennemis", dat is „de brabbeltaal der vijanden". Wij zijn voor hen dus vijanden Neen, zoo riepen de Walen niet, toen duizenden Vlamingen hun Luik moesten verdedigen. Zoo zongen ze niet, toen 80 tot 90 pet. Vlamingen naast 20 of 10 pet. Walen in de eerste gevechtslinie ston den, om met Vlaanderen ook Wallonië te verdedigeu. Maar dat gevaar is nu geweken. En nu zien sommige Walen een ander gevaar. Ze laten zich wijsmaken, dat de Vlamingen hun taal aan de Walen in Wallonië zouden willen opdringen. Onze taal wordt „de brabbeltaal der vijanden" genoemd. Zoo worden de kinderen tegen de Vlamingen opgehitst. De Waalsche kin deren moeten onze brabbeltaal verachten en ons als vijanden beschouwen 1 Zeg nu in gemoedeWie is er bezig het samenwonen van Vlamingen en Wa len op den duur heelemaal onmogelijk te maken, de stemming tusschen beide deelen van België te vergiftigon, naar scheiding te drijven Wie verricht hier onvaderlandsch werk Wie zijn de trouwste Belgen Zij die gelijke rechten vragen voor Vlamingen en Walen in het Belgische staatsverband of zij die daarom do eersten als vijanden uitmaken en geen gelegenheid laten voorbijgaan om op de Vlamingen en hun taal te schimpen Men oordeele 1 DE BROODKAARTEN VERDWIJNEN. Naar „Het Volk" verneemt, werd Maandag in Den Haag een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van eeuige groote steden en enkele plattalandsgemeeuten, die door den Minister van Landbouw daartoe waren uitgenoodigd, om hun oordeel te vernemen, omtrent een scher per controle op het bruinbroodverbruik. De Minister gaf het voornemen te kennen het Amsterdamsche controlestelsel in bakkerijen toe te passen en de brood kaarten af te schaffen. DUURDER BROOD? Volgens do „Tel." is met ingang van 1 Sept. a.s. te verwachten, dat de prijs van wittebrood (waterbrood) per 800 gram met 7 a 8 ct. wordt verhoogd, terwijl de prijs van bruinbrood met 8 a 9 ct. zal stijgen. GOEDKOOPERE ROGGE? Op de Friesche zandgronden is de prijs van de rogge bij publieke verkoo- pingen op stengel van 70 tot 85 cent per roede. Rekent nven den oogst op 35 a 40 II.L. per H.A., dan wordt dit per bunder een opbrengst van 400 a 500 gld. Dit is vele verbouwers te weinig en vele perceelen worden daarom ingehou den. HET DUITSCH NEDERLANDSCHE KOLENVERDRAG. Er zijn thans onderhandelingen gaande, die het verzekeren van de in de over eenkomst vastgelegde kolenleveringen aan Nederland ten dóel hebben. De Duitsche Regeering, de mijneigenaars en vooral het kolensyndicaat, zullen alles doen wat zij kunnen om mogelijk te maken, dat do kolenlevering aan Neder land volgens de getroffen overeenkomst plaats heeft. KOLEN VAN SPITSBERGEN. De expeditie naar Spitsbergen heeft zeer uitgebreide kolenvelden op dat naakte onherbergzame eiland gevonden. De eigendommen van de onderneming zgn geheel in Nederlandsche handen overgegaan. Dit jaar zal men reeds ongeveer 6000 ton kolen produceeren. Zoo vroeg mogelijk in het komende voorjaar zullen 150 tot 200 arbeiders ualar Spitsbergen gaan en dan zal de productie het volgend jaar opgevoerd kunnen worden tot 20.000 a 40.000 ton. AARDAPPELZIEKTE. Op de Friesche klei breidt de ziekte onder de aardappelen zich snel uit. Het natte en zoele weer bevordert de uit breiding. Op sommige akkers is ruim een vierde deel van de knollen al aan getast. In het Noorden van N.-Holland heerscht een aardappelziekte. Eenige partijen aardappelen zijn reeds voordeconsumptie afgekeurd. Op de Zuid-Hollandsche Eilanden komt de ziekte ook voor. HET CREDIET AAN DUITSCIILAND. Werd eerst gemeld, dat de crediet- overeenkomst met Duitschland eerst in September door de Eerste Kamer in be handeling zou worden genomen, thans kunnen we meedeelen, dat het ontwerp gisteren reeds aan de orde is geweest. In Comité-Generaal kon de Regeering hierover belangrijke mededeelingen doen. Het wetsontwerp werd daarop z.h.s. aangenomen. PREMIE-VRIJ PENSIOEN Men deelt ons uit Den Haag mee, dat in ambtenaarskringen het gerucht de rondte doet (en de bron komt ons wel goed voor), dat de ministerraad zou be sloten hebben tot het niet meer inhouden der kortingen op de pensioenen der Rijks ambtenaren, hetgeen voor vele ambte naren, een salarisverbetering van 7 pet. zou beteekenen. DE EX-KROONPRINS NAAR AMERIKA „Stockholms Tidningen" bevat het be richt, dat de gewezen Duitsche kroon prins het voornemen zou hebben naar Amerika te gaaD. Hij zou aan de Neder landsche regeering verlof vragen om ons land te verlaten. De voorbereidende on derhandelingen zouden reeds te Was hington zijn aangevangen. Wanneer Amerika hem niet toelaat, heeft de kroon prins het plan in Spauje zijn geluk te lieproeven. Hij wil 10 of 15 jaar weg blijven en hoopt dan verlof te krijgen naar Duitschland torug te koeren. In alle Europeesche landen wordt 8 Aug. a.s. een telling gehouden van de personen- en goederenwagens op de spoorwegen. De soldafen-cantines zijn „droog" gelegd, wat men ook met de onderoffi- cierscantinos voor heeft. Door ons land is voor de Belgische vluchtelingen ongeveer 133 millioen uit gegeven. Te Surhuisterveensterkeide (Fr.) heeft, bij het spelen, een knaap zijn kameraad met een breiprieui in het oog gestoken De verwonde is dadelijk naar Leeuwarden vervoerd het oog is hoogst waarschijnlijk verloren. Te Drachten is de 68-jarige land bouwer E. verdronken. Te Noordwijkerhout is het 3-jarig dochtertje van P. V. verdronken. Te Gorinchom is iemand aan hik- ziekte gestorven. TER NEUZEN, 30 Juli 1920. Van Zaterdag tot en met Dinsdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt: Hoogw, vm. 2.04 2.393.133.43 nm. 2.19 - 2.50- 3 24— 3.59 Laagw. vm. 8.31 9.039.3310.04 nm. 9.9.34 10.05 10.39 Laatste Kwartier: Zaterdag 1.10 nam. Bij de gehouden eind-examens II. B. S. is to Middelburg o. a. geslaagd de heer M. Klaassen alhier, leerling van onze R. H. B. S. *Zaamslag. De hofstede van wjjlen den lieor J. Vinke, in den Eendrachtpolder, is Donderdag verkocht aan den heer K. de Koeijer voor f730 per geniet. Gelijk in Walcheren en Z.-Beveland zal waarschijnlijk in het land van Axel in September ook een legerdag gehouden worden, uitgaande van het comité van den vrijwilligen landstorm. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald, dat in 1920 de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen zal eindigen op 31 Juli in plaats van op 30 September voor de navolgende kreken in Zeeuwsch- Vlaanderen 1. de Othener kr.eek onder Zaamslag2. de Zestigvoetkreek onder Graauw; 3. de Vlaamsche kreek onder Graauw; 4. de Graauwsche kreek onder Graauw5. de Vest onder Hulst6. de Groote Vogel onder Kuitaart7. de Eerste en Tweede Hoeksche Kreek onder Hoek; 8. de Canisvlietkreek onder West- dorpe 9. het Groote Eiland onder St. Jansteen 10. de Axelsche kreek onder Axel; 11. de Axelsche put onder Axel Bij de directe belastingen zijn o.a, verplaatst de kommiezen 3e kl. J. A. van Laro, van Sluis en W. Span, van Axel, naar VlaardingenJ. Stuik van Vlaardingen naar Sluis; A. M. den Hol lander, van Nieuw-Namen naar Hulst. Bij K. B. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Joure, IJ. Sweepe, ontvanger dier zelfde middelen te Elburg en tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechtenjen accijnzen te Sluis, J. Bouwman, waar nemend ontvanger dier middelen aldaar. Bij K. B. is in onze provincie be noemd tot gezworene van den polder Willem III P. B. Mei, te Boschkapelle en tot gezworene van den Lijndenpolder A. de Feijter te Zaamslag. Van 11 tot 18 dezer bedroeg het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in onze provincie 122, voorkomende in 39 gemeenten. Het hoogst aantal gevallen kwam voor in Gelderland, n.l. 745 in 56 gemeenten. Voor het goheele land waren deze cjjfers 2384 en 346. „Msb.' [Vervolg]. Weer een lange discussie bracht art. 83, waarbij het aan de herbergiers verboden zon worden sterken drank te verkoopen 1. op officieel ingestelde nationale feest dagen, op Paaschdagen, Hemelvaartsdag, Pinksterdagen, Kerstdagen en den Nieuw jaarsdag. 2. gedurende de dagen, dat de kermis wordt gehouden. op den dag, dat de weekmarkt wordt ge houden is de bepaling in het 2e lid niet van toepassing tot des-namiddags vier uur. De heer de Meijer had een amendement ingediend om het le lid te schrappen en de heer Nolson wilde het geheele artikel schrap- pen. Eerste spreker was de heer de Meijer, die voor de zooveelste keer in deze vergadering zich van een eigenaardige zijdo deed kennen. Hij betoogde nl. dat hij er bij bleef, dat de kermis als proef droog was gelegd, doch die andere dagen, nee, dat ging hem toch wat al te ver. De Voorzitter merkte hem op, dat het dan op zijn lijn lag, na de kermis met een voor stel te komen, om dit art. te schrappen, als het niet voldeed. De heer Hamelink vond wat voor en wat tegen schrapping van het artikel. Wordt het echter geschrapt, dan is de kermis ook n:et droog meer, en die proef zag hij gaarne nog langer dan een jaar genomen. Spr. was het echter ook niet met die heeren eens, die de andere dagen er Ook nog bij wilden nemen Dit mag pas, als de bevolking blijk heeft gegeven er behoefte aan te hebben. Wij moeten oppassen dat de drankbestrijders niet als tyrannen worden gedoodverfd. De heer Scheele wilde allereerst zeggen, dat hij de bepaling aangaande den Woensdag geheel verkeerd vond. Met het droogleggen van de dagen, genoemd in lid 1 sympathi seerde hij volkomen. Den heer Hamelink begreep hij nitfc goed, deze voelt wel iets voor de drankbestrijding, doch durft blijkbaar nog niet goed doortasten. De beer Nolson was het wat de marktdag betreft, geheel met den heer Scheele eens Hij was echter tegen de proef tot droogleg ging, en hield er zich van overtuigd weel de bekende argumenten I dat die proef het drankgebruik in de hand zal werken. Men kan dit zien aan verschillende plaatsen, waar de kermis droog is. Spr. weet, dat in Vlis- singen nog nooit zooveel gedronken is, als nu dit jaar. Willen de heeren een tapverbod invoereu, laten ze dan ons geheele land droog leggen. De heer Colsen Dat kunnen we niet. De heer Nolson Dan moet ge het ook niet voor deze gemeente alleen doen. 't Is hier een ingrijpen in de vrijheid van het bedrijf en dat mag men niet belemmeren. De heer de Jager begreep de argumentatie van den heer Nolson niet al te goed. Deze zei dat er nooit meer wordt gedronken dan de week voor en ua de kermis, en toch be weerde hij, dat de herbergiers schade zullen lijden. De heer de Ridder was het geheel met den heer Nolson eens. Misschien wordt het nog wel onmogelijk om nationale feestdagen te houden, want de herbergiers zullen dan wel eens niet kunnen meewerken. De heer Nolson Mijnheer de Jager heeft gedacht mij te pakken, maar dat is toch niet zoo. Hij vergeet de vele bezoekers, die op de kermis komen. De heer van Hasselt zei allereerst aan het adres van den heer Nolson, dat het de vraag is of een herbergier op één lijn kan gesteld worden met eiken neringdoende. De drank bestrijders wenschen echter niet in de eerste plaats de vergunninghouders te treffen, doch de ellende. Daarom had het spr. dan ook verwonderd, dat de heer Hamelink niet verder meewerkte. Het doel van de socia listen is toch om een nieuwere, meer frissche opvatting van het leven te brengen. En moet dan het volk hen leiden, of moeten zij het volk leiden Onze tijd, aldus verder de heer van H., brengt mee, dat we het drankgebruik moeten gaan beperken. Laten we dan in dezen de leiding geven. De heer Nolson Het is heel gemakkelijk om wijn te drinken en de borrels te ver bieden. Beide is voor mij echter hetzelfde. .Nadat hij, naar aanleiding van deze woor den nog had opgemerkt, ze niet als persoonlijk te bedoelen, bedankte de heer Hamelink den heer van Hasselt voor zijn mooie speech. Spr. en zijn partij zijn er wel degelijk op uit, om de menschen van den drank af te houden, doch hij kan niet inzien, dat we door die bepaalde dagen droog te leggen, er dichter bij komen. Voorts wenschte hij de heeren van Hasselt, de Jager en Scheele gerust te stellen, door te zeggen, dat hij wel degelijk sociaal-democraat is. De Voorzitter, de beschouwingen sluitende, wenschte alleen even op te merken, dat B. en W. het niet ongewenscht hadden gevonden, ook die andere dagen eens onder de aandacht van den Raad te brengen. Wel maakt de bevolking van onze stad nog een gunstige uitzondering, doch het drankgebruik is overal weer toegenomen. Indien de overheid nu daartegen iets kan doen, is het plicht en roeping, die met wijs beleid aan te vangen. Zullen er veel ontduikingen plaats hebben Spr. meende het vertrouwen te mogen uit spreken, dat allen in goeden gemoede de besluiten zullen helpen uitvoeren. Onze café houders moeten er toch geleidelijk aan ge wennen andere middelen van bestaan te zoeken, niet omdat hun bedrijf kwaad behoeft te wezen, doch omdat dit komt door den drank. Het voorstel van don heer Nolson om het geheele artikel te schrappen werd hierna verworpen met 8 tegen 4 stemmen, die van de heeren Nolson, de Ridder, Hamelink en Qeelhoedt. Over het voorstel van den heer de Meijer staakten de stemmen. Voor schrapping van lid 1 de heeren Nolson, de Ridder, de Meijer, Hamelink, Geensen en Geelhoedt. Ertegen de heeren Colsen, van Hasselt, de Jager, Scheele, van den Ouden en van Cadsand. Ook daarover moest dus in een volgende vergadering beslist worden. Een en auder weer door den heer de Mejjer. Laten we 't aanteekenen. De andere artikelen gingen vlugger onder den hamer door. Op voorstel van den heer Colsen, die daarbij gesteund werd door den heer Scheele, werd voor Sluiskil niet verboden, varkens to houden tenzij met vergunning van B. en W. (Art. 92). Daarna ging men zonder discussie ineens tot Art. 14Ö, waarbij gedureude het begraven van -lijken de toegang tot de begraafplaats verboden was, behalve voor hen, die tot den begrafenisstoet behooreu, of die er zich ambts halve moeten bevinden. De heeren do Jager c.s hadden daarop een amendement ingediend, om er nog aan toe te voegen „of zij, die den stoet uit belang stelling wenschen te volgen." De Voorz. meende dit amendement te moeten ontraden. Men kan niet zien, wie belangstellenden zijn en het kan soms voor komen, dat bij een buitengewone begrafenis menschen geweerd moeten worden. De heer Scheele merkte op, dat het er dan weer anders staat dan de bedoeling is, waarop de Voorz. antwoordde, dat gewone belangstellenden toch niet vervolgd zullen worden, in elk geval geen straf krijgen. De heer Nolson ls het dan zoo prettig naar het kantongerecht te gaan, om daar te hooren, dat men vrijgesproken wordt De Voorz.Dan kunnen we alles wel uit het art. nemen. De heer Nolson: Waarom kunnen we het amendement niet opnemen De heer van Hasselt wees vervolgens op de begrafenis van een zelfmoordenaar. Is al te veel belangstelling daarbij niet hinderlijk voor de familie De heer Geelhoedt: Dat is geen belang stelling, maar nieuwsgierigheid. Het amendement-de Jager werd hierop aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die der heeren van Hasselt en van den Ouden. Nadat tenslotte de Voorzitter den heer de Jager op diens vraag nog had geantwoord, dat bepalingen over verplichte winkelsluiting op Zondag, tlinishooren in de verordening betreffende winkelsluiting, was de behande ling van het concept ten einde. Enfin, 't was zoo ook welletjes langzamer hand. Bij punt rondvraag klaagde de heer Nolson over den treurigen toestand van den Stations weg, en de heer Scheele over de le Korte- straat. Do heer van Cadsand wees op de Brandgang, waarin een zinkput zonder deksel ligt. Op een en auder beloofde de Voorzitter een nader onderzoek. Nadat eindelijk de heer Colsen nog had gevraagd naar de f 400, die was overgebleven van de regeeringsvarkens en de Voorzitter hem daarop meedeelde, dat die reeds lang verbruikt waren, ging de raad over in be sloten zitting over scholenbouw. Na heropening der vergadering deelde de Voorzitter mee dat daarover spoedig mede deelingen zullen worden gedaan. En zoo stonden we dan tegen tienen op straat. Zitting van Maandag 26 Juli. Reeds kort gaven we van deze zitting de nitslag van de stemmingen. Thans iets uit voeriger de besprekingen van deze vergade ring, die nog meer dan een uur heeft geduurd. Critische beschouwingen er over kan men vinden in de rubriek „Zoo in 't Voorbijgaan". De Voorzitter deed in deze voltallige zitting allereerst mededeeling van verschillende in gekomen stukken o.a. van aanneming tot lid van de Commissie tot wering van School verzuim te Sluiskil door J. Kielman en van Ged. Staten, waarbij het beroep van mevr. Duiker betreffende haar schorsing als lid van den Raad ongeldig werd verklaard. Hierna was aan de orde de stemming over het amendement-Hamelink om onder zekere voorwaarden wel het spelen van muziek instrumenten in de herbergen toe te staan. Zooals men weet, werd dit aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, die van de heeren Colsen, de Jager, Scheele, van den Ouden en van Cadsand. Het art. kwam nu dan in verdere bespre king. Overgenomen werd een amendement de Jager c.s. om het dansen onmiddellijk na af loop eener uitvoering slechts toe te staan met toestemming van den burgemeester. De heer Colsen stelde bij lid c. voor ora aan Sluiskil inplaats van één dag, drie dagen kermis toe te staan, en wel op 15, 16 en 17 Augustus, indien tenminste daarbij geen Zon dag is. Hij beweerde dit te vragen uit naam van de bevolking van Sluiskil. De heer Nolson Een droge kermis of niet droog? De heer Colsen Mijnheer Nolson gij hebt mij in den vorigeu Raad niet laten uitspre ken. Dat is niet mooi van U. De heer Nolson: Ja, maar droog of niet? De heer Colsen Mijnheer Nolson, dat wordt toch straks voor de geheele gemeente uitge maakt. De heer de JagerHeeft de heer Colsen een mandaat namens alle bewoners van Sluiskil Neen, dat had do heer C. niet en ook had hij geen schriftelijk amendement ingediend. Dat deed hij nu dan mondeling. De heer van Cadsand wilde wel even op merken, dat in Sluiskil twee groepen van menschen zijn. En nu kwam hij uit naam van de andere groep, die geen uitbreiding, doch inkrimping van de kermis vraagt. De heer Hamelink wilde eerst beslist heb ben of de kermis droog zou worden of niet. Wordt die droog, dan zullen ze in Sluiskil geen drie dagen noodig hebben- Spr. zou dan zijn stem ook van al of niet droogleg ging laten afhangen. De heer Nolson vond het uitstekend dat

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2