IS IN nëTlaTjk Korte Berichten. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Ter Neuzen. den, die tijdens de overheersching van de radenrepubliek in Hongarije hebben plaats gehad, omdat hij deze moorden niet heeft verhinderd. In twee gevallen beschuldigd men hem rechtstreeks in vloed op moorden te hebben uitgeoefend. Men kan niet ontkennen, dat dezeeisch tot uitlevering zeer zeker gemotiveerd is, en het jammer niet alleen, doch zelfs treurig zou wezen, als deze bolsjewis tische groot-moordenaar, zijn gerechte straf ontging. Aan den anderen kant Staan echter Oostenrijk en natuurlijk ook de Duitsche onafhaukelijken en communisten, die ovei een eventueele uitlevering moord en brand schreeuwen. Wat zal nu de Duitsche Regeering doen V Kalm afwachten op berichten is voor- loopig nog de boodschap. We schreven over Polen en Rus land, doch kunnen het misschien met een dag ook doen over Roemenië en Rusland, wat dan een bewijs te meer is, dat de bolsjewisten hun werelddoel absoluut niet opgeven. Uit Boekarest wordt nl. gemeld, dat de Russen een offensief tegen Roemenië hebben geopend. In het bolsjewistische hoofdkwartier moet zich zelfs de toekomstige Roemeensche sovjet-president bevinden. Een man als dus bij ons „Genosse" David Wijnkoop. Die sinjeur daar heet echter Rakofsky. Sovjet-vliegers werpen talrijke procla mations aan de Roemenen naar beneden. Ook bolsjewistische agenten verspreiden dit propagandamateriaal in het land. In deze proclamatie roept Rakofsky de Hongaren, Duitschers en Bulgaren op om te strijden tegen de Roemenen. De heeren zijn dus heel wat van plan. Ziin ook wij daarom des te meer op onze hoede. Massa-diefstallen bij Krupp. In den laatsten tijd zijn in de werk plaatsen van Krupp groote diefstallen voorgekomen van werktuigen en allerlei materiaal. Zij werden gepleegd door oneerlijke werklieden van Krupp, die met buitenlandsche handelaars in ver binding staan. Reeds waren verschei dene klachten bij den staatsprocureur ingekomen, maar tot nog toe is het de justitie, ofschoon de firma Krupp ook een eigen veiligheidspolitie heeft, niet gehikt, de diefstallen te beperken. Enkele personen hebben reeds terecht gestaan, beschuldigd van een diefstal van 10 tot 30,000 spiraalboren. De buitenlandsche handelaars dienen zich in advertenties aan als opkoopers van spiraalboren, fijn- en draaistaal en ver schaffen aldus aan de dieven adressen. Vooral het Kruppsche fijnstaai tracht men in handen te krijgen. Voor milli- oenen zoo melden de bladen uit Essen, is reeds bij Krupp weggenomen. Millionaire. Volgens de Amerikaansche bladen is Philip D Armour tegenwoordig de rijkste man ter wereld. Hij is de ziel der vijf groote firma's, welke den Amerikaan- schen vleeschtrust vormen. Zijn jaar- lij ksch inkomen wordt geschat op 70 millioen dollar. Amour leeft heel eenvoudig. Hij koopt ieder jaar twee pakken, één stroohoed, twee dassen, zes stellen onderkleeding, twee dozijn sokken, om de vijf jaar een overjas en om de twee jaar een slappe viltenhoed. De Ver. Staten tellen op het oogen- blik 456 millionairs, Engeland heeft er slechts 148. Auto-bandieten te Weenen. Te Weenen zijn in den laatsten tijd de autobandieten in volle actie. In mooie luxe-auto's rijden zij door de drukke straten, waar ze dan plotseling stil houden om voorbijgangers uit te plun deren. Enkele bandieten zijn de laatste dagen op heeterdaad betrapt en inge rekend. DE CREDIETOVÉREENKOMST MET DUITSCHLAND. Naar het Hbld. meldt, zal de behan deling van het wetsontwerp tot bekrach tiging van de met de Duitsche regeering gesloten credietovereenkomst door de Eerste Kamer worden uitgesteld tot September. HET ZEGELTJES PLAKKEN. Ouders, wier in hun dienst zijnde in wonende kinderen verzekeringsplichtig zijn verklaard, en die bezwaar hebben zegels te plakken, kunnen zich tot den Raad van Arbeid wenden met verzoek de desbetreffende rentekaarten nietig te verklaren. DE VLEESCHKEURINGSWET. Gemeld wordt, dat de voorbereiding van de invoering der vleeschkeuringswet gestadig vordert. Twee Kon. besluiten en ministerieels beschikkingen zijn ver schenen, terwijl thans in voorbereiding is een leiddraad voor de gemeente besturen voor 't samenstellen van de verordeningen en instructies voor het keurings-dienstpersoneel. Onderzocht wordt, hoe de gemeenten zich het best tot samenwerking kunnen groepeeren, om de kosten van de wet voor alle zoo licht mogelijk te maken. Plannen voor eenvoudige slachtplaatsen zijn in studie. HET BAKKEN WEER VRIJ. Van 15 Augustus a.s. af zal de vrije invoer van tarwe weder mogelijk zijn en zal het den bakkers veroorloofd zijn, brood te bakken van andere dan Regee- ringsgrondstoffen. HET SJACHEREN AAN DE GRENS VERBODEN. Met ingang van 1 Augustus a.s. heeft de Minister van Financiën den grens- handel in een strook van 300 meter van de landgrenzen verboden. Dit verbod is vooral gericht tegen het sjacheren op markten en openbare wegen met chocolade, vet, spek, kaas enz., zooals bij Dinxperlo en Winterswijk, waar de Duitschers als een vloedgolf over de grenzen komen. DE KOLENOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Naar de „Hörsenkurier" uit Diisseldorf bericht, is het tusschen Nederland en Duitschland afgesloten kolenleverings- verdrag tot het onderwerp eenér diplo matieke actie te Berliju gemaakt. Het is de bedoeling van Nederland zekere waarborgen van Duitschland te verlangen met betrekking tot de levering van steen kolen en de overige aan 't economisch verdrag ten grondslag liggende bepalin gen. NEDERLAND EN BELGIE. De „Nation Beige" wil dat Frankrijk van de levering der Duitsche kolen en de vestiging van het Arbitragehofgebruik make om Nederland te dwingen, aan België's eischen toe te geven. DE WAPENEN DER BARBAREN. Het Zwolsche voorbeeld vindt navol ging. Bij de in aanbouw zijnde 26 woningen van de bouwvereeniging te Ede, waar een 40 tal arbeiders zijn uit gesloten en een 8 tal doorwerken, zijn toch 's aachts van tien steigerpalen de touwen nagenoeg doorgesneden. Tot aan het eerste schaftuur is nog op die stei gers gewerkt, toen werd het gevaar ontdekt. Zóó werkt de zich zelf steeds verheer lijkende „moderne" en syndicalistische vakbeweging. Of onze Christelijke werk lieden ook een zware dobber hebben („Rott.") TEGEN DE AUTO-RAZERNIJ. De Auto meldt, dat dezer dagen, uit gaande van den minister van waterstaat, een conferentie zal gehouden worden met een vertegenwoordiger van het departement van justitie, de beide in specteurs generaal van den rijkswater staat en de vertegenwoordigers van de K.N.A.C., de K.N.M.V. en den A.N.W.B., ten einde ingrijpende maatregelen te treffen, naar aanleiding van de herhaalde klachten over het woeste rijden van auto's. Deze conferentie zal zeer waarschijnlijk in den loop dezer week gehouden worden. DE VRIJZINNIGE FUSIE. De „Tel." blijft haar mededeelingen over een vrijzinnige fusie volhouden. Trouwens, de „tegenspraken", van „Vad." en „N. R. Crt." hebben wonderveel van een toestemmen. In de liberale pers wordt dan ook druk over de fusie gesproken. Prof. Kernkamp adviseert zelfs, wat nog niet zoo'n slecht advies is aan de Liberale Unie en den Economischen Bond een laatst bewijs van staatsmans wijsheid te geven door de overbodigheid van hun staatkundige formatie te be seffen, terwijl de „Nationale", het orgaan der Vrije Liberalen zich verklaart voor één vrijzinnige partij, ongeveer zooals ze was in 1885. CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. Naar de „Msb." verneemt wordt de generaal majoor L. G. van der Voort Maarschalk, commandant der N.-H. Wa- terlie te Utrecht, binnenkort benoemd tot chef van den generalen staf, een functie, waar sedert de benoeming van den luitenant generaal W. F. Pop tot Minister van Oorlog nog niet in vooizien is. DE KINDERTOESLAG. De Prov. Staten van Overijsel besloten met 23 tegen 19 stemmen tot het ver- leenen van kindertoeslag aan het perso neel in dienst der provincie. DE MOORDENDE MOTOR. In de „N. Crt." lezen we Op de Java-brug te Den Haag bevinden zich bordjes, met het opschriftmaxi mum snelheid voor automobielen en motoren tien kilometer per uur. Af en toe staat er een agent. Aldaar werd gedurende eenige dagen het aantal ongevallen aangeteekend, ver oorzaakt door aanrijdingen. Het resultaat was van 1123 Juli jl. als volgtAantal botsingen 6gewonde personen 3ge broken rijwielen 5 beschadigde motoren 2; beschadigde auto 1beschadigd tram rijtuig 1. Ritten met minder dan 10 kilometer snelheid, ruim gerekend 5 van de 100. Te Utrecht had gisteren naar het „U. D." meldt, een ernstig motorongeluk plaats. Ds. Verborgt, destijds predikant te Nigtevecht, thans rentmeester archi varis van den heer Onnes, van Nijenrode, te Breukelen reed op zijn motorfiets de Valkstraat uit, toen hij op den hoek bij de Adelaarstraat in botsing kwam met een tramwagen van lijn 1. De motorfiets en de berijder sloegen tegen den grond. Ds. Verburgt werd in bewusteloozen toestand met zware verwondingen opge nomen. Per ziekenauto is hij naar de Emma-kliniek gebracht. In den namiddag was de motorrijder nog steeds bewusteloos. Zijn toestand is zeer ernstig men vreest voor een sche delbreuk. PRINSES JULIANA. Uit Apeldoorn schrijft men Prinses Juliana lijkt genoegen te krijgen in winkelen. Maandagmorgen n.l. bezocht zij, vergezeld vau een hofdame en de kinderen van de familie Ruëll, verschei dene winkelzaken om inkoopen te doea. Een breede schaar van onbescheidenen volgde de Prinses op hinderlijke wijze op den voet welke haar er toe bracht een winkel door een achteruitgang te verlaten. AARDAPPELZIEKTE. Te Goedereede vertoont zich in de aardappelen de aardappelziekte in groote mate. Op sommige perceelen is het zóó erg, dat. er van de tien knollen reeds acht ziek zijn. Indien de ziekte zich nog steeds sterker uitbreidt, zal het beschot niet groot zijn. DE CHR.-ETHISCHE PARTIJ. Gerekend van 25 Sept. 1917 is de christelijk-etische partij (bestaande uit antirev. en chr.-hist. in Ned.-Indië) als rechtspersoon erkend. BALDADIGE ROEKELOOSHEID. Men meldt uit VlaardingenTwee jongens hielden uit baldadigheid hun voeten op de rails bij den spoorwegover weg aan den Maassluischedijk, terwijl de trein in aantocht was. Toen deze echter met gang kwam aanstoomen werdén ze zenuwachtg, raakten in verwarring en liepen den verkeerden kant uit, zoodat, als de machinist niet juist op lijd had kunnen stoppen, ze hun roekeloosheid met hun leven zouden geboet hebben. Te Wijk bij Duurstede viel een 3-jarig kind in een ton met kokend water, tengevolge waarvan het zoo deer lijk met brandwonden werd overdekt, dat het kort daarna is overleden. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een 17-jarig meisje, dat er van verdacht wordt 4 postwissels te hebben verduisterd. Een 5-jarig knaapje geraakte te Amsterdam in het water van het Oude Entrepot. Toen een agent van politie erin slaagde met behulp van een dreg het kind op den wal te krijgen, waren de levensgeesten reeds geweken. Te Naarden zijn veel valsche zilver bons van f2.50 in omloop, die zeer goed zijn nagemaakt. Voor de a.s. volkstelling zijn voor de telkaarten 16 wagons carton noodig ter waarde van f 125.000. Te De Bilt is de vrachtrijder A. v. K,, doordat hij tegen een boom reed, van zijn wagen gevallen en dood opge nomen. Te Nieu w-Lekkerland is een 2-jarig kind van P. de J. in een welput achter de woning verdronken. Sergeant J. S. van het 13e reg. infanterie te Roermond, is bij het zwem men in den Heelder Peel nabij Grashein verdronken. To Norgervaart (Dr.) is het zesjarig dochtertje van A. V. onder een wagen geraakt en gedood. Te Bergeyk (N. Br.) heeft een 86- jarige landbouwer nog onvermoeid 50 Are rogge afgemaaid. Onder de Wcensche politie is een ernstige buikloop-epidemie uilgebroken. Drie hoofdambtenaren zijn reeds over leden. Men schrijft de oorzaak toe aan bedorven groente en beschuit uit de coöperatieve keukeu vau de politie. Gezien het fijit, dat het aantal diefstallen van ten vervoer per spoor aangeboden goederen nog steeds zeer groot blijft, heeft de directie der Neder- landsche Spoorwegen een dienstorder uitgevaardigd, houdende bepalingen ter bestrijding van dit euvel. TER NEUZEN, 27 Juli 1920. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt: Hoogwater vm. 0.07 0 53 1.29 nol, 0.35 1.13 1.47 Laagwater vin. 6.34 7.17 7.56 nm. 7.04 7.46 8.23 Volle maan Vrijdag 11.39 nam. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering werd het voorstel Ha melink om onder bepaalde voorwaarden wel vergunning to Verleenen voor het spelen van muziekinstrumenten in de café's aangenomen met 7 tegen 5 stem men, die van de heeren Colsen, De Ja ger, Scheele, Van den Ouden en Van Cadsand. Een amendement Ds Ridder, om in hetzelfde art. het dansen ook toe te staan voor den tweeden en derden Paaschdag werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Een amendement Hamelink om het wel den tweeden Paaschdag te doen werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Over een amendement-Colsen om aan Sluiskil drie dagen kermis toe te staan, staakten de stemmen. Tegen het voor stel de heeren Van Hasselt, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand en Nolsou." Een verzoek van de Wed. Goethals te Driewegen, om daar gedurende den twee den en derden Pinksterdag het dansen toe te slaan werd verworpen. Een voor stel Hamelink om haar voor den twee den Pinksterdag dit te verleenen, werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Van Hasselt, De Ja ger, Scheele, Van den Ouden en Van Cadsand. Bij art. 83 staakten over het voorstel De Meijer, om op de Christelijke en na tionale feestdagen wel den verkoop van sterken drank toe te staan weer de stemmen, 'zoodat derhalve dit voorstel nu verworpen is en ook deze dagen droog worden. Ook de marktdag zal geheel droog zijn. Het geheele art. 8.3 werd daarop aangenomen met 8 tegen 4 stem men, die van de heeren Geelhoedt, Nol- son, De Ridder en De Meijer. Naar wij vernemen zal Zaterdag- dagmiddag a.s. om drie uur weer een raadsvergadering plaats hebben, waar alsdan beslist zal worden over het voor- stel-Colsen, om aan Sluiskil drie dagen kemis toe te staan, over welk voorstel Maandagavond de stemmen staakten. Tevens zal dan de eindstemming over de politieverordening plaats hebben. Bij het to Amsterdam gehouden examen voor de hoofdakte is o.m. ge slaagd de heer J. P. Geensen, onderwij zer te Egmond a/d Hoef, vroeger te Ter Neuzen. Door het Bestuur der waterkeering van het celamiteuze waterschap „Wals oorden" is aanbesteed het verrichten van onderhoudswerken gedurende 1920/21, raming f 13.800. Het werk is gegund aan den heer J. P. de Vos te Ter Neu zen voor f 13.750. (T. Ct.) Van betrouwbare zijde vernam de „T. Ctdat binnen enkele weken de inschrijving van leerlingen der waar schijnlijk begin October a.s. te openen avondteekenschool, te houden in de am bachtschool is te verwachten en dat naast de cursussen 7oor jongelui die den leef tijd van 12 jaar hebben bereikt en voor gevorderden, ook cursussen voor volwas senen in 't loven zullen worden geroepen. Voor de benoeming van rector van het gemeentelijk Lyceum afdeeling Hoo- gere Burgerschool en Hoogere Handels school te Enschede wordt aanbevolen de heer dr. II. C. ten Bruggencate alhier. Bij de te Middelburg gehouden eind examens H. B. S. met 5 jarigen cursus is o.a. geslaagd J. E. l.lsebaert te St. Jansteen leerling van do R. H. B S. al hier. Bij K. B. is benoemd tot lid en voorzitter van den voogdijraad, te Mid delburg mr. G. J. Sprenger aldaartot, lid te Middelburg dr. C. A. Duyvis, arts te Vlissngen. Bij K. B. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst mr. A.J. E. Terwindt te Velp. Door onvoorziene omstandigheden moet de Prov. Schooldag voorloopig be paald op 25 Augustus, tot nadere aankon diging uitgesteld worden. [Vervolg]. We bleven bij art. 22, waarbij verboden zon worden le. optochten op den openbaren weg te houden, welke door muziek of gezang worden begeleid of het karakter van een betooging dragen 2e. muzikale wandelingen door muziekge zelschappen van elders te doen houden. De heer De Meijer had weinig aan zijn amendement, om dit artikel te schrappen, toe te voegen. Zijn eenigste argumentie was, dat hij er voor was, dat de menschen muziek maken. Eigenaardig standpunt, nou, nou De heer Hamelink had meer te zeggen. Hij zag weer spoken, evenals de socialistische Kamerleden bij de anti-Revolutiewet. Want volgens hem werd bij dit art. de vrijheid van een belangrijk deel van onze bevolking be lemmerd. Arbeidersorganisaties achten het soms noodig om aan de bevolking te laten zien, tot hoe groote macht zij gekomen zijn, of welk doel zjj voor oogen hebben. Daar voor hebben zij echter op de werkdagen niet voldoende gelegenheid, en bovendien gaat het niet op, daaryoor finauciëele offers te eischen. Wanneer de tegenpartij de openbare straat voor zich opeischt, zoo concludeerde zeer ten onrechte verder de heer H., om daar niet gestoord te worden, mag zij dit aan anderen ook niet belemmeren. De godsdienstoefeningen behoeven er hensch geen hinder van te hebben. De vrijheid van de tegenpartij is dan ook een warigedrocht. Wordt dit artikel aangenomen, dan is er bijna niets meer mogelijk. De heer de Jager merkte op, dat het hier in hoofdzaak over de kwestie van den Zondag grng, waarover links en rechts verschillende gedachten hebben. Het is echter wel eens goed op de Tien Geboden de aandacht te vestigen. Wij zijn niet alleen voor ons zelf, doch ook voor een Hooger Wezen verant woordelijk. Wat manifestaties aangaat, die kunnen toch wel in de week gehouden worden, bijv. op de vrije Zaterdagmiddagen. Muzikale wandelingen op Zondag zijn voor ons, aldus spr., een principiëel bezwaar, waarom we dan ook voorstellen de woorden „van elders" te schrappen. De heer de Ridder wilde gaarne de heeren de Meijer en Hamelink steunen en kwam verder met het argument, dat de openbare straat zoowel voor den een als voor den ander moet zijn. De heer Scheele merkte evenals de heer de Jager op, dat hij tegen „van elders" een principiëel bezwaar had. Ging het echter om schrappen of niet, dan zou hij met B. en W. meegaan. Verder kon hij zich niet be grijpen o.i. zeer terecht, want ook wij begrijpen het in 't geheel niet dat de heer de Meijer voor schrapping van het artikel was. In Roomsch-Katholieke kringen zijn er toch weinigen, die een zoodanig standpunt huldigen. Het spijt mij, aldus spr. voor zijn persoon en voor zijn partij. De arbeiders kunnen geen uur missen," heeft de heer Hamelink gezegd. Doch Zaterdagsmiddags is daarvoor toch gelegenheid. Waarom moet de Zondag daarvoor gebruikt worden Wij gaan uit de kerk toch kalm naar huis. Waarom de heeren van links hem dan voor zich opeischen en ons eenvoudig onder den voet loopen Wij zouden hun willen vragen „Heeren, gunt ons in dezen ook iets." De heer de Meijer trachtte zich hierna schoon te wasschen, hetgeen hem echter niet al te best gelukte. Hij merkte nl. op dat Zondagsheiliging heel iets anders is. In Katholieke streken heeft men veel ontspan ning op Zondag en hij meende dan ook in het belang van de partij en zijn eigen mee ning te handelen. Dat was alles. Weer een eigenaardige ar gumentatie, zooals men ziet. De heer Nolson was het natuurlijk ook in 't geheel niet met don heer Scheele eens. Het is ons niet te doen, aldus spr. op eenige manier uw godsdienstoefeningen te verstoren, doch als gij thuis zit, knnt gij ons toch ook wel wat geven. Manifesties op Zaterdagmiddag alleen acht te hij niet mogelijk. Dan moet de morgen er ook bij getrokken worden. Wat bezwaar is er nu echter tegen die optochten met mu ziek, als de godsdienstoefeningen zijn afge- loopen Het is hier een geest van dwang en spr. steunde dan ook het voorstel van de heeren de Meijer en Hamelink. De heer Van den Ouden wilde den Zondag niet voor zich alleen opeischen, doch wilde wel weren wat van elders komt, en veel ge tier en geschreeuw maakt. Laat ons dan geven en nemen. Spr. dacht dat links zich daarmee ook wel kon vereenigen. Het zou hem epjjten als art. 22 nu over boord ging. Zou het niet mogelijk zijn het art. aan te houden tot de art. 82 en 83, om dan mogelijk tot een compromis te komen De heer Scheele repliceerende merkte op, dat hij de andere groepen niet wensehte tegen te houden in hun beginselen, doch laten ze dat dan doen op eigen terrein. Wij houden onze godsdienstoefeningen toch ook op par ticulier terrein. Ga da naar uw eigen terrein en stoor ons niet op den publieken weg, die voor ieder is. Spr. kon niet met den heer van den Ouden meegaan, wel echter als hun amendement verworpen werd. In de oorlogsjaren 'hebben we zooveel kalmte gehad, moeten we nu alles van voor dien tijd terug hebben Er komt dan veel geschreeuw en getier, de politie weet er dik wijls zelfs geen weg mee. De heer Nolson repliceerende, beweerde nogmaals dat de heer Scheele den openbaren weg voor zichzelf opeischte. Voorts prote steerde hij er tegen, dat die Belgische gezel schappen al te veel dronken. De heer ScheeleDat heb ik niet gezegd. De heer NolsonNou, dan te diep in 't glaasje keken. Ook de heer Hamelink repliceerde. Hij wilde den heer Scheele opmerken, dat een betooging niet op particulier terrein kan plaats hebben en dat daarvoor op den vrijen Zaterdagmiddag in 't geheel geen mogelijk heid bestaat. Van een compromis, zooals de heer van den Ouden voorsloeg, wilde hij ook in 't geheel niets weten. De heer Colsen kon zich wat we van hem in 't geheel niet hadden gedacht wel vereenigen met het voorstel van de heeren de Meijer en Hameünk. Om echter aan de andere heeren ook tegemoet te komen, wil hij die optochten onder kerktijd verbieden. De Voorzitter merkte hem op, dat d&t reeds verboden is en stelde verder in het licht, dat de amendementen van de heeren de Meijer en Hamelink, hoewel gelijk, toch niet dezelfde oorsprong hebben. Bij den eerste gaat het om muziek, bij den laatste om de betoogingen. Voorts schijnt van het vrijheidsbegrip niet de rechte gedachte te bestaan. Vrijheid mag niet leiden tot losbandigheid, we moeten staan op het standpunt van de liefde en ons afvragenIn hoever bedeel ik mijn naaste met de vrijheid van mijzelf? De menschen die naar de kerk gaan, mogen toch ook den openbaren weg gebruiken. Muziekgezelschappen uit deze gemeente en hierin hadden we graag gezien, dat de Voorzitter zich wat scherper had uitgedrukt behoeven geen ergernis te geven, maar anders is het met de Belgische gezelschappen. Die komen hier niet alleen om muziek te maken, doch ook omdat ze uit willen. Ze zullen zonder muziek hier even goed komen. Wat is nu geoorloofd by art. 22? Ten eerste, meetings, zooals de heer Hame link wil, op particulier terrein. Ten tweede, vergaderingen, die ongestoord gehouden kunnen worden en in de derde plaats de gebruikelijke muziekoefeningen. De heer Hamelink zei in antwoord op deze uiteenzetting van den Voorz. dat hij met aandacht naar de gladde manier van spreken van den Voorz. had geluisterd. Hier moest eens gewerkt worden met de revolutionairen. Wij willen echter, aldus spr meer orde hebben. Het ging hier in de eerste plaats om de optochten van de 8- D. A. P. Wan neer daardoor niemand in zijn godsdienst oefeningen wordt gehinderd, zijn ze best mogelijk. De Voorz.De S. D. A. P. is al niet eens zoo scherp meer. Misschien had ik beter de Wijnkopianen kunnen noemen. En nu kwam dan eindelijk het amende ment de Meijer-Hamelink in stemming. Het werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Nolson, de Ridder, de Meijer, Colsen, Hamelink, Geensen en Geelhoedt tegen de heeren van Hasselt, de Jager, Scheele, van den Ouden en van Cadsaud. Met behulp van twee rechtschen, de beide Roomsch-Katholieken is dus het artikel gevallen, en kunnen we straks weer genieten van allerlei optochten en mani festaties met muziek en bovendien nog alles, gezien de Belgische gezelschappen, wat daar uit dikwijls voortvloeit. Nog te pijnlijker, dat de twee R.K. Raads leden daaraan meegeholpen hebben. En dat alleen volgens den heer de Meijer om dat hij tenminste voor muziek is. Dat is alles. Heusch, we bedroeven ons er over," en zeggen het nog eens weer, een andere hou ding van hen te hebben verwacht, in elk geval nog van den heer Colsen. Doch napleiten helpt niet meer, het zoo goede artikel, waaraan ook de heer van Has selt zijn stem gaf, is van de baan Was het

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2