Oraaanler verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. B i tëTi7anï>. No. 262. Zaterdag 24 Juli 1920. 3e Jaargang. BINNENLAND. 3 ABONNEMENT: Bii bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland/11.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betredende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat o, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1.15 per drie maanden. ADVERTENTIËN Van 1 4 regels ƒ0 60. Elke regel meer ƒ0.15 Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. InzentKng van ad verten tien tot 12 uur/s middags op de verschijndagen bij den drukker I). H. IJl TOOI J Az. te Tei Neuzen. Telefoon Nr. 20. Onwaardig geschrijf. Een onwaardig schrijven vonden we in het vorig nummer van „De Baan breker", bet, sociaal-democratisc.be week blad voor onze provincie. We bedoelen uit „Kiekjes van Amateur" het stukje met het opschrift "nBij den neus nemen", dat aldus aan- VanËen twintigtal jaren geleden oefende hij te Kampen een vreedzaam beroep uit, dat mede bracht de menschen bij den neus te nemen. In later jaren ontmoette ik hem op het oorlogspad, toen hij als propagandist der christelijk-sociale beweging, al was het dan ook in figuurlijke zin, probeerde de christelijke arbeiders bij den neus te uemön. Tot ik hem ten slotte aantrof als vader ceuer gemeente, wier naam mij dadelijk aan zijn vroegere liefhebberijen herinnerde. Zóó achtervolgde hem bet noodlot, ondanks de groote genade en eer, die hem in dit aardsclie tranendal mocht deelachtig worden. En daar hij, zooals dit een goed burgervader van christelijke huize, 111 dezen tijd van revolutie en ongeloof past, ook iets wilde doen tot heil van bet lieve vaderland, nam hij voor eeeigen tijd het initiatief, om in zijn gemeente ook een afdeeling op te richten, van de bekende vereeniging „Onze Vloot", ook wel genaamd „Ons Voordeel'omdat haar sekretariaat te Den Haag in een zelfde lokaal is gevestigd, waar ook de Vereeniging van Staal- en IJzerhande- laren haar zetel heeft, en er eenige verwantschap bestaat tusschen een vloot, en staal en ijzer." Nadat dan verder op „Onze Vloot is afgegeven en een stukje uit het R. K. „Huisgezin" is geciteerd, is de slotcon clusie vau het onwaardig geschrijf „Welk bitter noodlot! Ook nu weer heeft onze ex-bij-den neus-iiemer in werkelijke en figuurlijke zin, al is het dan ook in kommissie m :t zijn „Onze Vloot" grappen, medegeholpen de hem toevertrouwde burgers, bij den neus te nemen." Misschien zal een enkel socialistisch lezer er om lachen, doch velen naar we tenminste hopen en vertrouwen, zullen nog zooveel gevoel van mentaliteit be zitten, dat ze hartgrondig zeggen „Bah, wat Hauw,! Als „Amateur" niets beters weet te schrijven, laat hij dan gerust zijn pen maai neerleggen. Heusch op die manier doet hij zijn naam „Amateur wel eere aan."' De man heeft zeker gedachtNu vang ik twee vliegen in één klap. Ik geef „Onze Vloot" een smeer en meteen den burgemeester van Ter Neuzen. Do eerste, omdat, deze een vereeniging is, die propaganda maakt voor onze marine, de tweede, omdat hij een man van rechts is, en derhalve geen genade in „do „roode" oogen kan vinden. Enfin, dat staat natuurlijk vrij, evenals bestrijding ook, doch de wijze van be strijden kan op zoo verschillende wijze plaats hebben. En de manier, waarop het hier ge beurde, kunnen we niet anders noemen dan met den naam onwaardig. Onwaardig, zelfs voor een „Amateur. woordigen tijd op het groote belang van leger en vloot te wijzen, vooral waar bij sommige rechtsclie groepen, met. name bij de Roomsch-Kat.liolieken ook een soort tegenzin tegen onze weermacht schijnt te komen. Dit is in de kaart van socialist en communist spelen, begrijpt men dat dan niet En juist daarom sympatluseereii we met liet streven van „Onze Vloot." Rood en Zwart. „De Baanbreker" biedt ons ditmaal nogal stof tot schrijven. Naast het artikeltje over „Onze Vloot en onzen bllrgemeester vonden we in de tweede plaats iets over de Christelijke en over de „roode" Internationale vak beweging. Of, zooals de heeren het uitdrukken over „De zwarte en de roode Interna tionale". Het stukje begint aldus: „Er is in de laatste weken door de christelijke pers heel wat bombarie gemaakt over de pas opgerichte christe lijke Internationale, alsof deze nu de macht zal zijn, die met succes onze arbeidersbeweging zal kunnen weerstaan. Want dit is wel opvallend, dat deze zwarte Internationale niet wordt aange diend als een organisatie, die in de eerste plaats op zal komen voor de belangen der verdrukte arbeidersklasse, maar dat haar taak zal zijn met behulp van regeering en werkgevers, tegen ons te strijden, tot behoud dezer heilige kapi talistische maatschappelijke orde." Nadat vervolgens een lijstje cijfers is gegeven, waaruit moet blijken, dat de Zwarte Internationale ruim 3 millioeu en Je Roode bijna 25V, millioeu leden telt, lieft do schrijver, liet Statenlid Lindeijer, a. h. w. do volgende juichkreet aan „Alleen in ons land, en natuurlijk in Hongarije, waar onze menschen uitge moord worden, heeft de christelijke vak beweging iets te beteekenen. Natuurlijk zullen overal de regeeringen en kapitalisten wel meehelpen om de Zwarte Interuationale wat op pooten te helpen, want deze zwarte hulptroepen ziin hen heel wat waard. Maar ondanks de groote mond die men opzet, is het met deze christelijke inter nationale en veel geschreeuw en weinig wol." In een driestar over de Christelijke Iuternationale mochten we reeds op merken, dat wij ons over do oprichting er van, van harte verheugden, en dat „Het Volk" er een zeer spijtig artikel aan had gewijd. i Zooals te hegrijpen is, wil de „Baan breker" niet achterblijven eu vandaar dit rekensommetje met conclusies over een nog slechts zoo kort bestaande Clir. Internationale. „Veel geschreeuw en weiuig wol" is de conclusie. Maar waarom maken de heeren er dan toch zooveel drukte van Dan is dat toch ook de moeite niet waard doch ook en dit is het voornaamste dat zij door hun lid zijn van de „roode bonden, mee verantwoordelijk zijn voor de daden van geweld, door deze organi saties gepleegd. Lang heeft men gemeend, dat oj> liet sociale terrein des leve.s geen besliste keuze noodig was, dat men daar neutraal kon wezen. Doch zelfs een Prof. Treub, de Voor zitter van den ook neutraal willen zijuden „Economischen Bond" heeft de onmoge lijkheid daarvan moeten erkennen. Daarom, laat u niet vleien door ijdele, onware leuzen. Ook op het terrein van liet sociale leven hebt gij te kiezen vóór of tegen den Christus. Rekent het u dan tot een eer te be lmoren tot de door de socialisten smalend genoemde „zwarte hulptroepen." Ilulptroejieu, wier doel het is te strij den voor de eere van uwen Koning. „Onze Vloot." „Een onguur zoodje" noemde „De Baanbreker" de vereeniging „Onze Vloot", naar aanleiding van het feit, dat deze vereeniging geruimen tijd anonieme pro- jmganda heeft gevoerd voor liet behoud van onze koloniën. Nu willen We direct op den voorgrond stellen, dat we het betreuren en ver keerd vinden, dat die propaganda juist anoniem is gevoerd, omdat daardoor zoo gemakkelijk verkeerde geruchten kunnen ontstaan, hetgeen helaas 1111 dan ook heeft plaats gehad. Doch in verband daarmee moeten we niet vergeten, dat door deze fout het streven van „Onze Vloot" geen schip breuk heeft geleden. Het streven om til. voor moederland en koloniën een flinke, zeewaardige vloot te hebben, die in staat is, om desnoods niet alleen verdedigend, doch ook aan vallend op te treden. E11 dat streven heeft ten volle onze sympathie. We weten liet wel, door deze woorden voor „militairisten" te worden uitge kreten, doch daaraan raken we lang zamerhand wel gewoon. 't Is wel eens noodig, in den tegen- De zwarte hulptroepen. Zoo noemde „De Baanbreker" de ar beiders, die zich hebben aangesloten hij de Christelijke Internationale. Volgens lift reeds genoemde reken sommetje, zijn er in ons land 243,000 van die „zwarten", tegenover een 246,000 „rooden." Dat is dus maar een verschil van 3000. Cliristenarbeiders, knoopt dit eens in uw oor Dit zijn nu eens geen cijfers uit recht sche, doch uit de meest onvervalschte, zuivere socialistische bron. Weest daarmee echter niet tevreden Zorgt niet alleen, dat het verschil ver dwijnt, doch dat binnen korten tijd er een groote meerderheid van de „zwarten" is. We welen het, ge hebt een zwaren strijd te voeren, maar tevens is uw taak een heerlijke en grootsche. Voor een groot deel is mee aan uw kloeke houding het te danken, dat menige revolutionaire aanslag is mislukt. Doch naast dit negatieve in zekeren zin hebt ge ook iets positiefs te doen, want ge hebt te sterken den Christelijke»! geest in het maatschappelijke leven, te stellen tegenover de revolutie het Evan gelie. Zeer bedroevend is liet dan ook, dat verschillende belijdende Christenen nog lid zijn van socialistische organisaties, dat zij mee liet verschil van 3000 vormen, Langzamerhand schijnt geheel Europa betrokken te worden bij den Poolsch Russischen Oorlog. Zoowel de Entente als de oorspronke lijko Centralen. Daar is nl. allereerst het bericht, dat Oostenrijk en Sovjet Rusland een over eenkomst hebben gesloten, waarbij Oos tenrijk verplicht is, in het conflict tus schen Rusland en Polen geheel neutraal te blijven. In de tweede plaats bemoeien de gealliëerden, dus de Entente-mogend- lieden zich met deze kwestie. Heet er volgens de telegrammen, tusschen de Entente en Sovjet-Rusland een ernstige toestand te zijn ontstaan over Polen. De geallieerden werken nl. voor een wapenstilstand, om zoodoende de bedi uk- te Polen eenigszins te helpen. Nu schijnt het echter in de bedoeling van de Russen te liggen, om te trachten, nog voor dien wapenstilstand geheel met de Polen af te rekenen. Doc.li daar verzet de Entente zich tegen. De „Daily Chronicle" zegt over de kwestie bijv., dat de geallieerden nu aan Polen aangeraden hebben, om dadelijk een wapenstilstand te vragen. Dan zal blijken, of Sovjet-Rusland vrede of oorlog wil. Indien de bolsjewistische opmarscli mocht voortgaan en indien de aanval zich tegen Poolsch gebied zelf mocht richten, zal de kwestie van het aller hoogste belang woiden, niet alleen voor Engeland, maar voor alle naties, die lid zijn van den Volkenbond en die verplicht zijn Polen te helpen tegen een inval. 't Gekste van het heele geval schijnt echter jiog te zijn, dat de Polen zelf niet eens op de voorwaarden van de Entente willen ingaan, want volgens den correspondent van de Vossische Zeitung te Warschau heeft slechts een geringe meerderheid van den raad van lands verdediging zich voor het aannemen van de bemiddelingsvoorstellen van Lloyd George uitgesproken. De leden van de linkerzijde stemden tegen. De sociaal democraten willen in elk geval vrede met Moskou, maar willen, dat de onder handelingen rechtstreeks tusschen Mos kou cn Warschau worden gevoerd. De burgerlijke linkerzijde van haren kant wil niets van een wapenstilstand weten. De commissie's voor verdediging en voor buitenlandsche zaken hebben eene gemeenschappelijke zitting gehouden, waarop de linkerzijde eene motie in diende, inhoudende dat de door de entente voorgestelde voorwaarden voor een wapenstilstand niet kunnen worden aan vaard en dat het Parlement een oproep aan het leger moet richten, waarin ver klaard wordt, dat de Rijksdag geen vrede kan aanvaarden, die de vruchten van den strijd der Poolsche soldaten ver nietigt én eene nieuwe verdeeling van Polen zou beteekenen. Volgens de Berlinkske Tidende zou ook ■eneraal Wraugel verklaard hebben het Zngelsche voorstel onmogelijk te kunnen aanvaarden, indien daarin de bepaling blijft staan, dat de troepen van generaal Wrangel uit de Krim moeten verdwijnen. Zijne troepen hebben reeds een groot gedeelte van de Krim bezet en door den terugtocht van deze troepen zou de be volking opnieuw aan do gewelddadige heerschappij van de bolsjewiki worden overgeleverd. Wrangel zou echter toch nog bereid zijn het Engelsehe voorstel te ondersteunen, indien zijne regeerïng spoedig werd erkend. Ja, maar dat is de groote vraag. En ondertusscheii duurt de strijd maar voort, worden de Polen meer en meer teruggedrongen. De „KOluische Ztg." verneemt ze lis uit Warschau De toestand laat geen twijfel meer bestaan. De bolsjewiki verwerpen feite lijk elke bemiddeling, van een wapen stilstand is geen sprake meer. De bolsjewistische legers naderen snel. Vol gens het Iegerbericlit, heeft de vijand ten Noorden van Grodno zijn massa's samengetrokken. Men ziet het dus, de toestand is zeer verward Daar is een Enteute, die een wapen stilstand wil hebben, waartoe echter nog Polen, noch Sovjet-Rusland genegen schijnen te zijn. Het huis is onderwijl in brand en de eigenaar Polen begeert geen hulp. Zal hij in do vlammen omkomen, cn misschien ook andej-e huizen aansteken Wij weten het niétj het is 011s niet gegeven in de toekomst te lezen. Gelukkig echter, dat wij wel weten, dat er een God is, Die alles bestuurt eu regeert eu ook het lot dezer woelende cn° strijdende volken in Zijn hand heeft. In Duitschland is liet ook weer niet heelemaal rustig. De schuld daarvan ligt bij de onder handelingen te Spa, aldus zeggen veel ontevredenen. En de Rijksregeering krijgt alles op haar hoofd. De Duitsche bladen hetoogen, dat deze actie van de onafliaukelijken een optreden van de Entente tegenover Duitschland tengevolge zal hebben. De socialistische pers noemt de feiten overdreven. Daar zijn bepalingen bij, die toch nooit uitgevoerd kunnen worden, en waarom zijn ze dan geteekend Er is dus wel oppositie, zooals men ziet. Volgens de National Zeitung zullen echter de democraten, het centrum en de sociaal democraten de houding der delegatie goedkeuren. Men is in deze kringen van meening, dat te Spa bereikt werd wat slechts eenigermate te hereiken viel, en dat in het bijzonder dr. Simons de belangen van liet Duitsche rijk op waardige wijze heeft weten te behartigen. De Duitscli nationalen zullen hunne goed keuring niet hechten aan de te Spa onderteekende overeenkomsten. In naam van deze partij zal Helfferich vermoedelijk het woord voeren. Ook de onafhanke- lijken zullen waarschijnlijk limine goed keuring weigeren, omdat zij in de over eenkomsten van Spa een overwinning van de kapitalistische politiek zien. Men vermoedt echter niet, dat de oppositie heftig zal optreden. Wat de Duitsche Volkspartij zal doen staat nog niet vast. Sommige elementen dezer partij zullen een afwachtende hou ding aannemen, anderen zullen Stinnes volgen, die zich tegen de overeenkomst te Spa heeft uitgesproken. Vermoedelijk zal men in deze partij eerst de meening hooren van hen die mede naar Spa geweest zijn, alvorens een besluit te nemen. Het is ook maar het verstandigste Eerst eens goed hooren en luisteren, 0111 dan pas te oordeelen. Werd dat maar wat meer gedaan 1 Omwentelingsplannen P De Duitsche bladen bevatten berichten over een geheime organisatie der litiks- radicale partijen in Hamburg tot het ontketenen vau een gewapenden opstand. De strijdorganisatie van de Hamburger communisten werd door de ouaflianke- lijken overgenomen, die in een vergade ring en door plakkaten er op aandrongen, geen wapenen uit te leveren. Tot de bijzondere plannen belmoren in geval van oen actie de onmiddellijke inbezitneming van de havens van Ham burg met liaar levensmiddelenvooi raden en de stichting van een kartel tusscheu den radicalen en den republikeinschen leidersbond. Hierdoor vvoidt bewezen, dat de links-radicalen zich de hulp van militaire aanvoerders verzekeren. De richtsnoeren voor den voorgenomen strijd zullen door een bijzondere commissie ter voorbereiding van een algemeenen op stand in Duitschland uitgewerkt worden. De leiding in militaire aangelegenheden zou in handen van iemand uit liet buiten land komen, die reeds in de rijen der bolsjewiki gevochten heeft. De Berlijnsche strijdorganisatie beoogt een intensieve werving onder leden van de rijksvveer, in welke men zoo mogelijk vele revolutionaire werkloozen tracht te doen indeelen. Naar deze Hamhurgsche en Berlijnsche gebeurtenissen is een officieel onderzoek ingesteld, waardoor een bevestiging van de feiten is verkregen. DE DOOD VAN PRINS JOACHIM. Het bericht omtrent liet overlijden van Prins Joachim is eerst Maandagochtend vrij laat op het Huis Doorn ontvangen. Toen den keizer met eenige omzichtig heid was meegedeeld, dat zijn zoon ten gevolge van een val van zijn paard om liet leven was gekomen, toonde deze groote verslagenheid. De juiste beschrij ving van zijn dood werd pas later gege ven. Na de instructie te hebben gege- veu, dat men de keizerin niets mocht laten bemerken uit vrees, dat schrik haar wegens haar hartkwaal zou schaden begaf de keizer zich naar zijn dochter, Prinses Victoria, die met haar gemaal reeds eenige dagen op het Huis Doorn logeert. Zeer lang heeft de keizer zich daarop met dezen afgezonderd. Zeer laat in den middag wist nog blijk baar niemand van liet personeel, weike slag het keizerlijk gezin had getroffen. Dinsdagvoormiddag is liet stoffelijk overschot van prins Joachim 111 Potsdam voorloopig ter aarde besteld. Alle prin sen van den bloede, die zich in Duitsch land bevinden, waren tegenwoordig. Ver der de maafsclialk Hindenburg, generaal Ludendorff en vele andere officieren, en legeraanvoerders, zoo ook een deputatie van de orde der Johanniterridders waar toe de prins eveneens als lid behoorde. De keizer, de keizerin en de kroonprins hadden bloemen gezonden. ONZE KOLEN VOORZIENING. Zooals men weet voorziet tnen voor deu komenden winter kolennood, waarom het wellicht aanbeveling verdient thans reeds voor den winter te zorgen en zich van turf als aanvullingsbrandstof te voor zien, voor/.oover men over eenige berg ruimte kan beschikken. Op liet oogen- blik kan men turf nog gemakkelijk ver scheept krijgen en zijn de biiinenvrachten betrekkelijk laag, hetgeen op den prijs der turf zeker niet zonder invloed zal blijken. Wanneer straks het vervoer van aardappelen en suikerbieten weer begint, zullen de binnensclieepsvrachten aanmerkelijk oploopen, waardoor de tmf- urijs ongetwijfeld omhoog zal 'gaan. („Rott.") DE KAASUITVOER STOPGEZET. Met liet oog op de prijsverliooging op de kaasmarkten, ten gevolge van de, de. steeds toenemende vraag voor liet buitenland, worden, behoudens de reeds toegezegde consenten voor kaas, voorloo pig geen verdere uit voerworgunniiigen af gegeven, zoodat een hoeveelheid kaas, gelijkstaande met de geheele productie van af begin Juli tot October, ter beschik king zal blijven van de binneulaudsche behoefte. HET COMMUNISME IN INDIË. De „Java-Bode" schrijft: Het „Vrije Woord" noemt zicli thans „Orgaan van de Partij der Korfimunislen in Indiö" en staat onder redaklie van A. Baars en P. Bergsma. Ter vergadering (welke niet openhaar was) is volgons liet „V. W." medege deeld, dut de afdeelingen geen verslagen hadden ingezonden. Het „V. W." heeft 40 abonnees. Tot de naamverandering werd op voorstel-Semarang besloten met Soerabaya, Bandoeng en een lid uit Ternate tegen. VISCH VOOR FRANKRIJK. De „Vissclierij Crt." verneemt, dat binnenkort liet Fransche invoerverbod op visch zal worden opgeheven. TWEE DOODEN. I)e Clir. „Amsterdammer" schrijft: Dinsdag zijn twee dooden uitgedragen, van wier einde over heel de wereld kennis is genomen. De ex keizerin Eugénie van Frankrijk en prins Joachim van Pruisen. Twee dooden Sombere nagedachtenis. De 94-jarige weduwe, eens de schoon ste vrouw van Europa, gekroond tot keizerin van Frankrijk, van wie in de laatste tientallen jaren slechts een schim was overgebleven, hij wie de eerzucht Was gedoofd, maar bij wie de wraaklust bleef vlammen, wraaklust over de Holien- zollerns, die haar land, haar Frankrijk overwonnen.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1