J. VAN DEN OUDEN. NL Van der Graaf Co.'s Gemengd Nieuws. Boeken en Geschriften. Land- en Tuinbouw. Kerk en School. Ingezonden Stukken. Adverteutiën. Rtfgeeringsbloem. WEET GIJ Axelschestraat. Amsterdam - Rotterdam - Brussel. door hij de zekerheid heeft, dat hij er zich iedier oogenblifc weer kan vestigen. Hij vraagt dan eenvoudig zijn verhuis biljet aan voor een gemeente in de buurt, neemt daar tijdelijk zijn intrek in een hotel of pension, en vertoeft daar zoolang tot. de opvolgster van zijn vrouw in den Raad is aangewezen, en keert dan tot de oude Laren en Penaten terug. Dat alles is natuurlijk absoluut in strijd niet de bedoeling van den wetgever, en dus moet er voorziening getroffen worden. Wij geven bescheidenljjk in overweging art. 78 van het Burgerlijk Wetboek zoo aan te vullen, dat de getrouwde vrouw, die lid is van Staten of Raad, haar do micilie behoudt, dat ze op liet oogenblik had toen zij verkozen werd, voor de ge- heele periode waarvoor zij zitting kreeg. Men zal dan wel het vreemde geval krijgen, dat een Nijmeegsche lid van den Raad van Ter Neuzen kan wezen, maai die anomalie kan slechts ten hoogste vier jaar duren. En wij hebben wel erger gehad." Men schrijft ons Donderdagavond 8 Juli vergaderde de afdeeling „Land v. Axel" der Ver. voor Chr. Ond. en Ond.essen. Na opening door den Voorzitter dhr. J. C. de Koning en lezing der notulen leverde dhr. P. Stouthamer een zeer in teressante inleiding over „Mythen en Sagen", waarop een levendige bespre king volgde over de waarde van de ken nis dier oude kunstproducten (of „uit den duim gezogen vertelsels") voor den te- genvvoordigen tijd. Na deze inleiding werden enkele huis houdelijke zaken besproken, werden me- dedeeliiigen gedaan omtrent de D.V. op 28 Aug. te houden Prov. Verg. te Goes, enz. Daarna behandelde dhr. M. L. Leen- dertse in een fijn gestileerd referaat zijn onderwerp: Antirevolutionair Opvoedings ideaal. Dit onderwerp was bedoeld als tegen hanger van het op de vorige verg. door dhr! Christiaansen gehouden referaat Revolutionair (Bolsjewistisch) opvoedings ideaal. - Terecht merkte de Voorz. op, dat 't referaat van dhr. Leendertse een spre kend bewijs is, dat de actie onzer Chr. Onderwijzers nog niet culmineert in voor schotten en salarisbesluiten, waar we- hier een toon beluisterden, waarin het ideaal van ons Chr. Onderwijs zoo heer lijk hoog wordt gehouden. Bij de rondvraag werd door dhr. Cou- mou voorgesteld ook eens weer in Axel te vergaderen en door dhr. De Ridder gevraagd of 't niet mogelijk zou zijn, eens een of andere inrichting, fabriek of derg. te gaan bezoeken. Op de e.v. bestuurs vergadering zal het Bestuur deze punten nader in overweging nemen en trachten uit te voeren. De vergadering was bezocht door 28 onderwijzers en onderwijzeressen. Voorzeker een flinke opkomst 1 Toch waren er nog minstens 14 niet aanwezig. Wanneer zal do saamhoorig- beid eens zoo groot worden en de baud zoo hecht, dat we alle ond. en ond.essen uit O. Z.-VI. op onze vergaderingen zien samenkomen ♦Driewegen. Door het Bestuur van de Chr. Landarbeidersvereeniging „Bidt en Werkt" alhier, is van het Departement van Justitie bericht ontvangen, dat hare Statuten bij Koninklijk Besluit van 23 Juni zijn goedgekeurd. Door het Bestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond (afd. Ter Neu zen en "Hoek), is het voorstel van de Chr. Laudarbeidersvereeniging alhier, oui to komen tot een uniforme loonregeling, afgewezen. Bij een zwaar varken van Fr. Scheele te Zaamslag (Veer) is de vlek ziekte geconstateerd. Voor de andere varkens, vreesde men ook, daar deze even eens teekenen van ziekte gaven. Dit schijnt echter toch niet die gevreesde kwaal te zijn geweest, want alleen het zware varken is spoedig er op gestorven. Axel. Zondag liepen G paarden van de R. Co. in een wei, waarvan er 3 's middags binnen een half uur dood vie len. De veearts verklaarde, dat ze ge storven zijn aan een hoogst besmettelijke ziekte. De 3 levenden werden dadelijk naar do stal gebracht, waarvan er een inmiddels ook gestorven is. (Zeeuw). De goederen, geveild op 9 Juli ten overstaan van notarissen Dregmans te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen, ten verzoeke van Mevrouw de Weduwe Oggel te Axel, zijn als volgt toegewezen Koop 3 aan J. Cornelissen te Axel voor f 1850.en koop 4 aan Abr. Maas al- daan voor f 1850. De koopen 1 en 2 zijn niet toegewezen. De minister van landbouw heeft bepaald, dat de gewone Rijksnajaars- keuringen van tot dekking' bestemde hengsten in 1920 zullen worden gehouden: voor Zeeland op 28 en 29 September te Oostburg; op 30 September te Axel op 1 October te Hulst; op 5 October te Zierikzee op 6 October te Middel burg; op 7 October te Kattendijke op 8 October te Tholen. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de rechtbank te Middelburg Mr. P. J. van Bortel, thans advocaat en procureur te Oostburer, tevens kanton rechter plaats vervanger aldaar. Zwavelzuur op straat. Op de Koemarktbrug te Schiedam, is een flesch met zwavelzuur van een wa gon gevallen en gebroken, meldt de „Maasbode". Een juffrouw uit Vlaardin- gen reed met haar rijwiel door de ge vaarlijke vloeistof, waarop de fietsbanden teistond vernield werden en het meisje van het rijwiel stortte. Haar kleeren werden door het zuur aangetast en ver brandden gedeeltelijk. Ook bekwam zij brandwonden aan een der handen. Een juist passeereud Weensch jongetje liep ook schade aan zijn kleeren op. Ver scheidene fietsrijders, die niet tijdig de gevaarlijke plek bemerkten, reden door het over de brug vloeiende zwavelzuur geen enkele band ontkwam aan de ver nieling. Tijdens de reiniging van de brug door gemeente-personeel, werd het druk ke verkeer door de politie geheel stop gezet. in het brugwachtershuisje werd de juffrouw verbonden. Een held. In een der lanen te Bussum werd de zer dagen een luitenant lastig gevallen door een jongmensch, die met een dolk dreigde té zullen steken, als de luitenant hem geen gulden gaf. De officier be zweek voor de bedreiging, stond zijn be lager een gulden al en zette, het toen op een loopen. Tuuis gekomen schijnt hij zich wat geschaamd te hebben over zijn gedrag. Althans hij nam zijn revolver en keerde op zijn schreden terug, totdat hij den aanvaller weer achterhaald had. Maar voordat de thans heldhaftige offi cier zijn belager kon grijpen, had deze op zijn beurt de vlucht genomen, niet lettend op de revolverschoten, die de luitenant hem nazond. De politie heeft later den roover weten te arresteeren. Deze heeft vermoedelijk meer uit haat tegen de militaire uniform dan uit roof- lust gehandeld. Hij bleek namelijk dienst weigeraar te zijn geweest. (Msb.) Laffe aanrander. Toen de 12-jarige dochter van den heer B. te Brnnssum 's avonds melk ging halen bij den melkboer, werd zij door een tot nu toe onbekend gebleven individu aangerand en het bosch ingo- sleurd. Door haar hulpgeroep sloeg hij op de vlucht. Aangifte werd gedaan bij de politie die een nauwkeurig onderzoek instelde, doch tot heden zonder resultaat. Wonderlijk bewaard. Al spelende geraakte een 2 jarig zoon tje van J. Visser te Wapenveld onder een goederentrein. De machinist, die het ongeluk zag aankomen, remde met alle kracht, doch kon niet voorkomen, dat het kindje onder de locomotief raak te. Wonder boven wonder, werd de jongen zonder eenig letsel opgenomen. Nekkramp. Te Bussum heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. De patiënt is in de barakken voor besmettelijke ziekten opgenomen. Ongenoode gasten. De firma Gerzon heeft te Amsterdam in de Vlicgendesteeg een huis staan, dat niet verhuurd is. Dezer dagen kwam men tot de verrassende ontdekking, dat ongenoode gasten de voordeur hadden opengebroken en...,, het huis bewoon den Later bleek, dat „de intocht" op klaarlichten dag was geschied. (N. v. d. D.) De oorbelletjes gestolen. Een bewoner van de Nassaukade te Amsterdam gaf bij de politie kennis dat twee onbekend gebleven meisjes op de Groentenmarkt de gouden ooibelletjes hebben ontnomen van zijn zevenjarig dochtertje. De rattenvanger van Middelharnis. Door een zoontje van den heer A. v. d. M. te Middelharnis werd in drie dagen tijds met behulp van een klem niet min der dan veertig ratten gevangen. Windhoos. Bij een kort onweder kwam een wind hoos uit het Zuidwesten over de boerderij van den heer M. van Oostenbrugge aan den Fortuinweg to Stellendam, tenge volge waarvan het dak van de schuur ten deele werd weggeslagen. Honder den pannen werden weggeslagen en een paar boomen middendoor gebroken. Bij den landbouwer J. Koese, die een paar honderd meter verder woont, werd een groote hooiberg uit elkaar geslagen. Woestelingen. Vrijdagavond gingen in den trein van Amsterdam naar Rotterdam drie kerels zoo erg te keer, de ruiten werden verbrijzeld dat de medereizigers door aan den noodrem te trekken, de trein tot staan brachten, waarna het drietal door het treinpersoneel op de hoogte van Rijs wijk op hardhandige manier uit. den trein moest worden verwijderd. De Delftsche politie die telegrafisch gewaarschuwd was, gelukte het niet de kerels in han den te krijgen. De reizigers beweerden dat er ook met revolvers was geschoten. Huiveringwekkend. In de „Tribune" heeft van R(avostein) het aan den stok met het Christelijk Weekblad „De Nieuwe Katwijker". Ty peerend voor de godsdienstige mentali teit der Communisten is de volgende slotzin Deze kinderen Gods voeren hun strijd voor de eer van hunnen God, die Petro leum, Haring, Koffie, Oranje, maar altijd de eeuwige, heilige en honderd-eenige Mammon is, geheel in den geest van den Jood, die volgens de legende iu het be gin van onze jaartelling te Jeruzalem aan een kruis is gespijkerd Waar moet het heen met de arme massa die zulke mannen als leiders kie zen Aug. Rebel heeft gezegd „Wij Sociaal democraten streven in politiek opzicht naar de Republiek, in maatschappelijk opzicht naar het Communisme en in re ligieus opzicht naar de Godloochoning." Dat streven wordt wel openbaar. („Rott.") Do Heidelbergsche Cate chismus,. door Ds. J. H. Landwehr. Uitg. J. H. KOK, Kampen. Eigenlijk is zoo de titel nog niet vol ledig en moet deze luiden: „De Heidel bergsche Catechismus, vereenvoudigd en aangevuld met het oog op onzen tijd." In een voorwoord merkt Ds. Land- wehr op, dat het allerminst zijn bedoeling is om onzen Catechismus te veranderen of te verbeteren, 't Is slechts zijn be scheiden poging, om wat in den Cate^ chismns is vervat, meer bruikbaar te maken voor het onderwijs $au de jeugd. Achter in het boekje is een beknopte beschrijving van de voornaamste dwalin gen opgenomen. Vermelden we, dat de „Heiaut" met ingenomenheid op dit werkje wijst en het blad de aandacht der komende Synode er op vestigt, daar het toont hoe met behoud van het besto uit onzen Catechismus, toch een betere handleiding voor hot opkomend geslacht kan geboden worden. Een en ander saamgenomen, bevelen we kennismaking met dit boekje dan ook gaarne aan. De prijs bedraagt slechts 40 cent per exemplaar. Ontstaan en doel van „Pro Rege" door Ds. T. J Hagen. Uitgave van „Pro Rege". Prijs 15 ct. In brochure-formaat geeft Ds. Hagen, de oud-veldprediker, interessante mede- deelmgen in dit handige boekje over de bekende vereeniging „Pro Rege". Behandelt hij de geschiedenis en het doel van deze ons zoo sympathieke vereeniging. Waar de prijs slechts 15 cent bedraagt, zullen we dit kleine werkje dan ook graag in veler handen zien. Van harte zij het aanbevolen. Kalksalpeter. Op het gebied der stikstofhoudende meststoffen is men nog lang niet uitge praat. De enorme behoefte aan deze onont beerlijke meststoffen is daar zeer zeker wel in de eerste plaats de oorzaak van. Tijdens den wereldoorlog overtrof de vraag verre het aanbod, zoodat een krach tig ingrijpen der Regeering noodig was. En toen de invoer dezer meststoffen weer meer geregeld kon plaats hebben brak de havenstaking uit, waarin voor velen de vrees lag opgesloten, dat het thans weer spaak zou loopen met de aflevering, waardoor de aangevoerde meststoffen niet tijdig zouden kunnen worden aangewend. Deze vrees is echter gelukkig ongegrond gebleken en ieder zal vrijwel op tijd de noodige meststoffen hebben ontvangen. Toen er groot gebrek was aan mest stoffen in het algemeen, en stikstofhou dende in het bijzonder, en de vraag naar Chilisalpeter een ongekende hoogte had bereikt, hoorde men over de andere stikstofmeststoffen al heel weinig spreken. Doch nauwelijks zijn betere toestanden ingetreden of de oude strijd wordt weer aangebonden. We behoeven slechts te wijzen op de propaganda welke overal wordt gevoerd voor het gebruik van Kalk- of Norge- salpeter en wellicht zal menig landbou wer zich laten overhalen om een grootere of kleinere hoeveelheid te koopen, vooral wanneer de prijs iets lager is dan van audere stikstofhoudende meststoffen. Ook het nemen van proeven wordt krachtig in de hand gewerkt. Zoo konden we in het Zcenwsch Land en Tuinbouwblad van 19 Junj 1920 de mededeeling lezen dat het Propaganda- Bureau der Ned. Kunstmestfabrieken te Rotterdam, een belangrijke hoeveelheid Norgesalpeter gratis beschikbaar stelt voor vergelijkende proefnemingen met andere stikstofmeststoffen in 192üopl921. Nu spreekt het van zelf, dat het nemen van proeven over 't algemeen zeer toe te juichen is, want alleen door vele proefnemingen kan de landbouwer alles in zijn bedrijf op de juiste waarde be- oordeelen. Toch meenen we dat in dezen een kleine waarschuwing niet overbo dig is. Men moet er natuurlijk rekening mede houden dat genoemd Bureau er ook be lang bij heeft, deze meststof beschikbaar te stellen. Voor alles is het zaak dat de land bouwer, wanneer hij tot proefneming overgaat een proef neemt welke zoo be trouwbaar mogelijk is. Het is in het bijzonder gewenscht dat de pi oefnemer zelf het. proefveld inricht, zoowel wat aanleg en wijze van bemesting betreft, daar hij met zjjn bedrijf beter dan eenig ander op de hoogte is en hiertoe zich zoo noodig door een deskundige laat voorlichten. Men moet bij een vergelij kende proef alle omstandigheden in aan merking nemen, zoowel het voor als legen. Wanneer men b.v. een proef neemt met Norgesalpeter en Chilisalpeter, dan behoort men, ook al was de uitslag vol komen gelijk, wel degelijk rekening te houden met de groote bezwaren welke aan het gebruik van Norgesalpeter ver bonden zijn. We noemen slechts het zeer hoog vochtaantrekkeud vermogen, waar door deze meststof in tonnen moet wor den vervoerd. Het spreekt van zelf dat dit zeer hooge kosten medebrengt, waar door de meststof zeer duur wordt en in vele gevallen te duur in verhouding tot Chilisalpeter. Ook het uitstrooien levert vele bezwa ren op, terwijl voor overbemesting Chi lisalpeter verre de voorkeur verdient boven Norgesalpeter. Wij willen het hierbij laten. De practijk heeft reeds ontelbare malen uitspraak gedaan en bijna geregeld in het voordeel van Chilisalpeter, zoodat zeer velen geen proeven meer moeten nemen om in dezen tot een juist oor deel to komen. Voor degenen, die nog aan het nut van Chilisalpeter mochten twijfelen (doch er zullen er niet veel meer zijn) is hot nemen van een vergelijkende proef met Norgesalpeter inderdaad aan te bevelen, doch dan ook alleen ouder voorwaarde dat de proef volkomen betrouwbaar is en daarbij rekening houdende, niet alleen met het directe resultaat, doch ook met alle bijkomstige omstandigheden welke van groot belang kunnen zijn voor de juiste waarde bepaling als meststof, want daar gaat het, althans voor den land bouwer, tenslotte toch om. De F. De heer D. Scheele, beroepen predi kant te GeesteremGeselaar hoopt aldaar Zondag 29 Augustus a s. zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Prof. Dr. H. Bouwman van Kampen. Zaamslag. Op de voordracht voor hoofd der School met den Bijbel te Spannum (Fr.) is o.a. geplaatst de heer Bartlema alhier. Op 50-jarigen leeftijd is Zondag morgen te Zeist overleden ds. G. van Hoogstraten, sedert 1905 predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar, voordien te Eerbeek. Geref. Kerken. Tweetal: Te Eriumatil, R. Haitsma, te Gaast en I. Tonkens, te Lutjegast. Beroepen: To Oosterend en Hij daard, J. C. Fernhout, prop. te Amster dam. Te Delft (vac. Ploos van Amstel), Dr. K. Dijk, te Den Ilaag. Te Breukelen, D. Hogenbirk Jzn., te Charlois. Te Per nis, B. A. Knoppers, te Almelo. Bedankt: Voor Pernis, J. F. van Hulsteijn Jr., te Middelstum. Voor Zuid laren, D. Steenhuis, te Loppersum. Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Delft, D. J. van de Graaf, te Raamsdonk I. Kievit, te Ben schop, en P. de Looze, te Renkuru. Beroepen: Te Vlaardingen, P. de Looze, te Renkum te Zwartendaal, A. Priester, te Nieuw-Ilelvoette Groede, W. A. van Griethuysen, te Buurmalsen to O. en N. Gastel (toez.), J. W. Roobol, cand. te Dordrecht; te Zutphen vac.-V. d. Bergh van Fysinga) (toez.), P. M. de Jong, pred. bi] de Evang. ver. te Zutphen. A a n g e n o m e n Naar Kamperveen, J. C. Wolthers cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Hei- en Boeicop en Nieuwpoort, J. C. Wolthers cand. te Utrecht. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Hoogeveen, J. P. Meijoring te Barendrechtte Kampen, H. Hoogendoorn to Lisse. Geref. Gemeenten. Beroepen: To Oosterland (Z A. Verhagen te Dirksland. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Mijnheer de Redacteur Mag ondergeteekende een plaatsje in Uw blad? Dat mij van officieuze zijde is mede gedeeld, dat de loonregeling van de Chr. L., T. en Z. bond, afdeeling Ter Neuzen-Diiewegen, door de Chr. L. en T. afdeeling Ter Neuzen en Hoek is aangenomen, zal zeer zeker vele arbei ders tot blijdschap stemmen, maar nog zal de blijdschap grooter zijn, wanneer het officieel in „Zeeuwsch-Vlaanderen" staat gemeld. Juist een jaar geleden is 'deze afdeeling opgericht en het is een voorrecht, dat de eerste officieele loon lijst die ze inzendt, zal worden aange nomen. Een vrucht van sociale gerechtigheid is dit, dat men van de arbeideiszijde niet altijd de fiuancieele zijde op den voorgrond moet stellen. Die de leiding geven, hebben wel te verstaan, dat zij ook den nadruk moeten leggen op het moreele standpunt, dat de arbeider in neemt tegenover zijn patroon. Als men de gesprekken hoort, laat dat echter nog veel te wenschen over. Het komt in de kringen der arbeiders nog voor, dat de goede eer van den patroon wordt aan gerand, zonder dat de oorzaken voldoende zijn onderzocht. Zeker, er zijn patroons die niet te prijzen zijn, maar daar tegen over zijn er ook arbeiders, die nooit te voldoen zijn, bij wie beslist geen grens is van het. opschroeven der loonen, die altijd ondankbaar zijn, ellendige menschen voor zichzelf en voor de maatschappelijke samenleving. Beginsellooze menschen, die financiëel nog minder voor hun be ginsel over hebben dan de waarde van één sigaar bedraagt Zulke zijn er ook nog vele onder de Christenen, zelfs in de Christelijke organisaties. Een andere vrucht van sociale gerech tigheid is dit, dat de al'deelingen der vakvereenigingen elkander zoeken tot steun en gemeenschap, om- elkanders lasten te dragen, allen voor één en één voor allen dat is de eisch van sociale regel, dat is solidair aaneensluiten. Wat het fiuancieele betreft, die staat op den top van den berg kome af tot het midden, en die staat aan den voet van den berg, klimuie op en zoo reikt men elkander de hand. Alle Christen-arbeiders die het wel meenen met hun beginsel, sluiten zich aan bij de bestaande Chr. organisatie's, en allen, die leiding geven, hebben een dure plicht en roeping, dat gewezen wordt op le. het beginsel waaruit de Vereeniging is ontstaan en leeft 2e. dat de moraliteit hoog wordt ge houden 3e. als er klachten zijn, men die niet aan de buitenwacht vertellen moet, maar op de plaats waar ze thuis- hooren. Wat de Chr. patroons betreft, dat ze allen zich aansluiten bij hun organisaties. Dan bestaat er kans, dat onder Gods zegen de verbroken harmonie tusschen arbeider en patroon kan hersteld worden. We staan nog te veel tegenover elkander we moeten staan naast elkander. Heeren patroons en werkgevers, wi] reiken u de hand. Laat ons samen handelen, dan zullen we als arbeiders u niet benijden, en gij als patroons of werkgevers zult ons niet benauwen. Dan kan alles strekken tot eer van Hem, Dié èn patroon én arbeider heeft geformeerd, om samen Zijn lof te ver melden, elk in zijn beroep. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor uw plaatsruimte. JACs. JANSEN, Ter Neuzen (Kraag). (Het begin schijnt wel eenigszitis in strijd te zijn met het berichtje in ons blad uit Driewegen. Red.) De Burgemeester van TER NÈUZEN maakt bekend De Minister van L N. en H. heeft bepaald dat de prijs waarvoor de Regeerings- bloem moet worden geleverd, met ingang van 12 Juli 1920 is gesteld op f 40,per 100 K G. Ter Neuzen, 12 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De eerste LIGTENT, ge schenk van de gemeentenaren van Ter Neuzen, is deze week te zien IIET BESTUUR v/h GROENE KRUIS. dat de Saugninose zulk. een voortreffelijk middel is? Voor allen die zwak en moede zijn die lus teloos en zonder energiedie ge durig vermoeid zijn óf lijden aan pijn in het hoofd, in den rug of de lendendie te moe zijn om te eten, of te zwak om te slapen, is de Sanguinosa een opwekkend en versterkend middel, waarvan do uit werking snel en verrassend is. Wacht U voor namaak. VAN DAM Co., Do Riemerstraat 2c/4. Den Haag. SANGUiNOSE kost per flacon f2—, G fl. f 11.—, 12 fl. 21.—. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Te Ter Neuzen bij Firma fl. van Over- lieeke-leunis, Westkolkstraat en Axelsche straat; te Axel bij ioz. de Feijter Pz. Kersstraat 3-5. TER NEUZEN. Telefoon 58. Incasseert wissels op binnen- en buiten land. Bureaux voor den Handel. Incasso's van achterstallige vorderingen. Handels-lnformatiën.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3