Aanbesteding. If. AUTO-, MOTOR- en RIJWIELHANDEL N.V. „PHARUS Advertentie li. Gemengd Nieuws. Boeken en Geschriften. Kerk en School. Aanbeveling. BERICHT. uitgesteld. Openbare Verkooping. Openbare Yerkooping. KRUGER's TONIC Een raad voor iedereen. Ter TT e u z e rr_ Groote sorteering Automobielen, Motorrijwielen, Rijwielen en Onderdeelen, VERHURING Luxe Automobielen. 's-GRAVENHAGE - ARCHIMEDESSTRAAT 64. Maatschappelijk Kapitaal f 500.000.—. 21 stuks Schoolbanken en 2 stuks Lessenaars. Laaghartig Een dezer nachten ontdekte de politie te Zwolle, dat personen zich bevonden op het terrein, waar de magazijnen van Gebr. Bervoets worden gebouwd. Bij onderzoek bleek, dat het touwwerk van een 15 meter Imogen steiger was losge maakt. Op dat werk werken christelij ke en katholieke arbeiders. De politie is uitgesloten arbeiders op het spoor. Twee politie agenten doodgeschoten. Bij het vervolgen van veedieven zijn te Plettenberg twee politie agenten dood geschoten. L)e dieven ontkwamen. LITTOOIJ's Reiswijzer en Handelsgids voor Zeeland. Zomerdienst 1920. Prijs 11 cent, per post 13 cent. We ontvingen van den lieer Littooij alhier, bovenstaande Reiswijzer ter aan kondiging en recensie. Nu is liet moeilijk 'n recensie te geven van een boekje als deze gids, omdat dit feitelijk overbodig is. Toch willen we om dat bezwaar er niet van afzien, doch nog eens gaarne de aandacht op dit han dige werkje vestigen. Naast de trein-, tram- en bootverbin dingen bevat deze reiswijzer verder tal van bijzonderheden, waarvan de opgave van het postkantoor en de complete telefoongids van Ter Neuzen speciaal onze aandacht trokken. Typografisch zeer netjes uitgevoerd zijnde, bevelen we dezen Reiswijzer gaarne aan. Geref. Kerken. Tweetal: Te Delft (vac.-Ploos van Amstel), D. B. Hagenbeek, te Vlaardin- gen en Dr. K. Dijk, te 's Gravenhage. Te Huizum, F. W. H. Bramor, te IIoo- geveen en D. Sikkel, te Klundert, Beroepen: Te IJ 1st, J. Ubels te Witmarsumte Oosterend (op Texel), G. H. Dijkstra te Lioessens; te Rees- wijk-Sluipwijk, R. W. Huizing, prop. te Rloemcndaal. Bedankt: Voor Wommels, P. Juk- kenekke J. Pzn. te Epevoor Stadska naai, D. Pol te Boskoopvoor Koude kerk aan den Rijn, J. A. Tazelaar te Haarlemmermeer (O.Z.)voor Varseveid, Joh. Jansen te Ten Boer. Ned. Herv, Kerk. Beroepen: To Elspeet, H. A. Eeenman.s, te Oudemirdum. Te Ovezande en Driewegen (toez), W. M. A. Kalkman, te Nieuwerkerk a/d IJssel. Te Den Bom mei, H. Japchen, te Poederoijen. Te Yerseke (toez.), N. Luijendijk, te Scher penisse. Aangenomen: Naar Boskoop, P. Glas te Kwadijk. Naar Zeddam (toez.), J. H. Buisman, te llpendam. Bedankt: Voor Hoenderloo (toez.), G. Barger Ez., Pred.-directeur vaii „Meer en Bosch" te Heemstede. Voor Melissant, J. Enkelaar, cand. t. d. H. D. te Ter Aar (bij Alphen). Voor Gouda, J. II. F Remme, te Huizen (N.-IL). De zaak Netelenbos. Naar de „Stand." verneemt is door Mr. L. van Andel, te Middelburg, aan de Generale Synode der Geref. Kerken een verzoek gericht aan de behandeling der zaak Netelenbos to laten deelnemen alleen die leden der Synode, die eerder in deze zaak niet betrokken waren. In den bijzonderen kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente te Utrecht is verworpen een voorstel om in een der kerken na de godsdienstoefening eiken Zondag gelegenheid tot Avondmaalsvie ring te geven, De „Matin" meldt uit Bordeaux, dat daar een doofstomme de priesterwij ding heeft ontvangen, „voor het eerst in de gesohiedeuis der Kerk". De Gereformeerde Kerk te Utrecht heeft besloten over te gaan tot den aan koop van eenige heerenliuizen om van woningen voor hare predikanten ver zekerd te zijn. Het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Ij. en M. U. L. O., Jozinastraat te TER NEUZEN, vraagt prijsopgaaf voor het maken van Be opgave in te zenden voor Zaterdag 10 Juli 1920 bij den Architect JOH. A. FEIJ te Ter Neuzen, bij wien ook de teekening mot omschrijving a f 1.00 per stel verkrijgbaar zijn. Het Bestuur voornoemd J. J. DE JAGER, Voorzitter. H. D. BOL, Secretaris. Zeer tevreden over de royale uitkee ring van mijn gestorven paard, verzekerd bij de Eerste Ned. Onderl. Paarden- Vee verzekering te 's-Gravenhage, is 't mijn plicht iederen Paarden-en Vee houder deze Mij. ten zeerste aan te be velen. Vertegenwoordiger: den Heer J. DE VISSER, Spui bij Ter Neuzen. Inspecteur voor Zeelandden Heer J. J. DE FEIJTER Kzn., te Axel. Sluiskil, 23 Juni '20 J. v. BENDEGEM. De geannonceerde verkooping ten ver zoeke van den heer W. SCHEELE, op Woensdag a.s., is wegens familieomstan digheden Notaris DREGMANS. Axel, 5 Juli 1920. Deurwaarder HUINEMAN te Ter Neuzen zal op ZATERDAG 10 JULI 1920, namiddag 3 uur (Zomertijd), ten verzoeke van den lieer J. R. SCHEELE, rustend landbouwer te Zaamslag, publiek ver- koopen 1.11 H.A. GenietGERST. 1.33 H.A (3 Gemet) HAVER. 2.67 H.A. (8 Gemet) TARWE. Verdeeld in koopen; wassende in den Zaamslagpolder n/b de Groenstraat, alvvaai te vergaderen. Onkosten 5 Betaling 4 Augustus 1920. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van den Heer TH. VAN DE VIJVER, landbouwer te IJzen- dijke, op MAANDAG den 19 JULI 1920, des namiddags 3 uur (Zomertijd), ver- koopen 7 H.A. of 15 gemeten TARWE. #/3 10 HAVER. AARDAPPELEN. Te Vergaderen bij Aug. Boon, Koe wacht, Hazelarenhoek. Te beginnen aan de Tarwe in den Oudenpolder. Betalen 1 December 1920. van H. VAN AKEN, Apotheker- Specialist te Selzaete (België), VERSTERKEN GENEESMIDDEL voor ZENUWLIJDERS. Prijs per flacon f2, Hoofd-depót voor Holland N.V. v h G. A. SCHULTE& Co., Middelburg. Verkrijgbaar bij de bekende depothouders. 15 60 n f?e- auneer gij goed gezond bloed hebt, wees er dankbaar voor en ge bruik uw krachten goed. Maar wanneer gij bloedaim zijt, en uw middelen helpen u niet draal dan niet langer. Zet een middel weg dat u toch niet helpt, en probeer bet eens met de SANGUINOSE, die u zeker helpt. Laat u daarvan nu eens niet terughouden. Hebben de middelen die men u ge geven heeft, geholpen Immers niet Probeer dan nu eens de SAN GUINOSE 1 De Sanguinose maakt uw bloed gezond on krachtig, wekt uw eetlust op, maakt uw slaap diep en verkwikkend; uw oogopslag helder, uw gelaatskleur blozeud en fraai. Hardnekkige hoofdpijn wordt door de Sanguinose ver dreven, en dat gevoel van moeheid en lusteloosheid waarbij U alles te veel is, wordt door een algeheele levensopgewektheid vervangen. Gij moet het zelf maar eens met de Sanguinose probeeren, dan kunt gij er zelf over oor- deelen. Wacht U voor namaak. SANGUINOSE kost per flacon f2 G fl. fii.—12 fl. f21,—. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Dcd Haag. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke-Leunis, Westkolkstraat en Axelsche- straatte Axel bij Joz. de Feijter Pz. v/h A. F. MANNAERT-GEERS alles aan de meest concur reerendste prijzen. Prima Reparatie=inrichting. Vraagt onze speciale prijzen. AANBEVELEND. Wat bereikt ge met een spaarpolis van „PHARUS"? 36 Door gedurende 15 jaren maandelijks f9.— te storten, zal een 21-jarige op zijn 61e jaar een kapitaal bezitten van minstens f6800, „PHARUS" de eenige Maatschappij die een dergelijk MINIMUM resultaat garandeert. Zendt ons deze annonce in enveloppe met U/a ct. porto en plaats Uw volledig adres op de achterzgde van de enveloppe. Wij zenden U dan volledige prospectus. Vroeger gold de Paaschvacantie als grens, nu is de Pinkstervacantie het gewordon. Het was nu dan ook zoozeer geen willekeur in de scholen, doch een overgaan van den ouden tot den nieuwen toestand. Voorts protesteerde de Voorz. er tegen, dat de heer H hen verweet zich erg ge makkelijk van de beantwoording van diens vraag te hebben afgemaakt, waarop de heer H. interrumpeerde, dat hij geen beschuldiging aan het adres van B. en W. had gericht. In doorsnee genomen, aldus de Voorz. verder, waren de schoollokalen goed ver warmd en bestond er voeling te deze opzichte met de schoolhoofden. En zoo was ook deze kwestie weer afge- loopen en kon met de behandeling der agenda worden voortgegaan. Een belangrijk punt nu was aan de orde Rapport betreffende de Electrischo Centrale. Dat er heel wat over gepraat zou worden, vermoedden we wel, doch dat 't zoo lang zou duren, neen, dat hadden we niet ver wacht. Vooral de heeren Nolson en Hamelink weerden zich erg, hoewel we moeten toe geven, dat de laatste heel wat kalmer en gematigder was dan gewoonlijk. Over het niet of niet tijdig bijeenroepen van de ver schillende commissies kregen B.enW. nogal heel wat te hooren. Ook kwam er eén oogenblik een sensatiemoment toen de heer Nolson met een voorstel kwam, om de zaak nog eens weer in handen van B. en W. en de Industriëele Mij te stellen. Doch, laten we de zaak niet vooruitloopen maar achtereenvolgens het voornaamste van het gesprokene even releveeren. Eerste spreker was de heer Nolson, wien dadelijk iets over de financieels commissie van 't hart moest. Een week of drie geleden kreeg deze commissie een uitnoodiging tot samenspreking, 24 uren nadat de leden de incomplete stukken hadden ontvangen. Deze zaak werd toen uitgesteld, doch later is geen uitnoodiging gekomen, wel nu van de raads vergadering. Houden 13. en W. dus de comm. voor den gek, of heeft ze niets met deze kwestie te maken-? Waarom de comm. wel in eerste en niet in tweede instantie opge roepen? Indien B. en W. op deze wijze met de commissieleden voortgaan, zullen ze straks hartelijk voor de eer bedanken. In de tweede plaats wilde hij een enkel woord spreken over de rapporten van de adviseurs. Allereerst blijkt daaruit, dat de Centrale technisch uitstekend in orde en op de meest economische wijze geexploiteerd wordt. Dit mag wel' eens onder de oogen van het pu bliek komen. Uit het rapport van den accountant blijkt echter, dat de boekhoudiug niet in orde is. Dit nu komt niet voor rekening van de men- scheu, die daarvoor werken, doch voor die van de Industr. Mij. welke getracht heeft dp gemeente Ter Neuzen zoo weinig mogelijk voordeel te doen. Wat betreft de voorstellen van B. en W. had de heer N. den indruk gekregen, dat ze zwak hebben gestaan tegenover de Mij., ter wijl ze toch feitelijk het heft in handen had den. Zeker, B- en W. hadden wel voorstellen, doch die zijn alle van de baan, terwijl de voorstellen van de Mij. zijn overgenomen. Graag had hij gezien, dat de eisch of an ders de zekerheid was gesteld, dat in het a s herfstseizoen do uitbreiding zoodanig wordt, dat niet alleen straatverlichting, maar ook aansluiting zonder beperking kan plaats hebben. Dit is voor spr- een hoofdpunt en hij wilde dan ook wel vragen: Zijn B. en W. nog overtuigd van de noodzakelijkheid van uitbreiding Voor en aleer de tarieven verhoogd kunnen worden, moet de zekerheid bestaan, dat aan de uitbreiding gevolg zal gegeven worden. Na nog eens geooncludeerd te hebben, dat de houding van B. en W. zwak was te noe men, merkte de heer N. verder op, dat hij "ten zeerste verwonderd was over liet voor stel om het contract aan te gaan voor den tijd van 10 jaren. Dat is geen handigheid, vooral waar er een Provinciale of Rijks Centrale zal komen. Als die er nueensspoe dig is, wat dan Spr. zou zich daarom hoog stens voor 2, doch liefst voor 1 jaar ver binden. De abonnementsverhooging van 20 tot 30 cent achtte de heer N. niet van overwegend belang, doch waar de kooldraadlampen ver vangen zijn door metaaldraadlampen, wat naar men zegt BO besparing geeft, wordt het tarief dus verhoogd met 133'/3 °/o- Na vervolgens het afstaan van 2 van de bruto-stroomopbrengst aan de gemeente te hebben gewraakt, merkte de heer N. ver der op, dat bjj uitbreiding de beperkende bepalingen voor de levering van kracht toch ook wel verlicht konden worden, en eindigde hij met nog eens de zwakke houding van B. en W. te gispen en te vorklaren, dat indien de voorwaarden zoo blijven, hij genoodzaakt zou zijn tegen te stemmen. De tweede spreker, de heer Hamelink, diende Ben W. ook allereerst een reprimande toe over de behandeling van de commissies. Speciaal had hij klachten over de commissie van bijstand. B. en W. moeten niet poten taatje spelen en den Raad a.h.w. voor een voldongen feit plaatsen. In tegenstelling met den heer Nolsou had hij niet zooveel lof over het technisch rapport. De conclusies waren volgens hem wel wat lichtvaardig neergeschreven. Zoo bijv. over de uitbreiding, wat de Mij beweort wel vol doende te hebben gedaan, en .dit tracht aan te tooneu door het lijstje van abonnementen. Eigenaardig dat de administrateur 622 meter aansluitipgen vermeldt, terwijl in het rapport 700 staat. Er had voorts in 1914 een krach tiger machine geplaatst moeten worden, zou de uitbreiding voldoende plaats gehad kunnen hebben. Men mag t,och niet aannemen, dat de Mij met de uitbreiding wacht tot het uiterste Op het installatiebedrijf, zoo' heet het, valt ook niets te zeggen. Dat weet spr. wel an ders. Waarom was het noodig, de machines alleen met het spoelen van water schoon te maken? Waarom moest telkens stopyerf worden gebruikt Ook in het accountants rapport hadden hem verschillende frappante dingen getroffen. Do accountant heeft in nette bewoordingen zijn conclusies neergeschreven, doch in de volksmond zou men zeggen: „Die boekhou ding is een zoodje 1" Alles is gebaseerd op kapitaalverhooging, wat toch zeer af te keuren is. Eigenaardig, dat in 1913 een machine is opgegeven en in 1916 nog weer. Is dat misschien dezelfde De kleinheid der Industr. Mij komt voorts ook uit bij bijv. de loonen. Het geheele salaris van den administrateur en den boek houder komt. op de bedrijfsonkosten voor. Die werken toch ook op het installatiebu reau Telkens tracht de Mij het winstcijfer zoo klein mogelyk te houden. Laten er geen wettelijke voorschriften voor de boekhouding zijn, er zijn in ieder geval toch wel moreele. Zeer eigenaardig is ook weer met de ko- lenrekening omgegaan. Opmerkelijk is de tantième-stijging, want als 't bedrijf werkelijk zoo slecht gaat, zal de Mij de tantièmes toch niet gaan verhoogen Ook spr. meende te moeten concludeeren, dat B. en W. nog al eens retireerden. In de concessie-voorwaarden is bijv. de Mij vrij om in een deel van de gemeente,buiten de kom, geen verlichting aan te leggen, 't Gevolg zal daarvan zijn, dut verschillende deelen van de gemeente dan nooit licht krijgen. Na evenals de heer Nolson de uitkeering van de 2 bruto-stroomopbrengst te hebben gewraakt, merkte de heer H. ten slotte nog op, dat ook de arbeiders' recht hebben op electrisch licht. Wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen, dan zal het in de toe komst moeilijk worden electrisch licht te gebruiken. Daarom moet dan ook aan de Mij de verplichting worden opgelegd, dat ook in de arbeidersbuurten aansluiting komt. De heer Scheele wilde alleen iets zeggen over de commissies, 't Is nu ongeveer 8 maanden geleden, dat de onderhandelingen met de Industr. Mij. zijn aangevangen. Toch klagen de heeren No'sou en Hamelink nu nog. dat hun geen gelegenheid is gegeven, de zaak voldoende te onderzoeken. Spr. dacht, dat dit juist een ruim veld tot onderzoek was geweest.' Voorts verwonderde de heer Scheele zich er over, dat de heer Nolson het nu zoo op nam voor de financ. commissie. Toen spr. indertijd, omdat de financ. commissie gepas seerd wss, zijn baantje neerlegde, had hij absoluut geen steun van den heer N. ont vangen. De heer de Jager verwonderde zich even eens over de critiek van de heeren Nolson en Hamelink op de wijze van werken van B. en W. In de October-vergadering zijn de adviseurs toch reeds benoemd. Voorts speet het spr., dat vooral de heer Hamelink, hef rapport van den heer Nagtglas Versteeg zoo had uiteengerafeld. De heer H. zegt wel geen technicus te zijn, doch schijnt tenslotte toch nog boven een ingenieur te staan. Beter was het dan maar van hem te zeggen Het rap port is onbetrouwbaar. Daarvoor schrok de heer Hamelink echter toch nog terug, want heel vlug, riep hij „Nee, neet" Toen de heer Nagtglas Versteeg hier in dertijd was, aldus ging de heer de Jager verder, waren alle leden in de gelegenheid hem vragen te stellen. Ook de heer Hamelink, lid van de commissie van bijstand, heeft toen het volle vertrouwen in den heer Nagtglas Versteeg uitgesproken. Daar had je het weer, en even vlug als daar juist, riep de heer Hamelink „Nietwaar De heer de Jager stoorde zich daaraan echter niet en wilde alleen deze zaak objec tief beoordeelen. Wat het financiëele rapport betreft, de meeningen over de af- en over schrijvingen zijn lang niet alle gelijk. En wat voorts de bemerkingen van de heeren N. en H. betreft, deze hadden in de afge- loopen 8 maanden gemakkelijk ter kennis van B. en W. gebracht kunnen worden. De beide aangevallen heeren, Nolson en Hamelink meenden het zoo maar niet te moeten laten zitten. De eerste merkte op, dat hij geen enkele aanmerking op de behandeling van de com missies zou hebben gehad, indien B. en W. haar er heelemaal buiten hadden gelaten. Spr. grief was echter, dat zij eerst wel ter bespreking geroepen, doch later op zij zijn gezet. Voorts wilde hij den heer de Jager opmerken, dat hij schier de eenigste persoon in den Raad is, die schriftelijke vragen heeft gesteld en geroepen is, om die mondeling nader toe te lichten. De heer Hamelink beweerde hierna, niet geklaagd te hebben over gebrek aan tijd, doch over de minder goede behandeling van de commissies. Voor en aleer de onderhan delingen waren begonnen, hadden deze moe ten worden geraadpleegd. Aan het adres van den heer de Jager wilde spr. opmerken, dat hij niet overal bij kan wezen, omdat hij be hoort tot de .mindere menschen en zijn brood moet verdienen met werken. Bovendien heeft de heer Nagtglas Versteeg gezegd, dat hij het veel beter achtte alleen te zyn, dus zon der ons, waarop de heer de Jager interrum peerde met „Nietwaar Op het technisch rapport van den heer Nagtglas Versteeg had de heer Hamelink geen aanmerkingen, dan alleen deze, dat de conclusies wat lichtvaardig zijn neergeschre ven. Gaat spr. daarmee volgens enkele heeren boven den technischen ingenieur, dan ont kent hij dit. Nadat de heer De Jager hierna nog even opmerkte, dat de heer H., als hij de zaak zoo belangrijk vond, er ook wel wat voor over moest hebben, was hierna het woord aan B. en W. Zoowel de heer Van Hasselt als de Voorzitter voerden het woord. De heer Van Hasselt vond, dat de heeren het hem nogal vrij gemakkelijk hadden ge maakt. Allereerst loopen de bezwaren over de commissies. Spr. gelooft de beantwoording hiervan wel aan den Voorzitter te kunnen overlaten, doch wil toch niet nalaten zijn verwondering over deze kluchten uit te spre ken. Als de heeren zich zoo voor de zaak interesseeren, dan verbaast het spr., dat ze nooit vrijwillig hun advies hebben aange boden. 'twas toch een kleine moeite er even met B. en W. over te spreken. Deze hebben echter geen enkele aanmerkiug gekregen. Voorts, wat de aanvallen van den heer Hamelink betreft, daarin spreekt wantrouwen tegen den ingenieur. Het is heel moeilijk de boekhouding van een N. V. in een bepaalde richting te dwingen.. Was de houding van B.en W. ten opzichte van de Industr. Mij te zwak? Die houding sproot hieruit voort, dat volgens het gevoelen van den heer Nagtglas Versteeg en het onze prijsverhooging volkomen toekwam aan de Industr. Mij. Van de billijheid daarvan waren we overtuigd. De heer Nolson vond een contract voor den tijd van 10 jaren te lang. Het staat hem volkomen vrij in zijn geest voorstellen te doen, bijv. tot het moment, dat de Electr. Centr. hier stroom kan betrekken van Rijk of Provincie. De 2 bruto-opbrengst is volgens de Mij de zuiverste maatstaf, en brengt eenig voor deel voor de gemeente. Wat de uitbreiding betreft, het is heel moeilijk, die op het oogenblik te dwingen, doch ze maakt voortgang. Beperking op kracht is nog in de meeste centrales in ons land, en het tijdstip van uit- en inschakeling is met het oog op den acliturigen arbeidsdag nog niet zoo ongelukkig gekazen. 't Is echter mogelijk, dat de bepalingen in gunstigen zin nog wel iets gewijzigd kunnen worden, en bovendien, als het rendabel is, zal de Mij ook wel iets toestaan. De voordeelen tenslotte door ons bereikt, zijn de volgende we hebben nu gelegenheid voor kookgas, de kwestie wat betreft de cirkel voor aansluiting is opgelost, de uit keering aan de gemeente is beter geregeld, en in de vierde plaats is de onbillijkheid der betaling van de gebruikers ten opzichte van de gemeente, die toch ook veel stroom ge bruikt, weggenomen. [Wordt vervolgd] 18 1 3^ 2 n n n 40

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3