Korte Berichten. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Ter Neuzen. met nadruk gewezen, in den loop der tijden geleidelijk heeft ontwikkeld. Socialisatie zal zijn een voortbrenging niet uit eigenbelang, niet als gevolg van individueelen eigendom, niet uit winzucht. De theoreticus zal in een voortbrenging uitsluitend uit gemeenschapszin kunnen gelooven, de practicus zal blijven ge voelen, dat ieder vverkt en zal blijven werken uit eigenbelang. En omdat het grootste gedeelte van de menschheid nog niet die gemeenschapszin bezit in de beteekenis zooals Spr. deze heeft be schreven, willen de socialisten trachten op kunstmatige wijze tot die nieuwe voortbrengingswijze te komen. Sociali satie beoogt dus een nieuwe voort brengingswijze, waarbij de leiding in handen komt van de gemeenschap, d.w.z. waarbij de Staat als producent optreedt. Socialisatie is dus eigenlijk het diep zinnige woord voor staatsexploitatie. De voorstanders geven toe, dat socialisatie in zekere mate overheidsbedrijf beteekent, maar dan komen wij tot de conclusie, aldus Spr., dat de verwezenlijking van dit denkbeeld reeds sinds eeuwen in de voortbrengingswijze is neergelegd. Spr. lichtte deze stelling met onder scheidene voorbeelden toe en hij zeide, dat verschillende productievormen op een bepaald oogenblik gesocialiseerd zijn, hetgeen bewijst, dat wanneer wij den redelijken inhoud van socialisatie be schouwen als overheidsbedrijf, wij niet met een nieuw verschijnsel te doen hebben. Het eerste resultaat van de algemeene beschouwing is dus eigenlijk een ontnuchtering. Spr. zeide voorbeelden genoemd te hebben om duidelijk te maken, dat wij bij het opspoTen van dat mysterieuse begrip socialisatie niet alleen moeten zoeken bij den grond en het kapitaal, maar dat ook ten aanzien van den arbeid de socialisatiegedachte reeds is toegepast. In elk geval is socialisatie, is gemeen schapsmacht reeds aanwezig geweest in iedere maatschappijzij heeft zich uitge breid en zij is ingekrompen. Door dit aan te nemen begrijpt men de maat-" schappij als veranderlijk wezen, als een organisme, dat zich geleidelijk dan hier dan daar wijzigt. Spr. zette daarna uiteen waarom men de voorziening in de behoeften in han- delsverband, dus naar winstbejag, prefe- reeren moet. Na deze algemeene beschouwing, zeide Spr., dat in liet agrarisch systeem socia lisatie niet past. Socialisatie van den landbouw beteekent voor alles opheffing van het privaatbezit, dus landnationali satie. Dr. Molhuijsen lichtte daarop toe, welke richting de socialisatie op het ge bied van den landbouw volgens het rap port van de S. D. A. P. moet nemen. Spr. critiseerde de stelling, dat de leiders van de kleine bedrijven er niet op tegen zullen hebben om het eigendom of de pacht van hun bedrijf te verwisselen voor een huur van den grond van de gemeenschap en hij toonde aan, waarom z.i, een landbouwbedrijf uitsluitend met gesalarieerde bedrijfsleiders in dienst van de gemeenschap zal leiden tot een ver minderde voortbrenging. Daarna gaf Spr. een kritiek op hetgeen van de pachters, die in loondienst bij de gemeenschap zullen overgaan, door het rapport van de S. D. A. P. wordt voor gestaan. Naar aanleiding van het feit, dat de kleinere bedrijven onder redelijke voorwaarden voorshands verpacht zullen worden, wees Spr. er op, dat men dan natuurlijk alle bekende nadeelen van het pachtwezen krijgt. Daarenboven zal de poiitiek er dan ook ingehaald worden en er zal een afhankelijkheid van al die pachters tegenover den Staat en een bevoorrechting van gunstelingen komen. In elk geval zal er outevredenheid en schijn van partijdigheid zijn, omdat lang niet allen als pachters aangenomen kun nen worden, evenals dit nu reeds het geval is. Maar wat dan ontbreekt en wat wij nü wel hebben, is de gezonde eigengeërfdo boer, met een ruggegraat tegenover partijdrijven en arbeiders, een tegenwicht tegenover de steden, dat de huidige maatschappij van den ondergang kan redden. Spr. lichtte dit nader toe en wees op de nadeelen en de gevaren, die aan socialisatie van het landbouw bedrijf verbonden zijn. Spr. eindigde met te zeggen, dat een onpersoonlijke arbeidsmethode als de socialisatie er een is die nooit den natuur lijken en zelfstandigen voortbrengings- lust zal kunnen vervangen. Het invoeren van een zoodanige arbeidsmethode moet leiden tot een landbouwbedrijf, dat zich niet staande kan houden, omdat het de rentabiliteitsoverwegingen mist, welke den boer tot werken en tot het rationa- liseeren van zijn bedrijf dringen, d.w.z. dat de landbouw door zijn economische gesteldheid zoo gesitueerd is, dat de in- dividueele prikkel en het eigenbelang niet te missen zijn, zoodat overlieidsex- ploitatie van den bodem een mindere productie zal geven. Ook op deze rede volgde oen hartelijk applaus. In verband er mee verklaarde de heer J. W. van Oevereu nog, dat de boer gehecht is aan zijn grond, deze liefheeft. De landbouw eischt onze volle levens kracht en die geven we gaarne. Bij socialisatie, waar geen liefde voor den grond is, verdwijnt do productie. Zelfs kunnen ze niet bewaren, dat hebben we in den crisistijd wel gezien. (Daverend applaus). De heer Van Dixhoorn sprakGod beware ons voor socialisatie. (Daverend applaus). Hiermee was de agenda afgewerkt. In hartelijke bewoordingen dankte mr. Dieleman de sprekers, de gasten en de aanwezigen en stelde hij onder alge meene instemming voor, aan H.M. de Koningin een telegram van hulde te zenden. Allen verlieten nu de zaal, om 's mid dags weer op tijd te zijn voor den rijtoer, die ging naar de hofstede van _P. VaelIJèebaert te Absdale, vandaar naar die van Jac. Dekker te Bosch- kapelle, om over die van Ed. Staal te Stoppeldijk naar Hulst terug te keeren. 's Avonds had er een gemeenschappelijk diner voor autoriteiten en geuoodigden plaats in de „Graanbeurs", waar, zooals van zelf spreekt, ook weer verschillende toespraken werden gehouden. Donderdag, de derde dag dan,die van de tentoonstelling. De expositie mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen, zoowel 's mor gens als 's middags. Het ontbreken van rundvee, door het mond- en klauwzeer was ongetwijfeld een gemis, doch door de schitterende en groote verzameling paarden voelde men dit bijna niet. Om de paarden draaide dan ook de meeste belangstelling, hoewel de demonstraties met de tractors even eens velen tot zich trokken. Verder vermelden we de met de hand gesmede hoefijzers, de collectie hoenders, kalkoenen en konijnen, de inzendingen op het gebied der bijenteelt, de afdeeling werktuigen, electriciteit en zuivelberei ding, alsmede de interessante vlasafdee- ling. Alles een bewijs, dat de tentoonstelling uitstekend was georganiseerd. De jury, bestaande uit de lieerenM. v. Vliet te Kruiniugen, Anth. Daelman te West- dorpe, P. Vogelaar, te Anna Jacoba- polder, cat. 1—3, 12, 13 en 15, L. W. de Waardt te Middelburg, Is. de Wilde te St.-Maartensdijk, A. van Hootegem te Kruiningen, cat. 4', 5 en 15A. van Mansfeld te Bergen op Zoom, A. Wisse te Anna Jacobapolder en G. Buijse te Biervliet, cat. 611 en 14 C. van Baack te Goes en P. Verdonck te Ovezande, alg. plaatsvervangers, allen voor de paarden, L. van Giersbergen te Wage- ningen en S. de Visser te Kruiningen voor de bijeen'teelt en J. Adriaanse te Goes voor het hoefbeslag, had geen gemakkelijke taak. De bekroningen waren, volgens „De Zeeuw" de volgende AFD. PAARDEN, le categorie, m e r- ries geboren in 1919. le prijs Dalila van Joh. Hamelinck te Stoppeldijk2e prijs Poes van K. van Hoeve te Zaamslag3e prijs Christine van P. A. Mangnus te Graauw 4e prijs Margriet de Nemrod van F. J. van Cam- pen te Stoppeldijk 5e prijs Judith d'Abs- dale van C. Plasschaert te St. Jansteen 6e prjjs Laboureuse van wed. B. C. Yse- baert te Axel7e prijs Dora van C. de Feijter te Boschkapeile; 8ste prijs (eerv. verm.) Marie van Van Campen. 2e categorie, merries geboren i n 1 9 1 8. le prijs Olga van E. B. van Acker 2e prijs Bianca van K. van Hoeve te Zaamslag3e prijs Operia van C. J. Vael te Hontenisse4e prijs Nora van J. F. Verstraaten te Graauw5e prijs Hubertina van S. van Hoeve Fzn. te Axel6e prijs Marguerite d'Alsteijn van J. Th. van Geijt te Hontenisse 7o prijs Ida de Laboureur van Joh. de Feijter te Zaamslag. 3e categorie, merries geboren i n 1 9 1 7. le prijs Flora van E. P. Staal te Stoppeldijk 2e prijs Arabella van G. J. Kegelaar te Clinge 3e prijs Henriette van S. van Hoeve4e prijs Celina van J. de Waal te Ossenisse5e prijs Irma van J E. Wolfert te Hontenisse6e prijs Nolda van S. van Hoeve 7e prijs Irma d'Hulst van B. de Deckere te Hulst. 4e categorie, merries 4 jaar oud en au der. le prijs Caline van B. L. Ysebaert te Axel2e prijs Cubus van Ph. J. van Dixhoorn te Axel3e prijs Bertina van P. Staal4e prijs Bobette van H. P. Puijlaert te Zuiddorpe5e prijs Gazelle van Van Dixhoorn 6e prijs Helena van A. J. Daelman te West- dorpe 7e prijs Coquette van P. B. van Hoeve te Axel; 8e prijs Juliana van Van Dixhoorn 9e prijs Rosette van Puijlaert 10 prijs Beate van P. Vael Ysebaert te St. Jansteen11e prijs Duchesse de Mullem van B. de Deckere; 12e prijs Roza d'Hulst van De Deckere 13e prijs Clarette van S. van Hoeve14e prijs Florine van Van Dixhoorn15e prijs Galette van denzelfde, 5e categorie, merries met veu len. le prijs Sjora van C. J. Vael; 2e Dora d'Hulst van B. de Deckere3e Giséle van Van Dixhoorn 4e Blondine van Jac. de Putter Pz. van Axel5e Galette van Van Dixhoorn 6e Tobie van Puijlaert7o Flora van Van Campen 8e Bertha van Th. de Cock te St. Jan steen 9e Eva van Van Dixhoorn 10e Bertha van J. F. de MaatLemseu te Stoppeldijk11e Clarette van S. van Hoeve; 12e Bertha van P. Lambrechts te Hontenisse13e Flora van P. L. de de Waal14e Brunhilde van C. F. de Deckere te Clinge; 15e Daisy van J. K. Hamelink te Stoppeldijk eervolle ver meldingenBertha vau C. F.'de Deckere en Mergot van K. van Hoeve te Zaamslag. 6e categorie, hengsten geboren i n 1 9 1 9. le prijs Minos van Jac. Ser- rarens te Ossenisse2e Certo de Zuid dorpe van H. P. Puijlaert3o Klaas van B. L. Ysebaert; 4e Botha Nemrod van C. de Feijter te Boschkapeile 5e Her man 'van S. van Hoeve6e Nero de Nemrod van P. F. de Koek te Hontenisse 7e Indolent den Bosch van J. A. Kox te te Boschkapeileeervolle verro. Colosse II van J. Th. van Geijt en Cronjé Nem rod van C. de Feijter. 7e categorie, hengsten geboren n 1918. le prijs Colomar van J. de Waal te Ossenisse 2e Isafic de Labou reur van Van Dixhoorn3e Ivan van C. Plasschaert te St. Jansteen4e Ingersol de Laboureur van Van Dixhoorn5e Issu de Laboureur van denzelfde6e Carlo de Zeedorp van J. de Waal te Ossenisse 7c Eduard van J. de Maat le Hontenisse eerv. verm. Carlo van Van Dixhoornen Zodiak de Nemrod van Van Campen. 8o categorie, hengsten geboren in 1917. le prijs Wilson van de II. V. De Verwachting te Axel2e Don van A. Dieleman Pz. te Zaamslag3e Frans van P. F. de Kock 4e Casparol d'Oranje van H. V. Hoop op Volharding te Zaam slag; 5e Karei Clingy van M. R. de Craene te Hulst. 9e categorie', hengsten geboren in 1916. le prijs Condé van H. V. „Graauw" 2e Espoir van J. F. de Maat Lemsen 3e Joubert van H. V. Hoop op Vooruitgang4e Barabas van J. F. van Steyaert te Graauw5e Deda van C. Zegers te Ter Neuzen. lü categorie lie ngsten 5jaar en ouder, le prijs Successeur van M. R. de Craene te Hulst2e Nemrod d'Ossogne van H. V. Stoppeldijk3e Laboureur d'lsaae van II. V. Toekomst te Axel 4e Nero van P. Vael-IJsebaert5e Indo lent van Gebr. de Waal te Ossenisse; 6e Gouglou van René J. de Waal te Hontenisse; 7e Clairou de Westdorpe van H. Bonte te Koewacht8e Opéra du Fosteau van de Absdaalsche H. V. 9e Elegant de Laboureur d'Isaac van II. V. Exeelsior te Kamperland10e Dodu van Wed. F. Hoefnagels te Clinge. 11e categorie Hengsten met min stens vijf afstammelingen in een jaar geboren: le prijs Labou reur d'Isaac, H. V. „Toekomst" Axel 2de Nemrod d'Ossogne, H. V. „Stoppel dijk" 3e Mon Rêve de Roeulx, H. V. „Biezelingo en O.", fokker F. Jamez, Saint Vaest (B.)4e Opéra du Fosteau, „Absdaalsche H. V." 12e categorie Vierspannen mer ries van één eigenaar: le prijs dat van Van Dixhoorn2e dat van B. de Deckere3e dat van 4e dat van II. P. Puijlaert5e dat van Van Dix hoorn 6e dat van C. Plasschaert. 13ecategorie Vierspannen mer ries van eigenaren uit één gemeen te: lo prijs dat van C. Plasschaert en P. Vael, St. Jansteen 2e dat van J. Verstraaten e. a. te Graauw. Kampioen der merries: Ca line, B. L. IJsebaert. Reserve kampioen: Cübus, vaD Van Dixhoorn. 14e categorie Kampioen der hengstqjiSuccesseur B 802 van M. R. de Craene, kampioen Nemrod d'Ossogne B 509 van de H. V. Stoppeldijk, reserve kampioen. Afd. Pluimvée en. Konijnen: Witte konijnen le prijs en 2e pr. II. Verwilghen té Hulst. Blauwe Weeners le pr. P. de Gijzel plus z. medaille. Lotharinger ram K. J. de Putter le pr., jongen 2e pr. idem, plus z. medaille. Bleu and tan ram van A. P. Pateer le pr., jongen 2e pr. Witte Weeners A. H. Loonen le pr., 2e pr. Jos. de Lozanne. Zilver Wyandotte's P. Hermans, Hon. tenisse, le pr. Goud Wyandotte's. Wil- king 2e pr. Minorca's van Pateer le pr- Patrijsleghorn van P. Weemaes le pr. plus z. medaille. Witte Leghorn van Th. Wesemael le pr. Kalkoenen C. de Deckere le pr. Barnevelder kippen Mevr. Collot d'Escury le pr. met z. medaille. Zwanen van Th. Weesemael z. medaille. Vlas. De beste en rijkste collectie van de fa. v. d. Schoot, Geuker Steeusma te FranekerRotterdam, of schoon buiten de Z.-Vl. vlasindustrie vallende, verkreeg een eervolle vermel ding. le pr. N. V. Canisvliet te Sas van Gent voor het best warmwaterrootvlas. 2e pr. Gebr. Verstraeten, Ter Neuzen, voor kwaliteit en bewerking. Eervolle vermelding E. Buijsse, Sas van Gent, voor het beste koudwaterrootvlas. Eer volle vermelding A. Matthijs, Koewacht, voor het beste dauwrootvlas. Bijenteelt. Zeer eervolle vermel ding H. C. Begheijn, St. Jansteen O. Steijaert, eerv. vermelding teekeningen II. Mehauden, eervolle vtrmelding voor miniatuur bijeustandP. v. d. Branden, Hulst, le pr. voor de geëxposeerde producten 2e pr. H. C. Begheijn, voor doelmatigste woningle pr. II. Mehauden, observatiekast2e pr. observatiekast Kelting's Simplex; le pr. J. J. Müller, Stoppeldijk, voor de doelmatigste woning H. Mehauden te Hulst verwierf voor de versiering nog een derden prijs. Eervolle vermeldingen verwierven o.a. J. A. Rademakers, tuigwerkC. H. van Gijzel, hengstmonteeringen A. Weemaes te Hulst, ontroomers met motor; C. de Jager, Driewegen, landeggenW. de Schrijver, Middelburg, landb.motoren A. Weemaes-Brand, een voor de mooiste inzending machineriën en een voor Melotto-OntroomersR. A. v. d. Yelde te Terhole, verzameling landbouwwerk tuigen fa. Iz. Cappon, Heinkenszand, beste verzameling ploegen. Een bankinstelling te Amsterdam is door midd.el van een valschen wissel brief voor een bedrag van ruim f9100 opgelicht. Een theehandelaar aan de Gelder- schekade te Amsterdam, die zijn knecht had uitgezonden met ruim f 10.000 om wissels te voldoen, heeft aangifte gedaan dat de man niet is teruggekeerd, zoodat hij verduistering vermoedt. De "24-jarige J. T. te Nijmegen is bij het zwemmen in- de Waal verdron ken. Een roeiboot bonevens de kleeren van den ongelukkige werden op de z.g.n. Zandplaat gevonden. Uit de Biesbosch is opgehaald het lijk van een 14 jaarig meisje, sedert 8 Juni uit de ouderlijke woning in de Atjehstraat te Rotterdam vermist. TER NEUZEN, 6 juli 1920. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt: Hoogwater Vm. 5.23 6.08 6.56 nm. 5.40 - 6 26 7.17 Laagwatervm. 11.36 0.14 1.— nm. 0.18 1.08 Laatste Kwart.Vrijdag 5.25 voorin. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot voorzitter der Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, de heer A. J. Klaassen aldaar. Tot lid dier commissie in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Wisse is benoemd de heer A. P. Wisse, te Zaamslag, Zooals men zal weten, heeft het „Comité tot bevordering der belangen van Ter Neuzen" 28 jMei jl. een adres gericht aan den Miuister van Binnen- landsche Zaken en aan den Minister van Waterstaat inzake vei betering en uit breiding van de bootverbindingen. Het bepleit daarin ook verlegging van het aanlegpunt van Hapswéert naar Elle- woutsdijk. De heer Elout bespreekt dit adres in „De Toorts" en keurt allereerst het „gewurm" van Walsoorden af, om daal de ontwikkeling van de bootverbinding te krijgen. In de tweede plaats vindt hij het adres zelf veel te bescheiden en zegt naar aanleiding daarvan o. a.„Hollanders van den overkant, maakt u toch niet zoo klein. Staaf daar toch niet, als een hoopje schamele drummels, bedremmeld (en dan óók nog onderling oneenig) met uw pefjen in de hand voor de Regeeriug Vat gij uw tegenwoordige positie dan gansch niet -Heeft u het jfeit van 't sensationeele ministrieele bezoek de oo- gen niet geopend voor de nieuwe ver houding waarin de oorlogsgevolgen u hebben gebracht tegenover de heeren in Den Haag Gij hebt niet te vragen, maar te e i s c li e n. Te eischen dat gij, even goed burgers van Holland als de Friezen en de Groningers of... de Hage naars dat zijn, in het verkeer met Hol land wordt opgenomen, even góed als die anderen. En wanneer dat veel Jmoet kosten, dan hebben wij dat eenvoudig te betalen, graag te betalen, omdat gij de barrière voor heel Zeeland zijt en daarmede voor heel Holland en gij ge toond hebt, dat te willen blijven en u niet te willen laten aanzuigen doorjonze belagers in het Zuiden. Gij hebt het recht tot ons te zoggen Als wij u wat waard zijn, toont het dan nu. Niet in centen, niet in dubbeltjes, niet in gul dens, niet in tientjes. Maar in millioenen. Maar gij, vraagt dan toch ook geen centjes. Staat niet met uw petjen in de hand. Maakt u niet zoo klein. Zoo klein Hollandsch". Zaterdagavond heeft het muziekge zelschap „De vereenigde werklieden" in de pauze, onder groote belangstelling, een serenade gebracht aan den heer J. A. van Rompu, ter gelegenheid van diens 25-jarig lidmaatschap'der Staten. De Voorzitter dezer Vereeniging sprak hem daarbij in hartelijke bewoordingen toe en bracht hem dank voor het vele, - dat hij in die kwarteeuw voor Zeeuwsch Vlaanderen in het algemeen en voor Ter Neuzen in het bijzonder heeft mo gen verrichten. Zooals de heer Smallegange bekend gemaakt heeft is zijn tuin thans in vol len bloei zichtbaar. Men treft daaraan honderde struik- en stamrozen in aller lei prachtige kleuren. Groenblijvende sierplanten. Doch bij het aangename voor het oog ook het nuttige en wel liggende snoerperen om langs de paden te planten. En als een boompje met roode bloemen verheft zich de bes op stam, meer dan een meter hoog. Ook is er een veld met grootvruchtige aard- heiplanten genaamd Madame Matot te zien. Het is een waren lusthof en een genot het te aanschouwen. Bij den Landbouwer S. van Hoeve werd in een stuk gerst een struik paar- denboonen gevonden waaraan niet min der dan 38 goed ontwikkelde peulen aan wezig waren. Zeker wel iets zeldzaams *Zaamslag. In de dienstregeling van de Z. V. T. M. is groote verandering gekomen. Van hier vertrekken thans per dag 18 trams en wel5 naar Walsoorden 6 naar Axel en 7 naar Ter Neuzen. IJzendijke. Bij het hevig onweer is hier een paard in de weide doodgeslagen. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren De Ridder en De Meijer, alsmede Mevr. Duiker. De heer De Meijer had bericht van verhindering gezonden wegens uitste- digheid. Na opening door den Voorzitter, burge meester Huizinga, en vaststelling der notulen werden verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. B(j die over woningen van „Werkmans- belang" wilde de heer De Jager toch even vastleggen, dat hij de zaak zooals die nu is, nl. dat de gemeente uit 's Rijkskas een sub sidie zal krijgen van f 55 682.87'/j en niet van f 72690, niet had voorzien, doch dat zijn voorstel, in een der vorige vergaderingen verworpen, om Belgische steen te koopen, de zaak minstens f 6000 f 6000 goedkooper zou hebben doen worden. De heer Nolson scheen de opmerkingen van den heer De Jager niet te kunnen ver dragen, want wel wat erg stekelig merkte hij op, dat indertijd volgens hem wel een verstandig_besluit was genomen. Bovendien wilde hij den heer de J. ook wel eens vragen, of deze op de zaak terug zou gekomen zijn, indien de omstandigheden juist andersom waren geweest. De heer De Jager ging o.i. zeer verstandig op deze ha>elijkheid niet erg breedvoerig in en maakte slechts de opmerking, dat hij indertijd geen positieve zekerheid ten opzichte van do Belgische steen had, doch wel de vaste gedachte, dat het zekerheid zou worden. Hiermee was deze kwestie weer van de baan eu hield de heer Hamelink een vrij lange speech over de beantwoording van zijn vraag aan B. en W. gesteld in de vergadering van 3 Juni j.l. In die vraag had de heer H. in verband met het feit, dat gedurende de koude dagen na Paschen bij een temperatuur van 8° geen verwarming was in de meeste lokalen der openbare scholen gepleit voor opneming van een temperatuur van minstens 15° C. in het leerplan. B. en W. hadden op deze vraag brieven van de hoofden der openbare scholen ont vangen, hetgeen de heer Hamelink aanleiding gaf om te zeggen, dat B. en W. zich toch wel wat erg gemakkelijk van de zaak hebben afgemaakt, door op deze wijze hem eenige opstellen van de hoofden der scholen voor te houden. Hoewel dit voor hem als onge letterd man moeilijk was, wilde hij toch daarover enkele aanmerkingen maken. Het hoofd van school A kon zich niet herinneren, dat er zulke koude dagen waren geweest, terwijl hij toch ook weer praat over de koude. Bij een prijsvraag zou dit opstel allerminst den eersten prijs krijgen, er zit een inconsequentie in Het overmaken of strafregels schrijven, zou wel het verdiende loon zijn. De heeren zijn er tegen om de warmtegraad in het leerplan op te nemen, doch zullen moeten toegeven, dat de idee van dien warmtegraad toch niet is verworpen. In verschillende gemeenten zijn dan ook reeds voorstellen in dien geest gedaan, al staan ze dan ook niet in het leerplan. Het hoofd van school B begint anders-, en zijn brief bevat verschillende opmerkingen O-a. over slechte brandstof die B. en W. wel eens in de ooreu mogen knoopen. Wel heb ben de leerlingen geen letsel bekomen, doch de Paaschvacantie mag nooit hjst criterium wezen om de kachels weg te nemen. Het is beter, dat een zekere, bepaalde tijd wordt vastgesteld. 't Hoofd van school C had wel eens wat vroeger mogen opstaan, om te zien of de kachels al dan niet moesten branden. Het gaat toch niet aan, als het koud is, om te zeggen Morgen moeten do kachels bran den. Het hoofd van school D is een optimist. Is zeker een boffer, iemand die in een goed blaadje staat, want hij had zulke goede brandstof. Een en ander saamgenomen, bleek er hiel en daar dus nog al iets te haperen. Kan de graad van temperatuur niet worden opgeno men in het leerplan, dan toch zeker wel in de verordening, regelende het openbaar lager onderwijs. Het idee van mij, aldus nög eens weei*de heer H., dat er een bepaalde warmte graad moet zijn, is op stuk van zaken, door geen enkel hoofd weggenomen. Ook de heer Scheele had een enkele aan merking. In het antwoord van het hoofd van school C, had 't hem getroffen, dat deze de zaak regelt, zooals de onderwijzers het wen- schen. De warmtegraad behoort toch afge lezen te worden van den thermometer en zich niet te regelen naar de meerdere of mindere koude, die een onderwijzer heeft. Van 't zelfde gevoelen was de heer De Jager. En om in dezen tot een oplossing te komen, bepleitte hij het denkbeeld, dat in de volgende voorjaarsperiode de Commissie van Bijstand de scholen eens gaat bezoeken en aan B. en W. middelen ter oplossing geeft. Nog beter zou zijn in alle scholen centrale verwarming aan te leggen, doch dat brengt te groote kosten met zich mee. Ook de vierde spreker, de heer Nolson, tapte uit hetzelfde vaatje. Hij was het in alles wel niet men den heer Hamelink eens, maar verzette zich er toch ook tegen, dat het maar van de verschillende onderwijzers afhangt, of de kachel zal branden, ja dan neen. In die dingen is regelmaat noodig. Een huisvrouw kan gemakkelijk de kachel weer zetten, doch bij een openbaar lichaam is dat anders. We "moeten hierin willekeur van de onderwijzers tegen gaan. De Voorzitter beantwoordde de verschil lende heeren, en merkte allereerst den heer Hamelink op, dat ze het vrijwel met elkander eens waren, dat het niet gemakkelijk is een grens voor het branden der kachels aan te geven.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2