Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. buiteniakdT "iTïW E N L A N D. No. 256. Zaterdag 3 Juli 1920. 3e Jaargang. Korte Berichten. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Tér Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ABONNEMENTBij bezorging 1,15 per drje maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels f 0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker 1). H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. De onderwijswet aange nomen. Een belangrijke beslissing is dan nu gevallen. De onderwijswet is aangenomen met 75 tegen 3 stemmen, die van den vrij-liberaal Visser van IJzendoorn en de beide revolutionairen Ravesteijn en Kolt- hek. Wonder is deze gang van zaken, ^ls we enkele jaren in de geschiedenis teruggaan. Het is dan ook met een gevoel van dankbaarheid al zijn we ook niet voldaan, we wezen daarop reeds eerder dat we dezen uitslag vermelden. Dankbaarheid allereerst aan onzen God en in de tweede plaats aan minister De Visser en degenen, die hem st.eeds trouw ter zijde stonden, w.o. voornamelijk de heer Van der Molen, de algemeene rapporteur genoemd dient te worden. Dank verder aan onze groote rechtsche leiders Kuyper en Lobman, die in Gods kracht hebben gezaaid, wat Dr. de Visser nu maait. Het kan niet anders gezegd, God heeft ons ruimte gegeven, aan den geldelijken druk komt een einde. Zij dan ook tot Hem ons gebed om verdere hulp en verderen zegen. V De tegenstemmers. Met 75 tegen 3 stemmen de wet op het onderwijs aangenomen. We zeiden het reeds, die 3 stemmen waren van de heeren Visser van IJzen doorn, Ravesteijn en Kolthek. Opmerkelijk, dat hierbij a. h. w. het verleden en de toekomst elkaar gevonden hebben. De heer Visser van IJzendoorn kon als vrijliberaal,als man van den ouden stempel dus, het niet over zich verkrijgen te stemmen voor een zaak, waartegen vroeger al wat liberaal was, zoo vreese- lijk had geageerd. Van zijn standpunt eerbiedigen we dat. Anders is het met de revolutionairen Van Ravesteijn en Kolthek. Ze zijn een zinnebeeld van de opkomende macht uit het vijandige kamp, die zich tot het bittere einde zal keeren tegen al wat Christelijk is. We moeten daarom op onze hoede zijn voor de vijanden, die niet zullen aflaten ons kwaad te berokkenen. Stellen we dan ons vertrouwen op den Heere onzen God. Y Gevaar van boven af. Men heeft wel eens gezegd, dat het communisme een uiting is van de nooden van het verdrukte proletariaat. Dat de leiders van de communistische beweging door druk en ellende gebogen arbeiders zijn, die de gruwelen van het kapitalisme aan den lijve hebben onder vonden. Dat juist door die ondervinding zij het zijn, die de arme verdrukten een nieuw Evangelie van vrijheid, die de ellendige proletariërs een heilstaat van eeuwigen vrede en eeuwig geluk zullen kunnen brengen. Vooral de menscheu van de commu nistische partij verbreiden zelf graag deze denkbeelden. Ze zijn echter ten eenenmale geheel en al onwaar. In dit opzicht kan de groote Fransche revolutie ons dan ook tot veel leering zijn. Het waren daar niet de arbeiders in wier hoofden de leuze „Ni Dieu, ni maïtre", d.i. „Geen God, geen meester" was opgekomen maar de groote revolu tionaire leiders als - een Voltaire en Rousseau hadden het hun opgedrongen. En voldoende opgehitst door deZe intellectueelen, die hun groote gaven op zoo goddelooze wijze misbruikten, waren zij tenslotte de uitvoerders van de plannen dezer heeren. Moesten zij de kastanjes uit liet vuur halen en zorgden de groote heeren wel, dat de voornaamste functies aan hen zelf bleven. Gaven de misleide arbeiders op de barricaden hun bloed voor, ja, waarvoor Moeilijk behoeft de beantwoording van die vraag uiet te zijn. Om de intellectu eelen aan de macht te helpen, en zelf even of misschien nog meer verdrukt te worden dan tot op dien tijd reeds het geval was. Ook thans, ruim een honderd jaren later, hebben we hetzelfde weer zien gebeuren. Leniu en Trotzky, op het oogenblik de groote mannen in het arme, arme Rus land, hebben jaren geleden in Zwitser land o a. hun ideeën en theoriën uitge werkt, die ze thans in practijk brengen. Een gedeelte van de arbeiders wisten ze in hun vaderland op te hitsen en op te zetten tegen de Czaren regeering met het bekende droevige gevolg. En wat is ook in Rusland de uitwer king geweest? Men heeft het gezien. Lenin en Trotzky zijn de voornaamste mannen en veel gewezen studenten en andere intellectueel ontwikkelden in 't geheel geen arbeiders dus hebben er de andere belangrijke baantjes in handen. De arbeiders, de menschen, die hebben gestreden, die de revolutie hebben vol voerd, worden er zoo onderdrukt, dat ze het nog veel minder hebben dan onder de Czaren regeering, waarover zooveel „ach en wee" werd geroepen. Dat is de practijk, de uitkomst. En zou hei in ons land anders gaan, als het daar eens, wat God verhoede, mocht komen tot een revolutionaire omwenteling. De socialisten zullen we thans buiten beschouwing laten, doch gaan we de communistische leiders na, wie van hen zijn dan arbeiders Is Wijnkoop het, of Dr. Van Ravesteijn? Werken mevr. Henriëtte Roland Holst of de Amersfoortsche ingenieur Rutgers om hun dagelijksch brood te verdienen En toch noemen ze zich de vertegen woordigers van do verdrukte arbeiders klasse 1 Voelt men echter, waarom hel gaat? Heusch, we kunnen ons er van ver zekerd houden en eveneens de talrijke arbeiders, die zich nu zoo laten mis leiden dat, mocht er eens in ons land een revolutie uitbreken, de rollen vooraf wel goed verdeeld zullen zijn. En dat de voornaamste postjes komen in handen van Wijnkoop, Dr. Van Ravesteijn, Ds. Kruyt, Rutgers e.a. Zij zullen decreteeren en niet alleen de dan geheel verdrukte bourgeoisie, maar ook de arbeiders zullen het dan ondervinden, dat ze slechts te gehoor zamen hebben, en anders niet. Dat de eene dwang zal volgen op de andere, dat het eene besluit nog erger zal zijn dan een voorgaand. Zij er daarom veel gebed in onze dagen, dat de Heero onze God ons voor dergelijke verschrikkingen beware. Hij is almachtig. Hij alleen kan ons helpen 'tls in Duitschland toch nog lang niet in orde. Zoo heeft men nu gedurende de laatste dagen in verschillende Duitsche steden levensmiddelenrelletjes. 't Begon in Hamburg, doch sloeg ook gauw over naar Berlijn, toen een uit Hamburg aldaar aangekomen redenaar ophitste het voorbeeld van zijn stad te volgen en de levensmiddelen maar een voudig binnen te palmen. Dat was naar den zin van het grauw en zoo verschenen dan ook al gauw in Duitschlands hoofdstad een paar honderd betoogers, grootendeels vrouwen, die transparanten droegen, waarop „Weg met den Woeker" te lezen stond in de Berlijnsche markthal. Zij wierpen zich op de koopwaren, smeten de manden om en gingen de verkoopers te lijf. De politie, die toesnelde, moest van de sabel gebruik maken. Verschillende personen werden daarbij licht gewond, terwijl een drietal lastige elementen werd aange houden. Rond 10 uur was de orde her steld, hoewel het in de omgeving van de hal nog vrij lang rumoerig bleef. Volgens de bladen hebben lieden,»die uit Hamburg waren overgekomen, aan deze relletjes deelgenomen. Nadat de orde was hersteld, trok een 400-tal vrouwen met roode vlaggen door de stad. Om twaalf uur ongeveer ver schenen zij in de Wilhelmstrasse voor de rijkskanselarij en verlangden den rijkskanselier te spreken, die er echter niet was. Daarop trokken zij verder. Veel erger zijn de gebeurtenissen in de provincie. Uit alle deelen van Duitsch land komen berichten over botsingen, waarbij dooden en gewonden gevallen zijn. Het ergst schijnt het nog in Hamburg toe te gaan, waar de regeering zich op alle eventualiteiten voorbereidt. Er zijn daar veel troepen geconcentreerd en on onderbroken rollen treinen met soldaten, machinegeweren en bagage naar Ham burg en Altona. Gelukkig spreken de laatste berichten van eenige verbetering in den toestand. Het Duitsche volk wordt anders wel zwaar beproefd. Zal het daardoor ge louterd worden en smeeken om hulp aan Hem, Die alleen machtig is om te helpen Krassin blijft toch maar van zich doen spreken. Is en blijft een handige, gladde vogel. Zoo zegt de correspondent van de „Manchester Gurdian" thans: Krassin heeft eindelijk antwoord van de regee ring te Moskou gekregen over de voor waarden gesteld door de Britsche re geering voor voortzetting van de onder handelingen, in 't bijzonder over de eisch tot schadevergoeding van het particulier bezif der vreemdelingen dat geconflsceerd is door de Russische regeering. Zij die dit antwoord gezien hebben en tot oor- deelen bevoegd zijn zeggen, dat dit niet van dien aard is om pessimistisch te zijn. De onderhandelingen zijn integendeel heel bemoedigend en houden beloften in voor succes. Ongetwijfeld zal de pre mier nu een onderhoud hebben met Krassin voordat hij naar Brussel en Spa vertrekt. 't Lijkt dus wel dat Krassin beet krijgt. En als bekwaam visscher, zal hij wel goed laten doorbijten om des te zekerder van zijn prooi te zijn. We noemden Brussel en Spa, waarheen Lloyd George zal vertrekken, na eerst nog weer een onderhoud met Krassin te hebben gehad. De heeren beginnen nl. weer eens te vergaderen. Over de conferentie te Brussel is weinig te vermelden, over die te Spa deelt het. „Berliner Tageblatt" mee, dat de minister van buitenlandsehe zaken, Simon, naar Spa vergezeld zal worden door den di recteur van de juridische afdeeling van het ministerie van buitenlandsehe zaken, von Simson. Deze beide mannen hebben het Vre desverdrag van Versailles in alle bijzon derheden bestudeerd. Aan de besprekingen zullen, behalve de Rijkskanselier, de minister van bui tcnlandsche zaken en de minister van financiën ook de financicele deskundigen deelnemen, die tot dusverre de financi- eele onderhandelingen met de Entente gevoerd hebben. Of ook de rijksweer-minister Gessier naar Spa zal gaan, staat nog niet vast. Het vertrek der Duitsche delegatie zal in den avond van den 3den Juli plaats hebben. De „Msb."-corr. te Brussel verneenjt, dut op de conferentie van Spa onder meer nog 70 Duitschers, 15 Polen, 4 Portugeezen en Grieken, Roemenen en Tsjecho Slowakken aanwezig zullen zijn. Kapp, de man van de „militaire putsch" in Duitschland was gevaarlijk, iieette het, doch inderdaad is vooral Victor Kopp, de Russische Sovjet-ver tegenwoordiger in Berlijn het. Onder het opschrift„Voor ernstige gebeurtenissen" schrijft de „Tagliche Rundschau" dat het drijven van den Russischen Sovjetvertegenwoordiger in Berlijn, Victor Kopp, steeds meer gevaar lijk voor den staat wordt. Kopp roept op eigen gelegenheid af gevaardigden voor een congres van alle gevangenkampen naar Berlijn en het bureau voor afwikkeling van legeraan- gelegenheden doet alles wat Kopp be veelt. Sedert hij in Berlijn vertoeft maakt zich van de Russische gevangenen in Duitschland een groote onrust meester, die ook merkbaar wordt. In de kampen worden zoogenaamde geheime sovjet commissies gevormd die in het geheim in den geest van Kopp agitatie voeren. Zij streven er naar de Russische gevan genen in Duitschland tegen de gehate bourgeoisie op te stoken. Er zijn aan de regeering eenige vra gen gesteld betreffende de maatregelen, die zij ter bewaking van den vertegen woordiger der sovjet regeering denkt te nemen. Vliegongeluk bij den Londen-Parijs luehtdienst. Een vliegtuig van den luehtdienst tusschen Engeland en Frankrijk moest de vorige week, toen het op weg was van Parijs naar Londen, bij Marden op Bandenbury farm, eigendom van zekeren Sibey Day, een noodlanding maken. Toen het euvel hersteld was, besloten de eigenaar van het landgoed en zijn vrouw met het vliegtuig, 'n Airco 16, tot Londen mee te reizen. Bij Swanloy maakte het toestel echter opnieuw een noodlanding, maar sloeg in een korenveld over den kop. De vrouwelijke passagier brak hierbij haar ruggegraat en stierf aan haar verwondingen. De andere pas sagiers waren slechts licht gewond. Door 'n kop van een lucifer Op een concert te Ilalberstadt vloog de kop van een lucifer bij het aanstrij ken op de kleeding eener dame, wier costuum onmiddellijk in brand vloog. Hoewel het publiek dadelijk de vlammen doofde, is de dame doodelijk gewond. Het costuum bestond, naar bij onderzoek is gebleken, uit kunstzijde, die in eene cellulose houdende oplossing gedrenkt moet zijn geweest. Met luid gesis was de stof iu eene seconde verbrand. EEN VROUWELIJKE WAAGHALS. Te Deventer vertoont de Duitscher Fehrenbach zijn kunsten met de para chute. Thans is ook zijn vrouw aangc komen, om eveneens zelfuioordproeven te wagen, en wel in de groote steden Den Haag, Haarlem of Amsterdam. Fehrenbach zelf springt het eerst. Wanneer hij een poos onderweg is, laat zijn vrouw zich vallen, zoodat hij deze bij het neerkomen kan opvangen. DE GEVOLGEN VAN EEN FAIL1SSEMENT. Tal van handelaars en exporteurs in de Zuiderzeedorpen zijn de dupe gewor den van een faillissement der vereeniging van belanghebbenden bij de Zuiderzee- visscherij. De crediteuren ontvangen nu 30 pCt. hunner vorderingen. Tal van kleinhan delaars en exportfirma's zijn gedupeerd. Te Huizen beloopt de schade tienduizen den guldens. HUISVROUW EN RAADSLID. Het eenige vrouwelijke Raadslid te Utrecht, de soc.-dem. mevr. A. C. Kempff. gaat ontslag nemen als Raadslid. Haar huiszrouwelijke plichten kan zij niet ver- eenigen met de drukke Raadslidwerk zaamheden. DE AUTO RAZERNIJ. Op het kruispunt van de St. Anna- straat en de Fransche straat te Nijmegen kwam een auto in botsing met een wiel rijder. Deze vloog van zijn fiets tegen een auto op en werd met een gebroken arm en tal van andere verwondingen op den weg geslingerd. Hij is in het R.-K. ziekenhuis opgenomen. Het rijwiel kwam tegen een passeerend kind aan, dat even eens bloedend verwond werd. De auto reed tegen een boom op en werd zwaar beschadigd. EEN AFSCHUWELIJKE MOORD. Tusschen Horbach en de Locht is op Duitsch grondgebied het lijk gevonden van zekeren M. S een Hollander, te Treebeek woonachtig, die bleek vermoord te zijn. De jongeman was vregselijk ver minkt. „Vermoedelijk is hij door een schot, gewond en daarna door zijn belager(s) op gruwelijke wijze afgemaakt. Een por tefeuille met een klein bedrag aan mar ken is hem ontvreemd, alsmede zijn fiets. Door het parket te Aken is met be hulp der Nederlandsche marechaussee een onderzoek ingesteld. De fiets van den 22-jarigen jongeman is vlak bij de grens teruggevonden. DE RAADSVERKIEZING TE LEIDEN. De uitslag der Woensdag te Leiden gehouden Raadsverkiezing heeft een ver schuiving gebracht naar rechts. Tevens is bij dezen stembusstrijd duidelijk aan het licht gekomen, dat de invoering van het vrouwenkiesrecht geen vooruitgang beteekent voor de partijen die het hardst voor die invoering hebben geijverd. Be zorgden te Maastricht de vrouwelijke kiezers een belangrijk voordeel aan de R.-K. partij, bij deze verkiezing hebben met name de Prot.-Chr. partijen door het vrouwenstemrecht winst verkregen. De vrees, die bij velen bestond, dat velen onzer vrouwen niet aan de stemming zouden deelnemen, is dus in dit geval ongegrond gebleken. Moge deze uitslag de profetie zijn eener schoone toekomst. Van Leiden beginne de victorie! Tot dusver was de samenstelling 16 rechts tegen 15 links. Thans is deze ge worden 19 rechts tegen 12 links. Een flinke verschuiving dus naar rechts. De antirev. liebbeu 1 zetel gewonnen en de chr. liist. 2, terwijl de soc.-dem. 2 zetels hebben verlaten en de Econ. Bond geen zetel meer inneemt in den nieuwen Raad. DOORTRAPT GEMEEN. Een paartje te Bussum, dat spoedig in het huwelijk zou treden, had de woninginrichting toevertrouwd aan een behanger, die naar later bleek niet al te gunstig stond aangeschreven. Zoodra hij alles #1 orde had, heeft hij met een vriend inbraak gepleegd in de villa aan de Meentweg, alles weggehaald en in Amsterdam aan den man gebracht. De behanger, zijn vriend, alsmede de Am- sterdamsche heler, zijn gearresteerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. ROEKELOOS. Een f 8-jarige knecht, werkzaam bij den heer Kuipers te Sneek, wiens geheele bezitting Vrijdag in de vlammen opging, heeft de Justitie te Leeuwarden bekend, dat hij bezig was met het vullen van een bus met benzine, en toen een wei- nigje morste. Zonder de gevolgen te hebben berekend, nam de onvoorzichtige jongen een lucifer en stak daarmede de gemorste benzine aan. Te Leerdam is een 4-jarig jongetje door een auto overreden en gedood. Een 13-jarige jongen te Amsterdam, die, na in de zweminrichting te Zeeburg te zijn geweest, in het Merwedekanaal zijn zwembroekje uitspoelde, is daarbij in 't water geraakt en verdronken. Na het gebruik van het avondeten, de pap, werd het gezin van D. L. te Lienden ongesteld. Alle leden kregen ernstige brakingen. Bij onderzoek bleek, dat bij de bereiding witte verf was gebruikt. De gevreesde Amerikaansche meel dauw is op de groentenmarkt te Amster dam bij eenige kilogrammen kruisbessen geconstateerd. Te Winschoten is het pl.m. 20-jarig dienstmeisje C. M. sedert Maandag spoor loos verdwenen. Een bewoner van Amsterdam is bij zijn zoon in Tiel, waar hij een dag op bezoek was, plotseling dood gebleven. Te Kruisland (gem. Steenbergen) is bij den landbouwer IL, terwijl de ouders naar de kerk waren, een 4-jarig kind in een sloot geraakt en verdronken, 't Kind was op '1 erf gaan spelen. Na een bruiloftsmaal te Welders- hausen bij Hersfeld zijn 18 personeu onder vergiftigingsverschijnselen ernstig ziek geworden. Drie jonge meisjes zijn reeds overleden. Te Neuss zijn twee mannen en een vrouw gearresteerd, die 's nachts een goederentrein hebben aangevallen en beroofd. Bij het gevecht tusschen de roovers eu het treinpersoneel werd een roover gedood. Te Oberhausen zijn 19 spoorweg- beambteu wegens roof van goederen gearresteerd. Aan het station Brod in Boheme is een goederentrein geluopen op een extra-trein met meiisclu die naar ecu Sokol-congres gingen. Er werden drie menschen gedood en 56 gewond, van wie er dadelijk twee zijn bezweken. Landbouwdagen te Hulst. De landbouwdagen te Hulst, het zijn er een drietal geweest. Dinsdag de vergadering van het Hoofd bestuur van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, Woensdag de algemeene vergadering en Donderdag de grooto dag, die van de eigenlijke tentoonstelling. De bewoners van Hulst hadden hun stadje een vroolijk aanzien gegeven, overal wapperde onzo nationale drie kleur, die zoo geschikt is om met liefde aan Koningin en Vaderland te doen den ken, vooral waar de vrees was geweest, dat hier wel eens een andere, ons zeer onsympathieke en nooit te dulden vlag had kunnen wapperen. Juist ook in deze dagen bleek het voor de zooveelste maal nog weer eens duidelijk „Zeeuwseh-Vlaanderen is Ne- derlandsch en wil Nederlandsch blijven. Is één met het land benoorden de Schel de De eerste dag was dan de Dinsdag, zooals we zeiden. Te ongeveer 7 uur 's avonds werden

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1