D- en "nTvT^7dehoop'V VAN DALEN, Gemengd Nieuws. Kerk en Schooi. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. A d v e r t e ii 1 i li. Suikerkaarten. Bekendmaking. Bekendmaking. RRUGER's TONIC Wetsteenen en Zeissenstrijkers, Petroieumgaskokers met Buis dat na voldoening aan de voorwaarden door de Directie van de Rijkspostspaar bank gesteld, de Ministers van Financiën en Waterstaat hunne goedkeuring hebben verleend aan de plaatsing van onze Bank op de lijst van Hypotheekbanken, wier pandbrieven voor belegging van gelden der Rijkspostspaarbank naar het beheer onzer 'Bank voorafgegaan. Voorts zal voor het vervolg een regel matig toezicht van de zijde der Rijks postspaarbank plaats hebben, zoolang onze pandbrieven voor levering aan die instelling in aanmerking komen. In verband met de plaatsing onzer pandbrieven meenen wij goed te doen hierop Uw aandacht te vestigen, daar de houders onzer pandbrieven daarin een waarborg te meer mogen vinden voor een goed beheer der bank. Wij twijfelen dan ook niet, of dit zal van 'gunstigen invloed zijn op de plaat sing onzer pandbrieven. Zaamslag. Voor de aanbesteding van 12 arbeiderswoningen, waren laagste inschrijvers P. M. Oostdijk, metselwerk, f 33 578. C. H. II. Wisse en J. C. Kaijser, tim merwerk, f 25.480. J. Willemsen, ijzerwerk, f 085. J. Knijff. loodgieterswerk, f 1650. TI. Wisse en D. R. Riemens, schilder werk f 2558. De geitenkeuring de vorige week alhier gehouden, had plaats onder groote belangstelling van fokkers en publiek. De algemeene indruk van de ter keu ring aangevoerde dieren was zeer bevre digend. Er was een vrij groot percentage met goede, diepe romp. Er werden aangevoerd 32 melkgeiten, 1 overlooper en 7 jonge dieren. Van deze werden 11 melkgeiten aan bevolen voor de fokkerij en dus in het plaatselijk stamboek ingeschreven. Voor inschrijvingen in het Provinciaal Stamboek kwamen 6 dieren in aanmer- Ze belmoren aan Jac. Michielsen, Jan Kaijser, M. Jansen, P. Scheele, Corn. Dieleman en Adr. de Pooter. Een vrij goede kern van fok materiaal is dus aanwezig. Men schrijft ons: Op Dinsdag 13 Juli a.s. zal te Goes worden gehouden de eerste algemeene veigadering van den in het vorige jaar opgerichten Zeeüwschen Polder- en Wa- terschapsbond. Deze vergadering belooft al dadelijk zeer belangrijk te worden. Voor de pauze zullen verschillende onderwerpen worden behandeld. O.m. zal besproken worden de wenschelijkheid van gezamenlijke aankoop van grind en macadam, en de vraag welke maatregelen dienen genomen te worden ten opzichte van het bereden wordeu der wegen door vrachtauto's. Door den heer A. van der Weijde te Ellemeet zal een referaat worden ge houden over„Het ontstaan en de in richting der calamiteuse polders". Na de pauze zal als spreker optreden de Ingenieur J. C. Deking Dura uit Nijmegen, die zal behandelen„Het belang eener deugdelijke suatie en de wijze waarop deze kan plaats hebbeu." Hierna zal een excursie gehouden worden ter bezichtiging der afwateringswerken bij Kattendijke onder leiding van het Bestuur van' het waterschap De breede watering bewesten Ierseke". De vergadering is toegankelijk voor afgevaardigden van leden en voor buiten gewone leden. Leden zijn Zeeuwsche Polders en Waterschappen, terwijl ieder buitengewoon lid kan worden tegen betaling van een contributie die f2.50 per jaar bedraagt. Het Bestuur stelt hen die vóór 5 Juli a.s. als buitengewoon lid toetreden alsnog in de gelegenheid de vergadering bij te wonen. Men wende zich daarvoor tot den adjunct-secretaris van den bond Mr. H. vau der Beke Callenfols, Rouaarische Kaai G 130, Middelburg. Behalve dat men als buitengewoon lid de vergadering kan bijwonen, krijgt men als zoodanig het maandblad „Het Water schap" toegezonden, kan men gratis protiteeren van het aan dezen bond verbonden adviesbureau, voorts den Bond in een bepaalde richting werkzaam doen zijn, teneinde gewenschte verbeteringen te verkrijgen en wat dies meer zij. Bovendien steunt men door toetreding eeno instelling die wanneer zij aan de groote verwachtingen die er ten opzichte van haar worden gekoesterd, zal blijken te beantwoorden, belangrijke verbeterin gen tot stand zal doen komen en velen tot nut zijn. Piep-jonge driftdop. Te Zwijudreclit kregen twee knapen P. de K., oud 8 jaar en W. v. d. W., oud 7 jaar bij het spelen ruzie om een stokje. De K. werd daarbij zoo boos, dat hij zonder zich te bedenken v. d. W. met een mes een steek toebracht onder het schouderblad. De agent van politie Langenbach verleonde eerste hulp daar na werd het ventje naar Dr. Dozy ge bracht die de wond verder behandelde. De steek is niet levensgevaarlijk. Krasse oude. De heer A. *H. te Middelharnis, kon men dezer dagen bezig zien, het fietsen te leeren. Deze 80-jarige heer was het ook, die met de verleden jaar plaats gehad hebbende vliegdemonstratie het eerst een tochtje per vliegmachine mee maakte. Een helleveeg Den lsten April had de circa 20 jarige Ma. T. uit Princenhage eenige rozen struiken gestolen, voor welk feit zij 24 Juni moest terecht staan voor de Arr. Rechtbank te Breda. Zoodra zij voor de groene tafel ver scheen, werd zij zoo ongelooflijk brutaal, dat de president last gaf haar te ver wijderen. 'De marechaussee, die haar verzocht, hem te volgen, kreeg een geduchten opstopper van het juffertje, zoodat zijn kolbak van 't hoofd vloog. Twee collega s snelden toe ter assistentie, doch met hun drieën hadden ze nog moeite de furie uit de zaal te voeren. Ze schopte en beet, waar ze maar raken kon en door het gansche gebouw klonk haar kwaadaardig gekrijsch. Eenige oogenblikken daarna moest zij weer in de rechtzaal verschijnen. Zij begon de leden der balie te dreigen met publicatie van het feit, dat haar geen gelegenheid tot spreken gegeven was een leugen en verkondigde te zullen schrijven naar den Minister van Justitie, naar Wijnkoop, naar de gansche pers, smeet haar horloge door de zaal. en maakte zoo'n misbaar, dat zij voor de tweede maal door de mrrechaussee werd opgetild en buiten de zaal gebracht. De zaak moest dus wel behandeld worden buiten de beklaagde om, tegen wie f25 boete, subsidair 25 dagen liech- tetis geëischt werd. Juffrouw T. verliet zonder letsel het gerechtsgebouwbij de marechaussee stonden de afdrukken barer tanden in de hand. Een „bewuste". In „Het Vrije Woord" vermeldt G. van Burink de geboorte van zijn zoon Lenin. Italiaansche advertenties. De inhoud der familie advertenties in Italië draagt een geheel ander karakter dau bij ons. In een overlijdensadvertentie van een kind staat o.m. te lezen: „Heden vloog ten hemel het engeltje Óf de overledene wordt aangespro ken op deze manier: „Dat dacht je niet, toen je daar naar je gevallen schooltasch greep (het knaapje was daarbij onder de tram geraakt), dat je zoo vreeselijk zoudt omkomen. Je broertje en je zusje wachten nog altijd of je niet terugkomt, lieveling". En dan al de familieleden met hun namen eronder: ook „la zietta" (je tantetje). Moordaanslag. Zaterdagmorgen werd de 53 jarige her bergierster de wed. Gielhaus, 3e Hugo de Grootstraat te Amsterdam, door een bezoeker die te voren vijf borrels in haar café had gebruikt, met een bijl op het hoofd geslagen, terwijl ze zich achter de toonbank bukte. Het was den dader waarschijnlijk te doen om de geldlade, doch daar de juffrouw bij haar positieven bleef, nam hij de vlucht met achterlating van de bijl en zijn^ blauwe kiel. Een mooie uiivinding. Men meldt aan de „Rott." Door den heer H. v. d. Wetering, fabrikant te Oud Beijerland, is een vlas- reepmachine uitgevonden, waarmee i 300 schranken gerepeld kunnen worden per uur. Octrooi op deze uitvinding is door hem aangevraagd. Het schijnt dat deze machine goed voldoet, zoodat dit dan een goede vooruitgang in de vlas industrie kan zijn. Treinbandieten. Een Nederlandsch zakenman is dezer dagen in Duitschland aan een groot ge vaar ontkomen. In den trein tusschen Serkerade en Oberhausen werd hij plot seling aangevallen door twee bandieten Zij wierpen hem op de bank, duwden hem een prop chloroform in den mond en neus en wiiden hem vermoorden en berooveu. De man wist echter door zijn kracht den noodrem te bereiken, waar op de roovers vluchtten. De ontstelde reiziger had een bebloed hoofd en afge beten vingertop: In een vergadering der gecombineerde kerkbesturen van Goes en Wilhelmina- dorp is besloten tot het combineeren van deze gemeenten met ingang van 1 Januari 1921, behoudens goedkeuring door de hoogere kerkelijke colleges. Theologische School te Kam" pen. Verplaatsen of niet? Naar aanleiding van het verzoek van 32 studenten om de Theol. School te verplaatsen naar een andere stad („in alle opzichten meer dan Kampen geschikt voor de algemeene, cultureele en theo logische ontwikkeling, noodig voor onze a.s. predikanten") schrijft Ds. J. D. Wie- lenga in de „Zeeuwsche Kerkbode" Een opzienbarend verzoek. Wij zijn nieuwsgierig naar hot oordeel der Pro fessoren. Mogen ook aan Kampen his torische herinneringen verbonden zijn, voor het houden van een Hoogeschool heeft Kampen anders weinig of niets in zijn voordeel. Toch zullen er groote be zwaren zijn, om het verzoek in te wil- ligeb, het verleden spreekt ook een woordje meedanhet Gymnasium is nauw aan de School verbonden, al staat het er los naast, en zou dit dan ook niet verplaatst moeten wordeu Het Curatorium staat voor een uiterst be langrijke beslissing, welke waarschijnlijk tegen verplaatsing zal zijn. Ds. J. W. Gunst van Woerden, oor deelt in do „Rijnl. Kerkb." daarentegen „Het is nu het mogenblik om de in richting naar een gepaster oord over te brengen.. Hoe menigmaal is er niet over gehandeld, vóór deze kwestie in verband werd gebracht met een mogelijk samenwonen van deze inrichting onder één dak, met de Vrije Universiteit. Se dert deze Amsterdamsche Hoogeschool verrezen is, schijnt er geen plaats meer te zijn voor een objectieve bespreking van verhuizing der Thool School. Maar ik zou niet weten, waarom dit onderwerp niet aan de orde mag worden gesteld. „Waarom moet de Theol. School met alle geweld te Kampen blijven Waren of zijn de Kampers zoo zot op haar? Heeft de inrichting zooveel aan de stil le afgelegen IJsselstad te danken Werkt deze zoo gunstig op de vorming? „Geheel per ongeluk, vau de zijde des menschen bezien, is deze plaaats met de Theol. in stelling begunstigd gewor den". Schrijver verhaalt dan de wonderlijke historie hoe Kampen eindelijk bij loting de Theol. School kreeg. „Heeft de burgerlijke of kerkelijke Ge meente van Kampen getoond het bijzon der op prijs te stollen, de Theol. School in haar midden te hebben 'k Heb er vroeger niet veel van vernomen, uitzon deringen daargelaten „Kampen werd de opleidingsstad. Men zit met de gebakken peren. Hoe eerder hier vandaan hoe beter, oordeelden de pas aangestelde professoren, en zoo dach ten ook de Synodes na 1854. „Uit het gerapporteerde door de Cu ratoren (in 1863) blijkt het, dat de Ker- keraad te Kampen weinig belang schijnt te stellen in het houden der Theol. School aldaar, waarom aan het College van Curatoren wordt opgodragen om den verderen gang van- zaken gade te slaan, om, wanneer het blijkt noodig te zijn, in overleg met de Docenten eri de Prov. Vergaderingen, middelen te bera men tot verplaatsing der School." Tot hoofd der Chr. School te Grijps- kerke (Z.) is tot opvolger van den heer J. van Herp die naar Werkendam ver trekt, benoemd de beer S. H. Douma, lste onderwijzer aan de Chr. M.U.L.O.- School te Waddingxveen. Met den benoemde stonden op het drietal de heeren C. KeteJ, hoofd eener Chr. School te Schiedam, en B. D. Over weg, onderwijzer aan een Chr. M.U.L.O.- School te Rotterdam. Geref. Kerken. - Beroepen: Te Hattëm, D. Chr. Karssen, te St. Jacobi Parochie. Te Oude- ga (Sm.), R. Middelveld, te Hoogkerk. Aangenomen: Naar Lutten aan de Dedemsvaart, K. Bakker, te Niezijl. Bedankt: Voor Kralingen, (3e pred. pi J, A. Tazelaar, te Haarlemmermeer O.z. Voor Zuidwolde (DrJ. D. Heer- sink, te Nieuweroord, gem. Hoogeveen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Capelle a/d IJsel, C. M. Luteijn, te Heirieuoord. Te Waar der bij Woerden) en Rijnsaterwoude, J. Enkelaar, caud. te Ter Aar (bij Alphen). Te Niemvpoort, J. C. Wolthers, cand". te Utrecht. Te Weert, J. Miedema, O. I. pred., met verlof te Den Haag. Te Char- lois, B. J. C. Rijnders, te Rotterdam. Te Lunteren, I. Kievit, te Benschop. Te Renswoude, G. A. den Hertog, te Kethel. Te Brielsch Nieuwland en Ursem, N. Zwiep. cand. te Stompetoren. Te Vlagt- wedde, J. W. van Petegem, te Dinxperloo. Aangenomen: Naar Rekken (toez.), J. J. Ploos van Amstel, cand. te Am sterdam. Naar Visvliet c.a., H. de Haan, te Paramaribo, tijd. te Zwolle. Bedankt: Voor Well en Amruer- zoden, J. Meeuwenberg, te Beekbergen. Voor Eext, II. de Haan, te Paramaribo, tijd. te Zwolle. Voor Ottoland (toez), J. C. Wolthers, cand. te Utrecht. Voor Mastenbroek, J. E. Klomp, te Kesteren. Voor Ankeveen (toez.), L. Einraen, te Durgerdam. (Buiten verantwoordelijkheid van de Eedactie). Mijnheer de Redacteur! De heer B. W. ter Kuile, voorzitter van de Overijsselsche Landbouw Maat schappij, heeft van den minister van landbouw antwoord gekregen op een adres inzake het mond- en klauwzeer. De Staatscommissie inzake mond- en klauwzeer heeft, op een desbetreffende vraag geantwoord, dat het haar niet mo gelijk is een voorloopig rapport uit te brengen, terwijl het nog geruimen tijd zal duren, eer de verschijning van haar rapport kan worden tegemoet gezien. Inmiddels merkt zij op, dat bij mond en klauwzeer met voordeel van inspui ting met gedefibrineerd bloed of bloed- serum vau pas herstelde koeien en hoog geïmmuniseerde dieren kan worden ge bruik gemaakt. Uit de mededeelingeu van verschillende veeartsen blijkt, naar de Staatscommissie mededeelt, dat men door deze inspuitingen bij kalveren en biggen te verrichten, de sterfte onder deze jonge dieren aanmerkelijk kan ver minderen, zooal niet geheel kan doen ophouden. De Staatscommissie moet zich echter in afwachting van haar rapport, een eindoordeel voorbehouden. Gaarne maak ik gebruik van de ge legenheid mij geschonken, om te ant woorden op het ingezonden stuk in het no. van 23 dezer. Mijn antwoord zal kort zijn. Schrijver spreekt in de eerste plaats, dat door mijn berichtje zijn zaak werd beklad om daarna den waren toestand mede te doelen, en dan te melden, dat door hem inderdaad op enkele plaatsen Fransche kaarten zijn achtergelaten. De Hollandsche kaarten waren zooals uit dit schrijven bleek, momenteel op en zij konden zich dus bij hunne clientèle momenteel niet anders introduceeren dan met Fransche kaarten. Eén daarvan werd aan uw correspondent getoond, die deze met een bijschriftje aan U opzond. En nu wordt uw berichtgever verweten een leugenbericht te hebben opgezonden, en hem den raad gegeven voortaan beter te onderzoeken voor hij iets opzendt. Maar M. d. R. 1 waarin bestaat die leugen dan Of moet ik dan soms eerst onder zoeken hoeveel van deze kaarten precies zijn afgegeven Zooals U weet zend ik nooit berichtjes öp die ik „maar heb hooren zeggen", maar alleen waarvan ik zeker ben dat ze waar zijn. Dat schrijver zijn Fransch tamelijk goed. spreekt, kan hem voor zijn vertegenwoordiging voor die groote Belgische Fabriek goed te pas komen, daar mag hij dankbaar voor zijn, maar behoeft men daarom laag neer te zien op Hollanders die dit minder goed kunnen En M. d. R. 1 waar wordt tegenwoordig in de hoogste klas Fransch onderwezen? En sedert wanneer gebeurt, dat Dat schrijver met hart en ziel Hollander is en een nette zaak heeft, wil ik gaarne gelooven dat hij vertegenwoordiger is van een groote Belgische zaak, daar zal wel niemand bezwaar tegen hebben, maar laat hij ons voortaan de moeite sparen, van naar een schooljongen te gaan om zijn kaarten te vertalen. U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. Correspondent P. JANSE Az. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: C. van der Linde, dienstbode, Noordstr. 54, uit Kapelle. P. Hoekstra, comm. Post, en Tel., Donze-Visserstr. 2, uit Roermond. A. C. Pieters, zonder, Baandijk 42, uit Stoppeldijk. C. J. Bliek, schipper, Roeiersgang 4, uit Antwerpen. Vertrokken: L. Versluijs, leurder, Kazernestr. 7, naar Middelburg. H. Bossinga, adj. comm. Post, en Tel., Westkolkstr. 50, naar Rotterdam. A. Verstraten, koopman O 140, naar Hoek. A. M. Vernimmen, dienstbode, naar St. Nicolaas (B.). L. J. C. Geerinckx, koopman, West kolkstr. 52, naar Sas van Gent. F. J. Lippens, landbouwerskn., Dijkstr. 60, naar Rotterdam. C. C. Kurvibk, zonder, Dijkstr. 75, naar Amersfoort. F. J. Doorns, zonder, Dekkerstr., naar Goes. A. Speleman, werkman, Schuttershof- weg 7, naar Sas van Gent. J. van der Linden, klompenmaker, 86, naar Selzaete (B.). De Leider van het Broodbureau maakt bekend, dat de uitgifte van Suikerkaarten 4e Serie zal plaats hebbert op Donderdag I Juli voor houders van Rantsoeneerings- kaarten 11000. Op Vrijdag 2 Juli voor houders van Rantsoeneeringskaarten 1001 en hooger. Telkens des n.m. 25 uur. Voor bewoners van Sluiskil en Drie wegen zijn deze Kaarten verkrijgbaar bij de heeren C. MEULBROEK en J. C. JANSEN. Ter Neuzen, 29 Juni 1920. De Leider voornoemd, J. F. DE COOKER. De Burgemeester der Gemeente ZAAMSLAG maakt bekend, dat de uit reiking der Rijkssuikerkaarten, geldende voor de 3de periode, zal plaats hebben op vertoon der rantsoeneeringskaarten, welke bestemd zijn tot afgifte van brood kaarten en wel, op Donderdag den lsten Juli 1920 en Vrijdag don 2den Juli !920, telkens van des voormiddags 9 tot en met 12 uur en van des namiddags 1 tot en met 4 uur. Zij, die niet in liet bezit van rantsoe neeringskaarten zijn, dieneu hun trouw boekje mede te brengen. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG brengen ter algemeene kennis dat de gewone jaarlijksche in deze gemeente zal plaats hebben op DINSDAG 6 JULI 1920, aanvangende des voormiddags ten 9- en eindigende des namiddags ten 3 ure dat ieder eigenaar of aanbrenger van vee zal verplicht zijn dadelijk bij zijn aankomst zich bij den Marktmeester (Lensen) aan te melden tot opgaaf van het aantal, de soort en de ouderdom van de door hem ter markt gebrachte dieren dat geen ander dan gezond vee ter markt zal worden toegelaten dat onmiddellijk na het sluiten der markt de navolgende premiën zullen worden uitgereikt: lo. Voor het grootste getal hoornvee van êén eigenaar (minstens 5 stuks)f 5, 2o. grootste getal varkens van éen eigenaar (minstens 5 stuks)f 3, 3o. schoonste merriepaard vau 4 jaar of ouderle prijs een verguld zilveren me daille. 2e prijs zilveren me daille en 3e prijs bronzen medaille. 4o. schoonste merriepaard van 3 jaar oudle prijs een verguld zilveren medaille, 2e prijs zilveren medaille en 3e prijs bronzen medaille. 6o. schoonste merriepaard van 1 jaar oudle prijs een verguld zilveren medaille, 2e prijs zilveren medaille en 3e prijs bronzen medaille. 7o. beste hengstveulen le prijs verguld zilveren medaille, 2e prijs zilveren medaille en 3e prijs bronzen medaille. 8o. beste merrieveulen le prijs verguld zilveren medaille, 2e prijs zilveren medaille en 3e prijs bronzen medaille. 9e. de beste baatgevende of kalfdragende koe le prijs f 4, 2e prijs 2,50 10o. beste kalfvaars le prijs 4 llo. vetste koe, vaars, os: le prijs 4,— 2e prijs 2,50 12o. beste fokstier le prijs 3,— 2e prijs 2, 13o. beste geit le prijs 3, 2e prijs 2,— 3e prijs 1, Geen bekroning kan plaats hebben voor dieren na 10 uren voormiddag ter markt gebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Zaamslag, 26 Juni 1920. VERGADERING VAN AANDEEL HOUDERS der N. V. op Dinsdag 13 Juli 1920, des namiddags ten 3 ure, in het Hotel Centraal. Punten van behandeling liggen ter inzage ten kantore der Vennootschap. Aandeelhouders worden herinnerd aan art. 16 der Statuten. De Directeur, G. F. P. v. d. PEIJL. öpTiTü w"ó ntvangeF! alsook de bekende om op 2 gaten te koken. Ter Neuzen, Juui 1920. D. E. WOLFERT Hzn. van H. VAN AKEN, Apotheker- Specialist te Selzaete (België), VERSTERKEN GENEESMIDDEL voor ZENUWLIJDERS. Prijs per flacon f2,—. Iloofd-depöt voor Holland N.V.v li G.A.SCHULTE&Co. Middelburg. Verkrijgbaar bij do bekende depothouders. 15 TANDARTS is dagelijks te consultecren van 912 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. k'n8- Mond- en klauwzeer. 2e prijs 2,50 Handel in Bouwmaterialen, TER NEUZEN. Brouwrijstr. 3 (Hoek Havenstr.), Ter Neuzen, TEL. 105,

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3