Hienwe Zoutevi! N.Y. Van öer Graaf&Co.'s 22ste ZOMERFEEST Gemengd Nieuws. Kerk en School. Burgerlijke Stand. Advertentie n. Suiker. Bekendmaking. termijnbetaling F". A. S. J. DEKKER, GOES. Openbare Verkooping. 's-GRAVENHAGE - ARCHIMEDESSTRAAT 64. Maatschappelijk Kapitaal f 500.000.—. "predikbeurten. Janssens. Zaamslag. G. A. VAN BREEN. ORGEL oi PIANO Amsterdam - Rotterdam - Brussel. op Donderdag 1 Juli 1920, plaats en dat geldt speciaal voor Indië, ómdat het daar gist en woelt en voor namelijk de jongeren uitzien naar ont wikkeling en ontplooing van schuilende krachten. Dhr. Bodaan vertelde uit zijn zendings arbeid over de donkerheid, waarin de Bataks op Sumatra dolen en het licht dat er moet worden gebracht, terwijl de heer Smit eveneens uit de praktijk van zijn arbeid verhaalde, hoe de toestanden onder het blinde Heidendom zijn. Ds. De Walle eindigde met een gepast slotwoord en dank aan allen, die dezen dag hebben doen slagen. Axel. In de Maandag gehouden ver gadering van den polder „Noord" werd op zijn gedaan verzoek aan den heer .1. A. Dregmans eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier. In zijn plaats werd benoemd den heer A. E. C. Kruijsse alhier, In de Dinsdag alhier gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Buth" werd de rekening ">'?h r-«"<Wkeurd in ontvang op Het dijkgeschot bleef vastgesteld uH f 1,50 per hectare. Herbenoemd werd als dijkgraaf de heer P. de Feijter Lz. en als plaatsvervangend dijkgraaf de heer P. Dekker Pz. (Tern. Ct.) Bij Kon. besluit van 21 dezer is aan P. F. Vereecken, te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van den Kruispolder, provincie Zeeland. Hulst. Dinsdag had de echtgenoote van S. aan de Bierkaaistraat het ongeluk in den kelder te vallen met het onge lukkig gevolg, dat zij aan de gevolgen van den val is overleden. („Zei."). De Ned. Uitvoer Maatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat uuvoer van vroege aardappelen ook over de grensstatious Hulst en Sas van Gent kan plaats hebben. Voor de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland te houden op 30 Juni 1920, des voormiddags te 9Vü ure, in „Het Wapen van Zeeland" te Hulst, is de agenda als volgt 1. Presentielijst. 2. Opening. 3. Jaaroverzicht betreffende den toe stand van landbouw en veeteelt in Zee land en de werkzaamheden der Maat schappij over het afgeloopen jaar. 4. Verslag der Commissie belast met het nazien der rekening. 5. Lezing van den heer Jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van het Informatie bureau der Ned. Ver. „Landverhuizing" te 's-Gravenhage overDe kansen welke emigratie voor den landbouwer biedt" 6. Lezing van den heer Dr. II. Mol- lmysen, Secretaris van het Kon. Ned. Landbouw-Comité te 's-Gravenhage over „Socialisatie op landbouwgebied". 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Woensdag is geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten aan do Vrije Universiteit mej. S. A. J. Dieleman te Middelburg. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer bedroeg in de week van 6 13 Juni in onze provincie 71, voorkomende in 24 gemeenten. Voor het geheele land waren deze cijfers 2305 en 388. Donderdag had de 16e Jaarverga dering plaats van de Ver. tot Chr. Verz. van Krankzinnigen in Zeeland. Des morgens werd een bidstond ge houden, waariu de in grooten getale op gekomen belangstellenden werden be paald bij de woorden der voorgangers, Dr. J. de Groot van Vlissingen, die sprak naar aanleiding van Matth. 2819 en 20: „Onderwijst alle de volken, en zie jk ben met Ulieden", en Ds. P. van Dijk, van Heinkenszand, die tot onderwerp had gekozen de woorden uit de Bergrede „Bidt en U zal gegeven worden" (Matth. 7 7a). De Jaarvergadering werd geleid door den Voorzitter der Vereeniging, Ds. J. II. Donner van Breda en gaf door talrijke opkomst blijk van de groote belangstel ling, die in Zeeland leeft voor deze Ver eeniging en haar Stichting „Vrederust", Vertegenwoordigd waren 41 Afdeelingeu cn 23 Corporatien. Uit het verslag van den Secretaris teekenen wij aan, dat de Vereeniging thans telt 65 Afdeelingeu met 4100 leden en 53 Corperatien. In de stichting wer den over 1919 verpleegd gemiddeld 500 patiënten. Op 31 Dec. 1919 waren aan wezig 237 mannelijke en 276 vrouwelijke patiënten. In den loop van het jaar werden opgenomen 71 mannen en 85 vrouwen, terwijl werden ontslagen 41 mantien (waarvan 22 hersteld, 5 niet hersteld, doch verbeterd, en 14 niet her steld) en 37 vrouwen (waar van 24 her steld, 5 niet hersteld, doch verbeterd en 8 niet hersteld). Het totaal aantal ver- plecgdagen bedroeg 182531. Het verslag van den Penningmeester vermeldt, dat de exploitatie der Stichting een verlies heeft opgeleverd van f 17878,38; dit verlies is overgenomen door do Vereeniging, waarna, bij een afschrijving over 1919 van f2950i,25Vj het verliessaldo van de Vereeniging f8253,08 bedraagt. Do noodzakelijkheid werd uitgespro ken, dat dc exploitatie van de Stich ting zoodanige' overschotten zal geven, dat van het totale verliessaldo kan wor den afgeschreven, waartoe de eerste stap is, dat de kosten van de verpleging ten volle worden betaald. Herkozen werd de Voorzitter Ds. J. II. Donner en gekozen Ds. L. Bouma van Middelburg, J. de Kraker Czn. van Zaamslag en D. Mulder van Zierikzee. Onder groote belangstelling werd door de vergadering gevolgd een rede van Dr. J. II. Haverkate, Geneesheer aan de Stichting „Veldwijk" te Ermelo.over Zonde en Ziekte". De commissie uit de Prov. Staten, waaraan was opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid eener reorganisatie der Provinciale verkeers middelen, heeft haar rapport uitgebracht. Daaraan ontleent „Zei." wat het ver keer over de Westerschelde betreft, het volgende De boot, welke thans het verkeer onderhoudt tusschen Hansweert en Wal- zoorden, is niet opgewassen tegen de door de feiten aan dat verkeer gestelde eischen. Niet alleen het goederenvervoer óp die lijn, die zich tot een veel om vangrijker verkeersweg heeft ontwikkeld dan aanvankelijk kon vermoed worden, lijdt daaronder, doch ook bij het perso nenvervoer komen daardoor dikwijls al lerlei ongemakken voor. De Commissie houdt het daarom voor noodzakelijk, dat zoodra mogelijk wordt overgegaan tot vervanging van deze kleine boot door een grootere. Aankoop van een nieuwe boot, in de toekomst mogelijk het gevolg van dezen maatregel, is daarvoor, naar de meening der Commissie, niet onmiddellijk noodig, indien een der op de Ooster-Schelde gebruikte booten in deze lijn gebracht wordt en de hierin nu varende kleine boot voor den Ooster-Scheldedienst waar voor zij zeker groot genoeg is, wordt, bestemd. Ook zou wellicht de reserveboot tus schen Hansweert en Walzoorden kunnen varen en het nu daar gebruikte bootje als reserveboot kunnen worden aange wezen. Te dezen aanzien heeft de Commissie de eer de Statenvergadering in ernstige overweging te geven, aan heeren Gede puteerde Staten op te dragen, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot. de vervanging van" dé kleine boot tusschen Hansweert en Walzoorden door eene van grootere capaciteit. De door Ged. Staten van Zeeland aaangeboden begrooting voor 1921 wijst een eindcijfer aan van f 1,675,020, met een post voor onvoorzien van f 16,635. Zij dringen er met klem op aan, zorg vuldig te waken tegen het nemen van besluiten, welke een blijveudeu druk op de geldmiddelen der provincie zouden uitoefenen. Ged. Staten deelen aan de Staten mee, dat zij pongingen hebben aangewend om verruiming te krijgen van het belasting gebied der provincie. De minister van binnenlandsche zaken heeft daarop ge antwoord, dat hij, evenals zijn collega van financiën, van meening is, dat door toeneming van de opbrengst van de rijksbelastingen, ook de inkomsten van dó provincies zullen verhoogen. Meer succes hadden Ged. Staten bij hun po gingen om meer steun te krijgen voor de provinciale stoombootdiensten, door dat de regeering toezegde voor te stellen 80 van het tekort op de exploitatie voor rekening van het rijk te nemen. Ged. Staten betreuren het echter, dat dit alleen geldt voor de diensten op de Westerschelde en niet voor die op de Oosterschelde. Voorgesteld wordt, voor de ledeu der Stateu het schriftelijk vragen stellen mogelijk te maken, opdat ook buiten de zittingen meer voeling blijft tusschen de leden der Staten en die van Ged. Staten. Ged. Staten stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van den Ceu- tralen bond van transportarbeidors tot herziening van de salarissen en de alge meene rechtspositie van het personeel der provinciale stoombootdiensten. Voor het afgeven van passen, wat het werk op de griffie zeer heeft doen toe nemen, wordt een leges van f 1 per pas voorgesteld. Voorgesteld wordt, afwijzend te be schikken op het verzoek om subsidie voor Oranje Nassau's Oord, daaraan de prov. vereeniging ter bestrijding van de tuberculose subsidie wordt verleend, en, op verzoeken van den Volksbond tegen drankmisbruik en het districts comité Zeeland van den Nat. Chr. Geheelont houdersvereeniging om subsidie, zulks met het oog op den minder gunstigen financieelen toestand der provincie. Voor verbetering Van het geitenras wordt een subsidie van f900 per jaar en voor verbetering van het varkensras f-200 per jaar voorgesteld. Ged. Staten stellen voor, de volgende opcenten op de Rijksbelasting te heffen in 1921grondbelasting 50, personeele belasting 50, vermogens- en inkomsten belastingen 20. De Modderridder van Zaandam. De heer H. van den Berg te 's-Gra- vendeel zendt aan de „Rott." het vol gende Onverklaarbaar schijnt 'tons allen, Hoe de vlegelachtigheid, Van Jan Duys in onze Kamer Plots aan banden werd geleid. Maar ge weet het licht niet lezers (Door Van Zadelhoff verteld), Dat men Jan Duys had geschreven, Kort en goed hem had gemeld, Dat, als hij wéér sloeg aan 't razen, Vast zijn laatste uur zou slaan, Want de schrijver zou gewapend Naar de Tweede Kamer gaan. Aangezien de Tweede Kamer Niet bezit een moddersloot, Om het veege lijf te bergen, Als de dreiger déar eens schoot, Is Jan Duys, de modderridder, Uit de landstreek van de Zaan, 's And'ren daags maar uit de Kamer, Naar de koffiezaal gegaan Een sober man en een vraat. In 1680 moet in Engeland een man gewoond hebben, die op middelbaren leeftijd een maagkwaal kreeg en in een hut ging woueji, om voortaan van water en wortelen te leven. Hij werd bijna 100 jaar oud. In Amerika woont thans een man, die een tegenhanger is van den soberen Engelschman. Hij noemt zich kampioen- (vrjeter van de wereld en verkondigt, dat alle kwalen ontstaan omdat de men- schen niet half genoeg eten. Het Zoudaasmaal van dit heerschap bestaat uit een dozijn kreeften, honderd oesters en zestig eieren Hij wist het niet! Een boertje kwam in de stad en daar de kaashandelaar gevraagd had hem eerst even op te bellen, gaat hij naar het postkantoor, waar hem voor een dubbeltje de telefooncel gewezen wordt. „Ben je daar hoort het boertje zeg gen, nadat de juffrouw hem aansluiting gegeven heeft. Het boertje knikt instem mend. Nogmaals wordt er geroepen „Ben jij dat daarJa, knikt het boertje. „Ben je soms stom?" wordt er driftig geschreeuwd. „Ben je soms blind nijdigt het boertje ik sta bijna mijn hoofd van de romp te knikken-!" De Theologische School. Men deelt ons medo, dat 32 studenten der Theologische school te Kampen aan het college van Curatoren het verzoek hebben gericht, niet over te gaan tot den verbouw der school, maar die te verplaatsen naar een andere stad. Dit met het oog op een meer gunstige ont wikkeling onzer a.s. predikanten. Naar wij vernemen word, o a. sterk aangedron gen op verplaatsing der school naar 't Noorden en wel naar Groningen, omdat vele van de studenten van Groningschen of Frieschen bloede zijn. (Zeeuw). Die heeft wel studiezin! Als merkwaardig voorbeeld van stu diezin deelt men aan de „N. R. Ct." uit Arnhem mede, dat de kapitein der in fanterie Mr. Dr. J. S. Barbas 2 Juli aan de Universiteit te Utrecht hoopt te pro- moveeren tot doctor in de wijsbegeerte op proefschrift: Wijsgeerige beschouwin gen over de verhouding tusschen staat kunde en zedeleer. Deze kapitein werd in Juni 1904 aan de Kon. Mil. Academie tot 2e luitenant benoemd, studeerde daarna eerst Latijn en Grieksch en was na 5 jaar reeds meester in de rechten vervolgens doctor in het staatsrecht. Hij was gedurende zijn geheelen diensttijd te Arnhem in garnizoen, waar hij ook gedurende do mobilisatiejaren een drukken werkkring vervulde. Voor het bouwen eener tweede Herv. Kerk te Charlois is in veertien dagen tijds f 30.000 ingekomen. Geref. Kerken. Drietal: Te Wapenveld (Geld.), A. M. v. d. Berg, te OpperdoesC. A. van Nood, te Lopik en P. E. van Schaik, te Strijen. Tweetal: Te Oudega (Small), D. Chr. Karssen, te St. Jacobi-Parochie en R. Middelveld, te Hoogkerk te Treebeek (Kouvenrade) (Z.-L.). J. H. Broek Roelofs te Stedum en M. Elzinga, te Grootegast. Beroepen: Te Zuidlaren, I"). Steen- huis te Loppersum te 's Gravenmoer, R. W. Huizg, prop. te Bloemendaalte Wapenveld (Geld P. E. van Schaik, te Strijente Lexmond, F. Drost, te Moor drecht. Bedankt: Voor Blokzijl, J. Dekker, te Ambt Vollenhove (A)voor Berlikum (Fr.), A. J Fanoy, te Oosterzeevoor Enumatil, C. J. Bos te Zuidwolde (Gron.) voor Breukelen, H. L. Both te Spijk (Gron.)voor Coevorden, J. Voerman, te Warns. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Monster (toez.), N. van der Snoek, te Zetten c.a. te Kam perveen (O.), J. C. |Wolthers, cand. te Utrecht; te Kamperland (Z.), G. deWijk, te Zoutelandete Egmond aan Zee, J W. Roobol, cand. te Dordrecht- te 's Gravenmoer, L. Nugteren, te Bleiswijk te Wolvego, T. van der Brug, te Has- kerhorne te Nes en Wierum, A. W. de Vries, te Oosterwiorumte Oldebroek (vac. Vonk), J. E. Klomp te Resteren. Aangenomen: Naar Hazerswoude J. Luuring, te Gorinchem naar Enschede, C. M. Briët, te Doetinchem naar Oud- Beijerland, C. Vlasblom, te Zuid-Beijer- land. Bedankt: Voor Hedel, J. J. Tim mer, te Montfoortvoor Thamen a/d Amstel, J. Luuring, te Gorinchem voor Eist (bij Rhenen), J. C. Wolthers, cand. te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen: Te Werkendam, M. Hofman, te Rijssen te Kampen, B. van Neerbos te Brqinisse. TER NEUZEN. 14 Juni. Huwelijks- aangiïten. Johannes Petrus de Bakker, oud 27 jjm. en Anna Adriana Geiliet, oud 24 j., j'd. 18 Juni. Arie Faas, oud 33 j., jm. en Pieternella Stouthamer, oud 31 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Juui. Francois Gerrit Buter, oud 23 j., jm. en Catharina Pieternella de Hulster, oud 22 j., jd. Geboorten. 14 Juni. Petrus Pruden- tus, z. van Jacobus Bernardus van Waes en «an Auguste Prudentia de Waele. 16 Juni. Cornelia Neeltje, d. van Cor nells Joris Wieland en van Elisabeth Helena Verlinde. Klazina Catharina, d. van Abraham Lensen en van Margarietha de Bruijn. 17 Juni. Cornelis, z. van Cornelis Pieter Sol en van Tannetje Hoevenaar. 19 Juni. Jacomina Levina, d. van Jan Dieleman en van Johanna Adriana van der Hooft. Adriana Cor nelia, d. van Jacob Arie Leunis en van Judith Maatje van der Linde. CORRESPONDENTIE. J. H. te Z. Uw berichten voor dit nummer te laat ontvangen. Getrouwd G. A. VAN BREEN M. K. WISSE, die, mede namens vvederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de betoonde belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Zaamslag, 17 Juni 1920. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt hekend dat bon No. 39 der Rijks- suikerkuart geldig is van Maandag 28 Juni t/m Zondag 4 Juli. Ter Neuzen, 25 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, L. J. GEELHOEDT, Lo. B. De Burgemeester der Gemeente ZAAMSLAG maakt bekend, dat de uit reiking der broodkaarten, geldende voor de 36ste periode, zal plaats hebben op vertoon van de daarvoor bestemde rant- soeneeringskaarten voor de nummers tot en met 500 op Vrijdag den 25sten Juni. 500 en hoager op Zaterdag den 26sten Juni. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. Zoo juist ontvangen: Aanbevelend, OP GEMAKKELIJKE betrekt U een bij de Schrijft U even een briefkaart om gratis en franco Catalogus. Bureaux voor den Handel. Incasso's van achterstallige vorderingen. Handels-lnformatiën. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van de Erven SERA- PHINUS STURTEWAGEN, te Koe wacht, op des namiddags 2 uur (Zomertijd), ver- koopen Vergaderen op het hof thans bewoond door Aloys Inghels. BETALING CONTANT. der Christelijke Jongelings-Vereenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen (W.D.) te houden D.V. op eene weide der hofstede van den Heer Z. BASTING te Groede (Kruisdijk), met medewerking van de Christ. Fanfarecorpsen „Excelsior" van Cadzand en „Hosanna" van Groede. SPREKERS de H.H. Ds. J. A. RAAMS van BreskensDs. W. VAN 't SANT van Katendrechtde Heer M. D. VOSKUYL, Evangelist van Edam Ds. W. D. LINTHOUT van Dord rechtDs. A. LAUWERS, vroeger Roomsch Katholiek Priester, van Brussel; Ds. L. J. S. CROUSAZ, Oud-Veldprediker, van Maassluis; Ds. J, P. VAN HEEST van GroedeDs. J. R. GORIS van Schoondijke. Consumptie op het terrein, alsmede Stalling van Paarden en bergplaats voor Fietsen. Aanvang 11,00 uur voormiddags (Zomertijd). DE REGELINGSCOMMISSIE. Wat bereikt ge met een spaarpolis van „PHARUS" Door gedurende 15 jaren maandelijks f9.— te storten, zal een 21-jarige op zijn 61e jaar een kapitaal bezitten van minstens f6800, „PHARUS" de eenige Maatschappij die een dergelijk MINIMUM resultaat garandeert. Zendt ons deze annonce in enveloppe met P/g ct. porto en plaats Uw volledig adres op de achterzijde vau de enveloppe. Wij zenden U dan volledige prospectus. -O-o OQ n|zoo Vastgbitci gaaf. ZONDAG 27 JUNI 1920. Gereformeerde Kerk. Tèi Neuzen 97» en 27- uur, Ds. S. Groene- veld. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9Vj en 27j uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 97, en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 10 en 3 uur, Ds. Goris. Bed. H. A. en Dankz. Oostburg 10 en 27, uur, Leeskerk. Aardenburg 97, nur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 97, en 2 unr, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 91/, en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hiigenholtz. Zaamslag 97, en 27, uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 97, en 27, uur Ds. L. de Bruijne Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 10, 8 en 67, nur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (.Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 57, uur, Evangelisatie. EN WOENSDAG den 30 JUNI 1920, I H A. of (505) roe Vlas, Vj (351) roe Rogge, V* n (230) roe Aardappelen, 3U i) (486) roe Haver, V» (324) roe Tarwe, .V* n i) ('63) roe Paardeboonen, V8 (125) roe Gerst, alsmede het Gras der duiven, alles verdeeld in koopen. 36

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3