VISSER'S Reclaiiieberichten. BINNENLAND. Korte Berichten. Uit de Provincie. talen zal krijgen, zijn de geallieerden het nog niet eens4e. men is het eens ge worden over een nota aan Duitschland om de uitlevering van het nog niet overgegeven oorlogsmateriaal te bespoe digen, welke eindigt met een bedreiging met dwangmaatregelen 5e. de geallieer den blijven staan op hun eisch tot een inkrimping van het Duitsche leger tot 100,000 man, maar houden niet vast aan den uitersten termijn van 10 Juli, die daarvoor gesteld was. Beziet men zoo dit lijstje, dan blijkt er uit, dat eigenlijk op geen enkel punt de geallieerden het volkomen eens zijn geworden, want niet een der besluiten beantwoordt zuiver aan datgene, wat de bondgenoot, die op een bepaald punt het verst wilde gaan, wenschte, al zegt ook de Fransche pers, dat de drie hoofd punten de ontwapening van Duitsch land, de vergoeding en de weigering om de Sowjet-regeering te erkennen, een succes voor Milleiand zijn, die aan het Fransche standpunt de bovenhand heeft weten te verschaffen. üe heeren zullen dus wel geen van alle tevreden zijn. Zij zijn echter wel zoo diplomatiek dat niet te vertellen. Dit in het oog houdende, behoeft men dan ook niet verwonderd te zijn over het volgende, dat Lloyd George aan een journalist vertelde, kort voor zijn vertrek De conferentie is heel goed gegaan. De Duitschers verwachten blijkbaar ver deeldheid, maar zij zouden merken, dat de geallieerden zoo eensgezind en vast besloten waren als ooit. Ten aanzien van de ontwapening heeft de conferentie zich met nadruk gesteld op den grondslag van het Britsche voorstel. De Turksche Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAÜL v. SLUIS, Vlasmarkt. toestand was niet ernstig. Men was hem goed baas. Hij weigerde een antwoord op de vraag aangaande de ronde som die voor de schadevergoeding was vastgesteld. Het denkbeeld-, dat Amerika een be drag van de schuld, die het van Engeland te vorderen heeft, kwijt zal schelden, gelijk aan een bedrag dat Engeland van Frankrijk te vorderen heeft, zeide Lloyd George, dat nieuwe voorstellen aan Washington zijn gedaau. Daar is nog geen antwoord op ontvangen. Hij legde nadruk op het feit, dat tusschen Enge land en Frankrijk de beste betrekkingen bestaan. In de tweede plaats iets over de Duitsche kabinetscrisis. Leek het eerst alsof alles goed in ordë zou komen, het zaakje is toch nog weer in 't honderd geloopen, en 't is de vraag of Fehrenbach een en ander op nieuw in het reine zal kunnen brpngen. Hij had net een lijstje van ministers klaar, doch zie, daar besloot de sociaal democratische partij in den Rijksdag geen vertrouwen in dit a.s. nieuwe kabinet uit te spreken. Was dit al ouaangenaam, intusschen is er nog meer bijgekomen. Nadat de democratische partij in den Rijksdag het standpunt van de sociaal democraten vernomen had, heeft zij on middellijk een vergadering belegd. Men was het er over eens, dat men in deze omstandigheden geen regeering kon vor men, die het vertrouwen van de meerder heid van het parlement zou genieten en die in Spa zou kunnen onderhandelen, De democratische Rijksdaggroep was van meening, dat nu de toestand geheel auders was en dat men onmiddellijk met de democratische partij overleg moest plegen. De groep van de Duitsche Volkspartij is intusschen ook van meening geworden, dat zij de ministerlijst, zooals deze door rijkskanselier Fehrenbach wordt voor gesteld, niet kan aanvaarden. De Duit* sche volkspartij wil, dat alle e'konomische departementen vereenigd worden en dat de portefeuilles van verkeerswezen, post, ekonomische zaken en financiën door deskundigen worden beheerd om het even tot welke partij deze behooren. Het kraakt en knarst dus alles, en.de vooruitzichten voor een meerderheids- regecring worden er niet bemoedigen der op. En hoe zal het dan worden in Duitsch land De roode vakbonden hebben den boypot over Hongarije uitgesproken. En waarom Omdat de regeering daar de ellendige misdadigers durft te straffen, die zoo lang het arme Horigaarsche volk hebben onderdrukt en hen ellende hebben doen lijden. Tegen de gruwelijke misdaden van een Bela Kun hebben de leiders der socia listische vakvereenigingen nimmer ge protesteerd. Thans durven zij het aan, het Hon- gaarsche volk te treffen met een boycot. Geen levensmiddelen mogen worden verzonden. Geen briefje van een Hon- gaarsch kind, dat hier vertoeft, zou meer mogen worden doorgelaten. Het is vreeselijk, schrijft zeer terecht de „Standaard." Toch schijnt het zaakje niet heel goed te lukken, tenminste verschillende be richten gewagen reeds van een totale mislukking. De „rooien" hebben dan toch maar „stroppen" tegenwoordig. Tenslotte nog even den blik naar Ierland. Daar is het ook ver van rustig. Heel goed wordt de toestand weergegeven in een telegram aan de „N. R. Ct." waarmee we dan ditmaal ook volstaan dat aldus luidt Er zijn in het Eogelsche Lagerhuis verschillende vragen gesteld over den toestand in Ierland. Bonar Law ver klaarde, dat te Londonderry 9 burgers gedood waren en 15 a 20 gewond. De autoriteiten in Ierland waren van meening, dat de troepenmacht, die te hunner beschikking stond, voldoende was, maar de bevelvoerende hoofdofficier van Belfast was naar het district Londonderry gegaan met volmacht om naar omstandigheden te handelen, en al die troepen te ontbieden, die hij noodig zou achten. WEGDUIVELS. Het volgende ergerlijke voorval wordt gemeld aan de „Rott.". 't Gebeurde in de omstreken van Arnhem. Een chauf feur reed een drachtige geit door 't har de rijden doormidden. De 2 jongen rolden over den weg, maar bezweken kort daarna. Den heer, gezeten in de auto klinkt nog 't gejammer van 't arme dier in de ooren. De eigenaresse, een arme vrouw, jammerde niet minder over 'tslachtoffer, waar ze haar geitenmelk moest missen. De chauffeur echter lachte nog en durfde de arme vrouw toe te voegen „Als je nu geen melk meer hebt, moet je maar water of bier drin ken 1" Het- „Utr. Dagblad" deelt het vol gende staaltje van „motorrazernij" mee. Langs het politiebureau aandeWitte- vrouwenbrug te Utrecht is dezer dagen bij avond een motorfietser gepasseerd. De man reed zonder licht en had de vaart van een bliksemtrein. Geen won der De politiepost Wittevrouwenbrug tele foneert direct naar de politiepost Hoo- geland, om den dollen rijder aan te hou den. Nauwelijks is dit telefoonbericht over gebracht óf de motorrijder is den over weg aan de Biitstiaat al gepasseerd!! Drie agenten van de post Hoogeiand rennen naar de Biltstraat en zwaaien met hun electrische lantaarns, ten tee ken voor den motorfietser dat hij heeft te stoppen. Deze lapt de heele politie aan z'n laars en rent met z'n krankzinnige vaart door. De agenten moesten op zij sprin gen, om niet doodgereden te worden. Een hunner trok z'n revolver en wilde den rijder een kogel nazendenhet vuurwapen ketste en de motor was uit het gezicht. Toen heeft de politiepost Hoogeiand onverwijld naar de Bilt getelefoneerd, om de politie daar te waarschuwen houdt den kerel aan. Dat was al niet meer mogelijk. Want juist op 'toogonblik dat de Biltsche po litie het telefoonbericht opnam, snorde de motorfiets door de Dorpsstraat naar Zeist. En Zeist was wegens het late uur niet meer op te bellen. Zou er hier ter stede ter elfder ure nog iets gedaan worden, om de veiligheid op den openbaren weg te waarborgen en rijders van auto's en motorfietsen aan het verstand te brengen dat het in de stad uit moet zijn met dit onverant woordelijk gejakker Of is er nog niet voldoende geklaagd Tenslotte nog een derde staaltje. Een heerschap had in het dorp Zeist met een snelheid van 39 K.M. gereden. Hij vond dat echter heelemaal niet hard. Op de vraag van den kantonrechter, wat dan wel hard rijden was, antwoord de de „motorduivel"„Hard rijden doe je als je oen 80 K.M. vaart hebt." „Is dat. pas hard rijden", meende de kanton rechter. „Dan wilde hij wel eens weten wat onder dolzinnig rijden moest ver staan worden." De overtreder kreeg f 20 boete. Men moet hierbij niet vergeten, dat de sneltrein van Amersfoort naar Zwol le ruim 70 K.M. rijdt en mei een snel heid van 39 K.M. niet binnen 17 M. is te stoppen. Is het niet meer dan tijd, dat aan dit vreeslijke rijden nu eens een eind komt Men is langzamerhand zijn leven op straat niet meer zeker. LAFFE KERELS. Te Den Haag is een persoon aange houden, verdacht op 4 Juni j.l. aan een 86-jarige dame in haar woning aan de Lombokstraat, onder bedreiging met een revolver, een som gelds te hebben af geperst. De aangehoudene wordt ook verdacht, in vereeniging met een ander op 6 Juni j.l. een 78-jarigen man in zijn woning te Scheveningen te hebben over vallen en in de keel geknepen, totdat hij bewusteloos was en daarna een be drag van ongeveer f 40 uit die woning te hebben gestolen. De tweede verdachte van dit misdrijf is nog voortvluchtig, maar bij de recherche bekend. KINDERMOORDENAARS. Den vorigen Zaterdag vond men te Venlo een knaapje met eeu prop inden mond. Het verklaarde, dat men hem zijn geld, waarvoor hij winkelwaar moest koopen, had afgenomen. Bij nader onderzoek bleek, dat op Duitsch grondgebied een lijkje is gevon den van een knaapje uit Kaldenkirchen. Dit knaapje werd reeds veertien dagen vermist en was door worging om het leven gebracht. Het lijkje verkeerde reeds in staat van ontbinding. Door de Duitsche politie zijn twee personen, die van den moord verdacht worden aange houden. Nog meerdere kinderen zouden in de omgeving worden vermist. In de Tweede Kamer heelt Dr. De Visser, de Minister van Onderwijs, mee gedeeld, dat Jhr. Mr. de Savornin Loh- man, de leider der Chr. Historischen spoedig ons parlement zal verlaten. Vrijdag a.s. is het 50 jaar geleden, dat te Berlijn de eerste briefkaart werd uitgegeven. Voor het ontwerpen van nieuwe postzegels is een prijsvraag uitgeschre ven. Te Stad aan 't Haringvliet werd voor de militie-lichting 1921 niemand ongeschikt bevonden. Als verdacht van spoorwegdief stallen zijn, na onderzoek van de recherche der Nederl. Spoorwegen, te Enschede 5 personen aangehouden, onder wie een conducteur en een arbeider-remmer. Een groote hoeveelheid goederen van allerlei aard is bij huiszoekingen in beslag genomen. Het 3-jarige kind van den stoelen maker O aan het Rijkenhage te Zutphen, is door een sleeperswagen overreden et) gedood. Te Uden is ingebroken bij den goudsmid Van A. Er is voor een bedrag van ongeveer f1000 aan gouden voor werpen gestolen. H M. de Koningin Moeder heeft aan een behoeftig gezin te Ankevoeu een gift doen toekomen ter verpleging van een kind in een ziekeuhuis. De motorrijder K. te Den Bosch is in de Hintlianiorstraat door een auto aangereden en onmiddellijk gedood. In de mijn Nordstern aan de grens zijn de beide mijnwerkers B. en S. uit Kerkrade, doordat de zoldering van een mijngang gedeeltelijk inviel, onder neer stortend gesteente gekomen en gedood. Te Stein is zekere M. J., aldaar woonachtig, door den veldwachter dood langs den weg gevonden. Aangezien het lijk verschillende wonden vertoonde, is M. J. klaarblijkelijk vermoord. Opening Ambachtsschool te Ter Neuzen. Donderdagmiddag 2 uur had de offi- cieele opening plaats van de Ambachts school te Ter Neuzen. Een bijzonder cachet was hierop ge drukt, doordat Zijne Excellentie, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. De Visser, aan het Bestuur te kennen had gegeven zelf in naam der Regeering de school te willen openen. Een groote schare leerlingen, ouders en andere belangstellenden was in een der bovenlokalen van het schoolgebouw, waar de plechtigheid zou plaats vinden, aanwezig. De leeraars der school hielden een wakend oogje op de beweeglijke jongens, die vanaf één uur in het lokaal, wel wilden, dat het eindelijk maar eens zoover was. Even een gefluister en do Minister kwatn, vergezeld van verschillende auto riteiten, 't lokaal binnen. Burgemeester Huizinga riep Zijne Excellentie, den Inspecteur-Generaal en den Inspecteur van het Onderwijs, als mede de leden van de Staten en den Gemeenteraad, den directeur en de leeraren, de ouders en de leerlingen en verdere belangstellenden namens het Bestuur der Ambachtsschool een hartelijk woord van welkom toe. Lang hebben we uitgezien naar het oogenblik, dat we deze ure met elkander mochten beleveu, en thans is die dan nu aangebroken. Gaarne gaf hij vervolgens het woord aan Minister De Visser, die hierna ongeveer het volgende zei „Mijnheer de Burgemeester, Voorzitter van deze schoolToen deze inrichting begon was het mijn plan reeds deze in persoon te komen openen. De tijdsom standigheden beletten dat toen, doch ik nam mij terstond voor op het geschikte oogenblik dit plan toch te volvoeren. Want voor dit plan waren verschillende motieven aanwezig, die mij er toe drongen. Zoo was daar in de eerste plaats het motief, dat het goed is, dat de lands- regeering met alle deelen van het land, voor zoover dit mogelijk is, contact heeft en houdt, om de practische be- hoefton van elk gedeelte beter te leeren kennen. In 't bijzonder trok Uw lands gedeelte mij aan, omdat daar zooveel getrouwe onderdanen van Hare Majesteit, onze geliefde Koningin zijn, en omdat een naburig land zulke begeerige blikken op Uw grond heeft geslagen. De trouw van Zeeuwsch-Vlaanderen brengt voor de Regeering de dure verplichting mee om zooveel in haar vermogen ligt, dit contact vaster te maken, en een open oog te hebben voor dit Uw landsgedeelte. In de tweede plaats was daar het motief, dat op mij, als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de taak rust, voor het onderwijs in zijn verschillende geledingen zorg te dragen. Het is mijn innige overtuiging, dat vooral ook het tegenwoordige nijverheidsonder wijs met alle kracht door de Regeering behartigd dient te worden. Wie de historie van ons vaderland kent, weet toch dat Nederland in vroegere eeuwen in den vreemde naam had op het gebied van het ambacht en~ het onderricht daarin. Dat wij op het oogenblik in eeu zoo gezegende positie van welvaart ver. keereti, is niet het minst toe te schrijven aan wat onze voorouders op het gebied van het ambacht tot stand hebben ge bracht. Dat ambacht heeft ons dan ook in het verleden groot gemaakt. Het is mij nu dan ook een groot voor recht, dat Ter Neuzen haar eigen am bachtsschool heeft. Dat gij U niet meer behoeft te wenden tot Hulst, of tevre den moet zijn met Uw avondteekenschool. Ge had r,echt op een eigen Ambachts school Gaarne breng ik dan ook hulde aan Uw particulier initiatief. Het is mij een genoegen en een eer, dat de Regèering, met volkomen instemming der Staten- Generaal, Uw onderneming niet alleen geldelijk heeft willen steunen, doch ook moreelen steun verleent. In de derde plaats, naast het interna tionaal en het plaatselijk belang drong mij ook tot ovei komst de drang óm mijn waardeering uit te spreken voor dege nen, die de school op peil hebben te houden. Gij directeur der school, hebt een moeilijke taak. Niet alleen ten opzichte van de samenwerking en harmonie met de andere leerkrachten en het bestuur, maar vooral ook, omdat gij bezielend onderwijs aan Uw leerlingen hebt te ge ven. Juist in onze dagen is het hoofd schap voor een inrichting als deze een taak van groot gewicht en toenemenden ernst. Ik hoop en vertrouw, dat gij bij de vervulling van die zware taak gesteund zult worden door het bestuur en de leeraren en dat gij de kunst verstaat leiding te geven aan Uw collega's zon der den indruk te vestigen dat gij hoofd zijt. Het ware hoofdschap immers ken merkt zich niet door oplegging van het gezag, maar door een gevestigde autori teit. Ik hoop van harte dat Uw mede leerkrachten U waardeeren, en dat ook zij het ouderwijs met beleid en wijsheid mogen geven. Aan de ouders past een woord van dank, dat zij hun kinderen ambachtson- derwijs willen doen genieten. Gelukkig de ouders, die het verstaan, hun kinde ren bijtijds die kunde en krachten te doen meegeven, dat zij met God en met- eere door 't leven kunnen gaan, om een maal een zelfstandige positie in te ne men. Ik hoop, dat gij samenwerkt met de leeraars en U wacht voor het gevaar Uw kindereu te spoedig in het gelijk te stellen. Verstoort van Uw zijde de deugdelijke samenwerking niet! Ik eindig met een woord tot de jon gelingschap. Gelukkige jeugd, gij zijt gelijk aan de bloemknoppen daar buiten. Juliie toekomst moet het bewijs leveren, dat deze school hier niet tovergeefs is gebouwd. De maatschappij, vooral in deze streek, ziet op U. En deukt er om, de jeugd, die ge doorleeft, keert nooit terug. Weest jongens met energie en toewijding. Weest bloesepis, waaruit goede vruchten komen, opdat ge straks kunt worden nuttige werklieden en goede burgers van ons dierbaar vaderland. Met deze woorden verklaar ik namens de Regeering de Ambachtsschool te Ter Neuzen geopend." Een hartelijk applaus dankte den Mi nister voor deze uitgesproken woorden en de vele wenschen daarin vervat. Burgemeester Huizinga bracht hem dan ook namens allen hartelijk dank en veronderstelde, dat alle aanwezigen door drongen zouden zijn van de hoogo ernst en beteekenis van dit onderwijs. Wij hopen, Excellentie, dat Uw wenschen in vervulling mogen gaan en dat het U nog moge gegeven worden te beleven, dat de school rijke vruchten afwerpt. Wij hopen voorts, dat gij en bovenal onze Koningin en de verdere Raadslieden gesterkt mogen worden in de moeilijke taak van regeeren. Met dank en gebed hopen we onze werkzaamheden vooit (e zetten als burgers' van Nederland, al wonen we ook ver in het Zuiden. Nadat de Minister hierna vertrokken was nam de burgemeester nogmaals het woord en herinnerde hij in korte trekken aan de geschiedenis, die aan de oprich ting van de Ambachtsschool voorafging. Hij wenschte zich verder geheel bij de woorden van Minister De Visser aan te sluiten, die allen opwekte om de noodige belangstelling in deze inrichting te toonen Hoofden van scholen in deze gemeente, ouders, jongelui, directeur en leeraren, zorgt dat deze school tot roem komt. Vergeten we echter niet, onzen arbei d te stellen ouder den zegen van God, waaraan we allen behoefte hebben, waar zonder ons niets zal gedijen. Het deed den Inspecteur van het on derwijs vervolgens genoegen, ook nog een kort woord te mogen spreken. De Ambachtsschool is van groote beteekenis voor de gemeente Ter Neuzen. Juist een Ambachtsschool heeft zoo groote kans van slagen, omdat daar iets gedaan wordt, want dat trekt onze jongens meestal zoo aan. In het werk der leer lingen had hij reeds groote vooruitgang weten te bespeuren, en hij bracht dan ook zijn hartelijke geiukwenschen aan den directeur en do leeraren. Ook aan de jongens, op wie het tenslotte aankomt, want bij hen wordt de grond hier gelegd, waarop ze later rustig kunnen voort bouwen. De burgemeester bracht ook hem dank voor zijn welmeenende woorden en beval tenslotte nogmaals de school in aller belangstelling aan. Zegene God dezen arbeid met 'ik v Hiermee afgeloopen de gelegen eens wat nader ie ei. verschillend werk der leerlingen kennis te maken, onder welwillende leiding van do- leeraren der school. TER NEUZEN, 25 Juni 1920. Van Zaterdag tot en met Dinsdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogwater vm. 10.20— 11.250.35 nm. 10.46-11.46-0.18—1.04 Laagwater vin. 4.145.16—6.14—7.02 nm. 4 35— 5.39—6.36 7.25 Volle maan :Donderdag 9.00 voorm. Op verzoek verwijzen we gaarne naar de advertentie in dit nummer over het 22e Zomerfeest in liet land van Cadsand te houden op a. s. Donderdag. Door Burgemeester eu Wethouders is aan mevr. Duiker— Blekkink bericht, dat zij, naar hunne meening, niet langer deel uitmaakt van den gemeenteraad, aangezien zij een der vereischten ver loren heeft. Daar haar echtgenoot zijn domicilie naar elders heeft overgebracht, kan deze gemeente volgens de wettelijke voor schriften niet meer beschouwd worden als de plaats waar zij ingezetene is. Er doet zich hier natuurlijk een geval voor, waarin niet bepaald bij eene wet is voorzien, doch welke moet worden opgelost volgens analoge omstandigheden in het verleden. Mevr. Duiker—Blekkink kan in beroep komen bij den gemeenteraad, waarna de zaak ten slotte aan het oordeel der Kroon kan worden onderworpen. Indien ten slotte vaststaat dat mevr. Duiker—Blekkink werkelijk geen deel meer kan uitmaken van den gemeente raad, zal het hoofd stembureau moeten worden opgeroepen om een opvolger te benoemen uit de lijst der S. D. A. P., waarvoor dan, wel zeer toevallig moet worden aangewezen de heer S. Duiker, die echter geen geloofsbrieven kan in zenden, daar hij op het tijdstip der be noeming ook geen ingezetene dezer ge meente is. Van een en ander kan het gevolg zijn dat de gemeenteraad gedurende geruimeu tijd een lid minder telt. (Tern. Ct.) KORT VERSLAG van het Zendingsfeest, gehouden te Zaamslag, 24 Juni 1920, op eene weide van Mej. Wed. J. Buijze. Den avond, voorafgaande aan het feest, werd een bidstond gehouden onder leb- ding van Ds. L. de Bruijne. Hij koos tot tekstwoorden Jes 11 10, naar aanleiding waarvan hij handeldo over „De Banier der volken". Hij ontwikkelde drie gedachten1. Kruisbanier. 2. Krijgsbanier. 3. Over winningsbanier. In den stillen avond werd dit woord met groote aaudacht gevolgd. Het feest werd geopend door Ds. G. van Dis, die Ef. 3 las, een woord van welkom sprak en vervolgens wees op het hooge doel, waartoe men was samen gekomen, n.l. de zaak van Gods Konink rijk. Ds. Jongeleen lei de nadruk op de tegenstelling tusschen „nacht" en „psal men", om verder te wijzen op den nacht der zonde en den psalm der verlossing op den psalm der vertroosting in den nacht van het lijden en op den psalm der overwinning in den nacht van den dood. Ds. W. van 't Sant herinnerde ons aan den tijd der surrogaten,'die achter ons ligt. Nu vindt men niet alleen onder natuurlijke dingen surrogaat, maar 't wordt ook niet zelden onder geestelijke zaken gevonden. Op dit terrein vindt ge satan steeds als uitvinder van het sur rogaat. Speciaal ook op het terrein der zending heeft men te waken voor het surrogaat. Alle namaak blijve hier ge weerd. Na de pauze sprak Dr. Marang over „Gelukkiu Heidendom", deze oogenschijn- lijke tegenstelling verder oplossende. Ds. Van den Berg's onderwerp was „Zijn slag slaan". Om drieërlei reden moet het werk der zending krachtiger dan ooit worden aangepakt. Eerst omdat cr een algemeeno zucht is naar een cen trale machtvervolgens, omdat gesnakt wordt naar werkelijke vrede in de derde

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2