WAARSCHUWING. Boeken en Geschriften. Kerk en School. Ingezonden Stukken. Advertentie n. Broodkaarten. Bekendmaking. KRUGER's TONIC EIKEN BALKEN, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. i Een Woonhuis met Erf 2, Een Pakhuis, 3. Een Woonhuis met Tuin Een Huis MINNIK VAN AALST, Weihoe, Manheer, omdat ik Hol lander ben Neen, ik ontvang geen Hollander en daarenboven, de vrederechter ontvangt wie hij wil. Maar Gisteren nog hebben wij een be tooging gehad tegen vreemdelingen, Mijnheer. Zoo ongeveer liep het gesprek en deze deftige heer gaf dus eens te meer blijken van een verfijnde opvoeding en toonde hoe dankbaar ons volk is voor de gul hartige ontvangst die duizenden Belgen in 1914 in Holland hadden. Een vrouw burgemeester. Tijdens afwezigheid van den burge meester van Valkenburg trad mevrouw Ruypers, de oudste wethouder, als loco burgemeester op. Dit is de eerste maal, dat in ons land een vrouw als burge meester fungeerde. Solidariteit onder vogels. Door oen ooggetuige wordt aau de „Berg. Ot." het volgende aardige tafereel tje uit de dierenwereld verteld Twee spreeuwen haddon hun nest gebouwd onder een dakpan van een huis te Garijp en daar hun jongen uitgebroed. Terwijl de ouden uit waren om voor hun kroost voedsel te halen en daarmede terugkeerden, ontwaarden zij een kat bij het nest, die bezig was een der jongen op te peuzelen. Hoe de ouders zich ook aanstelden, poesje trok zich daar niets van aan. Terwijl een der spreeuwen op een afstand van poes op het dak bleef zitten, vloog de ander in allorijl weg en kwam in een minimum van tijd terug met een viertal kraaien. Op een gegeven oogenblik vielen deze poes aan, die toen wel beenen wilde maken of liever gezegd ze liet zich langs de pannen naar be neden rollen. Na nog wat gekrijsch onder elkander vlogen de kraaien weder weg en zochten de spreeuwen hun nest weder op. Woordenspel. Onder dit opschrift lezen we in de „Ned". 't volgende rake stuksken „Er kwam een man bij eeu meubel maker en vroeg naar een vierkante tafel. De man van het vak zeide, dat hij geen tafel had, maar hier was een schaakbord. Wat moet ik daarmee doen vroeg de man. Dat weet ik niet, maar het is vier kant, hernam de ander. Toen liep de man den winkel uit, om dat hij liever zaken doet mot lieden wier hersenen normaal werken". Het „Volk" van Dinsdagavond maakt zijn lezers duidelijk, wat er de vorige week van de demonstratieve staking terecht gekomen is. Als demonstratie was ze schitterend, maar als staking is zij mislukt, schrijft het blad. En de trouwe „Volk"-lezer knikt. Ze weten het toch maar zoo goed te zeggen daar op de Keizersgracht Eerste Verzen,door W.W. Bouwhuis. Uitgever D. van Aken, Ter Neuzen Een bundeltje Christelijke verzen is altijd een moment in ouze literaire ge schiedenis. Net als met een Christelijk boek geeft het aanleiding tot allerlei heen en weer schrijverij. Van al 't geschrijf bijv. over „Illusie", de roman van der liefde leed warrelde het je op 't laatst in je hoofd. Prof. Geesmk vond het een mooi boek, Dr. v. d. Valk en Piet Keuning sleurden bet heelemaal door 't slijk. Hoe is 't nou We willen ons daarin niet meer ver diepen, doch het nu kort even hebben over deze eerste verzen van Bouwhuis. Dr. Gunning van Apeldoorn heeft „Een kort woord vooraf" geschreven, en zegt daarinGaarne leid ik deze gevoelige verzen met een enkel woord bij het christelijk publiek in. Zij komeu uit een eerlijk hart, dat den Heer (waarom niet Heere Dr. Gunning oprechtelijk lief heeft en aan Zijn kinderen gaarne een lafenis, eene bemoediging op hun pel- grimsreize mededeelt. Jk ben verzekerd, dat meer dan een dezer gedichten voor moede Sionspelgrims tot troost zal zijn. God gebiede over dit werkje Zijnen zegen 1" We weten dus direct met welk soort lectuur we lifer te doen hebben. Bouw huis maakt het anders zelf ook nog wel duidelijk door als motto het volgende versje te geven „Een liedjen, een liedjen tot Zijn eer dat is liet eenigst wat ik begeer. Een.wijsje, zuiver als kristal, waarin Zijn schoonheid spiegTen zal." En werkelijk, bij bet doorbladereu van het boekje, blijkt dit doel vau Bouwhuis ook duidelijk. Hoog-literaire kunst heeft hij niet ge geven, doch daarvoor zijn het ook „Eerste Verzen." Eu zonder nu uit de school te klappen, kunnen we wel meedeeen, dat het de bedoeling van den auteur is, te zingen tot Gods eer en grootheid, zooals zijn motto-versje ook zoo helder aangeeft. Om het scherpe literaire ontleedmes in deze verzen te zetten en ze aan de scherpe kunstregels te onderwerpen en te toetsen, nee, daarvoor deugen zo niet. Hun, wien het daarom te doen is, raden we deze verzen dan ook niet ter lezing en kennismaking aan. 't Zou hun maar teleurstelling nrengen. Zij echter, die niet zoo erg precies literair zien en van goede, oprechte christelijke lectuur houden, zonder nu allereerst op rythme enz. te letten, zullen ongetwijfeld in dit boekje veel vinden, dat hen sticht en tot leering is. Hun raden wo het dan wel gaarne aan. Ten slotte, zooals het meestal met recencies gaat, iets over indruk enz. We kilnnen dan meedeelen, dat het boekje er zeer netjes uitziet. 'n Aardig omslagje, klein formaat, van zachten tint en de verzen met duidelijk lettertype, zoodat ook een woord van waardeering aan drukker en uitgever niet achterwege behoeft te blijven. Hopen we derhalve met Dr. Gunning dat God Zijn zegen over dit werkje ge biede en het vele, moegestreden men- schen moge wijzen op Hem, die gezegd heeft: „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven". Weinig predikanten. Wij lezen in de N.R.C. „Ds. J. P. Eringa, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 Juli 1920 emeritaat aangevraagd. Er zullen dus in de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam 5 vacatures zijn, terwijl bovendien 5 predikanten wegens min of meer ernstige ongesteldheid niet in staat zijn bun dienstwerk te ver richten". Ook bij de Geref Kerk van Amster dam is het ziekteprocent onder de lee raars de laatste tijden zeer groot. Wel 'n beproeving voor zulke groote gemeenten. De Rijnsche Zending heeft van mevr. v. H. te B. een gift van duizend gulden ontvangen. Te Heemstede hebben de leden der Geref. ''gemeente f50,000 bijeengebracht voor den bouw van een nieuwe kerk. Op 10 December a s. zal het 400 jaar geleden zijn, dat Luther den pau selijken bul, die met den ban dreigde (Exsurge Dornine) te Wittenburg ver brandde. Het gemeentebestuur van deze stad zal te dier gelegenheid feestelijk heden organiseeron en hoopt, dat ook het buitenland aldaar zal vertegenwoor digd zijn. Naar Berlijn. Dr. B. Wielenga, pred. der Geref. Kerk van Amsterdam, is gisteren met den heer N. Baas, straatprediker, naar Ber lijn gegaan met een geleidbrief van den Geref. Kerkeraad aldaar, om daar gedu rende een paar weken het werk der Inwendige zendiug te bestudeeren. Aan een baantje geholpen. Men meldt aan de „Stand.": Als gevolg van zijn benoeming aan het Chr. Lyceum te Hilversum, ontving de heer J. de Vries, gymnastiekleeraar aau de H. B. S. te Zaandam, als zoodanig eervol ontslag. In zijn plaats moest nu een ander benoemd worden. Als No. 1 op de voordracht komt te staan de heer Th. van 't Lam, tijdelijk leeraar aan een H. B. S. te Amsterdam: en directeur der Gymn. Ver. Olympia te Amsterdam. Tegen het advies van den Directeur der Zaandamsche II. B. S., van de Comm. van Toezicht op het M. O. en de voor dracht van B. en W. benoemde de ge meenteraad niet den heer Van 't Lam, een theoretisch en practisch vakman, maar den socialistischen directeur van het Levensmiddelenbedrijf, den heer Dorjee, die in zijn jongere jaren eens de M. O. Acte haalde en die de eenige van alle sollicitanten was, die nooit op een lagere of middelbare school lesgaf. Zijn practisch optreden bestond in het leiden van een altijd kwijnenden gem. gymnas- tiek-cursus. Zóó worden te Zaandam de belangen van het onderwijs bevorderd en menschen aan een baantje geholpen. Geref. Kerken. TweetalTe Hattem, D. Chr. Kars- sen, te St. Jacobi-parochi en H. Pb. Ingwersen, te Nijkerk. Beroepen Te PernisJ. F. van Hul steijn Jr. te Middelstum. Aangenomen Naar Coevorden J. Voerman te Warns. Bedankt: Voor Huizum H. Brouwer Hmzn. te Heemstede. Ned. Herv. Kerk. DrietalTe Bloemendaal, B. ter Haar Romeny, te Ginnekon J. G. W. Goed hart, te Windesheim en Dr. M. J. A. de Vrijer te Odijk. Éeroepen: Te Visvliet (Gron.), H. de Haan, te Paramaribo (tijdelijk te Zwolle); te Arum, H. H. Baudet, te Dokkumte Hei- en Boeicop, J. C. Wolthers, cand. te Utrecht; te Krimpen aan de Lek, F- F- J- van de Plassche, te Oude Tonge. Bedankt: Voor Watergang (N.H.), H. de Haan, te Paramaribo, tijdelijk te Zwolle; voor Arnemuiden en voor Wijn gaarden c. a., J. Enkelaar, cand. t. d. H D. te Ter Aar (bij Alphen)voor Blauw kapel, A; Dekker, te Hoevelaken (Gld voor Voorthuizen, P. Kruijt, te Staphorst voor Zuillichem, T. Lekkerkerker, te IJselmuiden voor Noorden, J. Enkelaar cand. te Ter Aar (bij Alphen). Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Den Helder, P. de Groot te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Middelburg, A. Ver hagen te Dirksland. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Donderdag naar Zaamslag. Met genoegen las ik eenige dagen ge leden dat de verschillende Christelijke Kerken in ons gewest op a.s. Donderdag 24 Juni den Zendingsdag hebben be paald. Het terrein ons wel bekend, is voor dit doel zeer geschikt. Het is daarom naar aanleiding van dezen Zen dingsdag dat wij de lezers van „Zeeuwsch- Vlaanderen" toeroepen Laat alle be zwaren die er soms mochten in den weg staan om er heen te gaan, nu varen, en bezoekt toch zeker met de Uwen deze bijeenkomst Het zou zeer zeker prij zenswaardig zijn dat alle Christelijke werkgevers hun personeel dat er dien middag gaarne heen ging nu eens een vrijen middag bezorgde, natuurlijk met behoud van hun loon. Op verschillende plaatsen is reeds de Zendingsdag voorbij, en dezer dagen vernam ik dat ook weer op een dergelijke samenkomst er zeer slechte zorg besteed was, vooral voor zitplaatsen voor de ouden van dagen en ook dat de orde wel wat te wenschen overliet. Het is wellicht goed- hierop nog eens de aan dacht te vestigen? Dat er goede zorg worde gedragen voor banken etc. (want de publiciteit in de bladen enz. was al zeer gering) want de verschillende spre kers met hun verschillende onderwerpen vragen, naar wij verwachten, van een groote schare een aandachtig gehoor De Heere geve een goeden en geze- genden Zendingsdag Met dankzegging voor de plaatsing, geachte Heer Redacteur, Uw dw. dn. Sm. M. de Red. Vergun me s. v. p. een plaatsje in Uw blad naar aanleiding van een be richtje voorkomende in de courant van 16 dezer waarin onze zaak werd beklad. Ik bedoel het berichtje omtrent de Fran- sclie tekst onzer kaarten. Vergun me, dat ik even den waren toestand meedeel. Zooals uw correspondent waarschijnlijk niet bekend is, behoort het tegenwoordig tot een nette zaak om steeds adreskaarten af te geven en bij bezoek aan clientèle deze achter te laten. Nu is door ons op misschien twee of drie plaatsen een Fransche kaart achtergelaten omdat de anderen momenteel op waren. Uw cor respondent schijnt ook niet te weten, dat onze. zaak vertegenwoordiger is voor een groote Belgische wolfabriek en dat die Fransche kaarten door die Fabriek gebruikt worden om onze zaak te intro- duceeren. Uw correspondent deed mijns inziens beter het kwaad van tegenwoor- woordig om allerlei leugenberichtjes in de kranten op te nemen, niet te stijven, maar zich beter van een en ander op de hoogte te stellen voor hij iets opzendt. Ik wil U wel mededeelen dat ik met hart en ziel Hollander ben, doch gelukkig mijn Fransch tamelijk goed spreek, wat Uw correspondent niet schijnt te kunnen. In plaats van nu op die manier achter de waarheid te willen komen had hij zich beter tot een schooljongen uit de hoogste klas gewend, die had het hem zeker dadelijk vertaald. U, M. de Red. nogmaals dankend voor de verleende- plaatsruimte, J. KLOOTÉ, Modemagazijn de Vlijt Aardenburg. (N a s c h r i f t. Een enkele te scherpe zinsnede hebben we weggelaten Gaarne geven we nog het woord aan onzen correspondent, want over enkele gezegden zal nog wel iets te schrijven zijn. Redactie.) Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: M. A. Claeyssens, spoorwegbeambte, O 196b, uit Wondelghem. A. VV. A. van de Bilt, zonder, Q 31, uit Ter Heijden. L. II. van den Akker, leurder, Baan dijk 1, uit Axel. VV. van Everdingen, matroos, Q 114, uit Rotterdam. A. A. van Hecke, schippersknecht, De Doelderstraat 12, uit Gent. C. van Vlaanderen, landbouwersknecht, P 104, uit Bouchaute. L. J. Adriaansen, leerl. telegrafist, Verbindingstraat 11, uit Middelburg. P. C. Laro, opzichter, Westkolkstraat 14, uit Bergen op Zoom. O. B. Bruggeman, dienstbode, Q 182, uit Moerbeke. P. J. Boere, timmermansknecht, Nieuwe dokken, uit Heenvliet. J. Coomans, dienstbode, Klaassenstraat 15, uit Schiedam. C. Willeboordse, dienstbode, Schelde- kade 16, uit Oost- en West-Souburg. I. Verstraate, opzichter, Lange Kerk straat 33, uit Veere. VV. L. van Luik, bakkersknecht, Noord straat 47, uit Apeldoorn. L. Herrebout, arbeider, O 155, uit Oude Niedorp. A. A. E. C. Voeten, Referendaris Alg. Secr. Ned. Indië, Steenkamplaan 4, uit Philippine. M. Schipper, bakker, O 88, uit Rot terdam. E. P. Hejjens, dienstbode, Kerkhoflaan 29, uit Amsterdam. Jan Maas, landbouwersknecht, P 47, uit Hoek. Vertrokken: J. de Koeijer, dienstbode, O 205, naar Axel. C. Hamelink, werkman, Dekkerstraat 43, naar Sas van Gent. L. J. van den Broecke, schipper, Dr. Buijzestraat 14, naar Brussel. D. van Wijck, kantoorbediende, Lange Kerkstraat 50, naar Rotterdam M. S. Huijssen, zonder, Elleboog 3, naar 'Kruiningen. L. C. Regenmorels, machinist, Tholens- straat 135, naar Antwerpen (B D. H. J. Hendriks, Commies Post- en Tel., Donze-Visserstraat 2, naar Maas tricht. F. Elders, kommies verif. rijksbel., Lange Kerkstraat 64, naar Alkmaar. L. E. V. Acke, dienstbode, Blokken 11, naar Wachtebeke (B.) S. Duiker, monteur, Steenkamplaan 90, naar Nipnegen. A. F. Leunis, zonder, Verbindingsstraat 18, naar Arnhem. J. Vinke, zonder, De Jongestraat 7, naar Hengstdijk. A. M. Mattelé, zonder, Douze-Visser- straat 41, naar Overslag. M. M. Fermont, zonder, Q 188, naai Wensch (B.). Zoo de Heere wil en zij leven, hopen op Zondag 27 Juni a.s. onze geliefde Ouders, JAN DE KRAKER Cz. NEELTJE RIEM ENS, hunne 25 Jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen en Kleinkind. Zaamslag, 23 Juni 1920. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat voor het 141ste tijdvak (24 Juni t/m 2 Juli) geldig zijn de Paars gekleurde Wittebroodkaarten met paar- sen ondergrond. Ter Neuzen, 22 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der Gemeente ZAAMSLAG maakt bekend, dat de uit reiking der broodkaarten, geldende voor de 36ste periode, zal plaats hebben op vertoon van de daarvoor bestemde rant- soeneeringskaarten voor de nummers I tot en met 500 op Vrijdag den 25sten Juni. 500 en hooger op Zaterdag den 26sten Juni. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. van H. VAN AKEN, Apotheker- Specialist te Selzaete (België), VERSTERKEN GENEESMIDDEL voor ZENUWLIJDERS. Prijs per flacon f2, Hoofd-depöt voor Holland N.V. V ti G. A. SCHULTE& Co., Middelburg. Verkrijgbaar bij de bekende depóthouders. 15 VOORHANDEN: Een groote partij Planken, Kepnrs, Ankers, Kettingen, Bascuuls, Ramen, Deuren Kozijnen, Touwwerk. Tafels, Stoelen, I.- dikanten, Kachels, Kasten, Vuilnisbakken, Huis- trapjes, Ladders, Waschtohben, Spek- kuipen, Winkelbakken, Kippengaas en Gladdraad. Ook te koop:" Koolteer, Carbolt- neum, Blakwarnis, Ledersmeer en Klom pen. Te koop en te huur: Recht- rs, Kruiwagens in soorten, Ladders, Bas cunls, een gropte partij Dekkleeden in verschillende maten. Teief. No. 16. Ter Neuzen. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van de Erven SERA- PH1NUS STURTEWAGEN, te Koe wacht, op WOENSDAG den 30 JUNI 1920, des namiddags 2 uur (Zomertijd), ver- koopen I H A. of (505) roe Vlas, V» t35') roe R°S9e' i/4 (230) roe Aardappelen, ±»u (486) roe Haver, i/3 (324) roe Tarwe, V* n O63) roe Paardeboonen, i/s (125) roe Gerst, alsmede het Gras der duiven, alles verdeeld in koopen. Vergaderen op het hof thans bewoond door A 1 o y s I n g h e 1 s. BETALING CONTANT. De Notarissen VAN DER MOER te Ter Neuzen en J. A. DREGMANS te Axel, zullen in het café van dhr. M. A. KOOLE, Markt, Axel, op VRIJDAG den 9 JULI 1920, des namiddags 2 uur, verkoopen in de Molenstraat te Axel, kadaster sectie G uo. 1889, groot 37 centiaren, verhuurd aan An dries Geel hoed t voor f 1.per week. naast koop 1, kadaster sectie G no. 1293, groot 17 centiaren. in do Molenstraat, laatst bewoond geweest door Izak Meesen, ka daster sectie G no. 1634, groot I are 27 centiaren. 4. te Axel, Oude Wijk, kadaster sectie G no. 929, groot 63 centiaren. Ver huurd aan Jan van de Velde voor ƒ1,10 per week. Aanvaarden bij de betaling, zijnde I maand na toewijzing. De BRANDSTOFFEN-COMMISSIE voor Zeeuwsch-Vlaanderen, kantoor houdende te AXEL, waarschuwt hiermede tegeu een manspersoon, oud onge veer 30 jaren, met Belgisch dialect, die voorgeeft e6fl partij in beslag genomen kolen in opdracht van voornoemde Brand stoffen-Commissie te moeten verkoopen en gelden op voor schot hiervoor vraagt. Aangezien bedoelde persoon op verschillende plaatsen oplichting gepleegd heeft, wordt beleefd verzocht bij ontmoeting van dezen persoon de politie te waarschuwen. De Brandstoffen-Commissie voornoemd verklaart niemand opdracht tc hebben gegeven voor bedoelden kolenverkoop. Axel, 19 Juni 1920. L. J. DEN HOLLANDER, 46 Voorzitter. EN

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3