Orgaan ter verspt der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 250. Zaterdag 12 Juni 1920 3e Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. 08 »ay Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels f 0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker I). H. LlTTOOLT Az. te Ier Neuzen. 1 elefoon Mr. 20. Het BESTUUR der CHRISTE LIJKE PERSVEREENIGING bericht, dat geene betalingen geldig geacht worden te zijn dan tegen afgifte van kwitantie, onderteekend door den Admini strateur of Penningmeester. Adres van redactie en administratie is: LANGE KERKSTRAAT No. 5. „Daar was eens Uaar was eens een jonge man. Iemand, die heel veel gevoelde voor verbetering van de maatschappelijke toestanden, en ook graag wilde helpen het verkeerde recht te zetten. Toen hij daarover eens met een vriend sprak, zei deze tegen hein „Maar man, dan moet je „Het Volk" lezen." „Het Volk", wat is dat?" „Weet je dat niet? Dan zal ik het je vertellen. Dat is het dagblad van de socialisten in ons land. Het blad voor de toekomst. In de nieuwe maatschappij, die staat te komen, alléén het blad. Nee maar, dat moet je toch lezen „Zou het me helpen in mijn strijd tegen de verkeerde maatschappij „Vast en zeker, 'k Wil wedileu, dat het net iets voor je is." En zoo kwam de jonge man er dan toe „Het Volk" te lezen, korten tijd voordat de 1 Mei demonstraties zouden plaats hebben. En in waarheid, het moet gezegd, hij las het blad met genoegen. Wel trok hij soms nu en dan afkeurend zijn schouders op en fronste hij meer dan eens z'n wenkbrauwen, doch dat kwam van de ongewoonte. 't Zou wel wennen, immers het blad streed voor vrijmaking van de maat schappij. Dat de aangegeven middelen volgens hem niet altijd even mooi waren, nou ja, daar moest hij zich maar overheen zetten. De idee en de grondslag waren goed, waren zelfs prachtig. Dat vond hij vooral, toen do voor bereidende werkzaamheden voor de 1 Mei-demonstraties een aanvang namen. Met oogen, stralend van genoegen las hij de proclamatie van hetasocialistische hoofdbureau, dat de arbeiders opriep om den geheelen dag te staken. Om de vaandels hoog omhoog te heffen, met daarin de woorden „internationale soli dariteit" en „socialisatie". Nieuwe leuzen waren het, nieuwe ftegen werden -aangewezen. Uitkomst zou er zijn voor de lijdende mcnschheid. Hij dacht zich dit zoo diep in, en werd er zoo door geroerd, dat tranen van dankbaarheid in zijn oogen opwelden. En vol van groote blijdschap ging hij naar zijn vriend, die hem de lezing van „Het Volk" had aangeraden. De I Mei-dag, de groote dag van „solidariteit en socialisatie" kwam dan. Onze jonge man was niet in Amster dam, waar hij woonde, doch in een onzer noordelijke hoofdsteden, waar ook een socialistisch Kamerlid thuis behoorde. Daar zou de zaak dus wel „piekfijn" in orde wezen. Genoeglijk glimlachend wreef hij zich in zijn handen, en genoot reeds bij voor baat van de te komen groote demon stratie 1 Wat zou het een schitterend schouw spel zijn, en wat zouden al die conser vatieve menschen hij wist niet precies hoe ze heetten, doch had wel eens zoo iets gehoord vari Anti-revolutionairen, Christelijk-historischeu en Roomsch-ka- tholiekeu bang en bevreesd worden. Het zou hun-bewezen worden, dat de leuze waar is„De toekomst aan het socialisme 1" Een groote schare zou het worden, die zou loopen achter de vaandels en banie ren, die blijk zou geven van onverwinlijke kracht en edel idealisme. Een schare, niet te weerstaan Hij keek 's op zijn horloge. Hè, 't was anders toch tijd, dat ze kwamen. Eens goed luisteren, hoorde hij nog niets Nee, hij had zich vergist, 't was een andere drukte. Een beetje ongeduldig liep hij op zijn kamer heen en weer. Nog niets, 't was anders toch meer dan tijd. Enfin, hij zou do straat maar eens opgaan, dan zou hij de groote optocht wel vanzelf ontmoeten. En zoo gezegd, zoo gedaan Een paar jongens hoorde hij schreeu wen „Daar komen ze!" Het Tweede Kamerlid en verschillende Gemeenteraadsleden, alsmede ook nog leden van de Provinciale Staten zouden wel in de voorste rijen loopen. Eu daarachter dan de lange, lange rij van vaders, moeders, jongelingen en jongedoehters, allen gebukt onder de macht van het kapitaal. Wat zou de geestdrift groot zijn, wat zouden de banieren lustig wapperen in den wind. Hoe schoon en strijdlustig zou de muziek wijd-ver uitklinken. Hoe heerlijk Dat was de optocht toch niet, dat kleine hoopje menschen? Nee, dat kon niet. dat was onmogelijk, dat was iets anders Daar zag hij immers niet het Kamer lid en ook bijna niemand van de andere leiders. Evenmin een overgrdote schare, noch talrijke banieren 't Moest een optocht voor iets anders wezen. Doch nee, hij zag de banieren prijken met „Wij strijden voor socialisatie en internationale solidariteit." Hij zag hoe een oud, krotngebogen vrouwtje een bord droeg, met daarop de woorden„Wij strijden voor moeder- schapszorg" Was dat nu werkelijk alles? Hij kon het nog niet gelooven. Op hetzelfde moment bewoog zich laag in de lucht boven de „magere menigte" een vliegmachine, want in diezelfde stad werden vliegdemonstraties gegeven. De machine cirkelde eenige malen heen en weer en plots fladderden talrijke papiertjes omlaag. „Bonnetjes" hoorde hij roepen. Wat was nl. het geval Een groote firma in koffie en tliêe liet voor reclame uit die vliegmachine bonnetjes strooien, waarop men, als ze van een stempel waren voorzien, een half pond koffie of thee kou' krijgen. Gretig grepen de volle handen er naar en de aandacht voor den optocht was nu hcelemaal weg. Enkele vrouwen, die borden droegen met de schetterende leuzen er op, stoot ten elkander aan. Jammer toch, dat die machine nu juist bonnetjes strooide. Ze hadden anders zoo graag meege- grabbeld Verdrietig i>. man weer na dag terug na Daar las 1 hoofdstad va was gegaan. U een bericht geweest, dat uitstekend wa 'p Trek van zijn gelaat. Schitterend Een oogenb ment op „Het Doch dat kon doen Hij wilde wezen, om uit het veld De idee i bleven toch Wee degen tegen verzette Toen hij las, dat dan ook gloeide hij van Van de obsl. Kamer tegen lie ontwerp" genoot h kwam weer heele het nummer van groote, sprekende „Weg met de Ai Het N. V. V. pr stralieve werkstakii Te Amsterdam, 1 venhage wordt a.s. neergelegd Met groot genoeg, toelichting er onder. Hij ging naaf zijn et. wel, die hem de lezing jlk" had aangeraden de oude. en was weer geheel 's Nachts kon hij bijna niet slapen. Droomde hij van den komenden,grooten en heerlijken dag! Wat zou het een machtig gezicht zijn. als allen den arbeid neerlegden, om te protesteeren tegen de „worgwetten." Toe, hoe was het ook weer o,ja: „Heel het raderwerk «staat stil, Als uw machtig' arm het wil." Dat zou dan nu blijken. Want. alle arbeiders zouden gehoor geven aan den oproep van het N. V. V. „Kameraden! Er worde nu niet ge draald, doch aangepakt. Schouder aan schouder zullen alle modern georgani seerde arbeiders moeten staan in hun protest tegen reaktie tn knevelarij. Dinsdagmorgen 8 Juni betrede niemand de werkplaatsen, de fabrieken, de bouw werken, de havens, de kaden. Dien dag zijn de straten onzer groote steden ge vuld door de massa's der georganiseerde arbeiders. Woensdag 9 Juni vauge ieder zijn arbeid weder aan. Véreenigt u tot één groot en krachtig protest tegen den sluipmoord der Neder- iandselie regeering." De bourgeoisie zou beven cn sidderen Het zou een eenig moment in de ge schiedenis zijn En zoo was dan de groote dag, de dag der glorie Maar zie, weer was het, dat bij zich jammerlijk vergiste. Zeker, er staakten wel velen, doch van een algemeens staking was absoluut geen sprake. De trams zag hij rustig door de groote stad rijden, de andere openbare middelen van vervoer gingen ook rustig hun gang. Hij geloofde weer te droomen, doch moest ook bier, evenals onlangs in de Noordelijke hoofdstad, de bittere teleur stelling van de werkelijkheid ervaren. Een teleurstelling nog grooter, toen bij hftbrde niet uit „Het Volk", maar uit de „conservatieve" bladen dat ook in andere plaatsen van ons land de staking niet veel te beteekenen had. Bedroefd en zeer verdrietig viel bij 's avonds in slaap. Den volgenden dag ging bij naar zijn vriend. „Vertelde hem nog eens weer de „Noordelijke" geschiedenis en ook nu die van Dinsdag. Kwam hem zeggen, dat hij zich schro melijk had vergist, dat hij zich had vergaapt aan schoone leuzen. Dat de idee en de grondslag er van niet goed waren. Endat hij zijn abonnement op „Het Volk" ging opzeggen, waarmee dan voorloopig deze geschiedenis van „Daar was eens" eindigt. Hoofdschotel voor het buitenlandsch overzicht is natuurlijk de uitslag der erkiezingen in Duitschland. Deze is, volgens een telegram aan de R. Ct." als volgt Duitsch nationalen 65 zetels, aantal ramen 3.036.851. Juitsche Volkspartij 61 zotels, aantal ramen 3.456.131. Jentrum 67 zetels, aautal stemmen ■00.800. Jemocraton 45 zetels, aantal stemmen 52.509. Meerderheids socialisten 110 zetels, .tal stemmen 5.531.147. )naf hankelijken 80 zetels, aantal stem- 4 809.862. mu)uuisten 2 zetels, aantal stemmen .99. iersche Boerenbond 4 zetels en Stel. Federatie 21 zetels, te samen d stemmen 1.254.963. •Ifeii 5 zetels, aantal stemmen 04. taal 460 zetels. at willen nu deze cijfers zeggen lereerst, dat de zgn. „regeerings- ilitie" de nederlaag heeft geleden, id ze in liet vorige parlement 325 van e 421 zetels, een groote meerderheid •us, ze brengt het nu slechts tot 222 an de 460 zetels, en kan dus geen meerderheid meer vormen. De partijen die het meest hebben geleden zijn de democraten, die van 72 tot 45 zetels teruggingen en de meerder heidssocialisten die hun zetels van 163 lot 110 zien dalen. Hot Centrum, de partij der Roomsch- Katholieken is ongeveer onverzwakt ge bleven. Heel sterk vooruitgegaan zijn de on af hankelijken, die van 22 zetels zijn gekomen tot 80 en zoodoende het Genu urn van de tweede op de derde plaats hebben gebracht. Het allerslechtst er afgekomen zijn de communisten. Zij hebben slechts 2 zetels veroverd. Dit over bet aantal zetels, nu in de tweede plaats iets over liet gunstige of ongunstige van den uitslag. Eu dan kan niet anders worden ge zegd, dan dat die uitslag ongunstig is voor het Duitsche volk, dat meer dan ooit behoefte beeft aan een stevige regeering. Hoe zal die nu echter gevormd kunnen worden We hebben liet reeds gezegd, de coalitie bezit geen meerderheid meer. Alle burgerlijke partijen samen dan Goed gerekend zouden ze het brengen tot 223 zetels, dus ook geen meerderheid. Bovendien is bet ook nog do groote vraag, of ze eensgezind zouden zijn. De meerderheirlspocialisten, democra ten en onafhankelijken zouden te zamen beschikken over 235 zetels. Tegenover ben staan 225 zetels, en ze vormen dus samen de meerderheid, Doch al weer heel hard roepen de onafhankelijken het uit, dat ze met de democraten, die nogal „burgerlijk" zijn, niet willen samenwerken. Dus, hoe met) de verhouding ook draait, een practisch bruikbare meerder heid schijnt niet gevonden te kunnen worden. Het gevolg zal vermoedelijk wel zijn, dat hot een gesukkel wordt met de regeering, wat in de omstandigheden, waarin Duitschland verkeert, zoo erg jammer is. De doorgaans goed ingelichte corres pondent van de „Msb." verneemt dan ook uit BeiTtjn, dat de politieke toestand ernstig, ja, zelfs critiek is. De Rijksregeering ziet er ook geen heil in, en heeft den president baai- ontslag aangeboden, hetwelk aanvaard is. Men ziet het dus, de toestand is donker. Zoowei rechts als uiterst links hebben eenige winst te boeken, doch velen vreezen daardoor ook al weer des te meer voor een of andere revolutie. Hoe zal Duitschland uit het moeras komen We weten het niet, doch geve God bet een zoodanige regeering, die sterk kan staan tegenovêr alle mogelijke woelingen, en bet volk, kon bet zijn, terugbrengen wil op de oude paden, die bet zoo snood heeft verlaten. De berichten over den Russische» Sovjet-koopman Krassin brengen ook bijna telkens weer wat nieuws. Zoo is er allereerst een vergadering geweest van den Oppersten Economi- sclien Raad, waarbij Krassiu evenwel niet tegenwoordig was. De Petit Parisien verneemt daarom trent, dat Lloyd George werd teleur gesteld, omdat Krassin hem wel volkomen toestemming ten 'opzichte van de ge vangenen kon geven, maar niet aan gaande de propaganda buiten Rusland en vooral niet aangaande dn bedreigin gen tegen Biilsche belangen in Perzië. De mondelinge beloften, daarover door Krassin afgelegd, kwamen Curzon niet afdoende voor. Aveuol zette vervolgens liet Fransshe standpunt uiteen. Frankrijk is in beginsel volstrekt niet gekant tegen een hervatting van de handelsbetrekkingen met Rusland en wil die in 't geheel niet belemmeren als ze mogelijk is. Het wil echter niet dat liet. goud van de vroegere Russische bank als ruilmiddel dient. Hét wil dit goud, waarvan eeu deel aan Roemenië behoort, niet in zijn bezit nemen. Verder wil de Fransche regeering eerst weten of, gelijk men zegt, de sovjet-regeering wel de eenige handelaar in Rusland is,.of het voor den geallieerden koopman al dan niet wettig zal zijn met Russische parti culieren te bandelen en welke waar borgen buitenlandsche kooplieden zullen hebben, indien ze reclitstreoks met de regeering bandelen, die, in geval van geschil, tegelijk rechter en partij zal zijn. In geen geval zullen de te sluiten overeen komsten een directe of indirecte erken ning van het sovjet-stelsel insluiteu. Nou, nou, daarmee kunnen de Engel- schen bet voorloopig doen Tocli gelooven we, dat de Franschcn laugzamerbaud wel mee zullen doen, vooral als waar is, wat de „Daily Express" zegt, nl. dat alle voorloopige moeilijkheden, die aan een onverwijlde hervatting van de handelsbetrekkingen met Rusland in den weg stonden, nu in hoofdzaak terzijde gesteld zijn. De Sovj-t- regeering beeft in draadlooze mededee- lingen aan Krassin to verstaan gegeven, dat zij voornemens is billijk te handelen ten aanzien van de politieke kwesties, welke de Britsche regeering te berde gebracht heeft en onverwijld de Britsche gevangenen zal vrijlaten. Aan de andere waai borgen betreffende de propaganda eri de moeilijkheden in bet naburige Oosten zal Rusland evenzeer voldoen. Het ging er Spaansch toe. Wanneer we zoo nu en dan lezen hoe liet toegaat in andere parlementen, dan kunnen we ons daardoor troosten over de breedsprakerigheid in ons Praatbuis, dat Tweede Kamer wordt genoemd. Zoo was er onlangs in liet Spaansche parle ment een debat over de regeerings- subsidie aan de dagbladpers, waarbij voor sommige bladen onaangename ont hullingen werden gedaan. Plotseling verscheen de redacteur van het bekende blad A. B. C., Luca Tena, in de onthutste vergadering en sloeg met zijn wandelstok den socialistische» afgevaardigde Petro op liet hoofd. Het voorbeeld van dezen journalist werkte blijkbaar aanstekelijk, want in minder dan geen tijd was liet geheele parlement in handgemeen. Hef regende stokslagen, inktkokers, boeken en scheldwoorden, waardoor bet bellen van den voorzitter, die met heldenmoed de orde trachtte te herstellen, werd overstemd. Toen eindelijk de veldslag was afgeloopeu, lagen er vele gebrokeu inktpotten, verscheurde boeken en zelfs verscheurde halsboorden op den grond. Bovendien waren vele volksvertegen woordigers in meerdere of mindere mate gewond. De afgevaardigde Villalobos lag bewusteloos met een ernstige wonde op den grond en werd door het Roode Kruis weggebracht. De overige parle mentsleden konden loopend bun buis bereiken. De voorzitter had met zulk een kracht op zijn bel gehamerd, dat dit nuttige instrument was gescheurd. Slechts na ve«l moeite gelukte bet den aaanstoker van het gebeurde, senator Tena, te verwijderen. (Tel). v DE ROODE DINSDAG. De roode Dinsdag is een mislukking geweest. Al moge „Het Volk" van Woensdag vol staan over de demonstratieve stakin gen in de groote steden, al moge liet brallen en victorie kraaien, 'tis niet an ders De roode Dinsdag is mislukt. In dit opzicht is het zelfs merkwaar dig „Het Volk" zelf te lezen. Zoo tus- scben al liet andere diepten we bijv. het volgende berichtje er uit op: „Zeker, liet was bijlange geen alge meene staking in de groote steden, waar bet parool van de daad was uitgegeven. Moest immers niet de over ijlde behandeling van dit domme wetje een grondige voorbereiding der protest- aktie nog tijdig fnuiken En was niet juist deze overhaasting bet sterkste getuigenis, hoezéér ook de tegenstan der overtuigd was, dat ons verzet een machtigen omvang aan zou nemen, indien het slechts tijd kon vinden om zieli te veralgemeenen Maar de kern der socialistische arbeidersbeweging is in bet vuur geweest. Troelstra wees er met recht op in den aanvang zijner Kamerrede. En die stem heeft duide lijk geklonken voor allen, ffie in staat zijn bet geluid van onzen tijd daarin te beluisteren". 't Laatste is weer de oude toon, moet een beetje vergeeflijken, doch het begin zegt ons meer dan genoeg. Zegt, dat de lieeren 'tzelf ook wel weten, dat hun „groote dag" mislukt is. 't Komt nog een keer uit in het blad, als geschreven wordt over „In de haven" (van Amsterdam nl.). Daar lezen we „Een groote teleurstelling leverde de haven op. Wij hadden gehoopt, dat de werkers der haven, die in de laat ste maauden zooveel solidariteit van bun mede-arbeiders in hun loonstrijd O ,sl S £mj •-■•v-i" >5®a «BSsSW Sf

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1