VISSER'S Reclameberichten. BINNENLAND. Korte Berichten. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. 1 IIÉiPifiil Gemeenteraad van Ter Neuzen. men, die van het dak werden neerge laten. Tegen den kettinghandel. De politie te Keulen heeft dezer dagen met behulp vau een afdeeling Engelsche politie een groote razzia tegen het op- koopersgespuis ondernomen, dat zich sedert eenigen tijd te Keulen ophoudt. In een wijk werden zeshonderd personen in hechtenis genomen en met een groot aantal Engelsche vrachtauto's naar de hoofdwacht van de politie gebracht, van waar zij naar de gevangenissen gebracht zijn. Eerstdaags zullen nieuwe razzia's gehouden worden. In het vrije Rusland Zoo nu en dan duiken berichten op over de „heerlijke" toestanden in Rus land. Zoo dezer dagen het volgende „De raad van volkscommissarissen heeft een besluit uitgevaardigd, waarin alle technici (ingenieurs, monteurs, land bouwkundigen enz.) die zich nog niet aan liet centraal bureau hebben laten in schrijven voor verplichten arbeid, dat binnen 14 dagen hebben te doen. Zij die er geen gevolg aan geven, zullen als „misdadige deserteurs" worden vervolgd". Eu dat is nu het land, waarvan Wijn koop, Mevr. Roland Holst en anderen met zooveel liefde spreken. Het land van den vrijen arbeid Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emtner Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUIS, Vlasmarkt. hij niet langer mede de verantwoorde lijkheid wenschte te dragen van de internationale politiek der regeering. Hij herinnert er aan, dat hij in Maart, toen de regeering het Nederlandsch- Belgisch verdrag had opgesteld, zijn collega's gewaarschuwd had, dat hij het land zou wijzen op het dreigende gevaar. Stakingen in België. De Indépendance Beige meldt, dat tengevolge van de staking van de gas- en electriciteitsarbeiders te Montignies tal van mijnwerken en metaalfabrieken gedwongen zijn te sluiten de spoorweg stations en tal van bakkerijen zitten zon der stroom. De tramwegen hebben den dienst moeten beperken. Het aantal ar beiders dat zoodoende noodgedwongen staakt, wordt op 10,000 geschat. Ook goed op tijd Ter gelegenheid van het 100 jarig be staan van Belgiö's onafhankelijkheid zal in1930 te Brussel, in het park Woluwe, een wereldtentoonstelling plaats hebben. Het oprichtingscomité is al sa mengesteld. 'n Groote Zeppelin. Binnenkort wordt in Engeland een vervaarlijke Duitsche Zeppelin verwacht, die volgens het vredestractaat overge geven moet worden. Men zal haar ver moedelijk door de lucht vervoeren met een gemengde Engelsche en Duitsche bemanning. Het luchtschip moet oorspronkelijk gebouwd zijn, om New Yyrk en andere Amerikaansche kuststeden te bombar deeren. De Duitsche graanoogst. De graanoogst van 1920 wordt in Duitschland wederom ten behoeve der gemeenten waar het graan verbouwd is, in beslag genomen. De inbeslagneming omvat rogge, boekweit, gerst, haver, stroo en alle ervan vervaardigd wordende producten. Eindelijk de daders gepakt Ongeveer een jaar geleden werd, zooals toen gemeld, aan de citadel van Spandau, den zoogenaamden Juliustoren, herstel lingswerk verricht, tijdens welke herstel ling een diefstal gepleegd werd van 60 millioen Roemeensche lei. De bankbiljetten waren voor het leger van Mackensen bestemd en zouden na de revolutie aan de Roemeensche regee ring weer teruggegeven worden. De bil jetten lagen in cassettes, die elk 5 mil lioen bevatten. Thans is het der Berlijn- sche politie gelukt de dieven op te sporen. Het zijn de bewakingsposten, die toen juist dienst hadden. De vier lieden leefden sindsdien als welgestelde lieden en trokken daardoor de aandacht van de politie. Minister Renkin afgetreden. Minister Renkin, de Belgische minister van binnenlandsche zaken, die Zondag een rede hield tegen het Nederlandsch- Belgisch verdrag, is afgetreden Hij zal opgevolgd worden door minister Jaspar, die tot nu toe het departement van economische zaken beheerde. Wouters d'Oplinter, afgevaardigde van Leuven, zal minister voor economische zaken worden. Alle bladen zijn het er over eens, dat Renkin is heengegaan om zijn geschil met de andere leden van de regeering inzake de Nederlandsch-Belgische kwes tie.* In zijn ontslag schrijven aan Delacroix zou Renkin o.m. verklaard hebben, dat DE CALVINISTISCHE POLITIEKE BOND IN HONGARIJE. Uit een brief d.d. 19 April j.l. van Prof. dr. J. Sebestyén te Boedapest (den bekenden leider van het weer oplevend Calvinisme in Hongarije), aan mej. H. S. S. Kuyper, kunnen wij het volgende mededeelen En nu iets over onzen Calvinisti- schen Politieken Bond, die aan Zijne Excellentie, uwen hooggeachten Vader, het begroetingstelegram gezonden heeft. Dezen Bond heb ik opgericht, om de anti-revolutionaire politiek in Hongarije ingang te doen vinden, en bij de eerste offlcieele vergadering hebben wij dan van de gelegenheid gebruik gemaakt om onzen grooten leidsman van uit het verre Hongarije te groeten. De geheele verga dering is opgestaan toen ik zijn naam uitgesproken heb en staande heeft zij haar hulde aan den grooten internatio len leidsman toegebracht. Het was een feestelijk oogenblik HET KAMERLID DE MURALT. De heer de Muralt, het U.L. Tweede Kamerlid, die in Indië reist, is in Deli ziek geworden. Hij gaat nu naar Java om daar genezing ie zoeken. BRUINBROODVOORZIENING. De Min. van Landbouw heeft aan de Burgemeesters verzocht uiterlijk 8 Juni aan het Rijksbureau voor Distributie van graan en meel hun oordeel, en zoomede dat van 't college van B. en VV. te doen kennen over de al of niet opheffing der goedkoope bruinbroodvoorziening. Indien van een gemeente op dien datum geen bericht dienaangaande mocht zijn ingekomen, zal die gemeente geacht wor den van meening te zijn, dat de goed koope bruinbroodvoorziening kan worden gestaakt. GEZELSCHAPSBILJETTEN SCHOOL REISJES. Met groote erkentelijkheid voor de gunstige beschikking op zijn pogen, deelt het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" mee, dat het bericht heeft ontvangen van zoowel de Maatij. tot Expl. van S.S. als van de Holl. IJz. Spoor weg-Mij., dat met ingang van 1 Juni a s. de afgifte van gezelschapsbiljetten voor uitstapjes (schoolreisjes e.a.) van kinderen her vat. Zij zullen worden verstrekt voor op zijn minst 20 kinderen, jonger dan 15 jaar, onder geleide. Voor elk kind moet dan betaald worden voor een enkele reis een zesde gedeelte en voor een reis heen en terug een derde gedeelte van een gewone enkele reiskaartéén geleider vrij op elk 20-tal en een overblijvend deel. Deze biljetten duren drie dagen. Bij ongunstig weer kan de reis vervallen of worden uitgesteld, als daarvan één uur te voren kennis wordt gegeven aan het station van afreis. Op Zon- en feest dagen en den dag daarvóór worden de biljetten niet verstrekt. NEDERLAND EN BELGIË. Dezer dagen is een verklaring te ver wachten van den minister van buiten- landsche zaken aan de Staten-Generaal, naar aanleiding van de onderhandelingen betreffende de herziening van de trac- taten van 1839. Men meldt uit Parijs aan de Nieuwe Ct. De Nederlandsche gedelegeerden moe ten bij de onderhandelingen over de Wielingen-zaak hebben aangeboden, dit geschil te onderwerpen aan het Perma nente Hof van Arbritage, wat evenwel door de Belgen zou zijn geweigerd. De correspondent van de „N. R. Ct." te Parijs meldt De Petit Bleu zegt over de opschor ting van de Belgiscn-Nederlandsche on derhandelingen Minder dan eenige natie kan België zich met den vrede van een overwonnene tevreden stellen. Men moet dat Nederland duidelijk maken, even eens, dat dit land op niet de minste in schikkelijkheid recht heeft. De Rappel spreekt van een telkens duidelijker aan den dag tredenden Ne- derlanilschen kwaden wil en schrijft verderde onderhandelingen kunnen hervat worden, maar zal Nederland het groote belang begrijpen, dat het zelf heeft om de onschendbaarheid zijner grenzen te waarborgen HET KAMERLID DUYMAER YAN TWIST. Het Raadslid en Tweede Kamerlid, de heer Duymaer van Twist, die eenigen tijd geleden bij een auto-ongeval werd verwond, woonde dezer dagen de zitting van den gemeenteraad wederom bij. KONINKLIJKE GIFT. Door H. M. de Koningin werd aan den arbeider S. te Belfeld (L.). die onlangs aangifte deed van de geboorte van zijn llen zoon, een gift van f 20 toegekend. TEGEN DE LIJKVERBRANDING. Gaarne maken wemelding van de volgende motie, die is aangenomen en kenbaar gemaakt door de A. R. Kies- vereen. „Nederland en Oranje" te Bols- ward (Fr.). De Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging „Ned. en Oranje" te Bolsward, in ver gadering op 12 Mei 1920 bijeen, gehoord een referaat over het wets ontwerp tot aanvulling en wijziging der Begraafwet van 10 April 1869, o.m. tot regeling der Lijkverbranding, spreekt er iiaar leedwezen over uit, dat een dergelijk ontwerp, als zijnde in absoluten strijd met onze Christelijke beginselen, door een rechtsche Regeering wordt ingediend, verzoekt aan de rechtsche Kamerleden al het. mogelijke te willen doen om te verhoeden, dat dit wetsontwerp tot wet verheven worde, en wekt alle rechtsche kiesvereenigin- gen op mede een actie in 't leven te roepen ter bestrijding van genoemd ont werp. BROODKAARTEN VOOR AMSTER DAMMERS. De Minister van Landbouw heeft be paald dat aan inwoners der gemeente Amsterdam die tijdelijk verblijven in andere gemeenten, door het bestuur resp. Distributiebedrijf dezer gemeenten brood kaarten zijn te verstrekken op vertoon van een door de gemeente Amsterdam aan hen uitgereikte machtigingskaart. HET HUIS VAN DEN R. v. A. TE DEVENTER. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Oud betreffende den verkoop van een huis aan den Raad van Arbeid te Deventer door den voorzitter van dien Raad, luidt het antwoord vau den Minis ter van Arbeid als volgt Nadat aan den Minister bekend was geworden, dat het huis, waarin de Raad van Arbeid te Deventer is gevestigd, in eigendom heeft toebehoord aan den voor zitter van dien Raad welke bekend heid de Minister reeds eenigen tijd vóór de indiening dezer vragen heeft verkre gen is door hem onmiddellijk een onderzoek bevorderd naar de omstandig heden, waaronder de verkoop van dat huis heeft plaats gehad. Dit onderzoek is nog niet beëindigd De Minister stelt zich voor te zijner tijd van de uitkomst van het onderzoek en van de door hem naar aanleiding van die uitkomst genomen maatregelen na dere mededeeling te doen". VANWEGE DE ANTI-REVOLUTIEWET. Naar verluidt zal het N. V. V. scherpe actie voeren tegen het wetsontwerp. Samenwerking zal worden gezocht met, de modernen en syndicalisten. Do „N. Crt." dringt op Kamerontbin ding aan, teneinde een beslissende uit spraak der kiezers te verkrijgen over de vraag of de soc.-dem. terecht of ten on rechte in het anti revolutieontwerp een onderdrukking van liet recht der min derheid zien. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft in verband met de obstructie, die wordt gevoerd, medegedeeld, dat het zijn vast voornemen is, de geheele agenda af te werken, ook al zou de Kamer haar geheele recès moeten opofferen. Inzake het zedonsehandaal in Den Haag meldt, het Vaderl., dat na de arrestatie van twee groepen, al weer nieuwe ver dachten aan den Pompstationsweg zijn opgesloten. Op een tentoonstelling te Amster dam is een dame een taschje, inhoudende 10,000 mark en f 1000 aan effecten ont rold. Te Amsterdam, vermoedelijk in een perceel in de-Warmoesstraat, zijn iemand f400 en 10,000 kronen ontrold. Een 17-jarige dochter van J. Hul- zinga te Kalenberg, onder de gemeente Oldemarkt, zou met een roeibootje het vaarwater oversteken. Doordien de vaar boom uitschoot, viel zij te water. Opliet droge gebracht, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Met ingang van 1 Juni is voor de agenten van politie te Apeldoorn de acht urige werkdag ingevoerd. Met ingang van heden is de uitvoer van rijwielen en onderdeelen weer toe gestaan. Door wolkbreuken en overstroo ming zijn te Maagdenburg (Duitschland) en omgeving 50 huizen grootendeels in gestort en vernield. Duitschland krijgt nu ook vet uit Zweden. De eerste wagon met 5000 K.G. is gearriveerd. Te Trier (Duitschland) is de groote genie-kazerne afgebrand. Alle schoenfabrieken" te Dresden hebben hun personeel tegen 15 Juni ontslag aangezegd. De bond van eroote dagbladen in Duitschland heeft besloten, de abonne mentsprijzen tijdelijk opnieuw te ver- hoogen in verband met de hooge papier- prijzen. Sommige bladen kosten vanaf 1 Juni 15 mark per maand. TER NEUZEN, 4 Juni 1920. Met verwijzing naar de advertentie in dit nummer kunnen wij mededeelen dat de schooldag moest uitgesteld wor den, daar Dr. Beumer, de spreker voor de middagveigadering, dien dag aanwe zig moet zijn in de Tweede Kamer. Zomerdienst P r o v. Stoomboot. Naar verluidt zal met invoering van den zomerdienst de dienstregeling der Prov. booten als volgt geregeld worden Van Walsoorden naar Hansweert op werkdagen: 7. 9.10, 11.30, 4.30, en 7.40 en des Zondags 8.20, 11.30 en 4.30. Van Hansweert naar Walsoorden 8.37, 10.45, 1.22, 6 50 en 9.05 en des Zondags 10.34, 1.22 en 5 55. Van Neuzen naar Hansweert 6. 4.15 en 6. Van Hansweert naar Neuzen 10.45, 6.45 en 9.05. Van Neuzen naar Vlissingen 7.10.50 en 2.30. Van Vlissingen naar Neuzen 9 17, 2.11 en 4.15. Van Vlissingen naar Breskens 6.10, 7.25, 9.50, 11.28, 2.11, 4.30 on 6.40. Van Breskens naar Vlissingen 6.45, 8.10, 10.40, 12—, 3.33, 5.20 en 7.11. (Zei.). *Zaamslag. In de dezer dagen gehou den vergadering van stembevoegde inge landen van den Zaamslagpolder werd tot gezworene herbenoemd de heer Jac. Dieleman Pz. Tot lid van den dijkraad is benoemd de heer J. de Bruijne Mz. Het dijkgeschot sverd vastgesteld op f 11.— per H.A. *Zaamslag. De volgende week vertrek ken van hier een vijftal jongelieden met bestemming naar Canada, te weten J. Koster, C. van de Vreede, A. Schie man, P. Potters en J. Wisse. De reis wordt gemaakt voor rekening van een groote maatschappij, die bieten verbouwt en daaruit suiker produceert. De reiskosten zullen successievelijk van het loon worden terugbetaald. De vooruitzichten zijn, naar men zegt prachtig. Maandagmorgen werd de landbouw- schuur op de hofstede, bewoond door den heer C. Buijsse te Oostburg (de z g. Maagdenberg) door den bliksem getrof fen. De reuzenschuur, ongeveer 1000 vierk. M. grond beslaande, brandde ge heel af; alleen de vier steenen gevels bleven over. Alle paarden, landbouw werktuigen enz. werden gered. Naar men zegt is de schuur, toebehoorende aan een Belgischen eigenaar, slechts voor 20.000 francs verzekerd. De brand weer verleende hulp tot behoud van het woonhuis enz. Midd. Crt. Hansweert. Tijdens het onweer van Maandag sloeg de bliksem in de telefoon leiding van het kantoor der N.V. Werf Zeeland, met het gevolg, dat een vlam uit het toestel sprong, doch zonder brand te veroorzaken. Het kantoorpersoneel kwam met den schrik vrij. (Zeeuw). lerseke. Maandag- en Dinsdagavond waren ten onzent een paar hoeren uit Zeveubergen, die werkvolk kwamen zoeken om hun landerijen te onderhou den. Ze wilden f24 vast geld, logies en diner gevenontbijt en dejeuner voor rekening der arbeiders. Deze eischten evenwel f36.per week. Zoodat er geen enkele mee is gegaan. De werkeloosheid is anders nog groot genoeg, meldt de „Zeeuw". Middelburg. Dinsdagmiddag geraakte het benzine reservoir van het motorrij wiel van den heer T., toen deze den motor in de St. Janstraat aanzette, in brandhoog sloegen de vlammen uit de benzine op. Pogingen om met water de vlammen te dooven, hadden het tegen overgestelde resultaat. Op aanraden van een der omstanders werd zand aange bracht en daarmede het vuur gebluscht. Aan het rijwiel was nog al schade ver oorzaakt, maar verder werd niets be schadigd en ook de heer T. kwam er ongedeerd af. Goes. Dinsdagavond is de 60-jarige metselaar L. B. alhier van zijn werk komende, plotseling aan hartverlamming op de straat dood gebleven. Dinsdag betrapte de politie op hee- terdaad een, viertal knapen, die bezig waren ruiten van de Groote kerk stuk te gooien. In Café Boudeling had Dinsdagmid dag een opstootje plaats, waaraan de politie to pas moest komen. Een ron selaar uit Kwatiendamme had aan een koopman uit Rotterdam een paard en kar te koop aangeboden, welke koop mislukte, daanna bood hij het vehikel met paard aan een koetsier uit Wemel dinge aan, die eveneens weigerde. Hier over wond het manneke uit Kwadeu- dainme zich zoodanig op, dat een for- meele vechtpartij ontstond. De hoofd agent en twee agenten werden binnen geroepen, die den man, die tamelijk halsstarrig bleek, uit het café verwijder den, en op het bureau brachten, waar hij spoedig tot kalmte kwam en naar zijn dorpje kon terugkeeren. Geen dorst meer. Een paar eenvoudige landelijke meusch- jes kwamen bij Heeroom, die Pastoor was in „de stad", op bezoek. Er was 'n deftig diner't was heel fijn, maar lastig met al die vorken en lepeltjes. Ze waren feitelijk blij toen 't afgeloo- pen was. Toen kwam echter nog 't mooiste. De vingerkom werd aangeboden „Dank je wel Heeroom, we hebben geen dorst meer I De O.W.ers van den nieuwen tijd. Naar het „R. Nbl." meedeelt, heeft een aannemer te Rotterdam voor de uit voering van een werk, timmerlieden aan genomen tegen een loon van f 105 per week. Begrijpend, dat waar „begeerte hen had aangeraakt", zij naar een concurrent zouden kunnen overloopeu, indien deze méér bood, vroeg hij daartegen eenigen waarborg. De arbeiders waren toen zoo „welwillend" hem voor te stellen f 30 per week te laten staan, totdat het werk zal afgelooperi zijn. Ze hebben dan nog een aardig polje te wachten, en van f 75 per week kan „zelfs" in dezen duren tijd een arbeider wel leven. Maar waar we bij zulke loonen toch heengaan En wat straks de huren zullen moeien bedragen van huizen door zulke nieuwe O.W.ers gebouwd Arme kinderen Uit Enschedé wordt gemeld Bij do familie S hadden een dezer nachten de ouders zoodanige ruzie, dat de kinderen boven ontwaakten. Onder den indruk grijpl het 12-jarig dochtertje haar zusje van 7 maanden uit het wiegje en gooit het uit het raam om het. in veiligheid te brengen. Zelf springt ze het na, terwijl ecu broertje van 5 a 6 jaar ook den sprong onderneemt. Het, kleintje kreeg een schedelbreuk en was direct dood. Het broertje brak oen enkel. Droevig incident. Een 21-jarige kleermaker uit Amers foort vooi de Utrechtsche rechtbank terechtstaande wegens rijwieldiefstal bij recidive, een jong mensch die reeds een groot deel van zijn nog kort leven heeft doorgebracht in de tuchtschool en de gevangenis, plofte op 't zelfde oogenblik, dat U/a jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt werd, met een harden slag neer op den grond. Een toeval had den ongelukkige ge troffen. Drie veldwachters droegen hem de zaal uit. In de op Donderdag gehouden verga dering van den Gemeenteraad, waren afwezig de heeren Scheele, v. d. Ouden, De Meijer en Geensen, alsmede Mevr. DuikerBlekking. Na vaststelling der notulen werden verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, of werd er goedgunstig over beschikt. Toen echter een tweetal adressen over de salarissen van de politieagenten aan de orde kwamen, ging dat maar niet zoo gemakkelijk. De verschillende heeren hadden het hunne er over te zeggen en vooral de heer Hamelink (S. D. A. P.) weerde zich erg. Doch laten we de zaken niet vooruit loopen en deze kwestie zoo veel mogelijk in volgorde afwerken. Allereerst was dan ingekomen een adres van het Hoofdbestuur van den Algrmeenen Nederl. Politiebond, waarin o.a. wordt gezegd „In verband met de groote en blijvende duurte en het omboog gaan der loonon in het algemeen, zijn wij zoo vrij Uw college als onze meening kenbaar te maken, dat de salarissen der politiebeambten belangrijk verbeterd die nen te worden, wil niet een toestand intreden, dat er van een onomkoopbare, vertrouwbare politie geen sprake meer kan zijn, wat voor ons land en volk en dus ook voor uwe-gemeente een van de grootste rampen zou zijn." Dat is bet begin, en dus wel een adres geschikt om eenigszius bang te worden, waar sprake is van omkoopbaar, niet meer te vertrouwen enz. Nadat verder de gewerischte regeling is aangegeven, wordt aan 't eind van 't adres gezegd „Wij vertrouwen dan ook, dat u het groote belang dezer aangelegenheid zult inzien en wij verzoeken u beleefd de regeling der jaarwedden van het politie personeel zoo spoedig mogelijk ter hand te willen nemen in den geest als hier boven is bedoeld." Dit aangaande het eerste adreseen tweede van ongeveer "dezelfde strekking was ingekomen van den heer Wvau Doorn, agent-rechercheur van politie in deze gemeente. Naar aanleiding van beide adressen stelden B. en W. voor er voorloopig met op in te gaan, doch ze te bespreken bij de behandeling der begrooting voor 1921. De heer Colsen (R.K.) kon zich met deze verschuiving naar de begrooting volkomen vereenigen, hoewel het hem toch van 't hart moest, dat men den vorigen keer met de salarissen van de politie wel wat karig was geweest. Ook kwam het hem gewenscht voor, dat een Commissie werd benoemd om deze kwestie grondig te onderzoeken opdat die dan later met voorstellen kan komen. Van critiek op het voorstel van 13. en W. was bij hem dus geen sprake; wel, zooals te verwachten was, toen de heer Hamelink (S.D.A.P.) het woord vroeg. Hij vond de verschuiving van deze kwestie naar de begrooting niet goed er wordt zoodoende geen beslissing genomen. De loonen der politieagenten zijn veel te laag, het. gevolg er van is, dat veel ge brek wordt geleden. Zelfs wanneer do menschen geen kinderen hebben, is het nog een gescharrel om rond te komen.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2