Uit het Binnenland. Van Heinde en Verre. Uit de Provincie. Uit de Pers. ongedierte. Tot straf voor de bewuste misleiding van de nachtelijke clientèle zijn behalve pelzen en mantels ook de vier schrijfmachines in den kelder in beslag genomen". De pelshandelaar doodverschrikt naar den kelder toe, waar hij inderdaad zijn voorraad pleegde te verbergen. Alles is op zijn plaats, alleen hangt buiten aan de kelderdeur een briefje „Deze schrik verdiende je". Reuter seint uit Londen De voorzitter van de vereeniging voor internationaal recht, welke op het oogen - blik te Portsmouth bijeenkomt, heeft uitdrukking gegeven aan de dankbaarheid der vereeniging voor de groote diensten jegens de krijgsgevangenen, welke be wezen zijn door de koningin van Neder land, den koning van Spanje, Amerika en Zwitserland. Hij voegde er aan toe, dat deze diensten nooit genoeg op prijs gesteld of vergolden kunnen worden. Uit Rusland terug. Te Havre is dezer dagen een schip uit Rusland teruggekeerd met 115 Fran- schen aan boord, mannen, vrouwen en kinderen, uit alle lagen der maatschappij. Een dezer ongelukkigen, Eduard Béne- zé, een ambtenaar van de Russische bank voor handel en industrie te Petro- grad, die sinds 1863 in Rusland heeft gewoond en land en volk door en door kent, heeft aan Fransche journalisten een en ander verteld over de toestanden aldaar en het lijden van zijn landgenooten. l'etrograd noemde hij een groot kerkhof. Gelijk zoo velen was hij ook in de ge vangenis geworpen, zonder te weten waarom eigenlijk zijn bekendheid met Gorki had hem geholpen weer in vrijheid te komen. Ook zijn zoon was met steun van Gorki uit de gevangenis ontslagen. Na de te Kopenhagen getroffen regeling had de Sovjetregeering een tram ter beschikking gesteld van de gevangenen om hun bagage naar het station te bren gen. Zij kregen geen extratrein, maar reisden onder geleide van Russen, die naar Finland gingen. Aan de grens waren zij nog op schandelijke wijze uit geplunderd zelfs het kapsel der vrouwen werd losgemaakt en nagezien. Eenmaal over grens, hadden zij over niets meer te klagen gehad en hadden voor liet eerst sinds maanden en maanden volop kunnen eten. Een andere vluchteling, een hoogleer aar, wijst in de „Temps" er op, dat men niet te veel moet letten op hetgeen te Pet rograd en Moskou geschiedt, want dat het geheim van den toestand schuilt in de gebeurtenissen op het platteland, waar de boeren-kleingrondbezitters door Lenin niet meer vertrouwd worden. Er zijn gunstige aanwijzingen, die doen hopen dat deze lieden, als zij den tijd hebben zich behoorlijk te orgauiseeren, Rusland nog zullen kunnen redden van den drei genden ondergang/Tenslotte waarschuwt deze Franschman de Geallieerden, om te zorgen,''dat Duitschland hun niet vóór is in het verschaffen aan Rusland van de zoo noodige technici en machines voor het bewerken van den grond. De dood van president Caranza. Generaal Herrero, de revolutionaire leider, die aansprakelijk wordt gehouden voor den dood van president Caranza, heeft aan de legerautoriteiten geseind, dat Carranza er de voorkeur aan had gegeven, zichzelf van liet leven te be- rooven, liever dan zich over te geven. Ook beweerd Herrero, dat Louis Cabrera, omtrent wiens lot men in het onzekere verkeert, gevlucht was, nadat Carranza zelfmoord had gepleegd. Herrero heeft aangeboden, in de hoofdstad te komen, ten einde zijn onschuld te bewijzen. De zaak is echter in onderzoek genomen en de rapporten, uitgebracht over de lijk schouwing, kloppen niet met Herrero's bewering, dat Carranza zelfmoord had gepleegd. De doktoren hebben uitge maakt, dat Carranza door twee geweer kogels getroffen was, beide van voren op hem gelost. De eene kogel had hem in de borst getroffen, de andere in het onderlijf. Vier commissarissen, die waren gezonden om een onderzoek in te stellen, hebben verklaard, dat nader onderzoek niet meer noodig is. Daarmee hebben zij blijkbaar bedoeld, dat de doodsoorzaak (te weten moord er, niet zelfmoord) zóó volkomen vaststaat, dat er niet verder over behoeft te worden gepraat. Prijsdaling. De lichte daling, welke de laatste maauden in Engeland en de Vereenigde Staten in de prijzen viel waar te nemen, wordt door de geheele pers als een verblijdend verschijnsel begroet, ofschoon wel e'cnige twijfel tot uiting komt of die daling duurzaam zal zijn, vooral voor de artikelen, waarin schaarschte heerscht. Deskundigen in Engeland houden het voor zeker, dat het terugloopen der prijzen voor katoen, wol, tin en andere grond stoffen een grooten invloed zal hebben op de algemeene kosten van het levens onderhoud, hoewel 't natuurlijk nog niet vaststeld, dat de daling van thans blijvend zal zijn. - Daar hetzelfde verschijnsel zich echter ook in de Vereenigde Staten voordoet, gelooft men wel dat aan de periode van kunstmatig opdrijven der prijzen een einde is gekomen. Gebrek lijden. De Duitsche statistiek berekent, dat op het oogenblik als minimum voor het onderhond dagelijks noodig isvoor een alleenstaand man 31 markvoor een echtpaar zonder kinderen 46 mark voor een echtpaar met twee kinderen vftn zes tot tien jaar 61 mark. De arbeidspers berekent, dat het gemiddelde inkomen van den Duitschen arbeider nog niet de helft bedraagt van hetgeen voor het behoud van leven en gezondheid noodig is. SPAAR ZE NIET. Onze „Rotterd." heeft volkomen gelijk Het maakt werkelijk een zéér onaan- genamen indruk er kan niet sterk genoeg tegen geprotesteerd en 't zou waarlijk zijn nut hebben, als een onzer Kamer leden van zijn „vragenrecht" gebruik maakte, om den minister van justitie eens uit zijn tent te lokken. 't Betreft het zedenschandaal in Den Haag. 'n Allertreurigst teeken des tijd 1 Tientallen mannen, waaronder er moe ten zijn, naar de sprake gaat, uit de voornaamste en zeer hooge kringen, hebben terecht gestaan vyegens niet nader te omschrijven handelingen tegen de goede zeden. Met een zoogenaamd wetenschappelijk woord, spreekt men van „homo sexuali- teit". Maar onze vaderen, vol afschuw vanwege den gruwel, waarom God een maal vijf steden van den aardbodem verdelgde, spraken zonder omwegen van sodomie. Die gruwel bestaat ook onder ons En wordt zelfs, wat nóg erger is door sommigen, als een hoogero vorm van gemeenschapsleven, geprézen En wat doet nu de Haagsche iechter Dat hij 't proces met gesloten deuren Iaat behandelen, is begrijpelijk. Zoo iets berecht men niet in 't openbaar. En 't gebeurt in dergelijke gevallen altijd zoo. Maar wat bijna nooit gebeurt Dat onderstond de Haagsche rechter Ook het „uitroepen" der zaak geschied de thans met gesloten deuren, zoodat óók geheim bleef, tegen mie de vier schaar gespannen werd. En daar zien we geen enkele reden voor. Géén reden, om déze mannen te sparen, terwijl de hongerende huisvader, die uit armoe 'n brood steelt, met naam en toenaam wordt afgeroepen en zijn daad in 't helle licht ziet berecht. Het doet er absoluut niet toe, welke naam afge roepen wordtde naam van den kleinsten burger is hem even dierbaar als die van den nazaat van den oudsten adel. Hier had ook de schijn vermeden moeten worden, als werd er onderscheid gemaakt. Uitkijk. NEDERLAND EN BELG IE. Staatsraad prof. mr. Struyken, een der Nederlandsche gedelegeerden voor de onderhandelingen met België, is eer gisteren uit Parijs in den Haag terug gekeerd. Onze Brusselsche correspondent meldt: Over de kwestie van de Wielingen schrijft het Gentsche dagblad Vooruit,- orgaan van den socialistisclien minister van openbare werken Ed. Anseele, n.m. nog het volgende „Als de Belgische regeering de haven van Zeebrugge bouwde, baggerde zij ook de passen der W ielingen uit en de Hollandsche regeering zegde niets, daar door het eigendomsrecht van België op de passen erkennend. Maar op den dag van heden komt Holland dit eigendomsrecht voor zich eischen, zich beroepend op de toestanden, die bestonden voor dat de verdragen van 1839 opgemaakt werden. Men vraagt zich dus af, waarom Hol land deze kwestie op het tapijt brengt. Is het er niet op gesteld om 't Hol- laudsch-Belgisch verdrag te onderteeke nen? Of meent liet, dat het vordrag, dat gesloten werd ondanks het ge schreeuw van eenige Belgische patriotten, aan ons land eenige voordeelen toestaat, die niet in zijn smaak kunnen vallen De houding der Hollandsche regeering is in elk geval zoo zonderling, dat zij het gevaar doet ontstaan van verdaging der voor de deur staande oplossing. Iets anders verwachtten wij niet. Mr. Troelstra kan noch wil anders. Vooreerst, 'tis zijn temperament; 't is zijn inzichtzijn neigingook vóór '18, toen zelfs een ministerschap niet onmogelijk scheen, was hij in zijn hart dezelfde revolutionair van thans. Omdat het beginsel der S. 1). A. P. nu eenmaal in zijn wezen revolutionair is. Dat is ook Troelstra's krac li t. Hij spreekt uit, wat in de harten der luiden leeft. En men make zich géén illusiesmr. Troelstra zal geen dollemansdaden doen hij is geen desperado, als hij zelf zegt al weet men bij een natuur als de zijne nooit vooruit, waartoe hij komen kiin 1 maar d i t staat vastTroelstra zal slechts zoo lang kalm blijven, als hij den tijd en de menschen niet rijp acht voor de revolutie. Is dat wél het geval, Dan houdt niets hem tegen Dat is op dit Congres nog weer eens duidelijk uitgekomen, 't Verslag zegt zoo overduidelijk Naar aanleiding van de discussie over de democratie zegt spreker, dat wanneer de geest van het proletari aat rijp is voor directe actie, de vraag niet gesteld zal worden of t wel mag, en dat wij dan tot de meest forsche daad in staat zullen In het Christelijk gezin is de Zondag geen dag, die niet door te komen is zon der openbare vermakelijkheden En zoo dacht ook het Congres. Wel waren er tegensprekers van naam, maar instemming vonden zij weinig en elk hunner haastte zich eigenlijk, om te laten uitkomen, dat hij het toch wel zeer wezenlijk voor 'n zéér groot deel voor 99/100 'zei er een met Troelstra eens was, om daardoor tenminste een atmos feer te scheppen, waarin men ook nog wel naar 'n beetje critiek luisteren wilde. Ons volk is wederom gewaarschuwd. Mr. Troelstra en do zijnen verlangen volkomen vrijheid, om het volk „rijp" te maken voor de revolutie. Het volk, zegt hij, verlangt geen rust, maar strijd Dat is alles helder en klaar. Men wéét nu wederom, wat ons van die zijde te wachten staat en wie nu nóg meent, dat het gevaar van 1918 niet wederkeeren zal noch kan, bezit zeker de onnoozelheid van een klein kind. INTERNATIONA LISEEPJNG DER JAARBEURS. In de eergisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Vereeni ging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland is hef voorstel van het alge meen bestuur om op de in 1921 te houden Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs buitenlandsche deelneming toe te laten met op 2 na algemeene stemmen aan genomen. ECONOMISCHE OVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de economische overeenkomst met Duitschland is thans bij den Ilaad van State. PAPIER CRISIS In de vorige week heeft de Vereeni ging van Dagblad-Directeuren een ver gadering gehouden, uitsluitend belegd in verband met den voor het couranten- bedrijf zoo ernstigen toestand door de ongekende stijging van de papierprijzen ontstaan. Op de vergadering werd aan getoond, dat voor velen alleen de papier- kosten van hun blad belangrijk meer, soms het dubbele, van den netto-ver koopprijs bedragen. Zonder hot nemen van zeer ernstige maatregelen is, zoo werd betoogd, de ondergang van vele couranten volstrekt zeker. Met alge meene stemmen werd besloten, een ge zamenlijke gedragslijn vast te stellen, wat vermoedelijk behalve beperking van het papiergebr'uik, ook verhooging van abonuements- en advertentieprijzen zal medebrengen. Vreemd. De Amsterdamsche wethouder Wibaut heeft onlangs zeer erg geklaagd over het gedrag van vele arbeiders in het bouw vak. Het eene conflict volgde op het ande re en de arbeiders wilden maar niet in zien, dat zij den woningbouw ten zeerste belemmerden door hun eischen en gedra gingen. De wethouder concludeerde, dat onder een aantal groepen bouwvak arbeiders misbruik wordt gemaakt van den woningnood, om veel hooger eischen te stellen dan in ietwat normale omstan digheden doorvoerbaar zouden zijn, en dat getracht wordt deze eischen door te zetten met middelen die redelijken voort gang van den woningbouw tegenhouden of belemmeren. Niet ten onrechte is opgemerkt, dat wij zulks gewoon zijn woeker te uoe- 'mén en dat dus de heer Wibaut bij de behandeling van de duurtewet een deel van de Kamer, die dit wel noodig had, goede inlichtingen had kunnen verschaf fen omtrent de noodzakelijkheid van de toepassing /Ier wet ook op de looneischen der arbeiders. Maar wat ons eigenlijk verwonden is het feit, dat er van sociaal-democratische zijde over zulk gedrag der arbeiders wordt geklaagd. Hoe kan men het anders verwachten Men zegt immers zelf, dat de arbeiders niet verkeert doen met te weigereu voor deze kapitalistische maatschappij te werken. De Rotterdamsche collega van den heer Wibaut, de heer Heykoop, heeft dezer dagen, toen men hem voor wierp dat zijn voorstellen voor de Ge meente zeer gevaarlijk waren, ongeveer geantwoord, dat het hem niet kon sche len want dat hij de instandhouding van deze maatschappij immers niet wilde. Zoo leert men dus den arbeiders, in ruw egoïsme van deze maatschappij te halen wat er te halen valt, ook al zou zij er onder bezwijken. Het laatste begeert men immers Een ding is vreemd. De sociaal democraten zijn er diep van doordrongen, dat zij voor hun nieuwe maatschappij alle mogelijke deugden voor het arbeidsleven noodig hebben. De arbeider mag dan geen egoïst meer zijn, hij moet gemeenschapszin hebben. Hij behoort ijverig te wezen en getrouw, eerlijk en volgzaam. Nii zou men denken, dat zij, die op voeden willen voor een samenleving, welke deze deugden nog veel meer noo dig heeft dan de huidige, ter voorberei ding al hun best zouden doen om ze aan te kweeken. Het omgekeerde geschiedt. Men doet zijn best om ze weg te nemen, uit te roeien. Om dan later te klagen als men ze niet vindt. Het is vreemd. (Stand.) Naar we vernemen is onder Biervliet een hofstede door den bliksem getroffen en afgebrand. ^Tern. Crt. Biervliet. Deze gemeente telt al onge veer drie maanden een dakloos Igezin en wel een weduwvrouw met drie jonge kinderen. De vrouw met haar kinderen neemt 's nachts het verblijf in het arrestanten- lokaal. Tem. Crt. De waters van de passen der Wielin gen zijn van rechtswege, onbetwistbaar Belgische waters, eigendom van België, en Holland zou een zware verantwoor delijkheid op de schouders nemen, als het' vermetel genoeg zou zijn om door onwettelijke aanspraken de goede uit slagen van het verdrag in gevaar te kunnen brengen. Ten slotte dient hier nog te worden gemeld, dat de afgevaardigden der Bel gische regeering het Hollandsch-Belgisch verdrag niet zullen onderteekenen dan op voorwaarde, dat de passen dei' Wie lingen aan België blijven. (N. R. Ct.) UITVOER VAN AARDAPPELEN. De Nederlandsche Uitvoer Maatschap pij brengt ter kennis van belanghebben den, dat zij thans in staat is vergunningen te endosseeren voor den uitvoer van alle soorten aardappelen van den oogst 1919. Aan het endosseeren van de uitvoer vergunningen zijn verbonden do voor waarden, welke zij op 7 October 1919 heeft gepubliceerd. 't CONGRES DER S. D. A. P. Wat te wachten stond, is gebeurd. 't Pinkstercongres van de S. D. A. P. heeft zich achter T r o e 1 s t r a geschaard en in zijn groote meerderheid diens revolutionaire gezindheid toegejuicht. Armoede. „Patrimonium" schrijft: legen het ontworp-Zondagswet wordt vooral van sociaal-democratische zijnde een felle agitatie gevoerd. Zoo schrijft „De Arbeid", het soc- dem. orgaan voor Gelderland Onze Zondag zal dus met medewer king van onze Raden, bij aanneming dezer wet op de Zondagsrust, ver minkt worden tot 'n criant eentonige, voor een arbeider en zijn gezin ondoor- koombare Dag der Vervloeking. Voor een „arbeider." Dat er ook Christelijke arbeiders zijn, die de Regeering gaarne in haar pogen willen steunen, wordt hier vergeten. Die tellen niet mee 1 Maar hier wordt iets ontroerends ge zegd. De schrijver gaat uit van de ge dachte, dat de openbare vermakelijkhe den, dat groote demonstraties, die veler Zondagsrust rooven, niet meer zullen worden toegelaten. In hoeverre dit juist zal blijken in onze groote steden, laten wij in' het midden. Maar zonder open bare vermakelijkhüdcn is de Zondag niet door te komen, een „dag der vervloeking Dit wijst op ontroerende wijze de geestelijke armoede aan van den kring, waarin de schrijver verkeert. Hij kome eens in onze Christelijke ar beidersgezinnen. Hij zal dan den Zegen eener goede Zondagsviering kunnen waardeeren. TER NEUZEN, I Juni 1920. In de op Donderdag 3 Juni, des na middags 2 ure, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in bchande ling Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek adliaesiebetuiging Plaatselijke Keuze jbetreffende wijziging der Drank- wet. Wijziging artikelen 1, le alinea, en 72 der Bouwverordening. Verzoek aansluiting op gemeenteriool van L. de Bruijne. Idem H. A. Marsilje. Voorstel verhooging pensioenen div. gemeenteambtenaren. Wijziging begrooting 1919. Voorstel tot steunverleening aan uit getrokken werkloozen. Behandeling verhooging tarief stroom- verlichting door Centrale en wijziging cons, voorwaarden. Maandagmiddag passeerde de 68 jarige arbeider P. Fijpelink per flets de kanaalbrug bij Notebaert. Na e< n voor bijganger nog'te hebben gegroet viel hij van het rijwiel en bleef liggen. Toege schoten hulp mocht niet meer baten. Eene hartverlamming had plotseling een eind g» maakt aan het leven van den man. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. van Herp, thans hoofd der Chr. school te Grijpskerke, heeft de benoeming naar Werkendam aangenomen. Het „Zeeuwsch Nieuwsblad", op volger van het indertijd te Ter Neuzen bij den uitgever M. de Jonge, verschij nende Vrijzinnig Volksblad, meldt dat de uitgave tengevolge der steeds hooger wordende exploitatiekosten, gestaakt wordt. Gisterenmiddag woedde boven onze streek een lievig onweer, gepaard met zwaren regen. Op de Axelsche Sassing schuilden 5 mannen onder de kap van het wagenhuis van den heer Van Acker. Dit werd door den bliksein geheel veruield, terwijl de omstreeks 50-jarige Simons zóó ernstig werd getroffen, dat hij is overleden. 'Voorts bekwamen nog 2 mannen ern stige en 2 anderen lichte kwetsuren. Bigamie. De politie te Heerlen heeft aangehou den een vrouw, die drie maal in het huwelijk is getreden, eenmaal in Neder land en twee keer in Duitschland, ter wijl de drie echtgenooten allen nog leven. De vrouw is ter beschikking der justitie gesteld. Een gevaarvolle luchttocht. Dat de liegkunst vol gevaren is kan blijken uit een tocht van Amsterdam naar Groningen. Boven de Zuiderzee herhaalde zich enkele keeren motordefecten, waardoor de tocht gevaarvol werd en bovendien ook vertraagd. Een andere vlieger liep groot gevaar in de Zuiderzee te storten. IIij ver klaarde zelfs voor het eerst in zijn leven bang te zijn geweest, waarbij dient op gemerkt, dat deze vlieger vijf jaren lang in oorlogsgebied heeft gevlogen. Boven Urk haperde de motor. Men was van plan te lauden, doch het ding sloeg weer aan. Geen twee K.M. verder haperde de motor weer. Men keerde terug, om op Urk te landen, doch de motor her stelde zich opnieuw. De vrouwtjes zijn secuur. Bij de onlangs te Maastricht gehouden gemeenteraadsverkiezingen waaraan ook de vrouwen deelnamen werd in het daarbij geannexeerde dorpje Heugem slechts één ongeldige stem uitgebracht. Ook over het algemeen genomen, was liet aantal ongeldige stemmen zeer gering. Een serenade vanuit een vliegmachine. Vorige week Maandagavond vloog, zooals gewoonlijk, de heer Hussni, In structeur-vliegenier aan de Cat ley's vlieg- school, te Ede, boven dit dorp. Plotseling verstomde het geluid der motoren en klonk een vroolijke inarsch door het luchtruim. De heer Ilussni had een vlieglustigen muzikant mede naar boven genomen, die op deze bijzondere wijze de bewoners van Eede een serenade bracht. Aan belangstellenden natuurlijk geen gebrek. Hoe Wat?!!! Een lezer schrijft aan de Rott.Dezer dagen kwam mij het volgende berichtje onder de oogen „Treurig uiteinde. Te Heerlen is een Amerikaan over leden, tengevolge van 't overmatig ge bruik van sterken drank." Een Amerikaan 1 Ja, zoo gaat het in ons dierbaar vaderland. Amerika droog gelegd (of bijua), doch de vrijheidlievende Hollander schenkt nog de gelegenheid aan landgenooten en vreemdelingen om zich dood te drinken. Nou ja, dan mot je maar matig weze Aan de(n) lezer(es) de eer een passend lijstje te zoeken voor deze schilderij. De Rekkensche bloedbruiloft. Donderdag werd in de buurtschap Rekken, onder de gemeente Eibergen een boerenbruiloft gevierd, waarbij een veldwachter ernstig mishandeld werd. Door het gebruik van sterken drank waren vele bruiloftsgasten beschonken, zoodat de politie moest ingrijpen. Een agent waagde zich met een revolver ge wapend, onder de vechtende boeren en vuurde een schot in de lucht af, teneinde den schrik erin te brengen. Het gevolg was echter, dat allen zich vereenigd tegen den politieageut richtten en hem met messen en knuppels zoo toetakelden, dat hij bewusteloos bleef liggen. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch dit heeft nog niets opgeleverd. Ve» dronken. Bij de bad- en •zweminrichting te Arn hem' is een 16-jarige jongen, die met een vriend een roeitochtje op den Rijn maakte, gaan zwemmen. Hij verdween in dc diepte en is verdronken. Vreeselijke bedreiging. Uit een feuilleton in de M. G. Hij zou wel willen opstaan en Strong slaan, zoo hevig was de haat en de wrok. die binnen in hem woedden, maar zijn stem was kalm, ja bijna fluisterend toen hij zei Wordt vervolgd Auto-ongeval. Te Eist bij Arnhem is een automobiel, waarin de familie A. B. C. uit Almelo was gezeten, van den vrij hoogen dijkweg gereden en in een sloot terecht gekomen. De echtgenooto en de kinderen van den heer A. B. C. konden dadelijk worden gered meer moeite kostte dit met den heer C en den chauffeur. Beiden waren bewusteloos, toen ze op-den wal waren gebracht. Op den huize Dijdakkers werd heelkundige hulp verleend, welke voor den chauffeur het meest noodig bleek. Deze mag niet worden vervoerd. Een verkooping. Te New York heeft een verkooping plaats gehad van verschillende artikelen, zijn.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2