VISSER'S Reclameberichten. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. P. VISSER, tienduizenden 't vee naar den noodlotti- gen ingang der machinale vleeschberei- ding voortgestooten wordt. Och, gave God ons 'n geniaal schrijver! Die de wereld over den Oorlog 'n bóék gaf, zooals de „Negerhut" over de Slavernij, 'n Boek, dat tot onze kinds kinderen nog spréékt. Dat doet rillen van afgrijzen. Dat de vuisten ballen doet van weerzin. Dat doet opspringen en schreeuwen van moreele pijn 't Zou de oorlog niet wegnemen. Dat kan geen macht ter wereld. Maar 't zou hem toch kunnen inper ken, beteugelen,verminderen en zijn we, als christenen, die in den Naam van onzen Heiland den strijd aanbinden ook tegen de gevolgen der zonde, niet ge roepen om de tyrannie van den oorlog te breken overal waar dit is in 't ver mogen onzer hand Vijf tot acht millioen, „moederskinde ren." Menschen, geschapen naar het beeld van God. Schepselen, met een onsterfelijke ziel. Neergeveld, als de halmen op het veld. Verstrooid, als mest op den akker. Als er eenmaal rekenschap gegeven moet worden, van al het bloed dat op deze aarde vergoten is, wat zal die dag vreeselijk zijn! UITKIJK. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spiorverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Frobeer dit éénmaal gij Rlieu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. Fabr. Ennner Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. Verwording. Diepte van moreele verwildering. Inzinking van ons menschelijk geslacht: 't Is een jongen van vijftien jaar. 'n Knaap, 'u kind nog: tenminste dat móést. De gezworenen te Mainz hebben hem tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, omdat zijn jeugd lnin niet toeliet, een zwaardere straf toe te passen. Vijftien jaar tuchthuisstraf: Ilij heeft zijn vader vermoord. In koelen bloede met voorbedachten rade en dat terwijl de man sliep Toen kwam de „zoon" en schoot hem dood. De jongen wou geld hebben. Hij hield van mooie kleeren en van uitgaan en om zich daartoe de middelen te verschaffen, koos hij dezen weg I11 trouwe; waar gaan we geen? God zij ons afgeweken geslacht gena dig. UITKIJK. De gekleurde Fransche troepen BERLIJN. In de Nationale Vergade ring verklaarde de .rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Köster, in ant woord op de interpellaties over de gru weldaden der gekleurde troepen in het bezette gebied, dat, ondanks alle protes ten geen enkele gekleurde soldaat uit het bezette gebied was teruggetrokken. Wij willen, Verklaarde de minister, voor alles openbaarheid. Het aanwenden van ongeveer 55000 man vreemde troepen in Europa is niet alleen een groot gevaar voor Duitschland, maar ook voor geheel Europa. De voortdurende gewelddaden, de moorden op weerlooze burgers, het ongekend toenemen der prostitutie en dg verschrikkelijke uitbreiding der ge slachtsziekten zijn een politiek, door Frankrijk tegenover Duitschland gevoerd, welke ernstiger is en een voortzetting beteekent van den oorlog. Wij moeten openbaar de meening van de wereld hierover vragen en trachten in Frankrijk personen te vinden, die op standpunt staan. Wij zullen ons tot den Volkerenbond wenden, of deze wellicht middelen zal kunnen vinden om de ge kleurde troepen uit Europa te verwij deren. Eupen noch Malmèdy willen Belgisch worden. De „Manchester Guardian" publiceert een uitvoerig artikel over de quaestiff van de districten Eupen en Malmedy, van de hand van een particulieren cor respondent, die door het blad werd uit gezonden om een onderzoek ter plaatse in te stellen. De gevolgtrekkingen, waar toe deze correspondent gekomen is, laten zich als volgt samenvatten. Ik heb ver scheidene dagen te Eupen en Malmédy doorgebracht en ik heb met vele men schen gesproken, armen en rijken, boeren, arbeiders, kooplieden, priesters, ambte naren, winkeliers, onderwijzers, maar het is mij niet gelukt een enkel persoon te vinden, die het verlangen koesterde Belgisch te worden. De Poolsche handelsvloot. De Poolsche handelsvloot telt thans 12 schepen met een capaciteit van totaal ongeveer 59.396 ton, zwaar gewicht. Slechts drie hiervan voeren reeds de Poolsche vlag. Zes andere, hoewel eigen dom van de Poolsche Maatschappij „Po lish American navigation corporation", die met kapitaal van Poolsche emigranten in Amerika opgericht is, varen nog onder Amerikaansche vlag, evenals de Poolsche boot van 11.200 ton, de „Gdansk", be stemd ;voor den overtocht van de Pool sche uitgewekenen, die uit Amerika te- rugkeeren. De overige twee schepen, van de Anglo-Poolsche stoomvaartmaat schappij, varen onder Britsche vlag. Van de 12 zijn er 2 in de Zwarte Zee, 7 varen tussclien Dantzig en New York, 2 tusschen Dantzig en Engeland, terwijl één den dienst verricht tusschen Dantzig, Nederland, Engeland en Frankrijk. Teruggeslagen. Hot was te verwachten, dat de bolsjewiki den Poolschen opmarsch doqr de Oekraïne niet onbeantwoord zonden laten en dat zij, wanneer ze althans nog over een voldoende troepenmacht beschikten, niet zouden nalaten vooral op een ander deel van 't Poolsche front hun krachten te concentreeren dan dat waar de Polen hun hoofdmacht hadden doen oprukken. Deze verwachting werd nog ver sterkt toen bericht werd, dat Broessilof, de bekende generaal uit den grooten oorlog, de leiding van de Russische tegen-actie had op zich genomen en groeide tot zekerheid, toen verleden week van de Russische aanvallen - in de streek van Dwina en Beresina sprake kwam. De jongste berichten over de resultaten van het Russische tegenoffensief luiden alles behalve gunstig voor de Polen, die weieens de ervaringen konden opdoen van den man, die het onderste uit de kan wilde en toen het lid op den neus kreeg. De Russen drin gen hen namelijk op het Dwina-front niet alleen terug, maar zij hebben daar zelfs eenige doorbrekingen van het Poolsche front be werkt, die hen in staat gesteld hebben op sommige punten 60 Kilometer op te rukken, waardoor de Polen minstens op het Noorde lijk front een teruggaande beweging zullen moeten inzetten. En gingen de Polen na hun wandeling door de Oekraïne, nu daar nog maar vooruit Maar ook 'dat is geenszins het geval. De roode troepen dringen hen ook ten Zuiden van Kieff weer achterwaarts, zoodat althans in die omgeving de Dnjepr niet meer de grens is van 't Poolsch-Oekraiïensche offen sief, waarmede Pilsoedski en Petljoera wel wat al te gemakkelijk den Russischen beer meenden te kunnen in 't nauw brengen. De stakingen in Frankrijk. De stakingen in Frankrijk belmoren weer tot bet verleden, de solidariteits- stakingen althans, want het spoorweg personeel, dat do beweging was begon nen, lijkt nog niet geneigd zich gpwon- nen te geven. Het hoopt blijkbaar de regeering en de maatschappijen te kun nen dwingen de gerechtelijke vervolgin gen en het outslag van leiders, plegers van sabotage enz. in te trekken. Veel zal dat allicht niet uitwerken nu de Kamer dc regeering met een zoo ver pletterende meerderheid haar vertrou wen heeft betuigd. Het grootste draadlooze station. De Radio Corporation 7,00 meldt de correspondent van de „Daily News" uit New York heeft 2400 H.A. land te Rocky Point op Long Island gekocht voor het grootste draadlooze station van de wereld. Dit, zal tien millioen dollars kosten en 72 stelsels van antenne hebben op stalen toren, 400 voet hoog, binnen een straal van twee en een halven K.M. van het centrale krachtstation. Het sta tion zal in verbinding staan met Frank rijk, Italië, Polen, Scandinavië, Duitsch land en Argentinië. Het draadlooze station te Nauen, bij Berlijn, is het grootste dat thans in werking is, maar dat te Bordeaux, met acht torens van 800 voet, zal het over treffen. Rocky Point zal echter Bordeaux nog ver te boven gaan, hoewel de Ame rikaansche torens betrekkelijk laag zijn. De reden daarvan is, dat de Alexander- son wisselstroomdynamo's en de vele antennen de vereischte kracht met vijftig percent zullen verminderen. De moordenaars der bosschen. Wie dat zijn? Niet het een of ander insect. Niet ook eekhoorns of konijnen of dergelijke dieren. Maar de gevaarlijke wezens,'die kranten- menschen zijn Iu de Amerikaansche Senaatscommis sie, welke zich bezighoudt met bestu deering van het gebrek aan papier in Amerika, heeft Frank Munsey, de eige naar van de beide groote bladenSun en New-York Herald, ronduit verklaard, dat er, wanneer men op deze wijze door ging met dagbladen te drukken, na vijf- en-twintig jaar geen hectare bosch meer over zou zijn in do Ver. Staten. Zoowel hij als die andere groote „kran tenkoning" Hearst verklaarden, dat de omvang der Amerikaansche bladen, en vooral van hun Zondagsedities, een last voor de lezers is. Maar vermindering van den omvang is alleen mogelijk, wanneer deze wettelijk wordt geregeld, En intusschen neemt overal, óók in de oude wereld, de papierschaarschte toe en gaan de prijzen met sprongen omhoog. Het krantenpapier steeg weer van 41 tot 59.50 ct. per kilo het zesvoud van vóór den oorlog President Carranza gedood. NEW-YORK. Er is officieel bericht ontvangen uit Mexico(stad) dat president Carranzo op 20 Mei gedood is in de staat Tlaxcala. Hiermee zal de revolu tie wel gewonnen zijn. Prijsdaling. Van Amerika't begin der victorie Uit dat land komt het in onze dagen schier ongeloofelijke bericht, dat een krach tige daling der prijzen over 't gansclie land wordt opgemerkt. Nu laatst zelfs te New-York. Dat anders, als 't prijs-vermindering betreft, berucht is vanwege de vasthoudendheid aan wat bestéat. Met name de kleederen noteeren lager. Nu was 'took 'n ondragelijke toestand, 't Moet ver gekomen zijn, eer wie „heer" is, en dat is in Amerika iedereen, die niet schooiert, zich in „overall'', de blauwe kiel- en-pantalon-aan-een-stnk, in 't publiek ver toont tot op den kansel toe De Amerikaan cleed 't als protest.- Tegen de vil-methoden zijner kleederver zorgers, geniale lieden, die hun klanten kléédend, ze tegelijk weten u i t te kleeden I mèt succes, als nu blijkt, want de piïjszak- king heeft zich op 't gebied dor kleeding- verkoop ingezetis reeds naar de levens middelen overgeslagen en heeft blijkbaar haar laagtepunt nog niet bereikt. 't Gaat vooral tegen de fabrikanten, Winkels en magazijnen 't blijkt ook wel bij ons zetten nog wel schappelijk om, maar de groot-industriëel weet van wanten Als nu bovendien de banken, naar de sprake gaat, weigeren om de industrie als totdusver 'n schier onbeperkt crediet te geven, dan móéten de reuze-voorraden, die men zegt dat in ongeloofelijke massa zijn opgetast, wel op de markt komen. Ik hoop, dat ik 't zie Want 't weer in Amerika wil nog wol es zijn de profetie van wat 't wórdt bij óns 1 Generaal De Wet. Niet zonder ontroering zal men vernemen, dat generaal De Wet zoo ernstig ziek is, dat men aan zijn herstel wanhoopt. Men weet reeds dat zijn gezondheid in den laatsten tijd te wenschen liet, zoo zelfs dat zijn politieke tegenstanners er munt uit sloegen door te insinueeren, dat men aan zijn uit latingen geen waarde meer mocht hechten. Latere Zuid-Afrikaansche geslachten zullen hem bezingen als den „instum ei tenacem propisiti virum", den oprechten man die de zaak, waaraan hij zijn hart Jiad verpand, trouw is gebleven, tot het einde toe. Kruger, Steijn, Delarey, Botha zij zijn allen heen. Nu ligt de laatste oude groote tnan uit een grooten tijd op het uiterste. Men verzoekt ons van bevoegde zijde het volgende bericht op te nemen. Het geval kan zich voordoen, dat ^r in de financieels omstandigheden van iemand, die op 3 December 1919 Jen leeftijd van 66 jaar had bereikt of overschreden en een aan vraag om rente als bedoeld in artikel 28 der Ouderdomswet 1919 indiende, waarop door het Bestuur - der Rijksverzekeringsbank een afwijzende beslissing werd genomen, omdat hij zelf of zijn echtgenoote in de vermogens belasting over het dienstjaar 1918/1919-of (en) in de Rijksinkomstenbelasting over het dienst jaar 1918/1919 of het dienstjaar 1919/1920 was aangeslagen naar een inkomen van f 1200.of meer, of van iemand, die op grond van den belastingaanslag geen aan vraag om iente deed, wijziging is gekomen, waardoor zijn vermogen of inkomen daalde in die mate, dat hij niet langer in de ver mogensbelasting of (en) in de Rijksinkomsten belasting wordt aangeslagen naar een in komen van f 1200.of meer. Ingevolge artikel 33 der Ouderdomswet 1919 heeft een dergelijk persoon alsnog recht op de rente ex artikel 28, wanneer hij aan toont, dat hij zelf of zijn echtgenoot niet langer in de vermogensbelasting of in de Rijksinkomstenbelastiug naar een inkomen van f 1200.of moer is anngeslagen. Het is dan in zijn belang, dat hij zoo spoedig mogelijk, d.w.z. op den dag, waarop zijn vermogenstoestand of zijn inkomsten verandering ondergingen of zoo spoedig mogelijk daarna een aanvraag om ouderdoms rente indient, of, mocht hij reeds eerder een aanvraag om rente hebben ingediend, waarop door het Bestuur der Rijksverzekeringsbank afwijzend werd beschikt, een tweede aan vraag om rente indient. Met die indiening moet hij niet wachten, totdat de aanslag biljetten zijn uitgereikt of op het. eventueel door hem ingediende bezwaarschrift of ver zoek om ontheffing is beslist, omdat in dit geval de rente ingaat op den dag van de indie ning der op de veranderde omstandigheden gegronde aanvraag arlikel 33, 2e lid der Ouderdomswet 1019). Hij kan dan later, d.w.z. zoodra hij een beslissing op zijn eventueel verzoek om ont heffing ontvangt of wel een aanslagbiljet ontvangt beneden de in de wet genoemde grens of wel in het geheel niet meer aange slagen wordt de stukken of bewijzen, waaruit van een en ander blijkt, aan de Rijksverzekeringsbank toezenden. Voor verdere inlichtingen kunnen belang hebbenden zich wenden tot de tusschenper- sonen of tot het kantoor van den Raad van Arbeid. SCHOOLWET EN VRIJHEID. Wij zijn er nog niet met de School wet. 'tMeest spannende komt nog: De bepalingen over 't bizonder on der wijs. En de heer RUTGERS heeft alvast, ongetwijfeld in overleg met onze club, eenige amendementen ingediend, 0111 de vrijheid onzer scholen beter te waar borgen, dan dit door den minister ge schiedt. Zoo wil hij 't verplicht overleg met den inspecteur over de benoeming van eiken onderwijzer aan onze scho len, laten vervallen. Dit is een gewichtig punt. En van harte hopen we, dat de minister hier niet mèt zijn groot geschut tegenin zal gaan 1 Als waarborg beteekent dit over leg niets. Maar 't kan een lastige b e 1 e m m e ring zijn. Zoo nóódig, zou desnoods betover leg voor de benoeming van 'n hóófd kunnen worden toegestaan, mits de vrijheid van-bënoeming volkomen onver let blijft, piaar veel liever zal 't ons zijn, als heel de bepaling over boord gaat, dat er geen letter van overblijft. Dan is er het s c h 0 01 g e 1 d-aroendo ment. De heer RUTGERS wil het zóó: Onze besturen zullen van 't subsidie afgetrokken krijgen de volle som van 't schoolgeld, dat volgens de gemeente verordening voor de bizondere-school- kinderen verschuldigd zou zijn, als ze op de openbare school gingen. Maar 't be stuur blijft v r ij in de wijze, waarop het dat geld bij elkaar wil brengen. Ook dit lijkt ons een verbetering. Mits het zóó geregeld worde, dat het nooit kunne dienen om lieden, die wel kunnen betalen, van het verschuldigde schoolgeld te ontlasten. Daartoe moet do bizondere school zich nooit leenen. Met groote belangstelling .zien we de verdere discussies tegemoet. ELF MILLIOEN. In parlementaire kringen verwacht men de indiening van een wetsontwerp tot wijziging der oorlogsbegrooting voor het loopende jaar, waarbij ongeveer elf millioen gulden zal worden aangevraagd tot dekking van de onkosten, verbonden aan de 1 Januari j.l. ingevoerde verhoogde bezoldigingen bij de Landmacht. NEDERLAND EN BELGIE. Havas seinde uit Brussel De minister van buitenlandsche zaken heeft de aangekondigde verklaring afgelegd nopens het nauw van de Wielingen. Hijmans zeide, dat liet oogenblik was aangebrokeu om aan de Kamer uitleg te geven van de onderhandelingen nopens de herziening der verdragen van 1839 en van het geschil, dat zich voorgedaan heeft op het oogenblik, waarop de onderhandelingen het doel schenen te zullen bereiken. De zaken, welke besproken en opgelost moesten worden, konden verdeeld worden in twee groepeu, te weten de vraagstukken, welke betrekking hadden op de veiligheid en de verdediging des lands en die nopens het regime van en den aanleg der water wegen tusschen Schelde, Maas en Rijn. De voorstellen, welke onze afgevaardigden aan de commissie van veertien voorlegden om België de noodige waarborgen van ver dedigenden aard te verschaffen, hadden ten doel de verdediging van Schelde en Maas te verzekeren. Wat de Schelde betreft, wezen de afge vaardigden van al de verbonden mogend heden ons voorstel van de hand, omdat zij van meening waren, dat de huidige toestand, volgens de lessen van den huidigeu oorlog en naar wat men kan voorzien nopens toe komstige oorlogen, een beteren waarborg aan België schonk. Wat Nederlandsch Limburg en de Litn- burgsche Maas betreft, erkennen de afge vaardigden der bondgenooten het gevaar, waaraan de poort van Limburg België bloot stelt, maar Nederland stelde tegenover de Belgische eischen een volstrekte weigering, door te verklaren, dat het elke schennis van zijn gebied als een onmiddellijke casus belli zou beschouwen. Ten aanzien van de vraagstukken van verdedigenden aard leidden de onderhande lingen nog niet tot een doel. Tijdens deze beraadslagingen zochten de Belgische afgevaardigden met deNederland- sche gedelegeerde naar een overeenstemming ten aanzien van de vraagstukken nopens de waterwegen en die van economischen aard. Deze beraadslagingen leidden tot het op stellen van een outwerp-verdrag. Do regee- ricg machtigde de afgevaardigden haar in stemming met dit ontwerpverdrag te betui gen, evenals met het ontwerpverdrag, dat met de vijf groote geallieerde mogendheden en Nederland gesloten zou moeten worden. Tot zoover was men enkele dagen geleden gekomen. Behalve ter zake de militaire verdediging, waar geen oplossing werd bereikt, kwam men tot overeenstemming over de twee genoemde verdragen. De regeering begrijpt de gevoelens bij vele Belgen opgewekt door de mislukking van de pogingen om het land nieuwe waarborgen van verdediging te geven tegen de zwakte van zijn grenzen. De regeering ondervindt een bittere teleurstelling, maar meende door onderteekening van het handelsverdrag een daad van wijs beleid te doen, waardoor aan het land geen vernedering noch prijsgeving van rechten werd opgelegd. De regeering meende, dat het gewenscht was met Neder land normale betrekkingen te hervatten, een goede verstandhouding tusschen beide landen uit politiek en economische oogpunt bezien is wenschelijk. Maar onderwijl kwam een ernstige bespre king naar voren over de waardigheid en de veiligheid van het land. Het ging over de souvereiniteit over de Wielingen. Do minister geeft een beschrijving van de Wielingen, waarover Nederland sedert 1830 de volstrekte en uitsluitende souvereiniteit opeischt. Bij verschillende gelegenheden heeft de Nederlandsche regeering volgehouden, dat Nederland het recht zou hebben om de Wie lingen te betonnen en te verlichten, maar dat het niet op deze wijze zijn souvereiniteits- rechten wilde uitoefenen. Later werden enkele reserves gemaakt ter zake van de volstrekte souvereiniteit van België bij de ligplaats van lichtschepen, maar de Oorlog maakte plotse ling een eind aan deze quaestie. Meer dan vier jaren ontwikkelden zich de vijandelijkheden vrij op <>nze territoriale wa teren. De geallieerden, de vijand en Nederland meenden, dat die watereu naar de wet kou den dienen voor maritieme en militaire operaties voor deu aanval op en de verdedi ging van de Belgische kust. Nooit zijn die wateren als onzijdig gebied beschouwd, nooit heeft Nederland op dat punt eenige reserve gemaakt of protesten geuit. Nu eisoht Neder land zo op als de zijne, wil er zijn souveiei- niteit over uitstrekken en de Vlaamsche kust overheerschen. De Belgische regeering kan dergelijke aanspraken niet toegeven, welke een afscheuring zouden beteekenen van het nationale grondgebied en een vermindering van 's lands veiligheid. De regeering weigert in deze omstandig heden de onderhandelingen over de herzie ning van de tractaten van 1839 voort te zetten, zoo lang het geschil door Nederland opgeworpen niet een oplossing heeft gekre gen, welke ons recht, de waarborgen van onze essentieele belangen, erkent. De beslissing is ter kennis gebracht van den voorzitter van den Raad van Veertien en van de Nederlandsche gedelegeerden. In een nieuwen oorlog zou Zeebrugge een maritieme basis moeten worden in ons systeem van verdediging en voedselvoorzie ning. Geen beschaafd volk kan toestaan, dat een vreemd land er zeggenschap over heeft en den toegang er toe kan afsluiten. Wij willen aan geen aanspraken toegeven, welke dreigen onze veiligheid en onze verdedigings middelen ernstig te verminderen. Ten slotte heeft de Kamer met algemeene stemmen op vijf na een motie aangenomen, waarin zij de verbreking der Nederlandscli- Belgische onderhandelingen door de regeering goedkeurt. Pierre Nothomb, de bekende Belgische annexionist, heeft in het Bulletin du Comité de Politique Nationale een anti-Engelsch en anti-Nederlandsch artikel. Nothomb beweert, dat Engeland Nederland steunt in de kwestie van de Wielingen en de Nederlandsche ma noeuvre goedkeurt. Schrijver oppert de veronderstelling van een geheime overeenkomst tusschen Londen en Den Haag, waarbij bepaald is, dat Zee- brugge en de Schelde gesloten zijn door de Nederlandsche Neutraliteit voor alle militaire groote mogendheden, Engeland uitgezonderd- Nothomb beweert nog meer daarover te weten en bereid te zijn desnoods zijn inlichtingen aan de Belgische autoriteiten mee te deelen. HET VERDRAG MET BELGIË. Uit 'Parijs komt bericht, dat de Bel gische regeering het verdrag met ons land niet wil onderteekenen, indien niet het vraagstuk der Wielingen in haar geest is opgelost. DE WONINGNOOD EN HET GEZINSLEVEN. Een Friesche firma heeft een gehuw den reiziger te Leeuwarden en een te Heerenveen. Deze zouden van stand plaats verwisselen, schrijft het „Hbl.", eu elkanders huis betrekken. Daar het huis te Heerenveen aan de firma be hoort, was dit geen bezwaarde reizi ger te Leeuwarden woonde echter in een huis, gesticht door Patrimonium al daar en deel uitmakende vau een kom- plex woningen.J Patrimonium maakte nu bezwaar, om dat, bij eventueel vertrek van den rei ziger-huurder, een andere gegadigde aan de beurt was, die op de lijst stond. Pa trimonium weigerde. De tinna deelde mede, dat dan de oplossing niet anders zou kunnen worden gevonden, dan dat de reizigers in pension gingen bij de achtergebleven vrouwen, waardoor het gezinsleven van beide families zou wor den geschaad. Patrimonium kwam daar na op zijne weigering terug. DE UITBREIDING VAN AMSTERDAM. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot uitbreiding van do gemeente Amsterdam met een deel van de gemeenten Westzaan, Zaandam, Oost- zaan, Diemen, Ouder-Amstel, Nieuwer- Amstel, een gedeelte van het open IJ en van de Zuiderzee, benevens met de gemeenten Buiksloot, Nieuwendam, Rans- dorp, Watergraafsmeer en Sloten. I)E VLIEGDIENST NEDERLAND ENGELAND Naar verluidt is de eerste week van don nieuwen vliegdienst zeer voorspoe dig geweest, zoowel wat hot vervoer van personen als van goederen aangaat. Zater dag zijn zelfs 4 personen uit ons land naar Engeland vertrokken. De pakLetvoorraad was voortdurend groot. Dezer dagen kwam een groote bezending stoffen en regenjassen per vliegtuig over, De Times en Daily Mail hebban eveneens deze week voortdurend van het vliegtuig gebruik gemaakt voor het verzenden van hun nummers. Schiedamsche klacht. De socialisatie in theorie beleeft reeds geen goede dagen, in zooverre als haar verdedigers van te voien geducht waar schuwen om toch geen al te groote ver wachtingen te koesteren en niet te snel te handelen. Maar de practijk brengt het er nog slechter af. Men leze maar eens de klacht van den Schiodamschen wethouder De Bruin over de socialisatiepogingen op gemeen telijk gebied in zijn woonplaats. Naar zijn inededeeling beschouwden zijn partijgenooten als het summum van socialisatie het hebben van een gemeen telijken winkel en een gemeentelijke wasscherij. Hij voor zich noemt zulks „idealistisch gepeuter". Veel succes heeft men er blijkbaar niet mee beleefd, evenmin als de ge meente Amsterdam mot hare proefne mingen. Hij schrijft in het populaire weten schappelijk bijblad van „Het Vo!k"o.m. In Schiedam is op forsche wijze een gemeentelijke winkel in de rijksklee- ding opgericht: er was niets tedoen. Was de bovenkleeding niet aanlokke lijk, de ondergoederen die zeer goed koop waren en goed van kwaliteit, werden evenmin gekocht, Een heel klein partijtje der hoog geroemde Amerikaansche schoenen van zeer goede kwaliteit en laag van prijs, werd zeer sleepend verkocht. Ze waren niet luxueus genoeg. Een gemeentelijke wasscherij zal op 't oogenblik een ontzaglijk bedrijfska pitaal vorderen en als straks een vrij hoog tarief zal moeten worden gevraagd voor do wasch, zal er door de arbeidersvrouwen m.i. géén ge bruik van worden gemaakt, Eu dan ligt het verschoonings-motief voor de hand: de arbeiders kunnen geen f5 of fG voor hun wasch betalen! Blijf mij dan, zoo gaat hij voort, van het lijf met deze soort van eischen die voor de gemeenten bijna zeker een financieele strop worden, terwijl do ar beiders er niet door worden gebaat. In

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2