Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. mm mm No. 245. Zaterdag 22 Mei 1920 3e Jaargang. Uit de Schrift. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. |i Er 3 I ABONNEMENTBii bezorging f 1.15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland/1.25. Uit«ave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwscli-Vlaanderen te Ier N e u z e n. „B i „r administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden Van dmi'redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswpstraat G2, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËN Van 1—4 regels f 0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiëu tot 12 uur s middags op de vMsclirjndagen bij den drukker IX H. LITTOOIJ Az. Ie Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. TWEEËRLEI BEZIELING. In dit Schriftwoord is sprake van tweeërlei bezieling. Onder het heidendom van Efeze was het gewoonte om zich op feesten op te winden door het drinken van wijn, en liedoren te zingen ter eere van Bacchus, den god van den wijn. Zulke feesten verliepen in slemppartijen en losbandig heid. Daartegenover nu vermaant Paulus de gemeente van Christus om vervuld te worden met den II. Geest en den Heere psalmen te zingen. Hier wordt dus gesproken over tweeërlei „vol worden': vol van wijn en vol des H. Geestes. Dat is in scherpe tegenstelling: tweeërlei bezieling: de bezieling door den wijn en de bezieling door den H. Geest. De mensch heeft ontegenzeggelijk een ingeschapen behoefte aan geestdrilt., aan verheffing boven het gewone peil van de stemming des gemoeds, aan bezieling. Deze behoefte aan geestdrift, bezieling en opwekking is op zichzelf niet zondig het is maar de vraag, in welken weg de mensch deze behoefte zoekt te be vredigen. Eenerzijds geschiedt dit in zondigen weg. De wereld zoekt de bezieling door den wijn. Dat ziet ge op de z g. feestdagen, wanneer de massa in de herbergen den prikkel van den drank zoekt en bij dansmuziek allerlei gemeene liederen zingt, Dat is de valsche bezieling, want daarin is over daad, losbandigheid: daarbij komen de booze hartstochten los van brooddronken heid, liederlijkheid en wellust. Het „vol worden" van wijn verheft den mensch wel een oogenblik boven de droeve werkelijkheid van zijn arme gebroken leven, maar wat erger is, het doet hem weldra dieper zinken dan hij opwaarts steegdie bezieling wordt betaald met den prijs eener grootere afmatting, dan waaruit zij opwekte en doet den mensch slechts dieper zinken in de zonde. In tegenstelling met de wereld die deze valsche bezieling begeert, moet de ge meente des Hoeren de ware bezieling zoeken„Wordt vervuld met den Geest Dat is de bezieling des H. Geestes. Wat deze is, ziet ge duidelijk op den Pinkster dag te Jeruzalem. Toen de H. Geest werd uitgestort en allen vervuld werden met den II. Geest, begonnen zij de groote werken Gods te verkondigen de heilige bezieling des Geestes kwam over hen, zoodat jongelingen en ouden, dienstknechten en dienstmaagden profe teerden. Zoo moeten de geloovigen vervuld worden met den Geest. Hoewel door genade den H. Geest deelachtig, moeten zij zoeken in den weg der genademid delen vol te worden des H. Geestes Dit „vol worden" des H. Geestes ver heft dei}, mensch waarlijk het doet hem niet dieper zinken, maar hooger stijgen. Het verheft hem ten hemel en doet haar vrucht rijpen in het heilige lied. De bezieling des Geestes brengt aan den mensch de ware verheffing. Zij heft uw ziel op uit haar geestelijke matheid, vervult haar met hemelsche krachten en doet haar uitbreken in lied en psalm ter eere van uw God. Het hart, dat vrede gevonden heeft Immanuël, moet zich uiten in woord lied. Vervuld met den Geest getuigt Laat ons als christenen zoeken vervuld te worden met den II. Geest! De ware geestdrift ligt in den H. Geest. Zoeken we dan de heilige bezieling des Geestes, die den mensch waarlijk verheft. Bidden we in deze ernstige tijden te inniger om de vervulling met den Geest, opdat ouden en jongen de groote werken Gods vei- tellen en' zingen van bet heil, ons in Christus bereid! Brenge het, Pinkster feest ons deze bezieling des Geestes Axel. Thielen. Wegens het Pinkster feest verschijnt het vol gende nummer dezer courant op Woensdagavond a s. en en zingt het van de groote werken Gods, zooals de discipelen op den Pinksterdag, die niet naar den waan der spotters dronken waren in wijn, maar vervuld met den H. Geest. Ons heerlijk Pinksterfeest nadert weer, waarop wij de uitstorting des II. Geestes gedenken. De wereld zal ook nu weer deze feestdagen misbruiken in den dienst der zonde. Zij zal ook nu weer den prikkel van den wijn zoeken bij drank en dansmuziek om opheffing uit het gedrukte leven te viuden. maar helaas om steeds dieper te zinken in overdaad en ongerechtigheid een valsche bezieling waarop groote inzinking en afmatting volgt. Zij in tegenstelling met de wereld ons Pinksteren waarlijk een feest des II. Geestes. Houden we ons zelf en onze kinderen verre van de wereld, die de valsche opwinding van den wijn zoekt. De historie herhaalt zich. Alweer niets nieuws onder de zon De wereldoorlog was ook daarin „groot R), dat het getal der krijgsgevangenen in de honderdduizenden, ja in de millioenen liep, zóó zelfs dat er ook nu nog een ongelooflijk aantal duizendtallen eenvou dig „zoek" zijn. Geen enkele gevangene kwam vrij. Tenminste, zoolang de oorlog duurde, 't Kwam er juist op aan des vijands massa-troepen zooveel mogelijk te ver zwakken. Thans, tusschen Polen en Russen schijnt 't anders te gaan van Poolsche zijde wordt bericht, dat men er de krijgs gevangen Russen eenvoudig zoo gauw mogelijk weer vrij laat en ze met n zakje brood en zout, naar de vijandelijke liniën terugzendt. 't Motief is dan tweeledig In de eerste plaats zijn de Polen, die 't zelf niet breed hebben, er niets op ge: brand, om zooveel grage monden te vul len en in de tweede plaats hopen ze het den bolsjewiek juist moeilijker te maken, door hem zooveel mogelijk van die kost gangers op z'n dak terug te sturen. Nieuw is de methode nu juist niet. 'k Las dezer dagen nu juist nog es weer in 'n boek, dat de glorieuse krijgs bedrijven van prince Maurits behandelde en vónd, dat hij desgelijks deed. Wij konden de gevangenen niet ber in. En de Spanjool, dat wist Maurits aan den rand van '11 bankroet, kon de solde niers noch bun loon noch hun voedsel uitkeeren, zoodat het oproer niet uitblij ven kon De uitkomst gaf Maurits gelijk. Of ze 't ook de Polen zal doen UITKIJK. De hetere verhouding breekt zich baan. De ontevredenheid die in Frankrijk gewekt is door de resultaten der bespre kingen van Hytlie kon zich niet scherper openbaren dan door de ontslagname van Poincaré als lid en voorzitter van commissie van herstel. Toen Poincaré dadelijk na de Presi dentsverkiezing deze belangrijke functie werd opgedragen, gold zulks als een be wijs, dat de onverzoenlijke repressaille- geest in Frankrijk nog overheerschte. Uit zijn demonstratieve ontslagname wil len wij voorloopig nog niets anders afleiden dan dat die onverzoenlijkheid van de oude garde tengevolge van den dwang der bondg<mooten, Engeland en Italië, aan invloed verliest, al wijst de hervatting der economische betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk ook reeds op het begin van een innerlijken ommekeer. In de „Matin" en de „Revue des deux Mondes" bad Poincaré reeds gepubli ceerd, dat bij op het standpunt was blij ven staan, dat Duitschland tot. den laat sten droppel bloed moest worden uitge knepen en de oorlogsschade tot den laatsten penning moest betalen. Dat de gevolgen daarvan voor heel Europa en ook voor Frankrijk zelf ruïneus zouden zijD, weigerde hij in te zien. De conferentie van Hythe besliste anders. Het gezond verstand zegevierde daar op den verterenden oorlogsnijd. De taak van de commissie van herstel werd daar beperkt en haar macht beknot dooi de vaststelling al bij voorbaat van het te betalen bedrag en een soepele rege, ling, die do deur opent voor een onaf zienbare reeks concessies aan Duitsch land, dat, volgens de gemeenschappelijke erkentenis van de premiers, op de been geholpen moet worden, alvorens liet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Al moet Poincaré's aftreden tevens beschouwd worden als het begin van een felle campagne in Frankrijk tegen de politiek, waarvan Millerand, goeddeels onder buitenlandse!)e pressie, de drager geworden is, op het oogenblik mogen we over den gang van zaken tevreden zijn, in het vertrouwen, dat het verstand 't ook in Frankrijk van den hartstocht zal winnen. Een tegenspraak van Hindenburg. De „Hannoversche Kurier" ontvangt, naar aanleiding van het ook door haar gepubliceerd interview tusschen een Amerikaansch journalist en kolonel Bauer, van generaal-veldmaarschalk v. Hindenburg de volgende verklaring Volgens een bericht van 6 Mei zou kolonel Bauer, die tijdens den wereld oorlog afdeelingschef in den generalen staf was, tegenover een Amerikaansch correspondent o.a. het volgende hebben gezegd„De generale staf moest vaak om liet allernoodzakelijkste bedelen, en de belangrijkste besluiten van den Keizer moesten wij somtijds wekenlang wachten. Men kon den keizer nimmer tot het nemen van een besluit brengen. In Jan. 1918 zeide ik totLudendorf.dat de keizer moest worden afgezet, daar anders de uitkomst van den oorlog ge vaar zou loopen, en ik drong er op aan, dat daartoe stappen zouden worden gedaan". - In volkomen overeenstemming met miju toenmaligen eersten generaal-kwar- tiermeester, generaai Luiiendorfï merk ik, als eemg chef van den generalen staf van 't veldleger, naar aanleiding daarvan het volgende op Ik wil aannemen, dat de uitlatingen van kolonel Bauer door de herhaalde overbrenging verminkt en ook op andere wijze misverstaan zijn. Z. M. de Keizer en Koning heeft mijn voorstellen, voor zoover zij niet van zuiver militairen aard waren, steeds onverwijld aau den rijks kanselier overgebracht, en alle militaire beslissingen zijn door mijn „allerhöchsie Kriegsberr" steeds zonder de geringste vertraging genomen. Over de afzetting van Z. M. is in den generalen staf nim mer gesproken. Niemand is met een des betreffend voorstel tot mij of generaal Ludendorff gekomen. Wij zouden hem onmiddellijk de deur hebben gewezen. te De conferentie PARIJS. De bladen zonderheden over da taten van de conferentie te Hythe. Hythe. geven eenige bij- fiuancieele resul- is een minimumbedrag vastgesteld voor de schadeloosstelling, die Duitschland zal moeten betalen. Dit bedrag is be paald op 120 milliard mark, waarvan Frankrijk 55 pet., te weten 66.66 milliard zal krijgen. De Fransche gedelegeerden zouden hebben voorgesteld, dat de scha deloosstelling zou worden betaald in jaarlijksche sommen, gedurende 33jaren, waarbij liet Duitschland zou worden mogelijk gemaakt, de schuld te kapita- liseeren door achtereenvolgende leerlin gen, die gedeeltelijk zullen worden ver strekt door de herleving van Duitschland en voor 'n deel door het betaleu der schadeloosstelling. De socialistische candidaat. Volgens het „Journal" heeft de Natio nale Conventie der socialistische partij in de Ver. Staten bij acclamatie tot can didaat voor het presidentschap, den heer Debs gekozen, die thans in de gevange nis verblijft, daar hij indertijd tot 10 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, wegens schending van de wet op de spionnage, Laf. Het standbeeld van Keizer Wilhelm I te Bonn is in den nacht van Zaterdag op 'Zondag met roode verf bevuild. De politie heeft het standbeeld daarom met een doek omhuld en er een zwart-wit- roode vlag over gespreid. Men vermoedt dat de radicale elementen het beeld ontsierden. Ruim een jaar geleden werd het beeld ook beschadigd. Toen schenen echter Canadeesche bezettingstroepen de hand in liet spel te hebben gehad. Ontzettend. Men weet, dat tlindenburg's autobio grafie is verschenen, daarin bespreekt de veldheer ook het offensief, door de Russen ondernomen onder Kerenski :j „Kerenski, niet Broessilof. Laatstge noemde was van zijn hoogen pest weg gespoeld door de stroomen bloeds van zijn eigen landgenooten, die in 1916 in Galiciö en Wolhynië waren vergoten, evenals in Frankrijk Nivelle in het voor jaar van hetzelfde jaar was weggespoeld. Zelfs in Rusland met zijn ontzaglijke voorraden aan menschenmateriaal, sche nen de autoriteiten gevoelig te zijn ge worden voor massa-offers. Van het oor- logs-grootboek is de pagina, waarop de Russische verliezen zijn geboekt, uitge scheurd. Niemand weet de cijfers. Vijf of acht millioen? Ook wij hebben daar geen voorstelling van. Al wat wij weten is, dat soms in onze veldslagen met de Russen wij de stapels vijandelijke lijken voor onze loopgraven weg moesten laten ruimen, ten einde vrij uitzicht op het geschutsveld te krijgen tegen de nieuwe aanvalsgolven. De verbeelding moge trachten liet getal hunner verliezen te reconstrueereu, maar een nauwkeurige becijfering zal wel altijd een ijdel pogen blijven." Tegen de duurte. Een correspondent van de „Manches ter Guardian" weet mede te deelen, dat sommige steden van Canada „overall- brigades", oude kleereli-bonden en oplap- clubs zijn opgericht, wier leden slechts in de uiterste noodzakelijkheid overgaan tot het koopen van nieuwe kleereu. Echt Amerikaansch zou men zoo zeggen, doch zeer zeker doelmatig! Geestelijke verwildering- In Londen heeft eon man terecht ge staan, die een kommunist, Albert Hanson, na afloop van een openluchtineeting ge stoken had met een pen, waarmee ijs blokken worden gehanteerd.-De beklaagde betoogde, dat zijn daad bet gevolg was van zijn haat tegen het bolsjewisme, dat hij in de munitiefabrieken had kunnen gadeslaan. Hij verzocht daarom vrij spraak. Daardoor zou de jury niet uit spreken, dat iedere revolutionair naar hartelust doorstoken kon worden, maar wel, dat de beklaagde gedaan had wat de regeering had moeten doen. De rechter wees er op, dat het ge bruik van ijs-pennen tegen leerstellingen, die men niet aanhangt, anarchie is waaraan een ordelievend burger niet moet meedoen. Het toenemend tabaksverbruik. Het tabaksgebruik stijgt in Frankrijk in sterke mate. Blijkens door de Régie uitgegeven statistieken, heeft Frankrijk in de afgeloopeu maand April voor niet minder dan 119 millioen frs. aan tabak verbruikt. Hiertegenover staat tien be drag van 68 millioen in het korrespon- deerende tijdvak van het vorige jaar, een vermeerdering in uitgave van ongeveer 75 pCt. Gedurende de eerste vier maanden van 1920 bedroeg de waarde van de ver bruikte tabak 437 millioen frstegen 230 millioen in 1919, zoodat men bijna van een verdubbeling kan spreken. Met dit vermeerderde tabaksgebruik moest uit den aard der zaak een toene mende vraag naar lucifers gepaard gaan De cijfers hiervan bedroegen negen mil lioen fr. voor April 1920, tegen zeven millioen in dezelfde maand van 1919. Z'n eigen zoon gearresteerd. Uit New York wordt gemeld het ver haal van een particulieren detective, die zijn eigen zoon arresteerde. Een bende indringers had maandenlang de buiten wijken onveilig gemaakt. Zeer brutaal traden de lieeren op^ zij belden ergens aan, bielden de dienstbode met een revolver in bedwang, traden dan gemas kerd binnen en wisten onder bedreiging der bewoners vaak met een aanzienlijken buit weg te komen. Zoo brutaal werd de bende, dat zij vooruit baar komst schriftelijk aankondigde Een zakenman, die ook een dergelijke aangename aan kondiging ontvangen had, nam den detec tive I3ronson in den arm Deze stelde zich verdekt op en nadat hij drie avonden vergeefs gewacht had, verschenen den vierden avond drie gewapende gemas kerde mannen, die binnengelaten werden in de gang kwam de bewoner hen tege moet. De detective ging plotseling achter hen staan: „hands up", riep hij, drie paar handen gingen de hoogte in, drie revolvers vielen op den grond. Daarop gelastte de detective hen, hun maskers af te doen. Twee van de drie deden dit, de derde w.eigerde. Onder bedreiging met zijn revolver gelastte Bronsou hem het voorbeeld zijner kameraden te volgen. „Goed", was het antwoord, maar be denk, dat ik u dit had willen besparen." Bronson liet van verbazing baast zijn revolver vallen hij stond tegenover zijn eigen zoonToen volgde een vreemd tooneelde zoon trachtte zijn vader te overreden hem en zijn metgezellen te laten gaan, belovend een ander leven te zullen leiden. Bronson bleef zijn revolver op het drietal gericht houden, dacht diep na en gelastte de drie mannen voor hem uit te loopenhij bracht ze alle drie naar de gevangenis. Van daar uit zond de zoon een gelukwensch aanzijn vader, dat hij zoo sterk geweest was aan de verleiding weerstand te bieden, om hen vrij te laten. Hij betuigde daarin, dat bij trotscli was op zijn vader. De Duitsch-Fransche betrekkingen. PARIJS. Millerand beeft een feest maal gegeven ter eere van het diploma tieke corps, waaraan de Duitsclie zaak gelastigde Mayer lieeft aangezeten. Dit is de eerste gelegenheid sinds den vrede, dat de Duitsclie'vertegenwoordiger iets dergelijks heeft meegemaakt. De Belgische lijst der oorlogs misdadigers. Volgens de „Libre Belgique' is de Belgische lijst der Duitsclie oorlogsmis dadigers, wélke eerst verscheidene hon derden namen bevatte tot 15 ingekort. Brussel als zeehaven. BRUSSEL. Het kanaal van Brussel naar de Schelde zal nog dit jaar gereed komen. Dankbaar Duitschland. Woensdagavond zijn 160 kinderen der Berlijnsche volksscholen naar Nederland vertrokken. Zij vormen een koor, dat uit de beste zangertjes en zangeresjes der Berlijnsche gemeentescholen bestaat en zullen den Nederlanders als dank voor de aan de Berlijnsche bevolking gezonden liefdegaven het Duitsclie lied brengen. „bondsbroeders" die ONDER „VRIENDEN." Heel de zaal raakt in beroering. Geroep, geschreeuw vuisten ballen zich; dreigend dringen sommigen op... „Plóért!" schreeuwt de aangevallene, 't Schuim spat van zijn mond. „Die man is een ploert!" „Gooi 'm d'r üit 'rüit!'' Hij grijpt, wat 'm 't eerst ter hand komt: z'ii goed gevulde aclentasch en werpt die met kracht den „ploert' naar den kop die zich nog net bijtijds bukt, zoodat bet projectiel door de vrije lucht z'n weg vervolgt, zooals de kogeis, wanbeer de massa zich bij het schieten op den grond werpt Het geldt den heer Tideman uit Bloe- mendaal. Niet onvermaard in onze politieke historie. Hij heeft een zijner schamper gevraagd, of ïlie altemet óók in de kast van-Heystee gezeten had, waar naar de sprake gaat zij zich ver borgen. die te Amsterdam de bijeenkom sten der communisten afluisterden. Daarop was geantwoord met „ploert." Als' 't rumoer wat bedaard is, begint Tideman opnieuw te oreeren en zegt, te zulten toonen, dat-ia zich óók kwaad ma ken kan, wat hij met mond, oogen en vuisten bewerkstelligt, zijn tegenstander- bondgenoot verwijtende dat die schaap achtig dom z'n hoofd steekt in den geo- penden muil van den Roomsch-Kuype- riaanschen grijpwolf. Gelukkig kwam eindelijk Euka sussen. De haiid-der-verzoening werd gereikt. Nadat men geconstateerd had dat de verschillende scliakeeringen in den Bond in levensbeschouwing „diame traal tegenover elkander staan". Een huis, tegen zichzelf verdeeld Ziedaar 'n episode uit de jaarvergade ring van den Bond van christen-socialis ten Euka klaagde, dat zoo weinig vorderingen werden gemaakt onder de christelijke arbeiders. Wat waarlijk geen wonder is! UITKIJK. VERWEER TEGEN DE REVOLUTIE. Meermalen is ons de vraag gedaan, waarom onze regeering niet krachtiger optrad tegen Troelstra, Wijnkoop e. a., die gestaag voortgingen ons volk rijp te maken voor de revolutie. Men betreurde het dat de regeering officieel zoo weinig tegen de revolutio naire woelingen deed. Men had wel eenigermate recht van klagen, doch de regeering trof geen verwijt. Met de wet in de hand kon zij niet officieel tegen de revolutiepredikers optreden. EFEZE 5 18, 19. En wordt niet dronken in wijn, waarin overdaad is, maar wordt vervuld met dan Geest, sprekende onder elkander met psal men, enz. in

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1