VISSERS lieclameberichten. Uit het iliniienla«d. Uit (le Pers. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Ter Neuzen. torpedo vervaardigd, die 50 gallons drank zal kunnen bevatten. Een millionairshiirvelijk. Dezer dagen is Cornelius Vanderbilt, de zoon van den bekenden Amerikaan- schen milliardair, in het huwelijk getre den met miss Rachel Litslelon. Het was een bruiloft, die klonk als een klok, en alles ging in het groot, zooals dat in Amerika te doen, gebruikelijk is. Een „rekord"-bruiloft met 5000 gasten, waar van 700 soldaten, oorlogskameraden van den bruigom, die met hem deel uitmaak ten van de Amerikaansche expedition- naire macht. De huwelijksgeschenken worden op een millioen dollars geschat een van de kostbaarste geschenken was een diamanten hoofdtooi, ter waarde van 300000 dollars, een present van de ouders van den bruidegom. Het bruids geschenk van den bruigom aan de bruid was een sieraad in den verm van een platina laurierblad bezet met diamanten, die gezet waren rondom een kolossale brillant. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eeuigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij allo Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzeuding bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij: PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. REDT ONZE KINDEREN „Rettet unsere Kinder „Redt toch onze kinderenzoo heeft men te Frankfort tijdons de jaar beurs overal op het asphait geschilderd men heeft liet aangeplakt op alle lantaarn palen, alle trams, alle standbeelden. Eu alom op de straten loopen ze rond (le vermagerde kinderkens met hun ouëlijke trekken, gestuit of belemmerd m hun groei, wankel op de voeten en met hun smalle gezichten. Ze honden iedereen de olïerbus voor „Redt ons toch van het gebrek 1" En er wórdt iets gedaan Maar ach 1 hoe weinig is hethpe weinig kan 't maar zijn, in vergelijking met de behoefte, die zoo schreiend groot is. Iets, uit de verte, wordt in deze dagen verstaan van wat Jezus zeide op den kruisweg tot de „dochteren van Jeruza lem'" Mochten nu toch eindelijk af doende maatregelen genomen worden om te redden, wat in geheel Centraal Europa hoe langer hoe meer reddeloos verloren gaat 1 NAAR HUIS! Eindelijk 1Woensdag den 5en Mei Voor de betrokkenen een datum om nóóit te vergeten Wat moet er zijn omgegaan in de har ten dier mannen en vrouwen en kinderen, toen ze dien dag, eindelijk na vele, vele maanden wachtens, na lange gevangen schap, na al die vroeze, na al dien schrik, die ontbering, die moedeloosheid, die wanhoop soms, toen ze daar de va- derlandsche driekleur zagen wapperen in deu top van den mast Toen ze op 'n Hollandsch schip wer den gebracht. Met een Nederlandsche bemanning. Toen ze zich weer hoorden aangespro ken in de eigen taal en allen, van den gezagvoerder af tot den minsten kajuits jongen toe, zich beijverden, door teedere, schier vrouwelijke zorg, hen de benau- .wemssen der vreemdelingschap te doen vergeten. Nederlanders, thans uit het Russische „paradijs" verlostaan boord van de „Lingestroom" hartelijk verwelkomd; thans naar ik vertrouw reeds on derweg naar dit ons land van-slavernij, als ge Wijnkoop gelooven wilt: Goede reis en behouden thuiskomst! En God zij gedankt voor uw verlos sing. Uitkijk. DE BEVREDIGING TE DANKEN AAN DE S. D. A. P.? Het werd beweerd door den heer K. ter Laan. „Ik behoef slechts te herinneren aan de behandeling van de schoolwet van Dr. Kuyper in 1905, toen wij dezen Mi nister van Onderwijs den eisch deden lioorenook voor de bijzondere school de WO Dr. Kuyper wilde daar niet van.weten, de school moest een politiek tvvistmiddel blijven". Dat is wat nieuws. De volle 100 En wilde de S. D. A. P. daarbij ook aan het Bijzonder Onderwijs zijn volle vrij heid laten Het is toch gemakkelijk om te zeggen: hier hebt ge het volle pond maar daaraan tegelijk voorwaarden te verbinden, die het aannemen onmogelijk maken. „Al hetgeen heeft gestrekt tot voor bereiding van dit wetsontwerp en dit wetsontwerp bestaat voor de helft uit stukken, die al in het verleden verkre gen zijn hebben wij op de punt van den degen moeten bevechten tegen den heer Ter Laan en de zijnen. Dit is de werkelijkheid en daaraan kunnen geen 10 Groninger schoolmoties iets afdoen". (Mr. Rutgers in de Tweede Kamer op 20 April 1920). ONZE MELK VOORZIENING. Het bestuur der Ned. melkindustrieele vereeniging vraagt den Minister al die maatregelen te treffen, welke een verdere stijging van de kaasprijzen kunnen tegen gaan en aan een goede consumptiemelk- voorziening bevorderlijk kunnen zijn. Of schoon van verschillende zijden wordt getracht de meening ingang te doen vinden, dat de uitvoer van kaas door het verlies van buitenlandsche markten er hopeloos voorstaat, loopen de kaasprijzen op verschillende binnenlandsche markten voortdurend omhoog. Consenten worden opgekocht tegen prijzen van 10 tot 20 cent per K.G. Daar verder bekend is, dat nog gelegenheid werd gevonden, 11 millioen K.G. kaas uit te voeren, wordt gewezen op de gevolgen van een en ander voor de consumptiemelkvoorziening. Reeds thans gaan verschillende veehou ders-leveranciers van consuraptiemelk er toe over, hun melk te verkazen waar door de aanvoer van melk naar de groote steden belangrijk inkrimpt. DE BROODKAARTEN AFGESCHAFT De Minister van Landbouw heeft aan de Ned. vereen, van werkgevers in het bakkersbedrijf medegedeeld, dat hij voor alsnog er bezwaar tegen heeft, de brood kaarten af te schaffen, tenzij een andere afdoende controle-regeling er voor in de plaats kan worden gesteld. Het bestuur van de vereen, zal deze kwestie nader onder de oogen zien. AM BTENA ARS-NONSENS. Dezer dagen kwam ons iets onder de oogen wat een merkwaardig staaltje vormt van bureaucratie. De betrokken persoon wordt aangeslagen op grond slag der huurwaarde, voor f 1.20. Daar van wordt wegens inwonende kinderen afgetrokken f 1.18, zoodat er een totaal overblijft van 2 cent. Dit belangrijke bedrag wordt echter door opcenten voor Provincie en Gemeente nog verhoogd. De gezamelijke 70 opcenten worden n.l. op 1 cent afgerond, zoodat het „totaal van den aanslag" voor het volle belas tingjaar 1920 op f 0.03 wordt vastgesteld. In het gewone leven zou men door zulk een debet maar een streep halen. Niet alzoo bij Vadertje-Staat, dien men den laatsten tijd wil belasten met steeds meer zorgen over ons. Vadertje wil den laatsten cent het laatste halfje van zijn kinderen hebben waar hij maar eenigzius recht op kan doen gelden. Op het aanslagbiljet wordt zelfs met vervolging bedreigd, als deze man niet met zijn drie centjes den gang naar hot belastingkantoor maakt. Dit geval is natuurlijk gans geen uit zondering. We wijzen er echter vooral thans op, nu steeds hoogere belastingen voor Rijk en Gemeente onze zakken gaan leegpompen. Do gemeenschap heeft er recht op, dat geen cent belasting meer geëischt wordt dan strikt noodzakelijk is en een eerste eisch zal dan moeten zijn, dat alle administratieve en bureaucrati sche rompslomp werdt uitgebannen. Was in gevallen als dit b.v. de kin deraftrek naar boven afgerond dat zou heel wat werk en papier en maatschap pelijke tijd worden uitgespaard. Het wordt hoog tijd, dat zulke nonsens, als uit dit belastingbiljet blijkt, in ons land worde opgeruimd. (Rotterd.) GROOTE WERKLOOSHEID IN DE DIAMANT-INDUSTRIE. Het aantal geheel werklooze leden van den A. N. D. B. klom deze week met met een sprong tot het ontstellend cijfer van 6403, terwijl het de vorige week nog 4828 bedroeg. WARME ZOMER OP KOMST De lente van 1920 was, wat de gemid delde temperatuur betreft, de warmste lente sinds 1822. Sedert 165 jaren werd de temperatuur en liet weer regelmatig opgenomen. In deze 165 jaren is de maand Maart slechts vier maal zoo ongewoon warm als nu. Daar in al deze warme lentejaren op de warme lente een warme zomer volg de, kan men de gevolgtrekking maken, dat we ook in 1920 weer ee*h warmen zomer zullen krijgen, wellicht met droge periodefi. De Oostenwind is reeds een profetie. Wel onderkennen. Prof. Slotemaker de Bruine handelt in de „Voorzorg" over de moederschaps verzekering en wijst er terecht op, dat deze zaak geregeld dient te worden in de Ziektewet. Dit is, zegt hij, niet slechts practisch goed, maar ook principieel noodig. Hij haalt do motie aan, die van socialistische zijde in de Tweede Kamer is ingediend en die aldus luidtdat het in het belang van de gemeenschap is, de levenskracht van het opkomend geslacht te bevorde ren dat de bescherming van het kind begint bij de zorg voor de moeder. De schrijver meent, dat hiertegen geen enkel bezwaar is en dat deze gedachten met klem moeten worden verdedigd. Wij meenen, dat niet vergeten moet worden op welken bodem deze gedach ten stoelen. Wij belmoren goed te weten, wat men van sociaal-democratische zijde voor heeft met de zoogenaamde moederschaps- zorg. Reeds wezen wij op een enkele uit lating van dien kant. Thans nog een citaat. In „Het Volk" van 22 Maart 1919 verscheen een arti kel van de hand van mevrouw Wibaut. Over moederschapszorg. De schrijfster zegt daarin o.m.: De wereld is oud, de maatschappij is oud en altijd hebben de moeders de smarten gedragen en het leven ge waagd om het kind altijd bracht het moederschap tijden van hulpeloosheid mee voor de vrouw, het was de wet der natuur. Maar zoolang de maatschappij van privaatbezit bestaat, zoolang heeft de wereld nooit begrepen, dat de moeder door dit alles recht heeft op ver zorging door de gemeenschap. De verzorging van het moederschap werd overgelaten aan het gezin, waarvan de man het hoofd en langen tijd de on beperkte heerscher was. In afhan kelijkheid van den vader barer kinde ren is de vrouw door de eeuwen ge gaan. Eerst nu, nu wij staan aan de eindperiode van het kapitalisme, be gint men iets te zien van de waarde van het moederschap voor de gemeen schap en het recht der moeder op haar steun. Thans, nu het oude regi me op zjjn eind loopt, nu al zijn fou ten aan het licht komen, thans gaan wij ons rekenschap geven van de die pe vernedering waaraan het moeder- derschap altijd werd overgelaten. Waar wij in de toekomst zien komen het beeld der vrije moeder, ontdekken wij eerst recht haar slaaf zijn van nu. Wij zien nu de sexueele afhankelijk heid der vrouw, zoo diep verborgen in de verhouding der seksen, maar die zich verraadt in de zedewet welke de ongehuwde moeder veroordeelt en te gelijk den ongehuvvden vader vrij uit doet gaan. Een moraal die een onge- trouwdfr vrouw tot kindermoord kan brengen om haar „eer" te redden Dit laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De sociaal democratie zoo zegt zij aan het slot van haar be toog, ziet in de moederschapszorg het begin van de volledige bevrijding dei- moeder, de belofte voor een toekomst, waarin het moederschap bevrijd "zal zijn van iederen druk van armoede of val- schen waan en alleen afhankelijk zal zijn van de gemeenschap zelf. Het is de kiem van eern plant, die eenmaal in den gullen grond van het socialisme heerlijk zal gedijen. Ziehier dus niet dan een ernstigen aanslag op gezin en huwelijk, een omkeering van het leven, een aantasting van het beste, wat onze samenleving bezit. Er is dus alle reden om ons volk goed duidelijk te maken, wat de bedoeling is van de leus Moederschapszorg (Stand.) Zeggen en dóén. Do Voorzitter van de Liberale Unie hield een professoraal mooie -openings rede. Ach hij zegt het zoo schoon. Ziehier één zin, die 't bewijst Steeds hooger opdrijving vindt plaats in loonen en salarissen, waarbij staat provincie en gemeente wedijveren en waarbij de door de geheele bevolking gekozen vertegenwoordigers soms han delen. alsof zij in Kamer, Staten of Raad hadden op te treden alleen ih het belang der ambtenaren, beambten of werklieden. Afkeurend schudt hij 't achtbare hoofd. Afkeurend ts zijn professoraal gebaar. Neen, neen dat moet zoo niet Zoo gaan we, om met Leeuwardens burgervader te spreken, „naar den kel der". Eens móét hier toch een eind aan komen eens móét er een grens zijn bereikt.... En de leden der Liberale Unie, die zitten in Kamer, Staten of Raadzég mij waar en wannéér hebben zij ook bun waarschuwende stem verheven ooit metterdaad zibli tegen te dwaze opdrij ving verzet Zij hebben slechts ééne vreeze gehad De vrees voor de zweep der s d a.p. Dat ze de geheele belastingbetalende zoowel als loontrekkende burgerij ver tegenwoordigden, er is nooit iets van gezien. Fr. Dagblad. De zuigkracht. De kans op samensmelting van de sociaal democratische en syndicalistische vakbeweging schijnt te stijgen. De uitlatingen van den heer Stenhuis, den voorzitter van het N. V. V., wezen reeds in die richting. De verschillen zijn immers uitsluitend van tactischen aard En Zaterdag 1 Mei heeft Mr. Troelstra in de feestvergadering van de Federatie der S.D.A.P. te 's Hage de vakbeweging, welke naar eenheid streeft, ten voorbeeld gesteld aan de politieke socialisten. Zijns inziens heeft het „proletariaat" de havenstaking verloren tengevolge van den strijd tusschen de syndicalistische en sociaal democratische havenarbeiders. Wil men den strijd tegen het kapitalisme in de toekomst met succes kunnen voe ren, dan dienen de arbeidersorganisaties, die nu elkaar bestrijden, saam te smelten. Dit is vooral noodig om den uiterst zwaren strijd voor de verwezenlijking van de socialisatie met succes te kunnen voeren. En wijl deze strijd tevens gaat om een politieken" eisch van den eersten rang, moet er weer komen ééne inter nationale. Zóó werkt de revolutionaire zuigkracht. De Goliath van de Nederlandsche So ciaal-democratie, die den Communiste schen David wel zou verslaan, geeft den strijd |op en pleit voor een „vrede door vergelijk Door vergelijk, immers beide groepen moeten wat loslaten en tot offers bereid zijn. Maar dit beteekent in elk geval, dat de sociaal-democraten moeten op schuiven naar links, aan de syndicalis ten en anarchisten meer invloed en macht zullen hebben te geven. De fierheid van den grootmeester der Nederlandsche Sociaal-democratie is niet bestand tegen de zuigkracht van het revolutionairisme. Er komt op die wijze scherper en juister teekening in de verhoudingen, en het gevaar van de revolutionaire vak beweging treedt daardoor beter aan het licht. (Stand.). TER NEUZEN, 14 Mei 1920. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat de N.V. Lak- en Nikkelinrichting geen 3, maar sinds korten tijd 5 com missarissen heeft, en wel (ie heeren J. J. de Jager, L. de Feijter, G. Meertens, G. F. P. v. d. Peijl en W. Bedet. Is dat noodig Het viel ons op, dat toen gister (Hemelvaartsdag) vele wandelaars op de Scheldedijk zich verlustigden in het schoone weer, ze, zoodra ze zich even neervlijden om uit te rusten of wat gezellig te zitten babbelen, werden ver dreven door een agent van politie. Terecht ergerden velen zich daar aan. Niet aan het optreden van den agent, want dat was zeer correct en beleefd. Maar wol aan het feit, dat ten behoeve van de pachters van de vele duizenden M3. gras, de toch betrekkelijk weinige wandelaars zoo wreed werden verstoord. Is dat nu voor het gras zoo noodig We gelooven het niet. In ieder geval zou, waar Ter Neuzen al zoo arm is aan wandelgelegenheden, er bij de verpachting op gelet dienen te worden, dat niet om de belangen van een paar pachters het genot van vele wandelaars wordt vergald. Woensdagmiddag had alhier een ver gadering plaats van aandeelhouders der N. V. Drukkerij „De Schelde" te Ter Neuzen. Do statuten, door een commissie ontworpen, werden na enkele kleine wijzigingen, vastgesteld. Als commissarissen werden gekozen de heeren J. M. Oggel te Axel, J. de Kraker Czn. te Zaamslag, D. Scheele Azn. en P. A. Galle te Ter Neuzen en A. Dieleman WGz. te Hoek. Besloten werd over te gaan tot aan koop van het pand van den lieer Van Akeii en van het lokaal „Eendracht" in de Kandeelstraat. Het is de bedoeling in het pand aan de Markt de boekbinderij en de boekwinkel gevestigd te houden en in de Kandeelstraat de zetterij en drukkerij onder te brengen. Tot direc teur werd benoemd de heer D. v. Aken. Met de Christelijke Persvereeniging werd een contract aangegaan voor het druk ken van „Zeeuwsch-Vlaanderen", welker voortbestaan dus nu gewaarborgd is. Moge de nieuwe N. V., uit den drang der tijden geboren, een bewijs van energie en ondernemingsgeest, tot grooten bloei komen, 't Zal in 't voordeel zijn van deze streek. Reeds is veel drukwerk toege zegd, oa. een vijftal periodieken. Het lijkt dus aanvankelijk zeer gunstig, temeer waar een bestaande zaak is over genomen en de vennootschap dus niet van ouderen op behoeft te beginnen. Hoek. Bij een landbouwer in deze ge meente had men vijftig vroege kuikens. Thans bleek dat er niet minder dan drie en veertig hanen bij waren. *Zaamslag. Maandagavond kon, na her stelling van de dynamo aan de electri- sclie'centrale, het licht weer overal aan gedraaid worden. Ieder is nu weer con tent. Axel. Benoemd tot commies ter sec retarie de heer J. L. J. Maris te Slie- drecht. Sas van Gent.. Aan de spiegelfabrlek is een staking uitgebroken. De stakers zijn allen Belgen, die hooger loon eischen. Sas van Gent. De staking aan de glas fabriek eergistermorgen door de Belgische werklieden begonnen buiten het syndi caat om, is reeds 's middags opgegeven, wijl de directeur verklaarde anders de fabriek voor ten minste vijf maanden stil te moeten leggen. Met het syndi caat wordt verder onderhandeld. Oostburg. Inplaats van den Heer L. Flipse, is tot Hoofd der Chr. School al hier benoemd den Heer S. J. den Dun nen, thans onderwijzer aan de Christe lijke School te Schoonhoven. Er waren 6 sollicitanten. Zitting van 11 Mei 1920. Voorz. de edelachtbare heer J.Huizinga. Afwezig de heeren de Ridder, de Meijer. Colsen en Nolson en mevr. Duiker. De Voorz- spreekt zijn deelneming uit met mevr. Duiker die ongesteld is, en hoopt, dat ze spoedig weer hersteld mag zijn en geschikt haar arbeid te hervatten. Ingekomen stukken. O.a. zijn ingeko men a. Bericht van Koninklijk Besluit van 3 April 1920, dat 4000 gld. voor bouw terrein en 102000 gld. voor den bouw van 17 arbeiderswoningen en 2 winkels aan de gemeente in voorschot is gegeven tegen 4V2 rente; b. Schrijven van A. J. Tazelaar, S. v. [Rees en L. J. de Vries, dat zij hun benoeming tot commissarissen en secre taris der brandweer aannemen c. Rekening en verantwoording van de vereen. „De Vereenigde Handwerks lieden". Op 1 Jan. '19 waren er op de vakavondsciiool 47, en einde 1919 zelfs 62 leerlingen. De ontvangsten bedroegen f 1254, de uitgaven f 1393,25 zoodat er een nadeelig slot is van f 139.25 d. Bericht van kasopname bij het Lovensmiddelenbedrijf. 2. Voorstel tot het bouwen van een dubbele noodwoning. Het Rijk betaalt 90 pCt., de gemeente 10 pCt., in dit geval 600 gld. -f-450 gld. voor den grond. Aldus besloten. 3. Voorstel tot aankoop van grond voor noodwoningbouw. Er moet 495 M3 a f2.50 worden gekocht. Daarvan is 350 M2 noodig't overige kan worden verpacht. De eigenaars willen het terrein alleen in z'n geheel verkoopeu. Aange nomen. 4. Voor de Provinciale weg van het Ziekenhuis tot de Moffelschans wordt de rooilijn op 7ya M. uit de as van den 'weg vastgesteld. 5. Aan II. A. Marsilje wordt afwijking van art. 10 der bouwverordening toe gestaan. 6. Voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op het verzoek dei- wed. W. Zegers om afwijking van art. 10 bouwverordening toe te staan. De heer Scheele zegt, dat het achter uitje wel heel klein zal worden. Maar de wed. Zegers moet hard voor haar broodje werken, en heeft een waschhok beslist noodig. Kan een steenen hok niet De heer v. Cadsand is het hiermee eens. De wed. Zegers wil het wel in steen bouwen. Ze kan het niet missen. Er zijn van de 4 huisgenooten wel 3 ziekelijk. Die kunnen toch niet in de buitenlucht staan. De Voorz, zegt, dat de heeren dan het voorstel van B. en YV. moeten ver werpen. Aldus wordt met algemeene stemmen gehandeld. 7. Aan Ch. v. d. Bilt wordt afwijking toegestaan van art. 19 der bouwveror dening. 8. Het verzoek om instemming te betuigen met het- voorstel Rutgers tot wijziging der Drankwet en invoering dei- Plaatselijke keuze wordt op voorstel van den Voorz. aangebonden, omreden enkele afwezige leden dat gevraagd heb ben. De heer Scheele protesteert hier te gen. Juist om dit punt en punt 15 is spr. gekomen, hij kon ook moeilijk. Alle leden moeten gelijk behandeld worden. Ze hadden dan maar moeten komen. 9. Do begrooting 1919 wordt gewij zigd. 10. De rekening van het Burg. Arm bestuur wordt goedgekeurd. Ontvang sten f 12229,82 en uitgaven f 11999.17. Goed slot f300.65. 11. Voorstel intrekking besluiten geld- leening van 77000 en 16000 gld. De rijkspostspaarbank is van inzicht gewij zigd en wil deze som niet meer beschik baar stellen. B. en W. stellen daarom yoor hen te machtigen 24000 gld. te leenen tegen ten hoogste 61/9 en tegen een koers van 95%, af te lossen in 48 jaren. De heer de Jager vraagt of het niet voordeeliger kan, maar de Voorz. zegt, dat vele wegen al vruchteloos zijn be proefd. Vermoedelijk zal nu tegen 6 de som nog kunnen worden geleend. Aldus wordt besloten. 12. Besloten wordt rente en aflossing eener geldleening groot f 51300,van de woningbouw vereeniging „Werk mans- belang" ten behoeve der middenstands woningen te waarborgen aan de rijks postspaarbank. 13. Rondvraag. De heer de Jager zegt dat tegenwoor dig nog al vuilnis wordt, geworpen op de z.g. sliktong. Kan dat niet worden ver boden Er zou b.v. een bordje geplaatst kunnen worden. De Voorz. zegt overweging toe. De heer Scheele merkt, op, dat liet go- wenscht is, dat de Raad op Donderdag wordt gehouden, en dat als eenmaal een datum is vastgesteld deze niet veranderd wordt. Dan moet er wel weinig bezoek zijn. De Voorz. zei op de vorige verga dering, dat er over 2 weken weer Raad was. En nu is 't vandaag pas. De Voorz. erkent, dat de slechte op komst de straf is op zijn te vlug iets zeggen. De voorbereiding van de stukken is echter oorzaak van het uitstel. De heer Scheele vraagt, wanneer de electriciteltskwestie aan de orde komt

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2