Oroaan ter' verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-iilaanderen. Ullg,e p—J A"e 'redaó^''at V HOUTEN, Vl„o™ükstra.t 62, Ter Neuzen, Telefoon No. 169. Zaterdag 15 Mei 1920. 3e Jaargang. Uit de Schrift. F E U 11, U E T 0 lil. Uit het Buitenland. Wo. 243. JAN WAANDERS. UI Uuüll W' ,UI r 3 J ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post «oor Nederland 125. "vr T-,11 i AKr*nnpmpntp,r\ ner ADVERTENTIËN: Van 1-4 regels ƒ0.60. Elke regel meer /015 Abonnementen per AJJVl'l\ e '„loioooi,^ ifio/ Timend ne van advertentien tot 12 contract. Crisistoeslag 1 ,o- i Frrnni.T Az l.eTerNeuzei uur 's middags op ïSilOTa 'a ÏÏTTÖOIJ~Az." "te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. CHRISTUS INGEGAAN LN 1IET WARE HEILIGDOM. De hemelvaart is de troonsbestijging van den Koning der koningen, de Ileere der heerlijkheid. Gij hebt het Hemelvaartsevangelie, enkele dagen geleden beluisterd, en zijt bij vernieuwing weer omhoog gewezen. 'Bij die troonsbestijging past geen uiter lijk 'vertoon. Neen, hierbij geen vlaggen- tooi, of muziek, geen feestgewoel ol drukte, sleclits een elftal, in aanbidding .neergezonken discipelen. Zij zijn getuigen van liet mgaau van Christus in-liet binnenste heiligdom. De handwijzer welke God geplaatst heeft op den 'Olijfberg wijst naar boven, naar den hemel. Zij geeft geen onzekere richtingen aan. Daarheen is Christus al zijn volk voor gegaan. Daar is Hij iien ten goede, werk zaam voer hen. We mogen de ambten van den Mid delaar nimmer scheiden. Verhoogd als Koning heeft Hij in den hemel tevens priesterlijke bediening. Elk, die de bede kent: „Regeer als koning in mijn hart, o verhoogde Midde laar", heeft ook behoefte aan het blijvend werk van den Hoogepiiester. De apostel Paiilus neemt in den lte- breërbrief het voorbeeld van liet aardschc heiligdom en wijst op de bediening van den hoogepriester onder Israël, die een maal des jaars inging in liet binnenste heiligdom, om het bloed te sprenkelen op bet verzoendeksel. Dat heilige der heilige was een tegen beeld van den hemel. Tijdens Zijn omwandeling op aarde is Christus nimmer in het heilige der heilige geweest. Doch nn ontvangt Hij bediening in bet ware heiligdom. Hoe hebben bij zijn intree in het hemelsche heiligdom de duizendmaal dui zenden engelen, hem liet balei toege zongen. v Hij vaart ten hemel op vol eer. Hij craat als overwinnaar de poorte des he mels binnen, zeker, maar ook als de Hoogepriester het heiligdom in. Geen macht is in staat Hem tegen te houden. Christus had recht op de hemelvaart. De hemelvaart der zijnen zal alleen genade zijn. Dat erkent gij gaarne, niet waar Als gij de hemel binnenkomt, zal t alleen genade, zijn. En waartoe is Christus nu ingegaan l Om te verschijnen voor het aange zicht van God voor ons. Christus' Middelaarswerk houdt met Zijn hemelvaart niet op. Neen. Hij zet dat werk in den hemel voort. Hier liet offer, daarboven de voorbede. Niet voor zichzelf maar voor zijn volk verschijnt Hij voor het aangezicht des Vaders. O, daarin ligt zulk een troost voor Gods kerk, te midden van de stormen, te midden van de branding der wereld, Christus is voor haar werkzaam in den hemel. I-Iij heft Zijn doorboorde handen op, pleitende op zijne gerechtigheid. Hij draagt al de namen der Zijnen op, neen in Zijn Middelaarshalt. En als we dan gelooven mogen, dat ook onze naam in Zijn hart gegraveerd is, dan krijgt de hemelvaart van Christus béteekenis' voor ons. Dan blijft Christus als Hoogepriester noodzakelijk, niet alleen in liet brengen van zijn offer maar ook in Zijn voorbede. Ook dat is zulk een kostelijke weldaad van het genadeleven als er blijvende behoefte mag zijn aan liet werk van Christus voor u in den hemel. Dat wekt afhankelijkheid. Een opzien naar den hemel. Een leven met liet aangezicht naar en liet hart in den hemel. O zalige afhankelijkheid. Zie als ge gelooven moogt, dat Chris tus Zijn offer voor u gebracht heeft, als ge in 'Zijn offerande de verdienende oor- 1 zaak uwer zaligheid moogt hebben, zult ge verstaan, alleen door die bediening van Christus in het heiligdom is het dat gij op den weg niet omkomt. Uwe zonden geven Ilem in den hemel steeds werk. Daar pleit Hij voor Zijn volk. Van uit den hemel breidt Hij Zijn kerk uit. Van jiit den hemel deelt Hii zijn ver worven weldaden mede aan armen van geest, aan liongerigen en dorstigen In den hemel bereidt Hij plaats vooi al de Zijnen, opdat zij eenmaal opgeno men in' heerlijkheid eeuwig bij Hem zullen zijn. Is dat ook uw hope Is Christus ook voor u daar werkzaam In 't land der revoluties. van Rensen had wellicht nog 62) Z E L A N D i A. 't Geheel had een groezelig aanzien als de bonte, met „goud" overladen lok- prenten van „wilde-beesten theaters" en andere kermistafereelen, meest van ero tischen aard. Kellners bewogen zich tusschen de tafels. Alcohollucht hing zwoelprikkelend in de zaal. Rook van sigaren en sigaretten schiep een bedorven atmosfeer. Een „soubrette", natuurlijk een we reldberoemde" volgens liet programma, verscheen op liet tooneelliet haar stem bewonderen en loed in geenen deele aan een teveel van zedigheid. Gerrit riep den kellner aan. Bestelde gelag. Port zou het maar zijn, dat kon een datne immers ook drinken. En langzamerhand kwamen ze geheel in de stemming. Truus voelde zich liier thuis. Dat was iets anders dan een „kunstavond" in den geest van Jan. Ze dronk haar porttot de blos op haar wangen sterker en sterker wertl en haar De Mexianen hebben liet lang rustig gehad, „Lang" en „rustig" dan m de betëekenis, die ten opzichte van het po litieke leven in Midden- en Zuid-Amen ka geldt. Nu de wereldoorlog achter den rug is, breekt de tijd voor revolu ties in dat deel van de wereld opnieuw aan. Naar allen schijn zal de in Mexico uitgebroken revolutie thans een einde maken aan het presidentieele leven van Carranza. De opstandelingen hebben hem, onder aanvoering van Obregon, reeds uit zijn hoofdstad weten te ver jagen en hij heeft de vlucht naar Vera Cruz aanvaard. Of hij daar al is aange komen, is nog onzeker. De onderbre king van den spoorweg tusschen Mexi- co-stad en Vera Cruz kan hem belet hebben zijn doel te bereiken. Obregon moet reeds in het bezit van Tampico zijn, waar de groote ollie concessies zijn gelegen van de Koninklijke Shell. Gelijk gezegd, was het de laatste ja ren vrij rustig in Mexico. Carranza s presidentschap viel met die betrekkelij- oogen glinsterden. Henk van Ren meer oog voor haar, dan voor de ver schillende vertooningen. Zijn wellustige blik gleed over haar gestalte, tot hij toevallig den haren ontmoette. Toen sloeg zij haar oogen neerze las in de zijne al te duidelijk, wat haar, gelukkig, nog blozen deed. Onwillig wendde zij zich van hem af keerde hem den rug toe. Wat dacht hij wel van haar wat veroorloofde hij zich Maar reeds spande, wat daar vóór haar op de planken geschiedde, haar aandacht. En ze vergat Henk van Rensen voor eenige oogenblikken. De avond vlóóg voorbij. Elf uur ver trokken de lieeren, en zij moest wel mee. I De voorstelling was nog wel nipt afge- I loopen, maar ze schenen nog andere afspraken te hebben. Ze wilden haar nog mee hebben naar een café; maar ze weerde ze af. Ze moest nu naar huis. 't Was tijd. Ze kon alleen haar weg wel vinden; ze had niemands geleide noodig niemands, moest ze eeiiige malen uit drukkelijk verzekeren. Half twaalf was het, toen ze de straat insloeg waar ze woonde. Door de scherpe nachtlucht was het loomig, bedwelmend gevoel, bijna geheel geweken. Ze gevoelde ke rust samen. Dat Carranza zijn zin had gezet op een tweeden presidentiëe- len termijn, werd hem echter door zijn tegenstanders zeer kwalijk genomen. Zij begonnen van Sonora uit een revolutio naire beweging, die ais een lawine aan zwol. Ook Villa de hm/arige aartsvij and van Carranza, zou zich weer op het oorlogspad begeven hebben en zich on der de banier van Obregon, den tegen- woordigen leider der omwentelingsbe weging, hebben geschaard. Eenige da gen geleden stelden de rebellcji Carranza een ultimatum om uiterlijk 15 Mei af te treden als president. Hij sloeg dat in den wind en verklaarde voor de rebel lie liet veld niet vrijwillig te zullen rui men. Thans heeft hij het gedwongen moeten doen. Bericht wordt thans, dat Amenkaan- sclie schepen cn marine-troepen in ge reedheid worden gebracht voor de Mexi caansche wateren, niet om in te grijpen in den Mexicaanschen partijstrijd, doch om zoo noodig Amerikaansche belangen te verdedigen, gelijk ook al in 1914 is geschied. Carranza heeft, sinds hij door de om liggende staten als het feitelijk hoofd van Mexico is erkend (dat was in Octo ber 1915), nimmer zijn macht in alle deelen des lands kunnen laten gevoelen. Telkens kwamen er opstanden en rel- et.jes voor, waarbij ook moorden op vreemdelingen, voornamelijk Amerikanen voorvielen. Het beeld van Mexico zal ook wel niet veranderen wanneer Obregon erin slaagt Carranza als president te vervan gen. De lijdensgeschiedenis wordt een voudig voortgezet. Teekenend. Op den vijftigsten verjaardag van Lenin is Petrograd herdoopt in Leningrad. Dit is wel eenigszins naar recht. De groote stad St. Petersburg telde eens twee en een half millioen inwoners. Naar men algemeen bericht, is de be volking daar gedecimeerd. Honger en ellende dunnen nog steeds het zielental. Besmettelijke ziekten vragen dagelijks vele slachtoffers. De stad ziet.er onoog lijk uit, daar er aan de reiniging niets meer wordt gedaan. Wie kan, ontvlucht dit oord. En, waar dit nu liet gevolg is van de politiek van Lenin, is het niet meer dan billijk dat de stad Leningrad heet. Meer en meer blijkt, dat de Bolsjewiki niet. slechts al de kwade kanten van het Tsarisme hebben gehandhaafd en nog verergerd, maar dat zij er ook naar streven om met de absolute macht den glans daarvan in hun persoon te concen- treeren. Men bericht, dat Trotzky er voor heeft gepleit om de Sovjet maar af te schaffep. Men houdt dan ten slotte niets anders over dan een paar iieerschers, die straks allicht gaan strijden om de oppermacht. Zoo is het niet onmogelijk, dat Lenin zich straks tot Tsaar verheft. Hij zal in den bloedigen Iwan een voorzaat hebben, wien na te volgen steeds zijn gedurig pogen is geweest. Men zal dan liet uitgehongerde en geplaagde Rusland Leniuland kunnen ideeënabsolute heerschappij van een dwingeland en volkomen slavernij voor heel een volk. Er „zit" nog mat! v Volgens een bericht van het Servisch Persbureau zijn de Servische geneesliee- ren, die naar Diritschland gezonden wa ren om de maatregelen tegen de tuber culose te bestudeeren, niet prettig ont- vangen. Hun taak in de Duitsche kli* nicken werd hun onmogelijk gemaakt. De geneesheeren waren genoodzaakt Duitschlaud te verlaten. De Mötve. De „Möwe", het bekende kaperschip uit den oorlog, heeft gisteren onder Duitsche vlag Bremerliaven verlaten. Alle averij, die het schip had opgeloopen is hersteld. Het zal als bananenschip dienst doen en wordt tiaar Schotland uitgeleverd. Griezelig. In de fundamenten van een huis op het Groote Plein te Yperen heeft men de lijkon gevonden van 40 Engelsc.he soldaten. Het zijn blijkbaar soldaten die door een golf gifgassen gedood zijn. Ze lagen alle met. het hoofd tusschen de handen, in een houding alsof zeslie pen. Alle lijken zijn herkend. noemen, een toonbeeld van liet gevolg der toepassing van de Marxistische Het Bolsjewisme in China. Gelijk we in het kort reeds meldden, heeft de afgetreden Engelsche gezant te Peking, Jordan, aan een vertegeiuvoor diger van de „Daily Mail" eenige ver klaringen afgelegd over de uitbreiding naar het Oosten van liet bolsjewisme en speciaal over de vraag, of het bolsje wisme in China kans op succes zou hebben. Die vraag werd, zooals men weet, door den ex gezant ontkennend beant woord. De Chiueesche burger, aldus Jordan, is niet makkelijk tot oproer over te halen. Bijna iedereen heeft een aandeel in het grondbezit des lands daar de landwetten zeer goed zijn. De boeren ontvangen het land direct van den Staat. De Chineezen zijn heel tactisch tegen het bolsjewisme opgetreden. Zij hebben de bolsjewiki nooit aangevallen, maar ze zorgvuldig op een afstand gehouden. De Chinees is een vreedzame, hard werkende eenling. Weliswaar lieersclit er veel onrust in China en is de toestand niet zonder gevaren, waarvan de uitbreiding van den bolsjewistischen invloed er één is. Maar indien zij niet door misverstanden en omstandigheden, die buiten hun controle vallen, zouden worden voortgesleept, hen ik er zeker van, dat de Chineezen niet voor liet bolsjewisme te vinden zijn. Zij zien naar Engeland en Amerika uit, omdat deze landen in deze en andere gelegenheden de leidende hand zullen leenen. Wij en Amerika hebben hetzelfde noodigeen sterk en goed georganiseerd China, niet voor militaire 'doeleinden, maar als een handelsbasis voor het welzijn der heeie wereld en haar handel, zeide Jordan. De publieke opinie in China begint zich sterk te doen gelden en deze is zeker niet gunstig voor liet bolsjewisme gezind. Veertig jaren geleden was er één blad in China, thans zijn er hon derden. Er is een groote persact-iviteit in China en de Engelsche pers moet meer aandacht aan dat land wijden. Misschien, zoo verklaarde Jordan nog, is de sterkste man in China op het oogenblik Tuan Chi-jui, een der oud- generaals van Yan Siiikai, die, gelija men weet, de monarchie heeft pogen te herstellen. Hij zit overal achter. Wel bekleedt hij geen ambt, maar lig heeft toch nog de macht en trekt aan de touwtjes. De ex-gezant achtte het echter niet waarschijnlijk, dat de monarchie weer hersteld zou worden, ofschoon er pogin gen tot dat doel gedaan worden. Die leeft óók nog d' Annunzio heeft aan een redacteur van de Echo de Paris gezegd Liever dan Fiume te verlaten zal ik de bruggen, het station, de stad, mij zelf in do lucht laten vliegen. Mijn gebaar is het zinnebeeld van het verzet der volken, tegen het onrecht van het Verdrag' van Versailles. De gealli eerden hebben den oorlog te vroeg, den vrede te laat geëindigd. Ze hadden tc Berlijn don wapenstilstand moeten on- dertéekenen en daarna binnen drie we ken den vrede. „De zwarte pest". De Duitsche bladen geven beschrij vingen van de toeneming van wat we hier noemen de zwarte pest. Officieele berichten over de toeneming schatten het aantal zieke vrouwen in de groote bad plaatsen ui het bezette gebied in t eerste jaar der bezetting ruim zeven maal zoo hoog als vroeger. Tegen de zwarten, die zedelijkheidsmisdrijven plegen jegens vrouwen en kinderen, wordt niettegen staande grondige bewijzen slechts zeer zelden opgetreden. Waarschuwing voor het zedelijke gevaar, dat de vrouwelijke bevolking loopt, mag de pers in het be- zette gebied niet opnemen. Door de liooge soldij der bezettingstroepen wor den de prostituées van alle kanten naar het Rijnland gelokt en is er een enorme toeneming van de beroepsontuclit. De Fransche commandanten beletten liet in grijpen van de Duitsche politie en de bemoeiingen van de humanitaire ver- eenigingen ter bekamping van de zede lijke verwildering. Modernst smokkelmiddel. De „droogte" in de Ver. Staten lieoft tot een merkwaardige fraude geleid. De Amerikaansche autoriteiten zijn verwit tigd, dat liet drankverbod op een nieuw bedachte manier wordt ontdoken. Van den Amerikaanschen naar den Engelsclien oever van de Detroit-rivier wordt whisky gesmokkeld in-torpedo's. Van deze zijn er drie in gebruik, die met whisky gevuld van de Ganadeeschen naai den Amerikaanschen oever door het water schieten. Aan den overkant worden zij opgevangen, en na te zijn geleegd, gevuld met water als bal let teruggeschoten, en daar weer opgevangen. Dat spel wordt tot in net oneindige herhaald en heel wat dure Cauadeesclie whisky heeft op die wijze den Amerikaanschen bodem bereikt, zonder dat de douanes ervan wisten. Thans wordt voor de smokkelaars een zich toch niet op haar gemak was ze niet te ver gegaan En st raks, oppassen moest zeeen heel verhaal tot haar beschikking hebben, als Jan soms eens uitvoerig ging vragen. Misschien- sliep hij alze wou het maar. Ze kon ook wel hoofdpijn voorwenden trouwens ze was er niet geheel vrij van. Tevreden op zich zelf was ze niet geheel en al. En toch wat had ze zich vermaakthoe had ze zich daar thuis gevoeld. Jan, nee, nooit zou ze hem. daar heen krijgen die zat vol met zijn kunst; ballDit was haar kunstdie je bloed verhitte en je zinnen prikkelde. Ze stak den sleutel in liet slotopende zacht de deur, 'twas zeer slil. Behoed zaam sloop ze naar hoven. Een nacht pitje brandde op de slaapkamer, Geluk kig, Jan sliep. Den anderen morgen had ze werkelijk brandende hoofdpijn. Op Jans weinige vragen (hij lilid haast, om tijdig weg te komen), 'antwoordde ze steunend met eenige algemeenheden, 't Was haar een opluchting, toen hij vertrok. HOOFDSTUK V. Eenige maanden waren verloopen. Jan Waauders zat met liet hoofd op de handen geleund aan de tafel in zijn woonvertrek. Hij Was alleen. Herm lag in bed en sliep. Truus was uit. Er lag een trek van ergernis op zijn gezicht, terwijl hij daar voor zich uit zat te staren. 't Ging niet goed, de laatste tijden neen, eigenlijk ging het al niet goed sinds hun trouwen. Na de korte vleug, nu een poos terug, was de oude misère opnieuw begonnen, 't Geld raakte op, Truus nuk ken konden niet immer ingewilligd wor- I dende schuldeischers waren weer komen opdagen heftige scènes hadden plaats gevonden. Ook weer dezen avond. Truus was onhandelbaarder en onre delijker dan ooit. Wierp hem allerlei verwijten voor de voeten, waarop hij liet antwoord niet schuldig bleef. Zoo ging het dag voor dag. Hij werkte en sloofde en zorgde en deed al zijn best het lioofd boven water te houden. Wat baatte het alles? Truus was toch nóóit te voldoen. Weer was hem, nu persoonlijk, een rekening aangeboden een buitensporig lioogeweggegooid geld, vermorst aan prullen en snoeperijen. Ze was wel even geschrokken, toen ze liet vernam, maar heel spoedig had ze op haar gewone manier hem in zijn gezicht uitgelachen. Moest hij daarover z.oo'n drukte maken 't Was de moeite niet waard. Ze was niet van plan als een heremiet tegaan leven en zich zóó te bekrimpen. Was hij dan nog met eens in staat een vrouw te onderhouden Het bloed had hem gekookt. Iloe kón, hoe durfde ze zóó spreken Schuimend van woede had hij vóór haar gestaan had haar de bitterste woorden toege voegd ze was niet geweken. Wel ja, dat was juist iets voor liern, had ze gesard, zóó te brieschen tegen een weer- Fooze vrouw! Ze scheen heni veeleer een duivelin. Wat baat bracht hem zijn Jieftigheid Hij voelde hethij was toch niet tegen haar opgewassen voor overtuiging was ze onvatbaaralle ongevoel scheen ze wel uitgeschud te hebben. Onverholen liet ze hem haar onverschilligheid jegens zijn persoon, haar afkeer blijken. Alles, wat hij haar, in zijn bruisende veront waardiging, verweet, liet haar blijkbaar koud. (Wordt vervolgd). Want Christus is niet inge gaan in het heiligdom, dat met li an den gemaakt is, hetwelk is een tegenbeeld van het ware, maar in den .hemelzelven, om nu te verschijnen voor het aangezicht van God voor ons. Hebreën 9 24. De Bruijne. POOR - o o

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1