1. B S. HUISRAAD Een HUIS» Van Ileinde en Verre. Mengelwerk. Laatste Berichten. Kerk, School en Zending. Burgerlijke Stand. KRUGER's TONIC 1 Openbare Verkooping andere roerende lichamelijke zaken, Woon- en Winkelhuis Adverteutiën. Openbare Verkooping. Slechts 14 dagen Doet Uw voordeel! Axel. C. v. KAMPEN. Openbare Verkooping. Een Te Aardenburg biandde Vriidag middernacht de oude landbouwschuur van J. Lijssouw in den Isabellapolder tot tegen den grond at. Er is algemeen vermoeden tot kwaadwilligheid, drie varkens bad men toch gelegenheid ge geven zich voor het onheil te verwilderen, waar men eerst hun hok had ontgren deld, evenwel was nog een varken in de vlammen omgekomen. Het overige heestiaal paarden en rundvee was daags te voren door verhuizing naar IJzendqke den brand ontkomen. (M. Crt.) Oostburg. De Ring Zeeuw-V laanderen van Geref. Jongel. Ver. ivergadert op Ilemelvaatsdag te Oostburg. Op de agenda staan de volgende in leidingen „Jongel. Ver. en Meisjes Ver. door P. Catsman; „De rijke jongeling, Luc. 8", door A. Jansen, Spui „Fueton als waarschuwend voorbeeld door M. J. Leendertse, Hoek. De ring van Christ. Jongelingsver. Zeeuwsch-Vlaanderen (W.D.) in samen werking met de Jong. Ver. op Gerefoi- meerden grondslag te Oostburg en Schoon- dijke wenscht D. V. 1 Juli a.s. haar 22ste Zomerfeest te houden op een weidevan den heer L. Basting te Groede (Kruisdqk). Behoudens goedkeuring door aan deelhouders van de statutenwijziging en nadere goedkeuring door den Minister van Waterstaat, werd door de vergade ring tot algemeenen directeur der L. VI. Tr. Maatschappij benoemd de heer D. Wind van Merkensteijn te Velp. Onder Vlissingen is een man uit Middelburg door een auto overreden en in bedenke!ijken toestand naar het zieken huis te Vlissingen overgebracht. Uit een artikel in de „Figaro" Iemand, die kort geleden een reis naar Nederland maakte, heeft ons verteld, dat, hij in de straten van Haarlem een Farisiênne tegen gekomen was en haar gevraagd had, wat haar het meest ge troffen had op haar reis >n Nederland, de Rembrandt's, de kanalen, de oude stadswijken? De Parisienne protes- teerde O neen, de lange rokken van de meisjes in Middelburg Krijgt men daar dan nooit een modeblad Be Regeering moet het voornemen hebben den alleenverkoop van Zeeuwsche oesters op te dragen aan (vermoedelijk) de coöp. vereen, voor de teelt van Zeeuwsche oesters te Lerseke, waartegen de oesterkweekers, niet leden dier coöpe ratie, in verzet komen en protesteeren. helmhoed neergelegd en onderhield zich met den vertrekkenden. In dien tijd was een inlander gena derd die eenzelfde hoofddeksel bezat, wat 'kleur en vorm betreft. Alleen droeg de hoed niet meer de gloed en triscti- heid van echt nieuwe en weinig ge bruikte- Den inlander vleide den hoed on dien van den heer Swart. Toen de heer Swart vertrekken zou zag hij nergens zijn hoed. A1,een was het vieze hoedje van den inlander over. Alles werd afgezocht, doch vruchteloos, zoodat men tot de conclussie moest ko men dat den inlander bp „vergissing den 'helmhoed van den luitenant-generaal op zijn donkeren schedel had gezet. Generaal Swart was genoodzaakt blootshoofds huiswaarts te keeren. Zóó de eeuwigheid in Zondagavond heeft op de kermis te Groningen een vreeselijk ongeluk plaats frohad Omstreeks 10 uur, toen het op Tie 'rodelbaan van den heer Hommerson stampvol was, is een gedeelte der baan door overbelasting bezweken en vielen de bezoekers op dat gedeelte van een hoogte van meer dan 25 incter naar heneden. De consternatie was zeer groot cd onmiddellijk werd met liet reddings werk begonnen. Reeds dadelijk werden 2 dooden, twee jongens van 17 jaar Korfage en Wiegers, gevonden, terwnl het aantal gewonden zeer groot was In het ziekenhuis is later aan de bekomen verwondingen nog bezweken mejuffrouw Wilmink. Ziekenauto s en brancards met verplegers waaen direct ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Op last vau den burgemeester is on middellijk de kermis gesloten. Een wonderlijk lammetje Te Fochteloo (Fr) moet een boer in het bezit zijn van een lam, dat vier weken oud is en den kop vertoont van een aap, de oogen van een baard, de ooren van een kat en de tong van een hond. Bovendien bezit het beestje, dat zoo gezond als een visch is, eigenaar dige „onderdanen", welke men nu eens voor hoeven, dan weer voor klauwen moet aanzien. Uit het hol van den leeuw gehaald Dieven hebben te lPurmerend den bru talen moed gehad zich door het stukslaan van een ruit toegang te verschaffen tot het gebouw, waarin het kantongerecht gevestigd is. Zij ontvreemden twee rij wielen, een van den griffier van het kantongerecht en een van den komman- dant van de rijksveldwacht. Duitsche bedelmeisjes. Sedert enkele weken komen Duitsche opgeschoten meisjes in grooten getale over onze grenzen. Ze veroorzaken den grensbewoners veel last dag aan dag te bedelen. Zeer schamel gekleed en meestal barrevoets, moken deze groepjes kinderen een ellendigen indruk. Met zware zakken aardappelen, pakken brood en kleeren ziet men hen de grens overgaan, meestal ook door de politie daarheen gebracht. Hun aantal is thans echter zoo groot, dat het niet mogelijk is allen te weren en zoo zitten de grensbewoners dag en nacht met de stumperds opgescheept. Een vermakelijke vergissing Te Tandjong Priok, de haven van Batavia, speelde zich dezer dagen een vrrmakelijke historie af. Dr. Hazen zou naar Nederland ver trekken, en onder de velen die van hem afscheid namen, behoorde ook luitenant- generaal Zwart, vice-president van den raad van Ned.-Indië. Deze had op een tafeltje zijn nieuwen „Slaapwandelaars' Daaromtrent zagen we 't een en 't an der opgenomen in het Mbl. tegen e Kwakzalverij, waaruit we het volgende overnemenj„i„„ro Slaapwandelaars of nachtwandelaars noemt men die menschen die s nachts slapende opstaan, en dan gaan wande len, spreken, schrijven en zelfs moeilij ker bezigheden verrichten, zonder te ont waken. Men heeft er zelfs gezien, die verstandiger en vernuftiger waren dan in wakenden toestand. j Slaapwandelen kan hem. die door de ze ziekte aangedaan is ook op den dag overvallen, zo'oals soms gebeurt bij een middagslaapje. Castellus zegt een beroemd godsgeleer- de gekend te hebben, die alle dagen na den maaltijd in slaap viel, en zoodra de slaap hem goed te pakken had stond hij op liep, sprak met zijn vrouw, en keer de vervolgens naar zijn stoel terug waar in hij in slaap gevallen was. Bij zijn ontwaken wist hij niet het minste van hetgeen er voorgevallen was. Er worden van slaapwandelaars al heel wonderlijke verhalen gedaan, te wonderlijk zelfs, om ze op gezag van één mensch te gelooven. Zoo verzekert La Mothe le Vayer, dat zekere Le Ferre een inwoner van Rou- aan, in zijn slaap op de vragen, die men hem in onbekende talen deed, in de zelfde talen antwoordde, zelfs in t Grieksch en Indiaansch, welke talen hij nooit geleerd noch gesproken had. Een vrouw in Gascogne, zou geduren de haar ziekte van het begin tot het eind Spaansch gesproken hebben,schoon zij voorheen en later, toen zij hersteld was, daar niet liet minste van verstond. Een meisje van zeventien jaar maakte in haar slaap niet alleen wonderlijke ge baren, lachte en weende luid, maar ver toonde ook alle overige hartstochten op zulk een wijze, als de kunstigste panto- mine zou hébben kunnen doen. Zij maakte zeer verstandige zedekun- digo aanmerkingen uit de -Schrift, -en lneld de stichtelijkste gesprekken over de opvoeding der vrouwen in 't bijzonder met hare zusters en anderen, die zij zich voorstelde dat tegenwoordig waren. ming met de tegenwoordige behoefte". „Indien" zoo schrijft het blad „het noodzakelijk is met het oog op de dwalingen van onzen tijd, inzonderheid van de ethische richting, onze confessie aan te vullen of uit te breiden, dan spreekt het wel van zelf, dat dit op zijn minst even noodig is ten opzichte van den Catechismus, vooral als cate chetisch leerboek. Veel meer toch dan onze confessie wordt de ontwikkelings gang van ons kerkelijk leven door den Catechismus beheersciit. Niet door on ze confessie of een daaraan toegevoegde verklaring, maar de Catechismus is liet leerboek voor onze jeugd. En wanneer men het opkomend geslacht wapenen wil tegenover de dwalingen van onzen tijd, dan dient- dit in de eerste plaats door den Catechismus te geschieden." Het blad wijst er voorts op, dat.over de thans zeer ingrijpende vraagstukken als b.v. dat der goddelijke ingeving der H. S. in den Catechismus met geen woord wordt gerept, 15 April. Albrecht, z. van David de Grooto en van Maria Meenwsen. 16 April. Catliarina, d. van Levinus Juco- bus van Hermon en van Pieternella Verbrugge. 21 April. Jacomina Pieter nella, d. van Joos Pieter Hamelink en van Catliarina Pieternella Rinkhoud. 27 April. Augustinus, z. van Louis Ver straten en van Janna Maria Drabbe. Overlijden. 4 April. Adnana de Meester, oud 41 j., d. van Jan en van Geertruida van Kerkvoort. 8 April. Martinus Absalom 't Gilde, oud <2 j^, weduwn. van Lena den Hooglander April. Jan Bruggeman, oud 68j.,echtg. van Maatje Jacomina Lagra. Bijbelverspreiding. Woensdag is jaarvergadering gehou den van 't wereldbekende Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenootschap. Lord Finlay noemde liet als een be wijs van vooruitgang, dat in 1913, liet eeuwfeest van het genootschap, de bij bel in 400 verschillende talen was ge drukt en thans in 528. Hot meest treffend was, dat geduren de al de oorlogsdrukte en inspanning, 35 nieuwe talen in omloop waren gekomen, Hij meende, dat het werk, dat het ge nootschap verrichtte, een geneesmiddel was voor veel maatschappelijke onrust en moeilijkheden. De hertog van Connaught, de presi dent van liet genootschap, betuigde schriftelijk zijn spijt wegens den dood zijner dochter, de kroonprinses van Zvve- den, niet tegenwoordig te kunnen zijn. Opruiende preek. Men deelt aan de „N. R. Ct." mede, dat mevr. Nijenhuis Ockhuyzen, cchtge- noote van den Ned. Herv. predikant te Winkel (N.-IL), een aanklacht bij bet Classicaal Bestuur van Alkmaar heeft ingediend tegen Ds. Schermerhorn, Ned. Herv. predikant te Nieuwe Niedorp, wegens het houden van een opruiende redevoering aldaar in de godsdienstoefe ning van 2 Mei\ jl. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Nog enkele voorbeelden van eigenaardige gevallên van slaapwan delen laat hetzelfde blad er op volgen Plater verhaalt van een boekdrukker Johannes Oporius, dat deze eens opeen avond was begonnen een Grieksch proef blad te corrigeeren, daarbij in slaap viel en echter voortging met de proef te lo zen, zonder dat bij na het ontwaken, daar iets van wist. Blancard maakte melding van een ge leerd Engelschman, die in zijn slaap schoone verzen maakte, terwijl hij wa kende in 't geheel geen dichter was. Hendrik van Heer kende een jongeling die van zijn vroegste jeugd af een slaap wandelaar geweest was, en liefhebberij voor de dichtkunde had. Als hij op den dag zijn gedichten niet naar zijn zin kon krijgen, stond bij 's nachts slapende op, verbeterde zijn werk en las hetgeen hij geschreven had met luider stemme dan begon hij te lachen en verheugde zich over zijn gelukkige invallen, ja, verlang de dat zijn makkers, die met hem in de zelfde kamer sliepen zich met hem zou den verblijden. Dan lag hij zijn papieren weer bij el kander, sloot zijn lessenaar, ontkleedde zich en ging te 'bed. Bij bet ontwaken wist hij niet 't geringste van wat- hij des nachts gedaan had. Hij stond ver baasd als hij zijn papieren weder in han den nam, zijn gedichten met eigen hand verbeterd tê zien en iiad er zoo weinig begrip van dat het mogelijk was, dat anderen hem door herhaalde verzekering moesten overtuigen, dat het inderdaad zoo was toegegaan. Op lateren leeftijd nam hij slapende dikwijls zijn kind uit de wieg, droeg liet op den arm de ka mer op en neer en had de oogen wijd open, hoewel hij verzekerde in dien toe stand niets te kunnen zien. De „Heraut" en de Catechismus. De Heraut vindt het inconsequent, dat de buitengewone classicale vergadering van Amsterdam in de Geref. Kerken, 14 April jl., wel te vinden was voor een revisie van de liturgische geschriften en een aanvulling van de belijdenisschriften en niet voor de samenstelling van een nieuwen Catechismus „in overeenstem- Aangekomen: H. J. Scliooff, landbouwersknecht, O 202, uit Westdorpe. J. Meeuwse, slager, Q 182, uit Goes. C. Th. den Extei, winkelbediende, Smidswal 29 uit Middelburg. P. W. Crince, zonder beroep, Grenu- laan 17, uit Biervliet. G. Schot Dijkman, Kantonrechter, Nieuwstraat 13, uit Almelo. K. Riemens, dienstbode, Kazernestraat 13, uit Axel. P R. Harms, kommies Rijksbelastin gen. Tholenstraat 9, uit Rilland Bath. M. V. Verras, zonder beroep, O 186, uit Hulst. D. Huizinga, kantoorbediende, Axel- sche straat, uit Voorburg. P. M. de Klein, kantoorbediende, Van Bovenstraat 13, uit Rottordam. E. Doorns, dienstbode, P 104, uit As senede (B.). E. Vertnandel, landbouwersknecht, 1 100, uit Hoek. A. Hamelink, hulpkommies, Dekker straat 64, uit Clinge. C. A. Cooker, banketbakker, Niéuw- straat. 28. uit 's Hertogenbosch. A B. L. Hamerliuck, kantoorbediende, Vlooswijkstraat 12, uit Bassrode. B. M. de Smedt, dienstbode, Nieuw straat 58, uit Deinze (B.). A. M. Schout, dienstbode, Westkolk 38, uit Sas van Gent. C. Ridder, handelaar, Westkolkstraat 38. uit Sa3 van Gent. G. A. Mattheeuws, landbouwer, uit Sas van Gent. D. de Jonge, landbouwer, 14J, uit Zaamslag. Vertrokken: A. van Grembergen, zonder beroep, Nieuwediep 95, naar Breégaert (B.) S. Tolhoek zonder beroep, Donze Vis serstraat 109, naar Goes. A. A. van Hecke, werkman, naar Gent. H. van Rooijen, Lange Kerkstraat, opz. Rijkswaterstaat, naar Rotterdam. 'P. M. Cornelis, werkman, Lange Kerk straat, 44, naar Philippine. A. C. de Pauw, electricien, Grenulaan 3, naar Rousselaere (B A. Bedet, opz. teekeuaar, Nieuwediep 31, naar Enschedé. N. de Visser, dienstbode, P 123, naar Vlissingen. HOEK. Huwelijks-aangiften. 22 April. Jacobus Daniël Deij, oud 28 j., jm. en Neeltje Bosman, oud 21 j-,jd. 29 April. Pieter do Jonge (van Zaamsiag), oud 25 j., jm. en Jacomina de Blaeij, oud 25 j., Huwelijks voltrekkingen. 28 April. Cornelis Koelmans, oud 26 j., jm. en Maria Riemens, oud 27 j., jd. Geboorten. 7 April. Jan, z. van Ja cobus de Blaeij en van Jacomina Jozina Leenhouts. 13 April. Simon, z. van Adriaan Leijs en van Esther Oppencer. De staking in Frankrijk. Het begint in Frankrijk hard tegen bard te gaan. De anders zoo voorzichtige leiding van het Algemeen Verbor.d van den Arbeid, die slechts schoorvoetend en na eeu beraadslaging van verscheidene dagen tot spoorwegstaking had besloten, volgt thans een wauhoopstaktiek en breidt de beweging hoe langer hoe meer uit. Eerst kondigde zij de staking af voor de mijnwerkers, havenarbeiders en zeelieden der koopvaardij, thans heeft zij 't zelfde gedaan voor de bouwvakken, de metaalindustrie en het transportwezen. Zoo komt zij meer en meer in revoluti onair vaarwater en verliest de staking die voor de sporen om nationalisatie ging, haar ekonomiscli karakter. De regeering, die van den beginne af de staking als een politieke beweging heeft beschouwd, is blijkbaar van oordeel dat het conflict nu maar eens uitgevoch ten moet worden. De spoorwegstaking in Februari heeft haar geleerd, dat een toegevende houding als zwakheid wordt aangemerkt en nu laat zij, zoowel te Parijs als iii de provincie arbeidersleiders en stakers die werkwilligen lastig vallen, inrekenen. Zij vertrouwt op den steun der openbare meening, die sterk tegen de staking is. Vandaar dat ziel) zoovelen opgeven om de stakers te vervangen.^ Hoe het einde van den strijd zal zijn is nog niet te voorzien. Het bestuur van het A. V. A. is klaarblijkelijk voornemens alles op één kaart te zetten om de re- eeering eu de spoorwegmaatschappijen tot toegeven te dwingen. Zaterdag had het ook de werklieden aan do gasfabrie ken en de electrische centrales te Parijs in het vuur willen brengen, doch later is besloten deze hulptroepen vooralsnog in reserve te houden. Bij de thans heer- scliende zenuwachtige stemming zal dat echter niet lang kunnen duren. Het A. V. A. vreest zijn gezag onder de arbei ders te verspelen als het deze staking verliest en de tal van ontslagenen bij de sporen met weer m dienst worden ge nomen en het maakt in die angst raio bokkesprongen. De regeering is zeer optimistisch ge stemd over den afloop. Niettemin kan een beweging, die zoo groote afmetingen aanneemt, en het heele land in rep en roer brengt, haar bezwaarlijk welgevallig zijn en zal zij misschien nog overwegen of 't niet beter is liet A. V. A. een eer vollen terugtocht toe te staan. In het land der revoluties. In Mexico schijnt de revolutie te zege vieren. Carranza, .de president die er in geslaagd was het onrustige land tot rust en herstel te brengen, heeft zijn hoofd stad moeten ontvluchten. Hij is naar de havenstad Vera Cruz uitgeweken, waar hij zich, nu de regeeringstroepen in steeds grooteren getale naar de opstandelingen overloopen, wel niet lang staande zal kunnen houden. van H. VAN AKEN, Apotheker- g Specialist te Selzaete (België), B VERSTERKEN GENEESMIDDEL H voor ZENUWLIJDERS. Prijs per flacon f2,—. I Hoofd-depöt voor Holland N.V.v'h C. A. SGHULTE&Co., Middelburg. Verkrijgbaar bij de bekende depothouders. te ZAAMSLAG. Notarissen VAN DER MOER en DREG- MANS, zullen ten verzoeke van gerech tigden tot de nalatenschappen der^echte lieden CORNELIS LEUNIS en NEELTJE VAN DE VELDE, op Dinsdag 18 Mei 1920, in het openbaar verkoopen A des voormiddags te 10 uur (Z0MER- TIJD), aan het door genoemde erf laters bewoond geweest zijnde huis te Zaamslag: eene partij en bestaande hoofdzakelijk uit: mahoniehouten Kast, Lesse- Mi naar, Tafels, Stoeien, Lam- Pen» Pluimen- en Kapokken- bedden en toebehooren, Regulateur, Hangklok, Spiegels, Haard eu toebehooren, Kachel en toebehooren, groote Koffiemolen, Ledikanten, Trap, VVasclitafel, Dan ken, Karpetten, Kleedjes, Zeil, Mat ten, Gordijnen, Manden, Tobben, Potten, Pannen, Paraplustandaard, Bascule, Kisten, Ketels, Vorken, Lepels, Messen enz., zoomede eene partij Winkelgoederen en Winkelbenoodigdheden, waaronder Bascule, Gewichten, Bus sen, Flesschen, Doozen, Oliebak, Winkel bak en wat meer zal aanwe zig zijn. CONTANTE BETALING. GEPAST GELD. BNa afloop daarvan in de herberg van Mej. de Weduwe Platteeuw liet bij de erflaters in gebruik geweest zijnde met groote SCHUUR en TUIN te Zaamslag, kadaster Sectie F nommer 791, groot 3 aren 50 centiaren, be last' met eene elk jaar op 25 Novem ber aan de gemeente Zaamslag ver- schuldigden cijns van f 1.84. Grondlasten 9.18. Aanvaarding na de betaling of zoo veel vroeger als zal worden toegestaan. Betaling der koopsom 18 Juli 1920. Onkosten 10 °/0 en de kosten van het rechterlijk bevel binnen 6 dagen. Voor rekening des koopersgrondlas ten van 1 Juli 1920 en cijns van 25 November 1919 af. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 13 MEI. (Hemelvaartsdag). Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen. 9'/, uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. Kersten van lerseke. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van de Erven SERAPH. STURTEWAGEN, krachtens verleend rechterlijk bevel, ter herberge van Eug. Sturtewagen te Koewacht - Dorp, op Woensdag den 12 Mei 1920, des namiddags 2 uur (Zomertijd), ver koopen Candidaten voor den cursus 1920— 1921 moeten uiterlijk 31 Mei a.s. worden ingeschreven. De aangifte kan mondeling of schrif telijk gescliieden met nauwkeurige opgaaf van bun naam, voornamen, adres, datum en plaats van geboorte, benevens ook de voorletters van vader of verzorger. 7-5-'20. DE DIRECTEUR. geef ik voor onderstaande merken per kistje van 100 stuks 50 CENT KORTING op den prijs Cuba Impreal io ets. sigaar Kemphaantjes 8 Onze Glorie 7 Havanna Uitschot 6 Baarsjes 6 Aanbevelend, bestaande uit HUIS, SCHUUR. VARKENSHOK, WEILAND en ERF te Koewacht, St. Andries, kadaster Sectie C, 110. 735, groot 96 A. 60 c.A. (2 gemeten 50 roeden). Aanvaarden bij de betaling zijnde een maand na de toewijzing. Onder nadere toestemming van den eigenaar kan 4 Hectaren lard in pacht volgen. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van P. F. ROMBOU T te Essen in bet Café van Aug. Sturte wagen te Koewacht op Woensdag den 12 Mei 1920, des namiddags 4 uur (Zomertijd) ver koopen Schuur en Bouwland te Koewacht, kadaster Sectie F no. 1143, groot 18 Aren 40 centiaren. Verhuurd aan Benoni Verhoeven- Temmerman voor f7 per maand. Aanvaarding 1 maand na de toewij zing. Betaling 12 Juni 1920.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3