Oroaan ter versoreidino der Christelijke Beginselen in-Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 242. Woensdag 12 Mei 1920. 3e Jaargang. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. jJ A RONNRMENT Bii bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen' te Ter Neuzen. Alle .takken, de redactie en administratie van dit blad betreffende mceten werden getenden aan den redacteur, H. S. V. HOUTEN, Ylooaw»kstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15 Inzending van advertentiën itot 12 uur s middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Oorlogsslachtoffers. Iri een kleine, vuile kroeg, daar zat hij. Oud, verschrompeld manneken, wat zijn voorkomen betreft; toch naar zjjn jiiren nog maar van middelbaren leeftijd. Om hem heen, is 'tal lawaai. 't Is in 't Duitsche Ruhr-gebied en men spreekt er over de gevechten in de oproerdagen over de toekomst-plannen der Spartacisten over de „dingen van den dag"over de bloedige terreur over de diefstallen en de afzetterij in 't'grootover al wat er dezen tijd zoo ellendig maakt Oud manneken hoort het niet. Hij leeft het leven niet meer mee. Al staat en zit hij er middenin. Eindelijk stoot één hem aan hij moet óók es wat zeggen wat denkt hij wel van 't optreden der Rijksweeris hij 't met de „rooden" eens, of niet Dan begint 't manneken te vertellen. Hoe hij was ingedeeld bij de zware artillerie hoe de oorlog al erger en feller werd. „Toen moesten wij stand houden. Verdedigen tot het uiterste, was 't paroolNrtft wijken En het vuur werd steeds feller wij werden overstelpt met vuur. Het was niet meer uit te houden Daar kón geen mensch in blijven leven 1 Ik .zag al mijn kameraden vallenze werden uiteengescheurd door de grana ten geen oogenblik kwam er verade mingtoen viel ik zelf ook neer.... Oud-manneke snikte en zweeg. Méér wist hij niet. Daar was feitelijk zijn leven opgehou den van wat er later gebeurde, nu gebeurt, heeft hij niet de minste notitie meerhij leeft," maar hij leeft als 'n plantfeitelijk is hij voor 't leven dóód en als hij z'n verhaal gedaan heeft, staren zijn oogen weer wezenloos in de verte totdat iemand hem aanspreekt en hij z'n verhaal opnieuw begint Zóó teekende hem iemand, die dezen óénen uit velen ergens had zien zitten. Eén voorbeeld van wat „oorlog" is 1 Uitkijk. Naar Spa. Duitschland heeft de uitnoodiging voor de conferentie te Spa aangenomen, het geen niemand anders verwachtte. Geleerd door het verleden, is men in Duitschland echter heel pessimistisch gestemd over de resultaten van deze eerste ontmoeting met den Oppersten Raad. We kunnen dat pessimisme verstaan en er ook wel eenigszins mee instemmen. Het goede van deze conferentie schijnt hoofdzakelijk daarin te zullen bestaan, dat zij een reeks mondelinge en dus vermoedelijk vlotter besprekingen zal inluiden. Dat deze eerste conferentie niet te veel in de kaart van Duitschland zal spelen,, daarvoor zal Frankrijk wel zorgen. In de mededecling van Millerand aan de Duitsche regeering staan een aantal kwesties, die in behandeling zullen komen en de Duitsche bladen maken daaruit op, dat er in Spa eigenlijk niet zal worden onderhandeld, maar dat aan Duitschland zal worden gedicteerd wat het doen moet. Dit zal natuurlijk be treffen de ontwapening en de schadeloos' stelling. Over dit laatste zal in ieder geval wel ernstig worden gestreden Wij lezen, dat de beide voornaamste betrokkenen België en Frankrijk, al onderhandsche besprekingen daarover hebben aangevangen. Zij zullen wel met dappere eischen komen. Het zal interes sant zijn, te vernemen, hoe de andere Entente-mogendheden zich daartegenover zullen gedragen. 'n Late Nieuwjaarsrekening heeft de regeering te Brussel thuisge kregen De Fransche regeering heeft nl. bij de Belgische een rekening van 400 millioen francs ingediend, wegens de kosten gedurende den wereldoorlog door haar gemaakt voor de Belgische vluchtelingen De Belgische regeering schijnt met deze nota van den grooten allié eenigszins in de maag te zitten en de zaak tot nu toe geheim te houden. „Ik hen uit de familie der Romanofs een achter kleindochter van tsaar Alexander I Zóó zegt „zij": te Koergan in West Siberië. Volgens haar verhaal heeft Alexander I indertijd met mèdewerking van enkele vertrouwden zijn eigen doodsbericht laten verkondigen en zjjn begrafenis zou een schijn-vertooning zijn geweest. Onder den naam „Koezma" zou hij nog 40 jaar in Siberië hebben gewoond. En nu komt „zij" voor den dag. Als pretendente naar den ledigen troon! De „witte tsaritsa" en haar volgelingen dragen witte kleeren om in 't sneeuw- land nimmer in 'toog te loopen als zij bij nacht bolsjewistische posten aan vallen. Zij hebben in Februari op tal van plaatsen de Siberische spoorlijn opgebroken, treinen aangehouden, sowjet- ambtenaren en roode soldaten gedood. De centrale raad te Omsk heeft een millioen roebel uitgeloofd voor dengene die hem de „tsaritsa" levend of dood uitlevert. Kleine oorzaken, enz. Tijdens de wedstrijden voor motor rijders op de Olympia wielerbaan te Berlijn is een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Er waren al bij de eerste drie nummers snelheden van meer dan 90 kilometer bereikt. Bij het vierde nummer om den grooten prijs van de Duitsche auto mobiel-club, verwachtte men noggrootere snelheid. De start was al bijzonder snel en er werd dadelijk eep geweldig tempo ingezet. Plotseling in een van de bochten viel er een bonten damesboa op de baan. Het raakte in een wiel Verward en een val bij het uitgaan van de bocht scheen onvermijdelijk. De andere rijders die volgden, werden zenuwachtig, raakten het hoofd kwijt, en een van de rijders, Birkhahn, sloeg met zware machine om en bleef zwaar gewond liggen. Een paar rijders achter hem vielen ook, maar kwamen er met minder zware kwetsuren af. Verschil lende toeschouwers echter waren over de balustrade op de baan gesprongen om de gewonden te helpen, zonder dat ze zagen dat er een tweede peleton motorrijders in duizelingwekkende vaart naderde. Een bijstaand heer werd aan gereden door een machine, die vervol gens tegen de balustrade opvloog en een jongen zwaar wondde. Verscheidene machines, waarvan er een nog in brand vloog, lagen verbrijzeld op de baan. Het geheele geval gebeurde binnen weinige seconden. De zwaar gewonde motorrijder Birkhahn uit Dusseldorf bezweek kort na zijn val. Vier toe schouwers moesten zwaar gewond naar het hospitaal worden vervoerd. Een boom op den toren. Niet een Meiboom, neen een levende boom 1 Hij staat op den toren van het stadhuis te Greensburg in Noord-Ainerika. De boom is voor V eerst voor den dag gekomen in 1871 en hij leeft nog en elke lente wordt hij groen evenals de andere boomen. Er zijn meer takken geweest dan deze eene, maar omdat het metselwerk van den toren gevaar liep, heeft men alleen een der takken be houden. De wortels van den boom zijn in de kalk vastgehecht, maar voedsel zullen zij daaruit niet halen. De boom leeft en groeit enkel door wat hij uit de lucht haalt. De witte terreur Algemeen en hardnekkig zijn de ge ruchten, dat de val van de sovjetregee- ring in Hongarije op 7 Augustus 1919 een systeem van officiëele en officieuse vervolgingen en moordpartijen in het leven geroepen heeft, dat dan met den naam van „witten terreur" betiteld wordt. Naar aanleiding van het gerucht, dat Engelsche officieren en ambtenaren hierbij betrokken waren, heeft de Engelsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken ter plaatse een onderzoek laten instellen, waarvan de resultaten in een dezer da gen te Londen gepubliceerd Witboek neergelegd zijn. Uit dit Witboek blijkt duidelijk, dat een witte terreur in Hongarije niet be staat en nooit bestaan heeft. Holder, de hooge commissaris in Boe dapest, wijst zonder aarzeling alle ver zinsels af, volgens welke 5000 personen onder het huidige regime zouden ver moord zijn en 20.000 in hechtenis geno men. Zonder twijfel, zegt hij, hebben er uitspattingen plaats gehad, maar er is niets dat van den aard van een terreur zou zijn. Veeleer dwingt de houding van admiraal Horthy en van de troepen on der zijn commando, die zich aldus wisten te bedwingen en die de verbittering van de mannen van het volk tegen lien, die aan het bolsjewistische regime schuldig stonden, in Wettelijke banen wisten te leiden, aller hooge bewondering af. Dit rapport is gedateerd van 21 Febru- aii. Den 28sten Maart schreef Holder, dat sinds de eerste represailles tegen de bölsjewiki, bet, hoog- - cijfer, waarop een der vertegenwoordigers der Entente- missies het mogelijke aantal moordeu geschat heeft, 100 is. De Amerikaansche vertegenwoordiger schat het op 20 of 30 en dit cijfer is volgens Holder's meening het waarschijnlijkste. De huidige regee ring, zegt hij, doet al wat zij kan om deze misdaden te doen ophouden. Admiraal Troubidge, de Engelsche commandant van de üonau-fioltielje, gaat nog verder en verklaarde den 20sten Februari„Het leven is in Hongarije even veilig als in Engeland". Kolonel Horowitz, van het leger der Vereenigde Staten, was als jood uitge- noodigd om deel uit te maken van een geallieerde commissie van onderzoek naar de beweerde gevallen van programs. Hij verklaart, dat de constitutioneele regee ring in geen enkel opzicht verantwoor delijk kan gesteld worden voor de moor den op joden. Zij is integendeel actief om individueele misdaden ernstig te straffen en vol zorg om een onderzoek in te stellen naar alle gevallen van mis daden, welke aan haar ambtenaren wor den toegeschreven. De „Times" vat den indruk, dien liet Engelsche Witboek maakt, als volgt samen Uit de verklaringen der Engelsche en Amerikaansche ambtenaren, van een vertegenwoordiger van het Roode Kruis en van Hongaarsche ministers blijkt, dat, terwijl een aantal bölsjewiki van den kant van het publiek geleden heeft, ge durende het interregnum, vóór de cönsti- tioneele regeering haar gezag kon doen gelden, er geen officiëele moorden of vervolgingen geweest zijn. Zoodra het wettelijk regime hersteld was, werd een aantal personen voor de gewone rechtbanken gedaagd, volgens li-at gewone proceduur, dat reeds 40 jaar in alle gevallen van moord door burgers gevolgd werd. Van deze personen zijn er 80 aan moord gedurende het bolsje wistische regime schuldig bevonden en terecht gesteld. Het Vrouwenkiesrecht in België. Het Kamerkiesrecht geweigerd. BRUSSEL. De kommissie tot herzie ning van de grondwet" geweigerd De omhouw der Krupp-fabrieken. Volgens bericht uit Essen is de firma Krupp voornemens de groote fabrieks hallen aan de Krupp-Strasze, die tot nog toe ter beschikking van de stad waren gesteld, in gebruik te nemen voor nieuwe bedrijfstakken. Dit feit bevestigt, dat de ombouw van de Krupp-fabrieken tot vredesbedrijf met groot succes wordt doorgevoerd. Het- aantal arbeiders bedraagt thans meer dan in 1914. Het heeft de 48.000 over schreden, terwijl vóór den oorlog 89.000 arbeiders in de .Krupp-fabrieken werk zaam waren. Een geweigerd geschenk. In een vergadering van modistes te New-York is Vrijdag een brief voorge lezen van den Franschen gezant Jusse- rand, waarin deze meedeelt, dat president Deschanel aan mevrouw Deschanel niet heeft toegestaan een hoed van 5000 dollar te accepteeren, die haar door 3000 Ame rikaansche modistes was aangeboden. De hoed is gemaakt van materiaal dat door de 48 staten vau Amerika is ge leverd en gegarneerd met 9 paradijs vogels. die elk 500 dollar hebben gekost. uit de Kamer het kiesrecht aan de vrouwen toe te staan maar zich verklaard voor haar verkiesbaarheid. heeft Dwaze kerel. In Arizona is een rijk mijnbezitter, die verscheidene malen millionair was, Wil liam Gerstenberg, van vrekkigheid den hongerdood gestorven. Hij was vroeger bakker en trok later naar Arizona, waar hij door de ontdekking van mijnen in korten tijd millionair werd. Trots zijn rijkdom leefde hij echter in de goed,-, koopste logementen en at bijna nooit zijn genoegen, enkel om geld te sparen. Nu erven zijn bloedverwanten het geheele reusachtige vermogen. Diensthodennood in Amerika. De Amerikaansche huisvrouwen klagen ook sterk over dienstbodennood. De loo- nen zijn opgeloopen van 50 dollar per maand tot 75 en 100 dollar met kost en inwoning. En daarbij stellen de Candida- ten voor een dienstbodeplaats do dolste voorwaarden. De New-Yorksche corres pondent van de „Times" vertelt, dat een kennis van hem tot 100 dollars loon per maand bood. Toch slaagde zij niet, want liet meisje, naar wier gunst zij dong, eischte een eigen badkamer Een andere poging mislukte, omdat het behang in het meidenkamertje de dienstbode niet beviel. Een keukenmeid verliet haar dienst, omdat in mijnheer's garage geen plaats was voor haar Ford auto. Nu liet seizoen voor het buitenverblijf aanbreekt, worden de meisjes nog lasti ger. Zij vragen haar toekemstige mevrou wen gewoonweg, waar ze dezen zomer heen denken te gaan, en als deze plaats het meisje niet schikt, neemt zij den dienst niet aan. En het dolste is, dat de adspirant- dienstbode liet getal kinderen voorschrijft, dat een gezin mag hebben. Enkelen willen wel dienen bij twee kinderen, maar de raeesten achten één kind ge noeg bij meer dan één kind weigeren zij of gaan zij weg TYRANNIE. Eerst was 't een dik pak slaag. Daarna 'n blauw oog 'n gebroken arm. We hebben óók gehad 'n poging tot moord, toen een „werkwillige" door sta kende bootwerkers in een der Amster- damsche grachten werd geduwd en ver dronken zou zijn, als een schipper hem niet had gered. Thans, na de staking, ging 't verder, 'n Bootwerker bij de Koninkl. Ned. St. Mij. te Amsterdam is door andere werk lieden in een der ruimen van 'n groot zeeschip geworpen en aan de bekomen uit- en inwendige kneuzingen overleden. Zijn „misdaad" is te raden Terwijl de anderen staakten, had hij gewerkt. Hij had van zijn persoonlijke vrijheid gebruik gemaaktmeer niet. Dat moest hem vergolden worden. En daarom moest hij op deze wijze met zijn leven boeten voor zijn bedreven kwaad We leven in een vrij land.... Maar de tyrannie is soms groot. En geen grooter tyran dan de „Orga nisatie" zoodra zij heerschen wil ook over degenen, die buiten haar staan. De slavernij kon nauwelijks erger zijn Uitkijk. VER AFWONENDE LEERLINGEN. De Tweede Kamer heeft bepaald, dat voor leerlingen die meer dan 4 K.M. van een Op. of Bijz. School verwijderd wonen, de kosten van heen-en-weer reizen uit de Gemeentekas worden vergoed. Is door den afstand geen schoolonder wijs te bekomen, dan kan huisonderwijs gegeven worden aan gezamenlijk hoog stens acht leerlingen, behoorende tot minstens drie gezinnen. „DE SCHOOL WAARAAN...." De Tweede Kamer heeft aangenomen een amendement-Otto, waardoor een Op. School zal moeten worden geopend, wan neer daarvoor 12 leerlingen ingeschreven kunnen worden. Een Op. School zal niet opgeheven kunnen worden, zoolang er nog 8 leer lingen onderwijs ontvangen. Voorts is besloten tot het instellen van het instituut van Oudercommissies, die een adviseerende bevoegdheid zullen ver krijgen. WIJNKOOP IN ONGENADE? Het bolsjewistisch comité te Amster dam is door Lenin uit zijn bevoegdheden gezet, wat wereldkundig is gemaakt, om de bolsjewistische agenten in West- Europa te waarschuwen voor dit vroegere filiaal Volgens liet „Volk" zou men te Moskou allerminst tevreden zijn over de wijze, waarop de zoo nu en dan naar Amster dam gezonden geldsommen, juweelen, en zilveren werken zijn besteed. DE LOF DER LUIHEID EN BEZUINIGING. Zooals men weet, zijn aan de gasfabriek te Den Haag 50 arbeiders, die staakten, ontslagen. Nieuwe werden niet aange steld, daar ze toch overbodig waren. Desniettemin beeft de directie ze tot de staking toe maar kalmpjes laten lanter- flanten. Is het wonder, dat heden ten dage de lof der luiheid gezongen wordt? Vijftig keer f30.— is f 1500.—werden dus alléén aan de gasfabriek per week weggeworpen. Hoeveel werklieden en ambtenaren zouden er aan de overige bedrijven en bureaux te veel loopen Is liet wonder, dat de belasting zoo ontzaglijk hoog wordt opgedreven Gelukkig zijn we in 't genot eener bezuinigingscommissie, die binnenkort wel met zulke" bezuinigingen zal los komen, dat de belasting kan verlaagd in plaats van verhoogd worden (Res.bode). BLAUWE WEEK 1920. Ook dit jaar maken de gezamenlijke geheelonthouders organisaties zich op om van Hemelsvaartsdag tot Tweeden Pink sterdag over het geheele land een bij zondere actie te voeren tegen het alcoho lisme en voor Plaatselijke Keuze. Door de 23 organisaties met hare tienduizenden leden zal de propaganda krachtig worden ter hand genomen en in meer dan 200 plaatsen zal de bekende drankbestrijdingsbloem ten verkoop wor den aangeboden. Bijzondere meetings en vergaderingen worden belegd en op vele plaatsen worden optochten gehouden. Op ruime schaal zal het Blauwe Week blad, benevens andere propaganda-lectuur worden verspreid. De landelijke openings demonstratie zal Hemelvaarisdag worden gehouden te Arnhem op „Mariëndaal" de sluitingsdemonstratie op Tweeden Pinksterdag te Amsterdam op het IJsclub- terrein. Tevens zal de Blauwe Week dit jaar beschouwd worden als de inzet tot de te voeren actie ten gunste van het Wets ontwerp voor Plaatselijke Keuze. Twee honderd Gemeenteraden hebben nu adhaesie betuigd aan het Wetsvoorstel van Mr. Rutgers c.s. ter invoering van Plaatselijke Keuze. De Raad van Eng- wirden was no. 200. Met dien van Nijkerk begint het derde honderdtal. Een grootsche demonstratie, welke binnenkort in Den Haag voor Plaatselijke Keuze zal worden gehouden, is in voor bereiding. Aan deze demonstratie zal worden deelgenomen, zoowel door de georganiseerde drankbestrijding als door de vakbeweging en andere organisaties, die zich reeds in grooten getale vóór Plaatselijke Keuze uitspraken. 't KAN SCHIKKEN. Het Hbl. meldde onlangs, dat bet jongste dividend der Holland-Amerikalijn op 50 pCt. is bepaald tegen 40 pCt. over het voorafgaande jaar. Het kau nog al schikken 1 niemand een flink di- Wij misgunnen vidend. Maar er is ook zoo iets als duurte in het land. En nu rijst de vraag niet voor de eerste maal trouwens of de vracht tarieven onzer scheepvaartmaatschappij en niet zoodanig kunnen worden ver laagd, dat er toch nog een behoorlijke winst overschiet, maar de duurte althans iets minder drukkend wordt? Wij vreezen.... dat hierop het histo rische antwoord zal gegeven worden „Wij kunnen welmaar wij willen niet". De winst toch smaakt zoet. Een flinke winst zij ieder gegund. Maar de lente van '20 laat dividenden zien van gloeilampfabrieken en scheep vaartmaatschappijen, waar een bittere bijsmaak aan is. FAMILIE ADVERTENTIES. In het ééne nummer van 8 Mei j.L van het Friesch Dagblad komen onder de 45 kolom advertenties niet minder dan 67 familie advertenties vobr. Ge boorte, overlijden, trouwen en jubilea. Wanneer zal deze goede gewoonte, om lief en leed door middel van't eigen blad aan vrienden en kennissen mee te deelen, ook in deze streken eens doordringen 't Is een goedkoopë en practische manier, om allen in eens te bereiken. Niemand wordt dan vergeten. HAASTIGE SPOED IS ZELDEN GOED. Gister zagen we een schrijven van het Departement van Financiën gedateerd 6 Mei 1920, waarin meegedeeld werd dat met ingang van 4 Februari 1918 de pensioensgrondslag van den heer leeraar aan de Handelsavondschool te Wageningen, vastgesteld is op gld. Als men nu weet, dat bedoelde persoon sinds November 1918 uit Wageningen vertrokken is, en geen leeraar aan de Handelsavondschool aldaar meer is, dan wordt het geval nog zooveel te merk waardiger. ZEEUWSCH-VLAANDEREN

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1