VISSERS Reclaineberichten. Uit de Pers. Uit de Provincie. Lamlbouwberiehten. Van Heinde en Verre. ken reeds toestaan in de eerste 6 leer jaren) verworpen met 79 tegen 10 stem men, dat van den lieer Snoeck Henkemans (facultatievo vakken toe te laten na het 4e leerjaar) verworpen met 61 tegen 28 stemmen, dat van den heer Bulten (facultatieve vakken als regel eerst na het 7e leerjaar toe te staan) verworpen met 87 tegen 3 stemmen, het amende- ment-Snoeck Henkemans, om het Ulo den naam van Mulo te geven, verworpen met 71 tegen 18 stemmen, het amende ment van denzelfden afgevaardigde, om het Ulo den vorm van het tegenwoordig Mulo te geven, verworpen met 77 tegen 12 stemmen. Merkwaardig was dat 90 van de Hoog- mogenden aanwezig waren. BUITENLANDSCHE MEDEDINGING OP DE JAARBEURS. Het, algemeen bestuur van de Ver- eeniging tot het houden van Jaarbeurzen heeft na overleg met de Regeering ge pleegd te hebben, met 21 tegen 2 stem men besloten op de in 1921 te houden vijfde Nederlandsche Jaarbeurs buiten- landsche deelneming toe te laten. NOODKREET UIT ESSEN. Te 's Graveuhage is van de Verein. Esgener Kinderhilfe telegrafisch bericht ontvangen, dat er te Essen 600 kinderen zijn, meest oorlogsweesjes, die zelfs aan een karig middagmaal niet kunnen wor den geholpen. Men vraagt aan Nederland hulp ten einde deze stakkertjes voor ondergang te behoeden. Het bericht zal onmiddellijk worden dogrgezonden naar filantropische vereenigingen, in het bij zonder die voor kinderhulp. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spint-verrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rlteu- matieklijders en U kunt 'de heil- z me werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij: PAUL v. SLUIS, Vlasmarkt. HOE MEN „PUBLIEKE OPINIE" MAAKT. De Semarangsche „Locomotief" publi ceert een partikulier telegram uit Don Haag van den volgenden inhoudDe Bond van eigenaren van suikerfabrieken sloot een kontrakt met het „Weekblad van Indië" voor de openstelling van een jaarlijks aantal kolommen voor suikerpu- blikaties als verweer tegen aanvallen van de bevolking tegen den Bond. Het „Weekblad" kreeg de beschikking over tweehonderdduizend gulden voor de gratisverspreiding in Nederland en Indië van een aanzienlijk aantal exemplaren. DE OORLOGSWINSTBELASTING. Hot advies van de Commissie uit Ged. Staten der verschillende provinciën voor de voorbereiding van de tweede nitkee- ring uit de oorlogswinstbelasting aan de gemeenten is thans binnen zeer korten lijd te verwachten, waarna de onverwijlde indiening van het daartoe -strekkend wetsontwerp kan worden tegemoet ge zien. VERBODEN VAN ZATERDAG TOT MAANDAG. De Gemeenteraad van Weststelling werf heeft besloten den verkoop van sterken drank van Zaterdagsmiddags 12 uur tot Maandagsmorgens 8 uur te ver bieden. DE VERDEDIGINGSBELASTINGEN. Een wetsontwerp is ingediend, 0111 ge noemde belastingen të heffen tot en met het belastingjaar 1933'34. Goden willen wij zijn Adama aan Schel tenia is een der meest geliefde zangers van het socialisme. Minder diepzinnig dan mevrouw Ro land Holst en in luchtigen cadans stelt hij zijn verzen. Zoo vangt de Mei-aflevering van de „Socialistische Gids" aan met een lied „Godenin welks eerste couplet hij aldus het ideaal van den zuiveren socia list omschrijft Goden willen wij zijn Naakt en zuiver,, en rein Van zonde en van schijn Eu van een edele waarde, Verlost van schande en pijn, Schoon van dit slaafsch venijn En zalig zalig op aarde f Goden willen wij zijnaau de be koring van dien triomfkreet kan de mensch zich zoo moeilijk onttrekken. Al in Eden's Hof kwam de verleider niüMiet „Eritis sicuf dei" „gijlieden rfïït als God wezen". En Adam en Eva ze- wilden als God zijn. Maar toen kwam na de ongehoorzaam heid die bange vervloeking „Zoo zij het aardrijk om uwentwil vervloekt en met smart zult gij daarvan eten al de dagen uws levens. Ook zal het u doornen en distelen voortbrengenen gij zult het kruid des velds eten. In het zweet uws aanscliijns zult gij brood eten, tot dat gij tot de aarde wederkeert, dewijl gij daaruit genomen zijtwant gij zijt stof, en gij zult tot stof wederkeeren". Toen steeg op. dat duizenderlei ach en wee van den medearbeider Gods, die eens in het Paradijs tot het bewaken der harmonieuse levensorde geroepen was, toen groeiden de doornen en dis- telen, toen druppelde het zweet des aan- schijns. Zalig, zalig op de aarde werd toen ijdele klank. Maar voor wie Christus kennen, wenkt een andere zaligheid. (Rotterd.) De vrienden van de Christen socialisten. De „Rotterdammer" schrijft Het communisme, dat. in de heeren Wijnkoop en Dr. van Ravensteijn zijn leiders vindt, trekt het meest scherp de socialistische konsek wen ties. Het weet van geen halfheden, het weigert concessies te doen aan de bur gerlijke maatschappij. De strijd tegen de kapitalistenklasse wordt door hen onomwonden als het ideaal geteekend. Tot deze groep nu voelen zich de christensocialisten het meest aangetrok ken. De Kamerafgevaardigde Ds. Kruyt ging mot hen in dezelfde revolutionaire Kamerfractie en bij den stembusstrijd traden zij herhaaldelijk nauw verbonden Die toenadering is te zonderlinger, waar juist door de communisten op de meest drieste wijze de kamp fegen het Christendom gevoerd wordt. Een rilling van afgrijzen doortrekt u, wanneer ge kennis neemt van den bru ten haat, waarmee in dezen kring de Christelijke religie wordt bestookt. Of wie huivert niet, bij het lezen van deze regelen die Dr. van Ravensteijn dezer dagen in de Tribune" plaatste „Deze kinderen Gods voeren hun strijd voor de Eer van hunnen God, die Pe troleum, Haring, Koffie, Oranje, maar altijd de eeuwige, heilige en honderd- eenige Mammon is, geheel in den geest van den Jood, die volgens de legende in het begin van onze jaartelling te Jeru zalem aan een kruis is gespijkerd 1" Wat zeggen nu de Christen-socialisten van deze ongehoorde godslastering en hoe verantwoorden zij hun geestesge meenschap met dezen kring? TER ÜIEUZEN, 7 Mei 1920. Tot redacteur van dit blad is benoemd de heer J. Hommes van Groningen. Het verkeerswezen van Zeeuwsch -Vlaanderen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn al hier met den spoorweg MechelenTer Neuzen vertrokken 22.617 en aangekomen 25.652 reizigersvergelijkende cijfers met vroegere jaren kondemniet meer worden verstrekt. Per spoorweg GentTer Neuzen ver trokken va'TEhier 16.599 en zijn aange komen 20.7Go reizigers. In 1912 was het. aantal vertrokken reizigers 25.309 en in 1913 21.749. Natuurlijk zullen op deze cijfers van zeer grooten invloed zijn de belemmeringen in het grensverkeer. Zeeuwsch- Vlaamsche Tram. Op de verschillende lijnen werden in het afgeloopen jaar vervoerd het na te noemen aantal passagiers (de tusschen geplaatste cijfers geven het aantal passagiers aan dat in 1918 werd ver voerd) SchoondijkeIJzendijke-grens 46.514 (37.644) Drie SchouwenSas van Gent,IJzen dijke 117.072 (140.955); Drie Schouwen—Walsoorden 78.591 (61.530) Drie SchouwenTer Neuzen 93 376 (81.199) Drie SchouwenZuiddorpe 369 (2136) Ter NeuzenPhilippine82.259(69.147) IJzendijke—Hoofdplaat 32.461 (24.541). Voorts zijn vervoerd 15.879 militairen op crediet. In totaal werden vervoerd 466.521 passagiers tegen 417.132 in 1918; die vermeerdering van passagiers werd ver kregen op alle baanvakken, behalve de lijn IJzendijke—Sas van Gent—Drie Schouwen? welke eene vermindering met ruim 23.000 aanwijst. De uitkomsten op de verschillende lijeen per kilometer berekend waren als volgt Schoondijke—IJzendijke grens (lengte 10 K.M.) 4650 passagiers en een opbrengst van f 1086,81. Drie SchouwenSas van GentIJzen dijke (lengte 31 K.M.) 3776 passagiers en eene opbrengst van f 1434,80. Drie SchouwenWalsoorden (22K.M.) 3572 passagiers en eene opbrengst van f986,20. Drie SchouwenZuiddorpe (2 K.M.) 184 passagiers en eene opbrengst vari f 22,82. Ter NeuzenDrie Schouwen (15 K.M.) 6225 passagiers en eene opbrengst van f 1949,40. Ter NeuzenPhilippine (8,75 K.M.) 9455 passagiers en eene opbrengst van f3004. Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Lijn Vlissingen-Ter Neusen-Breskens. Passagiersvervoer. 1918. 1919. Ter NeuzenBorsselen 2737 3015 Breskens 291 139 Vlissingen 29560 32853 VlissingenBreskens 93891 74159 Borssele 3035 2505 Ter Neuzen 35527 28313 Breskens—Vlissingen 142593 84155 Borssele 551 214 Ter Neuzen 596 94 BorsseleVlissingen 3195 2707 Breskens 384 248 Ter Neuzen 2984 3048 Lijn Ter Neuzen-Hoedekenskerke- Hansweert. Ter Neuzen-Hoedekenskerke 2992 3969 Hansweert 22825 19777 HoedöKenskerke-IIansweert 1334 1401 Ter Neuzen 3033 3400 Ilanswcert-IIoedekenskerke 1308 1430 Ter Neuzen 18653 20346 50145 50323 Lijn WalsoordenHansweert. HansweertWalsoorden 52363 42186 WalsoordenHansweert 42714 43627 95077 86813 De opbrengst aan passagiersvrachten enz. was op de lijn VlissingenTer Neuzen—Breskens in 1919 f 235.125,721/» en in 1918 f 291.353,86. Dp de lijn Ter NeuzenHansweert was de opbrengst f 62.417,477a tegen f57.507,05 in 1918. Op de lijn WalsoordenHansweert was de opbrengst f 78.043,65 tegen f 83.510,72Vs in 1918. Prachtig succes! De inzameling voor de ligtenten van wege „Het Groene Kruis" alhier heeft opgebracht de belangrijke som van f985.22 en wel in de kóm f749.02, te Sluiskil f 111.75 en te Driewegen f 124.45. Het bestuur kan dus tevreden zijn, want met de nagekomen giften wordt het bedrag van f 1000 minstens bereikt. Allen die aan dit succes hebben meege werkt, inzonderheid de jonge dames die gelden inzamelden, een woord van lof. Zij dio nog vergeten zijn en voor boven genoemd doel iets willen afzondoren kunnen dit nog doen aan-het adres van een der bestuursleden. Wie helpt nu de duizend volmaken Welkom zijn ook alle giften boven f 1000. Immers ligtenten zijn duur en wat zijn nog drie ligtenten voor heel de gemeente Ter Neuzen. Binnenkort hoopt het Bestuur in de gelegenheid te zijn de eerste ligtent, te kunnen doen bezichtigen, om dan zoo spoedig mogelijk de eerste patient er van te doen genieten, De vereeniging „Het Groene Kruis" mag zich tegenwoordig wel in aller be langstelling verheugenHet ledental is thans ongeveer 700. Dit jaar zal het Zeeuwscli-Vlaam- sche Zendingsfeest wederom worden gehouden; denkelijk in de omgeving van Ter Neuzen. Als datum voor het feest is vastgesteld Donderdag 24 Juni a.s. Axel. De Zaterdag alhier onder leiding van den heer F, Dekker gehouden ver gadering van de vlassersvereeniging, had tot resultaat dat besloten werd op de te Rijs«el (Frankrijk) te houden jaar beurs, van wege de Zeeuwsch-Vlaamsche vlassers gezamenlijk te exposeeren. De bedoeling is, een beeld te geven van de uitbreiding der vlasserij in Zeeuwsch- Vlaanderen, de inrichting der fabrieken en hoofdzakelijk het voor de spinnerij klaar gemaakte vlas ten toon testellen. Een commissie, bestaande uit den voorzitter, een secretaris en zeven leden der vereeniging, heeft zich belast met de uitvoering van het plan. Om de even- tueele kosten te bestrijden, welke moei lijk door de vereeniging kunnen worden gedragen, werd door de aanwezigen op de vergadering voor ruim f600 geteekend. Als men weet, dat een derde deel van het in Nederland verbouwde vlas thans in Zeeuwsch-Vlaanderen verwerkt wordt, is het wel van belang, dat door het exposeeren meer bekendheid wordt ge geven aan deze nijvere tak van bestaan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tragisch. Hulst. Vrijdagmiddag had een droevig ongeluk plaats. Een vrouw, die haar man, werkzaam op de brouwerij der firma J. Maertens Co., koffie bracht, nam plaats op den rand van een regenput om een steentje uit haar klomp te ver wijderen. Hiertoe lichtte zij haar voet op, waardoor zij het evenwicht verloor en achterover in den put viel. Haar man, haar ziende vallen, sprong haar in den put na om haar te redden, wat echter niet gelukte. Men kon slechts haar lijk ophalen. Haar man, hoewel verschrikt, heeft geen letsel bekomen. Verdronken. De 30 jarige arbeider De B., nit, IJzen dijke, werkzaam bij de baggerwerken aan de Isabeilasluis, had Vrijdagnacht het ongeluk overboord te vallen. Zaterdag morgen werd zijn lijk opgehaald. Hij was ongehuwd en een oppassend jonk man. Burghsluis. Dinsdagmiddag gebeurde alhier een ernstig ongeluk. Terwijl de kapitein der reddingsboot „Prinses Wil- helmina" M. v. d. Klooster Jz. in de loods bezig was den moter op gang te brengen, sprong deze door onbekende oorzaak uiteen, v. d. Klooster werd zoo danig gewond, dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Noordgouwe noodzake lijk bleek. Tengevolge der ontploffing en den daardoor outstanen brand zijn loods en reddingsboot vernield. (Z.N.) Vlissingen. Te dezer stede, Lammens straat 25, werd Dinsdag een drieling geboren. Drie meisjes, wegende ieder 5 pond. Om de jonge dames te onder scheiden, zijn ze getooid met een rood, wit en blauw strikje. (V. C.). G e w e t e n s g e 1 d. Bij het gemeentebestuur te Vlissingen is van N. N. ruim f 1200 ontvangen voor te weinig betaalde belasting. De Zeeland. Met het oog op de aanhoudende ge ruchten omtrent een verplaatsing der etablissementen van de Stoomboot Mij. Zeeland van Vlissingen naar Hoek van Holland, hebben 55 groot-industrieelen te 's Hertogenbosch, Oss, Eindhoven en Waalwijk, zich dezer dagen gewend tot den minister van binnenlandsehe zaken. Zij verzoeken met grooten aandrang te willen bevorderen, dat de Zeeland te Vlissingen gevestigd blijve. De Kamers van Koophandel te 's-Hertogenbosch en andere gemeenten der drie zuidelijke provinciën, hebben met dit request adhaesie betuigd. Zonderling adres. Te Middelburg werd eenmaal een brief besteld met het volgende zonderling adres Dezen brief te bestelle Tusschen hemel en helle Bij Domenie Plevier Midden in 't vagovier. Ter opheldering diene, dat in vorige eeuwen de meest bekende huizen een naam droegen zoo was het derde huis in de Noordstraat „De Helle", misschien zoo genoemd door iemand, die eigenaar was van de hofstede De Helle in Schou wen, en het vijfde huis in die straat heette „De Hemel". Het huis daartusschen, dat eigenlijk de naam droeg van „De oude York", noemde men spottenderwijze wel eens „Het Vagevuur". Waarschijnlijk woonde in de dagen dat de brief werd geadresseerd, de bekende ds. Plevier in die woning. (Hbl.) VERSLAG van de Stieren- en Koeienkeuring te Hulst op 3 Mei 1920. Dit jaar begonnen de keuringen te Hulst. Het laat zich aanzien dat ze in het teeken van het tnoud- en klauwzeer zullen staan. Er kwamen slechts 4 stie ren en 3 koeien. Er was maar één beste stier, u.l. Frans van de Stierenvereeniging te Absdale. Deze stier uit de Beemster met veel Friesch bloed, kreeg 77.4 punt voor ex terieur. Als driejarige stier krijgt hij dus een prijs" van f 75,Het is een vol doende zware, ruim gebouwde stier van goed type van deze streek. De 2 jarige stier, Wilhelm van A. van Acker te Clinge, komt eveneons uit de Beemster en heeft ook overwegend Friesch bloed. Algemeen type en zwaarte waren voldoende, maar middenstel en beenen lieten te wenschen over, zoodat Wilhelm niet verder kon komen dan een eervolle verklaring. Twee éénjarige stiertjes waren van beslist onvoldoende kwaliteit. A. Dobbelaar van St. Jansteen ver toonde drie evenredig gebouwde typische melkkoeien. Ster N.R S. 32433 R. is een prachtige evenredig gebouwde koe met beste romp, mooie uier en achterstel. Ze behaalde 79.5 punt. De belangstelling voor keuring en toe lichting waren zeer voldoende, zeker mede in verband met de marktdag. VERSLAG van de Stieren- en Koeienkeuring te Kloosterzande op 4 Mei 1920. Hier werden zes jonge en drie twee jarige stieren aangevoerd. Van de jonge stieren kregen Cesar van Jac. Jansen te Kloosterzande en Goliath van Alois de Nijs te Walzoorden elk een 2de prijs. Eervol verklaard werden Pol van P. F. Lemsen te Groenendijk en Hercules Brinio van de Stierenvereeniging te Kloosterzande. De kwaliteit van deze jonge stieren was zeer middelmatig been- werk, diepte en breedte en sterkte van bouw lieten veel to wenschen over. Tjitte N.R.S. 4269 S van de Stieren vereeniging te Stoppeldijk kreeg 77.1 punt en dus een eerste prijs als twee jarige. Dit is een best gebouwde stier, van voldoend type voor deze streek van goede afstamming. Hij kan in Stoppeldijk de veestapel vooruit helpen. De jonge Stierenvereeniging te Lams- waarde vertoonde de 2-jarige stier Willem N.R.S. 4021 S afkomstig van het opkweekstation te Nieuwerkerk. Deze stier is gelokt uit een zeer goede stam boekkoe van den Heer D. Koopman Pz. aldaar, terwijl de meermalen bekroonde Friesche Stier Ruurd de vader is. Willem kreeg 76.4 punt en dus eveneens een eerste prijs. Vooral voor- en middenhand van dezen robusten stier zijn uitmuntend de bouw van het kruis is minder goed. Het type van den stier is voor deze streken zeer geschikt. De koeien waren met het oog op het mond- en klauwzeer slecht vertegenwoor digd. Een flinke ruim gebouwde koe was Mol van Jul Stallaert te Ilontenisse, die 77.8 punt, kreeg. Mina van P. A. Verdunnen te Hontenisse met 76.1 punt is een zeer evenredig gebouwd melkrijk koetje, echter voor deze streek te fijn. Door het mond- en klauwzeer werd de keuring te Lamswaarde afgesteld. Een zeldzame bedriegerij. In een van de treinen die van Utrecht naar Rotterdam vertrok, nam een „ver pleegster' plaats. Toen zij gezeteu was, vonden de andere reizigers, dat die verpleegster er al heel weinig vrouwelijk uitzag, en vooral haar handen waren van zulk een afmeting, dat het zeer dubieus werd geacht, of men wel met een heusche pleegzuster te maken had. Er werd een politieagent bijgehaald, die twijfelde óók, zat wat met, het geval verlegen en nam securiteitshalve de juffrouw mee naar het bureau. Daar bleek, dat het een m'nheer was in ver- pleegsterscostuum. Ilij was te Utrecht in de kost geweest bij een familie, die hij óók in de waan had weten te brengen dat ze met een jongedame te doen hadden en aangezien men medelijden had met de jonge vrouw zonder middelen van bestaan, voorzag men haar van ouder- en bovenkleeding, kocht voor haar een spiksplinternieuwe uitrusting voor pleegzuster, hoedje met witten rand, langen sluier, zwarten man tel enz., alles en alles bij elkander voor meer dan honderd gulden. Het „meisje" had verteld dat ze een betrekking zou aanvaarden te Rotterdam en om haar voort te helpen had de familie', bij wie ze in pension was, haar van al het noodige voorzien boezelaars, drie nieuwe japonnen, manchetjes, boordjes, keurig ondergoed, alles eerste kwaliteit. Het politieonderzoek bracht wel groote ontnuchteringhet was een man geweest! De vrees voor concurrentie. Uit Deventer wordt aan het „N. v. d. D." meegedeeld, dat het daar gelukt is, op zeer eigenaardige wijze lager vleesch- prijzen te krijgen. Een advokaat daar ter stede, wien ter oore was gekomen dat de vleeschprijzen op verschillende plaatsen zoo enorm uiteenloopen, kwam op hot origineele denkbeeld zichzelf als slager op te werpen. Hij maakte be kend, dat van zekeren datum af vleesch bij hem te verkrijgen was a één gulden per K.G. goedkooper dan bij de slagers, met het resultaat dat weldra 200 brieven van huisvrouwen des advokaats brieven.- bus overstroomden. Hij huurde een lokaliteit en een slager, maar voordat hij zijn winstgevend zaakje kon openen smaakte hij de verbluffende voldoening, dat de vleeschhouvvers te Deventer hun prijzen met liefst 50 cent per pond vleesch verlaagden. Gruwelijke dood. Te Amersfoort schrok een voor een kar gespannen paard voor een auto zóó hevig, dat het arme beest terecht kwam in een zich langs den weg bevindend ijzeren hek, voorzien van rechtopstaande scherpe punten, waarin het met de borst verward zat. Hevig bloedende en brul lende van pijn is het dier korten tijd daarna aan bloedverlies gestorven. Bolsjewisten ontvlucht. Dinsdagavond zijn uit het huis van bewaring te Zutfen ontvlucht drie Duit- schers (bolsjewisten), wier uitlevering gevraagd werd wegens moord in Duitsch- land, Twee van hen hebben blijkbaar den bewaker, die hen in hun nachtverblijf moest insluiten, plotseling aangevallen, hem na een langdurige wor.-teling, waar bij 's mans knie vrij ernstig gekneusd werd, onschadelijk gemaakt en vervol gens hun makker bevrijd. Met zijn drieën hebben ze daarna den bewaker opge sloten. De echtgenoote van den directeur zag hen vluchten, doch, hoewel er op haar geroep heel wat menschen kwamen toeloopen, is^het drietal ontsnapt. Politie en marechaussee hebben uitgebreide maatregelen genomen om de vluchtelin gen weer in handen te krijgen. Een aardige traditie. Een dame te Velp, die dicht bij het eindpunt van de Arnhemsche electrische train een villa bewoonde had een door het trampersoneel zeer gewaardeerd gebruik ingesteld. Het personeel vari de trams die om 12.40 te.Velp aankwa men, werd door haar zorgen dagelijks op koffie onthaald. De villa is nu ver kocht maar de reeds bejaarde dame heeft bij den verkoop in het contract uitdrukkelijk gestipuleerd dat dit tot traditie geworden gebruik ook door den nieuwen eigenaar moet worden gehand haafd. Tot vreugde van de tramconducteurs en bestuurders. Een onaangename vergissing. Iemand te Zaandam, die nogal diep in het glaasje had gekeken, kwam 's avonds laat thuis, en stapte per on geluk de woning van zijn buurman bin nen, strompelde de trap op en legde zich onder een bed in de slaapkamer ter ruste: Buurman's dochter bemerkte bij het naar bed gaan, dat er iemand onder het op' ,-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2