VISSERS Re^lameberichten. Over Twee Oceanen. Van Heinde en Verre. Gemeenteraad van Ter Neuzen. f 2750 aan F. van Tatenliove, Hoek. Koop 9 (bouwland, sloot en weg) voor f 2000 aan L. Kolijn, Hoek. Koop 10 (bouwland, sloot en weg) voor f 1650 aan C. v. d. Gouwe, Hoek. Koop 11 (bouwland, sloot en weg) voor f 1900 aan idem. Koop 12 (gebouwen, Nieuwediep, ver» liuurd aan Krieckaert) voor f1225 aan P. den Dikken, Ter Neuzen. Gezamenlijke opbrengst f 48775. Axel. Vrijdag 23 April werd alhier opgericht een Chr. Jonge!. Ver. onder de zinspreuk „Waakt en Bidt". Het bestuur bestaat uit de heeren P. A. Wondergem, voorzitterM. Verbruggen, secretaris P. K. Dees, penningmeester. „Zelandia", het te Hulst verschijnen de r. k. orgaan wordt vervormd tot een anderdaagsche courant, als overgangs maatregel tot latere verdere uitbreiding. Tot dusver verscheen het blad twee maal per week. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij: PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. De voorzitter van den Raad van Arbeid deelt ons het volgende mee Invaliditeitswet. Op de Dinsdag gehouden zitting van het Kantongerecht te Oostburg werd tegen twee werkgevers uit IJzendijke, welke hadden geweigerd rentezegels te plakken voor hunne arbeiders, respectievelijk 25 X 2 gld. en 44 X 2 gld. boete, sub sidiair 25 X 2 en 44 X '2 dagen hech tenis geeischt. De Chr. besturenbond te Vlissingen verzoekt den Raad maatregelen te nemen tegen het werken op Zondag in de volks tuintjes hetgeen in strijd is met de Zon dagswet, terwijl vrije Zaterdagmiddag en de zomertijd maken dat de huurders ook buiten den Zondag volop tijd hebben. Vissingen. Woensdagmorgen is van de groote kraan aan de werf der Kon. Mij. „de Schelde" een man, die daaraan werk zaamheden verrichtte, daaraf-gevallen, waardoor hij te water viel. De man kwam er, niettegenstaande den hoogen val, vrij goed af. Hij werd overgebracht naar de ziekenkamer van de maatschappij, waar hij thans wordt verpleegd. De val van den man, M. S. genaamd, wonende te Westkapelle, werd gebroken doordat een plank mee naar beneden viel. Een tweede werkman, eveneens aan de kraan werkzaam, geraakte bekneld en moest met vereende krachten verlost worden. Militair gezag. De Commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde (Com mando Zeeland) heeft bepaald Artikel 1. De staat van beleg voor de gemeenten Vlissingen en Kruiningen en alle gemeenten in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt bij deze opgeheven. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den 1 Mei 1920. Z o o a 1 s. 't hoort. Jaren geleden werden de salarissen der onderwijzers aan de Chr. School in de Wijngaai dstraat te Goes wegens den benarden toestand der financiën aan merkelijk verminderd. Naar wij vernemen, heeft hot Bestuur dier School thans besloten het toen ge- Door 8LEU van Celebes. (Vervolg.) We volgden steeds de nieuwste be richten, door de draadlooze berichten, welke ons schip opving, en het 's na middags gedrukt voor ons legde. Een dag voor we de Japansche kust in zicht hadden, begon ons schip ver schrikkelijk te zwaaien, soms geleek het of het zou kapsijzen. Het bleek dat we de staart van een typhoon hadden, die in Kobé voor duizenden yens had ver woest. 'tWas een angstig oogenblik. De masten zwieptentm beschreven een halve circelboog in de lucht, alles wat niet vastgesjord was sloeg van dek. Alle borden en schalen vlogen van tafel, hoe wel de stormlatten waren aangebracht. Velen brachtten hun tol aan de zee, en de hoffelijke kok, het liefelijkste glim lachje aanwendende zag zijn ijver deze maal niet bekroond, want zijn gasten lagen bijna allen in de hut of op de dekstoelen aamechtig gapend, als schel-, visschen op 't droge. Gelukkig waren we er na een paar uur doorheen. Op dieuzelfden dag ontvingen we uit leden tekort aan te vullen. Een aardig bonheurtje voor de betrok ken onderwijzers, wijl bet tekort over verscheidene jaren loopt. De n i e u w e d i e n s t r e g e 1 i n g „Z e e 1 a n d." Volgens de nieuwe spoorwegdienst- regeling zal de route Holland—Zeeland voortaan eiken dag drie sneltreinverbin dingen hebben. Deze sneltreinen loopen, naar de G.C. meldt, als volgt B. op Zoom 9,52, Vlake 10,23, Goes 10,38, Middelburg 1102 (niet op Zon- en feestdagen) 5,19, 5,49, 6,03, 6,25(niet op Zon- en feestdagen). 10,37, 10,59 Krabbendijke, 10,12,10,26, 11,49 Middelburg 7,39, Goes 8,01, Vlake 8,16, Bergen op Zoom 8,46 (niet op Zon- en feestdagen). 12,56, 1,20, 1,35, 2,07 6,16, 6,40, 6,55, 7,27. Naar „de Zeeuwsche Koerier" meldt, is bij de „Commissie tot bevordering van een betere verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen" bericht ontvangen, dat met 1 Juli a.s. een vroegtrein komt, van Vlake vertrekkend om 8,16 vm. en te Rotter dam aankomend 10,14, en een laattrein uit Rotterdam, enz. te Vlake aankomend 8.43 nm. Voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is deze verbinding van zeer groot belang. Het streven van de geheele streek (met uit zondering van twee of drie plaatsen) om het verkeer via Walsoorden te leiden, is hierdoor een belangrijken stap nader gekomen. Immers, zoowel vanuit het industriecentrum Sas van Gent als uit de landbouwcentra Axel, Hulst, enz., zal men bij aansluitende tram- en bootdiens ten dan gemakkelijk in één dag heen en terug kunnen naar het centrum der landen. (De Zeeuw). Zitting van 22 April '20. Voorzitter: de edelachtbare heer J. Huizinga. Afwezigde heeren de Meijer en Geensen, benevens mevr. Duiker. 4. Verzoek van Ch. van de Bilt om ontheffing van de bouwverordening. Door Ch. van de Bilt, vlashandelaar te Ter Neuzen, Sluiskil, is een adres ingezonden, met verzoek hem vergunning te verleenen om af te wijken van art. 19 der bouwverordening, voor bet bouwen van een houten loods, geheel vrij staande van nevenstaande gebouwen. De loods zal worden afgedekt met sluitpannen en geplaatst worden op een steenen fnn- deering, alles nader omschreven in een bij het verzoekschrift ingezonden teeke- ning. De gemeente-bouwmeester, in wiens handen dit verzoek is gesteld om advies, geeft te kennen, dat het oprichten van een houten gebouw in de kom van Sluis kil iu strijd is met art. 19, eerste alinea der bouwverordening. Voor het oprichten van houten gebou wen buiten de kommen, is in genoemd art. 19 der bouwverordening de bepaling opgenomen, dat deze alleen mogen wor den opgericht op een afstand van niet minder dan 20 M. van andere gebouwen. Omdat het op te richten gebouw zal worden ingericht voor hekbewerken van vlas en ten opzichte van andere gebou wen nog niet voldoet aau de bepaling voor het oprichten van houten gebouwen buiten de kommen, meent de gemeente bouwmeester te moeten adviseeren de gevraagde afwijking van art. 19 der bouwverordening niet te verleenen. De Vuorz. geeft te kermen, dat burg. en vveth. hieromtrent zelf geen voorstel hebben en de beslissing aan den gemeente raad laten. De heer Colseu deelt mede, dat de heer van de Bilt een maand of zes ge leden een andere aanvraag heeft gedaan, maar dat hem daarbij zeer bezwarende voorwaarden werden gesteld. Het betreft bier niet het stichten van eene fabriek, maar van een zvvingelarij. Hem werd bij zijn vorige aanvraag als voorwaarde gesteld, dat de rootputten des nachts moesten worden geledigd. Uit naam van Tokio het volgende draadlooze bericht Mr. Asano, President van de Toyo Kishen Kaislia, noodigt alle eerste klas passagiers der Korea Maru, op den 26en Juli 'snam. 3 u. uit op een theepartij ten zijnen huize, villa „Kurumayose"No. 16. Tamachi Gochome, Shiba-ku, Tokyo. Bij deze uitnoodiging was gevoegd een teekening de ligging der villa aangevend, een verklaring hoe te bereiken, en met welke treinen, alles dus zeer duidelijk. Natuurlijk namen we deze uitnoodiging aau, en ontvingeu daarvoor een vlaggetje met de kleuren der maatschappij als onderscheidingsteeken. Den 24en Juli, 's morgens vroeg, kwa men de Japansche bergen in zicht. Boven allen stak uit de Fuji, met zijn besneeuw- den top, de berg die men door geheel Japan ziet, en die dan ook op bijna alle Japansche landschapsschilderijen aanwe zig is. Om 10 u. 's morgens rammelden de ankerkettingen en lagen we op Yoko hama's reede, waar we eerst weer eens de gebruikelijke passenviseering moesten ondergaan. De Japansche officieren spra ken erbarmelijk slecht Engelsch. Ze vroegen me, of mijn naam (n. b. een eenvoudige naam door geheel Holland te vinden) geen Duitsche was, en of mijn de arbeidende bevolking van Sluiskil vraagt hij, aan adressant de gevraagde vergunning te verleenen, en hem toe te staau, daar de schuur te bouwen. De heer van Cadsand deelt mede. dat er aan de andere zijde der leiding nog een strook grond van zeven a acht meter blijft liggen. Daar de gemeente er toe overgegaan is, om in de kom der gemeente planken gebouwen te stichten, meent hij, dat er geen bezwaar kan zijn, deze ver gunning te verleenen. Het is geen pak huis, het vlas komt er maar in om bewerkt te worden en gaat er weer direct uit. De heer de Ridder zou de beslissing willen aanhouden. De heer van den Ouden steunt het voorstel van den heer de Ridder. De heer Scheelo moet zich, als de meerderheid voor uitstel is, daarbij neer leggen, doch hij wijst er op, dat uitstel adressant in zijn belangen schaadt, daar er tijdverlies uit voortspruit, eu het voor dezen met het oog op den nieuwen oogst gewenscht is, zoo spoedig mogelijk voort te kunnen werken. Als er 15 M. ruimte blijft en een waterleiding tusschen de gebouwen, meent hij, dat het bouwen dor schuur op dat lapje grond wel kan worden toegestaan. De Voorz. geeft te kennen, dat het uitstel niet lang behoeft te duren, over 14 dagen moet de raad toch weer bij eenkomen en kan dan een beslissing vallen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de beslissing aan te houden. >5. Vestiging apotheek te Sluiskil. De Voorzitter deelt mede, dat burg. en wetli. door den gemeenteraad zijn gemachtigd, om, indien zich geen sollici tant opdoen voor do betrekking van gemeentegeneesheer te Sluiskil, onder handelingen aan te knoopen met de apothekers alhier, om aldaar een apo theek te vestigen. 6. In orde brengen speelterrein ten behoeve der II. B. S. Burg. en woth. deelen mede, dat voor het geheel in orde maken vau het speel terrein voor de hoogere burgerschool, de raming van f 16,000 met f 4500 zal worden overschreden. In 1918 is daarvoor uit gegeven f 10,761,6372 in 1919 f 2048,1 U/j, in 1920 tot en met 24 April f 499,60, voor arbeidsloon en grondvervoer en voor paarden, voerlieden en karren f717. Na laatstgenoemden datum is nog uit te geven*: voor grondvervoer, eggen en rollen f700, 60 Kg. graszaad f 60, ijzeren hek, aangenomen voor f 2400, houten gebouwtje raming f2500, ijzeren hek plaatsen in beton en schilderwerk f 600, voetbal- en korfbalpalen, arbeid enz. f213,65, totaal f 20;300. De Voorzitter zegt, dat burg. en weth. hadden gehoopt, dat de rijksinspecteur den eisch van het afrasteren met een ijzeren hek zou hebben laten vervallen en ook dat een gebouwtje zou hebben kunnen achterwege blijven. Deze houdt daaraan echter vast, waarom het raad zaam wordt geacht, daaraan te voldoen. De heeren de Jager en Scheele uiten hun spijt, dat de inspecteur hierin zich niet wat meegaander betoont, doch zijn ook overtuigd, dat er weinig aan te doen is. Met algemeene stemmen "wordt be- sloteu, de gewijzigde begrooting goed te keuren. 7. Bouwen middenstandswoningen. Ingekomen is eeu schrijven van het bestuur der woningbouwvereoniging „Werkmansbelang" waarbij wordt be richt, dat ter gelegenheid van de aan besteding van 12 middenstandswoningen in massa het laagste werd ingeschreven voor f 134,900, terwijl in perceelen door de gezamenlijke laagste inschrijvers werd ingeschreven voor f 133,847. Met het oog op dit geringe verschil konft aan het bestuur eventueel gunning in massa gewenscht voor. Bij deze inschrijving wordt echter de raming aanmerkelijk overschreden. Deze waren, naar de eenheidsprijzen van 1914 te ramen op f30,000. Volgens de gegevens van December 11. werden die geraamd op f87,600 en wegens de latere steencrisis en stijging der hout- prijzen op het tijdstip der besteding op f 106,990. Er blijft dus een ongeraamd verschil, geboorteplaats (in 't Z. van ons land) niet in de buurt van Delfzijl lag. 'k Heb maar op beide vragen een toestemmend antwoord gegeven, 'lcvoelde er niet veel voor een Japansche luitenant een aard rijkskundige les- te geven, 'k verlangde meer naar den wal. Aan alle passagiers was verzocht, zien met hun passen te begeven naar de zit-salon. Zoodra de Amerikanen dat hoorden, gingen ze allen naar 't bovendek in de rooksalon, en kwamen er niet uit, voor de boot aan wal lag. De Japansche officieren kwamen persoonlijk naar hen toe, beleefd salu- eerend. Toch vind ik dat men een volk moet respecteeren als men gast is, laat dit volk dan ook een gele huid hebben. Dat de Japanneezen zoo voorkomend tegenover ,de Amerikanen waren, Uncle Sam zal wel weten waarom, denk ik In Japan. Eindelijk konden we dan aan wal, en mijn droom was in vervulling, ik stond in het land der Rijzende Zon. Met een „richshau" lieten we ons Yokohama inbrengen. Dit zijn kleine, tweewielige, overkapte rijtuigjes op gum mibanden, getrokken door een Japanees. Ze loopen in de brandende hitte met U ten opzichte der laagste inschrijving van rond f25,000 Gaarne zal het bestuur de beslissing van den raad omtrent de gunning van het werk vernemen. De Voorz. deelt mede, dat burg. eu weth. nog geen gelegenheid gehad heb ben om over deze zaak te beraadslagen. De heer de Jager vraagt zich af, of, gezien de aanzienlijke hoogere kosten, het nu wel de tijd is, om met deze zaak voort te varen. We verkeeren in abnor male tijden. Er wordt geen steen uit België aangevoerd en de kwestie van vraag en aanbod heeft de prijzen in de hoogte gebracht. Niet uitgesloten is het, dat misschien binnen 1 a 2 maanden alsnog vergunning wordt verkregen om steen uit België te voeren. Spreker kan dit volstrekt niet met zekerheid zeggen, maar hij meent, dat het toch aanbeveling zou kunnen verdienen wat te traineeren en eens af te wachten. De heer Geelhoedt vraagt, of het door den heer de Jager uitgesprokene eene bloote veronderstelling is of wel, dat deze, door zijne relaties met de bouw- materialenmaatschappij „De Hoop", daar omtrent iets meer weet. De heer de Jager kan met zekerheid niets zeggen, maar de verwachting be staat, dat, van hetgeen in voorkoop is, 10 zal mogen worden uitgevoerd, waardoor hier voldoende steen zou te krijgen zijn. De heer Nolson vindt het ook erg jammer en vervelend, dat de te bouwen woningen zoeveel-duurder zullen komen, ma^r verwacht voor de eerste tijden weinig verandering in dien toestand. Al zullen 10 van de gekochte hoeveel heden steen mogen worden uitgevoerd, dan nog zal dit van weinig invloed zijn op den prijs van de steenen. De heer de Ridder is het er mede eens, dat er groot gebrek is we hebben hier leeraren van de hoogere burgerschool, van de ambachtsschool, inrichtingen die we gaarne hebben, en dus dient er ook gezorgd te worden, dat er voor het per soneel van die scholen en ook nog ande ren, wóningen zijn. De heer Hamelink verwacht, ook al wordt het door den heer de Jager be doelde kwantufn steen ingevoerd, geen merkbare vermindering van de prijzen. Het is zeer goed mogelijk, dat we door uitstel nog moeilijker zouden komen te zitten. - De heer Scheele wil eene verklaring van zijn stem geven. Hij heeft de vorige maal tegen het voorstel gestemd en zal tr zich dus nu weer tegeu verklaren. Het stuit hem tegen de borst, dat er voor menschen met f3000 en f4000 in komen een bijdrage zal worden gegeven in de kosten hunner woningvoorziening. Het voorstel van den Voorzitter, om de noodige verhoogde subsidie van het rijk aan te vragen en voor zooveel liet deel der gemeente betreft te verleenen, wordt aangenomen met 8 tegen 2 stem men. De heer Nolson vraagt, o£ de Voor zitter ook kan zeggen, in welken geest de gunning, indien die ook door den Minister van Arbeid wordt goedgekeurd, zal geschieden, aan den inschrijver in massa, of in perceelen. Het zou ge wenscht kunnen zijn, dat de gemeente raad een richting aangaf, in welken geest hij dit gaarne zag opgelost. De inschrij vers in perceelen waren iets lager en daarom is er alles voor, het ook aan de laagste inschrijvers te gunnen. De heer de Ridder is het hiermede eens de laagste inschrijvers zijn degelijke ambachtslieden, meest allen ingezetenen, en hij zou het, indien mogelijk, gaarne aan hen gegund zien. De heer Van den Ouden sluit zich hierbij aan; hij voelt daar ook veel voor. De heer de Jager deelt die uitgesproken meeniug volkomenhij heeft hierover ook nog met een der laagste inschrijvers gesproken. Hij verwacht, dat het bestuur der woningbouwvereeniging met het hier gesprokene rekening zal houden en dat, indien er iu de uitvoering van het plan eenige verandering zal komen, dit aan alle hierbij belanghebbenden, zoowel die van buiten als van binnen de gemeente, zal worden kenbaar gemaakt, opdat allen evenveel recht zal wedervaren. De Voorzitter geeft te kennen, dat het waarheen ge wilt, en houden dat uren vol. In 't eerst hadden we medelijden met die kerels, alles was doornat van het transpireeren, en we zetten ons moei lijk om. de draagkracht wat te verlichten. Maar och, een mensch is een hard we zen, op 't laatst bromden we al, wanneer 't niet vlug genoeg naar onzen zin ging. Yokohama is groot, en de straten en pleinen zijn ruim. Wanneer men van het dok komt, lijkt het of ge een Westersche stad binnentreedt, de kantoren, beurzen en andere groote instellingen zijn in Europeeschen stijl opgetrokken. Komt men echter in het centrum der stad, dan ziet men Japan in woord en beeld. Mooi vond ik de Japansche steden niet, wel eigenaardig. En daarbij die vreeselijke, afschuwelijke geur, gelijkend op bedorven visch, in een bedompte kamer. Enfin, we werden er wel wat aan gewoon, maar 't. heeft me heel wat geld gekost, want hoeveel fleschjes eau-de-cologne mijn vrouw in Japan heeft gebruikt durf ik niet zeggen, maar veel. Het Japansche volksleven is moeilijk te beschrijven, men weet niet waar eerst te beginnen. We wandelden alsdroomend door de straten. We zagen de bekoorlijke Japansche vrouwen met sarong en kimono, bestuur van de woningbouwvereeniging zoo rechtvaardig mogelijk tegenover alle aannemers staat. Als er sprake was van gunnen, heeft het bestuur steeds getracht, voor zoover dit in haar ver mogen lag, de belangen van de inge zetenen te bevorderen. Bij deze gelegenheid deed zich echter eene moeilijkheid voor. De inschrijvers in perceelen waren f 153 lager, dan do laagste inschrijver in massa, doch dan moest men daarvoor nemen van een inschrijver die twee biljetten inzond, het laagste, waarbij voor het opbouwen der achtergevels en bijgebouwtjes andere steen was aangegeven dan voorgeschre ven, en waardoor hij tot een lager bedrag kon komen, omdat die «teensoort goed- kooper was. 8. Rondvraag. a. De lieer Colsen zegt, dat in Sluis kil veel hinder 'wordt ondervonden van het in snelle vaart rijden van auto's en motoren. Da"t is daar op dat rechte eind weg veel erger dan hier. Hij vraagt of er nog geen werk kan gemaakt worden van de verordening op de snelheidsbe perking. De heer van Hasselt deelt mede, dat die verordening spoedig in behandeling zal komen. b. De heer van Cadsand herinnert er aan, dat hij al drie of vier vergaderingen ge leden heeft gewezen op den toestand van de rioleering aan de Kerkboflaan. Daar, waar die loopt van de Kerkhoflaan naar de Dekkerstraat. Die verkeert in een oiibehoorlijken toestand. Er is nog niets aan gedaan. Nu had spreker ook al ge hoord, dat die in onderhoud zou zijn bij de heeren Visser en P. J. Scheele, maar later hoorde hij, dat de gemeente ver gunning had gekregen van den heer P. de Feijter, om de rioleering langs de De Feijterstraat te maken, zoodat hij daar uit toch weer moet afleiden, dat die plicht op de gemeente rust. De riool is over een lengte van 1 M. ingezakt en bij avond wordt het beslist levensgevaar lijk daar te passeeren. Het zou noodig zijn, dat den gemeente bouwmeester ecus werd opgedragen daarnaar te kijken. De Voorz. zegt, dat, als ter plaatse de noodwoningen gebouwd worden, die kwestie vanzelf in orde zal komen. c. De heer Hamelink wijst er op, dat de 3 nieuwe politieagenten thans in dianst zijn. Hij vraagt, of zouden kunnen wor den overgelegd de dienstroosters van vroeger en die van tegenwoordig, ten einde te kunnen nagaan van welken in vloed de aanstelling der drie nieuwe agenten op den arbeidstijd der agenten is. De Voorz. zegt die overlegging toe. De vergadering wordt daarop door den Voorz. gesloten. Onmenschelijke ouders. Men schrijft uit Veendam aan de „Prov. Gr. Crt." De politie hier was ingefluisterd, dat een 24-jarige zoon van deii zadelmaker J. K. E. in do Kerklaan op erge wijze door zijn ouders werd mishandeld en al sedert jaren was opgesloten. De politie deed een inval in de woning toen men vermoedde, dat het gezin aan de middag tafel zat. Allen waren gezeten behalve één, de vermiste Johannes Alberlus. Spoedig was de ongelukkige gevonden, opgesloten in een obscuur krot met stee nen vloer. Als een wezeulooze zat hij daar, in angst en vrees voor de vreem den. De ongelukkige, die thans menschen- schuw is, gebruikte in het hok zijn sober middagmaal. Bijna geen kleuren had hij aan zijn lichaam en het bed, waarop hij moest slapen, geleek op een hoop vod den. Ter dekking had hij een oude jas. Op de vraag van den inspecteur, waar om de arme stumper niet mee aan tafel at, gaf de vader tot antwoord, dat hij te vies tVas. Het bleek den inspecteur ten duide lijkste, dat hier verwaarloozing en mis handeling in 't spel was. Met toestemming van den vader heeft hij den jongen mee genomen naar het politiebureau. Meer dan 8 jaren is hij in het krot opgesloten geweest. In heel de Kerklaan wist nie mand het bestaan van den jongen en nog veel minder wist men van dit huiselijk beschilderd met duizenden kleurscbakee- ririgen. Op den rug allen een ranseltje, waaruit bij sommigen liet kleine kopje van een zuigeling met schuine schelp oogjes U jolig aanstaarde. Hun gitzwart haar was hoog gekapt, bij sommigen met bloemen versiert, aan do voeten, klep perende houten muiltjes. De huizen klein, snoeperig als van marsepiju en suiker, van hout gebouwd, het voor-aanzicht beschildert met groote in goud figuren en Japansche teekens, naar ik hoorde om booze geesten te weren. Een verhoogd voorgalerijtje, belegd met matten, geeft toegang tot het bin nenste van het huis, dat voor't oog niet door muren, maai door tochtschermen is verborgen. Als de Japaneezen hun huis binnentreden, zetten ze hun muiltjes vóór op een mat, en gaan dan ongeschoeid binnen, waar ze met gekruiste beenen op matten plaats nemen, want stoelen vindt ge niet. Voor plaats genomen wordt, heeft de begroeting plaats, dit is een eindeloos buigen tot bijna op den grond. (Wordt vervolgd).

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2