Oraaan ter verspreiding der Ghristelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 239 Zaterdag 1 Mei 1920. 3e Jaargang. Buileiilandsch Overzicht. Uit het Buitenland. Uit het iliimenland. Uit (ie Pers. Uil de Provincie. *3 i ABONNEMENTBij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland ƒ1.20. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. i .„iministratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den'rld Jeur, H. S. 'v. HOUTEN, Vloos^kstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o. ADVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.60. Élke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per rnntract - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de v^schijntlageii bij üen drukker D. H. LITTOOIJ Ar.. Ie TerlWn. Telefoon Mr. 20. De Franschen zijn, blijkens hun pers stemmen, verheugd over de resultaten van de besprekingen te San Remo en beschouwen deze als een zege-vieren van Millerand's politiek. Men heeft reeds gezien, hoe in wer kelijkheid de Engelsch-Italia ansche op vatting heeft gezegevierd. Als de Fran schen prefereeren om het anders te beschouwen, des te beter. Dat zal er meer nog dan de tot Duitschland ge richte nota toe kunnen medewerken om weer geordende toestanden in Europa te scheppen. Het zwaartepunt van de nota der Geallieerden ligt in de uitnoodiging aan de Duitsche regeering om als gelijkge rechtigde te komen onderhandelingen met de Geallieerde regeeringen over de uitvoering van het. Vredesverdrag. Dit vooral opent een nieuw en gunstig verschiet. Inzonderheid omdat het F ran- sclie commentaar op dit plan zoo goed is. Millerand heeft nl. in een onderhoud met het „Petit Journal' gezegd: „Wij willen Duitschland niet worgen. Wanneer de Duitsche rijkskanselier te Spa open hartig spreekt dan zal Frankrijk de voorstellen, die hij op aannemelijke wijze weetje verdedigen, ook aannemen". Deze uitlating, komende uit dien hoek, wekt ontegenzeggelijk de ver wachting van een nieuwe periode in het vredeswerk. Nu is het maar te hopen, dat vóór 25 Mei niet opnieuw leelijke gebeurtenissen de Duitsche regeering parten spelen en dat die regeering zelf vóór en op de conferentie te Spa geen dingen zal doen die het vertrouwen, dat in haar begint te ontstaan, schaden. De „Temps" betoogt nu reeds, dat men te Spa de bewijzen moet hebben dat de Duitsche regeering waarlijk de macht in Duitschland vertegenwoordigt. De toestand in Westfalen is bijzonder ernstig en wordt nog dage lijks erger. Dit is een gevolg van de schipper- politiek der regeering te Berlijn, die de toestanden kent, maar die evenals in Maart in het Roergebied er niet toe kan besluiten bijtijds en krachtig in te grijpen. Een artikel in de Westf. Merkur bevestigt, dat de organisatie van het roode leger in het Wupperdal met groote kracht wordt voortge liet inleveren der wapens is slechts een komedie. Nog geen 10 pCt. van de wapens is ingeleverd. Te Remscheid en Dusseldorf zijn uit gebreide wapen-depóts in handen van de communisten die rijkelijk zijn uitge rust van alle noodzakelijk oorlogstuig. Remscheid is het hoofdkwartier van de roode troepen. Hier hebben zij ver scheiden compagnieën „opoorlogssterkte" staan, volledig militair uitgerust en die zich dagelijks oefenen. Volkomen openlijk worden de jonge radicale werklieden als recruten bij dit leger ingedeeld. Eu Remscheid overtreft in dit opzicht zelfs het gewone leger in militaire deugdelijkheid. Russische communisten vormen de ruggegraad van de beweging. Zij zijn door het centrale bureau van propaganda te Berlijn naar het Wupperdal gezonden. De druk van de rooden is zoo groot, dat zelfs de arbeiders, die tot de meer derheids-socialisten bebooren, maatrege len tegen hen eischen. De fabrieksarbeidersv willen zich nu zeiven helpen en gaan fabrieksweren vormen, die aan het roode leger tegen stand zullen bieden. Dit is te begrijpen en te prijzen. Maar-zoo iets moest toch in de eerste plaats van de Regèering uitgaan 1 Als die de ingezetenen niet beschermt tegen ruw geweld, wie zal het dan doen 1 Mei in Duitschland. De Duitsche Nat. Vergadering heeft een voorstel van Agnes (onafh.) betref fende het laten rusten van den arbeid op 1 Mei, alsmede een voorstel van Auer (soc.) om 1 Mei tot wettelijken feestdag to verklaren, verworpen. Palestina woonplaats der Joodsche natie. LONDEN, 27 April. Bonar Law ver klaarde heden in het Lagerhuis, dat de conferentie te San Remo besloten heeft, overeenkomstig de beloften, door de ge allieerden gedaan, dat Palestina zal wor den hersteld als woonplaats der Joodsche natie en dat Groot-Brittannië het man daat over dit land zal krijgen. De Gealliëetden troepen aan den Mijn. Minister Churchill heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis medege deeld, dat de sterkte van de Britsche troepen aan den Rijn ongeveer 14.000 man bedraagt, die der Fransche 95.000, Amerikaansche 16.000en Belgische 20.000. Brutale bankroof WASHINGTON, 28 April. Gisteren, laat in den namiddag, reden zeven on gemaskerde bandieten in een grooten auto tot voor een bank te Sandy Springs. Zij gingen het gebouw binnen, schoten den directeur dood en sloten vier ent- ployé's en een jonge vrouwelijke klerk in een kluis op, waarna zij de plaat poetsten met een buit van 30.000 dollar. Er werd een belooning van 20.000 dollar uitgeloofd en hetgeheele land werd gisteravond en heden afgezocht Ten slotte werden vier man, die aan het op gegeven signalement beantwoordden, te Elkton gearresteerd en nog twee anderen te Brunswick, op het oogenblik, dat zij spoorkaartjes namen. liet is een vau de brutaalste bankberoovingen, welke ooit het Oosten hebben plaats gehad. over „Het Christelijk Land- en Tuinbouw- onderwijs". Verder wordt Vrijdag daarop door de vergadering een excursie georganiseerd naar de landbouwhoogeschool te Wage- ningen. DE SCHOENMAKER TN DEN GOEDEN OUDEN TIJD. De è„Lochemsche Crt." drukt schoeumakersrekening af uit het 1823|, welke er als volgt uitziet: heele zolen voor de juffer heele zolen voor Maregootje laarzen verzoold voor de jongeheer en stukkeu er op een paar schoentjes met banden voor Maregootje voor de juffer een paar laarzen voor de jongeheer een paar schoenen voor Mevrouw nog een paar schoenen Vergelijk deze prijsjes eens met een jaar 0,50 0,25 0,65 WIE WIND ZAAIT ZAL STORM OOGSTEN. De werkstaking in de havens is ten einde, maar de bedrijfsvrede is helaas niet verkregen 1 De manifesten der arbeidersvereeni- gingen en de brieven van patroouszijde laten geen twijfel aau de bitterheid, welke bij beide partijen heerscht. Met diepen wrok in het hart staan de wederpartijdeis tegenover elkaar en zij blijven wederpartijders. Op roekelooze wijze hebben de mo dernen en de federatie-mannen de werk staking aangevangen en nu het succes uitbleef, moet wel een wrevelige stem ming komen over het onheil, dat in honderden gezinnen werd aangebracht. Anderzijds werd van patroonskaut bit ter weinig gedaan om het conflict te verzachten en niets bleek van het sociale besef, dat voor de rechte ontwikkeling van de bedrijfsverhoudingen de werking der zedelijke factoren van overheersehend belang is. Niets viel te bespeuren van de hooge idee, die het voortbrengingslevcn dient te doortrekkenpatroon en arbeider, beide deelgenoot van één en dezelfde bedrijfsgemeenschap, beide hun krachten gevend aan hetzelfde belang, beide de vruchten plukktnd vau hetgeen hunne energie wrocht. v Wie wind zaait, zal storm oogsten 't zal door beide participanten ia den havenstrijd eenmaal worden verstaan. Moge 't dan niet onherroepelijk te laat zijn 1 HET MÏLLIOEN VOOR DE PARTIJ Zooals men weet heeft de voorzitter van het centraal comité op den Depu tatendag nog eens ,weer herinnerd aan de plannen, om een millioen bijeen te brengen voor een Kuyper-leerschool aan de Vrije Universiteit voor intensieve schriftelijke propaganda en voor een centraal partijbureau. De „Stand." deelt mede, dat een gift van tienduizend gulden reeds is toegezegd welke tot twintigduizend gulden verhoogd zal worden, zoodia het eerste halve mil lioen er -is. DE MELKPRIJS. De Utrechtsche Bond van melkvee houders heeft bepaald, dat voor Mei d volgende melkprijzen zullen geldenfranco stad liP/s centafgehaald van de boer derijen in de onmiddellijke omgeving 13 cent en van de verder gelegen boerde rijen 127a cent per liter. Tegen over treding door de leden zal de Bond met zware boeten opkomen. Wanneer van de zijde der overheid verzet tegen deze prijzen komt, zal de Bond overgaan tot liet doen verwerken van de melk. CHR: BOEREN- EN TUINDERSBOND Donderdag 20 Mei a.s. houdt de Chr Boeren en Tuiudersbond zijne algemeene jaarvergadering te Arnhem. Op de agenda staat o. a. een rede van prof. mr. P. A Diepenhorst „Onze houding tegenover de Invaliditeitsverzekering", en een voor dracht van J. Woldendorp, leeraar aan de Rijkslandbouvvwintersch. te Veendam 1.20 1,80 1,60 2.25 2,15 de tegenwoordige! Vergeet bovendien ook niet, dat het schoenwerk trouwens elk kleedingstuk toentertijd vrijwat. degelijker was dan het hodendaagsche. PRACTISCII EN ZUINIG. In één nr. van het „Friesch Dagblad" telden wij twee en twintig annonces, waarbij paartjes hun a.s. huwelijk aan- ondigen. Een goede zaak op verstandige wijze aangekondigd. In Zeeland is 't gebruik nog niet zoo algemeen, doch 't kan nog komen. DE GEEST DES TIJDS. Als we ergens wat beginnen Of iets ondernemen gaan, Als we groote plannen hebben Stelt men een commissie aan. Bij het minste of geringste Wat men maar verzinnen kan, Als we even wat beramen Komt er een commissie van. Overal maakt men commissies, Alles richt commissies op Een commissie neemt de leiding, Een commissie zet haar stop. Schiet er hier of daar wat over, Komt er ergens wat te kort, Aanstonds maakt er 'n commissie, Een commissioneel rapport. Ja, Speenhoff leeft wél met z'n tijd mee. z. K. In „Oude Paden" schrijft Ds. Knap dit pittige stukje over Z. K.: Het is aan alle Schriftlezers bokeiul, dat. iemand onder Israël eigenlijk eerst voor vol werd aangezien, indien hij zich in het bezit van een talrijk kroost, mocht verheugen. Deze stelling klinkt in onze dagen vreemd in de ooren. De algemeen heerscher.de overtuiging schijnt toch te zijn, dat men om iets in de maat schappij te beteekeuen, vóór alles een klein gezin behoort te hebben, 't Geeft maar veel zorg vele monden te moeten openhouden. De levensstandaard is in de laatste halve eeuw met een schok naar boven gegaan. Men moet beter wonen dan vroeger, zich beter kleeden, zijn vrienden beter ontvangen, men kan er niet buiten een courant of een tijdschrift te lezen, voor alles en nog wat worden bijdragen gevraagd, en zoo is het loven in alle standen veel duur der dan vroeger geworden. Zéér gewoon is het dan ook de mee ning te hooren verkondigen, dat't een voorrecht is, indien de wieg niet al te vaak over den vloer komt, en wjj moeten erkennon, dat groote gezinnen het meermalen zwaar te verantwoorden hebben. Wat toch is het geval'? Niet alleen is het voor vaders van een talrijk kroost dikwijls moeilijk een stuk brood te verdienen, maar het gebeurt nog al eens dat zij zelfs moei lijk onder dak kunnen komen. Er zijn huiseigenaren genoeg, die hun wonin gen uitsluitend aan kleine gezinnen wenschen te verhuren uit vrees, dat or met zoovele kinderen al te veel voor onderhoud zal moeten afgaan. Zelfs in Christelijke stichtingen woe kert een soortgelijk euvel onrustbarend voort. Men kan vaak een oproeping in de Christelijke bladen lezen voor de vervulling van een ot andere post waarin een [echtpaar wordt gevraagd z. k. ook een enkel maal z. k. t. h. 1 Toen schrijver dezes deze raadsel achtige letters las is hij op kondschap uitgegaan. Een flauw vermoeden om trent de beteekenis van die kabbalis tische letters kwam wel bij hem op, maar hij zou zich wel gewacht hebben dit vermoeden onder woorden te bren gen, daur het hem een grievende be- leediging voor de plaatsers der adver tentie scheen. Hoe werd hij teleurgesteld, toen de betrokken besturen hem zonder blikken of blozen als de natuurlijkste zaak der wereld mededeelden, dat z. k. vanzelf zonder kinderen, en z. k. t. h. 1. zonder kinderen t e jli u n n e n laste beteekende. Hij waagde nog de schuchtere vraag, of dit dan ook als een aanbeveling bedoeld was en werkelijk, met een meewarigen glim lach over zoo groote onuoozelheid werd dit met groote stelligheid beaamd. Schrijver dezes kan nu niet in bij zonderheden mededeelen, hoe zijn on- noozelheid zich toen ontpopte als brie- schende verontwaardiging. Genoeg zij- het op te merken, dat hij er op wees hoe groote gezinnen eigenlijk het éérst aan een betrekking moeten geholpen worden iuplaats van goede posten door z. k. ontoegankelijk voor ze te maken, en hoe door en door onchristelijk het is een premie op kinderloosheid te stellen, waar de Bijbel met zooveel nadruk opkomt voor de beteekenis der groote gezinnen voor land en maat schappij. Of de adverteerder zich geschaamd heeft, is ons nooit ter oore gekomen. Waarschijnlijk is het, dat hij zijn be straffer voor een mallen dweeper heeft gehouden, die het leveti niet kende, en dat zullen wij ons maar rustig laten aanleunen. Eén troost is ons echter gebleven de werkelijkheid van het leven stelt ons bij toeneming in het gelijk, als wij den zegen bepleiten van een huis vol kinderen, indien de omstandigheden normaal zijn, en de ouders niet door overmatige zwakheid geplaagd worden. Hoe verschrikkelijk de jongste oorLog ook was, hij leerde de volken den prijs der kinderen kennen. Honderdduizen den jonge levens werden in den bloei der jaren op het slagveld of ter zee afgesneden. Eu nu springt het toch *in het oog, dat de volkeren die, zooals het heet, de ledige wieg voorstaan, de grootste moeite zullen hebben zich op peil te handhaven. Ach, men had zulke wiskunstig- zekere berekeningen gemaakt ten aan zien van een dreigende overbevolking Indien de groote aartsvaderlijke fami lies nog lang bleven bestaan, dan zou de aarde binnenkort geen voedsel genoeg voor al die miilioenen meer opleveren. Daar scheen nu eens niets tegen te zeggen. Met de statistieken in de hand bewees men u, dat er jaarlijks gemiddeld zooveel geboren werden en zooveel stierven. Ging dit geleidelijk door, dan werd op een gegeven tijdstip, dat men u aanduidde, de productie van den aardbodem te gering om allen te voeden, en, natuurlijk, daar lag de conclusie vo.or de hand, dat kleine gezinnen boven de groote de voorkeur verdienden, want anders ging ons prachtige ras den hongerdood te gemoet. Nu was 't al op zich zelf onjuist te meenon, dat de productie niet gelijk- op met de wassende bevolking zou kunnen toenemen. Onontgonnen ter rein kan immers onder den ploeg genomen worden. Meren en zeeën konden drooggelegd en in bouwland veranderd worden. Ook was een intensiever bebouwing volstrekt niet buitengesloten, gelijk de opbrengst van één stuk grpnd nu reeds aan merkelijk grooter is dan een kwarteeuw geleden. "Maar ook vergat men de buitenge wone gebeurtenissen, die alle eeuwen door de natieën gedund hebben. Vroeger was 't de pest of cholera, zooals de ouden van dagen zich nog herinneren. Natuurrampen kwamen er soms bij, waardoor geheele steden verzwolgen werden. En thans hebben wij den vreeselijken oorlog gehad, waarin de legioenen eigenlijk niet meer als helden sneuvelden, maar waarin zij geslacht werden. Eu ja, deze schokkende dingen doen nu tenminste eenigszins gevoelen, dat men zich met het ijveren voor minia tuur-gezinnen vergist heeft. De bloem der natie bleef in den krijg. En wat terugkeerde wordt ook nog door na- ziekten gedecimeerd. De inspanning op het slagveld is zoo groot en stelt zoo zware eischen aan hart en zenuw gestel, dat duizenden en tienduizenden, die schijnbaar gezond met het ijzeren kruis of welk ander eere-metaal dan ook, terugkeerden, binnen korte jaren door den dood weggeraapt zullen worden. In den oorlog van '70 waren er twee slagvelden één onder het dreunen van het kanon, maar ook één, toen de vrede reeds gesloten was, want groot vVas in do eerste jaren het aantal dergenen, die aan hart zwakte bezweken. In nog hooger mate zal dit thans het geval zijn, omdat de oorlog, zooals hij nu gevoerd is, het bijna onmogelijke van de soldaten en hoogereu vergde. En gelukkig liet land, dat dan reserven heeft, gelukkig het volk, dat dan niet behoeft te staren in de ledige wieg Gewenschte hervorming. Terecht heeft de regeering de Huur- commissiewet in behandeling genomen en enkele hervormingen voorgesteld. Aan afschaffing mag niet worden ge dacht, nu de woningnood zoo sterk blijft nijpen. Echter is ongewijzigde handhaving even onmogelijk. Immers thans keurt de huurcommissie den hoogeren huurprijs nier goed, zoo de verhuurder niet aannemelijk maakt, dat de hoogere huurprijs redelijk is in verband met de normale huurwaarde op 1 Januari 1916, vermeerderd met de hoogere uitgaven, die hij ter zake van de woning heeft te bestrijden. Hoe eng die verhouding door sommige huurcommissie wordt opgevat, blijkt uit het verslag van de werkzaamheden der huurcommissies te Amsterdam, dat juist de vorige week uitkwam. Daaruit blijkt dat in Amsterdam het gemiddeld toegestane percentage is 5.33 oder bestaande huren van 1 Januari 1916. Gezien de waardevermindering van het geld, gezien de voor huiseigenaren stijgende onkosten, voelt ieder dat met dergelijke luttele stijgipg aan de huis eigenaren geen recht geschiedt. Vandaar dat een nieuw beginsel in de wet wordt gebracht en aan de huur commissies dit richtsnoer wordt gegeven dat zij zorg drage „voor een redelijke huurvèrhooging, die geleidelijk voert tot den normalen prijs van het vrije ver keer". Op het geleidelijke van deze verhoo ging zal uiteraard de nadruk moeten vallen. Op deu gezonden zin der huurcom missies, van wier uitspraken beroep op den kantonrechter is toegestaan, moet in dezen woiden vertrouwd. De bewegingsvrijheid, welke de wet haar voorsehrijft, zal gezonder verhou dingen scheppen. (Rotterd.). TER NEUZEN, 30 April 1920. *Zaamslag. In de Dinsdagmiddag ge houden raadsvergadering werd o. a. be handeld het puntafschaffing der kermis. Na breede discussie werd het voorstel van B. en W. met 5 tegen 4 stemmen aangenomen Voor stemden A. de Feijter, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer en P. Faas. Tegen J. de Visser, M. Kaijser, C. do Jonge en J. Vinke. Afwezig warenS. van Hoeve door ongesteldheid, en W. Scheele. De heer P. Bostelaar te Oost- en West-Souburg, pas geslaagd onderwijzer, oud-leerling d'.-r Chr. Kweekschool te Middelburg, is benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Zaamsiatj. (Midd. Crt.) Hoek. Gisteren had afhier ten over staan van de notarissen' Dregmnns te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen, ten verzoeke van Wed. en kinderen C. de Putter aldaar, de verkooping plaats van een Hofstede, bouwland enz. Koop 1 (hofstede) werd verkocht voor f 15300 aan Abr. van Hoeve, Ter Neuzen. Koopen 2, 3 en 4 (bouw-, weiland en sloot) voor f 14700 aan H. van Doeselaar, Hoek. Koopen 5 en 6 (bouwland, sloot en weg) voor 4900 aan Jan de Groote, Hoek. Koop 7 (bouwland, sloot en weg) voor in

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1