Over Twee Oceanen. Uit de Pers. Uit de Provincie. water in het meer te kunnen houden, is thans aan een Utrechtsche firma op gedragen, de 25000 Ms. meer-bodem te bekleeden met een asphalt- en mastiek- laag, waarvan de kosten ongeveer f 100.000 bedragen. DE STAKING IN DE HAVENS. Het einde der staking. Uit de berichten is gebleken, dat alle bij de staking betrokken arbeidersorgani saties besloten hebben de staking zoo wel te Rotterdam als tc Am sterdam op te heffen. Dit geschiedde, nadat de arbeiders zelf daarover in hun algemeene leden vergaderingen hadden beslist. De organisaties wenschen echter niet over te gaan tot het afsluiten van een kollektief kontrakt op de voorwaar den als door de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid zijn voorgesteld. Zij verklaarden, bij de hervatting van het werk op voorwaarden, welke door hen niet zijn aanvaard, geen verantwoordelijk heid te kunnen dragen voor den gang van zaken in het bedrijf. Dit beteekent o: a., dat de organisatie-besturen zich in kwesties, die in de havens mochten ont staan, niet meer mengen zullen. De vroegere ongeregelde toestand keert dus weêr. De werkgevers hebben besloten a.s. Woensdag het werk weêr open te stellen. Zoolang er echter geen kollektief kontrakt met de vakorganisaties is afgesloten, zuilen de oude arbeidsvoorwaarden, dat zijn van vóór de staking, gelden. Het loon zal dus niet f7, maar f6,50 per dag zijn. Na Woensdag a.s. zal eerst blijken hoe de zaken zich zullen afwikkelen. De staking is begonnen op Zaterdag 14 Febr., des middags om 12 uur. Zij heeft dus precies tien weken g e d u u r d. "DAT ZIJN JE WARE KAPITALISTEN Op het feest in het Volksgebouw te Den Haag, waar Troelstra naar aanlei ding van zijn 60sten verjaardag werd gehuldigd, bleek het weer, hoe de tijd toch alles wel veranderen doet. De „Maasb." teekent dit als volgt Een mevrouw, stel u voor 25 jaar ge leden gold dit woord in het Esdeapeescb geloof als een vloek, bood bloemen aan namens de nietsbezittende vrouwen. Namens de bezittenden, waartoe de woordvoerdster meer behoorde, werd tot onze groote verwondering niets aange boden, of het moest zijn het ijzeren kistje van zijn hoogedelgestrenge vrienden, een symbool van de brandkast, die de niets- bezittenden of proletariërs, zooals men zich ten onrechte noemt, binnenkort noo- dig zullen hebben voor hun kapitaal. Toen Troelstra sprak van het balcon van het volksgebouw tot een groep stakende transportarbeiders, uit Rotterdam geko men, die nu al 10 weken leven vanèen zeer karige uitkeering, was het woord van den leider voor hen genoeg. Binnen in de zaal was overvloed en pracln van bloemen, dure bloemen. Buiten de honger en binnen ging de eerewijn rond en werden ververschingen aangeboden op dit jaarfeest van den leider der nietsbezittehden. Wij misgunnen hem dat niet, dat zij verre. Maar toen we ons verwijderden zagen we op een afstandje staan het kapitaal en het gnuifde en had pret, het gunde den leider nog eenige jaren van leiding, want deze was op den goeden weg. Bij dit feest, zeide het, is het al tout con'nne chez nous! Alles net als bij ons TUNESISCHE RECHTSPRAAK. Twee Bedoeienen waren naar de markt geweestde een had een kip gekocht, de ander hoender eieren. Op den terug weg kwamen zij overeen de eieren door de kip te laten uitbroeden en dan de kuikens te deelen. Nu wilde het toeval dat er dertien kuikens ter wereld kwa- Door BLEU van Celebes. (Veyvolg.) Ik zie nog haar met guirlandes ge tooide bergen, haar golvende cascaotes, baar op pluim gelijkende palmen, zacht- kens droomend bij de kust. Ik voel nog dé eenzaamheid van baar bosscben, ik kan nog hooien, bet kabbelen van haar beekjes, in mijn herinneringen leeft nog steeds het zuchten der bloomen die reeds 20 jaar vergingen. In de Presbytoriaansche kerk namen we een kijkje, 't Was juist dienst. We zagen, dat de giften niet in het oud- Hollandsch „kerkzakje" werden opge haald, maar in een enveloppe waarop des gevers naam was vermeld. Deze werd door den gever dichtgeplakt, en na afloop der dienst, opgehaald. Waarschijnlijk kennen ze niet den tekst „laat uwe linkerhand niet weten, wat uwe rechter- geeft!" Slechts noode scheidden we van dit sprookjes eiland, om 4 u. 's namiddags gingen we den oceaan weer op. Een dikke Amerikaan was te laat gekomen, doch haalde ons in een snelvarend stoom jacht nog in. Hij werd als een kist naar boven geheschen, wat transpireerde die arme man. Erger overkwam een verliefd jong- mensch met dito dame. Ze hadden een auto tochtje rond het eiland gemaakt hun passen en geld in de hut achterlatend, de deur gesloten, en de sleutel bij zich. De Korea Maru was reeds in volle zee, men. Hoe moesten die gedeeld worden Die vraag was moeilijk te beantwoor den en bracht hevigen twist onder de gerechtigden. Zij gingen met hen en kuikens naai den Cardo, de residentie van den Bei, waar niet alleen regeerings- maar ook rechtzaken behandeld werden. Na hun •geschil voor den heerscher uiteengezet te hebben, wachtten zij op zijn oordeel. De wijze Bei gaf bevel hen en kuikens naar zijn kok te brengen, die ze voor hem bereiden moestdaarna liet hij de beide klagers naar het marktplein voeren, en aan elk van hen 50 stokslagen geven, opdat zij voor de toekomst genezen zou den zijn van de heillooze zucht om dwaze processen te voeren. PROLETARIËRS GEWEERD. In Amsterdam woont dr. Sloos. Dr. Sloos is een sociaal democraat. Deze dr.. Sloos kocht in het Gooi, aan den weg van Hilversum, tusschen heer lijke dennenbosschen, een groot stuk grond om er in de zomermaanden een landhuisje te laten zetten. Er is ook in Nederland een vereeniging „Zomers Buiten" welke vereeniging zwakke gezinnen uit den arbeidersstand zomers voor een of meer weken naar buiten zendt. Die vereeniging kocht naast het terrein van den soc.-dem. dokter een groot stuk grond, omdat het daar erg gezond zou zijn voor de arbeiderskinderen en de vaders en moeders. 120 huizen zouden op dit groote terrein verrijzen, en dan zouden 120 gezinnen daar elke week of om de twee weken elkaar aflossen. Dr. Sloos was erg uit zijn humeur. De proletariërs vlak bij zijn heerlijk zomerverblijf En de dokter verzon en vond wat. „Met zooveel kinderen zou er een groot brandgevaar ontstaan. Politie toezicht zou noodig worden" (Volk 15 April). En de soc.-dem. dokter kreeg het gedaan, dat de vereeniging „Zomers Buiten" niet mag bouwen, althans niet op bet terrein naast dat van den dokter. (Limb. Koerier). MISVERSTAND IN DE LEER. Ds. Thaddeüs de Lantman, in 1618 predikant bij de Gereformeerde Kerk te Den Haag en wonende aldaar op de Laan, dicht bij de Remonstrantsche Kerk, liet aan de pui van zijn huis werken, doch terwijl zijn leer (ladder) tekort bevonden werd, leende hij de langere van de Remonstrantsche Kerk. Zoodra dit bekend werd, was er een geestig dichter, die er het volgende vers op maakte De grootste predikant der Haagsche [predikanten, En van de minste niet, die tegen het [gevoel Der Remonstranten zich liet hooien op [den stoel, Heeft zelf onlangs aanvaard „de leer [der Remonstranten" Dit geeft zeer veel misbaar voor die het [niet. verstaan, En des te mooier nog, dewijl het [consistorie, Schoon haar, zeer klaar, de waarheid [blijkt van deez' historie. Hem laat in zijn beroep, ja keurt het [welgedaan, Om dies wil, dat de leer der Remon strantsche Kerke Den hemel nader kwam, uan 's Leeraars [eigen leer Doch die 't rechtzinnig vat, verwondert [zich niet zeer, Hij nam de langste leer, omdat hij 't [hoogst liet werken. Moederschapszorg. Wij wezen onlangs een en ander maal op het groote gevaar van de actie voor- toen ze aan de haven kwamen. Wat er van geworden is, weet ik niet, waar schijnlijk hebben ze daar een volle maand moeten blijven, wachtepde op de volgende boot. Het eentonige zeeleven begon dus weer, maar de kapitein zorgde steeds voor nieuwe verrassingen, om het zijn passa giers zoo aangenaam mogelijk te maken en den goeden geest onderling telbewa- ren. Zoo woonden we een Japansche worstelstrijd bij, waaraan bijna alle ma trozen deelnamen, 's Avonds om 9 u. begon de knockpartij. Het bovendek was leuk versierd, waarin de Japansche kleuren de overhand hadden. De deel nemers hadden namen van Amerikaan- sche, Engelsche, Frpnsche, Japansche en ChineeSTïiie steden. Op het dek was gelegd een groote ring van stroo, met doek omwonden, de binnenruimte was met matrassen belegd. Het doel was, om de tegenpartij öf buiten den ring te werpen, óf in den ring op den grond te leggen. De eene partij was de witte, de andere do zwarte, kenbaar aan de witte en zwarte band om de lendenen. Om in alle bewegingen vrij te zijn, bestond hun kleeding alleen uit een kort broekje. Aan weerszijden van den ring hurkten de kleine maar gespierde kereltjes neer wachtend op de dingen die komen zouden. Plotseling rees een in bonte kleedij gehulde kerel op, die iets in het Japanscli riep, waarschijnlijk de namen der twee eerste worstelaars. Terstond daarop kwam de scheidsrechter in den ring, die op zijn beurt weer wat riep in een voor ons onver staanbare taal, waarop een witte en de z.g.n. moederschapszorg, waarin onder schoonen schijn een aanslag wordt ge pleegd op het gezin, op een van do voor naamste grondslagen van het leven. Dr. C. P. Gunning heeft in De Amster dammer, weekblad voor Nederland, de moederschapszorg genoemd de staats- socialisatie van het gezin. Hij schreef: moederschapszorg is de laatste stap op den weg, die leidt tot ontbinding van het gezonde gezinsleven een premie wordt gezet op onverant woordelijk samenleven. Dit is zeer juist. Men wil alle beletse len voor een ongebonden samenleven van man en vrouw wegnemen. De Staat zal de voornaamste „kosten", die zulke on gebondenheid meebrengt, vriendelijk dragen. Men beoogt niet dan een aanslag op bet huwelijk. De juistheid van dit inzicht wordt nog weer eens aangetoond door een voor standster, het Kamerlid Suze Groeneweg, die over dit onderwerp een rede beeft gehouden op de vergadering van de ver eeniging voor^ Sociale Kinderhygiëne, dezer dagen in Dén Haag belegd. Uit het verslag van die rede in Het Volk knippen wij dezen zin„Op de eerste te Washington gehouden confe rentie werd beslottin dat de zwangere vrouw zes weken vóór en na de beval ling recht zal hebben op rust met ver goeding van onderhoudskosten gedurende dien tijd en recht op vrije geneeskundige behandeling, terwijl de werkgever boven dien verplicht is de zoogende vrouw tweemaal per dag de gelegenheid te geven haar kind te-verzorgen. Deze be palingen gelden voor de gehuwde zoowel als de ongehuwde vrouw (hier ligt bet principe van kinderbescherming door moederschapszorg)" enz Wij vestigen de aandacht op hetgeen hier tusschen haakjes staat. Het bevestigt volkomen de woorden van Dr. Gunning. Het Volk schrijft naar aanleiding van die woordenals het gezin daar niet tegen kan, dat de moeder niet in alle omstandigheden afhankelijk blijft van den man en steun van de gemeenschap kan ontvangen in die tijden, dat zij den groot sten dienst aan de gemeenschap bewijst, als daardoor het gezin wordt gedena tureerd en miskend, dan ziet het er wer kelijk bitter treurig uit met dat gezin. Het blad vergeet, dat de beste dingen in ons leven wel eens de teerste dingen zijn. Het zou ook zoo kunnen redeneeren als de maatschappij er niet tegen kan, dat men de moordenaarsbenden van het „impulsieve element" in de revolutie niet rustig hun gang kan laten gaan, dan ziet het er treurig uit met de 'maatschappij. Welk verstandig mensch spreekt zoo'? En zegt men dan wat moet men zeg gen van het gezin, dat niet gezond leven kan als daarnaast niet de ongehuwde moeder wordt vertrapt en vernederd, dan zouden wij willen vragen wat hebt gij tot nu voor de ongehuwde moeder, voor de verleide en bedrogene moeder gedaan De Christelijke liefde is reeds jaren lang tot de armen uitgegaan. En zij doet het nog steeds. Er zijn van die menschen, die zich beroemen op „vrije gedachten en frissche geest", maar die al maar bezig zijn om ons van het beste te berooven dat het leven kent. En dat onder den schijn van het leven te willen verbeteren. Laat ons ook hier wakende zijn tegen den geest uit de diepte. (Stand.). Het groepsegoïsme terugdringen. Met instemming lazen wij in „Patri monium" Sommige arbeidersgroepen staan on getwijfeld sterk, ook bij hooge Iooneischen, wanneer zij kunnen wijzen op de buiten gewone winsten van de ondernemingen, in wier dienst zij zijn. Maar van algemeen sociaal standpunt, zwarte, tegen over elkander gehurkt in den ring, plaats namen. Nu werd door den scheidsrechter een plankje opgeheven en een schor „Up" uitgestooten Direct kromden de twee kereltjes zich als tij gers tegenover elkaar, de vuisten ais klauwen voor zich op het dek gebonkt de heenspieren spanden zich als koorden, de voorhoofden drukten tegen elkaar en ze staarden in elkanders oogen als katten. Plotseling, als eeri windstoot zoo snel, grepen ze elkander beet en -begonnen te worstelen, sclror toegeschreeuwd door den scheidsrechter. De spieren van den bovenarm trokken zich samen, en geleken één vleeschmassa. Telkens wanneer de eene een truc wilde gebruiken, was de andere daarop voor bereid en maakte die „zet" vervallen, door been, arm of hoofd, zoodat ze weer „enquitte" waren. Dan, plotseling zette de eene aan, en wierp den tegenstander over zijn hoofd buiten den ring of schoot met het hoofd onder de beenen van den ander, zoodat deze op liet dek kwakte. Typisch koelden de lui zich af, ze namen af en toe wat zout in den mond, snoven door den neus wat water op en spoten dat mengseltje zoo op elkanders lichaam. Ieder zijn meug. Eindelijk hadden allen een beurt gehad, en kregen we te zien de wurstelparade. De scheidsrechter hurkte midden in den ring. De deelnemers der witte partij kwamen achter elkaar aan, en schaarden zich een armlengte van elkaar af om den ring heen. Huil lichamen waren nu bedekt met kostbare geweven doeken, waarop grillige draken en slangen in hel en bijzonder ook met het oog op de zwakkere arbeidersgroepen, zal in den regel een vermindering van de winsten door verlaging van de prijzen eer aan beveling verdienen dan een verhooging van de, op zich zelf redelijke, loonen eener groep. In den regel. De quaesiie kan anders staan in een weelde-industrie als bijv, de diamantnijverheid. Een verlaging van de prijzen is daar geen zaak van algemeen belang. Maar stellig is het wèl een groot algemeen belang, dat bijv. de prijs der kolen zoo laag mogelijk zij, met dien verstande natuurlijk, dat een behoorlijk loon aan de mijnwerkers, die een moei lijken en gevaarlijken arbeid verrichten, verzekerd zij. Maar een redelijken kölen- prijs heeft op de voortbrengingskoslen van schier alle eerste levensbehoeften een gunstigen invloed. Men lette nu eens op wat in Engeland gebeurd is. De mijneigenaars maakten in den laatsten tijd groote winsten. Dat was, op zich zelf heel begrijpelijk, voor de arbeiders een reden, om een flinke loons- verbooging van 3 shilling per dag te vragen. - Maar de mijneigenaars oordeelden, vermoedelijk onder den druk der regee ring, dat een verlaging van de prijzen meer aanbeveling verdiende. Zij ver minderden den prijs der bunkerkolen, wat een totaal bedrag van 24 millioen pond sterling vordert. De mijnwerkers betoonden zich mot deze prijsvermindering niet ingenomen. Zij zagen daardoor de kans op loons- verbooging, gebaseerd op de hooge winsten, afnemen. Toch blijven zij op loonsverliooging aansturen. Zij willen een scheidsrech terlijke beslissing uitlokken. Maar om daarbij wat speling te hebben, verhoogden zij den oorspronkelijken looneisch tot 42 shillings per week. Er kan nu wat af! Wij kunnen niet beoordeelen, of de bedrijfsresultaten, ook bij de verminderde prijzen, een loonsverliooging toelaten. Het lijkt ons waarschijnlijk, dat er óf van de prijzen nog wel wat af zal kun nen, óf wel dat er bij de loonen nog een bedragje bij kan. Immers zijn ook de ge reduceerde prijzen nog altijd hoog. Onze schepen, die in Engeland moeten „bun keren", zijn natuurlijk door de prijsver laging wel wat gebaat, maar zij zullen nog steeds hooge prijzen moeten betalen. Hoe dit alles zij, deze geschiedenis is leerzaam. Vooreerst blijkt er uit, dat de prijzen onnoodig boog zijn opgedreven. Er kan blijkbaar van den prijs der bunkerkolen heel wat af. Maar de mijneigenaars pro fiteerden. De arbeiders wilden dat evenwel ook doen. Een vermindering van de prijzen en düs van de winsten, hoezeer in het algemeen belang ook van hun mede arbeiders, was hun niet aangenaam. Zij zouden liever hebben gezien, dat de mijn eigenaars den buit hadden gehouden. Als zij slechts mee mochten deelen 1 Zoo gaat het wel meer. Deze geschie denis herhaalt zich telkens. Het groepsegoïsme werkt bij de patroons èn arbeiders. Eu het is meer dan ooit do tijd, om het terug te dringen met alle macht. Onze verarmde maatschappij kan en mag niet toelaten, dat sommige groepen zich onredelijk bevoordeelen en daardoor an deren nog dieper in de ellende doen weg zinken. Dit doet de behoefte geboren worden aan publieke organen, die boven de par tijen staan en die zoowel over prijzen als over loonen hun oordeel kunnen laten gaan. Bedrijven als de inipien behooren wel zeer heslist van uit gemeenschapsoog punt geëxploiteerd te worden. Gelukkig geeft ten onzent hot Staats bedrijf den toon aan. gouddraad. Do scheidsrechter hief het groen gekwast plankje omhoog en op dat sein hieven allen de handen omhoog voor zich uit, en onder hevig sissen om laag, waarna ze zich verwijderden. Een plechtig oogenblik, die stilte, alleen ge baren, 't Was of die lui ons nog geheim zinniger werden, bij 'tzien van dat. Vervolgens kwam de zwarte partij aan de beurt, en deed hetzelfde, waarna we te zien kregen, het worstulcu uit de vrije hand. Een plaatste ziclr in den ring, en werd direct aangevallen. Wanneer de tegenpartij was geveld, kwam direct een ander 'de plaats innemen, zoodat het op 't laatst een vellen en aanvallen was, Soms kwamen er verscheidene liefheb bers tegelijk aan, allen met het doel, dio ééne in den ring te vellen. De beste, of die er 't eerst bij was, mocht dan worstelen, de rest wachtte. Naar men mij vertelde, was dit het lievelingswor- stelen van den Japannees, zoo uit de vrije hand, ze worden dan gewoon fana tiek. De winnaar was een pootig Jantje, luisterende naar den naam Washington. Een dollar Yankee voelde zich bierdoor zoo vereert, dat bij een handvol dollars naar Washington wierp, die zicli natuur lijk haastte, dat kostbare vrachtje in veiligheid te brengen. Daar de kapitein natuurlijk niet alles van zijn kant kon doen komen, om bet den passagiers aangenaam te maken, namen wij als passagiers onderling het besluit, een sportfeest te doen plaats hebben. Een comité werd benoemd dat bet programma vaststelde en giften in zamelde. Door dat meer dan 500 dollar Een algemeen verschijnsel. De oorlog bracht een zedelijke inzin king, die zich in verschillende (opzichten openbaart. Ouder meer teekent zich deze achter uitgang der moraliteit duidelijk af in het toenemende drankmisbruik, dat alierwege valt te constateeren. Struisvogelpolitiek baat hier niet. De berichten uit verschillende streken van ons land zijn zóó talrijk en zóó een stemmig, dat niet kan worden betwijfeld of de uitzetting van liet alcoholisme is een algemeen verschijnsel geworden. Nog dezer dagen werd b.v. uit Zwolle boricht „Werden te Zwolle 't vorig jaar gedu rende de maanden Januari, Februari en Maart 11 processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, in de eerste 3 maanden van 1920 was dit aantal 66. Ook gedurende de beide Paasch- dagen was liet aantal processen-verbaal abnormaal groot". Zooals het in Zwolle was, is het ook elders. Te vroeg is geweest de juichtoon der genen, die den drankduivel onherroepelijk gekneveld achtten. Te vroeg is geweest de lofspraak op toenemende beschaving en veredelende sport, die het alcoholisme doodelijkjtroffen. Het zondige menschelijke hart is ge bleven en nu de depressie een oogenblik verslapte, werd aanstonds de boozo uit gieting van de drankzonde zichtbaar. Onze drankbestrijdersorganisaties zien haar roeping als vanzelf aangewezen. Hare taak is na den oorlog onnoemelijk veel verzwaard. Zij zullen die taak ten volle verstaan en Neerland's Christenen zullen huu krachtigeu steun niet onthouden. (Rotterd.) TER NEUZEN, 27 April f920. Tot onderwijzer aan de Chr. School, Jozinastraat, alhier is benoemd, in de vacature Weeda, de heer J. C. Bal, on derwijzer aan de Chr. School te Knol, gemeente Hoek. Door het bestuur der woningbouw- vereeniging Werkmansbelang" alhier is na bekomen machtiging van den Minister van Arbeid en den gemeente raad van Ter Neuzen het bouwen van de aanbesteedde 12 middenstandswonin gen gegund aan de 5 laagste inschrijvers der afzonderlijke perceelen, zijnde voor metselwerk den heer W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen voor f 59.990, timmer werk de beer Kr. Dieleman te Zaamslag voor f 60.000, ijzerwerk de heer Aug. Dliaeze voor f2096, loodgieterswerk B. Dliaeze te Ter Neuzen voor f 4706 en schilder- en glaswerk Alpli. Guilliet te Ter Neuzen voor f7056,samen f 433.847. De heer A. Bedet van hier, is benoemd tot bouwkundig opzichter-leoke- naar bij liet architecten bureau van de Leijken en Mink te Enschedé. ^Driewegen. Gehoor gevend aan de advertentie, waarin „allen die meevoelen voor de lijdende menschheid" werden opgeroepen ter vergadering bij mej. wed. P. Dieleman alhier, kwamen Zaterdag avond eenige belangstellenden te samen. De oproep ging uit van de Vereeniging „Het Groene Kruis" te Ter Neuzen. De heer J. C. Jansen, daartoe door liet be stuur uitgenoodig, was bereid deze ver gadering in te leiden. Nadat hij liet doel van deze vergadering had bekend ge maakt, gaf hij een heldere uiteenzetting van 't werk van „Het Groene Kruis" tc Ter Neuzen en wat deze Vereeniging voor Driewegen zou kunnen zijn. Spr. plaatste vooral op den voorgrond, dat het noodzakelijk was dat te Driewegen een sub-depót werd geplaatst, al was het dar. voorloopig maar met enkele mate rialen, die in sommige gevallen direct noodig zijh. werd ontvangen, kon aan het feest een eenigszins uitgebreid karakter worden gegeven. Het zou 6 dagen duren en bestond iudeksport, dansen, Japan sche theatervoorstelling, Roode Kruis- bazaar, bioscope-voorstelling, gecostu- meerd bal en dergelijke dingen. Heel wat animo was er onder de deelnemers, vooral toen op bet gecostumeerd bat een Marker visscher met zijn vrouw ver scheen, de Hollandsche klompen hadden algemeen bekijks. De passagiers gingen allen gezellig met elkaar om en netjes. Ergerlijke tooneelen die aanstoot gaven, waren niet te zien. 't Is een schande om 't te vermelden, maar 'tmoct, de Japan sche kapitein zonder godsdienst., keek scherper als de Hollandsche kapitein, die zich Christen noemde. En waar een kapitein een goed voorbeeld geeft, volgt de equipage, behoudens enkele uitzon deringen. De stijve verhouding van do Hollandsche schepen zagen we hier niet, de Amerikaansche dollarkouingen gingen met de lichtmatroos vriendschappelijk om, en de millionair Henderson was heel wat aardiger dau een Hollander, die f250 per maaud salaris had en niet met zijn collega wilde omgaan, omdat deze slechts f225 had. Eere wien zo toekomt, de Japanneezen verdienden ze ten volle. Geen onbetamelijk woord of vloek boorde men, zelfs niet onder de matrozen. Voor ieder bad de kapitein een' praatje, alleen was hij moeilijk te verstaan, Japanneezen spreken zeer moei lijk Engelsch. (Wordt vervolgd).

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2