h. i m Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Mengelwerk. Vervoer en Aileveriiigs- verbod. Bekendmaking. A d Y e r t e it t i it. Bekendmaking. Openbare Verkooping Ter Neuzen. WOONHUIS Openbare Verkooping. Een een Huis en Erf was er die pleitte voor een andere en ^Zoo vonden de sociaal-demoraten den toestand, toen zij in de Neder andsche volksvertegenwoordiging hun intrede de- Toen begon echter de strijd voor een getere behaudeling van Indië. Alles wat sinds gedaan is voor den Indiër komt voor rekening van de soci aal-democraten en inzonderheid v.oor die van den heer Van Kol. In groote bescheidenheid zegt hij het 26 Nu is het zoover, dat de grondslag belegd is voor het zelfbestuur van Indië. De oude tactiek van de sociaal-demo- crateu moet nu worden veranderd. Lens strijden zij voor den Indiër, thans moe ten zij ynet hem strijden. De dag stijgt ter kimme. Het gestrooide zaad begint vrucht te dragen. Er komt een Indische Staat los van Nederland, die stellig al de zegeningen van "de sociaal democratie zal genieten. Wil*men in Indië weten wat dit betee- kent, dan kan men in Hongarije, 111 Rusland en thans ook 111 Duitechland uitnemend terecht. Voor Indië zou het misschien nog heel wat erger worden. Dit geschriftje zal nu in Indië wor den verspreid. Wij ontkennen met, dat Nederland een schuld aan Indië heeft. Maar het wil ons voorkomen, dat liet ergste wat aan Indië zou kunnen ovei komen, is, dat het de sociaal-democratie van uit Europa importeerde. En dat in een tijd, nu de machteloos heid van die strooming hier reeds meer en meer duidelijk wordt. Als Indie aan iets behoefte heeft, dan is het aan de waarheid. Hot spijt ons, dat de heer Van Kol alleen gedacht heeft aan de propaganda voorwij zullen nu maar zeggen voor zijn partij. Vrouwenkiesrecht. De Vrouw is op eenmaal naar voren getreden. Schier alle a r. bladen wijdden in de laatste maanden hoofdartikelen en drie starren aan de kwestie van het vrou wenkiesrecht. Al deze stukken zijn „in mineur ge- 7 ^Ellenlang weidt men uit over het droevige feit, dat aan de vrouwen het stemrecht is verleend. Aan het slot komt dan de raad nu het er eenmaal is, is het gewenscht dat ook de christenvrouwen gaan stemmen. Gehandeld wordt op deze wijze bij, over en zonder de vrouw. Niet beter maken liet de kiesvereem- gingen, vooral vele op t platteland, die eindeloos discussieereu over het toelaten der vrouwen als gewone leden, ter wijl de vrouw meestal vooraf ongeschikt geacht wordt de hooge functie van b e- s t u u r s 1 i d te vervullen. Zelfs de meest zachtaardige vrouw moet de houding van vele christenman nen met verwondering gadeslaan Eenzijdig wordt afgegeven op het vrou wenstemrecht dat ten slotte dit erkent men, stem plicht meebrengt Tevergeefs zoekt de christenvrouw naar een woord van wardeering dat spreekt van haar meeleven in den strijd om de eere Gods 1 Vaak wordt de socialistische vrouw genoemd als voorbeeld van mede- strijdster naast den man. Zijn we dan den schoolstrijd vergeten, waarin de vrouw zeker niet liet. kleinste aaudeel heeft gehad Moest zij niet rondkomen met het kleine tractement en heeft niet menige ouderwijzersvrouw met haar man gewed ijverd i'nvolharding en trouw aan het beginsel Lezen we in onze dagen niet telkens van den overlast aan vrouwen en kin deren van werkwilligen gedaan? Ook de vrouwen der arbeiders, zij staan met hun mannen midden in den strijd Aan li a a r mede was het te danken toen in November 1918 de Revolutie bezworen werd De christenvrouwen uit alle standen hebben meegeleefd Ook mevrouw Groen van Prinsterer, die in het bestuur van menige Christe lijke School en Vereeniging zat, heeft haar opvolgsters gehad Hoog- en laag geplaatste vrouwen hebben de zaak van Christelijk Nederland tot haar zaak gemaakt Vanwaar dan deze sobere, om niet te zeggen onkiesche toon in inenig pers artikel, door vele kiesverëenigingen aangeslagen Welke bezwaren brengt men in (Rotterd TER NEUZEN, 14 April 1920. Als een bewijs dat er gedurende de l'aaschdagen is „gedanst" 't volgende. Toen eenige koeien onder begeleiding van „den baas" de Korte Dijkstraat doorgingen, was één dier koeien 't te machtig om zoo braaf door te loopen. riotseling gaat hij door de geopende deur van een aldaar gevestigd café naar binnen- en stapt op 't gemakje naar het draaiorgel. Dansende kwam de koe weer op straat, de staart hoog in de lucht, achtervolgd door den caféhouder. Gaf dat beest geen goed beeld van velen die zoo'n zaal bezoeken Kalm er in, gek er uit. Naar we vernemen is de staking cm het Belgisch gedeelte van den spoor weg Mechelen Terneuzen beëindigd dooi den invloed van den Belgischen Minister van Spoorwegen. De overeengekomen voorwaarden gelden alleen voor liet Bel- gisch personeelvoor het personeel op bet Nederlandsche gedeelte, dat onlangs voorloopig een gunstige loonregeling ver kreeg, wordt omtrent een definitieve regeling onderhandeld. Volgens betrouwbare inhcbtingenwordt door het Belgisch personeel druk uitge oefend op den Minister om den spoor- wee op Belgisch gebied te naasten door den staat en voelt deze daar veel voor ware het niet, dat die ook voor een deel op Nederlandse!) gebied loopen, clan zou zoowel deze als de spoorweg Gent- Terneuzen reeds lang door den Belgi- schen staat zijn overgenomen. Onder Belgisch personeel van laatstgenoemde lijn heerscht nog steeds ontevredenheid. Wanneer niet aan de wenschen voldaan, wordt de volgende maand weder staking verwacht. Axel. Door onbekende oorzaak, ont spoorde hedenmiddag op den Langen weg bij Drie Schouwen de van est- dorpe komende passagierstram. De ma chinist v. d. Est woonachtig te Ier Neu zen werd onmiddelijk gedood door het omvallen der machine. De ongelukkige laat een vrouw met 4 kinderen na. er- dere ongelukken kwamen niet voor, alleen werd een reiziger door glasscherven verwond. Axel. Toen Zaterdag j 1. na atloop der markt, de lieeren J. de K. en M. J. van Driewegen huiswaarts reden met een rijtuig, moesten aan „den Tol twee wagens van den landbouwer worden gepasseerd. De wagens weken naar links uit, en hoewel uit alle macht aan de teugels werd getrokken, liep 't regelrecht op de paarden van C. Y. en boorde met den boom van het rijtuig een diep gat in de flank van het mooie linkerpaard, zoodat in een oogenblik tijds de straat- steenen rood waren van het bloed. 'tls te hopen dat het paard mag be houden blijven. Nog de een, nog de,ander had schuld, 't ongeluk is te wijten aan de koppigheid van 't rijtuigpaard. Hontenisse. Als een staaltje dat we een zacht voorjaar hebben, zij vermeldt, dat op het land van den landbouwer J. J. te Kloosterzande, de paardenboonen reeds jonge peulen hebben. Deze boonen zijn verleden jaar bij 't oogsten uit de schulpen gevallen en op 't. land blijven, liggen. Door 't zachte weer zijn ze vroeg ontkiemd, hebben vlug gebloeid, en dra gen nu reeds de jonge vruchtjes. Zeker een zeldzaam iets. Zuiddorpe. Het schijnt, dat de Belgische en Fransche lekkerbekken door den oorlog den smaak der „kikkerboutjes" niet vergeten zijn, want, de Belgische kikkervangers hebben hun oud jacht terrein alhier weer opgezocht, wat aan tal van „Zeeuwsche nachtegalen" het leven kost. Of de Belgen alleen niet tijdig kunnen voldoen aan de aanvragen hunner op kikkerboutjes-beluste cliënten of ze bij onze jengd liefde voer de dieren willen aankweeken? weten we niet, maar kinderen, die ook ter „puitenjacht" gaan, ontvangen twee tot drie franks per 100 kikkertjes. Behoorlijk schoongemaakt en goed verpakt in ijs worden de lekkere „bout jes" via Sas van Gent over de grens gestuurd. Een buitenlandsch paspoort en een visum van den consul hebben ze niet noodig. Dat kleine oorzaken soms groote gevolgen hebben, ondervond dezer dagen een landbouwersknecht alhier, die met eenige leege zakken op ziju kar huis waarts keerde. Een restant-je van een brandende si garet was op de zakken terecht gekomen, die weldra begonnen te smeulen, om op den Kinderdijk geheel in brand te vliegen. Een zware rookwolk maakte den voer man opmerkzaam op het vuurtje, dat op zijn kar „gestookt" werd, waarna met vereende krachten het blusschen aanving. Van de zakken waren er vele erg beschadigd. (Zei.) Walsoordei'. De directeur van de N. V. Nieuwe Bloemfabriek alhier heeft bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan dat de vennootschap is opgelicht voor 100 balen meel ter waarde van f2000 door zekeren M. de J. van een handels- bureau in de Ooievaarstraat te Rotter dam. Op 17, 18 en 19 Juni zal te Goes de jaarlijksche Algemeene vergadering I der Vereeniging voor waterleidingbelas ting in ons land worden gehouden. De tweede dag der vergadering zal gewijd zijn aan de watervoorziening van Zeeland, zooals zij was, is eu worden moet. Op den derden dag zal per auto een tocht worden gemaakt door het gebied der Zuid-Bevelandsche Waterleiding, ter be zichtiging van haar werken en inrich tingen. Een goedgeslaagde Aprilgrap. In het Weekblad voor Bloembollen cultuur kwam een advertentie voor, wel ke o.ui. als volgt luidde: Heeren Belanghebbenden worden uit- genoodigd tot het bijwonen eener belang rijke demonstratie, welke Donderdag ge houden zal worden met de reeds in Limburg zeer gunstig bekend staande o'liemotorhandploeg van de Nepo-Olignire- fabrieken van Landbouwwerktuigen te Draag De motor wordt, gedreven door aller lei soorten olie, als raapolie, lijnolie, lampolie en petroleum. In de practijk is de merkwaardige ontdekking gedaan, dat het meeste re sultaat bereikt werd, mdierr-gestookt werd met petroleum, waarin op elke liter een flaconnetje van de algemeen bekende Haarlemmerolie vermengd is. Tengevolge hiervan is. de ploeg in som mige streken van Limburg bekend on der den eigenaardigen naam van Ilaar- leinmerolieploeg. De demonstratie vindt morgen plaats om 10 uur precies, op een tuin te Lisse in de nabijheid van het kasteel ud- lust" en de Zwarte Laan. Dichtstbij zijnde halten der stoomtram Lisserbrug en Nachtegaal. Alle nadere inlichtingen worden gaar ne mondeling en schriftelijk verstrekt door L I R Panee, Amsterdam, generaal- a«eut voor Nederland en koloniën van de N epo-Qleg n i re-fabrje ken van Land bouwwerktuigen te Praag. De datum 1 April was weggelaten om geen argwaan te wekken. Donderden personen zijn er in mge- gevlogen. Er was ruimschoots te gemeten van hel moois der bollenvelden, doch niet van eenHaarlemmerploeg. Over het algemeen vatte men de grap van de vroolijke zijde op, al meesmuilde een enkele vau flauwe mop. Bij goed nalezen vau de advertentie had men tot de oplossing van de rebus die de advertentie bevatte, kunnen ge raken, door den fabrieksnaam en dien van den generaal-agent van achter naar voren te lezen. De oplossing luidt dan aldus: Nepo- Olegnire er in geloopen. L I R Pa- nee een April. Alzooer in geloopen (op) 1 April. Arm oudje Te Amsterdam waren op Wittenburg eenige kinderen aan het spelen. Zij had den een touw aan een la ntaarnjiaal ge bonden en zwaaiden zoo rond. Een der kinderen zwaaide eensklaps tegen een 80 jarige vrouw, die viel en onder een schillenkar terechtkwam. Even later overleed zij. Een „lief" hospitaatje! Mevr. de wed. K inwonende bij een familie in de Ruichhaverstraat te Am sterdam, heeft bij de politie aangifte ge- i daan dat postwissels voor haar bestemd, 1 niet 'in haar bezit zijn gekomen en bij informatie aan bet postkantoor toch geind bleken te zijn. Thans heeft mej. W. bij wie bedoelde dame inwoont, be kend," de wissels valschelijk te hebben onderteekend en geïnd. De bedragen beliepen de som van ruim f 150. Er kwam nog meer aan het licht. Op 29 Mei van het vorige jaar deed deze juffrouw aangifte van een inbraak ten haren huize. Thans heeft zij ook bekend bedoelde inbraak zelf te hebben gepleegd en het toen vermiste goed, een bedrag aan geld en eenige gouden voorwerpen, zich zelf te hebben toegeëigend ten nadeele van mevr. de wed. K. oogenblik van zijn arrestatie was hij nog in bezit van 76,000 frank. Een huwelijksadvententie. Gefortuneerd meisje, met gevulde pro visiekast zou gaarne kennis maken met intelligent jonge manbrieven onder „ernstig gemeend" enz. Deze typische annonce stond korten tijd geleden in een der Boedapester couranten. Werkelijk een goede manier om aan den man te komen Gods Naam. In een spoortrein zaten twee matrozen in een druk gesprek. Het was geen slechte taal, die de twee frissche jongens met elkaar hadden, maar door de zoo algemeene, slechte gewoonten, misbruik ten zij voortdurend Gods naam, totdat een medereiziger, een oud man, zich tot een der beide matrozen wendde, met de woorden „Als ik je bidden mag, beste vriend, doe mijn Vader niet langer smaad aan „Uw vader smaad aaudoen antwoord de de matroos verwonderd, „ik ken uw vader in het geheel niet en heb nooit over hem gesproken. Kent gij hem misschien, Jolian „Neen", zeide zijn kameraad. „Des te treuriger voor u beiden' I sprak de onbekende„als gij mijn Va der kendet, dan zoudt gij Hem ook lie.- hebben; ik bid u, och misbruik .Zijn Naam niet meer!" De oude man greep de hand van den matroos, en sprak hem nu van Gods barmhartigheid. Het hart des jonge lings ging open, en hij vertelde, hoe hij een half jaar geleden voor het sterfbed zij ner moeder stond; zij had de handen op zijn hoofd gelegd en God gebeden hem te zegenen. Bij deze herhinering kwam hem plot seling de vraag op de lippen „Gelooft gij, dat God mij, armen zondaar, neg redden kan Zoo werd het een lang en gezegend gesprek. Door het krachtig getuigenis van dezen dienstknecht Gods vonden beide matrozen vrede met God en liet eeuwige leven. Zij kwamen beiden uit de duisternis tot het licht. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend De Minister van L. N. en Handel maakt bekend lo. dat met ingang van heden liet vervoer en de aflevering van buiten- landsche rogge, buitenlandsche rogge bloem en buitenlandsch roggemeel weder is toegestaan, de aanvoer daarvan aan geen beperkende bepalingen meer is gebonden en derhalve weder door parti culieren kan geschieden. De uitvoer dezer producten kan even wel nog niet worden toegestaan. 2o. dat het niet in de bedoeling der Regeering ligt om ook zeil nog ïogge aan te voeren. 3o. dat de verstrekking van Regeeriugs- wege van grondstoffen voor de grof- roggebroodbereiding met 1 Juli zal op houden en dat de voorraden rogge der Regeering op dien datum ongeveer zullen zijn opgeruimd. Ter Neuzen, 10 April 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der Gemeente ZAAMSLAG maakt bekend, dat de uit reiking der broodkaarten, geldende voor de 34ste periode, zal plaats hebben op vertoon van de rantsoeneeringskaarten voor de nummers 1 tot en met 500 op 14 April. 500 en hooper op 15 April. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. LI. De wereld op zijn kop. Een ongeschoold werkman bij de ge meente-reiniging te Utrecht, een gewone straatveger, heeft een weekloon van f20.70 plus f4 tijdelijk voorschot op Joon f24.70 per week, f 1284.20 per jaar. Een onderwijzer die bij het openbaar lager onderwijs aldaar in dienst komt, dus examens heeft gedaan en eeu klas voor zijn rekening krijgt, geniet f 1000 per jaar. De veger bij de reiniging is den on derwijzer dus f284 in loon vooruit. „U. D." Een drama. Een schreiende vrouw, met een 2-jarig kindje op den arm, meldde zich, naar we in de „Tel." lezen, Dinsdagnacht om 3 uur aan, op een politiebureau te Brussel en vroeg den commissaris te spreken. Ze verklaarde Antoinette D. te lieeten. Door de mishandelingen van haar man ten einde raad gebracht, had zij besloten, hem gedurende zijn slaap de keel af te snij den, doch door afkeer van het bloed, had zij de gaskraan in de slaapkamer opengedraaid. Op deze verklaringen begaf zich de politie in gezelschap van de moeder naai de woning in de Pieterseliestraat. De commissaris deed aanstonds de gesloten kamerdeur openbreken. Uit het slaapvertrek sloeg hem een overweldigende gasreuk tegen. De man lag te stuiptrekken op het bed. De kunstmatige ademhaling werd vruchte loos toegepast en kort nadien stierf het slachtoffer in het St.-Janshospitaal. De vrouw is naar de gevangenis ge bracht. Hollander te Parijs aangehouden. De politie te Parijs heeft, naar de „Msb." meldt den 37-jarigen Nederlander Willem Duitschman, gearresteerd, die bij een groote bank een valsche cheque groot 140,000 frank geïnd had op naam van een Brusselsche bank. Op liet Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: F. Bareinan, landbouwer, P 78, uit Hoek. M Bareman, dienstbode, I' 38, uit Hoek. A. J. Hak, Off. Leger des Heils, Donze- Visserstraat 61, uit Hoorn. M. Monster, Off. Leger des Ileils, Donze- Visserstraat 61, uit Hoorn. L. Leijs, zonder, O 196, uit Rilland Bath. P. J. de Regt, matroos, Dekserstraat 44, uit Rotterdam. J. de Groote, landbouwersknecht, I' 94, uit Hoek. L. Bierens, agent van politie, M. Erjke- straat 19, uit Leerdam. J. de Vos, veldarbeider, O 48, uit Zaamslag. Vertrokken: W. C. Kool, dienstbode, naar St. Nico- laas (B.). I. J. Michielsen, dienstknecht, P 96, naar Westdorpe. H. W. van Aalst, bootwerker, Tholens- straat 33, naar Vlissingen. R. Vermeulen, zonder, Greuulaan 2, naar Wemeldinge. M. P. Moggré, bankbediende, Axelsche weg 12, naar* Amsterdam. .1. Bal, kommies, Nieuwediep 102, naar Rotterdam. E. M. Dierickx, dienstbode, naar Bon- cliaute (B.). L. C. H. Wiers, rijwielhersteller, Donze- Visserstraat 177, naar Vlissingen. C. E. Schieman, dienstbode, Noord straat 66, naar Axel. C. M. Neet.eson, zonder, Verbinding straat 14, naar Sas van Gent. M. Damman, winkelbediende, Noord straat 78, naar Middelburg. Th. Smet, klompenmaker, P 110, naar Bouchaute (B.). J. Dieleman, zonder, P 140, naar Axel. A. B. Nijliof, pater capucijner, P 183, naar Tilburg. J. de Ritter, schipperskuecht, Elleboog 3, naar Rotterdam. G. J. de Bleaij, zonder, Klaussenstraat 6, naar Hardingsveld. N. J. Rouw, dienstbode, Steeukamplaan 10, naar Hoek. L. C. Witte, dienstbode, P 121, naar Maria-Hoorebeke (B.). Burgemeester en Wethouders van de gemeente HOEK maken bekend: dat, de ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen op 3 Mei a.s. tot de openbare lagere school wenschen toegelaten te zien, daarvan tot en met 80 dezer bij het hoofd der school aan gifte kunnen doen. Kinderen die zes jaar oud zijn, of dit in den loop van dit jaar worden, worden toegelaten. Hoek, 12 April 1920. Burgemeester en Wethouders vau Hoek, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Kersstraat 3-5. TER NEUZEN. Telefoon 58. Behandeling van alle Bankzaken TE Notaris VAiV DER MOER zal op Dinsdag 27 April 1920, des namiddags 2 uur (Zomertijd) in de herberg van den heer A. de V rieze aan de Markt, ten verzoeke van de erven van den heer JANNIS VINKE in het openbaar verkoopen A het door genoemden erflaten be- woond geweest zijnde met toebehooren, verderen opstal en erf aan de De Jonge straat, Ter Neuzen, kadaster Sectie L nommer 198 groot 1 are 4 centiaren. Aanvaarding na de betaling of zooveel vroeger als zal worden toegestaan. Betaling koopsom 2 maanden ua de toewijzing. Onkosten 8 dagen. De' kooper moet bijbetalen grondlas ten en personeele belasting over 1920, terwijl hij 3 lampen moet overnemen voor f 10Ö. Het perceel is voorzien van electnschc lichtgeleiding. Tc bezichtigen op aanvrage bij den heer J. Marsilje, slager, Noordstraat. BHet voortdurend recht van huur op eene vrouwen-zitplaats in de Her vormde Kerk te Ter Neuzen, A. middenzuidzijde no. 1. De Notarissen DREGMANS te Axel en VAN DER MOER te Ter Neuzen, zullen ten verzoeke van Mej. de Wed. en Kinderen C. DE PUTTER te Hoek (Wijckhuizen- polder) ter herberge van Mei de Wed. Jac. de Meester te Hoek, op Donderdag den 29 April 1920, des namiddags 2 uur (Zomertijd) ver koopen bestaande uit Huis, Schuren en Erf, Tuin, Boomgaard, Bouw- en Weiland en Weg te HOEK, in den Wijckbuizenpolder, ter grootte van 16 H.A. 90 A. 73 c.A. (37 gem. 283 roeden) verdeeld in 11 koopen, en te NEUZEN - Nieuwediep, groot 70 c.A. (op erfpachts-grond). VOORTS 4 AANDEELEN in de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Alles nader en breeder te a n u o n c e e r e li. -1 p I

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3