Orgaan ter verspreiding der —,r r Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 233. Zaterdag 10 April 1920 3e Jaargang. Uit de Schrift. De onmiddellijke gevolgen van het Bolsjewisme. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. Uit de Pers. A"ea^in dea'redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter.Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT l Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVFRTFNTIËN Van 1-4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per ONVOORZICHTIGE ROEIERS! I)e profeet Ezechiël kondigt in boven staand Schriftwoord de oorzaak aan van den aanstaanden val van Tyrus, de rijke bloeiende koopmansstad aan de Middel- landsche Zee, die handel dreef op schepen met vele volken. Toen de Chaldeëu Palestina aanvielen had Tyrus zich grootelijks verheugd in den val van Jeruzalem. Met leedvermaak had Tyrus uitgeroepen „Heahzij is verbroken, de poort der volken zij is tol mij omgewendik zal vervuld wor den zij is verwoestMaar spoedig zal Tyrus zelf den arm des geweldenaars voelen, want Nebukadnezar zal tegen haar opkomen en haar verwoesten. In rijkdom en weelde moge zij door haar overzeeschen handel thans bloeien, de profeet kondigt aan, dat haar val en on dergang zeker en onvermijdelijk is. En daarvan noemt hij als oorzaak: „Die u roeien, hebben u in groote wateren ge voerd". De profeet gebruikt een beeld, dat het zeevarende volk van Tyrus wel sterk moest toespreken. Hij vergelijkt Tyrus met een schip, dat door roeirie men wordt voortbewogen. Maar stel u nu vooraan de riemen van zulk een schip zitten onbekwame en onvoorzichtige roeiers, dan is liet noodlottig gevolg, dat liet schip in groote geweldige wateren wordt gevoerd, waar liet stormt, .eeii schipbreuk onvermijdelijk wordt en liet zinkt weg in liet hart der zee. Zoo is het nu ook met Tyrus. Degenen, die daar liet schip van Staat roeiden, heb ben liet in de stormzee gevoerd. Zij, die in Tyrus de leiding der Staatszaken had den, hebben deze op zulk een wijze ge voerd, dat zij de Tyriërs in een wanlio pigen toestand brachten. Door onvoor zichtigheid lokten zij een oorlog uit met de Clialdeën, zoodat Nebukadnezar tegen Tyrus oprukte, wat haar volkomen on dorgang werd. Onvoorzichtige en onbe kwame leiders veroorzaakten haren val „Die u roeien, hebben u in groote wa teren gevoerd 1" Zien wij dit woord ook niet bewaarheid in de lauden en volken om ons heen, waar de revolutie hoogtij viert W at is er van geworden, sedert de mannen dei- revolutie aan de riemen kwamen om het schip van Staat te sturenZie maar om u lieen in Rusland en Duitscliland. Door propaganda der revolutie, onvoor zichtigheid en roekeloosheid hebben zij de hartstochten ontketend, stormen van oproer en moord steken op, zoodat de volken hun geestelijken en maatschap- pelijken ondergang 'onvermijdelijk tege moet gaan. Onvoorzichtige roeiers, die hun ontzaglijke verantwoordelijkheid zich niet bewust zijn en het geheele schip van Staat er aan wagen „Die hen roeien, hebben hen in groote wateren gevoerd Is dit dan niet een waarschuwend woord voor ons volk Wij mogen onzen God danken, dat in ons iand mannen aan liet: roer zitten, die met bekwaamheid liet schip van Staat besturen. Dezen zegen kan ons Christenvolk niet genoeg waar- deeren 1 Maar laat ons oppassen, dat geen roekelooze en onvoorzichtige roeiers de riemen in handen nemenLaat ons waken, dat niet de mannen der revolutie liet bewind en liet gezag in handen krij gen. Want het staat slecht met een volk, wanneer zij die aan liet roer zitten, liet schip in de stormzee brengen, waar het onvermijdelijk den ondergang tegemoet gaat. Vreest voor de onvoorzichtige roeiersEeren wij de macht, van God verordineerd Beschermen we in deze tijden met alle middelen de wettige over heid en hot wettige gezag, van God in gesteld. Dat is onze Christenroeping En bovenalZij er veel gebeds hij ons Christenvolk voor hen, die in hoogheid zijn gezeten! Vragen we veel van onzen God om wijsheid, bekwaamheid en voor zichtig beleid voor onze regeering, die zulke moeilijke tijden doormaaktBidden we Hem om de rechte stuurmanskunst, opdat zij ons schip van Staat door de groote watereu heen in veilige haven moge voeren Axel. Thielen. Daar zijn er, die dwepen met de ver nieling van heel de samenleving, dooi de Bolsjewieken bewerkt, omdat ze ver wachten, dat. op do puinhoopen van ue oude maatschappij een veel schoonere en betere zal oprijzen. Ze erkennen, dat de onmiddellijke ge volgen vreeselijk zijn. Maar zulks ont moedigt ze niet. Het moet wel. Lenin en de zijnen vormen immers een kleine minderheid, tegeuover de velen, die anders willen. En om zich te handhaven moet er een schrikbewind heerscheti, totdat elke te genstand verpletterd is. En met die moordende uitroeiing der tegenstanders is de Bolsjewist druk bezig. Die zeilde rechtbanken, die liet volk moeten be vrijden, zijn thans instrumenten in de handen vim de regeering oin de tegen standers uit den weg te ruimen. Heeveel doodvonnissen door ze worden uitgespro ken is niet te zeggen, zelfs met door een Nederlandsche Bolsjewiek als Me vrouw Roland Holst. Vrijheid zal er zijn, maar voorloopig is ze alleen voor de Bolsjewieken. Deze alleen mogen laten drukken, wat ze goed vinden. De andersdenkenden staan onder strenge censuur en al wat tegen Lenin en de zijnen ingaat, wordt geschrapt en gestraft. Met het recht van vergadering staat het evenzeer geschapen als met, deze vrijheid van drukpers. Feitelijk bestaat zeniet, dan voor de mannen van het Schrikbewind zelf. Maar het stemrecht zal dan toch zeker wel vrij, algemeen en onbeperkt zijn Zeker, maar alweer slechts voor de Bolsjewieken en anders niemand. Zelfs de arme proletarische Russische priesters zijn er van verstoken. Gaf men immers dit recht aan allen, dan zou de heer schappij der „Meerderheidsmenschen geen dag langer bestendigd blijven. Er is bloed en vuur en tranen. Een chaos menigmaal. Niettemin dragen de dwepers, de menschen die altijd twee meter boven de aarde leven, geduldig dit kruis. Im mers is komend de nieuwe wereld. Uit den nu geschapen baaierd zal do nieuwe orde oprijzen, waarin gerechtigheid, naastenliefde, zelfverloochening, persoon lijkheid zullen bloeien als de rozen van Saron. Er is een kentering der tijden. De sociale revolutie is op komst, Rusland is bezig door zware omwentelingen heen zijn taak jegens de volkeren te volbren gen. En is deze volbracht, dan zal het lichtende staan aan de spits der volkeren als de bevrijder uit boeien. Zou liet waar zijn Neen. Sinds 60 eeuwen bestaat liet kwaad der zelfverblinding, en dat werkt in deze menschen de ijdele gedachte. Ze hebben Gods Woord verlaten, wat wijsheid zou den ze hebben De Fransche opmarsch. Bloedige hotsingen te Frankfurt. BERLIJN, 7 April. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de opwinding in de stad sterk toegenomen is. Reeds in den 'voormiddag hebben botsingen tusschen de bezettingstroepen en civilisten plaats gehad, vooral voor het hoofdpostkantoor dat door negertroepen bezet is. Deze manschappen voelden zich door liet ge joel en gefluit der menigte geprikkeld en richtten macliinogevveervuur op de menigte waaronder talrijke vrouwen en kinderen "zich bevonden. Talrijke per sonen werden gedood of gewond. Gedurende deze incidenten vloog een Fransch vliegtuig-eskader boven de stad. Oorzaak van de opwinding hij de be volking schijnt vooral te zijn het feit, dat de Fratischen voor deze bezetting in hoofdzaak slechts zwarte troepen gehrm ken. De andere twee Engeland en Italië, zullen die Frank- rijk's ingrijpen en de bezetting van 1- rank- fórt en Darmstadt goedkeuren Zullen zij meedoen Die vraag wordt thans gesteld. Otlicieel is nog niets bekend. Grahame, de Britsclie vertegenwoordi ger te Parijs, zegt dat hij uit Londen nog niets gehoord heeft, en men troost zich nu alvast met de redeneering dat, wie zwijgt, toestemt. De eenige in stemming aan den anderen kant van het Kanaal wordt in de Northclèffe pers ge- uit. En Italië houdt zich al héél stil. Geen twee handen klappen er, om zoo te zeggen voor Frankrijk op elkaar. Blij vooruitzicht. Ze winden er geen doekjes om Ook in Frankrijk vergaderden do lief hebbers van het communisme en stelden ook daar vast, dat de tegenwoordige ka pitalistische maatschappij tot op den laatsten ondersten steen moet worden neergehaald en omvergeworpen. „Geen nieuws zegt de aandachtige lezer. Toch waren er wel 'n paar eigenaar dige opmerkingen bij, waaruit bleek, dat er altijd baas boven baas is. Zoo zullen de Franschen, als 't daar ooit zoover komt, géén consideratie met de boeren gebruiken, als elders wel is geschied. Zij zullen ten opzichte van de „tegenstrevende boeren de noodige maatregelen nemen", zoo heet het. Ple zierig voooruitziclit, En tevens zullen zij de onaantastbare beginselen voor het gezinsleven" door voeren, met name dit beginsel, dat liet kind niet behoort aan de ouders, maar aan den Staat. De „nationalisatie" dus van liet kind. We weten dus. waar we aan toe zijn Welke legers heeft het nieuwe Europa Volgens Sir A. Williamson, een En- gelscli parlementslid, heeft liet nieuwe Europa de navolgei de legers op de been Oostenrijk 30.000 man, België 100.000. Bulgarije 44.000, -Tsjecho-Slovakije 150.000, Denema-iken 86.400, Frankrijk 350.000, Duitscliland 200.000, Grieken land 200.000, Hongarije 35.000, Italië 250.000, Nederland 137.600, Noorwegen 138.500, Portugal 35.000, Roemenië 230.000, Spanje 190.000, Zweden 328.000, Zwitserland 40.000, Zuid-Slavië 170.000. STAKINGEN:" Nederlandbloemenland Onze kweekers waren en zijn interna tionaal beroemd onze kasbloemen gingen naar al de hoofdsteden van West-Europa, èn verder 't Was voor velen een broodwinning. Voor sommigen zelfs 'n geldwinning Thans wordt ons land overstroomd met buitenlandsche kweekbloemen. Voor 'n prijsje worden ze in Neder- landsch geld verkocht, de bloemen uit België en Frankrijk maar dat geld wordt in 't buitenland weer tot een flinke som „valuta"-misère en onze eigen bloemenhandel, straks de bloementeelt, staat stilmoet gedreven met verlies wint geen geld meer, zelfs geen brood. Zoo gaat het in 'teene vak na 't an dere. En in plaats van dankbaar te zijn voor 't werk dat er nog is, voorspelt alvast het roode arbeiders-„Vakverbond", dat 1920 een jaar van stakingen wordeu;zal, gelijk Nederland nog niet heeft aan schouwd. En in plaats van wat voorzichtig te zijn met het oog op de toekomst worden allerlei salarissen maar opgezet, of Ne derland staat op den drempel zijner „Gouden Eeuw". Het eind zal hier den last dragen UITKIJK. WAT FRANKRIJK VAN ONS WIL. Het botert al lapg niet meer tusschen Frankrijk en Amerika. Sinds eenigen tijd ook niet meer tus schen Frankrijk en Engeland. En sedert kort ook niet meer tusschen Frankrijk en Italië. Daarom ziet men te Parijs naar nieuwe versterking uit. Eene ^versterking als gelegen in het knechtschap van België Diezelfde „eer" heeft meu Holland toegedacht. Ziehier, wat de „Petite Republique" betoogt Een Fransch-Nederlandscli Belgische entente zou ons veel voordeelen bieden. Ze zou de volkomen verdediging van den Rijn, van den Elzas af tot aan den mond, waarborgen Frankrijk zou daarmee over eon unieke verdedigings lijn beschikken. Wie zegt, dat de Fransch- Èngelsche entente blijft bestaan Is het voorbeeld van Amerika niet leerzaam De Franschen en Engelschen zijn liet op verschillende punten niet eens,(onder andere over dc verdeeiing van de Duit- sclie vloot, over Syrië en Constantinopel. Frankrijk kan zijn politiek niet grond vesten op de onderstelling dat deze entente gehandhaafd zal blijveu. En „dus" zou Nederland wapenknecht moeten spelen Nederland zal daarvoor echter niet te vinden zijn. Het is'niet voor niets tot den Volken bond toegetreden. DE MINISTER EN DE ARBITRAGE. De Minister van Arbeid heeft aan liet stakingscomité een brief gezonden waarin hij den stand van zaken aldus samenvat: te. De werkgevers willen geen bemid deling aanvaarden, wel arbitrage, echter op voorwaarden, dat de geheele regeering de arbitrage neemt, een voorwaarde, waaraan de regeering niet bePeid is te voldoen; dc Centrale Bond wil zich ovee arbitrage nog niet uitspreken, maar wil met de werkgevers een conferentie over de punten van arbitrage, om daarna te beslissen .of hij arbitrage zal aanvaarden 3e. de Federatie wil geen arbitrage, doch alleen bemiddeling. Mijn poging, aldus de Minister, om aan liet conflict door arbitrage een eind te maken, stuit dus af zoowel op de onaannemelijke voorwaarde, door de werkgevers gesteld, als op de afwijkende houding der Federatie, en de weifelende houding van den Centraler) Bond. Nu de zaken zoo staan, za| ik mij van verdere pogingen onthouden, totdat ik verneem, dat er in de meening der par tijen een wijziging is gekomen. EEN ROOMSCH KATHOLIEKE INTERNATIONALE. Door de Italiaanscho volkspartij is het initiatief genomen tot stichting eener Roomscli Katholieke Internationale als tegenhanger der socialistische. Het bericht wordt met begrijpelijke vreugde door onze lloomsclie bladen begroet. EEN ALGEMEENE DEMONSTRA TIEVE WERKSTAKING OP 1 MEI? In de „Tribune'', het communistenblad, staat een uitvoerige eproep aan alle vak vereenigingen, massa-organisaties, groe pen en partijen, tot een algemeene de monstratieve werkstaking op 1 Mei a.s. ten gunste vanSovjet-Rusland. DE GRENSWACHTEN. Met ingang van 15 Mei worden alle grenswachten vervangen door burgerlij ke ambtenaren en militaire politie. HET SNELTREIN VERKEER. Met de nieuwe spoorwegdienstregeling welke vermoedelijk 1 Julias zal worden ingevoerd, zal getracht worden verbete ring in liet sueitreinverkeer met Zeeland tot stand te brengen. Onze tegenpartijders gebruiken dat wapen, oefenen zich in den wapenhandel. Zullen wij liet wegbergen en verroes ten laten (Rotterd.) Het\vapen laten verroesten? De voorloopige kiezerslijsten zijn vast gesteld. Duizelingwekkend zijn in de groote steden de cijfers der 'kiesgerechtigden. Geweldige drommen, waarover uiter mate moeilijke controle zal zijn te oefe nen, maken straks aan de stembus hun opwachting. Het vrouwelijk element is daarin over heerschend. Op de meeste -plaatsen winnen de vrouwen hoven de 24 jaar het van de mannen. De ervaring der statistiek bevestigt zich hierin. Deze leert toch, dat wel meer mannen geboren worden dan vrouwen, maar dat de mannen aanmerkelijk vroeger sterven. Juist na liet 24e jaar doet zicli dit onderscheid het sterkst gevoelen en van daar dat hij het kiezersvolk de vrouwen in getal de baas zijn. Van onze christen vrouwen dreigt in dat „de haas zijn" geen gevaar. Ongegrond is de vrees, die sommigen bekruipt voor eene vrouwen-regeering. Waarlijk, men behoeft zich niet te wapenen tegen het gevaar dat de vrou wen, door de bezetting van de bestuurs functies en andere vooraanstaande posten eene te groote machtspositie zullen in nemen, Veel grooter is liet gevaar, dat de tegenzin tegen den politieken strijd hij haar zoo groot is, dat mobiliseering schier ondoenlijk is. Zien wij daarom ernstig toe, dat niet doop onze gedragingen de tegenzin wordt vermeerderd. Het nuchtere feit is dat thans aan duizenden vrouwen een wapen in handen is gegeven. Geloofsvervolging in Koerland door de bolsjewisten. Dr. van Gheel Gildemeester schrijft in de „'s-Gravenliaagsche Kerkbode": In een onzer groote bladen heeft oen landgenoot met bekenden naam eenige ingezonden stukken geschreven ten gunste van het bolsjewisme. Ten gunste van liet bolsjewisme 1 Met de productie ging liet best en die gruwelen waren nogal overdreveneigenlijk was het wel een mooie uitvinding, en, mits men maar aan den goeden kant stond, was liet. onder de bolsjewisten best uit te houden. Wij hegrijpen dat de volks commissarissen en verdere mannen en vrouwen die „aan den goeden kant staan", er zoo over denken, dat zij liet zelfs een werk van menschcnliefde en gezond idealisme achten om ook in andere landen deze nieuwe orde te stichten, die de meesten met den hesten wil niet anders dan „wanorde" kunnen noemen. Men zegt dat de diamanten van den vermoorden Tsaar, die dan toch van moord en diefstal afkomstig zijn, hierheen gebracht zijn om hier te gelde gemaakt te worden en mét hun opbrengst zoowel hier als in Engeland de zegeningen van het bolsjewisme te helpen verspreiden. Hoe die zegeningen er van nabij uit zien, leert ons de beschrijving in de „Alig. Ev. Luth. Kirclienztg" (no. 45), door een ooggetuige, een predikant uit Riga, over het schrikbewind, dat daar in Januari vorige jaar heerschte. De woede der terroristen was vooral gericht tegen den godsdienst en de voorgangers. De bolsjewiki trachtten het kerkgaan te beletten, en toen dat niet baatte, werden de predikanten gevangen genomen. Zelfs werd de hand gelegd op de emiriti, die liet gewaagd hadden een dienst te doen inplaats van de gevangen predikanten. Ds. Eckliardt werd van den preekstoel gesleurd Ds. Hofman van de avondmaalstafel weggevoerd, waar hij aan de pas be vestigde jonge leden liet Heilig Avond maal reikte. Wij ontmoetten en be groetten elkander in do gevangenis. Nn werd liet een echte christenvervol ging. De een werd voor de keus gesteld „verloochen Christus, of je krijgt den kogelaan een ander werd gezegd Ivcrbind je om het dominéschap er aan te geven, dan laten wij je vrij De moeilijkste uren, die ik beleefd heb, was niet om do ruwe behandeling in de govangenis, niet om het vuile werk waartoe wij gedwongen werden als reiniging der privaten, terwijl de vlektyphus en andere ziekten he.ersch- ten, liet rijden met mestwagens door de stad, de slagen en de scheldwoor den, die ik als ieder mijner lijdensge- nooten, overvloedig te genieten kreeg. Neen; het zwaarste was mij, toen de gevangenisopzicliters, verdierlijkte ke rels, na een uiterst schaamtelooze visitatie aan den lijve, mij mijn Nieuw- Testament wilden afnemen, dat TIT"al tijd gewoon was in mijn jaszak te dragon. Na weken van vreeselijke spanning naderde nog eens de bevrijding door Baltisclie troepen. In hun woede vermoordden de hoe ren bolsjewiki nog in de gauwigheid 32 (tweeendertig) gijzelaars. Over hun martelaarsdood schrijft de predi kant, die zelf op het laatste oogenhlik aan de-n moord ontsnapte o.a. Hoe ontroerend waren zij gestorven De jonge dominé Grüner trad naai de gerichtspiaats met liet lied op de lippen„Als ik van de aarde scheido, ach wijk dan niet van mij". Zelfs de beulen waren er door bewogen, en schoten <>erst toen de laatste toon weggestorven was. De stadzendeling Von Bötticlier heeft niet aan zichzelf en zijn zieke vrouw en kind gedacht zijn lijdunsgenooten sterkend uit zijn Nienw-Testament, heeft hij getuigd tot een kogel hem den mond snoerde. Een jonge concertzangeres, Marion von Klot, had in de gevangenis haar medegevangenen menigmaal gesterkt, met het lied: „Weet ik den weg ook niet, Gij kent hem welZij heeft het nog eens gezongen toen zij weg geleid werd om gedood te worden en deze edele jonkvrouw heeft teu over- Ezechiël 27 26a: Die u roeien, hebben n in groote wateren gevoerd.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1