Oraaan ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. "feuilleton. No. 232. Donderdag 8 April 1920. 3e Jaargang. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. JAN WAANDERS. DABONNEMENTBij bezorging ƒ1,16 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. - v^omvcfli-VI aan deren" te Ter Neuzen. .„„„n™,™,™. ,7„„ *onaia mm F.lke reeel meer 0.15. Abonnementen per Uitenve van de Christelijke PerSv«ree„i„ing „Zeen-veel,.Vlaanderen" te Ter Neut Uitgave van J yan djt blad betreffende, moeten worden gezonden Alle aan^den'redacteur, 'h. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ADVFRTFNTIËN Van 14 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per Home rule in Ierland. Het Engelsche Lagerhuis heeft dezer datren de home rule wet in tweede le zing met 348 tegen 94 stemmen aange nomen. He tegenstemmers waren de arbeiders en de onafhankelijke liberalen. Ook de (lersche) nationalisten stemden tegen de wet. ,i„„„ In den loop der besprekingen verklaar de Carson, dat Ulster met het Parlement dat hot door de wet verkreeg, zou trach ten te doen wat het kon. Lloyd Geor ge zeide te gelooven, dat de wet in den loop van lijd een vereeniging zou tot stand brengen van Noord- en Zuid-Ier- land, en tusschen Ierland en Brittannië. Het Huis is daarop tot 12 April op recès gegaan. De Engelsche bladen brengen tegen woordig dagelijks berichten over nieuwe moorden in Ierland. In de laatste da gen zijn het vooral Sinn-Feiners, die ver moord worden. Nu is er weer een herbergier te Thurles, die een groote rol speelde in dc Sinn-Fein-organisatie, precies onder dezelfde omstandigheden als de burgemeester van Cork en een paar andere Sinn-Feiners, vermoord: een aantal gemaskerde mannen drong weer liet huis binnen en begaf zich on middellijk naar de kamer van Droyer Bij liefeerste schot werd het slachtoffer erg gewond, met een tweede schot werd hij geheel afgemaakt. Buiten hielden weer eenige spitsbroeders, ingelijks ver momd, de wacht. De „Daily Mail" verneemt; dat, uit een officieel onderzoek zonder eenigen twijfel is gebleken dat de Sinn-Feinsche Lord Mayor van Gork die op 21 Maart in zijn huis vermoord is het slachtoffer is geweest van een wraakoefening der Sinn-Feiners. Hij en zes andere notabelen waren in een geheime vergadering van de voor mannen der Sinn Feiners die op 19 Maart te Cork is gehouden, uit de lersche re publikeinsclio broederschap gestooten en aangezien zij als onbetrouwbaar werden beschouwd, ter dood veroordeeld. Van deze zeven terdoodveroordeelden is Mac Curtain, de Lord Mayor van Cork, de eerste geweest, die zijn straf heeft ondergaan. Een ander, Proffessor Stock- ley, is ontkomen, nadat er vier keer op hem geschoten was. De derde, een man wiens naam niet genoemd wordt, is ge blinddoekt, gekneveld en doodgeschoten gevonden in een veld bij Limerick, Hij had een rozenkrans in zijn hand. Hij werd vermooord omdat hij geweigerd had de moordbevelen van Sinn Fein ten uitvoer te brengen. De overige vier zijn, voor zoover men weet nog in leven. Verder is gebleken dat de ingewijden van Sinn-Fein ook den gewapenden aan val op een postkoets te Dublin op 3 Maart op touw hebben gezet en den diefstal van brieven, die naar het kas teel te Dublin onderweg waren. Of er in die brieven iets ontdekt is, waardoor de zeven mannen gecompromiteerd wor den, is niet duidelijk maar blijkbaar is er reden om dit aan te nemen. De regeering te Dublin gelooft, dat er méér dergelijke wraakoefeningen zijn go- houden, daar bekend is, dat iemand, die verdacht wordt onbetrouwbaar te zijn, doorzijn kameraden wordt neergeschoten. Vader en zoon. Hoe milddadig de Rothschilds ook al tijd geweest zijn, en nog zijn, toch hebben zij allen één trek met elkaar gemeen. Zonder een oogenblik tc aarzelen zullen zij duizend pond geven, maar zij zul len wel epn half uur knibbelen, eei zij een cent uitgeven, als zij meenen over vraagd te worden. In verband met dien trek in hun ka rakter, wordt eene aardige anecdote ver teld van Leopold Rothschilds vader. De zoon was gewoon eiken ochtend met dezelfde cab van Piccadilly naai St Within's Lane in Londen t,e rijden en gaf den koetsier altijd eene halve kroon. Op een ochtend, dat de zoon afwezig was, riep de vader de cab aan en. ter plaatse aangekomen, gaf hij den koetsier een gulden. De koetsier bekeek het geldstuk op lettend „Is het niet goed vroeg de oude heer. „Jawel", was het antwoord, maar mijn heer Leopold geeft mij altijd eene halve kr°Geen wonder", zeide de oude Roth schild, „mijnheer Leopold is een ver kwister, en bij hem kan het ei athij heeft een rijken vader, maar ik ben een wees." Pot en ketel. 57) Z E L A N 0 I A. Hij lieeft zijn woning bereikt. Bij zijn binnentreden kijkt Truus am per opze is weer verdiept in haar lectuur. Hot eetgprei is nog slechts ten halve weggeruimd. Mompelend beant woordt ze zijn groet. „Truus", begint hij. „Wel?" geeuwt ze terug. „Ik heb wat kunnen leenen. Mor gen moet je maar dadelijk dat rekenin getje voldoen. Ik wil die lui niet telkens aan de deur hebben". Hij legt een paar briefjes van honderd voor haar. Haar gezicht klaart op. Geld En méér, dan voorshands moet betaald worden. Haar oogen schitteren. Ze laat haar lustelooze houding varen. Komt naast hem staan. „Jan, ik heb wel wat leelijk tegen je gedaan, maar liet is ook zoo naarals Briand wandelde eens met een Engel- sclien minister voorbij bet monument van Straatsburg te Parijs, dat, zooals men weet, gesluierd was, wijl de Elzas in 1871 deu Franschen was ontrukt. De Engelsche minister bleef een poos stilstaan en beschouwde langen tijd het zwart gesluierde beeld. Toen sprtak hij met een ontroering, die uit het hart. kwam Ik kan dit standbeeld niet zien, zonder een namelooze droefheid te ge voelen. Briand drukte de baud van zijn col lega en antwoordde:) Wees gerust, aan het eind van den oorlog kan men het zijn rouwgewaad afdoen. De Engelschman stond weer een oogenblik peinzend en sprak toen „Mis scbien zal ik na den oorlog, als ik over een plein in Berlijn kom, liet gesluierde beeld van den linker Rijnoever zien, zooals dit, en mijn hart zal evenzeer ontroerd worden. „O, was het gevatte antwoord van Briand, spaar uw ontroering wat. Als gij dan over andere pleinen in Berjijn komt, zult gij de staudbeelden van alle koloniën, welke gij misschien verplicht waart den Duitschers af te nemen, ge sluierd zien, en hoe groot zal uw ont roering dan niet zijn De boom van het „noodlot.' Volgens een bericht in de Engelsche bladen is gedurende een vreeseljjken sneeuwstorm de beroemde „Butmi' om gewaaid, een boom, die even buiten de stad Jerusalem aan de Jaffapoort stond Vroeger werd-deze boom door de Tur ken gebruikt als galg voor ernstige misdadigers. De overlevering beweert, dat met deze boom bet Turksche Rijk zal ten gronde gaan. De boom werd dan ook door de angstige geloovigen op alle je altijd in de zorg zit over dat geld. Je bent toch niet boos meer op me Haar oogen ontmoeten de zijue ze schitteren weer, ze vleien en in de zijne versmelt zacht aan de ergernis, dc boosheid. Dat. is Truus, zijn Truus, als vroeger En terwijl haar tong vleit, zooals haar oogen, overlegt ze, hoe ze dit geld zal kunnen besteden, om baar zucht naar proukerij te voldoen. En Jan neemt haar graag van haar beste zijde. Hij mag toch immers ook niet zoo slecht over haar denken. Dat ze ook zoo in zorgen zit, ja, dat moet ook voor haar wol onaangenaam zijn en een slechte uitwerking hebben op haar humeur. Dat ellendige geld Zaten ze er maar wat ruimer voorhun leven zou er heel wat aangenamer door wezen. Wat had Truus ook eigenlijk Wat een gebonden leven. En ze was toch ook nog jong Hij bedroog zich zoo gaarne. En hij hield nog zoo graag vast aan zijn schijn geluk HOOFDSTUK III. Het ging weer voor een poos beter. De dringendste schuldeiscliers waren voldaan. Dat gaf voorloopig wat ruimte van beweging, wat meer kans om inkoo- wijzen gestut, en beschermd. Het heeft niet mogen batenEn met Oostersche berusting aanvaarden de Turken het veege teeken en wachten den ondergang van het eens zoo machtige rijk af. Misschien is het wel een Engelsche storm geweest, die dezen eerbiedwaar- digen noodlotsbcnjn geveld heeft! De Duitsche regeeringstroepen en het Roer-bekken. PARIJS, 4 April. Zaterdagmiddag tegon drie uur heeft Goeppert, voorzitter van de Duitsche vredesdelegatie bi] de vredesconferentie aan Millerand in diens kwaliteit van voorzitter van de confe rentie een nota gericht in de Duitsche taal, waarvan spoedig een vertaling in het Fransch gezonden zal worden. Deze nota legde uit, dat de Duitsche regeering niet langer kan wachten op de machti ging om het Roer-gebied te bezetten 1 zij moest de veiligheid van de bedreigde bewoners beschermen en gevolg geven aan de wanhopige hulproepen van de bevolking. Dientengevolge deelde Goep pert mede, dat gedrongen door de nood zakelijkheid de rijksweerbaarheid met een effectief, grooter dan toegestaan was in het besluit van 9 Augustus 1919, het Roerbekken binnengegaan was Al ver wacht dat achteraf de noodzakelijke machtiging wel verleend zou worden. De Duitsche vertegenwoordiger ver klaarde verder, dat zijn regeering door aldus te handelen, de overtuiging had het vredesverdrag niet te schenden. Millerand heeft onmiddellijk op deze nota geantwoord door een zeer krachtigen brief, waarin hij de Duitsche regeering den tekst van artikel 44 van liet verdrag van Versailles voorhoudt. Het optreden van Duitsclilaud is, hoe uien liet ook wil voorstellen, in strijd met de artikelen 4243 en zal beschouwd moeten worden als een daad van vijandschap tegenover de andere onderteekenaars van het ver drag. Deze zijn goed ingelicht over den werkelijken toestand in het Roer-gebied en zullen zich zeker willen aansluiten bij de maatregelen, die Frankrijk eischt om den eerbied voor het verdrag en het handhaven van de veiligheid te verze keren. De nieuwe tijd. De dienstbodenvereeniging van Kreuz- uach heeft de volgende bekendmaking, uitgevaardigd „Een dienstbode bestaat niet meer. Wij beliooren ook tot de juffrouwen. Wat zouden de groote lui moeten doen als ze geen dienstmeisjes luidden? Het woord „dienstmeid" be hoort thuis in den tijd toen men nog „gnftdige Fran" zeide. Nu is het an ders. Het dienstmeisje is nu de betaal de kracht en niet meer de^ slavin van de nukken barer meesteres." AFGELOOPEN. Met 'n blazenden sisser loopt het af „Hang hem op!" krijschte Engeland. 't Gold den ex-heerscher uit Ameron- gen en Lloyd George versmaadde die kreet niet als krijgsroep in zijn voor deel, bij de laatste verkiezingen ginds overzee,' toen T er voor hem op aankwam een personeele meerderheid te krijgen in het Lagerhuis. pen te doen „op crediet". Ze hadden weer een dagmeisje Truus kon liet toch waarlijk alleen niet af. Jan maakte zich gaarne diets, dat de toestand verbaterd was. Er was een weitjigje meer orde in de huishouding gekomen. Een paar avonden was Truus met Jan uitgeweest. Naar de bioscoop. Wel niet heelemaal naar Jan's idee maar och, Truus yvas er zoo op gesteld en hij wou maar liefst den vrede wat bewaren. Hij moest dan maar wat geven en nemen. Kleine Willy was een paar weken ge leden gestorven. 'tWas altijd een stum- perdje geweest en de kamp om het leven was geen harde: in een paar dagen was liet beslist. Het had Jan zeer aangegre pen Truus schijnbaar ook. Althans, haar tranen hadden rijkelijk gevloeid en de kleine was gedurende de weinige dagen van haar ziekte méér vertroeteld, dan in de maanden van haar jonge leven er vóór. Jan had het zelfs min of meer verrast. Nooit had hij bijzondere gehecht heid aan haar kindje bij haar opgemerkt nu scheen haar leed zoo diep en zoo echt. Hij beschuldigde zich zelf, haar al te lichtvaardig verdacht te hebben van liefdeloosheid. Het scheen haar zelfs meer aan te doen dan hem. Maar, eenige dagen Sinds kwam de noodige bezinning. De ophangzucht is zeer verflauwd. En Nederland nam het op voor het recht, óók van den vluchteling en bedriegt niet alles, dan zal t daarbij nu ook blijven. Natuurlijk zullen de drie groote En- tentemogendheden het laatste woord hebben. Dit behoort ook zoo. Dat kan men aan 't kleine Nederland niet laten het zou tegen alle traditie indruisclien. Wie 't sterkst is, die brult liet hardst. En liet is een onschuldig genoegen Zoo zullen, werd uit Parijs gerneld 't is misschien al gebeurd: ik schrijf dit „in 't voren de Groote Drie nogeens in plechtige waarschuwing elk zijn wijs vinger tegen Nederland opheffenDenk er om, we stellen u verantwoordelijk voor alle ongelukken, die er van komen mochten Eu dan heeft men het gehad. „George" krijgt er ook genoeg van. In 't Lagerhuis wou iemand deu ex- keizer dan maar bij verstek vcroordeelen misschien zijn beeltenis wel aan de galg hangen, dan had het volk toch wat. Hij vroeg dan ook, wat de eerste minis ter daarvan dacht. „'t Zou weinig baten", gromde deze. Hij heeft er blijkbaar genoeg van. En hoe minder hij aan die uitleverings en ophang-geschiedenis herinnerd wordt, hoe liever 'them is. „Uitkijk'. POLITIEKE WARTAAL OF 1 APRILMOP? We knippen uit de „Tribune" op enkelen JO-tallen kilometers staat die Roode Armee! Ja, die echte Duitsche, ook onze Armee! Ja, siddert de bourgeosiepers, alreeds 100,000 sterk. En dan die vrouwen, die te hoop loopen, voor roode kruiswerken! Ja, voelt ge het uw einde nadertDoch ge hebt liet zelf gewild 100,000 man. Ons hoofd duizelt, sterkt ons Regelmatig bromt en buldert het kanon, liet Roode kanon, hier duidelijk hoorbaar, voor de zwoegers in de fabrieken. Wat tijd! Het kanon der Duitsche Revolutie, hier vlak bijO, sterk hen en ons Mijn hoofd duizeltWeer buldert het 'kanonlanggerekte dreun Revolutie DRIE DUIZEND VIJF HONDERD Het aantal vereeuigingen, die adhaesie betuigden aan het wetsvoorstel-Rutgers cs tot invoering van plaatselijke keuze, is thans gestegen lot 3500. Daaronder bevinden zicli 722 kerkeradeii, 608 vak- vereenigingen (onder welke 113 dlirisle- lijke), 318 afdeelingen der S. D. A. P., 316 christelijke Jongemannen vereeuigin gen (bijna alle afdeelingen van liet Neder landscli Jongelingsverbond), 281 kiesver eenigingen (onder welke 272 rechtscbe), 261 christelijke Werkliedenvereenigingen (Cbr. Nat. Werkmansbond, Patrimonium e.a.), 105 Undenvijsvereenigingon en ver schillende hoofdbesturen en landelijke organisaties. Het aantal gemeonteraden, die adhaesie betuigden steeg tot 44, Sedert de vorige opgave*deden dit de gemeenteraden van: Dwingeloo, Ferwer deradeel, 's-Gravendeel, Hindeloopen Ilorssen, Kamerik, Katwijk Losser, Rui- nerwoid, Scherpenisse, Stoppeldijk, W ij- denes en Zegveld. Van 134 openbare vergaderingen kwa men moties van instemming in. Sedert den uanvang van 1920 hebben zich reeds meer dan 550 vereenigingen als buiten gewone (contribueerende) leden, bij den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze aangesloten. Een waarschuwende stem. Het „Limburgsch Dagbl." sprak een Limburgschen zakenman, die recht, uit het Westfaalsche industriegebied terug keerde. Begin vorige week vertoefde lil) nog te Bochum, Essen en Mühllieim, ging over Dorsten naar Wesel in de neutrale zóne en bereikte zoo, door het bezette gebied, veilig weer ons lahd. Wij vroegen hem, schrijft het blad, naar zijn indrukken en ervaringen om trent de Bolsjewiki. Ik heb twee hoofdindrukken gekregen, zeide hij. Mijn eerste ervaring was de volgendeIn de grootere zoowel als kleinere plaatsen, welke ik van uit Dus- seldorp, naar Mühllieim, Dortmund, Kirchhellen en Dorsten doorreisde, trof het mij sterk, dat bijna overal een be trekkelijk kleine groej) Bolsjewiki de macht in handen bad genomen. Do overgang geschiedde meestal plotseling. Een afdeeling Spartacisten, 20, 50, soms 100 man sterk, gewapend met geweien, revolvers en handgranaten, met ,deu rood en zakdoek om den hals eu den zwarten fiainbard-hoed op het hoofd, trok dorp of stadje binnen, bezette 't gemeentehuis, 't postkantoor, station en eigeude zich allo bestuursmacht toe. Tegenstand ontmoetten zij iu de meest*3 plaatsen niet of weinig, tenminste^ niet in die dorpen en gemeenten, waar geen rijksweertroepen lagen. Zoodra zij een maal de macht in handen hadden, schaarde het schorremorrie zich aan hun zijde en te zarnen terroriseerden zij al heel spoedig vier vijfden der rustige be volking, middenstanders, landbouwers eu arbeiders. Het Spaiiacistische schrikbe wind was in 'n ommezien almachtig en algebiedend. De burgerij in haar geheel, drie kwart der arbeiders incluis, stond daartegen over met de gebalde vuisten in de zak ken, maar weerloos. Hoe of dat alles mogelijk was, vraagt ge mij- De beantwoording dier vraag geeft mijn tweede hoofdindruk weer. De macht der organisatie en de machteloosheid van den eenling' Nergens kon op de kleinere pkaat-sen, tegenover liet goed georganiseerde, goed gewapende troe|)je roode gardisten een organisatie van ordelievende burgers eu arbeiders worden gesteld. Nergens was een flinke burgerwacht, of 'n militaire brigade, of'n eendrachtig en wilskrachtig gezamenlijk optreden tegen de Bolsje wiki roovers. De gevolgen Ik heb persoonlijk in Hervest-Dorsten en Wanne aanschouwd hoe-de roode roovers de winkels der neringdoenden na de begrafenis verminderde haar ver driet allengs en geen veertien dagen later stelde ze Jan voor, samen uit te gaan en eens de bioscoop te bezoeken. Dat was al in zoo langen tijd niet gebeurd en je kon toch ook nist blijven treuren. Je inoest je ook eens zien te verzetten zij had daaraan althans, naar ze ver klaarde, veel behoefte. Ze werd ziek van al dat denken aan hun lieveling, (een traanEr was toch niets meer aan te veranderen, 't Was al erg genoeg, dat ze Willy kwijt waren 't was nu zoo leeg in huiszoo eenzaam ze moést er eens uit Jan had er eerst vreemd van opge hoord. Hij kon het zich niet verklaren. Hoe kón ze daar nu lust in hebben Neen, dat had bij niet kunnen denken na haar hartstochtelijkheid. Maar, ot" ze vermoedde, dat haar rolverwisseling wat tè plotseling, tè spoedig geschiedde, ze wist die aannemelijk te maken, te recht vaardigen zelfs En Jan, die zijngoeden dunk omtrent Truus niet op te zwaren proef weuschte te stellen, had weinig tegenwerjungen gemaakt,had toegestemd was meegegaan Truus scheen weer de oude te worden Ilerm kon vroeg genoeg te bed gebracht en de dag hulp was tegeu goede fooi wel Ie vermurwen wat later te blijven, indien zij met Jan eens uit wilde. En bijna immer was het bioscoop of circus, dat haar aantrok en waarheen ze Jan wist mee te troonen. Hij had allengs geleerd, zijn eigen wenschen maar op den achtergrond te houden. En toen hij op een avond thuis kwam, vroeger dan gewoonlijk, en haar voorstelde de jaar vergadering vati de letterkundige club, waarvan hij nog altijd lid was, bij te wonen (liet zou een gezellig samenzijn wezen); had ze onmiddellijk een lievigeu aanval van zware hoofdpijn gekregen, waardoor het. haar onmogelijk was, tot haar spijt, hem te vergezellen. Maar hij kon gerust alleen gaanze won hem vooral dat genoegen niet ontrooven nee, hij hoefde voor haar niet thuis te blijven, volstrekt nietals hij haar nu een ple zier wou doen, moest hij bejiaald gaan. Het speet haar werkelijk erg, dat ze niet inee kon. Als ze wat rustig stil ging zitten, zou het wel spoedig wat beteren hij hoefde zich volstrekt niet te ver ontrusten. (Wordt vervolgd). ZÊEUWSCH-VLAANDEREN DOOR

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1