Van Heinde en Verre. Uit de Provincie. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. Mengelwerk. Burgerlijke Stand. Zendt nwe advertentiën vroegtijdig in. Adverteiiti n. Broodkaarten. Suiker. Landbouwers van Zaamslag! predikbeurten. Snelle afloop. De bond van Nederlandsche ondervyij- zers heeft een congres gehouden om het wetsontwerp-De Visser te bespreken. On deze vergadering was o.a. tegen woordig de communist van Ravesteyn. Deze heer werd door den voorzitter minzaam begroet, en lui zelf deelde mee, dat hij de vergadering bezocht met als lid van de Kamer, maar als vertegen woordiger van de communistische partij. En hij kreeg toen applaus. Ziedaar nu de Bond van opvoeders der Nederlandsche jeugd toegesproken door den communist, die zijn aanwezig heid op prijs ziet gesteld. Het is een teeken des tijüs. Noe niet zoo vele jaren geleden pro- testeerde een van de grootste vrienden van het openbaar onderwijs en een bit tere tegenstander van het bijzonder on derwijs, de heer Alberda van Ekenstein, toentertijd districtsschoolopziener en li van de Eerste Kamer, krachtig toen men zeide, dat er onder de openbare onder wijzers sociaaldemocraten kwamen. Hij meende nog, zooals vroeger door heel de vrijzinnigheid werd gehoopt, dat de openbare onderwijzers de dragers der vriizinnige, liberale idee zouden blijven. Ën thans verschijnt de communist ter vergadering van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, als wilde hij de erfenis overzien, die hem straks wacht. Snelle afloop als der wateren. Hoe dankbaar zullen vrijzinnige ouders straks moeten zijn, dat onze strijd hun althans den weg tot de vrijheid van onderwijs heeft geopend. Als zij tenminste geestkracht genoeg hebben, om die vrijheid te gebruiken. (Stand.) klampsteen. Hij werd voor dood opge. nomen. De man heeft vrouw en 8 kin deren en is te Middelburg woonachtig- Konsekwent, maar wreed. Naamloos wreed wordt door een dei- ooggetuigen van de ellende, die in Oos tenrijk deu hongersnood brengt, genoemd de weigering der Hollandsclie vakleiders om tot het vervoeren van het benoodigde voor de Oostenrijksclie kinderen toestem ming te geven. Inderdaad zij is barbaarsch, deze gruwzame taktiek. Niettemin consequent. Het klassenstrijdstandpunt drijft tot deze wreedheid. Men denke slechts aan het woord, dat Mevrouw Roland Holst 30 Juli 1909 in Het Volk schreef, toen zij letterlijk op merkte, „Op de vraag der bourgeoisie zijn zieken, stervenden, vrouwen en kin deren, ouden en zwakken u niet heilig antwoordt het proletariaat„Neen, heilig is ons alleen liet doel van de bevrijding der arbeidersklasse, die samenvalt met do bevrijding der menscbheid. Ter be reiking van dit grootsche doel kan som tijds noodig zijn onverbiddelijke hard vochtigheid, gelijk somtijds leugen en veinzerij. VV'elnu, omdat wij weten, dat ons doel het heil der meiischheid is, heiligt het ook de aanwending van slechte middelen". Konsekwent, maar wreed is deze klasse moraal. (Rotterd.) TER NEUZEN, 2 April 1920. De lieer P. van Es, le onderwijzer aan de Chr. Mulo school alhier, is be noemd tot onderwijzer aan een gelijke school te De Steeg (Gelderland) en heeft deze benoeming aangenomen. "Driewegen. Ten overstaan van Notaris Dregmans van Axel had Woensdag in het café van de Wed. Dieleman—Koole de verkoopiug plaats van de onroerende goederen (een hoefje) van dhr. J. Diele- rnan. Kooper daarvan werdt dhr. P. Bakker alhier, voor de som van f6700. Sluiskil. Alhier komt een dokter zich vestigen en zal een apotheek geopend worden eerlang. "Zaamslag. Woensdagavond werd in de Terneuzensclio Straat de 75 jarige vrouw van W. de K. door een motor- wielrijder aangereden. Hoewel 's rijders vaart zeer getemperd was, sloeg de vrouw door den schob achterover tegen den grond en bezeeide daarbij haar pols. In dit verband mag misschien gevraagd worden: wanneer gaat de gemeenteraad een maximum-snelheid vaststellen voor motoren en automobielen 't Is werkelijk niet overbodig. Zaamslag (VeerDe slager J. v. H. alhier slachtte deze week een stier, die lialf April nog maar 2 jaar oud zou zijn en liet zeldzame gewicht van 800 pond vleescli haalde. Nieuwe regeling. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Vlis8inyen besloot, wegens het aanzien lijk bedrag dat aan vrijwillige bijdragen door de leden der gemeente voor den kerkdienst werd toegezegd, mot 1 April a.s. de colecten voor den eeredieust af te schaffen en geen zitplaatsengelden meer te heffen. De collecten voor doel einden buiten de gemeente, benevens de collecte voor de armen blijven ge handhaafd, terwijl ieder lid recht heeft op een vaste plaats in het kerkgebouw. Alhier werd een werkman van de fabriek „De Schelde" door een der groote kranen aangereden, zoodat hij bekneld geraakte tusschen die kraan ep een Gevecht op een torentrans met een krankzinnige. Men schrijft uit Harderwijk d.d. 31 M Hedenmorgen omstreeks kwartier oyer negenen werd eensklaps de klok yan het gemeentehuis geluid. Men dacht een moment aan een Katholieken Zonda0, maar het bleek weldra, dat zich iemand toegang tot den toren op het gemeen tehuis had verschaft, die bezig was de klok te luiden en een roode zakdoek boven aan de spits had gebonden Do gemeentebode kon den persoon niet uit den toren verwijderd krijgen. De pol tie werd toen gewaarschuwd en begat zicli eveneens op den toren en toen bleek het dat men te doen had met een krank zinnige. Met groote moeite gelukte liet de politie den woesteling, die de agen ten van den smullen omgang naar be nedon wilde gooien te overmeesteren en to binden, niet eerder echter voorliet hem nog gelukt was een Sr00f luik naar beneden te gooicn lietwe k door het dak terecht kwam. Nadat hg met veel moeite van den toren at naar het politiebureau was getransporteerd, bleek het te zijn de 18-ange V\ G. wo nende alhier, die volgens verklaring van den gemeente-geneesheer krankzinnig bleek te zijn, Nadat hem eene injectie was toegediend kalmeerde hij en zal hij heden nog naar het krankzinnigengesticht „Veldwijk" te Ermelo worden overge bracht. Om uit School te komen. In Twente wordt een plaatsing-bureau voor onderwijzers opgericht om hen, die het onderwijs willen verlaten, behulpzaam te zijn. Resultaten van het Onderwijs In Het Schoolblad voor Vlaanderen" komt "het volgende briefje yoor van een leerling uit het vijfdo schooljaar, die dor r zijn onderwijzer nog wel „zeer yerstan- dig" genoemd wordt (het geldt een Vlaamsche School) „Gehachte Meester, Om u mijn revaardige gunsten te bewijzen moet ik U steeds dankbaar zijn, en mijn krachtige edelmoed te be behouden om U nogmaals te bedan ken hij het verlaten der school voor de goedheid dien gij mij aangedaan hebt in het noodige leeren. Vele groetenissen van Uwen onderdanigen leerling". E. P Smokkelen van wapenen. Te Manderveer (gem. 'iubbergen) is aangehouden een zekere II. bij een po lling om een groote hoeveelheid gewe ren uit Duitschland naar Nederland te smokkelen. Te Amsterdam kwam de politie tot de ontdekking, dat zich in een der en trepots kisten bevonden met onderdee- len van machinegeweren. Een aantal onderdeden waren nog niet geheel afge werkt Uit liet onderzoek bleek, dat deze gedemonteerde machinegeweren ten getale van 200. afkomstig waren van een Duitsche fabriek en bestemd waren voor een andere mogendheid. Zij be vonden zich thans in handen van een tusschenpersoon. De politie heeft de partq in beslag genomen. Hollandsch humor. Een boer was van een Imogen hooi berg gevallen en bleef roerloos liggen. Men weet niet, wat te beginnen. Daar komt zijn vrouw met een glas water aangeloopen en vraagt„Aai, mot je niet es drinken „Wel nèèn mins, je krijgt er geen dorst van", zei de man. Het belooft dus een goed jaar te worden. Een bruidegom met 27 kinderen. Het kleine stadje Croptal Springs in den Amerikaanschen staat Missouri be leefde onlangs een mm kwaardig huwelijk Een weduwnaar met 27 kinderen en een weduwe met vier kinderen traden m het huwelijksbootje. Hot, was voor beiden de derde maal. De weduwnaar, die bijna zestig jaar oud was, had uit zijn eerste huwelijk 16 kinderen. De tweede vrouw bracht vijf kinderen mee en schonk haar tweeden echtgenoot zes spruiten. Het jonge huishouden van den heer Tailor heeft dus ééa-en-dertig kinderen. Dan heb je diploma's. De gemeenteraad te Groesbeek benoem de tot gemeente-ontvanger den koster van de R.-K. kerk. De ambtenaar ter secreta rie, die in het bezit is van liet diploma kreeg slechts drie De wereld wil bedrogen zijn. Te Weesp waren aan eender kramen wollen kousen te koop voor den mati gen prijs van f2.25. Dit leek den koo- pers niet wel mogelijk. Voor zoo'n prijs konden geen goede kousen geleverd wor den en de koopman vorkocht niet. Deze keerde daarom zijn kaart om en toen werd de prijs f2 75. Binnen enke le uren had de man twaalf paal verkocht. Geen publieke vermakelijkheid Uit Assen meldt men aan de „N.C." De heer Wijnkoop zou te Assen spre ken. De zaal was reeds eenige weken goleden uitverkocht en in de laatste dagen werden de toegangsprijzen voor f5 en f7.50 van de hand gedaan. Dit is den lieer Wijnkoop ter oore gekomen en nuontving het comité een telegram van hem, meldende dat hij niet te Assen zou komen spreken, daar hij niet voor een publieke vermakelijkheid wilde optreden. Een oud volksrijmpje. Zondag jl. heeft het flink gewaaid, wat een goed voorteeken is, althans volgens een oud volksrijmpje, dat luidt Droge Maart, natte April Maartsche snee vruchten wee. Maartsche regen brengt weinig zegen. Brengt 28 Maart storm en wind, De sikkel is den boer gezind. Voor 't Maartsche stof Vreest grhs noch lof. Wil Maart reeds donder, Sneeuw is in Mei geen wonder. gemeentesecretaris stemmen. Doodgewalst. De vorige week had onder het gehucht Groenendijk bij Oosterhout (N.-B.) een ernstig ongeluk plaats. De zoon van den lieer A. K., bezig zijnde met een ijzeren wals naar het land te rijden, kreeg deze, doordat het paard eensklaps op zij sprong, waardoor de begeleider kwam te vallen, over het lijf. 0 De ongelukkige, een jongeling van 22 jaar, was onmiddellijk dood. Angst De roomsche bond van schoenfabri kanten heeft aan de regeering verzocht I om aan het voorschot ad 5 millioeu gul- -den, aan de Handelskamer ter bestrijding der duurte verstrekt, de voorwaarde te verbinden, dat de Handelskamer met dat geld geen schoenwerk uit het buitenland mag importeeren Aangenaam praatje Een 61-jarige schipper stond op de Leuvenliaven te Rotterdam eenigen tijd met twee vrouwen te praten, Toen liet onderhoud geëindigd was, miste hij zijn portemonnaie Ernstig motorongeluk. De 35-jarige bakker M. J. Tibboel te Haarlem, kwam in zeer snelle vaart met een motorrijwiel uit de Haarlemmermeer rennen. Achterop de motor zat zijn knecht D. Bonte. Bij de bocht van den weg kon T. door de snelle vaart de bocht niet nemen. Hij reed tegen een boom, met het ge volg, dat hij tegen den boom werd ge slingerd en daarna onder de motor te recht kwaui. T. was onmiddelijk dood. De knecht bekwam een verwonding aan het schouderblad en inwendige kneuzin gen. Hij werd per rijwiel-brancard naar zijn woning te Haarlem vervoerd. Een vreeseli/ja „record". Te Teghel (N.-B.), heeft de politie een 20-jarig persoon aangehouden, wegens twee voor een paar jaren gepleegde dief stallen. Hij bekende meer dan 200 dief stallen gepleegd te hebben. Onvoorzichtig De 16-jarige W. ter B., te Groningen, is bii diet uitstappen uit oen nog in be weging zijuden trein tusschen treeplank eu perron bekueld geraakt. Hij had eenige ribben en den rechterarm gebro ken Zijn toestand is zeer ernstig. Eigenaardige diagnose. Op het eiland Miuikio, van de Mala- divengroep voor de kust van Britsch- Indië had een torenwachter drie jaar op den vuurtoren van dat eenzame, in zee verloren eiland gewoond. Wegens ze nuwoverspanning door de totale afwezig heid van mensclien, moest hij naar En geland terug. Toen zijn familie met hem een bekend psychiater in Londen raad pleegde, gaf deze, niets verder van hem afwetende en alleen zijn overspannen toestand ziende, als advies: Een ver blijf aan de zee, ergens waar liet voor af rustig is en zoo weinig mogelijk men sclien zijn 1 Een meevaller. De,Raad der gemeente Buiksloot heeft het kohier van den hoofdelijken omslag opgemaakt tot een totaal van f 32000. Ojf de begrooting was slechts gerekend op f 22.500, zoodat iedere aanslag met Toch fluistren eik en ceder Een stil Hallelujah, En buigen diep zich neder Voor 't kruis op Golgotha! Is hier geen pracht te aanschouwen Bewondringshulde waard, Geen Kanans liistlandouwen, Geen Sarous rozengaard Toch, schooner dan al 't schoone, Wat ik hier gadesla 't Hoofd met de doornenkrone Op 't kruis van Golgotha Hier sprankelt van de rotsen Geen beekjen van kristal Geen bergstroom hoort ge klotsen, Geen blanken waterval f Maar wat hier wordt gevonden, Ontstroomt aan Gods gena, En reinigt van de zonden Het bloed van Golgotha! Omhoog, geen goudgeflonker Der blijde dagvorstin Daar hangt een stormig donker, En grauwt jaar uit, jaar in. Hoe blauw de heemlen lacgten Van Rome en Attica, 'k Bleef naar de schaduw smachten Van 't heilig Golgotha Hier schuilen de Maria's, Hier wenkt Johannes mij De Heer, ook mijn Messias, Spreekt hier den boetling vrij 'k Hoor Englen, die me omringen Bij 'tjuichend: „Gloria!" Alle eeuwigheden zingen Een lied van Golgotha. Tot bidden en tot boeten, Vermoeide ziel, daarheen 1 Zoek aan uws Ileilands voeten De rust, eu daar alleen Hem dankbaar aangebeden De proeftijd eindt weldra De weg naar 't Hemelscli Eden Gaat over Golgotha 1 Uit Geroks „Palmblatter". (Vertaling van J. J. L. ten Kate). Rosalia Geers. 24 Maart. Jan, z. van Pieter Kaan en van Elisabeth Maatje Loof. Levinus Jozias, z. van Adriaan Koster en van Anna Maria (le Putter. 25 Maart. Janna Katharina Wilhelmina, d. van Jacobus Andries Tolhoek en van Elisabeth Maatje Doorns. 26 Maart. Gerrit, z. van Jacobus Andries lolhoek en van Elisabeth Maatje Doorns. 27 Maart. Cornelis Adriaan, z. van Adriaan Kaan en van Mathilda Verstraeten. Overlijden. 24 Maart. Florentinus Fran- ciscus ïleijens, oud 13 j., z. van I ieter Cornelis en vim Rosalia de Meijer. ZONDAG 4 APRIL 1920. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. S. Groeneveld, Axel 9 en 2 uur, Ds. A. ^hielen- Zaamslag 9 en 2 uur Ds. P_M. de Walle. lïoek 9'/i en 2 uur Ds. H. v. d. Val. Schoondijke 9'/2 en 2 uur Ds. Goris. Oostburg 9'/i uur Leeskerken 2 uur Land. 1). Scheele. Aardenburg 9'/j uur Cand. D. Scheele 2 uur Leeskerk Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 eu ö'/i uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaun.) Ter Neuzeu 5uur, Evangelisatie. MAANDAG 5 APRIL 1920. (Paschen). Studentenpreeken. De „Tel." weet mee te jJeelen, dat de Kerkeraad van de Geref. Kerk te Almelo besloot aan de classis vergadering voor te stellen, te trachten, dat de Generale Synode besluite, dat de Tlieol. studenten van Kampen en Amsterdam in hun laatste studiejaar weer voor de gemeen ten mogen optreden, en wel met goed gekeurde preeken en onder controle der Iieogleeraren. Zulks wegens den grooten predikantennood en ook in het belang der studenten zelf. Ger Ter Neuzen Axel Zaamslag Hoek Schoondijke Oostburg Aardenburg H Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag Hoek C Zaamslag Geref Ter Neuzen «formeerde Kerk. 9'/a uur, Ds. S Groeneveld. 9 uur, Ds. A. Thielen. 9 uur, Ds. H. P. M. de Wa le. 9'/j uur. Ds. H. van dor Wal. 10 uur, Dhr. D. Scheele, Theol. Cand. (Ter Neuzen). 9Vi uur, Ds. Goris. 9'/2 uur, Leeskerk. ervormde Kerk. 9'/i uur, Ds. Timmerman. 9'/i uur, Dhr. L. Dek. 9 uur, Ds. Hugenholtz. 9 uur, Ds. G. van Dis. 9 uur, Ds. E. Raams. h r. Geref. Kerk. 9 uur, Ds. L. de Bruijne. olmeerde Gemeente. (Vlooswijkstr.) 9 uur, Leeskerk. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). 20% verminderd moet worden. GOLGOTHA. Wel nam ik monigmalen Den pelgrimsstaf ter hand 'k Stond boven diepe dalen Op, menig steenrotswand Ik sloeg met welgevallen Veel schoone bergen ga: Toch, heerlijker dan allen" De heuvel Golgotha! Hij heft niet naar den lioogen Een blinkende ijskroon op Iljj schittert niet in de oogen Met gloende Alpentop Toch deinst al 't aardsch gewemel Als ik daar biddend sta Nooit dichter bij den hemel Dan hier op Golgotha Geen reuzige eikenwouden, Vol wissiend licht en bruin, Geen ceders ooit beschauwden Zijn altijd naakte kruin. Mijnheer de Redacteur! Met verwijzing naar de advertentie, voorkomende in dit no., mag ik zeker wel even de aaudacht vestigen op den arbeid der Geref. Jong.-Ver. in ons gewest. Dat dezen arbeid de liefde van veler hart bezit, hebben de afgeloopen maanden bewezen. Door de ruime gaven daartoe in staat gesteld kon de Bonds- ring Z.-Vl. ruim 2 maal het bedrag waarvoor zij was aangeslagen, opzenden aan den Bondspenningmeester, voor de uitbouwplanneii van den Boud. Lhiarvoor zeggen wij hartelijk dank. Laat uien echter nu ook dien arbeid veider blijven steunen, door met belangstelling nader daarmede kenuis te maken. De gelegen heid wordt daarvoor geboden. Op Dins dag 6 April a.s. vergadert de Bondsring „Z.-Vl." in de Geref. Kerk te Axel, waartoe allen, mannen en vrouwen, dringend worden uitgenoodigd. Komt allen op, opdat het huis vol worde, en er een krachtig getuigenis opga „o Gij der Vaadren sterkteGij zijt ook onze God. Het revolntiespook dreigt meer en meer. Alom ontwaart men verval en afval. Ook in onze omgeving wordt dit melkbaar, maar Gode zij dank, daar tegenover staat nog een groep jonge mannen, die buigen voor der Vaderen God, die conservatief en toch jongelingen der 20e eeuw zijn. Daarom dan ook, allen die maar eenigszins gelegenheid hebben, trekken op Paschen III naai Axel naar de Ringvergadering. Allen bezield met de leuze: „Tegen de revolutie, het Evan gelie tegen het gekruisigde Evangelie, liet Evangelie des Kruises." Mot bondsgroet en heilbede, P. JANSE Az., Ring-secretaris. Inzenders van advertentiën die deze in het blad van den dag van uitgave wenschen opgenomen te zien, verzoeken wij dringend, ^eze zooveel mogelijk een werkdag vóór de verschijning der Courant, dus vóór Dinsdag of Vrijdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den voormiddag van genoemde dagen worden toegezonden, kunnen vvij dat, vooral als het groote advertentiën betreft, niet meer verzekeren. Men zende dus de advertontien zoo vroeg m o g e 1 ij k in. DE ADMINISTRATIE. De Burgemeester van TER NELZEN maakt bekend, dat voor liet 132ste tijdvak (4—!2 April) geldig zijn de Paars ge kleurde Willebroodkaarten met grijzen ondergrond. Ter Neuzen, 2 April 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat bon No. 27 der Rijks- suikerkuart geldig is van Maandag 5 t/m Zondag II April 1920. Ter Neuzen, 2 April 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 26 Maart. Johannes Joris Kolijn, oud 22 j., jm. en Louisa Nathalia Geilliet, oud 21 j., jd. Martinus Cornelis de Doelder, oud 25 j., jm. en Suzanna Servaas, oud 23 j., jd. Emile Doolaege, oud 23 j., jm. ei} Aline Clementine Gijsel, oud24j,jd. Huwelijks-voltrekkingen. "24 Maart. Johannes Franciscus van der Est, oud 31 j., jm. en Jacoha Francina ten Hoeve, oud 22 j., jd. 25 Maart. Jacobus Kolijn, oud 19 j., jm. en Neeltje Jansen, oud 18 j., jd. Geboorten. 22 Maart. Krijn Eduard, z. van Levinus Hamelink eu van Philomeua Een vertrouwd persoon, theoretisch en practisch op de hoogte met boekhouden, wil zich gaarne belasten met uw land bouwboekhouding. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder letter H Z aan onder staand adres Bureau van het blad „Zeeuwscli- Vlaanderen" Vlooswijkstraat 62 te TER NEUZEN. "P 1

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3