Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 229. Zaterdag 27 Maart 1920 3e Jaargang. Uit de Schrift. Uit liet Biiiteiilasid. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaandereu" te Ter Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van*dit blad betreffende, moeten worden gezonden aar. den'redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswgkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVau 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. „GEKOMEN OM TE DIENEN". Dit woord sprak do Heiland temidden Zijner discipelen in 't bijzonder tot Ja kobus en Johannes, Zebedéüs zonen. Deze toch waren tot den Heere ge komen met de bede Geef ons dat wij mogen zRton, de een aan uwe rechter- en de ander aan uwe linkerhand in Uwe heerlijkheid. Welk eene opvatting van Jezus' ko ninkrijk! Deze wereldschc, zinnelijke opvatting verfoeit en bestrijdt Jezus. Ju Zijn koninkrijk golden andere wetten, en stelt andere eischen. Staat gij naar grootheid, voortreffelijk heid, waardigheid en ecre in mijn ko ninkrijk, dan moet niet heersehen, maar dienen uw lust en leven zijn. In 't dienen van de broederen ligt uw grootheid. En dan stelt Hij zichzelven hun ten voorbeeld. Waartoe is Hij gekomen? Niet om gediend te worden, maar om te dienen. Jezus Christus, de knecht, de slaaf „Hij heeft zichzelven vernietigd, de „gestaltenis eens dienstknechts aange komen hebbende, en is don menscben „gelijk geworden; en in de gedaante „gevonden als een inensch, heeft Hij „zichzelven vernederd, gehoorzaam ge- „worden zijnde tot den dood, ja den dood „des kruises. Niet in 't koninklijk purper, heerschap pij voerend en machtoefenend, om stuwd door dienafen die om strijd Hem op Zijne wenken gehoorzamen niet te midden van pracht en statie als aan do koninklijke hoven, niet zóó, niet in zulk een omgeving moet ge Hem zoeken, maar als dienstknecht, als slaaf, iu 't korte ouderkleed, met de waschdoek om zijn middel geslagen, gietend water in '1 bekken, zich buigend om anderer lieete en bestoven voeten te wasschen. Dit ging geheel in tegen de voorstelling die men in Israël zich van den Messias gemaakt bad. De verkeerde voorstelling zit zelfs nog in deu kring der discipelen. Jezus be strijdt die ook bier weerniet alleen bij Jacobus err Johannes, maar ook bij de andere jongeren die niet veel beter waren, wat hierin uitkwam, dat, zij liet Jakobns en Johannes zeer kwalijk namen nog na de bestraffing van den Meester, 't Is juist deze dienstknechts gestalte, waar do inensch niet aan wil. Daarom wil de mensch den Christus niet, en ook voor zichzelven staat hij steeds naar heersehen en gediend worden, inplaats van naar het „dienen". En toch gaat de eisch van Christus Koninkrijk hiertegen in. Zoo de Koning, zoo du onderdanen. Onder 't O. T. is de Christus door de profeten reeds zoo voorgesteld. Hij zou geen gedaante hebben noch heerlijkheid, de onwaardigste zijn onder de meuschen, veracht worden zelfs. En hier zegt Hij het zelf: gekomen niet om gediend te worden maar om te dienen. Sterker nog als een slaaf legt Hij straks Zijn opperkleed af om do voeten Zijner jongeren te wasschen. Ja Zijn leven, en dat is meer dan Zijn opperkleed, om van de vuilheid der zondaren en zondaressen te wasschen. Zegt Hij het hier zelf nietGekomen is Hij, om Zijne ziel te geven tot een rantsoen voor velen Schuldig en gebonden, veroordeeld en in de gevangenis, als dit uw beeld is, dun is de kennis van Jezus Christus u alles. Petrus kende Hem nog niet ten volle bij de voetwassching. Daarom Zijn vurig afwerend gebaar, en Zijn al te kras woord In der eeuwig heid niet En wanneer de Heiland spreekt van Zijn dienen, en deil weg des lijdens en des doods dien Hg daartoe heofl inte slaan, dan is die Petrus Jezus een Satan, met zijn: Dat zal u geenzins geschieden. Kennen wij Jezus wel Ook als dienst knecht, in Zijn dienen, in Zijn nederig buigen, in Zijn afdalen, in Zijn bukken over arme zondaren, in Zijn feeder die nen, Zijn liefdevol dienen, Zijn dienen met een hart zoo vol ontferming? In Zijn dienen wanneer Hij nederkornt, wanneer Hij spreekt tot zondaren, wan neer Hij teekenen en wonderen doet, annecr Hij vermaant en bestraft, wan neer Hij geeselt en striemt, wanneer Hij geneest en de zonden vergeeft, wanneer Hij den lijdensbeker aanvaardt, deu lij densweg vrijwillig ingaat, afdaalt, steeds dieper, tot Hij in de diepe kolken van dood en vervloeking wegzinkt, zoo diep dat geen menschelijk oog Hem meer speuren kan, zoo diep als de vloek uwer zonde diep reikt Ilij heeft gediend, zich vernederd als geen mensch ooit deed of doen kon. Het kruis verdragen en de schande veracht, zoo zegt liet Paulus. Waarlijk, geltomen is Hij om te dienen In den staat der vernedering is Hij niet anders als de dienstknecht. Hij had den Vader lief. Hij had ook de zondaren lief als de gegevenen Zijns Vaders. Om te dienen is Hij gekomen. Zijn' Vader, maar ook tevens zondaren. Zondaren, eigengerechtigde, zelfzuch tige, trotsche zondaren, die zelf Gode den dienst hadden opgezegd. Die niet wilden dienen, maar als God zijn, d.i. gediend worden. Voor deze smaden Gods verliet Hij de heerlijkheid des hemels en de woon plaats (Lr engelen. Voor deze revolutionairen verliet Hij Zijn hemeltroon en trok Ilrj 't slavenkleed aan om aan de voeten van menschen te zitten, en vuile menschenharton te reini gen van de afzichtelijkste onreinheid, immers die der zonde. „Indien dan Ik, de Heere en Meester „(want dat was en bleef Hij) uwe voeten gewasschen heb, zoo zijt gij ook schuldig elkanders voeten te wasschen. Want „Ik heb u een voorbeeld gegeven, „een dienstknecht is niet meerder dan „zijn heer, noch een gezant meerder dan „die hem gezonden heeft.". Zoo wie onder u groot zal willen worden, die zal uw dienaar zijn. Hoe past het den kinderen des Koninklijks deze les ter harte te nemen. De ambts dragers in 's Heeren Kerk het eerst. Maar zij niet alleen. Verstaan wij allen wat Jezus voor ons gedaan heeft Zijn dienen Verstaan wij het goed voor ons kerkelijk, ons huiselijk, ons maatschappelijk leven? Dienen, daarvoor zijn ook wij gekomen, gescha pen, geboren, door Christus verlost en gereinigd. Óm te dienen met alles wat we zijn en hebben. Dienen, verstaat het goed. kunnen vve alleen tcrwille van God en Zijnen Chris tus. Als Zijn liefde in ons hart is uitge stort. Alleen wie Jezus kent als „de Dienende", kan dienen, maar zal straks als Hij, heersehen. De Walle. g^T Zij, die zich met 1 April a,s. op „Zeeuwseh-Vlaan deren" abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Een gespannen toestand heerscht sinds eenige dagen ook te Mi laan, in Noord-Italië. De gemeenteraad had zich nu aan de zijde van den burgemeseter geschaard en een motie van protest aangenomen „tegen de regeeringsbureaucratie, die de rechten der gemeente tracht te knot ten." Daarmee is het incident nog niet uit. Het gemeentebestuur nreigt en bloc out- slag te nemen en het vindt steun bij de socialistische arbeiders, die met plan nen voor een algemeene staking rondlos- pen. Dagelijks worden sympathie-betoogin- gon voor het huis van Cordara gehou den. De Duitsche revolutie. In het „Hbl." staan enkele mededee- lingen, welke door een vertegenwoordi ger der Duilsche Rijksregeering werden verstrekt. Als hoogst ernstji; beschouwt de Duit sche Regeering de situatie in het Ruhr- gebied, dicht bij de Nederlandsche grens. Hier heeft men te doen met een wer kelijk rood leger, dat beschikt over tal rijke wapenen van uitstekende kwali teit. Dit is met te verwonderen, aan gezien in dit gebied alle groote wapen fabrieken gelegen zijn. Het roode Rulir- leger beschikt over een heuschen gene- ralen staf en een hoofdkwartier. De discipline moet uitnemend zijn, alle mo derne militaire hulpmiddelen zijn aan wezig en er gaat van dit leger een groo te actie uit. Belangwekkend in hooge mate voor ons land is, dat de hooge druk van het roode leger gericht is naar de Neder landsche grens en dat men reeds eco nomische aansluiting met Nederland heeft gezocht. Een deputatie der roode troe pen onderhandelde met den Nederland- schen gezant te Berlijn, natuurlijk zon der resultaat, terwijl ik, alsdus de cor respondent, van de Rijksregeering ver neem, dat ook niet de Neikerlandsche Regeering onderhandeld word over het ruilen van levensmiddelen tegen steen kolen, hetgeen door onze regeering na tuurlijk werd geweigerd. De bolsjewistische samenspanning. MUNSTER, 24 Maart. De tegenwoor dige bolsjewistische beweging in het Rijnsch-Westfaalsclie industriegebied is reeds lang van te voren voorbereid. De opstand was oorspronkelijk tegen den lsten Mei beraamd en is alleen door den staatsgreep van Kapp, Lüttwitz en Ln- dendorff verhaast. De Münstersche An- zeiger, die vanavond verschijnt, bevat hierover de volgende belangwekkende mededeelingen In aansluiting op een conferentie van vertegenwoordigers van de reactionaire Berlijnsche legeering van Kapp en Lüttwitz met linksradikale leiders die op 13 Maart te Essen plaats had, werd ook een samenspreking van 50 tot 60 onaf hankelijke en communistische partijlei ders gehouden, waaraan ook drie Rus sische officieren deelnamen. Daar werd besloten, dat thans het tijdstip gekomen was, om de reeds tot in de kleinste bij zonderheden voorbereide opstelling van het roode leger in Duitschland tot uit voering te brengen. Het offensief van rechts moest de bot sing en den opstand van het lieele pro letariaat tegen de tegenwoordige regee ring uitlokken. liet kwam er op aan de geheele arbeidersklasse te wapenen en de rijksweerbaarheid, de burgerwachten en de politie-troepen te ontwapenen. De organisatie van het roode leger is in handen van Russische officieren, die ten getale van honderd over het geheele nijverheidsgebied verdeeld zijn. Het tijd stip van den opstand zou nog bekend gemaakt worden. Men vermaande tot de uiterste voorzichtigheid, opdat spionnen het tijdstip niet zouden verraden. Alle munitiebergplaatsen moesten bestormd en leeggehaald worden en de aanmaak van handgranaten en andere ontplofbare middelen voor liet roode leger moest zoo snel mogelijk verzekerd worden. Zoodra in Iret goheele industrie gebied de ar beiders gowupeud ronden zijn, zou de opniarsch naajr Munster plaats hebben, dat als centraal militair steunpunt be schouwd wordt. Wezel moest eveneens ingenomen wei den en binnen enkele dagen moest dan een sterk rood leger aan den Rijn staau. Tegelijk met het roode leger in het Westen moest een opinarscli van het roode Russische leger tegen Polen plaats hebben, en Trotzky meende dat hij in Juli voor- Berlijn zou staan. Een lijst van hooggeplaatste politieke personages is opgesteld, die dadelijk als gijzelaars in hechtenis genomen moesten worden. Voor het hoofd van generaal von Watter en de andere militaire aanvoer ders in Rijnland en Westfalen zijn hooge belooningen uitgeloofd. De Münstersche Anzeiger voegt hier nog aan toe, dat in het heele industrie district reeds de leiders en aanvoerders vau de communistische beweging de beste en vermetelste personen onder de arbeiders aangenomen hadden, die voor bewapening van liet roode leger in aan merking zouden komen, dat geheel naar het tnodel van de Russische bolsjewis lisclie heerschappij georganiseerd en aan gevoerd zou worden. Al deze plannen zijn nu door de on tijdige uitbarsting van de beweging eenigszins in wanorde geraakt. Maar zij worden, gelijk uit den gang van de ge beurtenissen totdusver blijkt, tamelijk nauwkeurig volgens het program uitge voerd. DUISBURG, 24 Maart. Volgens een besluit van den hier gevestigde» Voll- zugsraad krijgen de troepen te velde dagelijks 65 'nik. soldij en vrije manage. De leden van de arbeidersweer, alsmede alle overige personen, die in dienst van den Vollzugs raad staan, 40 mk. dage lijks en vrije menage. De gemeentekas moet het benoodigde geld betalen. Daar entegen wordt de gemeente door den Vollzugs-raad gemachtigd, om de kosten voor de soldij en de menage van de werkgevers op te vorderen. Volgens officiëele kringen is bet de bedoeling van het roode leger in liet Roer gebied een gemeenschappelijke grens met Holland te verkrijgen om met Hol land levensmiddelen tegen kolen te rui len. De commissie Duewel, die in Ber lijn is geweest, had ook liet doel de re geering er toe te brengen om tussclien bet Roergebied en Nederland bemidde lend op te treden. Dit is natuurlijk door de regeering en door de Neder landsche autoriteiten geweigerd. DORTMUND, 24 Maart. De afdeeling an het gemeentebestuur voor volksvoe ding acht den toestand zeer ernstig. De zendingen aardappelen uit Nederland worden sedert Maandag aan de grens opgehouden, de veetransporten uit Zuid- Duitschland worden evenmin doorge laten en meel komt slechts in onvol doende hoeveelheden binnen. De regeering capituleert voor de vakvercenigingea. BERLIJN, De plaats gehad hebbende besprekingen, aan welke de vakvereenj- gingen der arbeiders en de ambtenaren bond en de besturen der sociaal-demo cratische partij en de onafhankelijke so cialistische partij deelgenomen hebben, zijn met de volgende resultaten beslo ten. De leiders der socialistische partijen gaan accoord met bet parool tot ophef fing van de algetneene staking, nadat den onderhandelaars de volgende toezeg gingen zijn gedaan le, Terugtrekking der troepen uit de voorsteden en de stad Berlijn. De bin nenstad blijft tot bescherming van de regeeringsgebouwen enz. bezet. 2e. Opheffing van den verscherpten staat van beleg. 3e. Er moeten onderhandelingen plaats hebben met de vakvereenigingen over de regeling van het dienst nemen van arbeiders iu de veiligheidsweer, 4e, Terugtrekking van de troepen in het algemeen, echter in het bijzonder in het Ruhrgebied. Dc vischvangst in Noord- en Oostzee door de visschers van Cuxhaven, Altona en andere vis- schershavens is de laatste 14 dagen zoo groot, dat bij een behoorlijke organisatie eu gezegelde vervoermiddelen heel Duitschland van visch zou kunnen wor den voorzien. De laatste week kwamen alleen in beide eerstgenoemde plaatsen bijna 2 millioen K.G, visch binnen. De ontredderde binnenlandsche toestand maakt echter dat van dezen voedselze- gen geen partij getrokken kan worden, en de prijzen der visch in het binnenland nog met 25 pCt. zijn gestegen. Is 't niet allertreurigst God schenkt overvloed cn vanwege de dtvaasheid en verkeerdheid der men schen wordt bij dien overvloed 't gebrek nog maar al grooter! Ludendorf. De regeering te Berlijn treedt krachtig op tegen de conservatieve verraadplegers en ze schrikt er niet voor terug om Lu dendorf van hoogverraad te beschuldi gen, waaraan deze vermoedelijk wel niet zal ontkomen, Zal men zoover durven gaan hem met den kogel te straffen Op zichzelf zou liet een tragis'ch geval wezen. Maar de Knpji revolutie was zoo intens dwaas en misdadig, dat, ze, die haar op touw gezet hebben de zwaar ste straf verdienen hoe verdienstelijk ze zich ook in de afgesloten periode van Duitschland's geschiedenis mogen hebben gemaakt. (Latere berichten melden, dat Ludou dorf niet gevangen genomen ia). Een pond brood per week. Iu een bericht uit Duitschland leest men1 In de Roerstreek is de toestand nog heel ernstig. Deze is geheel in de macht der opstandelingen, die een rood leger gevormd hebben. De toestand is daar des te ongunstiger door het gebrek aan levens middelen. Te Essen wordt slechts een pond brood per hoofd per week verdeeld. Het Centrum teekent er bij aan; De oorlog bracht hongersnood en ellende. De burger-oorlog brengt niet anders. Eén pond brood per hoofd, per week Het bericht spreekt boekdeelen. Zullen de oogen eindelijk opengaan Krasse maatregel. Naar Boedapester bladen melden, heeft de Hougaarsche commissaris voor volks huisvesting gelast, alle woningen, die iu gebruik zijn bij personen, die gedurende den oorlog in Hongarije zijn komen wo nen en die wegens woekerhandel met levensbehoeften veroordeeld zijn, in be slag te nemen. Het tengevolge van de zen maatregel vrijkomende aantal wo ningen wordt op vijf tot zesduizend ge schat. Een koningin zonder onderdak. Koningin Elisabeth van België, die per automobiel incognito reisde, kwam Dins dagavond te Fonlainebleau aan. Zij be stelde een apartement iu een groot hotel en gaf, om haar indentiteit te verbergen, een valsclien naam op. De hoteleigenaar wantrouwde haar, omdat zij was verge zeld door een officier en twee hofdames. Hij weigerde haar een kanier te geven. De koningin bracht meer dan een uur in de auto, die duister was, door, voordat zij een onderkomen in een ander hotel vond. Den volgenden morgen huurde zij voor veertien dagen een leegstaande villa. Een flink meisje en een flinke jongen Cornelis Vanderbiit Jr., do nog jeugdige Neiv-Yorksche millionair, heeft zich on langs verloofd met een bijzonder knap meisje, Rachel Littleton geheeten. Dit is niets buitengewoons, zegt het „Hbh", millionairs plegen zich bij voor keur met schoone meisjes te engageeren. Maar wèl buitengewoon is, «lat miss Littleton aanvankelijk den jongen milli onair een blauwtje liet loopen. „Want beweerde ze, „een man, die alleen zijn rijkdom in zijn credit hoeft, is niet waard er mee te trouwen. Coupons knippen kan iedereen. Laat eerst eens zien, dat je nog iets anders kunt." De jonge Vanderbiit stond vreemd te kijken. Iets anders kunnen dat was gemakkelijk gezegd. Maar wat of miss Littleton dan wel wilde? „Alleen maar, dat je laat zien, dat je iets kunt", was het antwoord. En Vanderbiit Jr. voldeed aan het verlangen, of beter, aau de opdracht. Hij heeft eens een kleinen bundel ge dichten gepubliceerd, die nogal verdien stelijk moeten zijn. Bovendien had men zijn briefstijl wel eens geprezen. Wat deed dus Cornells Vanderbiit? Hij zocht een betrekking als reporter bij een Amerikaansch dagblad. Zijn werk bleek zeer goed, en het journalistenbestaan is hem zoo gaan be vallen, dat hij daarin een bestaan zoekt buiten zijn millioeuen om. Het meisje heeft thans haar jawoord gegeven. Om jaloersch van te worden. M'n hoed af voor zoo'n mannetjes putter 'n Franschman, die er niet met den Fransclien slag doorheen gaat Emanuel Brousse „onder minister" van Financiën. 'n Bezuinigings-kuijstenaar. Voorheen lid van de Kamer stond toen bekend als iemand, die 'n groot woord had over de geldverspilling in den publieken dienst en over de talrijke, ja tailooze bezuinigingen, die konden worden aangebracht. Goed, hij kwam dan nu in 't Kabinet. Moest nu tóónen, wat hij kou. E n bleef niet in gebreke 1 Eer de verschillende Begrootingen naar de Kamer gingen, moesten ze eerst alle eens bij lièm worden gebracht en de man toonde aan, neen't is géén Aprilgrap 't is zuivere, bittere ernst De man toonde aan, dat op die Begroo- tingeu zonder schade vcor 's Lands dienst kon worden geschrapt een bedrag, dat ik den zetter verzoek met ietwat vetto letters hier ouder te plaatsen, 'n bedrag van BO 13 10 33 20 30 40 BO a Hnvwt'MPMT r;; Komi-mnn f i 1K npr <1 rio mannilnn Franco ner nost voor Nederland 1.25. Want ook de Zoon des men- schen is niet gekomen om ge diend te worden, maar om te dienen en zijne ziel te geven tot een rantsoen voor velen. Mare. 10 45. Het gemeentebestuur van de groole nijvere stad in het Noorden is naar men weet socialistisch en meende aan zijn beginselen verplicht te zijn op 's konings verjaardag 14 Maart het algemeen gebruik om de nationale vlag op de open bare gebouwen te liijsclien, niet te moe ten volgen. De prefect dacht cr echter anders over en gaf den burgemeester Cordara last, te vlaggen. Deze voldeed aan dit bevel pas, toen het schriftelijk in den meest stelligen vorm herhaald was en hij nam dadelijk na de ontvangst van het bevel zijn ontslag.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1