Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Woensdag 24 Maart 1920. 3e Jaargang. Vrijdag Maart, Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den'redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat G2, Ter Neuzen. Telefoon No. 1G9. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels f O.GO. Elke regel meer 0.lö. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15°/„. Inzending van advertentiën tot 12 uur/s middags op de verschijndagen bij den drukker D. 11. LÏTTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Zij, die zich met 1 April a,s. op „Zeeuwseh-Vlaan deren" abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Chr. Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te TER NEUZEN. Wij hebben de eer U uit te noodigen tot liet bijwonen van een BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING der Vereeni- ging op des namiddags 2 ure, in de Consistorie der Geref. Kerk (Nieuwstraat) te TER NEUZEN. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Besprekingen voorstellen van het Bestuur. 4. Rondvraag. 5. Sluiting. In 't belang der Persvereeniging wor den idle leden DRINGEND verzocht deze vergadering bij te wonen. Het Bestuur, J. J. DE JAGER, Voorzitter. U. DE FEIJTER—Huijssen, Secretaris. V De Rijksmiddelen over Februari. De gewone middelen hebben weer ruim gevloeid. Er is bijna 10 millioen meer opgebracht in Februari dan in dezelfde maand van 1919. Ongeveer alle belas tingen droegen tot die vermeerdering bij. Alleen de grondbelasting is tegen- gévallen en bracht 25000 gld. minder op, dan 't vorig jaar in deze maand. De inkomstenbelasting bracht ruim 2 millioen meer op. De dividend- en tan tièmebelasting brachten ruim 8 ton op. De registratierechten brachten 4 millioen op, of bijna 2 millioen meer dan verleden jaar. De staking heeft dezo maand nog niet veel invloed gehad op de invoer rechten. Er kwam ruim 3 millioen binnen. Ongeveer evenveel als in Januari. Bij de loodsgolden valt de invloed van de staking beter op te merken. In Januari 174000, nu 127000 gld. Toch was het nog heel wat meer dan in Februari van 't vorig jaar. Toen bracht deze post nog slechts 56000 gld. op. Het gedistilleerd leverde l8/^ millioen meer op voor de schatkist dan een jaar geleden, toen de branders nog hadden te kampen met schaarschte aan grond stoffen. Toch is er daling van dit middel te constateeren. En gelukkig Werd in December '19 ruim vijf mil lioen aan belasting op sterke drank betaald, in Februari beliep dit ruim drie millioen. Nog altoos een ontzettend cijfer Suikeraccijns, vermogensbelasting en beursbelasting brachten mede meer op, dan in dezelfde maand van 't vorig jaar. De buitengewone belastingen vermin deren steeds. Ze brachten deze maand bijna 10 millioen minder op dan verleden jaar. Moge met 't verdwijnen der buitenge wone inkomsten, ook de abnormale toe stand allengskens veranderen in een meer normale. De verkiezing in Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika heeft een verkiezing voor het parlement plaats gehad. En deze heeft voor de nationale partij van Hertzog een sehoone overwinning ge bracht. Vóór dezen de zwakste, is zo nu de sterkste der drie groote partijen geworden. Ze zag haar aantal zetels klimmen van 27 tot 44. Terwijl de Zuid- Afrikaansche partij (van Smuts) van 52 daalde tot 39. Ook de Engelsche Unio nisten gingen van 38 tot 25 terug. De echte onvervalschte Boerenpartij, die de vrijheid van Zuid-Afrika nog altijd als toekomstideaal in 't harte bewaart en koestert, wordt steeds machtiger. Terwijl de aanhangers van Smuts, die evenals vroeger Botha, aansluiting zoekt bij Engeland, in aantal verminderen. Ecu heuglijk verschijnsel Moge binnen korten tijd de aloude vierkleur op de kopjes en bergen van Zuid-Afrika wapperen, als symbool van herwonnen vrijheid. Opmerkelijk'is ook hier de snelle groei van de arbeiderspartij. (Van 5 op 21). Een wereldverschijnsel, dat overal te denken geeft. De revolutie in Duitschland. Volgens de laatste berichten is de toe stand als volgt In Rijnland en Westfalen, evenals m Thflringen hebben de communisten de overhand. In Zuid-Duitscliland en in de overige deelen van Pruisen heerscht over het algemeen rust. De algemeeno staking kan als geëin digd worden beschouwd. In Saksen werd de macht der com munisten geheel gebroken en bleef de macht bi, de militaire overheid. Bij over eenkomst tussclien de arbeidersorganisa ties en de militaire overheid worden de wapens onder toezicht der vakvereni gingen verzameld aan wie ze vóór 24 Maart moeten ingeleverd zijn. Wanneer dit niet bet geval is zal tot ontwapening der arbeiders worden overgegaan. Millerand zoowel als Foch wenschen machtiging om de geallieerde legers ver der in Duitschland te doen oprukken en bet Ruhrbek-keu schoon te vegen, indien dat noodig mocht zijn om de Duitsclie steenkool te krijgen. Dit voorstel beeft een krachtig verzet gevonden bij de Amerikaansclie, Britsclie en Italiaansclie regeeringen. België beeft de grenswacht aan den Rijn met 2000 man versterkt. Ook Frank rijk zendt versterkingen. Volgens de „Köln. Ztg." mogen de Duitsclie regeeringstroepen tot demping der onlusten door liet bezette gebied trekken. Behalve Duisburg en Wescl is vrijwel het gelieele Rijnscli Westfaalscli indu striegebied in banden der communisten, die do arbeiders bewapenen met kanon nen, machinegeweren en bommenwerpers. De Rijksweertroepon worden nu in de omgeving van Wesel verzameld om den strijd opnieuw aan te binden. Vermoedelijk zal bet „hongorwapen" echter het voornaamste zijn, dat de roode troepen tot overgave noopt. Rooftochten der rooden naar omliggende gebieden worden tegemoet gezien. Ernstige botsing te Berlijn. BERLIJN, 21 Maart. Te Adlenhof, een Oostelijke voorstad van Berlijn, is het tot een bloedige botsing gekomen tus sclien vrijwilligers en communisten. Een compagnie werd overweldigd en ontwa pend, de officieren gedood en verminkt, de oogen werden uitgestoken en neuzen en ooren afgesneden. Van de vrijwilligers werden 24 man gedood, van de commu nisten 24 personen gefusileerd door aan gekomen versterkingen. De toestand te Berlijn wordt door de regeering nog zeer ernstig geacht. Uit gebreide voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen. De doode leeuw. Het beest had allang zijn staart ver loren, maar zijn kop zat er nog aan, en men heeft in den tijd van de Belgische „dankbaarheid" er aan gedacht, dien naar Nederland te keeren. Doch nu is liet lieele dier dood we bedoelen den leeuw van Waterloo. Want Waterloo zelf is dood. Vroeger kwamen daar de toeristen kijken, waar Napoleon stond en waar Wellington. Ze kochten er souvenirs, die misschien wel niet echt waren, maar tocli mooi. Maar nu.... Wat beteekent dat slagje daar, bij den reusachtigen strijd, dien het huidige geslacht heeft beleefd Zooveel kanonnen als alle legers daar te zamen hadden, gingen in den grooten oorlog soms op één. dag verloren. Alleen toen de oorlog uit was, gingen nog wat Amerikanen en Engelschen Waterloo bezien. Dat boorde er nu eenmaal bij, als men in Europa op het continent was geweest. Dat moest je thuis kunnen vertellen. Ook de O.-W.'ers deden er nog wel eens een uitstapje heen in den laatsten zomer, maar ze hadden geen tijd en misschien ook geen brein, om zooveel historie te leeren, dat ze de beteekenis begrepen. Nu is 't evenwel met Waterloo gedaan het wordt een woestijn. Maar dan leeft de leeuw misschien weer op hij komt in zijn vaderland De „nieuwe rijken zijn in Londen nog niet erg scheutig, als het betreft wel te doen. 't Verschijnsel zal wel algemeen zijn. O.W.-ers voelen niet zooveel voor wer ken van barinbartiVhei J, stel ik me voor. Misschien als we een geslacht verder zijn, dat 't beter wordt. De Londensche ziekenhuizen lijden er onder. Die moeten grootendeels van wat ge geven wordt bestaan en zitten in den uitersten nood: 50.000 pond te kort'. Men schrijft er over aan de „Times": „De Lord Mayor beeft een receptie op bet Mansion House gehouden prin ses Mary heeft haren naam geleend voor een opwekking en is zelve naar de City toe gekomen. De som, die men noodig had, was 50.000 p.st. De uitkomst was 10 pet. waarvan nog 1400 p.st. voor kos ten afgaan. Er is nauwelijks een spoor te ontdekken van nieuwe donateurs, stel lig niet van eenige nieuwe rijkaards. Het geld wordt voornamelijk verstrekt door menschen, die de ziekenhuizen al vroe ger gesteund hebben, van wie de mees tee verre van rijk zijn. De „oude rijken" zijn afgetakeld. En zitten op zeer zware lasten. En zij die in en door den oorlog rijk geworden zijn „doen" niet aan zulke dingenvooruitgang is het niet. Dan helihen de Amerikaansclie dollarkoningen toch nog betere gewoonten. „Nieuwe armen". Die zijn een er ook en niet weinige Zoo zette dezer dagen in een Londenscli blad een gedemobiliseerd majoor 'n ad vertentie: Wie geeft mij werk? Hij deelde er in mede, dat hij 35 jaar gehuwd en vader van drie kinderen was dat hij vier jaar ervaring in liet machi nebedrijf en negen jaar handelservaring in Engeland, Canada on de Vereenigde" Staten'had. Hij voegde erbij: „ben be reid om elk geschikt werk op mij te ne men, ten eincje gezin en tehuis te red: den". Hij kreeg geen enkele aanbieding, Nu bemoeit de pers zich met 't geval en komt er misschien voor dien éónen uitkomst: maar hoevelen zijn er niet, in Engeland en elders, die door en na den oorlog voor goed aan den onderwal zijn geraakt Valuta-humor. Een Weener komt hij een Zwitsersche Bank en wenscht zijn kronen om te zet ten in Zwitsersche Francs. „U gelieve naar de afdeeling hiernaast to gaan, daar staat een weegschaal. Het kost ons te veel moeite de Kronen te tellen, zij gaan hier bij het gewicht". Een andere Oostenrijker liet aan het een of andere station een portefeuille met Kronen liggen benevens een doos sigaretten. Toen hij zijn nalatigheid bemerkte en terugkeerde, vond hij de sigaretten verdwenen, de Kronen waren echter onaangeroerd. Een Amerikaansclie soldaat wenschte bij een Woensche Bank een Amerikaansch goudstuk in te wisselen tegen Kronen en vroeg hoeveel bij daarvoor ontvangen kon. „Zooveel als u maar hebben wilt", zegt de bankbediende met een die-pe buiging. Wiens eer zoekt gij P Van een Egyptischen koning wordt verteld, dat hij aan een bouwkundige opdroeg, een vuurtoren te bouwen. Deze moest dienen, om voor de zeelieden een waarschuwing te zijn tegen de vele ge vaarlijke rotsen, waarop reeds zoo menig schip gestooten was en schipbreuk ge leden had. De architect was een knappe, maar ook een sluwe man. Eerst liet hij zijn eigen naam in de steenon uithouwen, aan den kant van den vuurtoren, die het meest in 't oog viel, en daaroverheen liet hij een laag kalk strijken. Daarop liet hij den naam van den koning met vergulde letters zetten, alsof de toren tot zijn eer was gebouwd. De bouwmeester wist even wel zeer goed, dat binnen weinige jaren die kalklaag door den regen zou ver weerd zijn, en dat dan zijn eigen naam te voorschijn zou komen en later in de wereld bekend zou worden. Gelijken niet veel menschen op dien man Zij doen, alsof ze slechts de eer van God en Zijn Rijk zoeken, maar kon men in hun liart lezen, dan zou men kunnen zien, boe zij niet de eere Gods, maar die van zichzelven zoeken. Het is genoeg. In den ring Fallinkborstel (Duitsch land) wilde een houteigenaar een groote partij bout verkoopen, en bad daarvoor den dag aangekondigd. Bij den aanvang der verkooping hadden zich een groot aantal kooplustigen ver zameld. Toen de verknoping begon, werd er flink geboden, daar iedereen hout wilde hebben. De liouteigeuaar boorde rustig toe. Toen de kooplustigen aan zijn gemaakte taxatie gekomen waren, trad liij naar voren en sprak „Het is genoeg, meer wil ik voor dat bout niet hebbenDoor deze verklaring hield het bieden op en menige kleine patroon kon voor een behoorlijken prijs een partijtje hout be komen. Dit lijkt ons wel liet meest aanbe velenswaardig voorbeeld om alle onrust en drijverij uit de wereld te helpen en weer tot normale omstandigheden te komen. „Het is genoeg" beteekent dat men tevreden is. Had men er ook in ons land de laatste jaren zoo over gedacht, dan zou men wellicht thans met zoo'n algemeene duurte beleven. Dieven-voorkcur. Gelijk in alle landen, waar de prijzen hoog zijn en de goederenvoorraden gering, wordt in Oostenrijk ontzettend veel gestolen. De dieven hebben liet vooral voorzien op schrijfmachines. Want een schrijfmachine kost thans in Oostenrijk een idein vermogen. Een schrijfmachine mag in Weenen wel speciaal bewaakt worden, anders kan men er zeker van zijn, dat zij vroeg of laat spoorloos verdwijnt. Zelfs uit de gouvernementsgebouwen worden ze door brutale dieven weggesleept. Onlangs stond in Weensclie kranten te lezen, dat uit een ministerie drie schrijfmachines tegelijk ontvreemd waren maar dat de dieven gelukkig een tweetal andere machines, die in een donker hoekje stonden, over het hoofd hadden gezien. Dat hielden de in dit geval wel zeer drieste dieven zich voor gezegd Want den volgenden dag berichtten de kranten, dat de langvingers hun fout hersteld hadden, enook de beide overblij vende machines hadden weggehaald Dat zóü 'n unicum zijn in dezen lijd Uit de venen jn Z. O. Drenthe be richt men, dat men er de turfmakerij al begonnen is en dat dit jaar denkelijk alles zonder de gebruikelijke stakings periode vlot voortgang hebben zal, omdat er nu naar de meening van beide partijen genoeg op de turf verdiend wordt. De arbeiders maken een best weekloon. De verveners hebben goede dagen. En wat de schipperij betreft „Vroeger, menschenlevens lang, ver voerde men in oris waterland liever per schuit dan per as, omdat 't vervoer te water uiteraard 'tgoedkoopst was: ons land ligt daar om te zeggen voor geknipt. Maar in 't afgeloopen seizoen werd de beste zware turf uit de Drenthsclie ve nen per wagen naar do spoorstations gereden, vanwaar duizenden waggons naar „Holland" verzonden zijn. Nu zijn de spoorvrachten niet voor de poes. Toch kwam 't zóó weinig duurder uit, dan wanneer men op de ouderwetsclie wijze een schip laden ging. Summa summarum alle partijen zijn tevreden 't is haast te mooi, om waar te zijn Maar maar indien wèl, dan begint in Drenthe de victorie en zou er voor de „gezamenlijke consumen ten" uit Nederland alle reden bestaan, om een gedenkpenning te laten slaan ter eeuwige gedachtenis aan dit zeldza me en heerlijke feit Of de consumenten de prijs echter al niet te boog vinden Uitkijk. AMBTENARIJ. 'tls toch ook overal net eender! Of men nu komt in Spanje of in Rus- laud, alom heerscht hetzelfde euvel de ambtenaren-plaag. Neeu, ik zeg daarmee géén kwaad van de duizenden ijverige, pliclitgetrou we ambtenaren, maar zijzelf zullen het een zegen achten, als er eindelijk aan die ganscli nuttelooze uitbreiding der ambtenarij eens paal en perk wordt ge steld, omdat het, voortgaande gelijk thans nog zoover loopen zal dat de ambtenaren de meerderheid der bevol king uitmaken. Zoo la£ ik iets uit Parijs. Daar is tijdens den oorlog ingesteld een „dienst" ten behoeve van „de we tenschappelijke en industrieele navor- schingen en uitvindingen", denkelijk om steeds de nieuwste snuifjes te kun nen bijhouden, dienstig om den vijand afbreuk te doen. Nu is de oorlog uit. Maar de „dienst" blijft bestaan. Met 'n lange, lange lijst geëmployeer den honderden „teekenaars", om iets te noemen, ja een geheel leger goedbe taalde ambtenaren en beambten. Pas nog zijn hun salarissen verhoogd. En niemand vraagt zich af, of die „dienst" thans in vredestijd, ook nog noodig is. Duizenden ambten, zegt een blad, zijn ingesteld, voor den duur van den oorlog en al die ambtenaren zeggtn: „Eens burgemeester, altijd bur gemeester Er is nu 'n commissie benoemd. 'n Com missie-van-bezuiniging. Of die den warwinkel opknappen zal Uitkijk. KINDERRECHTERS. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp dat dc instelling van kinderrechters beoogt en liet onder toezicht stellen van minder jarigen. In de toelichting tot liet wetsontwerp zegt de minister van Justitie o.m. Het is een ernstige grief tegen onze kinderwetten, dat jeugdige misdadigers formeel aan nagenoeg dezelfde behande ling worden onderworpen als hun vol wassen iotgenoofen. De verschijning van bet kind voor liet college, zij het dan ook op een zitting met gesloten deuren wjrdt terecht alge meen veroordeeld. Wat wij in dezen noodig hebben is, dat zooveel mogelijk één speciaal deskundige rechter als Hoe danig dan natuurlijk de kinderrechter is aangewezen, liet gerechtelijk onderzoek cq. ook liet voorbereidende in kinder strafzaken voert. De mogelijkheid wordt geopend om eenzelfden persoon als kinderrechter bij meer dan één rechtbank te benoemen. De minister betoogt verder de wen- sclielijklieid dat ook hier ingevoerd worde wat reeds in de meeste beschaafde lan den bestaat, te weten een op de wet steunende, goed georganiseerde onder toezicht-stelling, waaraan kan worden onderworpen elk kind, dat, uit welke oorzaak ook, zoodanig opgroeit, dat bet met zedelijken of lichamelijken ondergang wordt bedreigd. DALING DER MELKPRIJZEN IN FRIESLAND. De prijs van de volle melk daalt ge regeld in de provincie Friesland. Er zijn plaatsen waar de tappers do volle melk al bezorgen tegen den prijs van 10 cent per liter. En men verwacht nog lagere prijzen. Ook de hond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in deze provincie deelt die verwachting aldus de „Tel". AAN DEN OEVER. Zij stond aan d' oever, bleek en bang, Een beeld van droev' ellende En kon van gindsclie donk're plek Haar starend oog niet wenden. Zij bad naar hem gesmacht, gestreefd Hij was haar trots, haar roemen Haar heil was onbegrensd, toen zij Den hare hem mocht noemen. Hoe blijde maakte haar zijn bezit Men las het op haar koonen, Nu zij zich, voor liet allereerst, Trótscli met hem mocht vertoonen. En thans dreef hij ginds op den vlood, Geen zwemmer die 't gelukte Te redden liaien nieuwen hoed, Dien baar de wind ontrukte. „Z. N." EEN WAARSCHUWENDE MOTIE. De A. R. Kiesvereen. „De Vrije Fries" te Sneek beeft de volgende motie met bijna algemeene stemmen aangenomen „aangezien in ons Program van begin selen liet vrouwenkiesrecht gewraakt wordt protesteert de kiesvereeniging alhier tegen liet aan de orde stellen door liet C. C. van de vraag „zal de A. R. partij straks ook vrouwelijke eandidaten stellen omdat daardoor liet program wordt ter zijde gesteld en men langs een om weg iets tracht in te voeren wat door onze partij altijd is bestreden; waarschuwt voor de ernstige gevolgen, tP'awr mrao»M— y i

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1