Oroaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 227. Zaterdag 20 Maart 1920. 3e Jaargang. Vrijdag 2(> Maart, F E U I b L E T 0 N. Biiiteitlaiidscb Overzicht. Uit het Buitenland. JAN WAANDERS. 13 ABONNEMENT Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland fl.2o. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. j o.imïnistratip van dit blad betreffende, moeten worden gezonden A aan de""'redacteur0, Tl. s/v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ADVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. 11. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen, telefoon Nr. 20. a,s. der gen Zij, die zich met 1 April op „Zeeuwseh-Vlaan- en" abonneeren, ontvan- de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Chr. Persvereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen' te TER NEUZEN. Wij hebben de eer U uit te noodigen tot liet bijwonen van een BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING der Vereeni- ging op namiddags 2 ure, in de Consistorie Geref. Kerk (Nieuwstraat) te ILlv NEUZEN. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Besprekingen voorstellen van het Bestuur. 4. Rondvraag. Sluiting. In 't belang der Persvereeniging wor den alle leden DRINGEND verzocht deze vergadering bij te wonen. Het Bestuur, J. J. I)E JAGER, Voorzitter. L. DE FEIJTER—Huijssen, Secretaris. des dor o. Voorlichting bij de beroeps keuze. We leven in een tijd van vereenigingen. Overal worden er voor opgericht. Wie niet in 't bestuur van enkele or ganisaties zit, telt niet meer mee. Nu stemmen we toe, dat vele van deze vereenigingen nuttig werk doen, of al thans zouden kunnen doen. Niet met alle sympathiseeron we ech ter evenveel. En wel zeer weinig voelen we voor vereenigingen, als er nu dezer dagen weer in Ter Neuzen een is opgericht. We bedoelen „Hulpbetoon door samen werking". Een uit personen van allerlei richting bestaande vereeniging zal „hulp verlee- nen aan de opvoeding der kinderen in het algemeen". Dat is dan een bewijs, dat „onze tijd vooruitgaat". Welnu, bij dergelijke „vooruitgang" wenschen we ons niet „aan te passen En we geltooven ook niet, dat we er ons „of we willen of niet er aan moeten on derwerpen". Voorhands blijven we bij de opvoeding onzer kinderen zelf liefst de baas. En vertrouwen we die niet toe aan socialis ten en liberalen. Schipperen met begin selen is bij ons als goede Antirevolutio nairen geoordeeld. Bovengenoemde vereeniging wil o.a. voorlichting geven bij de beroepskeuze. De voorzitter der vereeniging, de lieer Huizinga toonde op de laatste vergade ring aan, dat met „liet kiezen van een beroep voor de kinderen niet steeds ge- 3) Z E L A N D I A. paard gaat het toekomstig belang dei- kinderen en dat in vele gevallen in het geheel geen rekening wordt gehouden met den aanleg en ontwikkeling van het kind".' Inderdaad is hier veel van aan. Een landbouwerszoon blijft veelal in 't vak van zijn vader, ook al zou hij mis schien aanleg hebben voor onderwijzer, predikant of eenige andere betrekking, waarvoor studie vereischt wordt. Een jongen van een landarbeider, trekt meest al ook later de werkmanskiel aan. En zoo zouden we kunnen doorgaan. We gelooven niet, dat „onze tijd zooveel zal vooruitgaan" dat ieder bet, voor hem meest geschikte bedrijf zal uitoefenen. Al meenen de socialisten ook, dat het in hun „heilstaat" mogelijk zal zijn. Ook door voorlichting bij de beroeps keuze zal in dezen niet liet ideaal wor den bereikt. Deze voorlichting kan im mers uiteraard wat men ook van t tegengestelde moge verzekeren weinig anders doen, dan over de financieele toekomst in bepaalde bedrijven en be trekkingen inlichten. En die is op andere wijze wel te vinden. De beste voorlichting lijkt ons nog altijd die van den onderwijzer, of het hoofd der school. Die weten iets af van de aanleg en ontwikkeling van het kind. Een samenspreking van vader en „meester" zal van meer vrucht zijn, dan liet inwinnen van een ambtelijk advies. Bovendien, voor ons Christenen, spre ken bij de beroepskeuze toch ook andere factoren mee. Beginsel en godsdienst tellen toch ook mee Zijn ze voor ons niet altijd nog de zwaarst wegende fac toren. Welnu, dan mogen die èn bij de keuze van het beroep, èn bij liet zoeken van de middelen om tot het beoogde doel te geraken niet worden weggedoe zeld. Alle verflauwing der grenzen is, waar liet de toekomst onzer kinderen geldt, uit den booze. Voor steun zal „Hulpbetoon door sa menwerking" niet moeten zijn bij de voorstanders van liet Christelijk onder wijs. Die bobben te lang gestreden om de ziel van liet kind. Die weten te goed, wat „neutraal" in de opvoeding betee- kent. Die wenschen ook bij de beroeps keuze van hun kind, met het advies dei- onderwijzers te rekenen, en biddend hun beslissing te nemen. Nóch door een bijdrage, nóch door adviezen te vragen, steune ons Christen volk een vereeniging als „Hulpbetoon door samenwerking", zoolang het zich ten doel stelt bij de beroepskeuze onzer jeugd invloed te oefenen. zijn we geen voorstanders, het niet zijn, als Antirevolu- gezin uit Schoolvoeding en -kleeding. Daarvan Kunnen tionair. Immers wordt daardoor liet elkaar gerukt. We erkennen, dat er in sommige ge zinnen nood is. Dat enkele kinderen ter school komen, onvoldoend gevoed en half gekleed. We stemmen er mee in, als gezegd wordt, dat in zulke gevallen geholpen moet worden. Maar wc ont kennen ten sterkste, dat dit moet door schoolvoeding en -kleeding. We beweren zelfs, dat dit loofd en wreed is. In wat 'n nare positie was bij nu tocli geraakt. De ergernis klom hern in de keel, deed liern onwillekeurig harder aanstappen, maakte hem heet in 't hoofd. Nee, naarder kon het al niet. En ver anderen, hij zag er geen kans voor. Hij had 't al geprobeerd met zachtheid en met booze woorden met vriendelijkheid en stuurschheid met overreding en dreigingnoch het een, noch het ander had gebaat. Truus ging haar gang. Een paar maal had hij, in baloorige stemming, zich door Selms laten over halen, na kantoortijd uit te gaan; hij had zich met opzet een roes gedronken hij had gewalgd van zich zelf. Nee, dat niet meer, dat nooit meer. Zich zoo te verlagen en Truus nog schijn van reden te geven tot beklag, hoewel ze hem feitelijk door haar gedrag het huis uitjoeg. Nee, dat nietdan maar tegen den stroom op, ófmaar lijdzaam Immers moet heel zulk een gezin ge holpen worden. En niet alleen het school gaande kind. Als Kerk of particulieren geen hulpe bieden, dan moet het Burgerlijk Arm bestuur het doen. Onbekrompen en afdoende. - Maar wat zou men er van zeggen, als dit alleen den vader een warm maal eten en klompen of schoenen bezorgde Natuurlijk het afkeuren. Maar waarom wil men dan de school gaande kinderen alleen helpen Neen, waar nood is, daar lielpe men. Maar dan allen, en in 't verband van liet gezin. Wil „Hulpbetoon door samenwerking" dat ook V Bij den landelijken bond. In onze omgeving bestaan nu een aan tal vereenigingen van landarbeiders. Wijs beleid was het, deze eerst plaat selijk te organiseeren, De tijd was bier nog niet rijp voor landelijke organisatie. De veldorbeiders waren over 't algemeen niet voldoende organisatorisch ontwikkeld om bereidwillig de lasten op zich te nemen voor het toetreden tot den lande- lijken hond. We gelooven, dat daarin betering is gekomen den laatsten tijd. En verheugen er ons over. Tegenover de groote revolutionaire bonden, hooreu onze werklieden met in versnippering van krachten, maar in eendracht verweer te zoeken. Bovendien gaat van een bond die ziju vertakkingen over 't heele land uitbreidt meer kracht uit, ter behartiging van de belangen dei- leden. Eveneens heeft men veel aan de voorlichting en hulp van bet honds- bestuur en de bezoldigde propagandisten. Terwijl de wei kloozenverzekeririg er beter door functioneert. Vergeten mug niworden, dat tegen over deze lusten ook lasten staan. Er moet een hoogere contributie wor den betaald dan nu. Maar daar stappe men nu over heen. Voor een lage con tributie ontvangt men ook weinig of niets. Om resultaten is het te doen. Welnu, dan hebbe men voor aansluiting bij den Nederlandschen Bond van Chris telijke Landarbeiders iets over. nissen nog in 't geheel geen reden is. Het is mogelijk, dat alle minder of meer behoudende eiementen zicli thans aaneen sluiten om bolsjewisme heeft zulke de hoofden moeilijk het grootste kwaad, het te bekampen. Maar dit goede kansen gekregen om op hol te brengen, dat het meer in toom zal kunnen ge dragen, maar laten gebeuren, wat ge beurde Hij bad afleiding gezocht in genieting van kunst, 't Had hem eenige oogen- blikken uit de ellende gehaald, maar de ontnuchtering was te wieeder geweest 't was als een brandewijnslok voor den drinker, die éen oogenblik verwarmt, een oogenblik inwendig gloeien doet, maar dan het ellendig gevoel van leegte en leed nog verzwaart. Wat moest er van komen zoo? Hij wist het niethij begeerde het ook niet te weten Daar stond hij al, eer hij 't zich recht bewust was, voor het huis en scheldo hij aan. Vreemd deed 't hem telkens weer aan, dat aanschellen aan het huis, waar hij zooveel gelukkige jaren had doorgebracht, waar hij gewoon geweest was, met eigen sleutel uit en in te gaan. Nu aanschellen en wachten. Neen, dat was niet liet vreemde, niet het onaangename. Maar hier te staan, als een, die het eigen huis ontvliedt, en _heimwee voelt naar wat vroeger was, en de wreede kloof ziet gapen tusschen wat is en moést zijn Moeder zelf deed de deur open. Het Vier dagen van ongekende bewogen heid en onrust in het leven van het zwaarbezochte Duitsche volk hebben den tragischen roem gevestigd van Dr. Kapp en Generaal von Liittwitz. Thans zijn zij afgetreden, onvooor waardelijk gecapituleerd, en althans Herr Kapp is spoorloos gevlucht- Maar zij hebben de „eer" de mannen geweest te zijn, die de zwakke constitu tioneele grendels welke de poort van het Duitsche staatsgebouw gesloten hielden voor 't bolsjewisme, te hebben losgerukt, zoodat de wanorde thans door wijd-open deuren binnenstroomt. Het zegt heel weinig, dat het Kabinet Bauer te Berlijn terugkeert. We willen er het beste van hopen. Maar de algemeeno toestand is in Duitschland van dien aard, dat er voor een optimistischeu blik op de gebeurte- dagmeisje, dat ze deo laatsten tijd hield in plaats van de dienstbode vroeger, had ze vroeg laten weggaan. Het liep niet zoo druk mijnheer was naar de Kerke- raadsvergadei ing en dus kon mevrouw het alleen af. „Dag Jan", groette ze hartelijk. „Dag moe 1" Een oogenblik kwam de gedachte aandringenwas hier mijn thuis nog maarwas al dat andere er maar niet al dat nare, dat hem omringde en ver vulde nu, dag aan dog. Eéu oogenblik. Maar hij dreef die gedachte nog terug; neen, toegeven daaraan, zou zijn leven nog ondraaglijker maken. Moe zette zich hij nam een stoel dicht bij haar. Hoe gezellig hier in de kamerhoe huiselijk en rustig, en ordelijk Ach, wat 'n verschil, hier en die rommei thuis, waar haast geen ding een vaste plaats had waar alles slingerde Wèghij moest daar nu maar niet aan denken 't was nu immers eenmaal zoo wat hielp het, of hij er zich al over opmaaktezou hij er iets mee winnen Je moest het leven maar nemen, zooals het nu eenmaal was. Mama Waauders bevroedde wel, dat houden worden. Rijkskanselier Ebert roept tenminste tot algemeen verzet tegen dezen ééuen vijand op, erop wijzende, dat de meerder heidssocialisten liet met de onafhanke lijke!) reeds eens zijn geworden omtrent de vorming van een radenrepubliek en de dictatuur van bet proletariaat. De voldoening, welke de verdwijning van de rechtsch-radicale Kapp-regeering op zichzelf wekte, wordt dus opgeheven door de links-radicale revolutie die er de onmiddellijke terugslag van is. Zelfs staat bet reeds vrijwel vast, dat Kapp niet isafgetredenomdatderegeering van Bauer te Stuttgart onverbiddelijk was, maar dat zij het veld heeft moeten ruimen onder den druk der van commu nistische zijde op touw gezette onder neming om de radenrepubliek uit te roepen. De Spartacisten drukten hun stempel op het doodvonnis van Kapp's regeeriug. De Tel-correspondent te Minister geeft den volgenden indruk van den toestand De Kapp-regeering beschikte niet over de machtsmiddelen om de bewapening der arbeiders te Berlijn te verhinderen. Evenmin als de Bauer-regeering is zij er in geslaagd de systematische uitbreiding van liet proletarische leger, zooals het thans, goed georganiseerd en geleid, voor den dag komt, te onderdrukken. Indien het den autoriteiten gelukt, de beweging te Berlijn meester te worden, dan zullen nog de rivalen van gisteren alle krachten moeten inspannen om in Saksen, het Rijnland en Westfalen en andere deelen van het rijk, waar thans anarchie heerscht, de agitatie te onder drukken. De revolutionaire arbeiders zijn tot alles bereid. Dag en nacht strijden zij om huil ideaal, de radenheersciiappij in Duitschland en de wereldrevolutie, te verwezenlijken. Het eenige, zwakke, wapen daartegen, de Rijksweer, is door de voortdurende uitbreiding van liet terrein van actie ge decimeerd. Bataljon na bataljon werd zij door de sterkere abeidersmassa's ont wapend en gevangengezet. Volgens Russisch voorbeeld heeft men reeds in eenige steden van liet industrie gebied aanwervingsbureaux opgericht, die alle mannen van 2245 jaar onder de wapenen roepen en ben naar bet ge veclitsterrein zenden. Als ergens een gevecht is ontbrand, trekken gewapende scharen arbeiders uit de naburige steden en dorpen er heen en werpen zich in den strijd. Niemand kan zeggen wat het volgen de uur zal brengen. De Duitsche mili taire bevelhebbers ziju thans radeloos. Zij voelen zich blijkbaar nog niet bij machte een zoo machtige en goed geor ganiseerde beweging meester te worden. Hoe liet ook zij, de vierdaagscbe heer schappij van de lieeren Kapp, Von Liitt witz c.s, heeft do wereld voor feiten ge plaatst, welker draagwijdte niet is te overzien. Sprekende leeningen er iets bijzonders was, dat Jan tamelijk laat, alléén, hierheen voerde. Maar ze liet niet merken, dat ze naar de oorzaak giste. „Hoe is liet thuis, Jan Met Truus en de kinders?" „O, dank u, dat gaat wel. 't Kleintje een beetje lastig en Herm een beetje wild soms," antwoordt hij. Van Truus rept hij niet. ,,'k Heb jullie al in geen weken gezien", onderzoekt mama. „'k Dacht ai, dat er wat aan scheelde." „Och nee, maar hoe gaat dat 1 We kunneu moeilijk samen wegnou vooral niet, en 's avonds gaat tocli hoelemaal niet," verontschuldigt hij. „Nou, maar s Zondags zoo es 's mid dags," stelt mama voor. „Ja, dat konden we wel es doen, als 't er 'n mooie dag weer was, en als Truus er zin in heeft," laat hij er on willekeurig op volgen. „Maar, moe, we hebben U ook al in een lieelen tijd niet bij ons gezien." „Och, je weet wel, ik ben geen looper. En 't valt voor Truus ook niet altijd gelegen." Mama is*al een paar maal wezen aanloopeu en heeft Truus verrast in Millerand over den toestand van Frankrijk. „Wij zijn nog verlamd en het zal ja ren duren vóór wij ons verlies aan man nen ingehaald zullen hebben." Aldus heeft Millerand, de minister president gezegd tegen een vertegenwoordiger van de Associated Press in een intervieuw, waarin hij zich over Frankrijk's uiterst moeilijken toestand heeft uitgelaten. over het afbetalen van de zeide hijFrankrijk vraagt geen kwijtschelding van zijn schulden, maar wel tijd om op adem te komen en zijn krachten te herstellen. Wanneer Frankrijk, vervolgde Milla- rand, gedwongen wordt zijn verplichtin gen aan het buitenland te voldoen vol gens den tegenwoordigen stand van den wisselkoers, dan zou het gedwongen worden twee-en-een-half maal te betalen wat het schuldig is. Natuurlijk zullen onze buitenlandsche vrienden ons niet vragen dat te doen, vervolgde Millarand. Ons meer dan. het dubbele van onze schuld te vragen zou een onrechtmatig heid zijn, die" eiken onpartijdigen rech ter moet treffen. Naar aanleiding van den toenemenden uitvoer, zeide Millerand, dat Frankrijk niets liever wilde dan uitvoeren. Maar zeide hij, men moet den omvang van de verwoesting van het rijkste gedeelte van het Fransche grondgebied niet uit het oog verliezen. Wij zijn nog verlamd, zeide hij, en het zal jaren duren voor het verlies aan mannenkracht ingehaald is en de vroeger zoo bloeiende industri- eele eentra hersteld zijn. De oorlog heeft Frankrijk 600.000 ar beiders uit de industrie gekost. Geheel verwoest zijn de streken, die ons in 1913 94 pet. van onze wol, 90 pet. 'van ons linnen, 90 pet. van onze delfstoffen, 83 pet. van ons ijzer, 70 pet. van onze suiker en 53 pet. van onze steenkool gaven. Hoezeer de oorlog onze spoor wegen verwoest heeft kan men zich niet voorstellen 33 pet. van onze koopvaar dijvloot is in den grond geboord en on ze tarwe-opbrengst is met twee derden verminderd, wat een verlies van twee milliard betoekent. Frankrijk, zeide' de minister president ten slotte, is vast besloten zich te ver heffen uit de bouwvallen, die er opge hoopt zijn op zijn bodem. Het zal do noodige liscale maatregelen nemen en alles doen wat de toestand vereischt. Uit Dresden wordt gemeld Toen de minister van justitie Ilaeuiscli tegen middernacht het ministerie verliet, kw,im een man naar hem toe, die hem vroeg, of hij de minister van justitie was. Toen de minister bevestigend antwoord de, loste de onbekende een schot op hem. Alleen aan de omstandigheid, dat de minister zich snel ter aarde wierp is het te danken, dat hij ongekwetst bleef. De dader ontkwam in de duisternis. Bij verstek ter dood gebracht. Op de Groote Markt te Brussel heeft de formaliteit plaats gehad van de te rechtstelling vau voortvluchtige ter dood veroordeelden. Het gold de zeven onlangs ter dood haar slordigheidfoei, 't heeft haar heelemaal niet aangelokt tot, druk bezoek. En al trokken haar kleinkindoren haar wel aan, ze kon er toch moeilijk toe besluiten, vaak te komente minder, daar Truus haar duidelijk genoeg bad laten merken, dat ze niet erg op onver- hoedsche visites gesteld was. „Waarom laat u 't nou niet effen weten, moe, dat u komt. dan kon 'k er wat op rekenen nou is 't juist zoo'n troep," had ze op hh vertaling toon gezegd, die de vrije blijf u asjeblief weg is van een en ander vergunde„och, Jan Waauders onkundig gelaten. „o, U komt altijd gelegen, dat weet u wel", beijvert hij. „Ja, 'tis bij ons wel es 'n beetje druk, maar dat kan wel baast niet anders met zoo'n paar klein- tjes." „Nou, ik kom binnenkort wel es aan," belooft mama. Er treedt een pauze in. Jan drinkt zijn kopje thee, dat moe hem heeft ingeschonken. Hoe zal hij aanleggen? 'tStuit hem zoo tegen de borst, weer te moeten vragen. 't Moet dan maar. (Wordt vervolgd). DOOR i i i .1

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1