Magazijn Ho. I Verhuisd Korte üijkstraat 5. Yoor de Sdwonmaat! KANTOORUREN HULST Distributie-vrije Brandstoffen. Van Heinde en Verre. Leestafel. Kerk, School en Zending. Laatste Berichten. A d v e r t e n t i e n. Broodkaarten. Keuken-Werkmeisje. Dijksiraat 80. N.V. Zaadhandel en Boomkwsekerijen Wed. P. de Jongh, Boes. Dweilen, Borstel- en Schuierwerk C. van Kampen, Het Kantoor van Es. VAN WAESBERGHE- JANSSENS de overige werkdagen I van 8-12 behalve 's Zaterdags en van 1.30-4 uur *s Zaterdags van 8-12 uur. Prima Vetsehlammkolen en Prima Eierbriketten, alles vrij van distributie. Uitstekend vooi huisbrand en industrie. VRAAG PRIJS AAN Firma T. T7"a,:n. NI. JANSEN-TEN KAATE, wen cursus van de ambachtsschool alhier ingeschreven: 11 leerlingen voor machine- bankwerken, 1 voor instrumentmaken, 7 voor timmeren en 8 voor schilderen, samen 22. Er zijn reeds op de school aanwezig 31 leerlingen voor machine-bankwerken 'en 12 voor timmeren, samen 48, zoodat de nieuwe cursus zal beginnen met (15 leerlingen, inderdaad een mooi resultaat voor eene pas opgerichte school. Voor instrumentmakers en schilders in het bijzonder is nog gelegenheid tot plaatsing. Reeds eenigen tijd bestonden plan nen tot het inrichten van vergaderingen voor Weensche kinderen. Deze plannen hebben nu vasteren vorm aangenomen en daarom wil men ei a.s Zondag de proef mee nemen. Er zal getracht worden het den kin deren door vertelling en gesprek, cn zoo mogelijk "ook door gezang cn door liet, houden van een groote pauze, waarin zij wat met elkander „plaudern" kunnen zoo aangenaam en huiselijk mogelijk t< maken. Alle Weensche kinderen worden daartoe hartelijk uitgenoodigd. Allen pleegouders wordt beleefd ver zocht dit den bij hen inwonende kinde ren mede te deelen en hen op te wekken deze vergaderingen bij te wonen. De {eerste zal, bij genoegzame deel name, gebonden worden op a.s. Zondag 21 Maart, 's namiddags 2 uur in de consistorie-kamer der Ger. Kerk, Nieuw straat. Wie meerdere inlichtingen mocht verlangen, of van zijne belangstelling wenselit te doen blijken, vervoege zich bij P. VAN ES, Grenulaan 29. ^Driewegen. Vrijdagavond hield alhier de Chr. Nat. Werkmansbond een ver gadering, teneinde leden te werven voor de aan hun vereeniging te verbindeu werkloozenkas. Als spreker trad voor haar op de EdelAchtb. heer J. Huizinga. Na opening door gebed en een openings woord van den voorzitter, de heer J P. Verkouteren, kwam de spreker aan het woord en schetste allereerst de geschie denis van de verzekering tegen werk loosheid. Vervolgens behandelde de spr. wat er dient te worden gedaan om een werkloozenkas op te richten, vervolgens de administratie daaraan verbonden en eindigde met een opwekking tot de aan wezigen om iu dezen weg als goede Christenen elkanders lasten te dragen. Door een tweetal aanwezigen werden enkele vragen gesteld, die door den -spreker uitvoerig werden beantwoord. Vervolgens werd een min-aangename discussie gevoerd over het doel dezer vergadering en de wijze waarop die was voorbereid. De voorzitter dankte den spreker voor de heldere uiteenzetting van deze hoogst belangrijke zaken en sprak den wensch uit, dat de aanwezigen met een en ande~ hun winst zouden doen. De EdelAchtb. heer J. Huizinga ein digde met dankzegging. *Zaamslag. Vrijdagavond hield de af deeling Zaamslag van de „Vereeniging tot Christel, verzorging van krankzinni gen in Zeeland" haar jaarvergadering. De voorzitter Ds. van Dis opende do vergadering met, gebed, waarna de sec retaris de heer C. A. Wisse, de notulen der vergadering las, die goedgekeurd werden. Hierna bracht de penningmeester de heer A. de Kraker Az. verslag uit. Daaruit bleek, dat bij de speciale rond gang bij de vrienden van „Vrederust" tot dekking van de tekorten een som is bijeengebracht, van f361.50. Aan con tributies werd ontvangen f339 75, zoo- Den 13en Juni, 's morgens om 11 uur riep de uitkijk in het „kraaiennest" „land in zicht:" Wij landrotten zagen niets aan den horizont dan een donke re nevel, doch na een uur onderscheidden we de eerste bergtoppen. Een reuzen-convooi voer juist, uit naar Europa met troepen begeleid door krui sers en andere oorlogsbodems. Duide lijk waren schepen te herkennen van den Noord Duitschen Lloyd, en ik zag ook een schip van een firma gevestigd in de plaats vanwaar ik kwam. Wat hadden we medelijden met die kerels. Hoevelen zouden hun geliefd vaderland weerzien Bruin waren de dekken dier schepen van al de khakipakken. en wei nigen beantwoordden ons gowuif. Alle schepen waren gecomoufleerd, beschilderd met grijze strepen en plek ken, om het scherpe oog, dat door den periscoop van den onderzeeër loerde te misleiden. De llollandsche driekleur zakte drie maal omlaag en de „Star and Strips" beantwoordde onzen groet, misschien met dn jwcnschen„hadden we die [mooie schuit ook maar 1" Maar daarmede waren we de Yankees te glad af geweest, wat echter meer geluk dan wijsheid was geweest, dat moet erkend. Langzaam stoomden we de baai in, het groote Vrijheidsbeeld voorbij. Wat leek ons dat gras op de hellingen der heuvels^groen, en de bladeren der boo- men friscli, na 14 dagen niets dan water en lucht te hebben gezien. 's Middags om 1 uur werd het anker uitgeworpen, en kregen we een troepje Amerikaansche matrozen aan boord, ge- wapeud met karabijn en revolver, om toezicht te houden dat niemand van boord ging, want eerst moesten alle pas sagiers onderzocht worden, of misschien dat de inkomsten bedroegen f701.25. De noodzakelijke uitgaven beliepen f23.35 het saldo f 1.65. Aan de stichting kon dus worden overgemaakt een bedrag van f 676.25. De volijvere penningmeester wist, door de zaak 'bij de contribuanten te beplei ten, de contributiegelden te verhoogen van f339.75 op f387. <5. Ilier past een woord van lof voor dien arbeid en het verkregen succes. De heeren C. de Putter Lzn. en J. Haak Kzn. werden benoemd de boeken na te zien, die in orde bevonden werden. De voorzitter werd met algemeeue stemmen min één herkozen. Als afgevaardigden naar de jaarver gadering van de vereeniging werden ge kozen A. Dekker Fz. en J Haak az. als secundus: A. de Feijter. Men besloot nog het bestuur op te dragen om pogingen in het wenk te stel len, om met Hemelvaartsdag een spre ker (Ds. Donuer?) te laten optreden. Ds. De Walle eindigde met dankzeg- gieg- i Vrijdagmiddag werd aanbesteed het afbreken van het bestaand en het bouwen van een nieuw woonhuis op de hoeve van Mej. Wed. A. J. Verpoorte. Ingeschreven werd als volgt Timmerwerk: K. Dieleman voor f 7084 A. Katjser f6987; C. H. H. Wisse f6986; D. Galle f6565 J. Kaijser f6480 J. Wisse f 62S0. Metselwerk: J. Houg f8280; C. .van Fraeijenhove f8224; H. P. Lensen f7997; W. Galle f7989; J. v. d. Velde f7800. Glas- en Verfwerk: F. C. Wisse f1138; H. Wisse f1048; D. Riemens Dz. f1024; D. Riemens Cz. f1060; C. Kaijser f846; C. Dees f844. Gegund aan 'de laagste inschrijvers. Vrijdagnacht zijn bij de landbou wers J. 'de R. en M. de R. onder de gemeente Axel een partijtje lijnzaad en eenig paardentuig gestoleu. St. Jansteen. Alhier brandde Woensdag morgen in de buurtschap Kapellebrug de iandbouwschuur van v. H. af, waarbij een twaalftal kippen in de vlammen omkwamen. Het vuur deelde zich eveneens mede aan de woningen van den Rijksveld wachter en den heer B., welke beide nog al brandschade leden. Oorzaak onbekend. Gereserveerde coupé's voor hoogmogenden. We lezen in het „Rott. Nbld." Kleingeestig zijn we niet, wij kunnen best do zon in het water zien schijnen, doch tegen dwaze overdrijving moeten we toch bezwaar maken. Ieder, die in dezen tijd reist, weet dat in het bijzonder op de lijn Rotter dam's Grave'nhage—Amsterdam de trei nen boordevol zijn. Men zit in coupés eerste en tweede klasse met opgepakte armleuningen en met tien of twaalf in coupés voor acht, Hoe moet het iemand, die hier aan station D.P. voor het vertrek van trein 4.1 nm. langs den langen trein heen en weer holt, te moede zijn, als hij in het eerste rijtuig een geheel leege coupé eerste klasse niet rooken ziet met een bordje er op: Gereserveerd, De con ducteur staat niet toe dat men er in stapt. Vermoedelijk is dat bordje er al vroe ger in gehangen, want de trein komt uit Roosendaal. De coupé bljjft dus leeg tot den Haag. Dan plaatst de hoofdconducteur zich besmettelijke ziekten aanwezig waren. Dien dag kwam er echter niets van om de boot nog to verlaten, we verge noegden ons naar de verlichte wolken krabbers in de verté te zien, en de prachtige Ferry-booten te aanschouwen, welke de Hudson doorsnelden en in een zee van licht baadden. Den 14en Juni s' morgeus vroeg sleep ten twee sleepbooten ons naar het Itali- aansche dok, en om half tien zetten we weer voet aan vasten wal, met echte zeebeenen en een doorpekelde huid, bruin van de zeewind. Onze koffers werden onderzocht, alle papieren en bescheiden in beslag geno men, welke ik twee dagen later zou kunnen afhalen in het Custom-House, en we kupdeti ons naar ons vooruit besteld hotel begeven, Hotel Broztell, 27e Avé 5e Street, een best hotel, dat ik iedereen gerust kan aanbevelen. Mijn collega was minder gelukkig. Hem werd door de inspecteurs toegevoegd „jij bent een Duitscher want je hebt blond haar (sic). Hij werd door een lui tenant apart op een bankje gezet, en mocht niet van boord. Daar hij zich erg verveelde keek hij eens door de patrijspoort en zag een schildvyacht staan met wie hij een praatje maakte en een cigaret presenteerde. Maar o wee, daar kwam zijn goede be schermheer aan, heer luitenant, woedend natuurlijk en zette hem twee uur alleen in een hut. 's Middags om twee uurr, we hadden reeds lang gegeten, kwam collega aan zetten, hongerig en moe. scheldende op alle Yankees en Duitsehers. Gelukkig was de honger groot en de tafel best, en een uurtje later werd smakelijk ge lachen om zijn aankomst in „het land der Vrijheid". (Wordt vervolgd). deftig naast de deur er van, een chef loopt toe, soms komen er zelfs twee en met den eerbied, dien men hoogmo genden verschuldigd is, worden in deze coupé binnengelejd de heeren K. ter Laan en J. E. W. Duys en nog een Ka merlid, naar huis gaande van de ver moeiende zitting, die zij in elk geval veel te vroeg verlaten hebben. We leven in een democratischen tijd, nochtans gunnen wij den Kamerleden hun vrij abonnement eerste klassp. Maar dat er dan nog bovendien in ollendig overvolle treinen over lange tracjecten coupés voor de heeren worden gereser veerd om hen in staat te stellen de reis Den Haag—Amsterdam, en wellicht ook terug, te kunnen doen met de beenen op de banken en een sigaar in de niet,- rookcoupé eerste klasse, daar komt toch ons democratisch gevoelen tegen op. Van klasse bevoorrechting gesproken.... Baas boven baas. In een vriendenkring liep het gesprek over broedkippen. „Nou, over kippen gesproken" zei doove Manus,' „mijn vader had er één, die broedde nou alles uit. Of je d'r op een voetbal of op een citroen zfctte, zij bleef zitten Op een keer zette mijn vader d'r op een klomp ijs in een kommetje en ze bleef net zoo lang zitten tot hij kokend water had om zich te scheren". „Dat is nog niks" meende dikke Gerrit. „Mijn grootvader had een ouwe hen en die voerden ze bij vergissing met zaagsel inplaats van kippenvoer". Ze lei twaalf eieren en toen ze ze uitbroedde, hadden we elf kuikens met houten poolen en de twaalfde was een houtduif 1!" Een nieuwe betrekking. Gelezen in een onzer groote dagbladen De afdeeling Rotterdam van het Ne- derlandsch Ouderwijzers-Genootschap verzoekt den Raad Het daarheen te leid-m, dat aan elke school wordt aangesteld een concierge- schoonmaker. Die concierge heeft zeker geen tijd zich zelf te wasschen. Ergerlijke loonactie. Te Boxtel eischten dragers van een lijkkist verhooging van draagloon. Bij iet-inwilliging zou de kist langs den weg worden gezetOm dit te voorkomen heeft een familielid aan don looneisch voldaan. Moeders, past op urv kleinen. Toen mej. B. te Muiden even naar buiten ging, om brandstof te halen, opende haar tweejarig zoontje de foruisdeur. Er viel vuur uit de kachel en weldra stond de kleine in lichten laaie. Op zijn hulp geschrei snelde de moeder toe, wie het gelukken mocht de vlammen te dooven. Vooral het onderste gedeelte van het lichaam is mot vreeselijke brandwonden overdekt. Het schillen-gevaar. Te Maastricht liep Dinsdag een vrouw met een kindje van een half jaar op den arm over straat, toen zij opeens uitgleed over een sinaasappelschil, met het ge volg dat zij kwam te vallen en het kind op straat terecht kwam, waardoor het een armpje brak. In het gesticht „Calvariënberg" werd het wicht ter verpleging opgenomen. Op de hoogte. Tot examinator bij het examen voor- derwijzer te Semararlg werd benoemd de heer II. Evers, hoofd der Chr. M. U. L. O.-School te Djocja, diereeds en kele maanden met verlof in Nederland is Provinciale Almanak voor Zeeland, door J. F. Magendans, commies bij het Prov. Best. te Middelburg. In dit 380 bladz. dikke, in handig formaat uitgevoerd boekje, komen een zeer groot aantal nuttige gegevens yoor betreffende provinciale-, gemeentelijke- eu polderzaken. Het is een practische gids, die we ieder kunnen aanbevelen. Enkele kleine foutjes daargelaten, voldoet het werkje aan hooge eischen, en stellig voorziet (iet in een behoefte. We misten echter gegevens omtrent kerkelijke aangelegenheden en een lijst van de in Zeeland verschijnende bladen. Een volgend maal kan dat echter ge makkelijk worden verholpen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. G. Daelman, Gep. Hoofdagent politie, Noordstr 91, uit Amsterdam. Markerink, teekenaar, L. Kerkstr. 7, uit Neede (G.). A. M. M. Verpoorte, agent van politie, Mart. Eijkestr., uit Zaamslag. A. M. Bouriearts, zonder, do Feijterstr. 27, uit St. Nicolaas (B.). L. van Rentergem, zonder, Blokken 11, uit Wachtebeke (B L. E. V. Acke, dienstbode, Blokken 11, uit Wachtebeke (B.). A. Poldervaart, arbeider, in een keet Nieuwe Dokken, uit Vierpolders. C. J. A. Aertsens, timmerman, Mart. Eijkestrliit Hoekj C. J. Wittebrood, aannemer, L. Kerk str. 74, uit Sas van Gent. S. Servaes, dienstbode, O 5, uit Hoek. Vertrokken: 1>. van Tatenhove, koewachter, P 103, naar Hoek. M. P. Meeusen, timmerman, Van Bo- venstr. 19, naar Breskens. L. den Exter, landbouwersknecht, O 202, naar Axel. P. M. F. van Hecke, zonder, Dekker- str. 25, naar Overslag. G. Janse, monteur, Van Bovenstr. 27, naar Middelburg. Wed. H. F. Veereschild, Heerengracht 11, verpleegster, naar Heerlen. F. M. Kruijsse, dienstbode, O 124, naar Vlissingen. H. Wolfert, landbouwer, O 227, naar Hoek. V Met dank aan God geven wij kennis van de voorspoedige geboorte onzer dochter, Ds. en Mevr. TH1ELEN. Axel, 13 Maart 1920. Algemeene kennisgeving. BERLIJN, 15 Maart. (Wolff.) De nieuwe regeering maakt bekend, dat met de oude legeeriug van Ebeit en Noske op haar wensch "onderhandelingen zijn aangeknoopt. Op algemeene grondslagen zal een kabinet, van vakministers worden gevormd. Binnen 2 maanden worden verkiezingen voor den Rijksdag en den Pruisischen landdag uitgeschreven. Ebert blijft aan tot de nieuwe verkiezingen hebben plaats gehad. De toekomstige rijkspresident zal door het volk worden gekozen. De crisis is dus ten einde. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ter Neuzen, H. Kievit Jzn. te Veenendaal. Dr. S. O. Los, professor a/d Theol. School te Potchefstroom, thans in ons land vertoevende, is geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam cum laude als Doctor in de Theologie. De nationale Schooldag der Chris telijke Gereformeerde kerk zal 6 Mei te Apeldoorn gehouden worden. Het optreden van Ds. H. Janssen in de Staats kerk te Antwerpen. Ds. H. Janssen, em.-pred. bij de Chr. Geref. Kerk, thans legerpredikant in algemeenen dienst, deelt in de „Wekker" mee, dat hij op een andereu datum dan 28 December in de Staatskerk te Ant werpen het Woord eu den 11. Doop bediende en dat aan dit feit een ge schiedenis verbonden is, waarover hij zich niet in het publiek kan uitspreken. Wel is hij bereid zich aan de Kerkelijke Vergaderingen te verklaren. In geen geval moet men bij hem zoeken een haken naar verandering of een overgang op de lijn van Ds. Netelenboshij is en blijft Christelijk-Gereformeerd. Nood iu de pastorie. Zooals men weet, is liet gewoonte, dat a.s. lidmaten der Ned. Herv. Kerk bij het eindigen van het catechisatie- onderwijs den predikant een aandenken vereeren. Dominee geeft dan een ver langlijstje. Daarop komt in een kleine Zuid-Hol- landsche gemeente voor een broek. Een treurig staaltje van den nood, die iu helaas vele gezinnen van predikanten bij de Ned. Herv. Kerk heerscht. Heden behaagde het den Ileere van onze zijde weg te nemen onze geliefde Echtgonoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van 72 jaar en bijna 3 maanden. De Familie, A. DONZE en Kinderen. Zaamslag (Val), 14 Maart 1920. De Burgemeester van TER NEL ZEN maakt bekend, dat voor het 130ste tijdvak (17 t/m 25 Maart) geldig zijn de Rood gekleurde Wittebroodkaarten met grijzen ondergrond. Ter Neuzen, 15 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. wordt gevraagd een Loon naar leeftijd en bekwaamheid. Sollicitaties aan den Geneesheer-Direc teur. naar fa. GEBR. RIBBENS. van Westkolkstraat 42, naar C. RIBBENS. KARWIJ- KANARIEZAAD en MOSTERDZAAD {geel), voor den zaai. P00TAARDAPPELEN. AJUINZADEN gegarandeerd van nieuwen oogst. SUIKERBIETENZAAD. RAAPZAAD. Gras-, Klaver- en Mangelwortelzaden. Leveren onder A. H. V. Z. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen BEKEN (Driewegen). tegen concurreerende prijzen. BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING Nieuwstr. AXEL. zal ingaande 15 Maait a. S. OEOPENl) zijn als volgt op den Marktdag van <8 tot _4 uur; STEEDS IN ELKE GEWENSCHTE HOEVEELHEID VERKRIJGBAAR Aangekomen: MARIA. Overeenstemming met de oude regeering verkregen.- CORNELIA DEN HAMER, Voor de Stichting „VREDE RUST" te BERGEN OP ZOOM, Tijdens de verbouwing zijn Winkel en Kantoor VERPLAATST van Koffieboonen, Kaas en Fijne Vleeschwaren.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3