Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 226. Woensdag 17 Maart 1920. 3e Jaargang. Biiiteiilandsch Overzicht. Uit hut Buitenland. Uit het Binnenland. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den'redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. Telefoon No. 169. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1:25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. I elefoon Nr. 20. Zij, die zich met 1 April a,s. op „Zeeuwsch-Vlaan deren" abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. V Veeg teeken. 't Staat er zoo eenvoudig. Maar enkele regeltjes. We bedoelen de passage uit het Raads- verslag van Ter Neuzen in „Zeeuwsch- Vlaanderen", waarin meegedeeld wordt, dat de heer van Cadsand, gekozen, als lid van de Financieele Commissie, in de vacature-Scheele, bedankte voor de be noeming. Dat daarna de heer v. d. Ouden gekozen werd, en óók bedankte. Dat tenslotte de heer de Meijer het er maar op ging wagen. 0 Wat do oorzaak is, dat de heer Scheele (A.R.) bedankte, en de hoeren van Cad sand (St. Geref.) en van den Ouden (C. H.) zich geen benoeming lieten wolge- vallen Alleen het feit, dat ze zich met de financieele politiek, van B. en W. en de linksche meerderheid ïget kunnen ver- cenigen. En inderdaad is 'er heel wat op aan to merken. Groote uitgaven worden zonder eerst de Financieele Commissie te hooien, vaak zonder eenige voorbereiding soms zelfs zonder op de agenda voor te komen 1 er doorgejakkerd. Zijn de middelen ter dekking niet aanwezig, dan leent men. Alleen als er werk aan den winkel is, met 'toog op aanslagen van den H. O., dan mag de Financieele Commissie mee spreken en meehelpen. Geen wonder, dat onze menschel) op deze wijze geen verantwoordelijkheid op zich willen nemen, en niet belust zijn op het lidmaatschap van een Commissie die niets heeft in te brengen. Een veeg teeken, dit zich moeten ont trekken van onze Raadsleden. Gaan we Vlissingen achterna V Burgemeester en gemeente. De Raad van Schagen heeft aan al onze gemeenten een motie gezonden met verzoek daaraan adhaesie te betuigen. Deze motie spreekt de wenschelijkheid uit, dat de burgemeester voortaan dooi de Kroon benoemd worde uit een voor dracht, op te maken door den Raad. Een gedachte, die ons sympathiek is. Liever nog zouden we hebben dat, de Raad zelfstandig den burgemeester aan wees. Wat toch is nu 't geval. Van hoogerliand wordt der gemeente een burgemeester geschonken. Soms een aan bijkans al de gemeentenaren onsym pathieke figuur. En toch beeft hij groote macht. Niet alleen is hij voorzitter van den Raad, maar ook heeft hij volgens art. 188 van de Grondwet het toezicht over schouwburgen,- herbergen, tapperijen, over alle voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomsten, en over de openbare vermakelijkheden. Niet burge meester en wethouders zijn ten deze bevoegd, maar de burgemeester eeniglijk en geheel. Zelfs staat er nog bij „Hij, d. i. jde burgemeester, waakt tegen het doen van met de openbare orde of zede- li]klieid strijdige vertooningen." Bedenkt men nu, dat de burgemeester buiten alle 'advies of medewerking van den Raad, van buitenaf is benoemd, dan laat bet zich begrijpen, dat het geval zich kan voordoen, dat de burgemeester in dezen duigen loelaat of begunstigt, die de meerderheid der bevolking tegen de borst stuiten. Bovendien zijn wij als Antirevolutionai ren voor meerdere zelfstandigheid dei- gemeenten. In „Ons Program" wordt de keuze van defi burgemeester door den Raad als wenscheljjk voorgesteld. Oorspronkelijk lag dit ook in de be doeling van onze wetgeving. Immers staat in art. 143 van de Grond wet de in onze ooren zoo zonderling klinkende bepaling „De voorzitter (van den Raad) wordt door den kouing, ook buiten de leden van den Baad, gekozen". Hieruit valt te lezen, dat als regel de burgemeester gekozen zou worden uit de leden van den Raad, uit hen, die door de burgerij tot Raadslid waren verkozen. Thans is daarvan geen sprake meer. Alleen in kleine gemeenten komt 't voor. Dit is gevolg van het feit, dat naast de macht van regeling en regeering (al te zeer besnoeid) ook die van bestuur aan allo gemeenten is opgelegd. annoer aan den Raad de regelende en wetge vende macht werd gelaten, zou aan B. on W. (mits de burgemeester door den Raad of op voordracht van den Raad gekozen zij) of aan andere colleges de bestuurstaak kunnen worden opgedragen. Of dat verkiezen van een burgemeester zooveel politieke knoeierij zou meebren- gen Och kom, met meer dan nu. Niet meer ook dan de verkiezing van wethouders. De gemeentebesturen, nu vaak over laden met bestuurswerkzaamheden, zou den zich uitsluitend (in kleinere gemeen ten althans) aan vvetgevenden arbeid kunnen wijden. Het idee van Scliagens Raad is een stap in de goede richting. Eigenaardig, dat in Ter Neuzen een socialist bet in wezen Antirevolutionaire standpunt verdedigde, en dat de Anti- revolutioniren zwegen. Afvaltragedie. Zooals de lezers weten is dezer dagen in de Tweede Kamer een veevoeder- schandaal uit Poslliuma's dagen aan 't licht gekomen. De Notenkraker, waarin anders niet vaak iets staat, waarmee we instemmen geeft over dit geval de volgende rake en leuke tragedie op rijm Eerste Toon eel: Professor van Calcar Gij, Heilige van de Boeren, Ik zeg u ik heb ontdekt, Hoe afval, na reconstructie, Tot voer voor bet vee weer strekt. Posth ma Geleerde professor, ik dank u Uit naam van volk en vee, Want beide zullen gered zijn Door dit uw procédé. Tweede Tooneel. Posthuma (in de Kamer) Eureka, wij hebben gevonden Geef, bid ik u, krediet. Ik proefde dit voedsel zelve En weet dus, hoe 't vee straks geniet. Derde Tooneel. De proefinstallatie (bezig af te branden) Mislukte ooit een proef Zoo innig droef? Verteer, gezegend vuur, Mij nog dit uur. Vierde Tooneel. De veevoeder fabrikanten Wij willen graag u helpen, Geachte Posthuma, Maar. wenschen toch garantio Voor mogelijke scha. U teekent een cóntractje, En dan, geliefde, ja, Dan volgen wij geestdriftig Uw afvalproeve na. Vijfde Tooneel (Speelt dezer dagen iu de Kamer). Van IJsselstëijn Heeren, ik vraag u Ruim zeven millioen, Om Posthuma's schulden Nog af te doen. Teenstra De vent was gek, Ik breek bij verstek Hem graag nog den nek. Van Bavenstein De kerel zorgde Zelf voor een Strop Als je hem hier brengt Ik hang hem op. Posthuma (uit zijn politiek graf) Heeren, bedwing toch Uwe booze lust, En laat naar traditie, De dooden met rust. Het was duidelijk dat er wat broeide te Berlijn, liet proces Helfferich tegen minister Erzberger, het op den voorgrond stellen van Hindenburg als candidaat voor den presjdentsstoel, maar bovenal het weigeren van de uit de Oostzee- provincies teruggekomen troepen (de z.g. ijzeren divisie) om zich te ontbinden, waren zoovele teekeneu van gisting. Onverwachts kwam de staatsgreep dus allerminst. Verrassend is het alleen, dat ze zoo goed slaagde. De oude organisatiegeest blijkt weer op te leven. Een zekere Kapp is dictator geworden, hij wordt bijgestaan 'door generaal von Lütwitz. Ilet is zoo geloopen, dat de rijks- weer te Berlijn vrijwel en bloc overge- loopen is naar de revolutionaire troepen, die in den nanacht van Vrijdag op Zater dag uit Döbeiitz, langs de door Keizer Wilhelm II aangelegde lijnrechte „via triumphalis" (overwinningsweg) naar de hoofdstad kwamen oprukken. Wie het leger heeft, heeft de macht. Dat is ook nu weer gebleken. Slechts in schijn heeft de coalitie, waarin meerdei heidssocialisteri en roomsohen de hoofdrol speelden, de macht bezeten. Toen het er om ging het Spartacisme te onderdrukken, was de socialist Noske wel aangewezen op de hulp van de mannen, die ook van de monarchie de krachtigste steun waren. Maar thans is gebleken, dat diezelfde troepen een groot gevaar voor de regeering zelf waren. In alle stilte schijnen zij door de reactionairen bewerkt te zijn, zoodat toen het garnizoen van Döberitz het initiatief tot de tegenomwenteling nam, deze als van een leien dakje ging en de regeering van Bauer niets beter kon doen dan vluchten, wilde ze niet door gevangenneming volslagen machteloos worden gemaakt. De tegeurevoliitionaire regeering heeft zonder bloedvergieten de macht te Berlijn gekregen. Hoe het huiten Berlijn staat met de gevoelens der troepen want (daar hangt in dit geval veel van af zal spoedig genoeg blijken, als de te Dresden gevestigde oude regeering pogingen zal aanwenden (oin de macht te berk rijgen. Er is sprake *an, dat zij de arbeiders zal mobiliseeren. Of dit behalve in eco- nomischen zin ook in militairen zin is bedoeld, moet worden afgewacht. Haat- aansporing tot algemeene staking is Za terdag alvast niet opgevolgd. Slechts enkele groepen, waaronder de typografen, hebben het werk neergelegd, zoodat de kranten niet konden verschijnen, wat trouwens door de nieuwe regeering ver boden was. Wel worden voor heden ernstige stakingen verwacht. Volgens de jongste berichten is de waterleiding van Berlijn afgesneden en is de algemeene spoorwegstaking reeds afgekondigd. Al leen de levensmiddelen- en kolentreinen zullen blijven rijden. Dat de nieuwe staatsgreep, hoewel in den beginne onbloedig verloopen, tot burgeroorlog en chaos in het Duitsche rijk kan leiden, is de meest ernstige zijde van de gebeurtenis, 'dio zich Zater dag heeft afgespeeld. Én dit is te ernstiger op een tijdstip als dit, nu overal relletjes voorkomen in verband met den voedseluood. De burger oorlog zal dieu toestand slechts kunnen verergeren en het bolsjewisme ligt na- natuurlijk op de loer om daarvan te profiteereii. Reeds trachten hier en daar de com munisten het bewind in handen te krijgen. Maar ook de tegenstand tegen de nieuwe regeering te Berlijn uit politiek oogpunt is een factor van groote betee- kenis. Zuid-Duitscliland, met name Beie ren, Wurtemberg en Baden, moeten zich reeds tegen Kapp en de zijnen verklaard hebben. Wat te (Berlijn gebeurd is, beteekent in zekeren zin een ernstig gevaar voor Duitschlaud en zijn omliggende landen. Maar deze monarchistische staatsgreep zelf want dat is zij, hoewel hot tegen revolutionair bewind nog met de repu bliek genoegen neemt en zelfs pogingen doet om Ebert op den presidenlszetel te houden zal de houding der Geal- lieerdeu jegens Duitschlaud niet onbe- invloed kunnen laten. Juist begon zich 'n milder opvatting baan te breken. Thans echter kunnen de militairistische en an- nexionistische elementen van Frankrijk weer nieuwen moed vatten en hun actie voor de Rijngrens tegen het onbetrouw baar gebleken Duitschlaud met meer kans van slagen weer opnemen. Het heet intusschen dat de Entente de kat uit den boom wil kijken alvorens stappen ten opzichte van de nieuwe regeering te doen. De gedachten in England en Frankrijk zullen wel in de eerste plaats op Amerongen gevestigd zijn. Volgens de berichten is die bewa king van liet kasteel waar de Keizerlijke balling woont., echter reeds door onze regeering verscherpt zoodat men te Lon den en te Parijs gerust mag zijn en onze regeering niet zal behoeven te wijzen op baar bewakingspliclit. Nadere berichten melden, dat ook in Beieren en Mecklenburg de socialistische regeering veijaagd is. Uit alle deelen des rijks komen berichten, die aantoonen dat het leger op de hand der nieuwe regeering is. Ook wordt echter in veel plaatsen gestaakt. De oude regeering is ook uit Dresden moeten vluchten en zijn op weg naar Stuttgart. Hier en daar wordt reeds gevochten tusschen de sol daten der nieuwe regeering en de soci alistische arbeiders. De toestand is zeer dreigend. Burgeroorlog, chaos, afschei dingsbewegingen van Pruisen, alles is nog mogelijk. De vader van het spoorboekje. Fransche bladen hebben uitgevischt, wie de uitvinder van het spoorboekje is geweest. Dat schijnt een lieele histo rie te wezen. Het eerste exemplaar verscheen voor meer dan 80 jaren iu 1839 en het was een Engelschman tot de secte der Kwakers bohoorende, die meende dat het publiek er prijs op zou stellen, te weten, wanneer er treinen vertrokken of aankwamen. Maar de directies der toenmalige stoomrijtuigen waren dat volstrekt niet met hem eens. Ze dachten, dat ze de verplichting op zich namen om dan ook op den aangegeven tijd te vertrekken en aan te komen en weigerden Brads haw de noodige gegevens. Maar deze liet niet los en kocht aan deden, waardoor hij gelegenheid kreeg, achter het kostbare geheim te komen. Het eerste spoorboekje verscheen, en sedert dien kwamen er ontelbare uit, waarvan wij ook weten mee te praten. Maar dat alle treinen op de aange geven minuten zouden gaan en komen, dat is nog niet bepaald steeds het ge val. Woeker op de slagvelden. llenry Ford schrijft in zijn Ameri- kaansch tijdschrift over woekeraars, die op de Fransche slagvelden hun akelig bedrijf uitoefenenen. Amerikaansche reizigers, die de graven hunner familie leden komen bezoeken, moeten schanda lige prijzen voor gidsen betalen. Voor een eenvoudige ruwhouten kist, waarin de lijken naar Amerika worden overge bracht, moet het 50-voudige van den werkdijken prijs betaald. Alles is in overeenstemming hiermede gericht op een uitbuiting der Amerikanen. Wan neer de opgraving geëindigd is, worden de bezoekers onder allerlei voorwend sels opgehouden, zoodat zij bun laatsten irein niet kunnen balen eu iu naburige hotels moeten overnachten. Ettelijke Amerikanen moesten in kleine Fransche plaatsjes 200 dollar per dag uitgeven. China en het Bolsjewisme. De correspondent van de „Daily News" te Berlijn heeft een onderhoud gehad met den heer Yen, die aldaar Chineesch gezant was tijdens het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de twee landen en als een der beste diplo maten van China wordt beschouwd. Na een afwezigheid van verscheidene jaren was hij in het begin vau deze week te Berlijn teruggekeerd. Er is geen Bolsjewistisch gevaar iu China, beweerde Yen. Economische om standigheden, welke gewelddadigde re volutionaire veranderingen bevorderen bestaan daar gelukkig niet. De onkos ten van het levensonderhoud zijn met ongeveer 30 gestegen, maar de regee ring beeft maatregelen genomen om te verzekeren, dat rijst, het iioofdvoedsel, binnen het bereik van de armste bur gers zal blijven. Enkele handelaars heb ben eeu poging gedaan om voordeel te trekken uit de schaarschte van levens middelen, doch de regeering maakte daar spoedig een einde aan, en er zijn geen O. W.'ers en voedselspecuianten in Chi na, zooüIs thans helaas in alle Europee- sche landen bet geval is. Even belangrijk ging de diplomaat voort is bei feit dat echte democra tie altgd in China heeft bestaan, eu dat evenals bij Li Hung Chang en al onze groote manuen, de weg tot een hooge positie en eer altijd verdienste, en niet protectie, afkomst of rijkdom geweest is. Een groot aantal Chineezen iu Rus land werden gedwongen zich bij liet Roode Leger aan te sluiten, en de Bol- sjewiki schijnen sommigen van hen stel selmatig tot agitators te hebben opge leid en hun voor propaganda-doeleinden te hebben teruggezonden. Het land gaf echter geen gehoor aan deze propagan da. Wat do militaire bedreiging van Bolsjewisme betreft, staan de Roode troepen dicht bij onze grens, en in één geval kwamen zij op Chineesch grondge bied. Er zijn geen teekenen, dat een reclitstreeksche aanval op China zal worden gedaan, maar wanneer liet daar toe mocht komen, zou de gelieele natie tegenstand bieden De vraag is nu maar, of Yen den toe stand niet met opzet mooier of gunstiger voorstelt dan hij werkelijk is. We heb ben wel eenige reden om liet te ver moeden. Dienstboden en politiek. Naar verluidt beeft de Parijsche ge meenteraad een voorstel aangenomen, waarbij de dienstbodenbelasting, wan neer liet geldt dienstboden van geallieer de nationaliteit, wordt afgeschaft, ter wijl voor dienstboden uit neutrale lan den driemaal en voor dienstboden uit vijandelijke landen vijf maal de huidige belasting zal moeten worden betaald. De prefect heeft ten opzichte van dit be sluit voorbehoud gemaakt. „BIJNA BEWOGEN". Biznnderheden laat ik met opzet weg. Er kwamen ergens in ons vaderland mannen samen, die zich naar Christus noemden, die in Hem het ware geluk gevonden hadden en nu behoefte gevoel den om met elkaar èn voor anderen van Hem te getuigen. „Kerkelijk" was dit samenzijn niet. Er waren mannen uit allerlei kerk er waren er ook die geheel „onkerkelijk" leefden. Eu 't zij verre van mij, dit goed te keuren of ook te bewezen, dat liet er niet op aan komt, tot wat kerk men behoort. Doch dat is nu ditmaal bijzaak. Er was iets anders dat me trof. Tot die samenkomsten was ook geko men een verslaggever van een blad alweer laat ik namen en bizonderheden weg dat wat z'n beginselen betreft liet getuigenis van Jezus Christus niet voorstaat. Die verslaggever luisterde critisch toe. En ziehier, wat hij getuigde van een der sprekers, wiens naam ik alweer weglaat „(De spreker van dezen avond) zeide Het Evangelie is leven en komt ons niet vroom of orthodox maken, maar levend. Voor een levend christen zijn de leerstukken geen doode dingen, maar stukken van zijn leven. Vergeviug, hemel enz., liet leeft alles voor hem. Wij hebben een levenden godsdienst noodig. Velen hebben van hun gods dienst hun God gemaakteen levende godsdienst is één stuk aantrekkelijkheid. Een levende ziel moet niet ten zegen zijn, maar i s een zegen. Zoo is spr. door de blijdschap van Gods kinderen liet eerst aangetrokken. Levende chris tenen lijken wel bruiloftsrncnschen". Als men deze stralende figuur met den glans der blijdschap op het gelaat en één stuk idealisme in het hart, het geheim van zijn zielo-blijdschap hoort ontvouwen, en dan bemerkt hoe hij die vreugde als over wil gieten in uw hart, dan gaat er een verlangen in u open, om ook in zulk zonlicht te staan". Totdusver deze opmerker-verslaggever. Is 't niet, om er jaloerscli op te zijn Om er klein onder te worden Om zelf onder duizend beschuldigingen te bezwijken, maar toch toe te stem men Ja, dat is de kracht, van het Evan gelie der zaligheid Als die kracht ons maar bezielen mocht, wat zouden we dan sterk zijn in 't mid den der wereld. „Uitkijk". DE INVALIDITEITSWET. De Raad van Arbeid te Apeldoorn zal dwangbevelen uitvaardigen tegen hen, die de zegels niet willen plakken, ten gevolge waarvan beslag zal worden ge legd op hun goederen, die gedeeltelijk verkocht zullen worden, vermeerderd met de daaraan verbonden kosten. TEGEN DE VERPLICHTE WINKEL SLUITING. Er zijn te Apeldoorn en Venlo comité's gevormd, die komen willen tot een actie over het gcbeele land tegen de verplichte winkelsluiting. Te Nijmegen zal men a unwwcMPNT Rn f 1 t K nor rtrimnnnrlnn Franco ner nost voor Nederland f 1.25. De omwenteling te Berlijn.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1